PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاريكی سه روزه زمين ، يا تاريكی جهل انسان ؟!

Mostafa
12-14-2012, 02:54 PM
[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/6yqw78c2wrnoi454eqc7.jpg"]http://up.avastarco.com/images/6yqw78c2wrnoi454eqc7.jpg (http://up.avastarco.com/images/6yqw78c2wrnoi454eqc7.jpg)

* از شما خواننده گرامي تقاضا مي كنيم پيش از خواندن اين متن ، تاپيك " پخش زنده تاريكي سه روزه زمين (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1267-پخش-زنده-تاريكي-3-روزه-زمين-و-نابودي-جهان)" را مطالعه بفرماييد

(http://up.avastarco.com/images/6yqw78c2wrnoi454eqc7.jpg)
سلام به همه دوستان و خوانندگان گرامي :have a nice day:

چندي است كه شايعاتي در خصوص تاريكي زمين و نابودي عالم در بين مردم پخش شده است .

بسياري از دوستان نجومي ما ، مجلات ، رسانه ها و ... هم در خصوص رد اين شايعات، مطالب زيادي منتشر كرده اند و به روشنگري عموم مردم پرداخته اند

در اين بخش ضمن تقدير از زحمات همه دوستاني كه در زدودن شايعات تلاش مي كنند و ضمن تاييد كامل هدف شان ، مي خواهيم عرض كنيم كه با اين روش مقابله با شايعات

چندان موافق نيستيم .

و به همين دليل هم در فروم آوااستار روش ديگري را به شكل " تاپيك پخش زنده تاريكي سه روزه زمين و نابودي عالم " در پيش گرفتيم كه البته براي برخي از دوستان اين شبهه

ايجاد شد كه ظاهرآ آوااستار هم قصد دارد به اين شايعات دامن بزند .

ببينيد دوستان ...

فرض كنيد كسي بيايد و به شما بگويد كه در پاركينگ آپارتمانتان يك دايناسور پارك كرده است !

شما چه مي كنيد ؟

باورمي كنيد ؟

يا مثلا با او وارد بحث مي شويد و سعي مي كنيد به او ثابت كنيد كه چنين چيزي غير ممكن است ؟

جمله مشهوري در فلسفه كلامي هست كه مي گويد " استدلال با مدعي است "

يعني كسي كه ادعايي مطرح مي كند ، بايد دلايلي براي حرفش بياورد

اگر قرار باشد هر كس ، هر چيز ابلهانه اي را آن هم بدون دليل مطرح كرد ، ما خودمان را در مقام پاسخ گويي و رد ادعاي او قرار دهيم كه ديگر سنگ روي سنگ بند نمي شود !!!

اتفاقآ اگر با او ( يا با آن تفكر ) وارد بحث شويم ، به نوعي به آن وجاهت بخشيده ايم . حداقل تا اين اندازه كه نشان داده ايم برايمان ارزش بحث كردن داشته است

گفتند در فلان روز 2 ماه در آسمان خواهيم داشت .....

گفتند مريخ آنچنان نزديك مي شود كه مي توانيم براي ساكنانش دست تكان بدهيم ...

گفتند قرار است پپسي لوگوي خود را به روي ماه بيندازد ....

گفتند .....

و حالا هم كه مي گويند زمين قرار است 3 روز تاريك شود و بعد دنيا نابود شود

و در همه اينها ما خودمان را در مقام پاسخ گويي قرار داديم كه نمي شود !

اين دقيقآ همان خواسته افرادي است كه تصميم ميگيرند شايعه اي را در يك جامعه ترويج كنند

همين صحبت كردن درباره آنها و بحث بر سر آنكه اتفاق مي افتد يا نمي افتد !

( شخصآ معتقدم اين شايعه ها به هيچ وجه اتفاقي نيستند و دقيقآ حاصل تلاش دقيق گروه هايي است كه با اهداف سياسي - اجتماعي شايعات حساب شده اي را رواج مي دهند

تا عكس العمل جامعه را بسنجند ! )

شايد يكي از اهدافشان اين باشد كه آستانه " شايعه باوري " يك جامعه را بسنجند

و ببينند كه مردم يك جامعه تا كجا حرف هاي ابلهانه و خنده دار را باور مي كنند !!!

در جايي از تاپيك پخش زنده ، آقاي اكبرنيا با شوخ طبعي نوشتند كه بهترين راه مقابله با حملات انرژي كيهاني اين است كه ما هم به آن حمله كنيم ! :))

اتفاقآ بنده اين نظر را كاملا درست مي دانم

بهترين دفاع همان حمله است !

يكي از دوستان مي گفت ممكن است كساني كه مطالب تاپيك " پخش مستقيم تاريكي جهان " را مي خوانند و باور مي كنند ، بعد كه واقعيت را بفهمند ، بهشان بر بخورد !

اتفاقآ ما هم دقيقآ مي خواهيم به ايشان بر بخورد !!!

تنها كاري كه ما ميكنيم كاريكاتوري كردن چهره حرف ها و شايعاتي است كه مي شنوند و باور مي كنند

يك فرد هرچقدر هم كه عامي و به دور از تفكر باشد ، بالاخره يك جايي وقتي دروغ هاي شاخدار مي شنود ، ممكن است به خودش اين زحمت را بدهد كه فكر كند و ببيند شايد

واقعآ كسي قصد داشته او را سر كار بگذارد !!

به نظر همه ما شايعه 3 روز تاريكي زمين همان قدر شاخدار و غير قابل باور است كه اگر كسي آنرا باور كند ، متفكر بودن خودش را زير سوال برده !

يعني برايش مهم نيست كه چرا و چگونه و با چه مكانيزمي قرار است دنيا تاريك شود

يعني به صرف شنيدن 4 تا كلمه قلمبه سلمبه بي سر و ته ، مثل " بعد چهارم و هم ترازي كائنات و ... " باورش مي شود .

علي الخصوص كه آخر آن متن چند تا جمله انگليسي هم نوشته شده باشد و نام ناسا هم برده شود !!!

نعوذ بالله ديگر وحي منزل است !!

در چنين شرايطي هرچقدر كه شما سعي كنيد توضيح علمي بدهيد كه چنين چيزي امكان پذير نيست ، از ديد يك شخص " شايعه باور " اينطور ديده مي شود كه اين يك موضوع

علمي است كه بر سر آن بين علما اختلاف است !!!

اما اگر سعي كنيم اصل باور بدون سند و دليل معتبر و توضيح علمي را زير سوال ببريم ، افراد ناچار مي شوند از فكرشان استفاده كنند .

ضمن اينكه مي توان با كمي دقت ، تهديد ها را به فرصت ها تبديل كرد

در جايي خواندم كه در زماني كه شايعه وجود آدم هاي فضايي قوت گرفته بود ، پاتريك مور در رسانه ها اعلام كرده بود كه در فلان روز و مكان مردم جمع شوند تا با تلسكوپ ،

آدم هاي فضايي را مشاهده كنند .

ظاهرآ جمعيت بسياري جمع مي شوند ، بعد پاتريك مور به مردمي كه آمده بودند اعلام مي كند كه آدم فضايي ها دروغ و شايعه اي بيش نيست ، اما مي توانيد به جاي آن از رصد

زيبايي هاي سطح ماه و سيارات لذت ببريد

به اين ترتيب مردمي كه به شايعه موجودات فضايي باور داشتند ، ضمن ترك آن شايعات برخي از آنها به علم نجوم نيز علاقمند شدند

حالا هم اين شايعه تاريكي زمين فرصت خوبي است تا نجومي ها به اين بهانه ( و با زبان همان شايعات ) مردم را به سمت خود جلب كنند و بعد واقعيت را به آنها بگويند

بنده به اين دليل با درج تكذيبيه در سايت ها و مجلات علمي چندان موافق نيستم ، چون معتقدم خوانندگان اين مجلات از جنس كساني نيستند كه اين شايعات را باور كنند

و اتفاقآ آن شايعات را كساني باور مي كنند كه تا به حال حتي 1 بار هم مجلات نجومي را نخوانده اند و نمي خوانند و لذا آن تكذيبيه را هم مطالعه نمي كنند

اما مي توانيم ابتدا با همان زبان شيرين شايعه با آنها حرف بزنيم تا جذب شوند و سپس حقيقت را برايشان بازگو كنيم

شايد عده اي از آنها به راه راست هدايت شدند :)

------

پ ن :

1- تاپيك " پخش زنده تاريكي سه روزه زمين " را با قدرت ادامه مي دهيم :grin:

2- اين دو تاپيك بعدآ با هم ادغام خواهند شد

پیمان اکبرنیا
12-15-2012, 11:18 AM
با تشکر از آقای امام

من هم لازم می‌دونم بگم که متاسفانه هم بسیاری از رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و سیستم آموزشی کشور و هم اقشار مختلف جامعه، در گسترش چنین شایعاتی مقصر هستند. منظورم این مورد خاص نیست بلکه نگاه در طولانی مدت است. همه ما در دوران آموزشی خود از دبستان تا آخر دوره تحصیلی حجم زیادی اطلاعات از درسهای مختلف کسب می‌کنیم ولی در نهایت این سیستم به ما قدرت تحلیل و خلاقیت خوبی نمی‌دهد و بسیاری از ما در این زمینه به مشکل بر می‌خوریم. بسیاری از ما یاد نگرفته‌ایم چگونه باید درباره مسائل مختلف تحقیق کرد. آیا این انتظار زیادی است که فردی تحصیل کرده که مثلا در رشته‌ای کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارد، بتواند با تحقیق در اینترنت یا روزنامه‌ها و رسانه‌ها یا سوال از افراد متخصص، متوجه شود شایعه‌ای حقیقت دارد یا خیر؟ آیا تحصیل کرده بودن به این معنی است که ما فقط حجم زیادی از اطلاعات حفظ باشیم؟ این کار را یک دایره المعارف بهتر انجام نمی‌دهد؟ چیزی که بخشی از جامعه ما از آن رنج می‌برد کمبود قدرت تحلیل چه در مسائل اجتماعی، چه مسائل علمی و چه سیاسی و ... است و همین عاملی است برای عقب ماندگی‌های علمی، سیاسی، اجتماعی و ... . درست است که پیشرفت‌های زیادی در این زمینه انجام شده است اما کماکان فاصله بسیاری با حالت مطلوب داریم. البته این مساله پذیرفتن شایعات و خرافات مختص به ما نیست و در پیشرفته ترین کشورهای جهان نیز دیده می‌شود.

و اما چگونه می توانیم با این عقب ماندگی فرهنگی مبارزه کنیم؟ چگونه می توانیم باعث پیشرفت خود و دیگران شویم؟ از نظر من مهم ترین راه این است که بخوانیم! تا جایی که می توانیم کتاب و روزنامه و مجله بخوانیم. از همه نوع و سبکی مطلب بخوانیم و سعی کنیم بخش مشخصی از زمان خود را در روز به مطالعه اختصاص دهیم. دیگران را به خواندن و یاد گرفتن تشویق کنیم. شاید حرف هایم خیلی کلیشه باشد اما تنها چاره برای حل تمام مشکلات جوامع، افزایش آگاهی و قدرت تحلیل در مسائل مختلف است. این امر باید در تمام اقشار جامعه گسترش پیدا کند.

و اما در مورد طنز و استفاده ما از آن در تاپیک پخش زنده تاریکی 3 روزه جهان: طنز آینه تمام نمای ایرادات و مشکلات ماست. شاید گاهی اوقات اثر طنز و کاریکاتور، بسیار بیشتر از نوشته‌های طولانی و مستدل علمی باشد. با توجه به این که رسانه‌های زیادی موضوع دروغ بودن تاریکی 3 روزه را با دلایل علمی مطرح کرده بودند، ما سعی کردیم با هماهنگی و همراهی اعضای فعال و ممتاز، به نوعی دیگر به این موضوع بپردازیم و به زبان طنز به مقابله با این شایعه بپردازیم. شاید زبان تلخ طنز ما را به خود بیاورد! همان طور که برنامه‌های طنز خوب در رسانه‌ها همواره روی ما تاثیر گذار بوده‌اند!

در این ارسال (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1267-%D9%BE%D8%AE%D8%B4-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%83%D9%8A-3-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%B2%D9%85%D9%8A%D9%86-%D9%88-%D9%86%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%8A-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86&p=49737&viewfull=1#post49737) از تاپیک پخش زنده تاریکی جهان، به طنز منابع معتبر و غیر معتبر در زمینه استناد علمی را به صورت معکوس مطرح کردم! دلیلش این بود که به یاد بیاوریم که هر آنچه را در ایمیل ها و وبلاگ ها و مجلات غیر علمی و فروم‌های اینترنتی به اسم مطالب علمی می خوانیم باور نکنیم! برخی از این مطالب به هیچ عنوان صحت ندارند. ممکن است بسیاری از آنها هم علمی باشد مثلا فروم خود ما که خیلی مطالب موثق زیاد داره اما منظورم اینه که هر حرفی را باور نکنیم و برای اطمینان، از یک متخصص سوال کنیم یا به منبعی قابل اعتماد مراجعه کنیم. به خصوص در مورد مطالبی که روز زندگی ما تاثیر گذار است! بارها دیدم دوستان ایمیلی برای من ارسال کرده اند درباره یک مطلب پزشکی مثلا راه های مقابله با سکته و راه های پیشگیری از فلان بیماری که بعدا با سوال از متخصص متوجه شدم که اصلا واقعیت نداشته! سعی کنیم تا جای ممکن از منابع معتبر برای دریافت اطلاعات استفاده کنیم و هر چیزی را باور نکنیم :)

به شما پیشنهاد می‌کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شایعات مجله نجوم جدید (شماره 223) (http://www.nojum.ir/fa/magazine/issue/223/default.aspx) را تهیه کنید یا مطلب جدید آقای پوریا ناظمی (http://pourianazemi.com/1391/09/%D8%AC%D9%84%D9%88%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%B0%D9%87%D9%86-%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%85/) و همچنین این مطلب از آقای کوکرم (http://qa.canot.ir/%D8%A2%D9%8A%D8%A7-%D8%B4%D8%A7%D9%8A%D8%B9%D9%87%E2%80%8C%D9%8A-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%83-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%B2%D9%85%D9%8A%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87%D8%A7%D9%8A-23-%D8%AA/) را مطالعه کنید. روزنامه‌ها، سایتها و مجلات دیگر هم مطالب زیادی را در این زمینه منتشر کرده‌اند که با کمی جستجو آنها را خواهید یافت.

سلامت و دانا باشید ;)

m.zafarmand
12-15-2012, 02:43 PM
کاملا با نظر شما موافقم ونباید اجازه داد که این شایعات برای همیشه در ذهن مردم باقی بمونه.
بری متن بالا هم واقعا ممنون.

artemiss
12-15-2012, 07:36 PM
با سلام و درود
سالهاست در مورد باستان شناسي و كمي هم البته نجوم تحقيقات شخصي ميكنم. حداقل سه سالي ميشه از جريان سياره نيبرو و اقوام مايا و اين مسايل اطلاعاتي دارم و دلايل رد پايان دنيا را بارها براي ديگران شرح داده بودم.ولي در اين چند روز به قدري بازار شايعات داغ شده بود كه به دانش خودم شك كردم ممنون از اطلاع رسانيتون كه دوباره به خودم اميدوار شدم.

Fery.JWST
12-16-2012, 11:05 AM
http://www.nasa.gov/multimedia/podcasting/jpl-asteroid20120307.html

rezash
12-17-2012, 02:30 AM
انجمن فیزیک ایران اعلام کرد شایعات درباره به نابودی کره زمین و پایان جهان هیچ گونه پایه علمی ندارد.

به گزارش همشهری انجمن فیزیک ایران در اطلاعیه‌ای با اشاره به شایعات مبنی بر نابودی زود هنگام سیاره زمین و پایان جهان، گفت: "استفاده از ادبیات علمی، استناد به بعضی از وقایع نجومی مانند افزایش لکه‌های خورشیدی (که امری غیر معمول نیست)‌ و ارجاع غلط به وبگاه های معتبر از جمله دلایل جذابیت این شایعات در بین مخاطبان و شیوع آن درجامعه بوده است."

به گفته انجمن فیزیک ایران ظاهر شبه‌علمی این شایعات ممکن است باعث شود افراد نا آشنا با علم نجوم و فیزیک نتوانند نادرستی آنها را تشخیص دهند، اما "این شایعات هیچ گونه پایه علمی ندارند و جای هیچ گونه نگرانی نیست.»

منشا شایعات درباره نابودی کره زمین پایان یافتن یک دوره پنج هزار و 125 ساله موسوم به «شمارش بلند» در تقویم قوم باستانی مایا در مکزیک در 21 دسامبر 2012 است.

منبع:http://www.tabnak.ir/fa/news/290357/%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86

SAEED560
12-18-2012, 12:26 PM
با سلام
این روزها همه به نبال نابود شدن و تاریک شدن و نبودن هستیم . یادم هست که زمانی دنبال کتابهایی می گشتم که فقط در مورد بودن و جاری بودن صحبت کرده باشه و لی حالا خودمون به شایعات دیگران که برای روزی روزگاری خودشون برگ سفید جمع کنند و در خاطرات خودشون می نویسند که روزی مردمانی رو سر کار گذاشتیم ، کمک میکنیم .
به قول مدیر سایت یه روز گفتن سیاره مریخ ......... یه روز گفتن پپسی ...... و الانم که دیگه سرامد همه این گفته ها . در هر صورت ای کاش یه کمی دیر باور بودیم (البته منظور خودم هستم )

aryaman
12-18-2012, 02:43 PM
حالا فرض كنيد دنيا به آخر رسيده چه كارهائي تو دلمون مونده كه انجام نداديم خب انجامش بديم . شايد يك تلنگور به ما باشه تا قدر لحظاتمون رو بدونيم قدر لحظات با هم بودن رو قدر چيز هائي كه الآن داريم و ممكن چند روز ديگه نداشته باشيم ....
اگه گفتيد يه روز دستاي مادرمو بخاطر يه عمر تلاش و از خود گذشتگي مي بوسم الان وقتشه
اگه گفتيد يه روز تو چشاي بابام نگاه ميكنو و مي گم پدر با همه وجودم دوست دارم الان وقتشه
:دیاگه گفتيد بالاخره يك روز يك تلسكوپ مي خرم الان وقتشه
اگه..........
اگه......
......

newastronomer
12-18-2012, 04:10 PM
با همه این حرفا به نظر من اون تاپیک پخش مستقیم تاریکی سه روزه زمین حتی میتونه به گسترش این شایعه کمک کنه چون اینجا یه فروم علمیه و مطمئنا افرادی هستند که با دید اینکه ببینند جایی که یه سری افراد نجومی دور هم جمع شدن چی راجع به این شایعه میگن وارد این فروم شدن و از اونجایی که این به قول شما شوخی ها بعضیاشون طوری نوشته شده که انگار جدیه و باورش آسونه مخصوصا اینکه وقتی آدم میبینه یه فردی که سواد نجومی داره اینو میگه. به نظر من اینجوری نباید مقابله میکردین. از کجا معلوم همه اونایی که اون روزا اون تاپیکو خوندن دوباره اومده باشن و این تاپیک را دیده باشن و فهمیده باشن که اون شوخیه؟تازه اولای اون تاپیک خیلی واقعی تر بود درسته که الان دیگه شوخیا خیلی تابلو شدن ولی اون روزای اول واقعا خیلی جدی به نظر میرسیدن.
نمیدونم خودتون بگید اون تاپیک خیلی ها رو گمراه نکرده؟ دچار سردرگمی نکرده؟ یکیش خودِ من که اولش واقعا گیج شدم که :"اینکه شایعه ای بیش نیست پی چرا اینجا دارن اینطوری میگن؟" که حتی این فکرمو اومدم اینجا نوشتم و بعد جوابمو گرفنتمو قضیه شوخی رو فهمیدم. اما آیا همه کسانی که اینجا رو میخونن سوالاشونو میپرسن؟ فکر و نظرشونو میگن؟ اصلا عضو هستن یا مهمانن و فقط یه بار اینجا رو میخونن و میرن؟
قبول دارم که آدم باید از فکرش استفاده کنه اما اینطور چیزا خیلی به گمراهی فکر افراد کمک میکنه و بیشتر فکرشونو گمراه میکنه.
اینا همش مظر شخصی من بود که البته فکر میکنم خیلی ها باهاش موافق باشن

پیمان اکبرنیا
12-18-2012, 06:25 PM
با همه این حرفا به نظر من اون تاپیک پخش مستقیم تاریکی سه روزه زمین حتی میتونه به گسترش این شایعه کمک کنه چون اینجا یه فروم علمیه و مطمئنا افرادی هستند که با دید اینکه ببینند جایی که یه سری افراد نجومی دور هم جمع شدن چی راجع به این شایعه میگن وارد این فروم شدن و از اونجایی که این به قول شما شوخی ها بعضیاشون طوری نوشته شده که انگار جدیه و باورش آسونه مخصوصا اینکه وقتی آدم میبینه یه فردی که سواد نجومی داره اینو میگه. به نظر من اینجوری نباید مقابله میکردین. از کجا معلوم همه اونایی که اون روزا اون تاپیکو خوندن دوباره اومده باشن و این تاپیک را دیده باشن و فهمیده باشن که اون شوخیه؟تازه اولای اون تاپیک خیلی واقعی تر بود درسته که الان دیگه شوخیا خیلی تابلو شدن ولی اون روزای اول واقعا خیلی جدی به نظر میرسیدن.
نمیدونم خودتون بگید اون تاپیک خیلی ها رو گمراه نکرده؟ دچار سردرگمی نکرده؟ یکیش خودِ من که اولش واقعا گیج شدم که :"اینکه شایعه ای بیش نیست پی چرا اینجا دارن اینطوری میگن؟" که حتی این فکرمو اومدم اینجا نوشتم و بعد جوابمو گرفنتمو قضیه شوخی رو فهمیدم. اما آیا همه کسانی که اینجا رو میخونن سوالاشونو میپرسن؟ فکر و نظرشونو میگن؟ اصلا عضو هستن یا مهمانن و فقط یه بار اینجا رو میخونن و میرن؟
قبول دارم که آدم باید از فکرش استفاده کنه اما اینطور چیزا خیلی به گمراهی فکر افراد کمک میکنه و بیشتر فکرشونو گمراه میکنه.
اینا همش مظر شخصی من بود که البته فکر میکنم خیلی ها باهاش موافق باشن

ببینید هدف ما اینه که با همین قضیه مبارزه کنیم. یعنی اینجوری نباشه که کسی بیاد توی یک فروم و حرف چند نفر را باور کنه. دوست داریم جامعه جوری باشه که اگر کسی حرفی شنید به جای باور کردنش بره خودش از چند جای دیگه تحقیق کنه، از رسانه های رسمی پیگیری کنه. باید بالاخره این فرهنگ جا بیوفته. حرفتون مثل این میمونه که بگیم هیچ کانالی برنامه طنز یا فیلم علمی تخیلی پخش نکنه چون خیلی ها باور می کنند یا ناراحت و گمراه می شوند ... .

و سوال دیگه این که تاپیک ما اگر باعث گمراهی کسی شود، این گمراهی چه ضرری به وی می رساند؟ حداکثر این است که فرد این دروغ را باور می کند و بعد که می بیند جهان تمام نشده شاید دیگر در برابر چنین دروغ هایی واکسینه شود و بار بعد اینها را باور نکند. اگر خطری از این دروغ کسی را تهدید می کرد مطمئنا این کار را نمی کردیم :) اما دیدیم به قدری افراد راحت هر چیز را باور می کنند که باید فکری کرد.

وقتی هزاران نفر به پشت بام می روند تا افتادن آرم پپسی را روی ماه تماشا کنند، و وقتی آرمی روی ماه نیفتاد می روند در سایت شرکت پپسی و ناسزا به اون شرکت می نویسند، فکر می کنید پیامدهای این کار چیست؟ آیا آبروی ایران و ایرانی در جهان نمی رود؟ یک جایی باید این روند ساده انگاری و قبول کردن شایعات و خرافات تمام شود. حتی اگر به قیمت خراب شدن اسم آوا استار باشد.

باور کنید افراد زیادی حتی از قشر تحصیل کرده وجود دارند که پیش فال بین و طالع بین می روند و سرنوشت زندگی خود را به دست آنها می سپارند. تا کی باید جامعه ما از این قضیه ضربه بخورد؟ آیا وقت این نیست که تکانی به خود دهیم و با خرافات و دروع مبارزه کنیم؟ با کلاه برداری و شیادی مبارزه کنیم؟ از هر راهی چه جدی و چه طنز ... .

امیدوارم متوجه خطری که ایرانیان را تهدید می کند باشید، جهل و نا آگاهی که سالیان سال است این جامعه را اذیت می کند، باعث سو استفاده از سادگی افراد شده، پول را به جیب برخی واریز می کند.

Fery.JWST
12-20-2012, 12:46 AM
NASA has confirmed that December 21, late afternoon, the sky will be very dark. It is an interesting phenomenon called (night) :D

toraj1358
12-21-2012, 12:39 PM
سانسور و حذف پست در فروم شما چه معنایی میده
اگه با نظر اعضا مشکل دارید چرا اصلا به خودتون اجازه میدین اونا رو در موضوعات شرکت داده بعد نظرشونو انعکاس نمیدین
و به عبارتی اونا رو دست میندازین

Mostafa
12-21-2012, 01:05 PM
سانسور و حذف پست در فروم شما چه معنایی میده
اگه با نظر اعضا مشکل دارید چرا اصلا به خودتون اجازه میدین اونا رو در موضوعات شرکت داده بعد نظرشونو انعکاس نمیدین
و به عبارتی اونا رو دست میندازین

سلام دوست گرامی

در ابتدا ورودتون رو خوش آمد میگم

مطمئن باشید هیچ وقت در هیچ شرایطی در فروم آوااستار سانسور نخواهید دید

( به استثنای مطالب خلاف قوانین مانند مباحث سیاسی ، تبلیغاتی و .... )

اما مدیران بر مطالب ارسالی نظارت دارند به شکلی که اگر مطلبی حاوی نکته خاصی برای پیشبرد موضوع تاپیک نباشد ، منتشر نمی شود ( مطالبی مانند تشکر صرف و ابراز احساسات و ... )

و یا ممکن است مطلب ارسالی در رابطه با موضوع گفتگو در آن تاپیک خاص نباشد که در این صورت به تاپیک مرتبط منتقل خواهد شد

( گاهی پیش می آید که بعضی از دوستان تازه وارد تصور می کنند مطلبشان منتشر نشده ، در حالیکه به تاپیک دیگری منتقل شده است )

مطمئن باشید که این فروم فقط به منظور گسترش دانش نجومی و مباحثه در این زمینه راه اندازی شده است

شاید اگر با خوش بینی بیشتری به موضوع نگاه کنید بتوانید ارتباط بهتری با فروم ، مدیران و اعضای آن برقرار کنید :)

( ضمنآ این مطلب شما و پاسخ بنده کاملا به این بحث بی ارتباط است ، لذا پس از مدتی به تاپیک " ارتباط با مدیران " منتقل خواهد شد )

امیر حسن زاده
12-21-2012, 02:06 PM
از سیر تا پیاز «پایان جهان در شب یلدا http://www.khabaronline.ir/Images/Kind/1.png

http://www.khabaronline.ir/detail/265064/weblog/daneshi

mohsen4465
12-21-2012, 02:49 PM
ساعت 14:48 دقیقه ست و حدود 6 دقیقه ای میشه که زمین از نقطه انقلاب زمستانی و هم راستایی کهکشانی عبور کرده ولی به ظاهر هنوز هیچ اتفاقی نیافتاده. لطفاً منتظر بمانید....

mohsen4465
12-21-2012, 03:01 PM
ساعت 3:01 و همچنان همه چی سر جاشه!

mohsen4465
12-21-2012, 03:22 PM
نه هیچ خبری نیست!
مثل اینکه این قوم مایا ما رو سر کار گذاشتن.
ای بر اون روحتون مایا... 5126 سال ملت رو سرکار گذاشتین که چی آخه؟!
بی خود نبود خدا منقرضتون کرد. شما هم با اون تقویموتون.:sSW_darthvader:
از همون اولش بنظر میومد سرکاری باشه ها. ولی خب دیگه چه میشه کرد. :thumbsup:

nakhodaye aseman
12-21-2012, 04:15 PM
درود :گل
با اجازه من هم چندتا حرف هستش که اگه نگم حالم گرفته میشه :دی

الان تقریبا 8- 9 روز مونده با پایان 2012 و به یاد اون تاپیکی که آقای امام ایجاد کرده بودن و تو اونجا بحث

های زیادی شد

در مورد پیشگویان ، در مورد مذهب (همون بحث جبر و اختیار) و ......افتادم

حالا چند هفته نمونده بود به پایان 2012 شایعه ها قوت گرفت و همه ی کسایی که قوی و محکم نبودن

(هم از نظر علمی و هم دینی ) در تب و تاب افتادند و این حرفای مزخرف رو باور کردن و در فکر راه نجاتی

افتادند (یعنی جهل مرکب ، جهلی که خود سوز نبود همه سوز بود)

یه عده هم از این زود باوری و عوامی مردم سو استفاده کردن و بازار رو گرم کردن و شایعه پشت شایعه :

مریخ و اشعه ، سه روز تاریکی ، پایان جهان و یا شروع کردند به ساخت پناهگاه و از این حرفا

این همه مقاله ، مصاحبه ، برنامه در رد این شایعات خیلی مثمر ثمر نبود (طرف برگشته به خودم میگه

ناسا خودش

تایید کرده میگم از کجا این حرفو میزنی ؟ میگه که تو سایت ناسا خودم خوندم و من هم این طوری:OSMILEY::you're kidding, rigبهش نگاه میکنم ):دی

حالا هم که کذبشون معلوم شده برگشتن گفتن که ادامه ی تقویم رو پیدا کردیم و جهان در سال 2023 تموم میشه :)):eyes on fire::explode:

اما تاپی پخش مستقیم خیلی جالب و موثر بود ، همه ی دوستانی که در این بحث ها شرکت کردند

دستشون درد نکنه خیلی جواب داد

اما آخرش این که این شایعه ها اینجا تموم نمیشه و ادامه خواهد داشت و ادامه (دجال زمان در کمین است :دی )

امیدوارم این شایعه یه تلنگری باشه به همه ی کسانی که پایان دنیا رو باور کرده بودند دروغ شاخ و دم دار

را باور کنید :دی

همین!

Negin_GH
12-21-2012, 05:08 PM
21 دسامبر به سر رسید
دنیا به اخر نرسید :rambo:

smhm
12-22-2012, 11:41 AM
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--> ترفندها و تکنیک های شایعه پردازی:

1- دروغ باید به اندازه کافی بزرگ باشد. بقول معروف هرچی دروغ بزرگتر باشد باورش آسانتر است.

2- استفاده از اصطلاحات علمی و فنی و ارائه مطالب شبه علم.
در لابلای دروغ باید از کلمات و اصلاحات فنی و برخی از کشفیات علمی همراه با چاشنی حذف و اضافه به گونه ای شایعه ساخته شود که در اذهان مردم فرد شایعه پرداز بعنوان شخصی مطلع، آگاه و با معلومات تصور شود.

3- استناد به منابع و سایت های علمی معتبر.
شایعه پردازان معمولا گفته های خودشان را به سایت های علمی و مجلات معتبر استناد می کنند تا مورد پذیرش مردم قرار گیرند. در حالیکه برای یک فرد محقق فقط کافی است به آن منابع رجوع کند تا کذب شایعات را دریابد.

4- استناد به کتب مقدس
شایعه سازان معمولا از اعتقادات و حساسیت مردم نسبت به دین سوء استفاده می کنند و سعی دارند مطالب خود را منطبق بر آموزه های دینی معرفی کنند. در حالیکه شایعات پایان دنیا به هیچ وجه با این آموزه ها چه در اسلام و چه در سایر ادیان مطابقت ندارد.(*)

5- بزرگ جلوه دادن پیشگوها و تمدن های باستانی
شایعه سازان اصرار دارند که افراد همچون نوسترآداموس یک پیشگوی واقعی است که تمام پیشگویی های او به واقعیت پیوسته است و همچنین تمدن مایا بخاطر اینکه با موجودات فرازمینی در ارتباط بوده اند آینده را بدرستی پیش گویی کرده اند و مطالب آنان کاملا صحیح و غیر قابل خدشه است.
در حالیکه نه نوسترآداموس در مورد پایان دنیا حرفی زده و نه اقوام مایا اعتقادی به نابودی دنیا داشته اند و نه پیشگویی های آنها اساس قابل اعتمادی دارد.

6- کوچک جلوه دادن دانشمندان.
شایعه پردازان برای اینکه از مراجعه مردم به علما و متخصصین جلوگیری کنند سعی می کنند علما و دانشمندان را افرادی دروغگو و سازشگر بعنوان دانشمند درباری معرفی کنند که بخاطر یکسری مصالح و منافع، حقیقت را مخفی نگاه می دارند و دلسوز مردم نیستند.

7- عوام فریبی
معمولا مخاطبین شایعات، مردم عوام هستند. شایعه سازان هیچگاه جرأت آن را ندارند که ادعاهای خود را در محافل علمی مطرح کنند چون می دانند که نمی توانند پاسخ گوی سوالات دانشمندان باشند. بنابراین شایعه باید همیشه متوجه عوام و جنبه تبلیغاتی داشته باشد.

8- ایجاد رعب و وحشت
رعب و وحشت بهترین ابزاری است که می تواند یک شایعه را خیلی سریع و آسان بین مردم منتشر سازد.

9- سوق دادن شایعات بسمت اهداف اقتصادی، سیاسی و...
مسلما شایعه سازان برای کار خود اهدافی را در نظر دارند. سود جوئی، بازار گرمی برای فروش محصولات، بازار فیلم های هالیوودی، اجاره پناه گاهها، معرفی مناطقی امن برای هجوم مردم به آنجا و...

پی نوشت:
*) شایعات پایان جهان در سال 2012 به هیچ وجه مطابق با قرآن و روایات اسلامی و حتی سایر ادیان نیست. زیرا:
1- قرآن هرچند به مسئله قیامت و تحول جهان اشاره دارد اما هیچگونه زمانی برای این واقعه معرفی نکرده و حتی کسانی که تعیین وقت می کنند را دروغگو می داند. در حالیکه شایعات دقیقا به یک زمان خاص اشاره دارند و این واضح ترین تفاوت و تناقض کتب مقدس با اینگونه شایعات است.
2- اسلام و حتی سایر ادیان اعتقادی راسخ به منجی آخر الزمان دارند که خداوند بوسیله او جهان را پر از عدل و داد می کند. بدیهی است تا ظهور این منجی تحقق نیابد جهان نابود نمی شود. در حالیکه شایعات حرفی بر خلاف این عقیده را مطرح می کنند.
3- تعالیم اسلامی آینده و عاقبتی امیدبخش را ترسیم می کند که با نابودی دجال و حکومت صالحان تحقق خواهد یافت در حالیکه شایعات دقیقا بالعکس این عقیده یعنی نابودی مردم و پیروزی شیطان را در اذهان تلقین می کنند.
4- اخبار و روایات اسلامی در مورد حوادث و علائم آخرالزمان به هیچ وجه متوجه نابودی جهان نیست بلکه این حوادث در کل به نفع انسانهای حق جو و به ضرر ستمگران و پادشاهان زورگو تمام می شود بطوریکه زمینه را برای حکومت عدل جهانی مهیا می سازد.
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]-->

Soroush Samadi
12-22-2012, 01:11 PM
واقعا از حركت ايرانى ها روى صفحه ناسا شرمنده شدم!
از هموطن بودن با اين مردم متأسفم!
انتظار نداشتم اينطور به صفحه ى ناسا از سوى ايرانى ها حمله بشه ، اگه كسى كه ايده ى اين حركت رو داده پيدا كنم....
مردمى بى منطق و بى فكر كه فقط و فقط شعار و حرف هستن و تنها افتخارشون كوروش بزرگ و حكومت هخامنشيانه و ادعاى متمدن بودن دارن ، اين مردم لايق بدترين ها هستن
متاسفم!!!:sFun_bangdesk:

mohsen4465
12-22-2012, 02:36 PM
واقعا از حركت ايرانى ها روى صفحه ناسا شرمنده شدم!
از هموطن بودن با اين مردم متأسفم!
انتظار نداشتم اينطور به صفحه ى ناسا از سوى ايرانى ها حمله بشه ، اگه كسى كه ايده ى اين حركت رو داده پيدا كنم....
مردمى بى منطق و بى فكر كه فقط و فقط شعار و حرف هستن و تنها افتخارشون كوروش بزرگ و حكومت هخامنشيانه و ادعاى متمدن بودن دارن ، اين مردم لايق بدترين ها هستن
متاسفم!!!:sFun_bangdesk: سلام آقا سروش
میشه بگید چه اتفاقی افتاده؟

Astronomy
12-22-2012, 03:36 PM
سلام آقا سروش
میشه بگید چه اتفاقی افتاده؟
بیش از 16 هزار ایرانی غیور (!!) در صفحه ی رسمی فیسبوک ناسا (https://www.facebook.com/NASA)به توهین به این سازمان پرداختند :|

Mostafa
12-22-2012, 03:49 PM
بیش از 16 هزار ایرانی غیور (!!) در صفحه ی رسمی فیسبوک ناسا (https://www.facebook.com/NASA)به توهین به این سازمان پرداختند :|

اگر این موضوع واقعی باشه فکر کنم لازمه در مورد تبلیغات برای فروم ، تجدید نظر کنیم !

فکر کنید اگر این آدمها فروم رو پیدا کنند ، چه بلایی سرمون میارن !!!

تازه دستشون به ناسا نمیرسه ، ولی دستشون به ما که می رسه ...:burnt:

پیمان اکبرنیا
12-22-2012, 05:06 PM
اگر این موضوع واقعی باشه فکر کنم لازمه در مورد تبلیغات برای فروم ، تجدید نظر کنیم !

متاسفانه واقعیه مصطفی جان

و با کمال تاسف نشون میده این قضیه تاریکی جهل انسان چقدر در مورد برخی از هموطنان صدق میکنه. در حالی که ناسا مطالب زیادی در مورد دروغ بودن این شایعه منتشر کرده بود، هیچ کس آنها را نخوانده بود و فقط همه بدون مدرک و منبع می گفتند ناسا گفته جهان تموم میشه! الان هم که صفحه ناسا را آدم خجالت زده می کنه واقعا شرم آوره.

و همچنین جا داره اشاره کنم پخش مستندهایی درباره نوستراداموس و پایان جهان در 2012 از شبکه های مختلف به این شایعات دامن زد. مستندهایی که اکثرا دو پهلو بود و بیننده تصور می کرد که این دروغها ممکن است واقعیت داشته باشد. این نشون میده که برای این رسانه ها، صرفا جذب بیننده مهم بوده و نه تکذیب دروغ ها و شایعات. کاش رسانه های تلویزیونی و ماهواره ای میتوانستند با قدرت بیشتری در رد این شایعات کمک کنند.

Hadise
12-22-2012, 05:21 PM
آیا سازمان ناسا با دروغ پردازان پایان دنیا همدست است یا تنها شایعه ای بزرگ در بین ما رواج پیدا کرده است؟

مجله نجوم که تاریخی 20 ساله در گسترش علم نجوم در کشورمان دارد در آخرین شماره خود (شماره 223، آذر 1391) به تفضیل در مورد شایعه تاریکی سه روزه و پایان دنیا مطالبی را در نشریه خود درج کرده است. در اینجا تنها بخش هایی از این مطالب را بازنشر می کنیم.

ادعایی عجیب با دلایلی به ظاهر محکم !

سه روز تاریکی در زمین بعد از انقلاب زمستانی. ظاهرا دلایل قانع کننده ای هم بر صحت این ادعا وجود دارد؛ این واقعه چند روز بعد از زمان پیش بینی شده برای پایان جهان اتفاق می افتد و این احتمالا یکی از عواقب و پیامدهای حوادث 2012/1391 است و مهمتر از آن ناسا این خبر را تائید کرده است!

و چه دلیلی محکمتر از این که مهر تائید ناسا بر یک خبر نجومی بخورد. این خبر را افراد بسیاری شنیدند و عکس العمل های مختلفی در این مورد مشاهده کردیم. کم نبودند افرادی که خیلی زود این پیش بینی را به پیش گویی های قبلی در مورد پایان جهان در آخر آذرماه اضافه کردند.

آغاز ماجرا

ناسا پیش بینی کرده است که در 21 تا 23 دسامبر و در زمان تراز کائنات، زمین به مدت سه روز در تاریکی کامل به سر خواهد برد. دانشمندان آمریکایی پیش بینی تغییرات کائنات، خاموشی در کل کره زمین به مدت سه روز از تاریخ 21 دسامبر نموده اند.

این پایان جهان نیست بلکه هم ترازی جهان است. جایی که زمین و خورشید برای اولین بار هم تراز می شوند. ظاهرا ناسا این مطلب را که زمین در تاریکی خواهد بود را تائید کرده، اما در پایان آن ایمیل، لینک ناسا بعنوان یک مهر تائید آمده و برخی خوانندگان به آن لینک سرنزده اند !!! اتفاقا همه آنچه که در مقاله ناسا در این مورد آمده است در رد چنین ادعایی است.

تراز کائنات؟!

ویژگی جالب این نامه الکترونیکی این است که در آن واژه هایی به کار رفته است که نه تنها بی ارتباط با نجوم نیستند بلکه حس عظمت و شکوه دنیای ستارگان و کائنات را نیز به نوعی تداعی می کنند.

حال ببینیم منظور از ترازمندی کائنات چیست و چه زمانی اتفاق می افتد. اگر هم ترازی را به عنوان هم خطی و واقع شدن اجرام مختلف در یک راستا در نظر بگیریم معلوم می شود که برای تحقق چنین حالتی وجود سه جرم آسمانی الزامی است. پس اینکه زمین و خورشید هم تراز باشند مطلب درستی نیست.

زمین در حال چرخش دایمی به دور خورشید است و این دو همیشه ارتباط فیزیکی با هم دارند و همواره هم ترازند. اولین بار آن هم بر میگردد به حدود 4.5 میلیارد سال قبل که زمین و منظومه شمسی شکل گرفتند. پس باید دید هم ترازی ای که از آن صحبت می شود با چه جرم یا جایگاه سومی رخ می دهد؟

ظاهرا در منابع دیگری که به این موضوع پرداخته اند نقطه هم ترازی،‌ مرکز کهکشان راه شیری است. اصل ادعا این است که در تاریخ یاد شده، زمین ضمن واقع شدن در نقطه انقلاب زمستانی،‌در جهت مرکز کهکشان نیز قرار می گیرند و به این ترتیب خورشید،‌زمین و مرکز کهکشان ما هم خط می شوند.

زمان محاسبه شده برای انقلاب زمستانی امسال ساعت 11:12 (به وقت جهانی) روز جمعه اول دی است.

کنجکاو

mohsen4465
12-22-2012, 05:48 PM

آقای امام
اگه یادتون باشه بنده با راهکار جدید شما در مورد ساختن طنز از تفکرات مبنی بر پایان جهان در تاپیک پخش زنده تاريكي 3 روزه زمين و نابودي جهان (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1267-پخش-زنده-تاريكي-3-روزه-زمين-و-نابودي-جهان) مخالف بودم اما الان پس از دیدن صفحه ناسا در فیس بوک واقعاً از ایرانی بودن خودم خجالت زده شدم. الان فکر میکنم که حق با شما بود. بخشی از این ملت، این جماعت بی فرهنگ، لیاقت دلسوزی و راهنمایی کردن رو ندارن. واقعاً در فرهنگ لغت هر چه برگردیم هیچ واژه ی مناسبی برای توصیف عمق جهالت این افراد پیدا نمیکنید. این جماعت آبرو برند؛ آبرو بر!

mohsen4465
12-22-2012, 06:03 PM
واکنش عجیب ایرانیان به پایان نیافتن جهان! (http://fararu.com/fa/news/136149/واکنش-عجیب-ایرانیان-به-پایان-نیافتن-جهان)

رخساره روشنی
12-22-2012, 07:12 PM
واقعا این اقدام فقط و فقط فقر فرهنگی رو به ما یاد آوری میکنه :melt:
این شایعات این قدر گستردگی اش در تمام دنیا زیاد بود که همه و همه منتظرش بودند
اگر نگاهی به گذشته بیاندازیم میبینیم که اتفاقات بزرگ تری مثل گذر زهره که شاید اولین و آخر پدیده بزرگ و شگفت انگیزی در زندگی هر انسانی محسوب می شد به این اندازه دنیا رو به هیجان و تنش نیانداخته بود :hidden:

آریا برزن
12-22-2012, 09:00 PM
واقعا ...... فقط تاسف میشه خورد
من همنی الان رفتم و دیدم که واقعا چی نوشته شده عکس العملم تنها قطره ای اشک بود
چطوری این کسانی که نظر گذاشتن میتونن برن فیس بوک بلدن ناسا کجاست اما نمی تونن حتی یک خط انگلیسی بخونن

Arian Soltani
12-22-2012, 10:20 PM
سلام .
متاسفم که بعضی از ما ایرانیها تنها وقتی صحبت از شایعه و خرابکاری میشه یادمون میاد فحش هم بلدیم ،
متاسفم از اینکه اونایی که اینقدر فحش بلدن ، ولی حتی یکبار هم زحمت دیدن سایت ناسا رو به خودشون ندادن تا واقعیت رو بدونن ،
و متاسفم از اینکه باز هم ایرانی کاری کرد که خجالت بکشم بگم منم ایرانیم .
متاسفم .

حسین زارعی
12-22-2012, 11:47 PM
سلام .
متاسفم که بعضی از ما ایرانیها تنها وقتی صحبت از شایعه و خرابکاری میشه یادمون میاد فحش هم بلدیم ،
متاسفم از اینکه اونایی که اینقدر فحش بلدن ، ولی حتی یکبار هم زحمت دیدن سایت ناسا رو به خودشون ندادن تا واقعیت رو بدونن ،
و متاسفم از اینکه باز هم ایرانی کاری کرد که خجالت بکشم بگم منم ایرانیم .
متاسفم .
فقط ایرانی ها نبودن که این شایعه رو باور کردن، شما واسه کل مردم دنیا تاسف بخور. :)

mohsen4465
12-22-2012, 11:58 PM
امروز بعد از دیدن صفحه فیس بوک ناسا بدجوری عصبی و ناراحت شده بودم ولی الان که بیشتر بهش فکر کردم احساس میکنم که شاید اونهایی که این شایعات رو باور کردن مقصر نبودن و این نتیجه اشتباه خود ما بود. ما تو این مدت بجز مخفی کاری و پنهان کردن چیزی که مردم بهش کنجکاو شده بودن هیچ کار دیگه ای نکردیم. این مخفی کاری انقدر شدید بود که حتی خود ما هم بهش نگاهی نیانداختیم تا بفهمیم چرا مردم بهش کنجکاو شدن و با چشمان بسته فقط میگفتیم نه این ها شایعه ست و هی این جمله رو تکرار کردیم. درسته شایعه ست اما حقیقت پشت این شایعه چی بود؟ هیچکدوم بهش فکر کردیم؟ حتی خود ما تا لحظه ی آخر اصلاً نمیدونستیم قوم مایا کی بودن و تقویمشون چی بود. نه راستش رو بگین میدونستیم؟ چند نفر از ما میدونست که قضیه 21 دسامبر صرفاً یک اعتقاد مذهبی مایایی مبنی بر خلقت مجدد خداوند بود نه تاریک شدن جهان و ...؟ اگه مردم رو با اعتقادات مایایی آشنا میکردیم بهتر نبود؟ بهتر نبود ما بیام و این قوم مایا و تاریخچه مایا و تقویمهاشون رو به مردم بهتر بشناسونیم؟ اینکه تقویمشون چه سازو کاری داشت و دوره های تکرارش چطوری بود؟ هر کدوممون حتی اگه یه اس.ام.اس در مورد اعتقادات واقعی قوم مایا برای اطرافیانمون میفرستادیم فکر نمیکنین شاید میتونست دست بدست بگرده و این شایعات رو کمرنگ کنه؟

وقتی یک چیزی رو از یک کودک پنهان میکنیم اون کودک به اون چیز پنهان شده بیشتر کنجکاو میشه تا حدی که حاضره هر کاری بکنه تا بهش برسه. آیا بهتر نیست همون اول خودمون بشینیم اون شیء پنهان شده رو به اون کودک نشون بدیم و باهاش صحبت کنیم تا کنجکاویش از بین بره.

مقصر کی بود؟ اونی که زودباور بود یا اونی که بدون درک حس کنجکاو مردم فقط میگفت شایعه است؟

arashgmn
12-23-2012, 12:14 AM
با 500 کامنت ...

http://up.avastarco.com/images/hsc5c2nomu9tv7wbx3.jpg (http://up.avastarco.com/)

-------------
پ.ن: در گوگل پلاس، حداکثر تعداد کامنت هایی که به یک موضوع میشه داد 500 تا است ...
به تعداد فوروارد ها و + ها دقت کنید ... ;)

Mojtaba Gholami
12-23-2012, 12:46 AM
دوستان من , روز قبل عزیزان غیور ایران زمین در پیج ناسا در فیسبوک هدفشون رکورد زنی کامنت بود که فکر کنم زیر یک پست رکورد 15000 کامنت رو شکوندن که واقعا تاسف آور بود و دوستان نجومی هم که مطلب برای عذرخواهی میگذاشتند با توهین این افراد مواجه میشدن

smhm
12-23-2012, 01:34 PM
البته ایران به نظر من کمتر از سایر کشورها تحت تأثیر شایعات قرار داشت. هرچند این موضوع نقل زبان مردم بود اما بعنوان یک باور جدی در ایران مطرح نبود.
در حقیقت مردم ایران فرهیخته تر از آن هستند که به این راحتی زیر بار این حرفها برن.
این ماجرای حمله و توهین به سایت ناسا هم به نظر من بوداره. بقول یکی از دوستان چطور کسانی که بلدن تو فیسبوک برن و می دونن ناسا کجاست به خودشون زحمت ندادند یک خط از سایت را بخونند؟!
من شکی ندارم کسانی که این شایعات را ساختند اهدافی در سر داشتند. و شاید یکی از اهدافشون این بوده که مردم جوامع را محک بزنند. یا ببینند مردم ایران چقدر بر سر اعتقادشون به مسئله مهدویت پایبند هستند.

شادي شهراييني
12-23-2012, 02:32 PM
درود...
نمی دونم چی بگم!! اصلا از چی بگم؟
چرا چند نفر با تمام زحمت برای ما ایرانیا افتخار میارن و عده ای همه چیزو خراب می کنن؟ تا همین دیروز داشتیم با تمام وجود افتخار می کردیم که پروژه مریخ نورد ناسا دست چند تا ایرانی بوده اما حالا... :|
چقدر دیگه باید ادامه پیدا کنه؟ البته مثل اینکه تازه شروع شده!
چرا بعضی ها نمی خوان بفهمن که واقعا منجما و علاقه مندا چیزی کم نذاشتن برای بیداری مردم! از خودشون مایه گذاشتن...اینه جوابشون؟ حالا ابروی ایرانی های توی ناسا چی؟
به نظرتون راه حل چیه؟ چطور میشه این وضعیت رو تغییر داد؟ چه راهی دیگه مونده که امتحان نکردیم؟ ایا باید اون راه رو ساخت؟

تا چند وقت پیش اخر که می رسیدیم می گفتیم به امید اسمانی تاریک...حالا فکر کنم باید بگیم به امید روشنی اگاهی!!!

mohsen4465
12-23-2012, 02:38 PM
البته ایران به نظر من کمتر از سایر کشورها تحت تأثیر شایعات قرار داشت. هرچند این موضوع نقل زبان مردم بود اما بعنوان یک باور جدی در ایران مطرح نبود.
در حقیقت مردم ایران فرهیخته تر از آن هستند که به این راحتی زیر بار این حرفها برن.
این ماجرای حمله و توهین به سایت ناسا هم به نظر من بوداره. بقول یکی از دوستان چطور کسانی که بلدن تو فیسبوک برن و می دونن ناسا کجاست به خودشون زحمت ندادند یک خط از سایت را بخونند؟!
من شکی ندارم کسانی که این شایعات را ساختند اهدافی در سر داشتند. و شاید یکی از اهدافشون این بوده که مردم جوامع را محک بزنند. یا ببینند مردم ایران چقدر بر سر اعتقادشون به مسئله مهدویت پایبند هستند. خودمون رو نگاه نکنید. 99% جوانان این مملکت 24 ساعته تو فیسبوک هستن و همش هم مطالب پوچ و بیمزه و از این جوک های مسخره و این چیزها رو دنبال میکنن و خب آدمی هم که 24 ساعته تو فیس بوکه مسلماً کلش رو حفظه. از ناساش بگیرید تا ... رو. ضمناً فقط یک کامنت تو صفحه ناسا کافیه تا تمام دوستان اون فرد از ارسال اون کامنت و وجود صفحه ناسا باخبر بشن. این مسئله صرفاً فقر فرهنگیه مردم ماست که عدم توانایی ما در برخورد صحیح با شیوع شایعه اونو دوچندان کرد. در ارسالات این افراد جملات بسیار زشتی دیده میشه که نمیتونه از طرف ارتش سایبری جمهوری اسلامی و ... باشه. متأسفانه یک حرکت زشت مردمی بود. این شایعه پردازان هم نادان تر از اونی هستن که هدفی علمی داشته باشند و بخوان واکنش مردم و ... رو بسنجن. از شرط بندی و به قول آقای غلامی رکورد زنی و دلقک بازی این حرفا نشأت گرفته و تو دهن ها افتاده، شاید هم شایعه پراکنی یکجور سرگرمی بوده براشون وگرنه هیچ سودی به حال هیچکس نداشته. از آدم به قول خودشون الاف هر چی بگین برمیاد و هیچ دلیل منطقی ای هم برای کارهاشون وجود نداره.

Mojtaba Gholami
12-23-2012, 03:13 PM
در یکی از پست های دیگه که بعدش و بعد از پایان افتخار آفرینی جاهلان ایران زمین در پیج ناسا گذاشته شد یکی از پیج های نجومی فیسبوک که نامش بخاطرم نیست مطلبی به این مظمون گذاشته بود که این پستها رو بیشتر ایرانیا میگذاشتن کسانی که به فرهنگشون مینازن

پیمان اکبرنیا
12-23-2012, 06:33 PM
دوستان فکر می کنم انتقاد فرهنگی از خودمون کافی باشه. مهم اینه که بفهمیم چطور این مشکلات را درست کرد. مسلما راه حل کوتاه مدت نداره و باید در بلند مدت فرهنگ سازی بشه حتما هم نباید کار شاقی انجام داد ما خودمون اگر سعی کنیم از نظر فرهنگی پیشرفت کنیم اطرافیان هم یاد می گیرند از رعایت کردن حقوق هم در جامعه گرفته تا رعایت قوانین رانندگی! تمام اینها اگر درست بشه میشه انتظار داشت پیشرفت کنیم. مشکل فرهنگی به قدری گسترده است که باید با همت جمعی حل بشه.

Arian Soltani
12-25-2012, 10:22 PM
فقط ایرانی ها نبودن که این شایعه رو باور کردن، شما واسه کل مردم دنیا تاسف بخور. :)
سلام حسین اقا
من متاسفم که هر چی پیش میاد میگیم خدا و پیغمبر .
اونایی که شایعه رو راه انداختن از خدا و پیغمبر چیزی نمیدونن ، ولی ما ایرونیا که اعتقاد داریم چرا باید اینچنین باوری نسبت به این شایعه داشته باشیم که بعد از رو شدنش اینجور به یه مرکز مهم جهانی حمله کنیم .
ایا فقط به خاطر اینه که ناسا تو امریکا هست یا دلیل دیگه ای داشته ؟
اگه اخبار رو به طور کلی هم پیگیر بوده اید باید شنیده باشید که بعضی از کشورا تدارکات زیادی هم واسه این اتفاق دیدن اما خوشبختانه تو ایران همه نهادها این شایعه رو رد میکردن .
حالا چی شده که مردمی که حتی به اخبار مملکت خودشون توجهی نکردن به خودشون اجازه چنین حمله ای دادن من نمیدونم ؟ اما تاسف من نه به خاطر همه ایرانیها ، که به خاطر اون کسانی هست که بدون فکر چنین کاری رو انجام دادن و باعث به وجود اومدن چنین چهره ای از ایران وایرانی شدند .

Arian Soltani
12-25-2012, 11:58 PM
دوستان فکر می کنم انتقاد فرهنگی از خودمون کافی باشه. مهم اینه که بفهمیم چطور این مشکلات را درست کرد. مسلما راه حل کوتاه مدت نداره و باید در بلند مدت فرهنگ سازی بشه حتما هم نباید کار شاقی انجام داد ما خودمون اگر سعی کنیم از نظر فرهنگی پیشرفت کنیم اطرافیان هم یاد می گیرند از رعایت کردن حقوق هم در جامعه گرفته تا رعایت قوانین رانندگی! تمام اینها اگر درست بشه میشه انتظار داشت پیشرفت کنیم. مشکل فرهنگی به قدری گسترده است که باید با همت جمعی حل بشه.
سلام بر دوستان .
منم معتقدم این مساله رو باید از ریشه حل کرد . ولی تا کی باید بشینیم دیگران تحقیق کنن ، بنویسن ، بگن ، ما هم نخونده باور کنیم .
اقای اکبرنیا اگه بخوایم این مساله رو حل کنیم ، باید خیلی چیزا رو حل کنیم .
متاسفانه ما عادت کردیم تا دیگران اماده کنن ما بخوریم .
به نظر شما چند درصد از اون کسانی که توی فیس ناسا اظهار نظر کردن قبلش مطلبی رو نه از تو سایت ناسا ، که از هر جای دیگه خوندن ؟
من خودمو میگم اصلا فرصت برای اینکارا ندارم ، پس میشینم دیگران بنویسن ، اخر سر به یه نتیجه برسن ، منم اون نتیجه رو میخونم .
حالا درست و غلطش رو بیشتر میسپارم به عقل و منطقم (البته اگه باشه )
به نظر من اولین کاری که باید انجام بشه اینه که ما یه راهی پیدا کنیم تا خودمون بگردیم تا پیدا کنیم . صرفا این قضیه رو نمیگم ، کلا برای همه مواردی که تو زندگی هر کسی پیش میاد .

smhm
12-26-2012, 10:03 AM
آقا این قضیه شایعات به نظر من یه جورایی مشکوکه. درسته که یک شایعه خیلی راحت می تونه بین مردم پخش بشه و یک کلاغ چل کلاغ بشه اما اون نقطه شروع و مبدأ شایعه به نظر من می تونه هدفمند باشه. حالا نمی خوام وارد سیاست بشم قوانین فروم هم اجازه نمیده اما فقط یک اشاره می کنم به چیزی که ذهنمو مشغول کرده.
اول اومدن موضوع «ظهور بسیار نزدیک است» را مطرح کردند. (که البته ما هم امیدواریم همینطور باشه اما هرگز وقت تعیین نمی کنیم) ولی آنها وقت تعیین کردند و اومدن علائم و روایات را با حوادث و رجال سیاسی امروز تطبیق کردند. بعد هم قضیه سیاره خیالی نیبیرو را مطرح کردند و اون را با «طارق» یا «نجم ثاقب» در قرآن مطابقت دادند و گفتند تا یکی دو سال دیگه به زمین نزدیک میشه. بعدش هم که بقیه شایعات پایان دنیا و تحول دنیا همه جا پخش شد.
من حدس می زنم همه اینها یک نقشه است. هدفشون هم این بوده که مردم اول این مطالب را باور کنند. بعد که دیدند قضیه دروغ از آب درومد و هیچ اتفاقی نیافتاد دست از اعتقادشون به امام زمان(عج) بردارند.
بقول یکی از اسلام شناسان غربی، شیعه دو چیز داره که تا وقتی این دو را دارد شکست ناپذیر و نفوذ ناپذیره. یکی مسئله قیام عاشورا و شهادت امام حسین(ع) و دیگری اعتقاد به پیشوا و حضرت مهدی(عج) و برای اینکه بتوان در شیعه نفوذ کرد کافی است لااقل یکی از این دو متزلزل بشه.
این قضیه توهین به ناسا هم همانطور که قبلا گفتم مشکوکه چنین کاری از یک قشر تحصیل کرده مملکت خیلی بعیده.
(مدیر محترم اگر فکر می کنید زیادی سیاسی شد می تونید پست را حذف کنید.)

پیمان اکبرنیا
12-26-2012, 11:24 AM
آقا این قضیه شایعات به نظر من یه جورایی مشکوکه. درسته که یک شایعه خیلی راحت می تونه بین مردم پخش بشه و یک کلاغ چل کلاغ بشه اما اون نقطه شروع و مبدأ شایعه به نظر من می تونه هدفمند باشه. حالا نمی خوام وارد سیاست بشم قوانین فروم هم اجازه نمیده اما فقط یک اشاره می کنم به چیزی که ذهنمو مشغول کرده.
اول اومدن موضوع «ظهور بسیار نزدیک است» را مطرح کردند. (که البته ما هم امیدواریم همینطور باشه اما هرگز وقت تعیین نمی کنیم) ولی آنها وقت تعیین کردند و اومدن علائم و روایات را با حوادث و رجال سیاسی امروز تطبیق کردند. بعد هم قضیه سیاره خیالی نیبیرو را مطرح کردند و اون را با «طارق» یا «نجم ثاقب» در قرآن مطابقت دادند و گفتند تا یکی دو سال دیگه به زمین نزدیک میشه. بعدش هم که بقیه شایعات پایان دنیا و تحول دنیا همه جا پخش شد.
من حدس می زنم همه اینها یک نقشه است. هدفشون هم این بوده که مردم اول این مطالب را باور کنند. بعد که دیدند قضیه دروغ از آب درومد و هیچ اتفاقی نیافتاد دست از اعتقادشون به امام زمان(عج) بردارند.
بقول یکی از اسلام شناسان غربی، شیعه دو چیز داره که تا وقتی این دو را دارد شکست ناپذیر و نفوذ ناپذیره. یکی مسئله قیام عاشورا و شهادت امام حسین(ع) و دیگری اعتقاد به پیشوا و حضرت مهدی(عج) و برای اینکه بتوان در شیعه نفوذ کرد کافی است لااقل یکی از این دو متزلزل بشه.
این قضیه توهین به ناسا هم همانطور که قبلا گفتم مشکوکه چنین کاری از یک قشر تحصیل کرده مملکت خیلی بعیده.
(مدیر محترم اگر فکر می کنید زیادی سیاسی شد می تونید پست را حذف کنید.)

اگر فقط همین یک مساله بود می تونست مشکوک باشه ولی سر قضیه افتادن آرم پپسی روی ماه هم همینطور شد و اون بار دوستان در صفحه پپسی بد و بی راه نوشتند. سر این قضیه که ماه به دو نیم تقسیم می شود و در آسمان دو ماه داریم هم همین بود و هر سال هم تکرار می شود.(البته اصل این شایعه اول این بود که مریخ و ماه در آسمان به یک اندازه دیده می شوند بعدش یک شاخه جدید اضافه شد که ماه به دو نیم تقسیم می شود). شایعات یکی دوتا نیست که متاسفانه انقدر زیاده که نمیشه چنین تئوری هایی بهش نسبت داد.

تحصیلات فقط به مدرک و یک سری درس های پاس شده نیست. این پایین ترین اثر تحصیلات در تفکر انسان هست که متاسفانه اکثرا به همین مقدار اکتفا می کنند.

آیا می دانید در همین کشور خودمون هزاران و بلکه میلیونها نفر تا به حال پیش فالگیر و پیشگو و ... رفتند و هنوز هم می روند؟ اکثرشون هم تحصیل کرده هستند. آیا می دانید که بسیاری از افراد جلوی مطب فلان دکتر صف می ببندند که فقط دعا نویس است؟ اینها فقط فرهنگی است و نه چیز دیگر. اتفاقا سر همین مسائل دینی هم که فرمودید به قدری باهاش خرافات قاطی شده که حد نداره! نمونه های بسیاری ازش از صدا و سیما هم پخش شده که به دلیل قوانین سایت نمی تونم اینجا بگم اگر خواستید پیام خصوصی می دهم بهتون.

yperseusy
12-26-2012, 12:49 PM
یه تایم خالی پیدا شد که منم یه پست بذارم :دی
خب به نظر من این که گروهی از آدم ها این شایعات رو باور میکنند از جهل اون آدم ها نیست بلکه از فشار زندگی هستش که بر این آدم ها وارد میشه...
عوامل مختلفی در این جریان تاثیر گذار هستند که کمک میکنند تا این شایعات به سرعت در جامعه ی بشری گسترش پیدا کنند ، همونطور که در قبل گفتم به خاطر روزمرگی که در زندگی انسان ها ایجاد شده و همیشه در یک چهارچوب خاص زندگی میکنند به محض شنیدن این شایعات که موجب میشه زندگی این افراد از حالت روزمرگی بیرون بیاید و به زندگی ،نزدیک به زندگی فیلم های هالیودی تبدیل شود این افراد به خاطر فرار از چارچوب ها سعی بر باور این شایعات میکنند بلکه راه نجاتی باشد برای خروج از روزمرگی که به مشکل بزرگی در جوامع بشری تبدیل شده است.
ذهن انسان ها روز به روز شایعه باور تر میشود ، شاید در صد سال پیش که آنچنان روزمرگی در میان انسان ها شایع نبود شایعات به این زودی به باور تبدیل نمیشد و خیلی ها بایک لبخند از کنار این شایعات عبور میکردند اما امروز دیگه اینطوری نیست.
در جامعه ی خودمون همه چیز وصل شد به آخر الزمان و ظهور منجی نجات بخش که این خیلی عجیب بود که چرا مردم به این راحتی حرف از ظهور میزنند و قبلش بار ها این جمله رو شنیده بودند که تایین کنندگان وقت دروغ گو هستند....
پس مردم این رو میدونستند که این جریان دروغی بیش نبوده اما چشمانشون رو به روی واقعیت بسته بودند ....

موفق باشید :)

mohsen4465
12-26-2012, 04:38 PM
البته من همچنان اعتقاد دارم که نیمی از تقصیر گردن خود جامعه علمی ایران و صدا و سیما بود. صدا و سیما بدلیل نامعلومی این قضیه پایان جهان رو نادیده گرفت (که یکجور سانسور میشه حسابش کرد). کمتر برنامه ای در تلویزیون بود که به مردم در مورد پایان جهان و شایعه بودن اون توضیح بده. بنظر میاد مسئولین کشور از ترس اینکه مردم پس از پخش این برنامه ها بیشتر جذب شایعه و محتوای غیر دینی اون بشن اون رو مسکوت نگاه داشتن. اما در نهایت این سانسورها که بدلیل سیاست گذاریها و تعصبات مذهبی غلط سیاستمداران ما ایجاد شده نه تنها باعث از بین رفتن خرافات بین مردم نشد بلکه باعث شد شایعه پردازان در محیطی بدون رقابت و کاملاً آزاد کار خودشون رو ادامه بدن و افکار مردم رو منحرف کنن.

حتی در معدود برنامه هایی هم که در صدا و سیما پخش شد، از جمله برنامه آسمان شب، که اونهم مثل اینکه دیگه دقیقه 91 تازه یادشون اومد، بجای اینکه مردم رو با محتوای خود شایعات و پایه و اساس اون آشنا کنن صرفاً از منجمان آماتور و حرفه ای کشورمون دعوت کرده بودن تا مسئله پایان جهان رو از دید نجومی بررسی کنن. اما آیا بنظرتون این کار درستی بود؟ بنظر شما فردی عامی که کانال رو عوض میکرد و بعد میدید چند دانشمند و فرد عالم دور هم جمع شدن و در مورد پایان جهان صحبت میکنن چی به ذهنش خطور میکنه؟ فردی که حتی نمیدونه کهکشان چیه چطور میتونه این توضیحات رو هرچند ساده و ابتدایی درک کنه؟ صرفاً با دیدن این برنامه پیش خودش میگه که وقتی این همه دانشمند دور هم جمع شدن پس حتماً خبری هست!

آیا بهتر نبود بجای اینکه برنامه آسمان شب دور این آتیش جمع بشن و بیشتر باعث جلب توجه اون بشن، از چندتا باستان شناس دعوت میکردن تا در مورد خود قوم مایا با مردم صحبت کنه. فردی که این برنامه رو میدید با اشتیاق به گفته ها توجه میکرد چون در مورد این قوم و پایان جهان زیاد شنیده. تو این برنامه میشد مکان قوم مایا، سازه های اونها، تمدنشون، فرهنگشون، اعتقادشون و ... صحبت بشه و بعد در آخر در مورد تقویمشون که اعتقاد دینی اونها به خلقت مجدد خداوند در پایان هر دوره از گردش تقویم صحبت بشه و بعد نتیجه گیری نهایی رو به خود مردم واگذار میکرد. حتی میشد در مورد نوسترآداموس هم به مردم توضیح داد و اینکه این شخص هیچ پیشگویی در مورد 21 دسامبر نکرده و ... .

تا کی سانسور؟ تا کی تک محوری و تعصبات بیجا؟ تا کی مخفی کاری؟

بذارید یه مثال براتون بزنم. همین فیلم های خارجی که تو تلویزیون پخش میشه و خیلی جاهاش خانمه یکجور لباس پوشیده که مجبور میشن یه مکعب مستطیل سیاه بندازن رو مثلاً یقش. خداییش این مکعب مستطیل سیاه بیشتر در نگاه بیننده جلب توجه نمیکنه و اونو کنجکاو نمیکنه و باعث نمیشه که تمرکز حواسش بیشتر به اون قسمت جلب بشه؟ خداییش همین فیلمو وقتی بدون سانسورش رو میبینین انقدر به اون قسمت دقت میکردید که تو تلویزیون جمهوری اسلامی میکنید؟ چه بسا حتی متوجه هم نمیشدید.

منظورم سانسور نکردن فیلم نبود صرفاً جهت درک مطلب بالا عنوانش کردم.

rezash
12-26-2012, 08:50 PM
وقتی نظرات دوستان رو میخونم در هر پستی نکاتی میبینم که شاید موافق باشم و شاید نباشم.

ولی به این نتیجه میرسم که بررسی این قبیل مسائل خیلی پیچیده است و جامعه شناسان نیز دلیل جامعی نمیتونن براش عنوان کنند.

به نظرم باید افراد کارشناس در این قبیل موضوعات باید تحقیق و پژوهش بیشتری کنند.

یوقتائی ذهن آدم میره سمت تئوری توطئه و ...

بعید هم نیست اینگونه شایعات توسط عده ای ایجاد بشه به دلیل سنجش افکار عمومی یا عکس العمل قشرها و افکار مختلف.

به هر حال که کاری بسیار پیچیده و نیازمند احاطه به علوم اجتماعی میباشد.

در این شایعه ای که صورت گرفت و شاید از مسری ترین شایعات جهان لقب بگیره چند تا نکته خیلی بارز بود.

مهمترینش اینکه باید قبول کرد دنیا خیلی خیلی شبیه یک دهکده کوچک شده و تکنولوژی باعث شده که کل دنیا به هم ربط پیدا کنند و از کوچکترین خبرها بسیار سریع خبردار شوند.

شیوع شایعات و خبرها بسیار سریع همه دنیا رو فرا میگیره.

افکار عمومی دنیا نیز داره به هم نزدیک شده و تفاوتهای فرهنگی نیز داره کمرنگ تر میشه.

دیگه نمیشه به قول آقا محسن همه چی رو سانسور کرد.منابع اطلاع از خبر روز به روز گسترش پیدا میکنند.

فاصله طبقاتی خیلی زیاد شده و مشکلات زیادی گریبان انسانها رو گرفته که چند سال پیش وجود نداشت.

متاسفانه سرمایه داری در همه دنیا رواج پیدا کرده و اغلب مردم مهمترین هدف شون رسیدن هر چه سریع تر به پول و ثروته فرقی نمیکنه کمونیست باشی مذهبی باشی یا هرچی.اغلب پول راهگشا شده و ...

این رو میتونین از اطرافیان و آشنایان خودمون بپرسیم!علم بهتر است یا ثروت؟اغلب نظرات به یک طرف سنگین تره.

همین مقوله خیلی در فکر و عقیده افراد در اعتقاداتشون به پایان جهان تاثیر گذاره و مادیات یکی از بازیگران اصلی شده.چه نداشته باشی و چه داشته باشی.

وخیلی نکات دیگه که صفحه ها به بررسی نیاز داره.میشه کتابها نوشت و هرشخصی هم نتیجه گیری خودش رو بکنه.

کلا دنیا نسبت به چند سال پیش هم خیلی خیلی تغییر کرده و نقش عوامل مختلف خیلی پیچیده است و نیازمند مطالعات عمقی.

m.astronomer
12-26-2012, 09:02 PM
به نظر من ریشه ی همه ی این مشکلات 2 دلیل داره:
1. عدم واکنش سریع انجمن های علمی و دانشگاه هایی که در زمینه های فیزیک،نجوم و... فعال هستند
2.مشکلات آموزشی و نظام آموزش و پرورش

زمانی که این چنین شایعاتی شروع به پخش شدن در کشور میکنه باید همه ی انجمن های

علمی،دانشگاه ها،اساتید و سایت ها و مجله هایی مثل نجوم و.... با اطلاع رسانی به موقع از پخش

شدن هرچه بیشتر این شایعات جلوگیری کنن اما متاسفانه با وجود این که همه ی ما میدونیم این ها

دروغ های شاخداری بیش نیستن ولی من به شخصه هیچ برنامه مستند یا برنامه دیگه ای رو در

تلویزیون ایران ندیدم که با صراحت این موضوع رو مطرح و اونو تکذیب کنن. (حتی یه ادم کم سواد هم با

کمی فکر کردن میتونه دروغ بودن این حرف ها رو متوجه بشه)

خب کاملا معلومه وقتی یه منجم یا استاد دانشگاه نیاد و چیزی در این باره نگه و از این کج فهمی

جلوگیری نکنه یه مشت آدم بی سواد دیگه به طرزی کورکورانه عقاید و گفته های احمقانه ای که هیچ

پایه و اساسی نداره رو بیشتر و بیشتر بازگو میکنن و مردم هم که هیچی در این مورد نمیدونن وقتی

اسم ناسا رو میشنون میگن:"اره دیگه حتما درست میگن!" :sFun_bangdesk:

اگر اینجور مواقع یکی از سازمان های مسئول و فعال در زمینه های علمی حداقل چند اطلاعیه و یا پوستر توی مدرسه ها پخش کنن،اون بچه مدرسه ای چیزایی که روی اون پوستر خونده رو میره به خانواده خودش میگه و همین کار کوچیک میتونه خیلی تاثیر گذار باشه! ولی دریغ از حتی یک اطلاعیه!

اما مشکل دوم اینه که هیچ وقت توی مدرسه به ما نگفتن چطوری باید تحقیق کنیم هر حرفی که معلم

به ما میگفت بدون هیچ چرا و اما و اگری قبول میکردیم خب کسی که از بچگی همه چیز رو بدون کمی

فکر کردن درباره اش قبول میکرده، الان هم وقتی بهش میگن دنیا داره تموم میشه و به قول اقا محسن

چند تا حرف قلمبه سلمبه که بهش میگن دیگه هیچ مقاومتی نشون نمیده و قبول میکنه! البته مردم

ایران به دلیل اعتقادات دینی خودشون این حرف رو زیاد جدی نمیگیرن و این یه کم از عمق فاجعه کم

میکنه! ولی بازم نباید این طوری با شایعاتی مثل این برخورد کرد و باید سریع اینجور شایعات رو تکذیب و

به قول معروف سرکوب کرد:grin:

اما در مورد هدفدار بودن شایعات هنوز نمیدونم باید چی بگم!
ولی در کل همه چیز به ما بستگی داره و این که چقدر از عقل خودمون استفاده میکنیم
امیدوارم دیگه شاهد اینجور اتفاقات که باعث سرافکندگی ما ایرانیان میشه نباشیم

پیمان اکبرنیا
12-26-2012, 10:51 PM
بله درسته چیزی که خیلی مهمه اینه که مجامع علمی ما این دروغ را به شدت تکذیب نکردند. مثلا دانشگاه ها یا آموزش و پرورش یا انجمن ترویج علم و بسیاری دیگر از انجمنهای علمی باید نقش پر رنگ تری بازی می کردند که این کار را نکردند.

در صدا و سیما نیز تنها کار جدی از برنامه آسمان شب بود که ویژه برنامه ای را به این مورد اختصاص داد در حالی که میشد در بخشهای مختلف خبری و مستندها بهش پرداخته بشه.

در مجلات نیز مجله نجوم کاملا به این دروغ و دروغ های نجومی اختصاص داشت. مجلاتی مثل دانستنی ها و ... نیز به دروغ بودن این قضیه تا حدی پرداختند. روزنامه ها و سایتهای اینترنتی هم تا بخشی دروغ بودن این قضیه را اطلاع رسانی کردند.

اما همه اینها کافی نبود و موج خبری این دروغ بسیار بزرگتر از موج تکذیب آن بود. قطعا رسانه های با برد زیاد مثل شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای میتوانستند از این قضیه جلوگیری کنند که همان طور که یک بار گفتم شبکه های ماهواره ای اکثر از این آب گل آلود ماهی گرفتند و برنامه های دو پهلو و شک برانگیز پخش کردند. مثلا همون شب برنامه نوستراداموس و پایان جهان از من و تو پخش شد. همچنین این شبکه برنامه ای پخش میکنه به نام فرازمینی ها و ما و اصولا به جای برنامه های علمی درست، اکثر برنامه های مستندش بار تخیلی و شبه علم دارند که برای جذب مخاطب هست و نه روشن گری و اطلاع رسانی درست...

قصه زیاد میشه گفت در این مورد...

Behnaz sasani
12-27-2012, 09:30 AM
کاملاً درسته
راستش 4 ماهی که با بچه های ابتدایی کلاس نجوم داشتم تمام وقت کلاسم صرف پاسخ دادن به همین شایعات میشد.
طفل معصوما انقدر شایعه ها روشون تاثیر منفی گذاشته بود که شب ها خوابای بد در رابطه با این موضوع میدیدن...! منم هرچه قدر براشون توضیح میدادم و تفسیر میکردم فایده ای نداشت که نداشت! اگر باعث و بانی این شایعه پراکنی ها رو پیدا میکردم...:viking: :pissed%20off:
با این شایعات به روحیه ی خیلیا ضربه وارد کردن مخصوصاً روحیه لطیف بچه ها... والله این کارا گناه داره...:th_cry:

رضا طامهری
12-27-2012, 11:34 AM
نمیدونم بخدا....
وقتی تلوزیون دقیقا فردای روز موعود میاد میگ "دیدین نشد!!"یعنی چی؟ یعنی تاحالا جرات نمیکردیم بگیم نه نیست!!اخبار ساعت ۱۴ که با کلی خرسندی این خبر رو اعلام کردو گزارش فرستاد از این ور اون ور که مردم رفتن پناه گرفتن و اینا یه گزارش از یکی از مسئولان هم پخش کرد و ایشون که از دیدگاه دین صحبت میکردند صرفا گفتند دین این چیزا رو اثبات نکرده
این یعنی عدم قطعیت در بیان!!!
این یعنی شک تو دل مردم انداختن
نمیدونم وقتی اینجور با مردم رفتار میشه ایا باید از اونها توقع برخوردی بهتر از این داشت؟؟؟

Ehsan
12-27-2012, 05:33 PM
آخرین روز ِ دنیا (http://www.aparat.com/v/cQi1m)

Mahdieh. GH
12-27-2012, 09:04 PM
البته متاسفانه سانسور و محرومیت و فرهنگ سازی نکردن دیگه شده نمک کار بعضی از صاحب نظران...
اگه هم سوالی بکنیم فورا میگن این بحث خیلی اختصاصی و اصلا گناهه دربارش حرف بزنین...!
اطلاع رسانی هاهم که در حد 0.5 بود، حالا چرا 0.5؟ 29 آذر شبکه 4 ساعت دوازده ، یازده شایدم یک بود که برنامه ای در این مورد پخش کرد و این موضوعو رد کرد... دلایل خوبی هم بیان کرد دستشون درد نکنه، اما آخه ساعت دوازده کی خوابه کی بیدار؟
کلا اطلاع رسانی های خوب همیشه ضعیفه، اما اگه یه اطلاع رسانی بخواد بشه در مورد شورش تو فلان کشور ما از مسئولان همون کشورا هم زودتر میفهمیم و ...

Night*
12-27-2012, 09:35 PM
جناب پوریا ناظمی تو مطلبی که مجله ی دانستنیها از ایشون چاپ کرده بود نکته ی جالبی رو مطرح کرده بودن.ایشون گفته بودن که نباید خیلی مردم و محکوم کنیم که چرا این شایعات و به راحتی باور می کنن...و گفته بودن که وقتی تو سیستم آموزشیمون به جای تحقیق صرفا به صورت تستی و کنکوری عمل میشه دیگه جای تعجب نداره که تو سایر مسائل هم همینطور عمل کنیم و این شایعات و بدون تحقیق باور کنیم!

مثلا خود من!
وقتی تو دوران مدرسه بودمhttp://7asman.com/tools/i/icons/lastest%20%2822%29.gif
و مثلا راجع به موضوعی تو فیزیک یا شیمی یا هر درس و موضوع دیگه ای که مورد علاقه ام بود تحقیق می کردم و با کلی شوق اون تو کلاس بازگو می کردم.بعد مثلا وقتی اون روز تو درسی مثل تاریخ ضعیف عمل می کردم
انگشت اتهام به سمتم میومد که به جای اینکه بری سراغ تحقیقای خارج درس میشستی تاریختتو می خوندی!http://7asman.com/tools/i/icons/LP6.gif

راستش بعضی از ما یاد گرفتیم هرکی که احساس کردیم از هر لحاظی از ما بالاتره حرفشو سند بدونیم...

فکر نکردن عادت بعضی از ما آدمها شده و مدام منتظریم که حرفی بهمون دیکته بشه و ما اون رو بدون چرا اوردن بپذیریم!!

Mahdieh. GH
12-29-2012, 12:50 PM
آخه واقا پیشرفت علمی بدون آزادی بیان ممکنه؟ نه ممکنه؟
زمان ماهم مثل زمان گالیلس، تمام کسایی که مطلب منتشر کردن و حرفاشون به کرسی نشسته ارسطو شدن، دوستانی هم که واقعا خواستار پیشرفت علمن شدن گالیله که اگه با نظر ارسطو های این دوره زمونه مخالفت کنن نادان و پریشان افکار خطاب میشن... معلومه که هنوزم خیلیا هستن که از بررسی آزادانه میترسن همه ی این ترس ها هم به خاطر وجود یه اشکاله تو نظرات خودشون که واهمه دارن رو بشه، که کوچیک هم نیست...
تنها خوبیش اینه که ، چیه؟ خوبی ای نداره... میخواستم بگم ازمون مثل گالیله توبه نامه نمیگیرن که با کمتر از 00000000000000000000000001/0 ثانیه فکر کردن فهمیدم توبه نامه که چه عرض کنم؟

rezash
12-30-2012, 09:11 AM
فردای روز 21 دسامبر خورشید با لبخندی ملیح به ما چشمک میزند!!

عکسها از سوهو و تاریخ 22 دسامبر:

[/URL]http://sohowww.nascom.nasa.gov//data/REPROCESSING/Completed/2012/eit304/20121222/20121222_0119_eit304_512.jpg (http://sohowww.nascom.nasa.gov//data/REPROCESSING/Completed/2012/eit304/20121222/20121222_0119_eit304_512.jpg)

این عکس در 21 دسامبر:

[URL="http://sohowww.nascom.nasa.gov//data/REPROCESSING/Completed/2012/hmimag/20121221/20121221_0000_hmimag_512.jpg"]http://sohowww.nascom.nasa.gov//data/REPROCESSING/Completed/2012/hmimag/20121221/20121221_0000_hmimag_512.jpg (http://sohowww.nascom.nasa.gov//data/REPROCESSING/Completed/2012/hmimag/20121221/20121221_0000_hmimag_512.jpg)

Behnaz sasani
12-30-2012, 09:29 AM
داره به ریش اونایی میخنده که انقدر زود باور و ساده لوح بودن.:grin:

پیمان اکبرنیا
12-30-2012, 11:14 AM
خب دوستان چیزی به شروع سال 2013 نمونده و از ساعاتی دیگر اولین نقاط در شرق جهان وارد اولین روز از سال 2013 خواهند شد. دیدیم که در سال 2012 هیچ اتفاقی برای جهان نیفتاد :) با شروع سال 2013 این تاپیک را می بندیم و تبدیل به خاطرات ما خواهد شد... .

ازتون خواهش می کنم یادتون باشه هر کجای دنیا که هستید، رسالت سنگینی بر دوش شماست و اون هم اینه چراغی از علم روشن کنید تا کمی از تاریکی جهل انسانها کم بشه ;) مهم نیست که دنیا کی تموم بشه مهم اینه که ما به عنوان انسان تا آخر عمر بتونیم برای جامعه مفید باشیم و به پیشرفت انسانیت کمک کنیم. با هم دوست باشیم و برای صلح و برابری بکوشیم.

شاد، دانا، سلامت و موفق باشید.