PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش و پاسخ اختر فیزیک

صفحه ها : 1 [2] 3

the milky way
12-25-2011, 11:09 AM
دوستان سوالی داشتم در مورد تصاویری که در مورد انفجار بزرگ طراحی شده و آن این که چرا در این تصاویر ماده پس از انفجار بزرگ به یک سو گسترش می یابد و در یک جهت منتشر میشود ، در حالی در تمامي انفجارهاي كلاسيك ( يعني رها شدن سريع مقادير قابل توجهي انرژي و ذرات انفجار در فضا به هر صورت ممكن ) انرژي و ماده هر كدام به صورت يكنواخت در محيط سه بعدي و كروي شكل توسعه مي‌يابند ، يعني جهت تمامي نيروهاي حاصل از انفجار به صورت يكنواخت در كل محيط سه بعدي مركز انفجار به صورت كره گسترش مي‌يابد؟ (به تصاویر زیر دفت فرمایید.)

تصاویر انفجار معمولی ( پخش مواد در 3 بعد و به صورت کروی )

http://www.ki2100.com/images/physics/big-bang-4.jpg

تصاویر - شبیه سازی شده - انفجار بزرگ (پخش مواد در یک جهت)

http://www.hamshahrionline.ir/images/2011/11/history-cosmos.jpg

http://up98.org/upload/server1/01/z/my39i1v9dwbc671qk0p1.jpg

منابع :
تصویر اول به همراه جملات پرنگ شده از سایت « اندیشه های نو در فیزیک » (http://www.ki2100.com) مطلب « ترديد در صحت نظريه‌ انفجار بزرگ » (http://www.ki2100.com/physics/big%20bang.htm) برداشت شده است.
تصویر دوم از سایت «روزنامه ی همشهری» (http://hamshahrionline.ir) مطلب «14 میلیارد سال عمر کیهان در یک تصویر» (http://hamshahrionline.ir/news.aspx?id=152132) اتخاذ شده است.
منبع تصویر سوم را نیز در خاطر ندارم.

Astronomy
12-25-2011, 11:47 AM
دوستان سوالی داشتم در مورد تصاویری که در مورد انفجار بزرگ طراحی شده و آن این که چرا در این تصاویر ماده پس از انفجار بزرگ به یک سو گسترش می یابد و در یک جهت منتشر میشود ، در حالی در تمامي انفجارهاي كلاسيك ( يعني رها شدن سريع مقادير قابل توجهي انرژي و ذرات انفجار در فضا به هر صورت ممكن ) انرژي و ماده هر كدام به صورت يكنواخت در محيط سه بعدي و كروي شكل توسعه مي‌يابند ، يعني جهت تمامي نيروهاي حاصل از انفجار به صورت يكنواخت در كل محيط سه بعدي مركز انفجار به صورت كره گسترش مي‌يابد؟ (به تصاویر زیر دفت فرمایید.)

تصاویر انفجار معمولی ( پخش مواد در 3 بعد و به صورت کروی )

http://www.ki2100.com/images/physics/big-bang-4.jpg

تصاویر - شبیه سازی شده - انفجار بزرگ (پخش مواد در یک جهت)

http://www.hamshahrionline.ir/images/2011/11/history-cosmos.jpg

http://up98.org/upload/server1/01/z/my39i1v9dwbc671qk0p1.jpg

منابع :
تصویر اول به همراه جملات پرنگ شده از سایت « اندیشه های نو در فیزیک » (http://www.ki2100.com) مطلب « ترديد در صحت نظريه‌ انفجار بزرگ » (http://www.ki2100.com/physics/big%20bang.htm) برداشت شده است.
تصویر دوم از سایت «روزنامه ی همشهری» (http://hamshahrionline.ir) مطلب «14 میلیارد سال عمر کیهان در یک تصویر» (http://hamshahrionline.ir/news.aspx?id=152132) اتخاذ شده است.
منبع تصویر سوم را نیز در خاطر ندارم.
برای رسم اتفاقاتی که موقع بیگ بنگ افتاد تا کنون یعنی در گذر زمان به صورت نموداری ما باید نموداری رسم کنیم که یک بعد از آن زمان باشد و ابعاد دیگر طول و عرض و ارتفاع و سرعت و شتاب و غیره
اما از آنجا که برای انسان بیش از 3 بعد قابل درک و مهمتر از آن قابل ترسیم نیست و در اینجا یک بعد را به زمان اختصاص داده ایم پس مجبوریم ابعاد اندازه های کیهان را در یک یا حد اکثر دو بعد بکشیم
در واقع انفجار و گسترش بیگ بنگ در همه جهات است اما به علت اضافه نمودن بعد زمان به نمودارمان مجبوریم ابعاد مربوط به گسترش کیهان را به صورت دو بعدی یا یک بعدی رسم کنیم
همه اشکال بالا نمودار گذر زمان به اندازه های کیهان در دو بعد است که میبینید در زمان صفر اندازه کیهان کوچک است و هرچه زمان جلو می رود اندازه کیهان بزرگتر می شود

مسعود فرح بخش
12-28-2011, 11:22 PM
یک سوال:
دما در خلا فضا و در مکان های بسیار دور از منابع گرمایی مثل ستاره ها تا چه حد پائینه؟آیا امکان داره جایی دما به صفر مطلق برسه؟

Ehsan
12-29-2011, 12:00 AM
یک سوال:
دما در خلا فضا و در مکان های بسیار دور از منابع گرمایی مثل ستاره ها تا چه حد پائینه؟آیا امکان داره جایی دما به صفر مطلق برسه؟

در تعریف ِ دما، ذکر شده که : میانگین ِ انرژی ِ جنبشی ِ ذرات ِ تشکیل دهنده ی ِ جسم، تقسیم بر ثابت بولتزمان (فقط یه عدد ِ ثابت!).

حالا سوال اینجاست: در خلا ( خلا به معنی ِ نبود ِ اتم یا ذره ی ِ باریونی، و الا که خلا ِ کامل هیچ چیزی توش نیست و دماش رو هم میشه صفر در نظر گرفت!) ،وقتی ذره ای نداریم که حرکت کنه تا بشه براش دما نسبت داد ، دما چی تعریف می شه؟؟

شاید بشه با چگالی ِ انرژی ِ موجود در فضای ِ بدون ماده ، دمایی به محیط نسبت داد (دست ِ کم من این مورد رو نمی دونم!)

نکته اینه که در جهانی که ما توش زندگی می کنیم ، اگر شما یک جسم رو در فضایی خیلی دور از خورشید و منابع ِ گرمایی قرار بدید دماش تا دمای ِ 2.7 درجه ی ِ کلوین افت خواهد کرد و نه بیشتر! (یعنی دماش هر چه هم افت کنه از 2.7 کمتر نخواهد شد). علت اینه که ساز و کار ِ افت ِ دما در فضا به صورت ِ تابش هستش اما تابش ِ زمینه ی ِ کیهان اجازه نمی ده که دمای ِ جسمی کمتر از این مقدار بشه (البته اگر جسم ِ سیاه باشه). اگر کمتر بشه به مرور جسم با جذب ِ تابش، دمای ِ خودش رو با کیهان یکی می کنه.

مسعود فرح بخش
12-29-2011, 12:25 AM
در تعریف ِ دما، ذکر شده که : میانگین ِ انرژی ِ جنبشی ِ ذرات ِ تشکیل دهنده ی ِ جسم، تقسیم بر ثابت بولتزمان (فقط یه عدد ِ ثابت!).

حالا سوال اینجاست: در خلا ( خلا به معنی ِ نبود ِ اتم یا ذره ی ِ باریونی، و الا که خلا ِ کامل هیچ چیزی توش نیست و دماش رو هم میشه صفر در نظر گرفت!) ،وقتی ذره ای نداریم که حرکت کنه تا بشه براش دما نسبت داد ، دما چی تعریف می شه؟؟

شاید بشه با چگالی ِ انرژی ِ موجود در فضای ِ بدون ماده ، دمایی به محیط نسبت داد (دست ِ کم من این مورد رو نمی دونم!)

نکته اینه که در جهانی که ما توش زندگی می کنیم ، اگر شما یک جسم رو در فضایی خیلی دور از خورشید و منابع ِ گرمایی قرار بدید دماش تا دمای ِ 2.7 درجه ی ِ کلوین افت خواهد کرد و نه بیشتر! (یعنی دماش هر چه هم افت کنه از 2.7 کمتر نخواهد شد). علت اینه که ساز و کار ِ افت ِ دما در فضا به صورت ِ تابش هستش اما تابش ِ زمینه ی ِ کیهان اجازه نمی ده که دمای ِ جسمی کمتر از این مقدار بشه (البته اگر جسم ِ سیاه باشه). اگر کمتر بشه به مرور جسم با جذب ِ تابش، دمای ِ خودش رو با کیهان یکی می کنه.

بله درسته منم منظورم دمایی بود که در صورت وجود ذره ای به وجود می اومد،نمی دونم درسته یا نه ولی شاید بشه بهش دمای معادل گفت یا دمای مکان و نه ذره
در مورد دمای 2.7 هم سوال من اینه که چطور میشه که از این دما پائین تر نداریم؟ الان فرمولش دقیق یادم نیست ولی توی انتقال حرارت به روش تابش یعنی همونی که توی فضاست فاصله اون ذره یا مکان از منبع تابش هم مهمه

Astronomy
12-29-2011, 08:50 AM
بله درسته منم منظورم دمایی بود که در صورت وجود ذره ای به وجود می اومد،نمی دونم درسته یا نه ولی شاید بشه بهش دمای معادل گفت یا دمای مکان و نه ذره
در مورد دمای 2.7 هم سوال من اینه که چطور میشه که از این دما پائین تر نداریم؟ الان فرمولش دقیق یادم نیست ولی توی انتقال حرارت به روش تابش یعنی همونی که توی فضاست فاصله اون ذره یا مکان از منبع تابش هم مهمه
در این مورد که از 2.7 پایین تر نمیاد به خاطر حجمش هست
اگر شیمی سال اول دبیرستان یادت باشه رابطه ای بین دما و حجم برای هر ماده وجود داشت که همه اونا ته نمودار به دمای 273.15- سانتی گراد (صفر مطلق) می رسیدند که در این نقطه از نمودار حجم برای ماده صفر میشد
چون هیچگاه نمی تونه حجم یک ماده صفر بشه پس هیچگاه نمی تونه دما به صفر مطلق برسه

Ehsan
12-29-2011, 01:01 PM
در این مورد که از 2.7 پایین تر نمیاد به خاطر حجمش هست
اگر شیمی سال اول دبیرستان یادت باشه رابطه ای بین دما و حجم برای هر ماده وجود داشت که همه اونا ته نمودار به دمای 273.15- سانتی گراد (صفر مطلق) می رسیدند که در این نقطه از نمودار حجم برای ماده صفر میشد
چون هیچگاه نمی تونه حجم یک ماده صفر بشه پس هیچگاه نمی تونه دما به صفر مطلق برسه

این دلیل درست نیست! چون رابطه ی ِ گاز ِ کامل اصلا برای بازه های ِ متعارف ِ دما-فشار-چگالی تعریف شده. برای دما های ِ کمتر و یا چگالی های ِ بیشتر ، تقریبهای ِ بهتری هست. (مثل معادله ی ِ حالت ِ واندروالس) و برای ِ حول و حوش ِ صفر ِ مطلق باید به تعریف ِ اصلی ِ دما (که همان انرژی ِ جنبشی ِ ذرات هستش ) رجوع کرد. در حالت ِ عادی تعریف ِ اصلی با قانون ِ گاز ِ کامل هم خوانی داره.

بله فاصله از منبع مهمه ولی یکی از زیباترین چیزها در کیهان شناسی و بحث ِ تابش ِ زمینه اینه که تابش ِ زمینه داره از همه طرف به ما میرسه و مهم نیست که کجا ایستاده باشیم.

اما همین الان هم یک راه ِ گریز به ذهنم رسیده! اگر جسمی مثل ِ نقره داشته باشیم چه طور؟ یعنی اصلا تابش ِ زمینه رو جذب نکنه! می تونه دماش کمتر بشه یا نه؟ نمی دونم اما به نظر میرسه بشه!

skygirl
12-29-2011, 06:46 PM
سلام ببخشید من یه سوال دارم راجع یه انتقال به سرخ گرانشی
اگه طول موج لاندا رو از سطح یه سیاره به جرم m , شعاع r به ماهواره ای به دور سیاره بفرستیم قرمزگرایی گرانشی لاندا چقدر میشه ؟

پیمان اکبرنیا
12-29-2011, 07:32 PM
سلام ببخشید من یه سوال دارم راجع یه انتقال به سرخ گرانشی
اگه طول موج لاندا رو از سطح یه سیاره به جرم m , شعاع r به ماهواره ای به دور سیاره بفرستیم قرمزگرایی گرانشی لاندا چقدر میشه ؟

سلام فرمولش به این صورت هست:

3144

از فرمول بالا مقدار z که همون نسبت تغییر طول موج(دلتا لاندا)، به طول موج اولیه(لاندا صفر) است به دست میاد. M جرم سیاره و R شعاعش و c هم سرعت نوره. در این فرمول فرض شده که فاصله ناظر یا همون ماهواره، نسبت به شعاع سیاره خیلی بیشتره (فاصله به بی نهایت فیزیکی میل میکنه)

برای اطلاعات بیشتر:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_redshift

space
12-29-2011, 10:41 PM
این دلیل درست نیست! چون رابطه ی ِ گاز ِ کامل اصلا برای بازه های ِ متعارف ِ دما-فشار-چگالی تعریف شده. برای دما های ِ کمتر و یا چگالی های ِ بیشتر ، تقریبهای ِ بهتری هست. (مثل معادله ی ِ حالت ِ واندروالس) و برای ِ حول و حوش ِ صفر ِ مطلق باید به تعریف ِ اصلی ِ دما (که همان انرژی ِ جنبشی ِ ذرات هستش ) رجوع کرد. در حالت ِ عادی تعریف ِ اصلی با قانون ِ گاز ِ کامل هم خوانی داره.

بله فاصله از منبع مهمه ولی یکی از زیباترین چیزها در کیهان شناسی و بحث ِ تابش ِ زمینه اینه که تابش ِ زمینه داره از همه طرف به ما میرسه و مهم نیست که کجا ایستاده باشیم.

اما همین الان هم یک راه ِ گریز به ذهنم رسیده! اگر جسمی مثل ِ نقره داشته باشیم چه طور؟ یعنی اصلا تابش ِ زمینه رو جذب نکنه! می تونه دماش کمتر بشه یا نه؟ نمی دونم اما به نظر میرسه بشه!
اونطور که من یادم میاد
تو مدرسه به ما میگفتم صفر کلوین وجود نداره چرا؟چون معنی صفر کلوین اینه که اتم ها از حرکت می ایستند جنبش مولکول ها صفر میشه و فکر میکنم این نشدنیه
در کل فکر میکنم نمیشه صفر کلوین وجود داشته باشه مگه اینکه هیچ ماده ای وجود نداشته باشه یعنی خلاء واقعی بدون حتی یک اتم که همچین چیزی وجود نداره
اگه اشتباه هست بگین

مسعود فرح بخش
12-29-2011, 10:52 PM
اونطور که من یادم میاد
تو مدرسه به ما میگفتم صفر کلوین وجود نداره چرا؟چون معنی صفر کلوین اینه که اتم ها از حرکت می ایستند جنبش مولکول ها صفر میشه و فکر میکنم این نشدنیه
در کل فکر میکنم نمیشه صفر کلوین وجود داشته باشه مگه اینکه هیچ ماده ای وجود نداشته باشه یعنی خلاء واقعی بدون حتی یک اتم که همچین چیزی وجود نداره
اگه اشتباه هست بگین
صفر کلوین دمایی هست که تو اون دما،آنتروپی سیستم دیگه از اون کمتر امکان نداره بشه،و یعنی تمام حرکت های زیر اتمی متوقف می شن و دیگه از اون پایین تر نداریم
البته شاید جواب این سوال که چرا دما از 2.7 کمتر نمیشه این باشه که آنتروپی همیشه داره در جهت افزایش به صورت خود به خوذی تغییر می کنه و افزایش آنتروپی اجازه نمیده که از اون کمتر بشه ولی حالا چرا آنتروپی تو فضا تا این حد کم میشه که دما به 2.7 برسه و دیگه از اون کمتر نشه هنوز واسم سواله

Ehsan
12-29-2011, 11:12 PM
اونطور که من یادم میاد
اگه اشتباه هست بگین

نمیدونم احتمالا مدرسه ی ِ شما خیلی خفن بوده! چون این که اتمها از حرکت هیچ وقت نمی ایستند دلیل ِ کوانتمی داره نه کلاسیک! یعنی در ترمو دینامیک ِ کلاسیک میشه که اتمها همگی بایستند اما در عمل هم تا حدود ِ بسیار خوبی میشه به صفر ِ کلوین نزدیک شد و انرژی ِ ذرات رو به انرژی ِ پایه ی ِ کوانتمی رسوند.

اگر وسواس ِ کوانتمی به خرج بدیم خوب بله میشه گفت صفر ِ کلوین فقط وقتی به وجود میاد که هیچ ذره ای در یک فضای ِ نا متناهی (و نه متناهی) وجود نداشته باشه!

صفر کلوین دمایی هست که تو اون دما،آنتروپی سیستم دیگه از اون کمتر امکان نداره بشه،و یعنی تمام حرکت های زیر اتمی متوقف می شن و دیگه از اون پایین تر نداریم
البته شاید جواب این سوال که چرا دما از 2.7 کمتر نمیشه این باشه که آنتروپی همیشه داره در جهت افزایش به صورت خود به خوذی تغییر می کنه و افزایش آنتروپی اجازه نمیده که از اون کمتر بشه ولی حالا چرا آنتروپی تو فضا تا این حد کم میشه که دما به 2.7 برسه و دیگه از اون کمتر نشه هنوز واسم سواله

من سوال رو متوجه نشدم! چرا دمای ِ جهان این قدر کمه؟ یا این که چرا سیستمی در فضای ِ خلا به 2.7 کلوین میرسه؟

یا شایدم یه چیز ِ دیگه!

مسعود فرح بخش
12-29-2011, 11:38 PM
ن!

من سوال رو متوجه نشدم! چرا دمای ِ جهان این قدر کمه؟ یا این که چرا سیستمی در فضای ِ خلا به 2.7 کلوین میرسه؟

یا شایدم یه چیز ِ دیگه!
چرا آنتروپی نمی تونه تو فضا از این حد کمتر بشه که دمای جسم یا همون ذره از 2.7 کلوین کمتر بشه؟
از لحاظ آزمایشگاهی که دانشمندا تونستن به 100 پیکو کلوین یعنی تقریبا همون صفر مطلق برسن اما چرا تو فضا همچین چیزی امکان پذیر نیست؟دمای 2.7 با توجه به شرایط دمای بالایی هستش،(هلیم تو اون دما اگه اشتباه نکنم هنوز گاز هستش) در صورتی که می دونیم منبع گرمایی از ذره خیلی خیلی فاصله داره وپس چی میشه که تعادلی برقرار می شه تا اون دما حفظ بشه؟

Ehsan
12-30-2011, 12:10 AM
چرا آنتروپی نمی تونه تو فضا از این حد کمتر بشه که دمای جسم یا همون ذره از 2.7 کلوین کمتر بشه؟
از لحاظ آزمایشگاهی که دانشمندا تونستن به 100 پیکو کلوین یعنی تقریبا همون صفر مطلق برسن اما چرا تو فضا همچین چیزی امکان پذیر نیست؟دمای 2.7 با توجه به شرایط دمای بالایی هستش،(هلیم تو اون دما اگه اشتباه نکنم هنوز گاز هستش) در صورتی که می دونیم منبع گرمایی از ذره خیلی خیلی فاصله داره وپس چی میشه که تعادلی برقرار می شه تا اون دما حفظ بشه؟

هلیوم تو حدودا 4 درجه ی ِ کلوین جوش میاد (کمتر از اون مایع هستش)

اما این که چرا تو فضا نمیشه از این مقدار کمتر بشه رو هم گفتم: تابش زمینه ی ِ کیهان! تابش ِ زمینه ی ِ کیهان یک منبع ِ گرمایی محسوب میشه که از همه طرف به جسم میرسه و دماش رو زیاد میکنه. فرقی نداره کجا ایستادید. به هر حال از همه طرف این تابش شما رو احطه کرده.

البته باز هم میگم اگر جسم جاذب نباشه و بازتاب کنه (خصوصا در طول ِ موج ِ ریزموج)، ممکنه دماش خیلی کمتر از این هم بشه.

مسعود فرح بخش
12-31-2011, 08:03 PM
دوستان من یک سوال دیگه داستم؟(یکی نیست بگه آخه چقدر سوال می پرسی؟؟)
چند وقت پیش جناب astronomy خبری رو مبنی بر کشف کوچک ترین سیاه چاله مطرح کردن که جرمی کمتر از سه برابر خورشید داره.چه طور چنین چیزی ممکنه؟بر می گردم به سوالی که تو همین تاپیک راجع به حد چاندراسیکار پرسیده بودم.جرم این سیاه چاله با اصول این حد نمی خونه و باید ستاره نوترونی باشه

(با عرض شرمندگی من یک روز منتظر موندم تا سوال بالا جواب داده بشه و بعد این سوال رو مطرح کنم ولی هنوز به اون سوال جواب داده نشده)

solh
12-31-2011, 08:19 PM
دوستان من یک سوال دیگه داستم؟(یکی نیست بگه آخه چقدر سوال می پرسی؟؟)
چند وقت پیش جناب astronomy خبری رو مبنی بر کشف کوچک ترین سیاه چاله مطرح کردن که جرمی کمتر از سه برابر خورشید داره.چه طور چنین چیزی ممکنه؟بر می گردم به سوالی که تو همین تاپیک راجع به حد چاندراسیکار پرسیده بودم.جرم این سیاه چاله با اصول این حد نمی خونه و باید ستاره نوترونی باشه

(با عرض شرمندگی من یک روز منتظر موندم تا سوال بالا جواب داده بشه و بعد این سوال رو مطرح کنم ولی هنوز به اون سوال جواب داده نشده)
سیاهچاله هایی که در ابتدای عالم به وجود آمده اند ، جرم کمتری نسبت به آنچه از بقایای ستارگان به وجو می آیند دارند(احتمالا!)، شاید به این دلیل منطقی باشد که فکر کنیم این سیاهچاله از نوع سیاهچاله های اولیه است . البته مطمئن نیستم !!

parvin
01-06-2012, 03:01 PM
سلام
-چندتا سوال داشتم در مورد سياهچاله ها...
چه فرضيه اي در مورد بوجود اومدن ريز سياهچاله ها وجود داره?يعني از كجا اومدن واز چي ساخته شدن?همين طور سياهچاله هاي بزرگ وسط كهكشانها?و
از مركز يك سياهچاله تا افق رويداد اون چه چيزي وجود داره?ايا فضا-زمان خاص خودشونو دارن?

ممنون

مسعود فرح بخش
01-06-2012, 06:48 PM
سلام
-چندتا سوال داشتم در مورد سياهچاله ها...
چه فرضيه اي در مورد بوجود اومدن ريز سياهچاله ها وجود داره?يعني از كجا اومدن واز چي ساخته شدن?همين طور سياهچاله هاي بزرگ وسط كهكشانها?و
از مركز يك سياهچاله تا افق رويداد اون چه چيزي وجود داره?ايا فضا-زمان خاص خودشونو دارن?

ممنون
سلام ..
در مورد سوال آخر
من دیشب داشتم مستندی رو نگاه می کردم شاید این جمله ای که می گم پاسخ دقیق سوال شما نباشه ولی جمله جالبیه در مورد افق رویداد سیاه چاله که دیشب شنیدم...
افق رویداد سیاه چاله در واقع نقطه حد نهایی فهم بشر هستش.

مسعود فرح بخش
01-06-2012, 08:10 PM
در مورد سیاه چاله های ریز
در واقع نظریه این سیاه چاله ها رو پروفسور هاوکینگ مطرح کرده
هاوکینگ نشان داد که در آغاز انبساط عالم یعنی درست بعد مهبانگ فشار بسیار زیاد و چگالی بسیار زیاد ماده به قدری زیاد بوده که اجسام کوچک تر تونستند رمبش کنند و این ریز سیاه چاله ها رو تشکیل بدن.جرم این سیاه چاله ها حدود 10 به توان 15 گرم تخمین زده میشه و حجمشون هم چیزی در حدود یک پروتون هست.این سیاه چاله ها به خاطر اندازه بسیار کوچکشان تاثیر زیادی بر محیط اطراف خودشون ندارن و آشکار ساختن آنخا حتی از فاصله چند ده متری هم دشوار است.تخمین زده میشه که در حدود 10 به توان 23 تا از این سیاه چاله ها در کهکشان خودمون موجود باشن
منبع:ساختار ستارگان و کهشکان ها ،پاول هاج

parvin
01-06-2012, 10:34 PM
همچنان درگیر ِ همکاریتونم......!:sFun_bangdesk:
دینامیک بودن:
نسبیت ِ عام یک نظریه ی فوقالعاده زیباست! تو نسبیت عام این جوری میشه که خمیدگی ِ فضا-زمان مستقیما به وجود ِ انرژی(درستترش تکانه است) -ماده ربط داده می شه. یعنی به ازای توزیعی از تکانه-ماده در فضا، فضا-زمان شکل می گیریه و هندسه اش تغییر می کنه. یه مثال می تونه روشن کننده باشه: معادله ی نسبیت ِ عام انیشتین در حالت کلی حل نشده ولی می شه با یک سری از ساده سازی ها حلش کرد. یکی از این ساده سازی ها رو شوارتز شیلد انجام داد. شوارتزشیلد فرض کرد که یک کره ی یک نواخت ِ ناچرخان داریم. بعد یک فرض ِ دیگه هم انجام داد که خیلی مهمه: فرض کرد فضا-زمان به حالت پایدار رسیده و با زمان تغییر نمی کنه. بعد یکی از معروفترین حل ها رو انجام داد که به اسم خودش معروفه و در حالت حدی هم به معادلات ِ نیوتن منجر می شه. این که شوارتز شیلد فضا-زمان رو به تعادل رسیده فرض کرده یعنی این که فضا-زمان می تونه با زمان تغییر کنه. یک مثال دیگه بهتره:
حل کِر: تو این حل یک فرض ِ بالا برداشته میشه: کره می چرخه! در این حالت می دونیم که با معادلات نیوتن فرقی ایجاد نمی شه ولی توجه کنید که چرخش باعث ِ یک توزیع انرژی میشه! این توزیع ِ انرژی نهایتا منجر به تغییر در شکل ِ فضا-زمان می شه و اون رو با خودش به چرخش در میاره.
حالا برگردیم به حل ِ شوارتز شیلد: در این حل اگر فرض کنیم فضا-زمان به پایداری نرسیده باشه مجبوریم تغییرش رو با زمان حساب کنیم. یک حالتش این میشه که یک هو اون ماده ی کروی به وجود بیاد. در این صورت فضا-زمان شروع به تغییر می کنه و این تغییر کم کم در تمام جهات پخش می شه و بعد از مدت طولانی به پایداری میرسه.
نکته اینه که تغییرات ِ فضا-زمان در معادله ی موجی با سرعت ِ نور صدق می کنه! یعنی امواج ِ گرانشی با سرعت ِ نور می تونند وجود داشته باشند.با سلام
مطالب جالبي بود.با اجازه يه سوال ميپرسم
چرخش فضا-زمان منظور همون خميدگيشه?يا فرق دارن?

Hooman
01-10-2012, 06:42 PM
لطفا یکی فرمول محاسبه ی شعاع شوارتزشیلد رو به من بگه ممنون میشم.

Astronomy
01-10-2012, 06:47 PM
اینه
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/math/1/3/6/1367343b8711a257d90f36e56cdfa773.png
که در اون r شعاع شوارتزشیلد، G ثابت گرانش، m جرم جسم مورد نظر، c سرعت نور است

Ehsan
01-11-2012, 02:32 PM
با سلام
مطالب جالبي بود.با اجازه يه سوال ميپرسم
چرخش فضا-زمان منظور همون خميدگيشه?يا فرق دارن?

بله . خمیدگی شکل ِ خاصی پیدا می کنه. شبیه ِ این:

http://news.stanford.edu/news/2007/april18/gifs/aps_timespace.jpg
(امتیاز: دانشگاه ِ استنفورد)

اون خطوط ِ سبز رنگ، خطوط ِ فضا-زمان هستند که به این شکل چرخیدند.

fateme.kokabi
01-12-2012, 07:27 PM
سلام

ببخشید من هم یک سوال داشتم :

میشه لطفآ به طور خلاصه توضیح بدید که كوتوله ي قهوه اي چيه؟

Astronomy
01-12-2012, 07:55 PM
سلام

علیکم السلام
کوتوله های قهوه ای اجرامی هستند که به اندازه کافی جرم نداشتند تا فعالیت هسته ای در آنها شروع شوند و با این حال بین 16 تا 75 برابر مشتری جرم دارند
به همین علت دما زیادی ندارند و همان دمای اندک نیز از حرکت مولکول های آن به وجود می آید حتی چندی پیش یک کوتوله قهوه ای کشف شد که 27 درجه سانتی گراد دما داشت

Tara
01-12-2012, 07:57 PM
سلام

کوتوله‌های قهوه‌ای ستارگان (http://forum.avastarco.com/wiki/%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87) کوچکی هستند که هنگام تشکیل شدنِ مرکزشان، به اندازه کافی داغ نمی‌شوند تا فرآیند ذوب یا همجوشی هسته‌ای در آنها به وجود آید. به عبارت دیگر آنها به خورشیدهای (http://forum.avastarco.com/wiki/%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%AF) نورانی و گرم تبدیل نمی‌شوند بلکه بلافاصله پس از تشکیل سرد می‌شوند و نوری از خود نمی‌تابانند بگونه‌ای که به سختی دیده می‌شوند

Amin-Mehraji
01-12-2012, 08:48 PM
کوتوله‌های قهوه‌ای ستارگان (http://forum.avastarco.com/wiki/%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87) کوچکی هستند که هنگام تشکیل شدنِ مرکزشان، به اندازه کافی داغ نمی‌شوند تا فرآیند ذوب یا همجوشی هسته‌ای در آنها به وجود آید. به عبارت دیگر آنها به خورشیدهای (http://forum.avastarco.com/wiki/%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%AF) نورانی و گرم تبدیل نمی‌شوند بلکه بلافاصله پس از تشکیل سرد می‌شوند و نوری از خود نمی‌تابانند بگونه‌ای که به سختی دیده می‌شوند

سلام
ببخشید این اندازه ی کافی یعنی دقیقا چقدر ؟ یا اینکه مقدار دقیقی وجود نداره و برا هر ستاره فرق میکنه ؟

Tara
01-12-2012, 08:58 PM
باید تا حدود 20 میلیون درجه کلوین برسه تا واکنش گرما هسته ای شروع بشه که در این ستاره ها این دما بوجود نمیاد.

taralius
01-12-2012, 09:21 PM
کوتوله های قهواه ای الزاما ستاره های ناکام نیستند .

طبق تعریف همگانی ستاره هایی که جرمشون بین 0.1 تا 0.8 جرم خورشید باشه بعلت عدم تواناییی برای اغاز کنش هسته ای تبدیل به کوتوله های قهوه ای میشن.

چیزی حدود 80 برابر جرم مشتری. ضمن اینکه مثل نظریه ای که کلارک در کتاب ادیسه اورده اگه بشه مشتری رو چگال تر کرد ممکنه ساز و کار هسته ای در اون آغاز بشه.

بنظر بنده کوتوله های قهوه ای میتونند میان راه کوتوله های سیاه و سفید هم باشند.

چه ایرادی داره من هم یه کم نظریه پردازی کنم. ;)

پیمان اکبرنیا
01-12-2012, 11:08 PM
سلام به همه دوستان

برای جمع بندی درباره کوتوله های قهوه ای یک مقدار توضیح بدم:

این اجسام به دلیل جرم کمی که دارند، موفق نمی شوند که فشار و دمای لازم برای واکنشهای همجوشی هسته ای هیدروژن به هلیم را در هسته ایجاد کنند. معمولا اجرامی با جرم بین 13 تا 80 برابر جرم مشتری(0.08 تا 0.013 جرم خورشید) را کوتوله قهوه ای می نامند. از این مقدار کمتر را معمولا سیاره غولپیکر میگویند و دیگه بهشون کوتوله قهوه ای گفته نمیشه. دما و فشار مرکز کوتوله های قهوه ای در حدود مقادیر زیر است:

3240
3241

بر حسب دما و رده طیفی، خود کوتوله های قهوه ای به سه دسته L ، T و Y تقسیم می شوند.

منبع مطالب برای کسب اطلاعات بیشتر:

http://en.wikipedia.org/wiki/Brown_dwarf

مسعود فرح بخش
01-14-2012, 12:09 AM
می خواستم بدونم دانشمندان چه جوری عمر جهان رو تخمین می زنن؟
با استفاده از سرعت حرکت کهکشان ها؟یا تابش زمینه کیهان؟یا از طریق بررسی یک سری از عناصر ؟یا همه اینها با هم؟

Astronomy
01-14-2012, 12:15 AM
با استفاده از سرعت حرکت کهکشان ها؟یا تابش زمینه کیهان؟یا از طریق بررسی یک سری از عناصر ؟یا همه اینها با هم؟
فکر می کنم اینطور باشه
اول با رصد ها و عکس های بدست اومده از کهکشان های بسیار دور فاصله اونا تا زمین رو حساب می کنند(که این به وسیله پدیده دوپلر بدست میاد) و سپس سن کهکشان رو حساب می کنند
فاصله کهکشان (بر حسب سال نوری) به علاوه سن کهکشان (بر حسب سال) به علاوه مدت زمان لازم برای شکل گیری اولین کهکشان ها (این هم بر حسب سال) میشه سن جهان هستی
البته مطمئن نیستم و اگه غلطه لطفا دوستان تصحیح کنند

Mojtaba.M
01-14-2012, 12:17 AM
ببخشید منظورتون این هستش که از کجا عدد 13/7 میلیاد سال رو پیدا کرده اند ؟درسته ؟

مسعود فرح بخش
01-14-2012, 12:22 AM
فکر می کنم اینطور باشه
اول با رصد ها و عکس های بدست اومده از کهکشان های بسیار دور فاصله اونا تا زمین رو حساب می کنند(که این به وسیله پدیده دوپلر بدست میاد) و سپس سن کهکشان رو حساب می کنند
فاصله کهکشان (بر حسب سال نوری) به علاوه سن کهکشان (بر حسب سال) به علاوه مدت زمان لازم برای شکل گیری اولین کهکشان ها (این هم بر حسب سال) میشه سن جهان هستی
البته مطمئن نیستم و اگه غلطه لطفا دوستان تصحیح کنند
البته منم همین فکر رو می کنم منتها اینطوری سن جهان از لحظه تشکیل اولین کهکشان ها تا الان رو به دست میارن ولی از لحظه انفجار بزرگ چی؟من شنیدم اینجا رو با استفاده از تابش زمینه کیهانی حساب می کنن ولی نمی دونم چه جوری؟

مسعود فرح بخش
01-14-2012, 12:23 AM
ببخشید منظورتون این هستش که از کجا عدد 13/7 میلیاد سال رو پیدا کرده اند ؟درسته ؟
بله همون 75ر13 با 110 میلیون سال خطا

COLDFIRE
01-16-2012, 10:35 PM
با قانون هابل !!!
با اون دانسته های من اینجوری حساب میشه:

V=Hd
[/URL]http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAAEAAAAAeCAIAAAA Tj48OAAABMUlEQVRYhe2V0aqEMAxEBxJKSMj/f673oa5WmxZlL4SFzqO2mpPMtNh+XMgu4FstgGwtgGwtgGzlAC gDAFi//1QOgJsJgcXDt1YIAAAqtm2b284LkOh9SxaAclTN560JXebjKoQ YOAlAhUjMRgDK13KtEMAarb8DuHCdlZnvnejQj+exBpVdnFB4E gAXbsvtBzIEsEJgtUIgMTMhEnXloVmfq3qgFlFJqr9DHRm4tGW wPrBQxdh/bCYUz+6VlM/JPAlAW66r0Hh9AKB87nfhHv2thW6edhUaGLpfvNWGjgPTZaDZP 4/ac91aqDy7AV4FYAbgwhPuV2oPweMKcxWKymrNduydBKYH+NjjP 67JS1nYD7Q9o1F3zvg2cR9dYTHAz2kBZGsBZGsBZGsBZGsBZOs PUD08Zjt5q0MAAAAASUVORK5CYII= (http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAAEAAAAAeCAIAAAA Tj48OAAABMUlEQVRYhe2V0aqEMAxEBxJKSMj/f673oa5WmxZlL4SFzqO2mpPMtNh+XMgu4FstgGwtgGwtgGzlAC gDAFi//1QOgJsJgcXDt1YIAAAqtm2b284LkOh9SxaAclTN560JXebjKoQ YOAlAhUjMRgDK13KtEMAarb8DuHCdlZnvnejQj+exBpVdnFB4E gAXbsvtBzIEsEJgtUIgMTMhEnXloVmfq3qgFlFJqr9DHRm4tGW wPrBQxdh/bCYUz+6VlM/JPAlAW66r0Hh9AKB87nfhHv2thW6edhUaGLpfvNWGjgPTZaDZP 4/ac91aqDy7AV4FYAbgwhPuV2oPweMKcxWKymrNduydBKYH+NjjP 67JS1nYD7Q9o1F3zvg2cR9dYTHAz2kBZGsBZGsBZGsBZGsBZOs PUD08Zjt5q0MAAAAASUVORK5CYII=)
که V سرعت H ثابت هابل و d فاصله از ما هست
حالا اگه ما به جای v سرعت نور رو بزاریم اون موقع فاصله میشه دورترین فاصله ای که ما میتونیم ببینیم هست پس 1 بر روی این عدد میشه عمرجهان (عمر جهان یا افق جهان)پس:
C=Hd
d=C/h
1
http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAAGUAAAAuCAIAAAC +gUA3AAACH0lEQVRoge2a0Y6EIAxFSWhM04b//1z3AUZRQEDdWhLOoxkdPEDhMmPWSQ/m6wYMxvTVx/TVx/TVx/TVh5AvR2iNB4jduq4OIVywyOxkmvEcufHFizXGIu1qCHZ9oyDn yyHEvhwz2oO+IfjMFy/WLiz27W8h6IvQ/nw5QjtU2dr4wNegM9Ej6IsJjAF0g85Ej7ivZdSZ6JH0xWjNaUs xHNK+xp2JnpmH+qj4IggZRqY1+qn48pMIUEXF4SVkUD+p/QISIugbNXGPtKb4ylVfBGoqdFgxosHuY3xjdxJcfTJ+VBp1N2q +NG3Etx3cdoUX25jYHRNcfpJgPykJIzdXhTK+DuN8gextv81Bg f9R7BBiO+lwq9xb/mS6dsf6Ys6+wkEV0PoTp2cHsNWvQ9fkmtfbnembtvpKhuU7xav c9p3rJ6RDIA7wlXtrVeWmr1OBcIS2MOfl52O+eLV90XWlX3MFq 83XsccIFO28uorXje48TqxiFEl9ha7YdqqO0Mpayzb31OG+qS2 1tfE4xG++/LufjjZjcvXLi0IX6qv4fiL1tVf6aCEKQ+WyfjlmtK0/EUTrSfGxGvPji+vM9TbiBqK+WgKN8tNXUV8PA40GhH3dDzRKkP X1INAo4Zv6ddgMqclbLXx5Ht0eaPTwwe9p25X2QKMH4f8DjF28 VklftwONKoR83Q402tCYhzQzffUxffUxffUxffUxffUxffXxB9 4lsqLw9ZcDAAAAAElFTkSuQmCC (http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAAGUAAAAuCAIAAAC +gUA3AAACH0lEQVRoge2a0Y6EIAxFSWhM04b//1z3AUZRQEDdWhLOoxkdPEDhMmPWSQ/m6wYMxvTVx/TVx/TVx/TVh5AvR2iNB4jduq4OIVywyOxkmvEcufHFizXGIu1qCHZ9oyDn yyHEvhwz2oO+IfjMFy/WLiz27W8h6IvQ/nw5QjtU2dr4wNegM9Ej6IsJjAF0g85Ej7ivZdSZ6JH0xWjNaUs xHNK+xp2JnpmH+qj4IggZRqY1+qn48pMIUEXF4SVkUD+p/QISIugbNXGPtKb4ylVfBGoqdFgxosHuY3xjdxJcfTJ+VBp1N2q +NG3Etx3cdoUX25jYHRNcfpJgPykJIzdXhTK+DuN8gextv81Bg f9R7BBiO+lwq9xb/mS6dsf6Ys6+wkEV0PoTp2cHsNWvQ9fkmtfbnembtvpKhuU7xav c9p3rJ6RDIA7wlXtrVeWmr1OBcIS2MOfl52O+eLV90XWlX3MFq 83XsccIFO28uorXje48TqxiFEl9ha7YdqqO0Mpayzb31OG+qS2 1tfE4xG++/LufjjZjcvXLi0IX6qv4fiL1tVf6aCEKQ+WyfjlmtK0/EUTrSfGxGvPji+vM9TbiBqK+WgKN8tNXUV8PA40GhH3dDzRKkP X1INAo4Zv6ddgMqclbLXx5Ht0eaPTwwe9p25X2QKMH4f8DjF28 VklftwONKoR83Q402tCYhzQzffUxffUxffUxffUxffUxffXxB9 4lsqLw9ZcDAAAAAElFTkSuQmCC)
http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAADAAAAAuCAIAAAD hvA07AAABT0lEQVRYhe2Ya27EIAyER7KFLFvc/7jpD0i0oRDTLnnsijnA6IuxYRwsDxPuBig1gTxNIE9NIGVQsCt RkipAUYUA4BlAFggkZsoPAUqK5wBFs1x8AGC1eCdQ8gTrkrqCx O4FUgYaEDcAJUMWh+ZCIBUCiT4H6KVC0UyoCVcCbZcQXqZhCJO FzfioVJ/zdNylCeTpW4D2r9IvddzIg4HO0w6o/ckA3kLvt51H5mkCeXKAlIe9rzkxeiHCAUrN2xOsupmcVOQC+RZ/AFKhRrbvBmqn8X/IArmnX1sU18MGSAKPCmjLug1HyfbVTmgkxrSsDA2yOcUygzW1Z tW5BHpdVk5ooO1Tm7OyAyqWlZ4e7JcF2rbVA+c90H5ZUR6W8Au 39Q9CF1Cu0HYlRhV6G6tox9zdNedaD60jkBeXEWNf1P7A+dPes us1gTxNIE+PA/oBOfg3nRNU0p0AAAAASUVORK5CYII= (http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAADAAAAAuCAIAAAD hvA07AAABT0lEQVRYhe2Ya27EIAyER7KFLFvc/7jpD0i0oRDTLnnsijnA6IuxYRwsDxPuBig1gTxNIE9NIGVQsCt RkipAUYUA4BlAFggkZsoPAUqK5wBFs1x8AGC1eCdQ8gTrkrqCx O4FUgYaEDcAJUMWh+ZCIBUCiT4H6KVC0UyoCVcCbZcQXqZhCJO FzfioVJ/zdNylCeTpW4D2r9IvddzIg4HO0w6o/ckA3kLvt51H5mkCeXKAlIe9rzkxeiHCAUrN2xOsupmcVOQC+RZ/AFKhRrbvBmqn8X/IArmnX1sU18MGSAKPCmjLug1HyfbVTmgkxrSsDA2yOcUygzW1Z tW5BHpdVk5ooO1Tm7OyAyqWlZ4e7JcF2rbVA+c90H5ZUR6W8Au 39Q9CF1Cu0HYlRhV6G6tox9zdNedaD60jkBeXEWNf1P7A+dPes us1gTxNIE+PA/oBOfg3nRNU0p0AAAAASUVORK5CYII=)
v=c=300000 km/s
h=70(معمولا 70 میگیرن)\km/s.mp
که باید کل رو بر حسب سال نوری بنویسیم که بعد وقتی 1 برش تقسیم میشه برخسب سال به ما حواب بده پس:
2
http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAADAAAAAuCAIAAAD hvA07AAABT0lEQVRYhe2Ya27EIAyER7KFLFvc/7jpD0i0oRDTLnnsijnA6IuxYRwsDxPuBig1gTxNIE9NIGVQsCt RkipAUYUA4BlAFggkZsoPAUqK5wBFs1x8AGC1eCdQ8gTrkrqCx O4FUgYaEDcAJUMWh+ZCIBUCiT4H6KVC0UyoCVcCbZcQXqZhCJO FzfioVJ/zdNylCeTpW4D2r9IvddzIg4HO0w6o/ckA3kLvt51H5mkCeXKAlIe9rzkxeiHCAUrN2xOsupmcVOQC+RZ/AFKhRrbvBmqn8X/IArmnX1sU18MGSAKPCmjLug1HyfbVTmgkxrSsDA2yOcUygzW1Z tW5BHpdVk5ooO1Tm7OyAyqWlZ4e7JcF2rbVA+c90H5ZUR6W8Au 39Q9CF1Cu0HYlRhV6G6tox9zdNedaD60jkBeXEWNf1P7A+dPes us1gTxNIE+PA/oBOfg3nRNU0p0AAAAASUVORK5CYII= (http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAADAAAAAuCAIAAAD hvA07AAABT0lEQVRYhe2Ya27EIAyER7KFLFvc/7jpD0i0oRDTLnnsijnA6IuxYRwsDxPuBig1gTxNIE9NIGVQsCt RkipAUYUA4BlAFggkZsoPAUqK5wBFs1x8AGC1eCdQ8gTrkrqCx O4FUgYaEDcAJUMWh+ZCIBUCiT4H6KVC0UyoCVcCbZcQXqZhCJO FzfioVJ/zdNylCeTpW4D2r9IvddzIg4HO0w6o/ckA3kLvt51H5mkCeXKAlIe9rzkxeiHCAUrN2xOsupmcVOQC+RZ/AFKhRrbvBmqn8X/IArmnX1sU18MGSAKPCmjLug1HyfbVTmgkxrSsDA2yOcUygzW1Z tW5BHpdVk5ooO1Tm7OyAyqWlZ4e7JcF2rbVA+c90H5ZUR6W8Au 39Q9CF1Cu0HYlRhV6G6tox9zdNedaD60jkBeXEWNf1P7A+dPes us1gTxNIE+PA/oBOfg3nRNU0p0AAAAASUVORK5CYII=)
http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAANEAAAAyCAIAAAB NiKmUAAADnUlEQVR4nO2c0a6sIAxFSWgMgfD/nzv3AWEAoc5VRODs9TQZTpQ621JKe8QHgL6ItycA/hzQHOgNNAd6A82B3kBzoDejaM5qJcUOKfv2dMCDDKE5azR5qVl FQpA2kN2yjKE5raTXmTWahFQamluWMTRnjJKRn5PKwM+tS0Fzm sQX0pcvrUnIzWRfWvW9ehy3ueV1v2U7wTG21GYyxdDUJJpz/ib8Ns7mC9aGDUGmOfe9u6DZpPBrqDWawtoarbN34G2pzWSKodn h1tbY7N8xmxRSGaPpoDlNIqybu2Mj7W/k9Rd9bkhmS20mUwzNTlVz8V7yAvagOed44m/ix2o2+dw6ktnCzGT8oaYP5h0KmovCiKq/OfX2Jc3l33R4jkVbmJmMP9T08bwDt7ZqqspuFs0l90rCx/fVA80VOFr+OzXNxUFJz+cYz4eZyfhDrR/MC/TT3CePi/OQ5VGy+TAzGX9odgq5kmDbnS16UXNxwsIqenT/z9vCzGT8odnJ/Vx81n7NzvQKeTI22p8+/hB5W5iZjD80NUOcfYGGXMuqtuKXuBOaWwqfkH/TKZ5m9aG5dSgeG4YFOvN8/iT6kbIxviANmluE2t52P3fO8lZ7pPtUmMhvtKG5RaitaK5+gqI aH2uMkpLo2VWYWeWn0Vx4X8u8HcS8Tm05s4oEaU3f7IHZpNx0z Q+F50zKp6brOdr0R0nuziyv02gO8NT8itmk3EwYtVpJX/Vz3Ns6F6i01STkplyBmdlkWc1ZZVB6d2YnkWiu7kbe4fIPMKAt rajZW9Rc0JD3Ons9Nh/je+/lKxorGWk+LcKkbKbxc1hbecqa8ztZ90Ft0rklPqWSuaiinzstd fvVz4F5KbouF8x9vqX/pEvFeYVLpUe9x3LR0yQc4rn1KYogtKQkXU5aSbZ0I14095CtEs ztF/QrePwHK+xbAc/Re/lscKKGqNep7KV2dRKdBi3McTDyc3+FJu3oTfpRHjyHSDr5Dq/Fqq1yDt72t7h/3nq/v/jB81ZrjJJfLed9Luu2yn3ObH+Xm3Ul7l26XB/ata4k21Ev3Cp3pJY1BUXaaC6LGddulctYrHC8A400l8aMa7ctZ eAfSf0vDTR3fNH/jubg5C7QQnOH87i1W+ViFuuO6cNdzdXORhZulQvUbAc8tzVXed EXbpULrGrX09zVXFwMmLFqq1yAsR0w4OwL9AaaA72B5kBvoDnQ G2gO9AaaA72B5kBv/gH4rXpc4gaAogAAAABJRU5ErkJggg== (http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAANEAAAAyCAIAAAB NiKmUAAADnUlEQVR4nO2c0a6sIAxFSWgMgfD/nzv3AWEAoc5VRODs9TQZTpQ621JKe8QHgL6ItycA/hzQHOgNNAd6A82B3kBzoDejaM5qJcUOKfv2dMCDDKE5azR5qVl FQpA2kN2yjKE5raTXmTWahFQamluWMTRnjJKRn5PKwM+tS0Fzm sQX0pcvrUnIzWRfWvW9ehy3ueV1v2U7wTG21GYyxdDUJJpz/ib8Ns7mC9aGDUGmOfe9u6DZpPBrqDWawtoarbN34G2pzWSKodn h1tbY7N8xmxRSGaPpoDlNIqybu2Mj7W/k9Rd9bkhmS20mUwzNTlVz8V7yAvagOed44m/ix2o2+dw6ktnCzGT8oaYP5h0KmovCiKq/OfX2Jc3l33R4jkVbmJmMP9T08bwDt7ZqqspuFs0l90rCx/fVA80VOFr+OzXNxUFJz+cYz4eZyfhDrR/MC/TT3CePi/OQ5VGy+TAzGX9odgq5kmDbnS16UXNxwsIqenT/z9vCzGT8odnJ/Vx81n7NzvQKeTI22p8+/hB5W5iZjD80NUOcfYGGXMuqtuKXuBOaWwqfkH/TKZ5m9aG5dSgeG4YFOvN8/iT6kbIxviANmluE2t52P3fO8lZ7pPtUmMhvtKG5RaitaK5+gqI aH2uMkpLo2VWYWeWn0Vx4X8u8HcS8Tm05s4oEaU3f7IHZpNx0z Q+F50zKp6brOdr0R0nuziyv02gO8NT8itmk3EwYtVpJX/Vz3Ns6F6i01STkplyBmdlkWc1ZZVB6d2YnkWiu7kbe4fIPMKAt rajZW9Rc0JD3Ons9Nh/je+/lKxorGWk+LcKkbKbxc1hbecqa8ztZ90Ft0rklPqWSuaiinzstd fvVz4F5KbouF8x9vqX/pEvFeYVLpUe9x3LR0yQc4rn1KYogtKQkXU5aSbZ0I14095CtEs ztF/QrePwHK+xbAc/Re/lscKKGqNep7KV2dRKdBi3McTDyc3+FJu3oTfpRHjyHSDr5Dq/Fqq1yDt72t7h/3nq/v/jB81ZrjJJfLed9Luu2yn3ObH+Xm3Ul7l26XB/ata4k21Ev3Cp3pJY1BUXaaC6LGddulctYrHC8A400l8aMa7ctZ eAfSf0vDTR3fNH/jubg5C7QQnOH87i1W+ViFuuO6cNdzdXORhZulQvUbAc8tzVXed EXbpULrGrX09zVXFwMmLFqq1yAsR0w4OwL9AaaA72B5kBvoDnQ G2gO9AaaA72B5kBv/gH4rXpc4gaAogAAAABJRU5ErkJggg==)برحسب 1 بر مگا پارسک هست که باید بشه سال پس:
http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAAQUAAAAfCAIAAAB hzk+PAAADXklEQVR4nO2a0ZKDIAxFmYFxGBj+/3O7D4gBEiJa29Xde552a4WbyIWANS8AQMH8tgAAbgT8AAABPwB AwA8AEPADAAT8AP4XwRljjF2ieBV+AP+FFIMzxvmkfAd+AD0pe Ls3bt4kOGOsj/GDXYidjpaFjW/7IXn30URfyP2lfkJhXOx3RmoK3hrrw5cynGJwxvrFGXOqXhIni bhYU6hbTDF6utJYP3lnWrY2Q39FmDMUT+vT2P2lXqtwMi06KXh rXGBxVf0F8cZRLNTyqrwxQPLOsO4OIea8ztKWh5yWrD95ZwZWl P2wPRJqLn9S0pHjz1fXS+Wx5SqN/h3EnGL0lj7ntd0awCi/TGF/6cZSL1c4k5Zd8r2CM4vOPM66lpVYyheaEPQeD6gd5LyeDuJit3 FfWz33K6ZI9kNwxi5e2XzkILOU+u9MveZOzgFxsfXXSgt9y/MKHyT1QoXzaRFk7BUwMytPp79zC+dceabkvN6ZrFbMa0I1iymR Cn5I3hkX9M14lxougjIyMchG8wQfHPMKHyT1KoWH0iLfrjR+Kt vd3HG0052+WM7502mSWZYUZf3s/bAtK3r8wfWmr4o2XiNWxfCwuBQLFWGQTSp8kNRLFE72VZcQwiW xqhmI2Y2lLA6+2g71qVOmakVqaZ/7of/k6EFW44cUo7el3ippjYsVNoJtH82aHrxVN1ViATqovMUJYF/hg6ReonA+LSf8sLHuA8YDtGthLVe2Cr7dGq3fGddgN/ADO77gi0tcbD+ZsQlptEqK1aSy2RcCnlD4IKlXKTyUlhG7fhjV hHosLCdNLO+cuo78UMt4yw+8s36C9I5Ww+BtfhjM4vODTN9v6Q 9gpyi/vdTLFSp9zTBxeDWMUY6FKeSxXLt/ePW7r8PnVwf8kIK3ldXiYsuRSFyPdoVNfSOIFyHKjDsKeKSwLi 1uLvVDCkd9TcKn6q5Hdny5k+3+FjZ5v957/Sfv2eoyUn1kIqP3D/QSpjkXb+mP1fY+58+PbyXXGwPrTVqLG4XlCT1A6mcUin3NI86m bXQ0tiaz/Wpf1bHMnHz/oOe86vFwJYbfLwHi/RfGd+5uBvgBNPzV3y9NAj+Anr/6+9YZ4AcACPgBAAJ+AICAHwAg4AcACPgBAAJ+AICAHwAgfgDl1 wW4ZGE7jQAAAABJRU5ErkJggg== (http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAAQUAAAAfCAIAAAB hzk+PAAADXklEQVR4nO2a0ZKDIAxFmYFxGBj+/3O7D4gBEiJa29Xde552a4WbyIWANS8AQMH8tgAAbgT8AAABPwB AwA8AEPADAAT8AP4XwRljjF2ieBV+AP+FFIMzxvmkfAd+AD0pe Ls3bt4kOGOsj/GDXYidjpaFjW/7IXn30URfyP2lfkJhXOx3RmoK3hrrw5cynGJwxvrFGXOqXhIni bhYU6hbTDF6utJYP3lnWrY2Q39FmDMUT+vT2P2lXqtwMi06KXh rXGBxVf0F8cZRLNTyqrwxQPLOsO4OIea8ztKWh5yWrD95ZwZWl P2wPRJqLn9S0pHjz1fXS+Wx5SqN/h3EnGL0lj7ntd0awCi/TGF/6cZSL1c4k5Zd8r2CM4vOPM66lpVYyheaEPQeD6gd5LyeDuJit3 FfWz33K6ZI9kNwxi5e2XzkILOU+u9MveZOzgFxsfXXSgt9y/MKHyT1QoXzaRFk7BUwMytPp79zC+dceabkvN6ZrFbMa0I1iymR Cn5I3hkX9M14lxougjIyMchG8wQfHPMKHyT1KoWH0iLfrjR+Kt vd3HG0052+WM7502mSWZYUZf3s/bAtK3r8wfWmr4o2XiNWxfCwuBQLFWGQTSp8kNRLFE72VZcQwiW xqhmI2Y2lLA6+2g71qVOmakVqaZ/7of/k6EFW44cUo7el3ippjYsVNoJtH82aHrxVN1ViATqovMUJYF/hg6ReonA+LSf8sLHuA8YDtGthLVe2Cr7dGq3fGddgN/ADO77gi0tcbD+ZsQlptEqK1aSy2RcCnlD4IKlXKTyUlhG7fhjV hHosLCdNLO+cuo78UMt4yw+8s36C9I5Ww+BtfhjM4vODTN9v6Q 9gpyi/vdTLFSp9zTBxeDWMUY6FKeSxXLt/ePW7r8PnVwf8kIK3ldXiYsuRSFyPdoVNfSOIFyHKjDsKeKSwLi 1uLvVDCkd9TcKn6q5Hdny5k+3+FjZ5v957/Sfv2eoyUn1kIqP3D/QSpjkXb+mP1fY+58+PbyXXGwPrTVqLG4XlCT1A6mcUin3NI86m bXQ0tiaz/Wpf1bHMnHz/oOe86vFwJYbfLwHi/RfGd+5uBvgBNPzV3y9NAj+Anr/6+9YZ4AcACPgBAAJ+AICAHwAg4AcACPgBAAJ+AICAHwAgfgDl1 wW4ZGE7jQAAAABJRU5ErkJggg==)
http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAALgAAAAfCAIAAAD bSJDGAAACs0lEQVR4nO2ZW27EIAxFkUARArH/5dIPQuIncdpO+hifrzYJ+GIuYNrQHcdA+GkBzt/AjeKYcKM4Jtwojgk3imPCjfJ2tFpSCCm3+WvNMUxiLk1s5UZ5I 6YnYozQKCWFVGrrvZcUQipiWzfK2zHschgFUrfoRpFpOYkp+8d oRmklx7m1cFSjlBTiVhdvT7AH4SuoBjWZB2LFshZBW8kx0OHVD ZyuoCE+d1GglqmOo88nFS4SdRdREhwm6ZwbBaTrjlHGgPnAUKf THEMQyvVMLnzVas3xFEHqKWtQXoJNGWM+QCwgo5YUiCohHU8qX CTqFpokaNm6RVKiXhw9bG0MqFHmpyUpGRG17jOElxTJFI0CZus yaEkhbjnp2WygbWP9wPFrRnlUoTlRFwoVSciFY52AzolRYDF7w yh8VAvoRYvtvVAxESrslkrQllNIhS9x9A0OzTN1dGsxyqsVGhN lgUvi4mHn+HgF/sBPOJ80CjgCz22NbvL4CMBtxc1fCHpUWOtp4Pc6USF+rp8jL1Z oTFSXDo5LSfzJp10I+dKOsouAXpmn5piFyHZUbbGKQVutOe6dH 9NQtygUjDgR6KwpOa4MIdd6r1Z4maiz4f8wyuJLef3lpI1cGDO 7ofAynl/9+comBQf4UigOHlB42a0dzSgw4m83Cp+eddW2Dipu7KM42H8uO abSpQrAbpRnFBI0eRZESbhEUzfIW1iNcmzgJLC2N5Lb4N6Jvlj FoPwtva+ChVK3OG8946a6px6uMCKeHz3PKISIibKjb9uzcF6Oy A41Cj4790K4d3TSk/OViNhLaGmv0/6VoAU9P6hntY7+WII5HYDfas/5DD2mcJ0oC2tJ4CLzDS7p/id8x4gbxTHhRnFMuFEcE24Ux4QbxTHhRnFMuFEcE24Ux4QbxTH hRnFMfAATt5mbUd+y9gAAAABJRU5ErkJggg== (http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAALgAAAAfCAIAAAD bSJDGAAACs0lEQVR4nO2ZW27EIAxFkUARArH/5dIPQuIncdpO+hifrzYJ+GIuYNrQHcdA+GkBzt/AjeKYcKM4Jtwojgk3imPCjfJ2tFpSCCm3+WvNMUxiLk1s5UZ5I 6YnYozQKCWFVGrrvZcUQipiWzfK2zHschgFUrfoRpFpOYkp+8d oRmklx7m1cFSjlBTiVhdvT7AH4SuoBjWZB2LFshZBW8kx0OHVD ZyuoCE+d1GglqmOo88nFS4SdRdREhwm6ZwbBaTrjlHGgPnAUKf THEMQyvVMLnzVas3xFEHqKWtQXoJNGWM+QCwgo5YUiCohHU8qX CTqFpokaNm6RVKiXhw9bG0MqFHmpyUpGRG17jOElxTJFI0CZus yaEkhbjnp2WygbWP9wPFrRnlUoTlRFwoVSciFY52AzolRYDF7w yh8VAvoRYvtvVAxESrslkrQllNIhS9x9A0OzTN1dGsxyqsVGhN lgUvi4mHn+HgF/sBPOJ80CjgCz22NbvL4CMBtxc1fCHpUWOtp4Pc6USF+rp8jL1Z oTFSXDo5LSfzJp10I+dKOsouAXpmn5piFyHZUbbGKQVutOe6dH 9NQtygUjDgR6KwpOa4MIdd6r1Z4maiz4f8wyuJLef3lpI1cGDO 7ofAynl/9+comBQf4UigOHlB42a0dzSgw4m83Cp+eddW2Dipu7KM42H8uO abSpQrAbpRnFBI0eRZESbhEUzfIW1iNcmzgJLC2N5Lb4N6Jvlj FoPwtva+ChVK3OG8946a6px6uMCKeHz3PKISIibKjb9uzcF6Oy A41Cj4790K4d3TSk/OViNhLaGmv0/6VoAU9P6hntY7+WII5HYDfas/5DD2mcJ0oC2tJ4CLzDS7p/id8x4gbxTHhRnFMuFEcE24Ux4QbxTHhRnFMuFEcE24Ux4QbxTH hRnFMfAATt5mbUd+y9gAAAABJRU5ErkJggg==)3
اینم از عمر جهان!!! البته خیلی دقیق نیست چون ثابت هابل دقیق نیست...
[U]4
چون نمیشه مستقیم عکس گداشت اینجا مراحل هستن:
http://www.pic.iran-forum.ir/images/jrm75qh0yzi39aqg84l.png

مسعود فرح بخش
01-17-2012, 08:24 PM
می خواستم بدونم چرا ستاره های غول پیکر کمتر از ستاره های کوچک عمر می کنن؟
خوب اینکه ستاره های بزرگ سوخت بیشتری رو مصرف می کنن درست ولی مگه به همون اندازه هم سوختشون بیشتر از ستاره های کوتوله هست؟
و آیا فاکتور جرم ستاره در اینجا دخیل هستش؟

COLDFIRE
01-17-2012, 10:01 PM
می خواستم بدونم چرا ستاره های غول پیکر کمتر از ستاره های کوچک عمر می کنن؟
خوب اینکه ستاره های بزرگ سوخت بیشتری رو مصرف می کنن درست ولی مگه به همون اندازه هم سوختشون بیشتر از ستاره های کوتوله هست؟
و آیا فاکتور جرم ستاره در اینجا دخیل هستش؟
بله دخیل هست... ستاره های پرجرم سریعتر تحول پیدا میکنند و پیر میشن چون خودگرانی اونا فشار و دمای هسته ی مرکزی بسیار زیاد تری رو براشون پدید میاره... پس سوختشون بسیار سریعتر از ستاره ای مثل خورشید به مصرف میرسه...

مسعود فرح بخش
01-17-2012, 10:48 PM
بله دخیل هست... ستاره های پرجرم سریعتر تحول پیدا میکنند و پیر میشن چون خودگرانی اونا فشار و دمای هسته ی مرکزی بسیار زیاد تری رو براشون پدید میاره... پس سوختشون بسیار سریعتر از ستاره ای مثل خورشید به مصرف میرسه...
بله درسته سوال من هم دقیقا همینه،
سوال اینه که درسته سوخت بیشتری مصرف می کنن ولی سوختشون هم خیلی بیشتر از ستاره ای مثل خورشیده،پس قاعدتا نباید عمرشون کمتر باشه.
آیا نباید نسبتی بین مصرف سوخت و مقدار سوخت موجود باشه؟

Astronomy
01-17-2012, 10:57 PM
سوال اینه که درسته سوخت بیشتری مصرف می کنن ولی سوختشون هم خیلی بیشتر از ستاره ای مثل خورشیده،پس قاعدتا نباید عمرشون کمتر باشه.
مقدار سوختی که یک ستاره با جرم x مصرف می کنه رو اگر y بگیریم
اونوقت مقدار سوخت مصرفی توسط یک ستاره با جرم مثلا 2x بیشتر از 2y هست
نکته همین جاست
اما نمی دونم چطوری قابل محاسبه هست و هیچ فرمولی هم ازش بلد نیستم :(

COLDFIRE
01-18-2012, 05:01 PM
مقدار سوختی که یک ستاره با جرم x مصرف می کنه رو اگر y بگیریم
اونوقت مقدار سوخت مصرفی توسط یک ستاره با جرم مثلا 2x بیشتر از 2y هست
نکته همین جاست
اما نمی دونم چطوری قابل محاسبه هست و هیچ فرمولی هم ازش بلد نیستم :(

مصرف انرژی با افزایش جرم به طور تصاعدی افزایش پیدا میکنه... واسه فرمولش هم کتاب در آمدی بر اخترفیزیک نوین نوشته ی دکتر ریاضی رو بخونید...

saeedmozah
01-21-2012, 11:33 PM
سلام دوستان
من امروز یه سوال دیگه برام پیش اومده
توی کتاب اخترفیزیک برای رصد گران یه عبارت به کار رفته : واگن شدن الکترون ها
بعد گفته توضیح این موضوع در ضمیمه و کتاب نیز هیچ ضمیمه ای ندارد.
ص 123 پاراگراف اول
لطفا دوستان اگر کسی از این موضوع خبر داره به من کمک کنه

پیمان اکبرنیا
01-21-2012, 11:41 PM
سلام دوستان
ص 123 پاراگراف اول

برای رصدگران؟

یک اصطلاح داریم به اسم "تبهگن شدن الکترونها" ولی واگن شدن تا حالا نشنیدم!

Astronomy
01-21-2012, 11:55 PM
برای رصدگران؟
فکر کنم این کتاب رو میگند
http://www.khoshkhan.ir/shopshow.php?lid=135

COLDFIRE
01-22-2012, 12:16 AM
سلام دوستان
ص 123 پاراگراف اول
منم تا حالا نشنیدم... درست نوشتید؟
شاید یک تمثیل بوده!!!!

saeedmozah
01-22-2012, 09:17 AM
بله دقیقا همون کتابی هست که لینکش رو جناب astronomy (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1590-astronomy) قرار دادند. ویرایش اوله تعداد غلط های املاییش هم کم نیست.

آسمون
01-24-2012, 04:35 PM
سلام دوستان
ص 123 پاراگراف اول

از اون روز که این سوال مطرح شده هی دارم تو ذهن خودم میگم من این کلمه واگنی رو یه جا شنیدم!!!!!!!!امروز بالاخره توی جزوه ترمودینامک اون گوشه موشه ها دیدم نوشتم تبهگنی یا واگنی...پس واگنی همون تبهگنی هست.

hadi soleimani
02-05-2012, 08:53 PM
سلام.

من سوالی راجب سفید چاله هاو سیاه چاله ها داشتم.دانشمندان چندین سیاه چاله را بطور علمی اثبات و رصد کرده اند.اما در کهکشان راه شیری سفید چاله ای رصد و کشف نشده.واین موضوع در ابهام و نظریه باقی مانده.من دریکی از کتب علمی راجب سفید چاله چنین برداشت کردم.سفیدچاله فرایند فیزیکی است که برعکس سیاه چاله ،هرچیزی که به مرکز آن میرسد از آن به خارج پرتاب میشودوچیزی توانایی داخل شدن به آن را ندارد.مانند آبی که به کف حمام ریخته میشود.در محل ریخته شده حلقه ای تشکیل میشودکه این حلقه نوعی سفیدچاله است وآب خارج شده دوباره توانایی داخل شدن به این حلقه را ندارد.
ولی اگر شیئی را در داخل این حلقه قرار دهیم.قانون نقض شده و آب بصورت برعکس به طرف مرکز جریان پیدا میکند.

پس

آیا میتوان با قرار دادن شئی بزرگی در مقابل سیاه چاله این قانون را نقض کرد وشئ در حال فرورفتن به سیاه چاله را به بیرون از چاله راند؟(سوال سختیه شاید .اماخیلی تو ذهنم میپره بالا پایین)

poorya pvp
02-07-2012, 02:05 PM
سلام.

من سوالی راجب سفید چاله هاو سیاه چاله ها داشتم.دانشمندان چندین سیاه چاله را بطور علمی اثبات و رصد کرده اند.اما در کهکشان راه شیری سفید چاله ای رصد و کشف نشده.واین موضوع در ابهام و نظریه باقی مانده.من دریکی از کتب علمی راجب سفید چاله چنین برداشت کردم.سفیدچاله فرایند فیزیکی است که برعکس سیاه چاله ،هرچیزی که به مرکز آن میرسد از آن به خارج پرتاب میشودوچیزی توانایی داخل شدن به آن را ندارد.مانند آبی که به کف حمام ریخته میشود.در محل ریخته شده حلقه ای تشکیل میشودکه این حلقه نوعی سفیدچاله است وآب خارج شده دوباره توانایی داخل شدن به این حلقه را ندارد.
ولی اگر شیئی را در داخل این حلقه قرار دهیم.قانون نقض شده و آب بصورت برعکس به طرف مرکز جریان پیدا میکند.

پس

آیا میتوان با قرار دادن شئی بزرگی در مقابل سیاه چاله این قانون را نقض کرد وشئ در حال فرورفتن به سیاه چاله را به بیرون از چاله راند؟(سوال سختیه شاید .اماخیلی تو ذهنم میپره بالا پایین)

برای اینکه اون جرم بتونه جسم رو بیرون بیاره،باید نیروی گرانشی قابل توجهی داشته باشد ( با فرض اینکه این نیرو رو فراهم کنه) اگر این جرم رو کنار سیاهچاله قرار دهیم،خودش مثه سیاهچاله عمل میکند و اون سیاه چاله و جرم رو میبلعه.و چیزی نقض نمیشه
:)
ولی عملا این کار غیر ممکنه

مسعود فرح بخش
02-11-2012, 02:04 PM
سلام ، من یک منبعی می خواستم که فاصله تمام ستارگان از ما رو توش نوشته باشه.ممنون

Astronomy
02-11-2012, 02:09 PM
سلام ، من یک منبعی می خواستم که فاصله تمام ستارگان از ما رو توش نوشته باشه.ممنون
استاری نایت!!

مسعود فرح بخش
02-11-2012, 02:16 PM
استاری نایت!!
من استاری نایت ندارم ، استلاریوم دارم که توی اون هم هست منتها یک منبع اینترنتی یا کتاب می خواستم،(ترجیحا اینترنت)
چون سیستم من مشکل داره و الان حتی استلاریوم هم روش اجرا نمی شه حالا استاری نایت بماند

پیمان اکبرنیا
02-11-2012, 03:01 PM

سلام

یکی از معروفترین منابع در این زمینه دیتابیس سیمباده! (اطلاعات بیش از 5 میلیون جرم نجومی توش هست و بیش از 8 میلیون بار در مقاله های مختلف به اطلاعاتش رفرنس داده شده!)

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/

و اینها هم هستند:

http://www.stellar-database.com/
http://astronexus.com/node/34

برای کار با هر کدوم، باید ابتدا در خود سایتشون چگونگی جستجو و کار با ابزارهای مختلفشون را یاد بگیرید. یک مقدار اطلاعات اولیه نجومی لازم داره.

Sky_Watcher
02-11-2012, 04:22 PM
با اطلس آسمان شب هم میشه کنار اومدا...

Amin-Mehraji
02-12-2012, 03:20 PM
در اختر فیزیک منظور از سکون مثبت یعنی چی ؟
==========================
*** در بحث پرتوهای کیهانی ***

مسعود فرح بخش
02-20-2012, 12:44 AM
سلام بنده سوالی داشتم،
می خواستم بدونم که عاقبت کوتوله های سفید،ستاره های نوترونی و سیاه چاله ها چی می شن؟
ممنون

مسعود فرح بخش
02-20-2012, 03:26 PM
سلام بنده سوالی داشتم،
می خواستم بدونم که عاقبت کوتوله های سفید،ستاره های نوترونی و سیاه چاله ها چی می شن؟
ممنون
سلام بنده سوالی داشتم،
ممنون

Tara
02-20-2012, 04:43 PM
در ستاره های نوترونی هر گاه فشار ایجاد شده توسط نوترونها نتواند مانع نیروهای انقباضی شود هسته ستاره ممکن است بر اثر گرانش به حجم صفر برمبد و سیاه چاله شود

hadi soleimani
02-20-2012, 06:49 PM
سلام بنده سوالی داشتم،
می خواستم بدونم که عاقبت کوتوله های سفید،....
ممنون
دوست عزیز سلام..
وقتی کوتوله سفید به سنگینی 1/4 برابر جرم خوشید (حد چاندر اسکار)رسید،منفجر میشه ویک ابرنواختر از نوع اول اتفاق میفته.(لازم به تذکر هست که کوتوله های سفید برای رسید به این جرم ناچارند گازهای ستاره همسایه خود رو بدزدند.)

Ehsan
02-20-2012, 07:19 PM
سلام بنده سوالی داشتم،
ممنون

اگر اتفاق ِ خاصی نه افته (به این معنی که با جسمی مشابه برخورد نکنند یا گازی جذب نکنند و ....)، کوتوله های ِ سفید کم کم دمای ِ خودشون رو از دست میدهند و می شوند کوتوله های ِ سیاه و تا مدت زمان بسیار طولانی (حتی بسیار بیشتر از عمر کیهان!) در همین فاز باقی می مانند. ستاره های ِ نوترونی هم همین طور. اما طبق نظر ِ معروف ِ هاوکینگ (که البته فقط نظره!) سیاه چاله ها کم کم بخار میشوند و با تابش ،جرم از دست می دهند. (این مورد تا کنون مشاهده نشده!)

حالا اگر اتفاق خاصی بی افته (به هم برخورد کنند یا گاز جذب کنند و....) میشه پستهای ِ پایین:

در ستاره های نوترونی هر گاه فشار ایجاد شده توسط نوترونها نتواند مانع نیروهای انقباضی شود هسته ستاره ممکن است بر اثر گرانش به حجم صفر برمبد و سیاه چاله شود

دوست عزیز سلام..
وقتی کوتوله سفید به سنگینی 1/4 برابر جرم خوشید (حد چاندر اسکار)رسید،منفجر میشه ویک ابرنواختر از نوع اول اتفاق میفته.(لازم به تذکر هست که کوتوله های سفید برای رسید به این جرم ناچارند گازهای ستاره همسایه خود رو بدزدند.)

space
02-20-2012, 10:26 PM
من شنیدم استیون هاوکینگ در مورد سیاهچاله های کوانتمی این نظر رو داده(از دست دادن جرم) و این که این فقط یه نظره برام جالبه !!!
یعنی هیچ اثباتی براش نیاورده و فقط نظرش اینه؟

Astronomy
02-20-2012, 10:32 PM
من شنیدم استیون هاوکینگ در مورد سیاهچاله های کوانتمی این نظر رو داده(از دست دادن جرم) و این که این فقط یه نظره برام جالبه !!!
نظرات هم از قوانین ریاضیات و فیزیک به دست میان
فقط برای این مطمئن نیستیم که نمیدونیم فیزیک مورد استفاده ما اونجا (مثلا اطراف سیاهچاله) هم صدق میکنه یا نه!

Ehsan
02-20-2012, 10:48 PM

چرا اگر اثبات نیاورده بود که کلا در حد ِ داستان هم قبولش نمی کردند! اما تو فیزیک هر چیزی تا زمانی که مشاهده نشده صرفا یک نظره! حتی نسبیت ِ خاص ِانیشتین! (این هم از این قاعده مستثنا نیست!)

شما به این فکر کنید که ما هنوز نظریه ی ِ گرانش ِ کوانتمی نداریم!!!

مسعود فرح بخش
02-20-2012, 10:55 PM
اگر اتفاق ِ خاصی نه افته (به این معنی که با جسمی مشابه برخورد نکنند یا گازی جذب نکنند و ....)، کوتوله های ِ سفید کم کم دمای ِ خودشون رو از دست میدهند و می شوند کوتوله های ِ سیاه و تا مدت زمان بسیار طولانی (حتی بسیار بیشتر از عمر کیهان!) در همین فاز باقی می مانند. ستاره های ِ نوترونی هم همین طور. اما طبق نظر ِ معروف ِ هاوکینگ (که البته فقط نظره!) سیاه چاله ها کم کم بخار میشوند و با تابش ،جرم از دست می دهند. (این مورد تا کنون مشاهده نشده!)
:
آقای احسان من شنیدم که آخرین چیزی که تو کیهان باقی می مونه سیاه چاله ها هستن
یعنی حتی بیشتر از کوتوله های سیاه.حالا نمی دونم این درسته یا نه
و بعد اینکه چه بلایی بر سر کوتوله های سیاه میاد؟

Ehsan
02-20-2012, 11:17 PM
آقای احسان من شنیدم که آخرین چیزی که تو کیهان باقی می مونه سیاه چاله ها هستن
یعنی حتی بیشتر از کوتوله های سیاه.حالا نمی دونم این درسته یا نه
و بعد اینکه چه بلایی بر سر کوتوله های سیاه میاد؟

خوب اگر قضیه ی تبخیر ِ سیاه چاله ها رو در نظر بگیریم سیاه چاله ها هم ابدی نیستند و آخرین چیزی که باقی می مونه تابشه هستش!

اما در مورد ِ این که کوتوله های ِ سیاه چی میشند چیزی نمی دونم فقط یک بار در یک منبع ِ بسیار نا موثق خوندم که هیچ ماده ای تا ابد باقی نمی مونه و همه ی ِمواد بالاخره از هم می پاشند و تبدیل به تابش می شوند! (دوستانی که فیزیک ذرات خونده اند! کمکتون رو می طلبه این سوال!)

اما شاید اصلا انقباض ِ بزرگ فرصت ِ این تجربه رو به ما نده!

hadi soleimani
02-21-2012, 12:22 AM
درود بر شما.بحث جالب شد.منم در همین باره سوال خیلی سختی دارم که فعلا جوابی منو قانع نکرده.از اینجا شروع کنم که سیاه چاله از عامل انفجارستاره های خیلی بزرگ تشکیل میشود.برای انفجار یک ستاره از زمان تولد تا مرگش چند میلیارد سال طول میکشد.با نظر به تمامی کهکشان ها از جمله کهکشان خودما.اکثرا سیاه چاله های خیلی بزرگ در مرکز این کهکشان ها حضور دارند که قطر آنها نزدیک به 17 میلیارد کیلومتر میرسد.و به گفته هاوکینگ از زمان تشکیل کهکشان ها این سیاه چاله ها همیشه حضور داشتند و عاملی بر تشکیل و شکل گیری و تعادل کهکشان ها میباشند.سوال اینجا پدید می آید.ستاره های خیلی بزرگ کی متولد و تشکیل شده و منفجر شده که نهایتا این سیاه چاله هارا ایجاد کرده اند که عمرشان از تشکیل شدن کهکشان ها هم بیشتراست.

مسعود فرح بخش
02-21-2012, 03:14 PM
خوب با اینکه خیلی سوال تو سوال شد ولی یک پرسش دیگه در همین راستا داشت.
توی یک مستندی من در باره سرنوشت کوتوله های سیاه و سیاه چاله ها چیزی دیده بودم
دوباره اون مستند رو دیدم
اونجا به این اشاره می کرد که کوتوله های سیاه بعد گذشت یک زمان بسیار زیادی تبخیر می شن و در کیهان فقط سیاه چاله ها و تابش با قی می مونه که سیاه چاله ها هم بعد از مدت خیلی خیلی خیلی زیادی تبخیر می شن و در کیهان فقط تابش وجود خواهد داشت و دمای کیهان دیگه تغییر نمی کنه
به این دما ، "دمای مرگ کیهانی" گفتش،سوال من هم اینه که این دمای مرگ کیهانی چیه و اصلا اینجا انقباض بزرگ چی میشه؟آایا اصلا انقباض بزرگ اتفاق می افته؟چون اگه قرار باشه سیاه چاله ها هم تبخیر بشن و از بین برن در این زمان بسیار طولانی که برای تبخیر لازمه،کیهان منقبض نمیشه؟
(قبلا جایی خونده بودم که هاوکینگ منکر انقباض بزرگ شده ولی منبعش یادم نیست)

Astronomy
02-21-2012, 03:24 PM
درود بر شما.بحث جالب شد.منم در همین باره سوال خیلی سختی دارم که فعلا جوابی منو قانع نکرده.از اینجا شروع کنم که سیاه چاله از عامل انفجارستاره های خیلی بزرگ تشکیل میشود.برای انفجار یک ستاره از زمان تولد تا مرگش چند میلیارد سال طول میکشد.با نظر به تمامی کهکشان ها از جمله کهکشان خودما.اکثرا سیاه چاله های خیلی بزرگ در مرکز این کهکشان ها حضور دارند که قطر آنها نزدیک به 17 میلیارد کیلومتر میرسد.و به گفته هاوکینگ از زمان تشکیل کهکشان ها این سیاه چاله ها همیشه حضور داشتند و عاملی بر تشکیل و شکل گیری و تعادل کهکشان ها میباشند.سوال اینجا پدید می آید.ستاره های خیلی بزرگ کی متولد و تشکیل شده و منفجر شده که نهایتا این سیاه چاله هارا ایجاد کرده اند که عمرشان از تشکیل شدن کهکشان ها هم بیشتراست.
ببینید یکی از راه های به وجود آمدن سیاهچاله مرگ ستاره های بزرگه نه تنها راه
در اوایل به وجود اومدن کیهان چون همه جا پر از ماده بود
مثل جهان امروز جرم کیهان در نقاط مختلف متمرکز نبود و در همه جا وجود داشت!
ستاره ها با افزایش جرم و گرفتن و جذب مواد دورو برشون میتونستن رمبش کنند و در واقع نیروی گرانششون بر نیروی هسته ایشون غلبه کنه و تبدیل به ستاره نوترونی و بعد با جذب بیشتر مواد تبدیل به سیاهچاله بشن و بعد ها این سیاهچاله ها بزرگتر شدند و پایه و اساس شکل گیری یک کهکشان!!

Mehrzad-jupiter
02-21-2012, 07:40 PM
ببخشید آقای کریمی مطالبی که بیان کردید واقعا تعجب برانگیزه. تقریبا مطمئنم که هیچ انسانی چه الان و چه آینده نمی تونه به این سوال پاسخ بده که قبل انفجار بزرگ چه اتفاقی افتاده حتی نظریه بحث برانگیزی هم مطرح نشده الا دنیاهای موازی یا مرگ یک عالم و تولد عالمی دیگر. پروفسور مبشر بحث جالبیو همیشه در سخنرانیشون مطرح می کنند و اون اینه که هرگاه بشر دانست که فیزیک قبل بیگ بنگ بوده یا این قوانین با تولد عالم مطرح شده در آن صورت حتی می تونه عامل وجود جهان رو بهش پی ببره. بی صبرانه مشتاق دونستن تحقیقاتتونم.

Hooman
02-26-2012, 07:51 PM
سلام.کسی می تونه به من بگه این نظریه mدرمورد چیه که تو فیزیک کوانتوم مطرح شده ممنون میشم توضیح بدین

Mojtaba.M
02-27-2012, 12:01 AM
خوب اگه بخواهیم نظریه ی رشته ای یا M رو خلاصه بگیم تعریفش تقریبا این میشه :

نظریه ی رشته ی یا M نظریه است که عنوان می کنه هر الکترون از چندین شی ساخته شده که درون این اشیا هزاران رشته ی مغناطیسی در حال لرزش اند این رشته ها به چند طریق در حال لرزش اند که عبارتند از : 1. درون لرزشی 2. لرزش حلقوی 3. لرزش ایگما البته یه جایی شنیدم که اگر این نظریه به واقعیت تبدیل بشه همه ی نظریه های دیگه زیر سوال میره دوستان آیا واقعیت داره؟

البته اینم یه لین برای اطلاعات جامع تر :اینجا (http://rphysic.blogfa.com/post-38.aspx)

mamdoo
03-02-2012, 08:35 PM
یه چیزی
من 1 بار از تلویزیون شنیدم که میگفت فاصله ی ما از کهکشان راه شیری (دقیق یادم نیست مثلا) 100000 سال نوریست.
آیا همچین چیزی درسته؟ مگه ما توش نیستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Sky_Watcher
03-02-2012, 10:57 PM
یه چیزی
من 1 بار از تلویزیون شنیدم که میگفت فاصله ی ما از کهکشان راه شیری (دقیق یادم نیست مثلا) 100000 سال نوریست.
آیا همچین چیزی درسته؟ مگه ما توش نیستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
منظورش فاصله از مرکز کهکشانه ، البته فاصله ی ما از مرکز 100000 سال نوری نیستش ، حدودا 35000 سال نوری میشه.

Mehrzad-jupiter
03-02-2012, 11:09 PM
منظورش فاصله از مرکز کهکشانه ، البته فاصله ی ما از مرکز 100000 سال نوری نیستش ، حدودا 35000 سال نوری میشه.
پیرو صحبتهای sky_watcher عزیز، خطاب به mamdoo عزیز: منظور از اون اندازه 100 هزار سال نوری که فرمودی قطر کهکشان ماست یعنی از یک سر تا سر دیگر اون.

Mehrzad-jupiter
03-03-2012, 02:13 AM
شواهد نشون میده که آینده کیهان، رو به تاریکی می ره اگه ما به زبان ریاضیات و فیزیک اعتقاد داریم، اگه به آمار و ارقام دقیقی که از ماده داریم اعتقاد داریم. اگه به عامل تاثیر گذار و بی پایان انرژی مرموزی که باعث انبساط عالم می شه و هنوز هیچ چیز ازش نمی دونیم جز اثر دافعه و با توجه به اندازه انرژی تاریک که کاملا چربش داره به ماده تاریک، اعتقاد داریم، پس پایان دنیا، تاریکی بی نهایت وسیعیه که حتی تصورش هم نمی شه کرد. اما همیشه کیهان ما رو با شگفتی هاش و چیزهای جدید مات و مبهوت می کنه. پس شاید اتفاقی غیر از پیش بینی های ما بیفته.

x11416
03-03-2012, 04:03 AM
البته نظریه های متفاوتی در موردش وجود داره که هیچ کدوم قطعیت ندارند ولی به قول آقا مهرزاد مجبوریم به علم فیزیک وریاضیات حال حاضر متکی باشیم.یا ممکنه جهان توسط ماده تاریک گسترش پیدا کنه یا بر اثر نیروی گرانش اجرام دوباره به همون نقطه ای که ازش به وجود اومده تبدیل بشه.

x11416
03-03-2012, 04:05 AM
ولی بر اثر مرور میلیون ها سال امکان داره سییاه چاله ها باعث از بین رفتن کامل کیهان شن و در اون صورت دنیا به پایان می رسه درکش کمی سخته.!
نظریاتی که شاید تمام دانشمندان سرش اتفاق نظر دارن اینه که حتی همه سیاه چاله های جهان هم توانایی چنین کاری رو ندارن!

cosmologist
03-03-2012, 09:58 PM
دوستان کسی اطلاعاتی درمورد ویمپ ها داره؟
چی هستن؟
چی شد که گفتن باید همچین چیزی لازمه؟

poorya pvp
03-04-2012, 12:34 PM
چی هستن؟

منظورتون WIMP هه؟
Weakly Interacting Massive Particles
ذرات دارای جرمی هستن که تنها از طریق گرانش و نیروی هسته ای ضعیف برهم کنش میکنند مانند نوترینو ها.این ذرات را نمیتوان به راحتی گیر انداخت
:)

هانیه امیری
03-04-2012, 02:11 PM
چی هستن؟

در ادامه پاسخ جناب poorya pvp (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?2917-poorya-pvp) در واقع در اختر فيزيك WIMP به ذراتي گفته مي شن كه پرجرم هستن و داراي اندركنش ضعيفي هستند و كانديدايي براي ماده تاريك به حساب ميان...
چون با نيروي الكترومغناطيسي اندركنش نمي كنند پس نمي توان آنها را به طور مستقيم آشكارسازي كرد و چون با نيروي قوي هسته اي برهمكنش نمي كنند پس نمي توانند به هسته اتم واكنش نشان دهند.

اميدوارم منظورمو رسونده باشم...

poorya pvp
03-05-2012, 12:23 PM
در ادامه پاسخ جناب poorya pvp (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?2917-poorya-pvp) در واقع در اختر فيزيك WIMP به ذراتي گفته مي شن كه پرجرم هستن و داراي اندركنش ضعيفي هستند و كانديدايي براي ماده تاريك به حساب ميان...
چون با نيروي الكترومغناطيسي اندركنش نمي كنند پس نمي توان آنها را به طور مستقيم آشكارسازي كرد و چون با نيروي قوي هسته اي برهمكنش نمي كنند پس نمي توانند به هسته اتم واكنش نشان دهند.

اميدوارم منظورمو رسونده باشم...

و در ادامه صحبت شما :
به این دلیل بهشون نمیکن ماده تاریک چون جرمشون خیلی کمه
تعریف ماده تاریک : هر مولفه ی جرم داری (سنگین) از جهان که هیچ گونه نوری را نه بازتاب،نه جذب و نه پراکنده میکند
:)))))))))

هانیه امیری
03-05-2012, 12:36 PM
و در ادامه صحبت شما :
به این دلیل بهشون نمیکن ماده تاریک چون جرمشون خیلی کمه
تعریف ماده تاریک : هر مولفه ی جرم داری (سنگین) از جهان که هیچ گونه نوری را نه بازتاب،نه جذب و نه پراکنده میکند
:)))))))))

يعني شما مي فرماييد كه wimp ها ذرات كم جرمي هستند؟؟

تا اوجايي كه من اطلاع دارم wimp ها ذرات پر جرمي هستند كه به خاطر جرم زيادشان حركتي آهسته دارند و به اصطلاح سرد هستند ولي اين سرد بودن از نظر دمايي نيست سرد يعني اين كه سرعت آنها در مقايسه با سرعت نور خيلي كم است و گرم يعني مواد نسبيتي، موادي كه سرعت آنها نزديك به سرعت نور است. به خاطر همين wimpها كانديدايي براي ماده تاريك سرد هستند.

mr mohamadreza
03-05-2012, 01:08 PM
البته هنوز ماده ی سازندهی Wimp ها مشخص نشده اند
یک مطلب جالب در مورد Wimpها
ستاره گانی درفاصله ی 0.3سال نوری از مرکز کهکشان در حال چرخشند میتوانند مقدار زیادی از ویمپ هارا جذب کنند که براي انجام چنين عملي ستارگان بايد بيشتر از مدار دايره وار خود امتداد يابند تا حرکت آنها کند شده و بتوانند به دور از مرکز کهکشاني ذرات ماده تاريک را جذب کنند.
به گفته ستاره شناسان سوئدي ذرات ماده تاريک پس از جذب شدن با گازهاي ستاره اي برخورد کرده و انرژي خود را از دست داده و به تدريج در مرکز ستاره - جايي که WIMP ها به صورت معمول قادرند با ضربه زدن و نابودي يکديگر -انرژي فراواني توليد کنند، ساکن مي شوندبااین کار ستاره میتواند بقای خود را تا بیلیون ها سال ادامه دهد.
منتظر مطالب خوبتون هستم چون من خودم عاشق Wimpها هستم.

cosmologist
03-05-2012, 06:14 PM
ممنون از جواب
اگه به خاطر جرم کم قابل شناسایی نیستن، چرا فکر میکنیم باید باشن ؟ (ضرورت وجود؟)

هانیه امیری
03-05-2012, 08:09 PM
ممنون از جواب
اگه به خاطر جرم کم قابل شناسایی نیستن، چرا فکر میکنیم باید باشن ؟ (ضرورت وجود؟)

اينها جواب هاي قبليه منه:

در اختر فيزيك WIMP به ذراتي گفته مي شن كه پرجرم هستن و داراي اندركنش ضعيفي هستند و كانديدايي براي ماده تاريك به حساب ميان...

wimp ها ذرات پر جرمي هستند كه به خاطر جرم زيادشان حركتي آهسته دارند و به اصطلاح سرد هستند ولي اين سرد بودن از نظر دمايي نيست سرد يعني اين كه سرعت آنها در مقايسه با سرعت نور خيلي كم است و گرم يعني مواد نسبيتي، موادي كه سرعت آنها نزديك به سرعت نور است. به خاطر همين wimpها كانديدايي براي ماده تاريك سرد هستند.

ببنيد massive particles يعني ذرات پرجرم از روي اسمش هم مشخصه كه WIMP ها ذرات پرجرمي هستند كه چون با نيروي الكترومغناطيسي اندركنش نمي كنند پس نمي توان آنها را به طور مستقيم آشكارسازي كرد... (نوترينو ها هستند كه جرم ناچيزي دارند)

با اينكه وجود WIMP ها در طبيعت به صورت فرضي است ولي برخي مشكلات كيهانشناسي و اختر فيزيكي در مورد ماده تاريك رو حل مي كنه....

poorya pvp
03-05-2012, 09:26 PM
يعني شما مي فرماييد كه wimp ها ذرات كم جرمي هستند؟؟

تا اوجايي كه من اطلاع دارم wimp ها ذرات پر جرمي هستند كه به خاطر جرم زيادشان حركتي آهسته دارند و به اصطلاح سرد هستند ولي اين سرد بودن از نظر دمايي نيست سرد يعني اين كه سرعت آنها در مقايسه با سرعت نور خيلي كم است و گرم يعني مواد نسبيتي، موادي كه سرعت آنها نزديك به سرعت نور است. به خاطر همين wimpها كانديدايي براي ماده تاريك سرد هستند.

بله کم جرم هستن که نوترینو ها هم جزو این گروه محسوب میشن
والا من خودمم توی یه کتاب خوندم
:)))))))

shariatzadeh
03-05-2012, 09:44 PM
بله کم جرم هستن که نوترینو ها هم جزو این گروه محسوب میشن
:)))))))
نه ، wimp ها پر جرم هستند و سرد .
نوترینو ها جز ماده تاریک داغ هستند یا HDM ها که سرعت بسیار زیادی هم دارند .

برای توجیه ماده تاریک پیشنهاد های زیادی داده شده اما متداول ترین پیشنهاد ها به این قرار اند :
1- ماده باریونی (یعنی ماده ای که از عناصر موجود در جدول تناوبی تشکیل شدند ) به شکل اجسام هاله ای فشرده ی پر جرم (MACHOs) ، البته رصد های اخیر هاله کهکشان های نزدیک این نتیجه را به دست داده که این مواد نمی توانند جرم زیاد ماده تاریک موجود در ساختار ها را توجیه کنند .
2- ماده تاریک داغ (HDM) یا ذرات بنیادی دارای حرکت سریع نظیر نوترینو ها .
3- ماده تاریک سرد (CDM) به شکل ذرات جرم دار دارای برهمکنش ضعیف . که در حال حاضر ماده تاریک سرد مقبول ترین کاندید برای ماده تاریک می باشند .

poorya pvp
03-05-2012, 09:48 PM
نمیدونم والا................
توی رای....... اینجوری نوشته بود.(صفحه 33)
شاید هم من بد فهمیدم
:))))))

مسعود فرح بخش
03-06-2012, 11:04 AM
من یه مطلبی می خوندم که به یک تناقض رسیدم حالا یه سوال داشتم
می خواستم بدونم انبساط عالم تند شونده هستش یا کند شونده؟

Mojtaba.M
03-06-2012, 11:40 AM
اگر اشتباه نکنم طبق یافته های دانشمندانی که امسال هم جایزه ی نوبل رو گرفتند :

انبساط عالم در ابتدا کند شونده و سپس تند شونده هست:yaeh am not durnk:

مسعود فرح بخش
03-06-2012, 11:43 AM
اگر اشتباه نکنم طبق یافته های دانشمندانی که امسال هم جایزه ی نوبل رو گرفتند :

انبساط عالم در ابتدا کند شونده و سپس تند شونده هست:yaeh am not durnk:
بر عکس نگفتین؟
یعنی الان انبساط عالم کند شونده هستش؟

Mojtaba.M
03-06-2012, 11:46 AM
نه دیگه در ابتدا کند شونده بوده ولی الان تند شونده است

x11416
03-06-2012, 11:57 AM
اون چیزی که از تلسکوپ های فضایی از جمله تلسکوپ هابل ثبت شده جهان رو فعلا در حال انبساط و گسترش نشون داده است.ولی من از توی چند تا کتاب و مستند که نظریه های انبساط جهان رو از دید دانشمندان جهان نقل میکرد دیدم که اونا اختلافاتی سر این قضیه داشتند. موضوع (دعوا !) سر اینه که هنوز به طور کامل ماهیت ماده تاریک که فعلا باعث انبساط جهان شده و همچنین گرانش که عکس عمل ماده تاریک رو انجام میده (و اینطور که از نظریات بسیاری از دانشمندان برمیاد در آینده بر ماده تاریک غلبه خواهد کرد وهمه جهان رو در همان نقطه اولیه جمع خوا هد کرد) مشخص نشده.

Mojtaba.M
03-06-2012, 12:01 PM
بله من هم بیشتر و از جمله در مجلات و کتاب ها دیدم که این نظریه رو این طور شرح داده که در آینده انبساط جهان موجب ریزش اون به روی خودش میشه و همه ی جهان به نحوی کنار هم جمع میشن واقع عالم ریزش میکند.

Hojjat Zafarkhah
03-06-2012, 12:01 PM
نه دیگه در ابتدا کند شونده بوده ولی الان تند شونده است

چی؟؟؟؟؟ اول که بیگ بنگ میشه انبساط کند شونده بود یعنی؟؟؟؟ بعد عامل تند شوندگی چیه؟؟؟؟

Mojtaba.M
03-06-2012, 12:07 PM
چی؟؟؟؟؟ اول که بیگ بنگ میشه انبساط کند شونده بود یعنی؟؟؟؟ بعد عامل تند شوندگی چیه؟؟؟؟

منظور من بعد از بیگ بنگ هستش در واقع بیشتر نظر هایی رو که دیدم این کند شوندگی رو بعد از بیگ بنگ اعلام کردن.

در مورد دومی هم چیزی درباره اش ندیدم یعنی نمیدونم !:pathead:

...............................................

البته همین الان یادم اومد که دلیلش انرژی تاریکه !:slow:

Amin-Mehraji
03-06-2012, 12:08 PM
کتاب ِ "انفجار ِ بزرگ" یک فصل ( فصل 4) رو به این موضوع اختصاص داده. فکر کنم با مطالعه ی " قانون هابل و آهنگ انبساط " و " تغییر در آهنگ انبساط " از این فصل ِ این کتاب، درک درستی از این پدیده پیدا کرد.

--------------------------------------------------------
یه توضیح : این کتابی که الان دست ِ منه ، فصل چهارمش درباره ی این موضوع هست. شاید تو چاپ ها و انتشارات مختلف فصل بندی ها فرق کنه.

Mojtaba.M
03-06-2012, 12:16 PM
در واقع حدود 13.7 میلیاد سال پیش یا انفجار بزرگ جهان به وجود آمد بعد از 300000 هزار سال عصر تاریک آغاز شد .

سپس 400 میلیون سال بعد نخستین کهکشان ها به وجود آمد بعد از یک میلیاد سال عصر تاریک به پایان رسید و سرانجام در 4.5 میلیارد سالگی بیگ بنگ خورشید و منظومه ی شمسی شکل گرفت .

.........................................

البته اعداد دقیقش یادم نیست و با کمی تقریب بر من ببخشید

مسعود فرح بخش
03-06-2012, 12:24 PM
کتاب ِ "انفجار ِ بزرگ" یک فصل ( فصل 4) رو به این موضوع اختصاص داده. فکر کنم با مطالعه ی " قانون هابل و آهنگ انبساط " و " تغییر در آهنگ انبساط " از این فصل ِ این کتاب، درک درستی از این پدیده پیدا کرد.

--------------------------------------------------------
یه توضیح : این کتابی که الان دست ِ منه ، فصل چهارمش درباره ی این موضوع هست. شاید تو چاپ ها و انتشارات مختلف فصل بندی ها فرق کنه.
امین جان میشه یه خلاصه ای از این کتاب بگی،چون من دسترسی به این کتاب ندارم
می خوام بدونم که آخرش حرکت کند شونده هست یا تند شونده یا اصلا با سرعت ثابت در حال گسترش هست؟

هانیه امیری
03-06-2012, 01:13 PM
امین جان میشه یه خلاصه ای از این کتاب بگی،چون من دسترسی به این کتاب ندارم
می خوام بدونم که آخرش حرکت کند شونده هست یا تند شونده یا اصلا با سرعت ثابت در حال گسترش هست؟

طبق يافته هاي اخير انبساط عالم يكنواخت نيست بلكه به صورت شتابان و تند شونده است....

طبق معادله شتاب كه از معادله فريدمن در فرم نسبيتي بدست مي آيد،

[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13310261361.png"]http://www.astroupload.com/uploads/13310261361.png (http://www.astroupload.com/uploads/13310261361.png)

اگر عبارت پرانتز منفي شود پس كل عبارت مثبت است و آهنگ انبساط در حال افزايش است و در حال شتابان مثبت است و اگر عبارت پرانتز مثبت شود در كل منفي است يعني اينكه با گذر زمان شتاب انبساط كاهش ميابد و انبساط به انقباض تبديل مي شود و جهان به اصطلاح بسته مي شود.اگر معادله فريدمن رو در حالت مكانيك نيوتوني هم بررسي كنيم 3 حالت وجود داردكه حالت سوم اين است كه جهان بعد از مدت زمان بي نهايت متوقف مي شود...
اگر مايل بوديد با فرمول فريدمن در مكانيك نيوتوني توضيح مي دم....

مسعود فرح بخش
03-06-2012, 02:22 PM
اگر مايل بوديد با فرمول فريدمن در مكانيك نيوتوني توضيح مي دم....
ممنون می شم اگه یه خورده بیشتر راجع به پارامتر های این فرمول و در مکانیک نیوتنی توضیح بدین

solh
03-06-2012, 02:36 PM
در واقع حدود 13.7 میلیاد سال پیش یا انفجار بزرگ جهان به وجود آمد بعد از 300000 هزار سال عصر تاریک آغاز شد .

سپس 400 میلیون سال بعد نخستین کهکشان ها به وجود آمد بعد از یک میلیاد سال عصر تاریک به پایان رسید و سرانجام در 4.5 میلیارد سالگی بیگ بنگ خورشید و منظومه ی شمسی شکل گرفت .

.........................................

البته اعداد دقیقش یادم نیست و با کمی تقریب بر من ببخشید

جهان حدود 14 میلیار سن داره ، خورشید حدود 5 پس حدود 9 میلیارد سالگی بیگ بنگ خورشید متولد شده ( البته بدون در نظر گرفتن ستاره ی قبلیش !)

هانیه امیری
03-06-2012, 10:36 PM
ممنون می شم اگه یه خورده بیشتر راجع به پارامتر های این فرمول و در مکانیک نیوتنی توضیح بدین

فريدمن كره اي با چگالي همگن در نظر گرفت و خواست حركت يك جرم مثل كهكشان را بر اثر انبساط عالم بررسي كند... بالاخره معادله زير را بدست آورد.
معادله فريدمن در مكانيك نيوتوني به اين صورت است....

[/URL]http://www.astroupload.com/uploads/13310559151.png (http://www.astroupload.com/uploads/13310559151.png)

در اين معادله rs (شرمنده اينجا نمي تونم به صورت انديس بنويسم) شعاع هم حركت كره ( فاصله اي كه انبساط عالم بر آن تاثيري نداره و نسبت به ما ثابته ) البته شعاع كره Rs است كه به اين صورت است:

http://www.astroupload.com/uploads/13310580221.png (http://www.astroupload.com/uploads/13310580221.png)

(a(t ضريب مقياس است يعني همه فاصله ها به خاطر انبساط عالم با يك مقدار ثابتي افزايش ميابند كه همان ضريب مقياس است. p چگالي و u انرژي است.

حال با بررسي u مي توانيم در مورد انبساط عالم بحث كنيم....

1) اگر u>0 باشد در فرمول فريدمن عبارت سمت راست مثبت است پس عبارت سمت چپ نيز مثبت مي شود يعني a دات( صورت كسر سمت چپ) مثبت است يا به عبارتي انبساط كره و يا در نتيجه انبساط عالم هيچ وقت متوقف نمي شود.

2) اگر u<0 باشد به راحتي نمي توان از معادله فريدمن قضاوت كرد ولي با بررسي نقطه اوج متوجه مي شويم كه جهان تا يك جايي انبساط ميابد و در يك نقطه منوقف شده و انقباض ميابد.( جهان بسته)

3) اگر u=0 باشد انبساط جهان در زمان بي نهايت متوقف مي شود يعني ضريب مقياس و چگالي به صفر ميل مي كنند.

البته مي تونيد با يه پرتاپه هم بررسي كنيد كه ديگه خيلي طولاني مي شه ولي اگه مايل بوديد اونم توضيح مي دم....

حالا معادله فريدمن در مكانيك نسبيتي......

http://www.astroupload.com/uploads/13310593751.png (http://www.astroupload.com/uploads/13310593751.png)

(ε(t چگالي انرژي است. K انحناي عالم است كه اگر صفر باشد جهان تخت اگر مثبت باشد سطح كروي . اگر منفي باشد سطح زين اسبي است.
كه از اين معادله توانستيم معادله شتاب را بدست آوريم.

http://www.astroupload.com/uploads/13310602741.png

[URL="http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAASEAAABfCAIAAAA oIOZJAAALdElEQVR4nO2dQUgbTRuABypR21SXj1rEiiwoKKVCD qX0kKJ4sIdSyKEH8VKR0tKDmEMO7UGWnloQzMW2B5VcWi14WKg W6UEieLBSaFCRHDxsQ7ChFYlipWor+x8G5x9ns5t1dybZmPc56 WR3ZnZ3nmR35p1ZpAMAIBJU7AoAwDkHHAMAsYBjACAWcAwAxAK OAYBYwDEAEAs4BgBiAccAQCzgGACIBRwDALGAYwAgFnAMAMQCj gGAWMAxABALOAYAYgHHAEAs4BgAiAUcAwCxiHLs8PAwm83SKdl s9uDgQFBxAOBZRDnW3d2N0P8zn5ycRAhFo1FBxQGAZxHimCzLC CGEUGdnp67riUQCnSCiuDInEAggSxKJRLHrWNaIdQwhFI/HacfKR7Pp6Wl8vLIsiyslGo1eu3YNHPMy4JgQJEmqqKgogGO4i GAwmD0NOOYdhLT4SCTSd0IymUylUn0UIkr0DhsbG7FYjG7ighy LRqMIoaamJrNTeuvWLYTQ+Pi4iNIB+5TFr0ohYQQT5NidO3fwL WIoFDLbBkvIvWjgrMA14Mns7KzxcciBY7Ozs+oJW1tb9EdHR0e qql66dAlnDo55H7gGPJEkCSE0Njbm0jGcD3mgpT9inrXW1tbMM kmn08y+QFEQ65jxS/0cf7NmMpnLly/jPgYLx3KeEzMCgcDXr1/p3YljdXV1m5ubhT1EwAmiWvz8/HwoFCorx9ra2hBCXV1dOzs7z549c+/YyMgIU8TExMS9e/fwp+FwuIAHBzhHSItPp9PDw8MIoaqqqqWlJfp7XWhHdrEIh8P4 6JqamkhiZ2dnzkP+77//7AgWiUQsCsrpmGbC4eGhiKMGbCJ2fGx6elqn4jwsHtBLGtz079 69SwIyw+FwY2NjTse+ffsWPQEh1N/fT/7G4H8tCjJzzExXGB8rLvwdw9fV5/Otrq7iFOLYuYxXzGazT58+RQgpikIS6Sbe1NRkFgyNEFJVldnF oixrxyRJkiSptrYWb1BZWYlTyIUAioIox+iB0fPtGGn0Zo7hnz hmr2QyqSgKX8cwpFMEHtg8AjjmFrM7NCO0hKqq4kRw7NzD0zG6 BRDHSGhsmTsWDofn5ubIXtix0dFRYz4WZeV1rK+vL6+EQIHh5p gsyzU1NeQCk+gE0r3W2Ni4u7vLqzjvYEewoaEhZi/sGP57fX2d9BJpmmZR1vb2NjhWcnBzjG5Smqbh0NhYLIZHjXB7W l5ejsVivEr0OMa++0QiETthYGCAOEaPbeBPLXrbya1gd3c3czJ jsVgwGCRZTU5OCjs44AyIcswYGquf3OrwKtHjGB3DnRzMOdFPO 4ZhlmmgYWKp6I/odOiv9w7cWvze3h4ZETKjpaUFz4wuB6wdu3LlysbGBtn41atXN h3TdT0Wi5HJaUYqKirwsCTgEXj+qmxsbNAXe2xsLB6Pk5nw9fX 16XSaY3Eex+iYpml+vx8nGmN5Z2Zm8EcPHjz4+/evdeaLi4tmji0uLgo5HsAp/O/cIFa1FDGOJXiWxGn29vYElZLJZLhkxd+x5eVl7nkCQolEIl1dX Qihtra2VCpV7OrkgfndtjN/J5lM9plgUUogENjf3+dQYfdZAKUOHjloaGgoTEHIab+XsdMIEw gErHeMx+Nmt9Y4bNr4kyXLsiRJKysrzqpKA46VOwsLCzU1Ne3t 7b9+/RJdlhvHwuHw7du3c3pSV1dnPRiYTqdJ1HV1dXWUAifm7IrDSju oKgM4Vu7gRlaYKRFuHCNG5Uy0kyfeTJIkOpEeZGK2x465X+UJH Ctf4vE4ufuampoqQIkuHevo6DAm2nFM0zRypIxjOrUILJMej8e rqqpQvuCb/DV3szNQ0pBmZ+epQ6JwXKJLx+igapKIef36tcW+9POYfcf0k4V VwDHAIcQxizaU8/kHOe3id9nnYVa9M/V5OHBseHh4fn7eeSUd7wmUOmdyjKxcgDseStcxMjgxMTEhy7Is yz6fz6xWqVQKf+TmedW7jtHT7x1Q7OqXANaOHR0d3b9/HyHU3Nz8+/dvko7jV4rrGL3Y+5kcGxgYIAtX9vf305kEg8Gc+4JjxXcsk8l0 lghMza0dM5vriSOYrR0zqwDuQkAImW1gM2iDcczv9xuPjsZifI xYahYj6iHH4mchbzwegUyNIfT09Jw6AKqJ5L32jitMQ7eDZDI5 NTXl4qugoDBnwNoxJsgbH7vNc+u4htbB0ISenp68R0foPAkcRQ i1tbUxViOEbt68aTG8hnf0hGMiTqWu66lUSj0Ns4GqqiTgRVXV Hz9+iKgwDT1thJ4T6X2YM5D3eYyedo15+fKl0HNrv2GQ9nDjxo 2cR0cgjl29etUYKaaq6s7OTt5j8YRju7u7sm28MCHafm0Z1tfX SSaRSMRxPgVmaWmJOQPWjh0fH+MnlpqaGpLJ48eP7ZzbpaWlnH Wg3xdlxNlSFEQhxxtY4yHHREC/Y8k+xa51yWDtWG9vL/6U45oFMu9+RR0cc4PjPg/5PC5FLAILx8g9MN8SC+8Y3TCc5Q+OlbtjiqI4nubkwDG8LKSz4 nRwzGuAYxbQL09yvHSHHcdI07SInbWPG8fMSi+MY0yi8fxY5eC sYKBYHBwcRKPR6upqco0jkYjjBTyeP3+e83uabkMdHR3k+665u ZlehuSscHEsepqWlhaEUHd3N7N9zlWbzsqbN2+M30Gapp0pW3C sxMBDwysrKziyCV9m6xFYa4aGhoyObW1taZrGREJ8+vTp58+fb irPxTEj169fNw5ec3EsZ0wwOOZRmOvt+P4eO0bGkfAaAW4c00+ a/osXL4wf0R227pchcOPY/v4+Cd5FCLW0tFj3JLt3LJFIXLx4sa+vj3ldsK7r4+Pj9vuxwTH hbG5u0o0DU1tbmzfKLieMY3itGy6OIYQePXrkJp+8rK+vI4Q+f PjgbPdMJkNOYF7ht7e3mdV1zloczIMuDdbW1iyCrdznz8Ux/STCEJXCulSFIR6PP3z4EBwrAUKhUH19PRPxWF9f7zXHMNFoFBz D4As0MzPDISv3WQAWhEIh41gCx2EihFBra6voe7yyAndpBAKBt 2/fcskQHBNLARyDpe35gh3jmKEox/b29owv//ZCKLAXkG2sZ2g8gcwGu7u7mqbJp2OUAQ8iyjFjzyk6p+/4cwB2zPr3J2/XMx4XFllNgA9CLpJ8epoqOKbnGkI1c8xOJyQzNorn+Yo+BMAZ/C+Moii4BTx58kSnwskkSTJOYSoHstms2SLSiqIkk0my5dzcHNm SDG4y8Xh//vxRFAVP2h8cHFQURVEUXr3MgAj4XxjcIHp7e//9+6dTTaRsH8aY0BsGuq+czDv+/v07mdzNOMa84w8TDAbtzyAGCgxPx0gT6e/vJ4kuZ8idA7a3t8MUtBvhcHh1dRVvRqczwtCb5XSM1/gYIAIhjtGdYOAYA47Bpc8J/c71nI7RHB8fDw4OMo7xelMWIAJuTV9VVbwcH+3Y1tZW3iVNyhB mfIy8D7qc+4TOMULWpSKO4bk94BgDOFZW8HdsdHSUSfT7/XNzc7wKOgeAY2UFf8eMiXgSRygU+vjxI6/iSoJQKPTlyxdjOnZsZGQE/2vhWCgUMr6dHSgt+DtGz9jBKa2trYlEwufzvXv3jldxJQEWKWG goaGBnqNJTlQkEmG2RPbedwx4mcKtE+x4zYnSxeJs5HTMSCwWg z7DUoebYzs7O5WVlaRx+Hw+SZL8fj9C6MKFC+/fv+dVUAnBCFNVVZXzNXmrq6s4kZzA2tpal2/TA7wDz+6+hYUF0p4+f/6sn8TRldstIiEajba3t+MTUl1dnTeUDJ/Ajo6Og4ODwtQQKADQpQ4AYgHHAEAs4BgAiAUcAwCxgGMAIBZwD ADEAo4BgFjAMQAQCzgGAGIBxwBALOAYAIgFHAMAsYBjACCW/wGQohDTc9iarQAAAABJRU5ErkJggg=="]http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAASEAAABfCAIAAAA oIOZJAAALdElEQVR4nO2dQUgbTRuABypR21SXj1rEiiwoKKVCD qX0kKJ4sIdSyKEH8VKR0tKDmEMO7UGWnloQzMW2B5VcWi14WKg W6UEieLBSaFCRHDxsQ7ChFYlipWor+x8G5x9ns5t1dybZmPc56 WR3ZnZ3nmR35p1ZpAMAIBJU7AoAwDkHHAMAsYBjACAWcAwAxAK OAYBYwDEAEAs4BgBiAccAQCzgGACIBRwDALGAYwAgFnAMAMQCj gGAWMAxABALOAYAYgHHAEAs4BgAiAUcAwCxiHLs8PAwm83SKdl s9uDgQFBxAOBZRDnW3d2N0P8zn5ycRAhFo1FBxQGAZxHimCzLC CGEUGdnp67riUQCnSCiuDInEAggSxKJRLHrWNaIdQwhFI/HacfKR7Pp6Wl8vLIsiyslGo1eu3YNHPMy4JgQJEmqqKgogGO4i GAwmD0NOOYdhLT4SCTSd0IymUylUn0UIkr0DhsbG7FYjG7ighy LRqMIoaamJrNTeuvWLYTQ+Pi4iNIB+5TFr0ohYQQT5NidO3fwL WIoFDLbBkvIvWjgrMA14Mns7KzxcciBY7Ozs+oJW1tb9EdHR0e qql66dAlnDo55H7gGPJEkCSE0Njbm0jGcD3mgpT9inrXW1tbMM kmn08y+QFEQ65jxS/0cf7NmMpnLly/jPgYLx3KeEzMCgcDXr1/p3YljdXV1m5ubhT1EwAmiWvz8/HwoFCorx9ra2hBCXV1dOzs7z549c+/YyMgIU8TExMS9e/fwp+FwuIAHBzhHSItPp9PDw8MIoaqqqqWlJfp7XWhHdrEIh8P4 6JqamkhiZ2dnzkP+77//7AgWiUQsCsrpmGbC4eGhiKMGbCJ2fGx6elqn4jwsHtBLGtz079 69SwIyw+FwY2NjTse+ffsWPQEh1N/fT/7G4H8tCjJzzExXGB8rLvwdw9fV5/Otrq7iFOLYuYxXzGazT58+RQgpikIS6Sbe1NRkFgyNEFJVldnF oixrxyRJkiSptrYWb1BZWYlTyIUAioIox+iB0fPtGGn0Zo7hnz hmr2QyqSgKX8cwpFMEHtg8AjjmFrM7NCO0hKqq4kRw7NzD0zG6 BRDHSGhsmTsWDofn5ubIXtix0dFRYz4WZeV1rK+vL6+EQIHh5p gsyzU1NeQCk+gE0r3W2Ni4u7vLqzjvYEewoaEhZi/sGP57fX2d9BJpmmZR1vb2NjhWcnBzjG5Smqbh0NhYLIZHjXB7W l5ejsVivEr0OMa++0QiETthYGCAOEaPbeBPLXrbya1gd3c3czJ jsVgwGCRZTU5OCjs44AyIcswYGquf3OrwKtHjGB3DnRzMOdFPO 4ZhlmmgYWKp6I/odOiv9w7cWvze3h4ZETKjpaUFz4wuB6wdu3LlysbGBtn41atXN h3TdT0Wi5HJaUYqKirwsCTgEXj+qmxsbNAXe2xsLB6Pk5nw9fX 16XSaY3Eex+iYpml+vx8nGmN5Z2Zm8EcPHjz4+/evdeaLi4tmji0uLgo5HsAp/O/cIFa1FDGOJXiWxGn29vYElZLJZLhkxd+x5eVl7nkCQolEIl1dX Qihtra2VCpV7OrkgfndtjN/J5lM9plgUUogENjf3+dQYfdZAKUOHjloaGgoTEHIab+XsdMIEw gErHeMx+Nmt9Y4bNr4kyXLsiRJKysrzqpKA46VOwsLCzU1Ne3t 7b9+/RJdlhvHwuHw7du3c3pSV1dnPRiYTqdJ1HV1dXWUAifm7IrDSju oKgM4Vu7gRlaYKRFuHCNG5Uy0kyfeTJIkOpEeZGK2x465X+UJH Ctf4vE4ufuampoqQIkuHevo6DAm2nFM0zRypIxjOrUILJMej8e rqqpQvuCb/DV3szNQ0pBmZ+epQ6JwXKJLx+igapKIef36tcW+9POYfcf0k4V VwDHAIcQxizaU8/kHOe3id9nnYVa9M/V5OHBseHh4fn7eeSUd7wmUOmdyjKxcgDseStcxMjgxMTEhy7Is yz6fz6xWqVQKf+TmedW7jtHT7x1Q7OqXANaOHR0d3b9/HyHU3Nz8+/dvko7jV4rrGL3Y+5kcGxgYIAtX9vf305kEg8Gc+4JjxXcsk8l0 lghMza0dM5vriSOYrR0zqwDuQkAImW1gM2iDcczv9xuPjsZifI xYahYj6iHH4mchbzwegUyNIfT09Jw6AKqJ5L32jitMQ7eDZDI5 NTXl4qugoDBnwNoxJsgbH7vNc+u4htbB0ISenp68R0foPAkcRQ i1tbUxViOEbt68aTG8hnf0hGMiTqWu66lUSj0Ns4GqqiTgRVXV Hz9+iKgwDT1thJ4T6X2YM5D3eYyedo15+fKl0HNrv2GQ9nDjxo 2cR0cgjl29etUYKaaq6s7OTt5j8YRju7u7sm28MCHafm0Z1tfX SSaRSMRxPgVmaWmJOQPWjh0fH+MnlpqaGpLJ48eP7ZzbpaWlnH Wg3xdlxNlSFEQhxxtY4yHHREC/Y8k+xa51yWDtWG9vL/6U45oFMu9+RR0cc4PjPg/5PC5FLAILx8g9MN8SC+8Y3TCc5Q+OlbtjiqI4nubkwDG8LKSz4 nRwzGuAYxbQL09yvHSHHcdI07SInbWPG8fMSi+MY0yi8fxY5eC sYKBYHBwcRKPR6upqco0jkYjjBTyeP3+e83uabkMdHR3k+665u ZlehuSscHEsepqWlhaEUHd3N7N9zlWbzsqbN2+M30Gapp0pW3C sxMBDwysrKziyCV9m6xFYa4aGhoyObW1taZrGREJ8+vTp58+fb irPxTEj169fNw5ec3EsZ0wwOOZRmOvt+P4eO0bGkfAaAW4c00+ a/osXL4wf0R227pchcOPY/v4+Cd5FCLW0tFj3JLt3LJFIXLx4sa+vj3ldsK7r4+Pj9vuxwTH hbG5u0o0DU1tbmzfKLieMY3itGy6OIYQePXrkJp+8rK+vI4Q+f PjgbPdMJkNOYF7ht7e3mdV1zloczIMuDdbW1iyCrdznz8Ux/STCEJXCulSFIR6PP3z4EBwrAUKhUH19PRPxWF9f7zXHMNFoFBz D4As0MzPDISv3WQAWhEIh41gCx2EihFBra6voe7yyAndpBAKBt 2/fcskQHBNLARyDpe35gh3jmKEox/b29owv//ZCKLAXkG2sZ2g8gcwGu7u7mqbJp2OUAQ8iyjFjzyk6p+/4cwB2zPr3J2/XMx4XFllNgA9CLpJ8epoqOKbnGkI1c8xOJyQzNorn+Yo+BMAZ/C+Moii4BTx58kSnwskkSTJOYSoHstms2SLSiqIkk0my5dzcHNm SDG4y8Xh//vxRFAVP2h8cHFQURVEUXr3MgAj4XxjcIHp7e//9+6dTTaRsH8aY0BsGuq+czDv+/v07mdzNOMa84w8TDAbtzyAGCgxPx0gT6e/vJ4kuZ8idA7a3t8MUtBvhcHh1dRVvRqczwtCb5XSM1/gYIAIhjtGdYOAYA47Bpc8J/c71nI7RHB8fDw4OMo7xelMWIAJuTV9VVbwcH+3Y1tZW3iVNyhB mfIy8D7qc+4TOMULWpSKO4bk94BgDOFZW8HdsdHSUSfT7/XNzc7wKOgeAY2UFf8eMiXgSRygU+vjxI6/iSoJQKPTlyxdjOnZsZGQE/2vhWCgUMr6dHSgt+DtGz9jBKa2trYlEwufzvXv3jldxJQEWKWG goaGBnqNJTlQkEmG2RPbedwx4mcKtE+x4zYnSxeJs5HTMSCwWg z7DUoebYzs7O5WVlaRx+Hw+SZL8fj9C6MKFC+/fv+dVUAnBCFNVVZXzNXmrq6s4kZzA2tpal2/TA7wDz+6+hYUF0p4+f/6sn8TRldstIiEajba3t+MTUl1dnTeUDJ/Ajo6Og4ODwtQQKADQpQ4AYgHHAEAs4BgAiAUcAwCxgGMAIBZwD ADEAo4BgFjAMQAQCzgGAGIBxwBALOAYAIgFHAMAsYBjACCW/wGQohDTc9iarQAAAABJRU5ErkJggg== (http://forum.avastarco.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAASEAAABfCAIAAAA oIOZJAAALdElEQVR4nO2dQUgbTRuABypR21SXj1rEiiwoKKVCD qX0kKJ4sIdSyKEH8VKR0tKDmEMO7UGWnloQzMW2B5VcWi14WKg W6UEieLBSaFCRHDxsQ7ChFYlipWor+x8G5x9ns5t1dybZmPc56 WR3ZnZ3nmR35p1ZpAMAIBJU7AoAwDkHHAMAsYBjACAWcAwAxAK OAYBYwDEAEAs4BgBiAccAQCzgGACIBRwDALGAYwAgFnAMAMQCj gGAWMAxABALOAYAYgHHAEAs4BgAiAUcAwCxiHLs8PAwm83SKdl s9uDgQFBxAOBZRDnW3d2N0P8zn5ycRAhFo1FBxQGAZxHimCzLC CGEUGdnp67riUQCnSCiuDInEAggSxKJRLHrWNaIdQwhFI/HacfKR7Pp6Wl8vLIsiyslGo1eu3YNHPMy4JgQJEmqqKgogGO4i GAwmD0NOOYdhLT4SCTSd0IymUylUn0UIkr0DhsbG7FYjG7ighy LRqMIoaamJrNTeuvWLYTQ+Pi4iNIB+5TFr0ohYQQT5NidO3fwL WIoFDLbBkvIvWjgrMA14Mns7KzxcciBY7Ozs+oJW1tb9EdHR0e qql66dAlnDo55H7gGPJEkCSE0Njbm0jGcD3mgpT9inrXW1tbMM kmn08y+QFEQ65jxS/0cf7NmMpnLly/jPgYLx3KeEzMCgcDXr1/p3YljdXV1m5ubhT1EwAmiWvz8/HwoFCorx9ra2hBCXV1dOzs7z549c+/YyMgIU8TExMS9e/fwp+FwuIAHBzhHSItPp9PDw8MIoaqqqqWlJfp7XWhHdrEIh8P4 6JqamkhiZ2dnzkP+77//7AgWiUQsCsrpmGbC4eGhiKMGbCJ2fGx6elqn4jwsHtBLGtz079 69SwIyw+FwY2NjTse+ffsWPQEh1N/fT/7G4H8tCjJzzExXGB8rLvwdw9fV5/Otrq7iFOLYuYxXzGazT58+RQgpikIS6Sbe1NRkFgyNEFJVldnF oixrxyRJkiSptrYWb1BZWYlTyIUAioIox+iB0fPtGGn0Zo7hnz hmr2QyqSgKX8cwpFMEHtg8AjjmFrM7NCO0hKqq4kRw7NzD0zG6 BRDHSGhsmTsWDofn5ubIXtix0dFRYz4WZeV1rK+vL6+EQIHh5p gsyzU1NeQCk+gE0r3W2Ni4u7vLqzjvYEewoaEhZi/sGP57fX2d9BJpmmZR1vb2NjhWcnBzjG5Smqbh0NhYLIZHjXB7W l5ejsVivEr0OMa++0QiETthYGCAOEaPbeBPLXrbya1gd3c3czJ jsVgwGCRZTU5OCjs44AyIcswYGquf3OrwKtHjGB3DnRzMOdFPO 4ZhlmmgYWKp6I/odOiv9w7cWvze3h4ZETKjpaUFz4wuB6wdu3LlysbGBtn41atXN h3TdT0Wi5HJaUYqKirwsCTgEXj+qmxsbNAXe2xsLB6Pk5nw9fX 16XSaY3Eex+iYpml+vx8nGmN5Z2Zm8EcPHjz4+/evdeaLi4tmji0uLgo5HsAp/O/cIFa1FDGOJXiWxGn29vYElZLJZLhkxd+x5eVl7nkCQolEIl1dX Qihtra2VCpV7OrkgfndtjN/J5lM9plgUUogENjf3+dQYfdZAKUOHjloaGgoTEHIab+XsdMIEw gErHeMx+Nmt9Y4bNr4kyXLsiRJKysrzqpKA46VOwsLCzU1Ne3t 7b9+/RJdlhvHwuHw7du3c3pSV1dnPRiYTqdJ1HV1dXWUAifm7IrDSju oKgM4Vu7gRlaYKRFuHCNG5Uy0kyfeTJIkOpEeZGK2x465X+UJH Ctf4vE4ufuampoqQIkuHevo6DAm2nFM0zRypIxjOrUILJMej8e rqqpQvuCb/DV3szNQ0pBmZ+epQ6JwXKJLx+igapKIef36tcW+9POYfcf0k4V VwDHAIcQxizaU8/kHOe3id9nnYVa9M/V5OHBseHh4fn7eeSUd7wmUOmdyjKxcgDseStcxMjgxMTEhy7Is yz6fz6xWqVQKf+TmedW7jtHT7x1Q7OqXANaOHR0d3b9/HyHU3Nz8+/dvko7jV4rrGL3Y+5kcGxgYIAtX9vf305kEg8Gc+4JjxXcsk8l0 lghMza0dM5vriSOYrR0zqwDuQkAImW1gM2iDcczv9xuPjsZifI xYahYj6iHH4mchbzwegUyNIfT09Jw6AKqJ5L32jitMQ7eDZDI5 NTXl4qugoDBnwNoxJsgbH7vNc+u4htbB0ISenp68R0foPAkcRQ i1tbUxViOEbt68aTG8hnf0hGMiTqWu66lUSj0Ns4GqqiTgRVXV Hz9+iKgwDT1thJ4T6X2YM5D3eYyedo15+fKl0HNrv2GQ9nDjxo 2cR0cgjl29etUYKaaq6s7OTt5j8YRju7u7sm28MCHafm0Z1tfX SSaRSMRxPgVmaWmJOQPWjh0fH+MnlpqaGpLJ48eP7ZzbpaWlnH Wg3xdlxNlSFEQhxxtY4yHHREC/Y8k+xa51yWDtWG9vL/6U45oFMu9+RR0cc4PjPg/5PC5FLAILx8g9MN8SC+8Y3TCc5Q+OlbtjiqI4nubkwDG8LKSz4 nRwzGuAYxbQL09yvHSHHcdI07SInbWPG8fMSi+MY0yi8fxY5eC sYKBYHBwcRKPR6upqco0jkYjjBTyeP3+e83uabkMdHR3k+665u ZlehuSscHEsepqWlhaEUHd3N7N9zlWbzsqbN2+M30Gapp0pW3C sxMBDwysrKziyCV9m6xFYa4aGhoyObW1taZrGREJ8+vTp58+fb irPxTEj169fNw5ec3EsZ0wwOOZRmOvt+P4eO0bGkfAaAW4c00+ a/osXL4wf0R227pchcOPY/v4+Cd5FCLW0tFj3JLt3LJFIXLx4sa+vj3ldsK7r4+Pj9vuxwTH hbG5u0o0DU1tbmzfKLieMY3itGy6OIYQePXrkJp+8rK+vI4Q+f PjgbPdMJkNOYF7ht7e3mdV1zloczIMuDdbW1iyCrdznz8Ux/STCEJXCulSFIR6PP3z4EBwrAUKhUH19PRPxWF9f7zXHMNFoFBz D4As0MzPDISv3WQAWhEIh41gCx2EihFBra6voe7yyAndpBAKBt 2/fcskQHBNLARyDpe35gh3jmKEox/b29owv//ZCKLAXkG2sZ2g8gcwGu7u7mqbJp2OUAQ8iyjFjzyk6p+/4cwB2zPr3J2/XMx4XFllNgA9CLpJ8epoqOKbnGkI1c8xOJyQzNorn+Yo+BMAZ/C+Moii4BTx58kSnwskkSTJOYSoHstms2SLSiqIkk0my5dzcHNm SDG4y8Xh//vxRFAVP2h8cHFQURVEUXr3MgAj4XxjcIHp7e//9+6dTTaRsH8aY0BsGuq+czDv+/v07mdzNOMa84w8TDAbtzyAGCgxPx0gT6e/vJ4kuZ8idA7a3t8MUtBvhcHh1dRVvRqczwtCb5XSM1/gYIAIhjtGdYOAYA47Bpc8J/c71nI7RHB8fDw4OMo7xelMWIAJuTV9VVbwcH+3Y1tZW3iVNyhB mfIy8D7qc+4TOMULWpSKO4bk94BgDOFZW8HdsdHSUSfT7/XNzc7wKOgeAY2UFf8eMiXgSRygU+vjxI6/iSoJQKPTlyxdjOnZsZGQE/2vhWCgUMr6dHSgt+DtGz9jBKa2trYlEwufzvXv3jldxJQEWKWG goaGBnqNJTlQkEmG2RPbedwx4mcKtE+x4zYnSxeJs5HTMSCwWg z7DUoebYzs7O5WVlaRx+Hw+SZL8fj9C6MKFC+/fv+dVUAnBCFNVVZXzNXmrq6s4kZzA2tpal2/TA7wDz+6+hYUF0p4+f/6sn8TRldstIiEajba3t+MTUl1dnTeUDJ/Ajo6Og4ODwtQQKADQpQ4AYgHHAEAs4BgAiAUcAwCxgGMAIBZwD ADEAo4BgFjAMQAQCzgGAGIBxwBALOAYAIgFHAMAsYBjACCW/wGQohDTc9iarQAAAABJRU5ErkJggg==)

در معادله شتاب P فشار است كه بقيه را در پست 1118 توضيح دادم...

سوالي بود من در خدمتم.

مسعود فرح بخش
03-06-2012, 11:05 PM
با تشکر و سپاس فراوان از وقتی که گذاشتین و پا سخ دادین :)

پس طبق معادله نسبیتی فریدمن 2 حالت وجود داره
1-اانبساط عالم با شتاب تند شونده
2-انبساط عالم با شتاب کند شونده و سپس انقباض
و طبق معادله نیوتنی فریدمن 3 حالت وجود داره
1-انبساط تند شونده عالم
2-انبساط با شتاب کند شونده و سپس شتاب صفر و در نهایت شتاب منفی یا همون انقباض
3-انبساط عالم در زمان بی نهایت متوقف می شود
خوب پس الان کیهان در حال انبساط با آهنگ تند شونده هستش ولی با توجه به این حالت های مختلف در نهایت چه اتفاقی می افته چه نظزیه ای وجود داره؟کدوم یکی از این حالت ها اتفاق می افتن؟

هانیه امیری
03-06-2012, 11:19 PM
پس با تشکر و سپاس فراوان از وقتی که گذاشتین و پا سخ دادین :)

1-انبساط تند شونده عالم
خوب پس الان کیهان در حال انبساط با آهنگ تند شونده هستش ولی با توجه به این حالت های مختلف در نهایت چه اتفاقی می افته چه نظزیه ای وجود داره؟کدوم یکی از این حالت ها اتفاق می افتن؟

تا اونجايي كه من مي دونم ، به اين پي نبردند كه كدوم حالت اتفاق مي افته فقط با استفاده از اين فرمول ها حالت هاي ممكنه رو بررسي كردن...

البته يه دليل ديگه هم هست اگه چگالي عالم بيشتر از چگالي بحراني ( چگالي مربوط به جهان تخت ) باشه ، گرانش انبساط رو به انقباض تبديل مي كنه يعني همون جهان بسته و اگه چگالي عالم كمتر از چگالي بحراني باشه انبساط ادامه پيدا مي كنه يعني جهان باز....

اگه اشتباه نكنم مقداري كه براي چگالي بحراني در زمان فعلي بدست آوردند برابر 9.2 ضربدر 10 به توان منفي 27 باشه.....

shariatzadeh
03-07-2012, 04:37 PM
با تشکر و سپاس فراوان از وقتی که گذاشتین و پا سخ دادین :)

1-انبساط تند شونده عالم

با تشکر از خانم هانیه امیری که معادلات فریدمان رو توضیح دادن فقط خواستم یک نکته جهت کامل شدن بحث بگم :

یکی دیگه از معادلاتی که توی کیهانشناسی لازم میشه معادله سیال هست . اگر به معادله دوم فریدمان توجه کنید جمله ای شامل فشار وجود داره که این فشار ناشی از مواد درون کیهان هست و برای به دست آوردن این فشار باید از ترمودینامیک کمک بگیریم . البته کار سختی نیست با استفاده از فرض همگنی و همسانگردی نتیجه می گیریم تمام فرآیندهای ترمودینامیکی در عالم باید به صورت بی دررو باشه بعد از قانون اول ترمودینامیک به معادله سیال میرسیم :
3680

حال سه تا معادله داریم و سه تا مجهول و می تونیم با فرض این که جهان از چه موادی تشکیل شده معادله بالا رو حل کنیم .همین طور می توانیم از رابطه زیر ضریب مقیاس رو به قرمزگرایی ربط بدیم :
3682
اما حل این معادلات به ما فقط یکسری رابطه و مدل میده و برای آزمایش اون ها باید به سراغ رصد بریم .

کاری که برندگان جایزه نوبل سال 2011 کردند این بود که با رصد ابرنواخترهای نوع Ia ، روشنایی اون ها رو حساب کردند همین طور با دونستن قدر مطلق این ابرنواخترها فاصله اون ها رو به دست آوردند . باید این رو بگم که قدر مطلق این ابرنواخترها در حدود 19- هست .
همین طور با استفاده از طیف این ابرنواخترها میشه قرمز گرایی اون ها رو بدست آورد .

خوب حالا یکسری قرمز گرایی و یکسری فاصله داریم باید ببینیم کدوم یک از مدل ها این داده ها رو توجیه می کنن . آقای پرلموتر و دوستانش این کار رو انجام دادن و به این نتیجه رسیدن که انبساط عالم شتاب مثبت داره یعنی جهان تا ابد منبسط میشه .

sina asadi
03-07-2012, 04:40 PM
نظریه ی ماده و انرژی تاریک هم در باره ی انبساط جهان حرف زده و چند تا مدل ارائه کرده.من توی آدرس زیر یک مطلب نوشتم که مدل ها توی اون اومده وبه دردت می خوره.
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=23&t=24981

مسعود فرح بخش
03-07-2012, 06:12 PM
.
آقای پرلموتر و دوستانش این کار رو انجام دادن و به این نتیجه رسیدن که انبساط عالم شتاب مثبت داره یعنی جهان تا ابد منبسط میشه .

پس این یعنی که اون نظریه مربوط به انقباض بزرگ در حال حاضر مردود شده؟درسته؟

shariatzadeh
03-07-2012, 06:32 PM
پس این یعنی که اون نظریه مربوط به انقباض بزرگ در حال حاضر مردود شده؟درسته؟

دقیقا ، همچنین یعنی این که ثابت انحنای عالم (k) نمیتونه مثبت باشه یا جهان نمی تونه بسته باشه.

اگر درباره محاسبات کیهانشناسی و اثبات مدل های مختلف سوالی داشتید من در خدمتم .

space
03-07-2012, 06:47 PM
در این مورد مطمئن هستید؟؟؟

shariatzadeh
03-07-2012, 06:57 PM
در این مورد مطمئن هستید؟؟؟

بله . چرا شک دارید؟
درباره جایزه نوبل سال 2011 میتونید به سایت http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2011/ مراجعه کنید
درباره روابط هم کتاب های زیادی وجود داره که یکی از بهترین هاش Introduction to Cosmology-Barbara Ryden هست.

space
03-07-2012, 07:51 PM
روابط رو شگ ندارم که
این که با این اطمینان گفتید انقباض بزرگ کاملا رد شده رو نشنیده بودم!

farah/moon
03-07-2012, 08:01 PM
سلام.....
یه سوال...
منشا دافعه بین ستاره ها چیه؟؟؟

sina asadi
03-07-2012, 10:10 PM
منشأ میدان مغناطیس اون ها است و منشأِ منشأ هم گردش مواد درون هسته ی ستاره ها[مثل ماگما در هسته ی زمین]که باعث ایجاد میدان مغناطیسی میشه.

Tara
03-19-2012, 01:06 AM
تو یه مجله خوندم که سحابی ها میتونن با گسیل یا بازتاب نور درخشان شوند.اگه ستاره دورتر از ان باشد که نور ان بتواند انرژی لازم را به اتمها بدهد سحابی نور را بازتاب میکند.

خوب حالا کدوم نور؟

cosmologist
03-19-2012, 11:13 AM
تو یه مجله خوندم که سحابی ها میتونن با گسیل یا بازتاب نور درخشان شوند.اگه ستاره دورتر از ان باشد که نور ان بتواند انرژی لازم را به اتمها بدهد سحابی نور را بازتاب میکند.

خوب حالا کدوم نور؟

دسته ای از سحابی ها که با نام سحابی های بازتابی شناخته میشن، نوری که از ستارگان به این سحابی ها میخرن را بازتاب میکنن.

(سحابی ها انواع مختلفی دارن: بازتابی، گسیلشی، تاریک.
بازتابی ها نور ستارگان را بازتاب میکنن و از این طریق درخشان دیده میشود.
گسیلشی ها درنتیجه نوری که به آنها میخورد از خودشان نور تابش میکنن نه فقط بازتاب
سحابی تاریک هم جلوی نور ستارگان را میگیرد و تاریک دیده میشود مثل سحابی سر اسب.)

آن:سحابی
آن:ستاره

mehrjoo
03-27-2012, 10:53 AM
سلام به همه علاقه مندان به مبحث کیهان شناسی

ابتدا بایستی عرض کنم از اینکه به عنوان مدیر برگزیده ی زمستان 90 انتخاب شدم بسیار خوشحالم و از همه مدیران تشکر میکنم !!!! :thumbsup:

خوشحالم که فرصتی دست داد تا در تالار کیهان شناسی پرسش و پاسخ به راه بندازیم.... ایشالله قصد دارم در سال جدید حال و هوای این تالار رو عوض کنم و یه کم گردگیری کنیم با هم...

باشد که رستگار شویم...

سوال اول:
فرض کنید یک فوتون سطح ستاره ای به جرم m را ترک کند. فرکانس آن چه تغییری میکند؟

Sky_Watcher
03-27-2012, 11:30 AM
ممکنه اشتباه گفته باشم ولی به خاطر کم تجربگیم منو ببخشید:brains...!:
فرکانسش بعد مسافت طولانی کمتر میشه. فرکانس از رابطه ی (( c تقسیم بر لاندا )) بدست میاد که c سرعت نوره و لاندا هم طول موج. چون طول موج بعد از مسافت های طولانی بیشتر از قبلش میشه برای همین تو معادله ی فرکانس مخرج کسر که همون لانداست زیاد میشه و در نتیجه فرکانسش کم میشه.
درسته؟:shocked::dizzy:

پیمان اکبرنیا
03-27-2012, 11:51 AM
باتشکر از آقای مهرجو برای ایجاد این تاپیک و بازگشت مقتدرانه http://forum.avastarco.com/forum/images/smilies/yaeh%20am%20not%20durnk.png

درباره این سوال: من منبعی معرفی میکنم که دوستان برن مطالعه کنن و بعد بیان اینجا جوابش را بگن:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_redshift

solh
03-27-2012, 12:58 PM
اختلاف فرکانس به خاطر اختلاف انرژی فوتون در سطح ستاره و در بی نهایت خواهد بود ، پس اگه اختلاف انرژی رو حساب کنیم ، میتونیم از رابطه ی پلانک تغییر فرکانس رو از تغییر انرژی حساب کنیم ، که رابطش مشهوره ، نسبتjتغییر فرکانس به فرکانس اولیه ، میشه دوبرابر ثابت گرانش در جرم مرکزی به روی شعاع ستاره ( جایی که فوتون شروع به حرکت میکنه ) در توان دوم سرعت نور ( با یه منفی پشت کسر ) .

المپیاد نجوم
03-27-2012, 01:10 PM
راه حل اختلاف انرژی درست هست ولی یک ضریب نسبت به حالت اصلی و کاملا درست کم داره.راه حل درست تا جایی که من می دونم با کمک قرمر گرایی گرانشی هست که باید یک شعاع شوارتز شیلد حساب کنیم و بعد تو رابطه ی قرمزگرایی گرانشی بذاریم.حالا لاندا که به دست اومد دیگه به راحتی فرکانس هم به دست میاد دیگه.

mehrjoo
03-27-2012, 03:35 PM
ممنون از دوستان بابت شرکت در بحث

خوب جواب در لینکی که پیمان فرستاده موجوده. در اصل باید اختلاف پتانسیل گرانشی در سطح ستاره و بی نهایت رو حساب کرد و در جرم فوتون ضرب کنیم. این میشه کار انجام شده توسط فوتون برای اینکه از سطح به فاصله r از ستاره برسه. انرژی اولیه فوتون هم که همون حاصل ضرب ثابت پلانک در فرکانس هست. اختلاف این دو انرژی، درصد تغییرات (تغییر نسبی) فرکانس رو میده که میشه شعاع شوارتزشیلد ستاره تقسیم بر دو برابر شعاع واقعی ستاره

Hesaby
04-17-2012, 01:31 PM
اگر دقت کرده باشید توی نمودار هرتسپرونگ راسل رنگ سبز و بنفش وجود نداره توی عکسهایی هم که از ستاره ها انداختن رنگ سبز و بنفش وجود نداره یعنی ما واقعا ستاره های این رنگی نداریم؟!مگه ستاره ها از واکنش های عناصر سازنده شون به وجود نیومدن پس چرا این دو رنگ که از سوز هسته ای بعضی از عناصر(که عناصرشو یادم نمیاد!)هستن در بین رنگ ستاره ها وجود ندارن؟

shariatzadeh
04-17-2012, 09:23 PM
اگر دقت کرده باشید توی نمودار هرتسپرونگ راسل رنگ سبز و بنفش وجود نداره توی عکسهایی هم که از ستاره ها انداختن رنگ سبز و بنفش وجود نداره یعنی ما واقعا ستاره های این رنگی نداریم؟!مگه ستاره ها از واکنش های عناصر سازنده شون به وجود نیومدن پس چرا این دو رنگ که از سوز هسته ای بعضی از عناصر(که عناصرشو یادم نمیاد!)هستن در بین رنگ ستاره ها وجود ندارن؟

انرژی آزاد شده توسط ستاره ها ناشی از همجوشی هسته ای است . یعنی به خاطر دما و فشار زیاد عناصر به هم جوش می خورن و عنصر جدیدی به وجود میاد . مثلا 4 تا هیدروژن به هم جوش می خورن و یک هلیوم به علاوه مقداری انرژی تولید میشه . که مقدار انرژی تولید شده برابره بااختلاف جرم 4تا هیدروژن و یک هلیوم ضرب در سرعت نور به توان 2.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
قرار نیست که سدیم با اکسیژن واکنش بده بعد نور زرد تابش بشه .

حالا ستاره ما هرچی دمای بیشتری داشته باشه آبی تر و هرچی دمای کمتری داشته باشه قرمز تر دیده میشه ، این وسط با توجه به دمای سطحی که داره قله تابشش توی یه طول موج خاص می افته و اون رنگی دیده میشه . بعضی ستاره ها هم اونقدر داغ هستن که قله تابششون توی طول موج فرابنفش قرار میگیره و الزامی نداره که حتما توی طول موج مرئی باشه .<o:p></o:p>

صادق مقامی
05-04-2012, 02:59 PM
بزرگترین ستاره کشف شده کدام ستاره است.جرم و حجم آن چند برابر خورشید است؟

هانیه امیری
05-04-2012, 04:00 PM
بزرگترین ستاره کشف شده کدام ستاره است.جرم و حجم آن چند برابر خورشید است؟

تا اونجايي كه من اطلاع دارم، پرجرم ترين ستاره، ستاره R136a1 هست كه به عنوان بزرگترين و درخشان ترين ستاره در مركز خوشه ستاره اي بزرگ، در سحابي رتيل در صورت فلكي ماهي زرين است. كه جرم آن 265 برابر جرم خورشيد است و در سال 2010 كشف شد.

بزرگترين ستاره از نظر حجم، ستاره VY Canis Majoris در صورت فلكي كلب اكبر است كه جرم آن 30-40 برابر جرم خورشيد است و شعاع آن در حدود 1/5 ميليارد كيلومتر است كه اگر به جاي خورشيد قرار بگيرد سطح آن تا نزديكي زحل ادامه خواهد داشت.

COLDFIRE
05-04-2012, 05:01 PM
تا اونجايي كه من اطلاع دارم، پرجرم ترين ستاره، ستاره R136a1 هست كه به عنوان بزرگترين و درخشان ترين ستاره در مركز خوشه ستاره اي بزرگ، در سحابي رتيل در صورت فلكي ماهي زرين است. كه جرم آن 265 برابر جرم خورشيد است و در سال 2010 كشف شد.

بزرگترين ستاره از نظر حجم، ستاره VY Canis Majoris در صورت فلكي كلب اكبر است كه حجم آن 30-40 برابر حجم خورشيد است و شعاع آن در حدود 1/5 ميليارد كيلومتر است كه اگر به جاي خورشيد قرار بگيرد سطح آن تا نزديكي زحل ادامه خواهد داشت.

البته در مورد حجم VY Canis Majoris فکر کنم حدود 7 ملیارد برابر حجم خورشید باشه و جرمش حدود 30-40 برابر جرم خورشید هست

هانیه امیری
05-04-2012, 06:28 PM
بله جرم آن 30-40 برابر جرم خورشيد است كه من اشتباه نوشتم و در مورد حجم آن، شعاع اين ستاره 2100-1800 برابر شعاع خورشيد است كه مي توان 7,000,000,000 خورشيد يا 7×10<sup>15 </sup>زمين را در آن جاي داد.

البته گروهي از دانشمندان هم بر اين باورند كه اين ستاره يك ابرغول معمولي است و فقط اندازه آن 600 برابر خورشيد است و به مدار زحل نمي رسد و تا نزديكي مشتري خواهد رسيد.

ممنون از دقت شما دوست عزيز

و اين هم يك تصوير مقايسه اي از اين ستاره، خورشيد و زمين

http://up.avastarco.com/images/9o83mu6b3wlh3vk2nquk.png (http://up.avastarco.com/images/9o83mu6b3wlh3vk2nquk.png)

COLDFIRE
05-04-2012, 06:57 PM
این دو تا ویدئو هم این مقایسه ها رو دارن

<embed flashvars="config=http://www.aparat.com//video/video/config/videohash/93160bf31bd9d653e8e9b368c83d0029115400" allowfullscreen="true" quality="high" name="aparattv" id="aparattv" style="" src="http://www.aparat.com/public/public/player/aparattv" type="application/x-shockwave-flash" height="400" width="600">
<embed flashvars="config=http://www.aparat.com//video/video/config/videohash/4c760df5c50f1c76924d285f5b99130487286" allowfullscreen="true" quality="high" name="aparattv" id="aparattv" style="" src="http://www.aparat.com/public/public/player/aparattv" type="application/x-shockwave-flash" height="400" width="600">

Hesaby
05-30-2012, 07:06 AM
سحابی ها که منشاء به وجود اومدن ستاره ها هستن شکل های بی نظمی دارن ولی وقتی یه ستاره متولد میشه شکلش تقریبا کرویه چرا یه شکل هندسی دیگه نداره؟اگر هم بگید چون دور خودش میچرخه اون که در همه زوایا دور خودش نمیچرخه پس باید استوانه ای بشه اگر هم به خاطر هسته اش چرا هسته اش کرویه و یه شکل هندسی دیگه یا اصلا نامنظم نداره؟

cosmologist
05-30-2012, 12:38 PM
سحابی ها که منشاء به وجود اومدن ستاره ها هستن شکل های بی نظمی دارن ولی وقتی یه ستاره متولد میشه شکلش تقریبا کرویه چرا یه شکل هندسی دیگه نداره؟اگر هم بگید چون دور خودش میچرخه اون که در همه زوایا دور خودش نمیچرخه پس باید استوانه ای بشه اگر هم به خاطر هسته اش چرا هسته اش کرویه و یه شکل هندسی دیگه یا اصلا نامنظم نداره؟

در کره نیروی وارده به هر لایه ای از سطح باهم برابره.ولی در بقیه اشکال اینچنین نیست.
منظورم اینه که در کره، نیروی وارده مرکزی به تمام نقاط واقع در یک شعاع میزان مساوی نیرو وارد میکند.

نکته دیگه این که در فضا هیچ جهتی بر جهت دیگه ارجعیت نداره.
وقتی ذرات به هم میچسبند و میخوان هسته را تشکیل بدن،هر ذره دوست داره به مرکز نزدیکتر باشه و این باعث ایجاد شکل کروی میشه.

fateme.kokabi
06-06-2012, 12:03 PM
نام كوچكترين و بزرگترين ستاره اي كه تا به حال كشف شدن چيه؟
و همچنين نام نزديك ترين و دور ترين ستاره به منظومه ي شمسي چيست؟:stupido:
ممنون

SSgumS
06-06-2012, 05:50 PM
نام كوچكترين و بزرگترين ستاره اي كه تا به حال كشف شدن چيه؟
و همچنين نام نزديك ترين و دور ترين ستاره به منظومه ي شمسي چيست؟:stupido:
ممنون
نزدیکترین ستاره به زمین غیر از خورشید آلفا قنطورس نام دارد که از خورشید به اندازه 4.36 سال نوری فاصله دارد.
فکر می کنم بزرگترین هم آنتاراس باشه. در مورد بقیه هم اطلاع ندارم.d:

سیاره ی ناهید
06-14-2012, 06:28 PM
نظریه ریسمان را یه جوری که ادم بفهمه توضیح میدین؟

andromeda-s
06-15-2012, 09:54 AM
چرا وقتی یه سیاه چاله جرمیرو میخوره حالت چرخشی داره؟؟؟
واسه نظریه ریسمان خیلی خلاصه:تمام ذرات بنیادی از ریسمان هایی با فرکانسای مختلف تشکیل شدند که هر فرکانس نماینده یه ذره بنیادیه! ذرات بنیادیم به ذراتی میگن که خودشون از ذرات دیگری تشکیل نشده باشن مثلا الکترون یه ذره بنیادیه ولی پروتون چون از کوارک تشکیل شده ذره بنیادی نیست.خود ریسمان ها دو نوعن ریسمان های باز که نقطه ابتدایی و انتهایی دارند و ریسمان های بسته که مثل یه حلقه می مونن.خیلی بحث میشه دربارش کرد پیچیده تر از این حرفا هم هست و خیلیم جالبه تاریخچه باحالیم داره کلا من که عاشق این نظریم:love:

mohamad reza t
06-15-2012, 10:29 AM
سلام
میشه درباره ی واحد نجومی و سال نوری توضیح بدین

پیمان اکبرنیا
06-15-2012, 11:00 AM
نظریه ریسمان را یه جوری که ادم بفهمه توضیح میدین؟

سلام

نظریه ریسمان شاخه های زیادی داره اما به صورت کلی نظریه ای در حوزه فیزیک ذرات است که بیان میکنه که ریز ترین ذرات عالم (مثلا کوارکها و الکترونها)، اجسامی هستند به صورت ریسمانهای یک بعدی بسته (مانند طنابی که سر و ته اونو به هم گره زدیم) که ارتعاش می کنند. و بعد سعی میکنه تمامی اتفاقات در دنیای ذرات را به کمک ارتعاشات این ریسمانها توضیح بده. این نظریه ادعا میکنه که در صورت تکمیل شدن، میتونه فیزیک کوانتومی و نسبیت را به خوبی با یک منشا یکسان توصیف کنه. (یعنی کل پدیده های جهان را به کمک همین نظریه به صورت کامل توصیف کنه). البته این نظریه فقط به ریسمانهای بسته محدود نمیشه و کلی مسائل دیگه مثل غشاها و ریسمانهای باز و فعل و انفعال بین اینها هم وجود داره که بحثش مفصله.

پیمان اکبرنیا
06-15-2012, 11:05 AM
چرا وقتی یه سیاه چاله جرمیرو میخوره حالت چرخشی داره؟؟؟

سلام

سیاهچاله به دلیل خوردن جرم چرخان نمیشه، بلکه چرخش اولیه سیاهچاله در اثر تکانه زاویه ای اولیه ای هست که داره، یعنی چون ستاره ی به وجود آورنده سیاهچاله میچرخیده، بعد از انفجار ستاره و انقباضی که رخ داده به دلیل پایستگی تکانه زاویه ای، این چرخش به سیاهچاله منتقل شده فقط چون جسم خیلی کوچک شده، سرعت چرخش افزایش پیدا کرده.

البته سه پارامتر جرم، تکانه زاویه ای و بار الکتریکی سیاهچاله تابعی از هم هستند و بسته به این که جرم و بار الکتریکی چقدر باشه، مقدار تکانه زاویه ای تغییر میکنه. یعنی سیاهچاله هایی هم داریم که نمیچرخند (سیاهچاله های ساده ای که نه بار دارند و نه تکانه زاویه ای)

پیمان اکبرنیا
06-15-2012, 11:14 AM
سلام
میشه درباره ی واحد نجومی و سال نوری توضیح بدین

سلام

واحد نجومی: فاصله میانگین زمین و خورشید را بهش میگن 1 واحد نجومی (که میشه 150 میلیون کیلومتر)
سال نوری: مسافتی که نور در یک سال طی میکنه (که حدود 9.5 تیریلیون کیلومتر یا 63241 واحد نجومیه)

mohamad reza t
06-15-2012, 11:41 AM
میشه بگین چجوری محاسبه میشه

andromeda-s
06-15-2012, 11:50 AM
یه سوال دیگه چرا وقتی ستاره ای تبدیل به سیاه چاله میشه ناپدید میشه؟

پیمان اکبرنیا
06-15-2012, 12:04 PM
میشه بگین چجوری محاسبه میشه

واحد نجومی که محاسبه نمیشه بلکه از طریق روشهای مختلف اندازه گیری میشه. با هر روشی بتونید فاصله زمین تا خورشید را اندازه گیری کنید یعنی واحد نجومی را اندازه گرفتید.

طول یک سال نوری هم ساده محاسبه میشه. کافیه سرعت نور را ضرب در مدت زمان یک سال کنید. سرعت نور 300 میلیون متر در ثانیه است که اگر این عدد را ضرب در طول یک سال بر حسب ثانیه کنید (که میشه 365*24*3600)، طول یک سال نوری بر حسب متر به دست می آید.

پیمان اکبرنیا
06-15-2012, 12:07 PM
یه سوال دیگه چرا وقتی ستاره ای تبدیل به سیاه چاله میشه ناپدید میشه؟

منظورتون اینه که چرا هیچ نوری از سیاهچاله خارج نمیشه؟ دلیلش اینه که در سیاهچاله ماده به قدری چگالی زیادی داره که سرعت فرار از سیاهچاله از سرعت نور بیشتره.(میدان گرانشی بسیار قدرت زیادی داره در نزدیکی سیاهچاله). یعنی حتی نور هم نمیتونه از سیاهچاله فرار کنه و در نتیجه سیاهچاله هیچ نوری تابش نمیکنه.

subaro
06-15-2012, 02:13 PM
سلام

کسی میتونه درباه جهان نوسانی توضیح بدهد؟چه جور جهانیه؟و چه کسی این مدل را پایه گذاری کرده است؟

پیمان اکبرنیا
06-15-2012, 07:06 PM
سلام

کسی میتونه درباه جهان نوسانی توضیح بدهد؟چه جور جهانیه؟و چه کسی این مدل را پایه گذاری کرده است؟

سلام

ببخشید میشه بیشتر درباره این نظریه توضیح بدید یا ازش لینک بگذارید؟ نام فاریسش برای من آشنا نیست. نام انگلیسیش چیه؟

cosmologist
06-15-2012, 07:32 PM
سلام

سلام
جهان نوسان کننده بیان گر جهان با سیکل تناوبی ست.
نظریه انفجار بزرگ میگه که جهان با یه انفجار شروع به انبساط میکنه.که این انبساط هنوز هم ادامه داره. مدل جهان نوسان کننده میگه که این انبساط مغلوب گرانش میشه و جهان شروع به انقباض میکنه تاجایی که تمام مواد روی هم ریزش میکنند(انقباض بزرگ) و بعد دوباره اتفاقی شبیه انفجار بزرگ . این سیکل همینطور ادامه پیدا میکند.

marzieh
06-15-2012, 07:56 PM
ستون آفرینش شامل چه اجرامی هست؟ و چرا بهش ستون آفرینش میگن؟؟

subaro
06-15-2012, 09:10 PM
این نظریه را چه کسی مطرح کرده است؟این نظریه در مورد حرکت زمین هم مصداق داره؟ تو مطلبی این حرکت را برای زمین بیان کرده بود.

پیمان اکبرنیا
06-15-2012, 11:07 PM
ستون آفرینش شامل چه اجرامی هست؟ و چرا بهش ستون آفرینش میگن؟؟

ستونهای آفرینش نام تصویر معروفی از قسمتی از سحابی عقاب هست که تلسکوپ فضایی هابل شکار کرده است. به این دلیل بهش میگن ستونهای آفرینش که در داخل این قسمت سحابی ستاره های زیادی در حال متولد شدن هستند. تصویر بزرگش را اینجا ببینید:

http://apod.nasa.gov/apod/image/1003/pillarsofcreation_hst_big.jpg

gandom
06-17-2012, 11:31 PM
از دوستان آوایی کسی راجع به تولید سیاه چاله ها روی زمین لینک مناسبی و یا توضیحی سراغ داره؟...ممنون:)

پیمان اکبرنیا
06-18-2012, 01:25 AM
از دوستان آوایی کسی راجع به تولید سیاه چاله ها روی زمین لینک مناسبی و یا توضیحی سراغ داره؟...ممنون:)

سلام
این چند تا را نگاهی کنید احتمالا به درد میخوره ;)

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=quantum-black-holes
http://cerncourier.com/cws/article/cern/29199
http://www.universetoday.com/1930/are-microscopic-black-holes-buzzing-inside-the-earth/ (http://www.universetoday.com/1930/are-microscopic-black-holes-buzzing-inside-the-earth/)
http://en.wikipedia.org/wiki/Safety_of_particle_collisions_at_the_Large_Hadron_ Collider

سپیده دم آسمان
06-18-2012, 05:29 PM
سلام دوستای آسمونی:گل کسی راجع به رشته مهندسی کیهانشناسی اطلاعاتی داره؟ من فقط میدونم که رشته جدیدی تو دانشگاه امیرکبیره که در مقطع ارشد تعداد کمی هم دانشجو میگیره! اطلاعات بیشتری دارین؟سپاس :گل

yasiii
06-19-2012, 07:42 PM
سلام و عرض ادب
توضیح مختصری در مورد معادلات ماکسول میخواستم. :)
ممنون

هانیه امیری
06-19-2012, 08:16 PM
سلام و عرض ادب
توضیح مختصری در مورد معادلات ماکسول میخواستم. :)
ممنون

معادله هاي بنيادي الكترومغناطيس معروف به معادله هاي ماكسول هستند. در واقع ماكسول نشان داد كه تمامی پدیده ‌های الكتریكی و مغناطیسی را می ‌توان توسط چهار معادله (كه میدان‌های الكتریكی و مغناطیسی را شامل می‌ شوند) توصیف كرد .
4 معادله زير را معادلات ماكسول گويند.

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/g7zmqe1khqpa0kv1l0xv.png"]http://up.avastarco.com/images/g7zmqe1khqpa0kv1l0xv.png (http://up.avastarco.com/images/g7zmqe1khqpa0kv1l0xv.png)

قانون گاوس در الكتريسيته توصيف كننده بار و ميدان الكتريكي است.( از قانون كولن نتيجه مي شود)
به صورت تجربي يعني بارهاي همنام همديگر را دفع و بارهاي غير همنام همديگر را جذب مي كنند كه طبق قانون كولن متانسب با عكس مجذور فاصله بين دو بار است.

قانون گاوس در مغناطيس توصيف كننده ميدان مغناطيسي است. ( بيان مي كند كه تك قطبي مغناطيسي وجود ندارد)

قانون القاي فارادي توصيف كننده اثر الكتريكي ميدان مغناطيسي متغير است.
مثلا به صورت تجربي اگر آهنرباي ميله اي را از داخل حلقه رسانا بگذرانيم در آن حلقه جريان برقرار مي شود.

قانون آمپر توصيف كننده اثر مغناطيسي جريان يا يك ميدان الكتيريكي متغير است.
به صورت تجربي مثلا جريان در يك سيم باعث ايجاد ميدان مغناطيسي در اطراف سيم مي شود.

اگر توضيحات بيشتري خواستيد بفرماييد تا كامل كنم :)

mobi
06-22-2012, 08:28 PM
دوستان این حقیقت داره که یه کهکشان مستطیلی پیدا شده؟؟؟:blink::blink:

yperseusy
06-22-2012, 08:40 PM
کهکشان مستطیلی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگه میشههههه؟؟؟:او

gandom
06-22-2012, 08:51 PM
دوستان این حقیقت داره که یه کهکشان مستطیلی پیدا شده؟؟؟:blink::blink:
مبی جان لطف می کنی لینک خبر رو بذاری...فک کنم مثل همون کهکشان مارپیچی درون یه کهکشان مارپیچی دیگه تنها شباهت بصری منظور بوده و از عنوان خبر دچار سؤتفاهم شدی!....

mobi
06-22-2012, 09:04 PM
بهم ایمیل اومده اینم متن کامل:

کهکشانها
بر اساس تحقیقات دانشمندان کهکشانها از نظر شکل ظاهری به سه دسته تقسیم میشوند بیضوی -مارپیچی و نامنظم
اما به تازگی اخترشناسان کهکشان عجیبی به شکل مستطیل کشف کرده اند که تمام معادلات مربوط به نحوه شکل گیری
کهکشانها را به هم ریخته اخترشناسان به این کهکشان لقب طغیانگر داده اند این کهکشان در فاصله 700 میلیون سال نوری
از زمین شناسایی شده است اکثر کهکشانها قطری بین 1000 تا 100/000 پارسک دارند (هر پارسک معادل 31 تریلیون کیلو متر میباشد ) وکهکشانها با فاصله میلیونها پارسک و حتی مگا پارسک از یکدیگر جدا افتاده اند که فضای بین کهکشانها با گاز پر شده است

منم خودم کوپ کردم،خواستم ببینم صحت داره یا نه....

gandom
06-22-2012, 09:13 PM
لینک مربوط به این خبر:
http://www.newscientist.com/article/dn21617
این کهکشان از روی زمین از پهلو دیده میشه و هنوز شکل سه بعدی براش طراحی نکردن...

پیمان اکبرنیا
06-22-2012, 09:19 PM
سلام

همیشه به مطالبی که از ایمیلها به دستتون میرسه به دیده شک و تردید نگاه کنید. حالا در گوگل یک جستجو میکنیم ببینیم چنین خبری واقعیت داره یا نه:

http://www.universetoday.com/94241/rare-rectangle-galaxy-discovered/

http://news.nationalgeographic.com/news/2012/03/120320-rectangular-galaxy-emerald-cut-diamond-subaru-space-science/

مثل این که بله واقعیت داره! البته این لزوما این شکل واقعی کهکشان نیست بلکه اون شکلیه که ما از زاویه خاصی میبینیم.

mohsen4465
06-23-2012, 12:30 AM
بهم ایمیل اومده اینم متن کامل:

کهکشانها
بر اساس تحقیقات دانشمندان کهکشانها از نظر شکل ظاهری به سه دسته تقسیم میشوند بیضوی -مارپیچی و نامنظم
اما به تازگی اخترشناسان کهکشان عجیبی به شکل مستطیل کشف کرده اند که تمام معادلات مربوط به نحوه شکل گیری
کهکشانها را به هم ریخته اخترشناسان به این کهکشان لقب طغیانگر داده اند این کهکشان در فاصله 700 میلیون سال نوری
از زمین شناسایی شده است اکثر کهکشانها قطری بین 1000 تا 100/000 پارسک دارند (هر پارسک معادل 31 تریلیون کیلو متر میباشد ) وکهکشانها با فاصله میلیونها پارسک و حتی مگا پارسک از یکدیگر جدا افتاده اند که فضای بین کهکشانها با گاز پر شده است

منم خودم کوپ کردم،خواستم ببینم صحت داره یا نه....

من مستطیلی بودن این کهکشان رو بسیار دور از واقعیت میدونم. به نظر من قضیه چیزی دیگه اییه. مثلاً ممکنه بخاطر وجود عدسی های گرانشی در حالتی خاص این کهکشان به این شکل در اومده باشه. حالا یارو مطمئنه تلسکوپش رو درست تنظیم کرده؟! :blink::slow:

سیاره ی ناهید
07-04-2012, 01:35 PM
یه سوال تپ اختر چیه؟

هانیه امیری
07-04-2012, 02:20 PM
یه سوال تپ اختر چیه؟

سلام. ميتونيد جواب سوال خودتون رو در لينك زير ببينيد.

[/URL][URL="http://wikiastro.ir/index.php/%D8%AA%D9%BE_%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1"]تپ اختر (http://wikiastro.ir/index.php/%D8%AA%D9%BE_%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1)

Astronomy
07-04-2012, 02:22 PM
یه سوال تپ اختر چیه؟
به یک نوع از ستارگان نوترونی میگن که با سرعت زیادی به دور خودشون میچرخند و دلیل این نام گذاری هم این هست که اگر با تلسکوپ های رادیویی امواج اونها رو دریافت کنیم و به صورت صدا در بیاریم صدایی شبیه به تپش میشنویم

اطلاعات بیشتر:
http://wikiastro.ir/index.php/%D8%AA%D9%BE_%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1

mohsen4465
07-04-2012, 02:45 PM
یه سوال تپ اختر چیه؟

تپ اختر به زبان ساده ستاره هایی نوترونی هستن که پالس (تپ) الکترومغناطیس تولید میکنن. امواج الکترومغناطیس این ستارگان از میدان مغناطیسی بسیار پر قدرت اونها ناشی میشه که با سرعت زیادی در حال چرخشه و در نتیجه باعث ایجاد میدان الکتریکی میشه. در نهایت پروتون ها و الکترون ها سطح ستاره در اثر این میدان الکتریکی پر قدرت شتاب گرفته و امواج الکترومغناطیس آزاد میکنن که از قطب های مغناطیسی ستاره نوترونی به صورت باریکه ای به فضا پرتاب میشن. چون ستاره بسرعت در حال چرخشه بنابراین در یک لحظه این باریکه الکترومغناطیس با زمین هم راستا میشه و در لحظه ی بعد در جهت دیگه اییه. در نتیجه پالس یا همون تپش ایجاد میشه. از این لحاظ ستاره های پالس ساز رو میشه به فانوس هایی دریایی تشبیه کرد که بسرعت در حال چرخشن. دوره ی تپش این ستاره ها بسیار کوتاهه و از چند میلی ثانیه تا حدود 9.4 میلی ثانیه بیشتر ثبت نشده. انرژی این امواج الکترومغناطیس که از انرژی چرخش خود ستاره تأمین میشه به آرومی سبب کاهش سرعت چرخش ستاره میشه تا جایی که سرعت چرخش به حدی میرسه که تولید پالس متوقف میشه. این مدت زمان از 10 تا 100 میلیون سال ممکنه متفاوت باشه ولی در نهایت همه ی این فانوس های دریایی روزی خاموش میشن.

======================================
ویرایش: پست تو پست شد! :grin:

SSgumS
07-04-2012, 03:02 PM
یه سوال تپ اختر چیه؟

من برای کامل کردن مطالب قبلی باید بگم که:
ستارگانی که در آخر عمرشان جرم هسته شان از 1.4 تا 3.2 جرم هسته خورشید باشد بعد از انفجار هسته شان بر اثر نیروی گرانش روی خود خورد شده و تا حدی خورد میشود که تنها نوترون ها در هسته باقی میمانند و این جرم چون اندازه اش نسبت به ستاره قبل خیلی خیلی کمتر شده، سرعت چرخشش بسیار بالا میرود (برای مثال میتوان به یک شخصی اشاره کرد که دستهایش را از هم باز کرده و در زمینی یخی با اسکیت دور خود میچرخد و اگر این شخص دستان خود را در سینه اش جمع کند با سرعت بیشتری دور خود خواهد چرخید) و هم چنین به علت جرم زیاد و چگالی کم میدان مغناطیسی بسیار قوی ای بدست می آورد که به این جرم ستاره نوترونی میگوییند. این ستارگان نوترونی آنقدر میدان مغناطیسی شان قوی است که الکترون های فضای اطراف خود را جذب خود کرده و الکترون ها با چرخش به دور آن ستاره نوترونی از دو قطب ستاره نوترونی اشعه ی رادیویی یا X-Ray صاطع میکنند (مانند فانوس وسط دریا) و در زمین با گرفتن صدای ستاره نوترونی در طول موج های رادیویی یا ... صدایی به شکل تپش قلب ظاهر میکنند اما این صدا دوره تناوب بسیار کمی دارد و بسیار سریع است. این ستاره های نوترونی بعد از مدت زیادی انرژی خود را کم کم از دست می دهند و از سرعت چرخششان کم میشود تا این که مانند یک کوتوله ی سیاه (سرانجامِ کوتوله های سفید) و ساکن اما با میدان مغناطیسی بسیار عظیم تر در فضا میمانند. وقتی ستاره نوترونی در زمانی از عمرش قرار دارد که به سرعت دور خود می چرخد و اشعه صاطع میکند به آن ستاره نوترونی، تپ اختر میگویند اما وقتی ساکن میشود، دیگر به آن تپ اختر نمی گویند و به اسم همان ستاره نوترونی صدایش میکنند.

ویرایش: آقا این چقدر پست تو پست میشه. واسه من هم با پست آقا محسن پست تو پست شد. :دی

امیر عباس
07-04-2012, 07:06 PM
سلام.
آقا این ذرات بوزون هیگز چیه؟؟؟ :دی همه ی اینترنت پره از خبرهای کشف این ذره ....

Flare star
07-04-2012, 08:34 PM
سلام
کافیه به اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=1063) که در صفحه اصلی قرار داره مراجعه کنین!:have a nice day:
.
.
.
موفق باشبن:thumbsup:

fateme.kokabi
07-08-2012, 06:50 PM
كرمچاله چيه؟؟؟

sourena
07-08-2012, 07:06 PM
درود بر شما
در سایت مجله نجوم این خبر اعلام شده

" در شامگاه روز گذشته، شنبه ۱۷ تیر دو رصدگر ژاپني توانستند ستاره نواختر نسبتا درخشانی در صورت فلکی قوس کشف كنند که طبق گزارش‌های دریافت شده، قدر آن در حال حاضر به ۸/۷ می‌رسد.

حدود ساعت ۱۲ ظهر هفدهم تیر، به وقت جهانی و ساعت ۲۱ به وقت محلی کشور ژاپن، دو رصدگر به نام‌های کوییچی نیشی‌یاما و فوجیو کاباشیما توانستند در دو مکان مختلف و با دوربين ۱۰۵ میلی‌متری شکستی و تلسکوپ ۱۶ اینچ شركت مید که هر دو مجهز به دوربین‌ تصویربرداری ccd بودند، انفجار نواختری را ثبت و رصد کنند."

حالا سوال من اینه که چطور مبشه چنین نتیجه ای رو گرفت؟ اصولن کشف نواختر به چه صورت انحام میشه؟

با تشکر

Astronomy
07-08-2012, 07:13 PM
كرمچاله چيه؟؟؟
میدونیم که هر چیزی که جرم داشته باشه در فضا زمان خمیدگی ایجاد میکنه

سیاهچاله ها هم به خاطر جرم زیادشون خمیدگی بسیار بزرگی ایجاد میکنند

اگر دو سیاهچاله نزدیک هم باشند که خمیدگی فضا زمانی که تشکیل دادن به هم بپیوندند (متصل بشن) آنگاه سیاهچاله بزرگتر رو همون سیاهچاله میگن و سیاهچاله کوچکتر رو سفید چاله

و به راه ارتباطی به وجود آمده بین آنها کرمچاله میگن

برخی بر این باورند که از طریق کرم چاله میشه در زمان سفر کرد :)

Mojtaba.M
07-08-2012, 07:24 PM
كرمچاله چيه؟؟؟

در واقعا کرم چاله ها بخشی از فضازمان چهار بعدی است و راه ارتباطی بین یک یا دو فضا زمان ،تعریف دیگر کرم چاله پل میانبر بین فضا و زمان هست .یک کرم چاله میتونه مارو به یک ناحیه یا یک جهان دیگر وصل کند .

برای مثال اگر کاغذی رو در دست خودتون بگیرید میبینید که این کاغذ زیر و رو دارد و حالا فرض کنید انسان هایی روی کاغذ باشند در این صورت آنها موجوداتی دوبعدی هستن ولی اگر ما یک سوراخ در زوی کاغذ ایجاد کنیم ،

بدیهی است که در این صورت انها با یکدیگر در ارتباط خواهند بود :whoow:. به این سوراخ یک کرم چاله میگویند .

Astronomy
07-08-2012, 07:30 PM
درود بر شما
در سایت مجله نجوم این خبر اعلام شده

" در شامگاه روز گذشته، شنبه ۱۷ تیر دو رصدگر ژاپني توانستند ستاره نواختر نسبتا درخشانی در صورت فلکی قوس کشف كنند که طبق گزارش‌های دریافت شده، قدر آن در حال حاضر به ۸/۷ می‌رسد.

حدود ساعت ۱۲ ظهر هفدهم تیر، به وقت جهانی و ساعت ۲۱ به وقت محلی کشور ژاپن، دو رصدگر به نام‌های کوییچی نیشی‌یاما و فوجیو کاباشیما توانستند در دو مکان مختلف و با دوربين ۱۰۵ میلی‌متری شکستی و تلسکوپ ۱۶ اینچ شركت مید که هر دو مجهز به دوربین‌ تصویربرداری ccd بودند، انفجار نواختری را ثبت و رصد کنند."

حالا سوال من اینه که چطور مبشه چنین نتیجه ای رو گرفت؟ اصولن کشف نواختر به چه صورت انحام میشه؟

با تشکر
معمولا به این صورت هست که وقتی یک عکاس یک عکس از قسمتی از آسمون میگیره، میاد بعدا اون رو با عکس هایی که قبلا گرفته شدند چک میکنه

اگر نقطه ی نورانی جدیدی ببینه که توی عکس های قبلی نباشه، متوجه میشه که به احتمال زیاد اونجا یک انفجار ابرنواختری رخ داده

سپس به سازمان های معتبر نجومی اطلاع میده و اونا این قضیه رو با تلسکوپ های بزرگتر و دقیق تر چک میکنن و سپس اعلام میکنن که آیا انفجار ابرنواختری بوده یا خیر!

این عکس رو ببینید:

http://www.astroupload.com/uploads/13417631481.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13417631481.jpg)

این ها عکس های مختلفی هستند که در تاریخ های مختلف از کهکشان گرداب گرفته شده اند (به تاریخ های روی عکس دقت کنید!)

میبینیم که در عکس ها نقاط نورانی وجود دارند که در عکس های قبلی نبودند :)

m.m.e.w
07-10-2012, 02:56 PM
سلام.بعضی اوقات ستاره هایی رو میبینیم که در توضیح آنها گفته میشه که مثلا این ستاره در فاصله ی یک میلیون سال نوری قرار دارد و پیش بینی میشه که یک میلیون سال دیگه منفجر بشه.این توضیح یعنی اینکه این ستاره هم اکنون منفجر شده؟ یا اینکه قراره یک میلیون سال دیگه منفجر بشه و ما دو میلیون سال بعد نور حاصل از انفجار رو دریافت کنیم؟

arashgmn
07-10-2012, 06:28 PM
سلام.بعضی اوقات ستاره هایی رو میبینیم که در توضیح آنها گفته میشه که مثلا این ستاره در فاصله ی یک میلیون سال نوری قرار دارد و پیش بینی میشه که یک میلیون سال دیگه منفجر بشه.این توضیح یعنی اینکه این ستاره هم اکنون منفجر شده؟ یا اینکه قراره یک میلیون سال دیگه منفجر بشه و ما دو میلیون سال بعد نور حاصل از انفجار رو دریافت کنیم؟

به نظرم معمولا دقت اخترفیزیک دانان این قدر نیست که بتونن عمر یه ستاره رو با دقت میلیون سال بگن. اونا می تونن بگن که فلان ستاره توی مراحل آخر زندگی شه ولی نمی تونن بگن که دقیقا بعد از چند سال منفجر میشه (احتمالا تحت انفجار ابرنواختری). مثلا همین ستاره ی ابط الجوزا یکیش... . بهتره یکم دقیق تر بگم چرا.
توی مراحل آخر زندگی ستاره های پر جرم ، فشار بر ناحیه ی مرکزی آن قدر زیاده که خاکستر سوخت قبلی ، خودش میتونه به عنوان سوخت جدید مورد استفاده قرار بگیره و گداخت ایجاد کنه .منظور از خاکستر ، فراورده ی یک واکنشه . مثلا خاکستر فرایند هیروژن سوزی ، هلیومه . و عبارت بالا یعنی هلیوم تولید شده توسط سوختن هیدروژن (که به دلیل سنگین تر بودن به مرکز ستاره منتقل شده) به دلیل دما و فشار زیاد درون هسته ی این ستاره ی پر جرم، خودش طی یه سری فرایند گداخت به عناصر سنگین تر تبدیل میشه. نهایتا ستاره تبدیل به کره ای لایه لایه میشه که توی هر لایه ، مقداری از سوخت مصرف نشده ی قبلی باقی مونده . دوستان اخترفیزیک دان نشان می دهند که وقتی در هسته آهن تولید بشه ، دیگر توان هم جوشی از ستاره سلب میشه . یعنی ستاره نمی تونه آهنو به عناصر سنگین تر تبدیل کنه. (هنوزم درست نفهیدم چرا!) به هرحال تو این قسمت از عمر ستاره شما دیگه فشار ناشی از هم جوشی رو ندارید . پس تعادل هیدرواستاتیک هم ندارید ! پس ستاره یهو در خودش فرو میریزه و این فرو ریختن باعث بالا رفتن دما و فشار در لایه هایی که سوخت مصرف نشده داشتن میشه . این باعث میشه که توی این لایه ها با سرعت سرسام آوری هم جوشی رخ بده و کلی انرژی به صورت خیلی سریع تولید شه. همین انرژی باعث میشه ستاره منفجر شه. اما :
اولا : روند بالا تا اون جایی که من می دونم خیلی دقیق نیست . یعنی هنوز جزییاتش برای دوستان اخترفیزیکدان هم معلوم نیست.
دوما:شما برای این که همین روند (ناقص) رو هم برای ستاره ها پیش بینی کنید نیاز به خیلی اطلاعات اساسی دارید مثل جرم کنونی ، ترکیبات و کسر جرمی عناصر به طور دقیق ،( دوران ستاره که ما واردش نکردیم اصلا...!) و .... . برای همین برای پیش بینی عمر ستاره معمولا تنها به مرتبه ( ده میلیون ، صد میلیون ، یک میلیارد ، ده میلیارد...) اکتفا میکنن.

اما فرض کنید که گفته ی بالا گزارش شد و سن ستاره به یه صورتی تخمین زده شد . عبارت بالا ابهام داره و نمی شه از روش چیزی گفت . اگر جای معتبری (مثل مراکز نجومی و اخترفیزیکی خفن) اونو گزارش کنه خودش دقیق گزارش می کنه که چنین ابهاماتی توش به وجود نیاد . اما اگه تو کتابایی که برای گروه سنی الف و ب نوشته میشه ، خوندین ، نباید زیاد روش حساب باز کنین... :دی

پ.ن: قصد توهین به اخترفیزیک دانان زحمت کش و نویسندگان زحمت کش کتب مناسب برای گروه های سنی مختلف را نداشته ام و ندارم !

f aslanzadeh
08-10-2012, 01:31 PM
سلام من یه سوال داشتم
میخاستم بدونم قضیه ی این که میگن ابعاد جهان از 3 تا بیشتره و بعد چهارم و... کشف شده چیه؟

par_sed
08-10-2012, 05:43 PM
سلام من یه سوال داشتم
میخاستم بدونم قضیه ی این که میگن ابعاد جهان از 3 تا بیشتره و بعد چهارم و... کشف شده چیه؟
در نسبیت ( دستگاه مختصات فضا -زمانی مینکوفسکی ) بعد چهارم ، زمانه

nakhodaye aseman
08-10-2012, 06:29 PM
سلام ببخشید یه سوال
میشه در مورد قطبش نور درغبار میان سیارات یکم توضیح بدین

f aslanzadeh
08-10-2012, 09:55 PM
در نسبیت ( دستگاه مختصات فضا -زمانی مینکوفسکی ) بعد چهارم ، زمانه

خب بقیه ابعاد چی هستن؟

پیمان اکبرنیا
08-10-2012, 10:03 PM
سلام ببخشید یه سوال
میشه در مورد قطبش نور درغبار میان سیارات یکم توضیح بدین

قطبش به زبان ساده یک خاصیت نور (یا سایر امواج) است که به جهت نوسان (صفحه نوسان موج) بستگی دارد. امواج به صورت کلی ناقطبیده هستند یعنی در جهتهای مختلفی نوسان می کنند ولی گاهی اوقات با عبور از ماده یا موانع خاصی، قطبیده می شوند. مثلا قطبش نور در هنگام عبور از غبار میان ستاره ای یا میان سیاره ای تغییر می کند که می توان از روی میزان قطبش به خواصی از ماده قطبیده کننده پی برد. درباره قطبش بیشتر بخوانید:

قطبش نور (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%B7%D8%A8%D8%B4_%28%D9%85%D9%88%D8%AC%E2% 80%8C%D9%87%D8%A7%29)

http://en.wikipedia.org/wiki/Polarization_in_astronomy

پیمان اکبرنیا
08-10-2012, 10:06 PM
خب بقیه ابعاد چی هستن؟

ابعاد فراتر از 3 بعد فضایی(زمان را مد نظر نگیرید)، در واقع تعاریف ریاضی هستند برای توجیه پدیده ها ولی مغز انسان قادر به درک بالاتر از سه بعد نیست. به صورت کلی در ریاضی و فیزیک "بعد" یعنی حداقل مختصه های لازم برای مشخص کردن جای یک نقطه در فضا. مثلا در فضای 2 بعدی شما به 2 مختصه احتیاج دارید تا جای نقاط را مشخص کنید ولی در فضای 6 بعدی، به 6 مشخصه احتیاج دارید تا مکان یک نقطه را مشخص کنید (که برای ما قابل تصور نیست).

par_sed
08-11-2012, 12:33 PM
خب بقیه ابعاد چی هستن؟

در فضای مینکوفسکی (دستگاه مختصات خمیده فضا-زمانی ) 3 بعد مکانی داریم (x,y,z) که در نسبیت به صورت (x1,x2,x3) نشون داده میشن
و بعد 4ام زمانه (t) که در نسبیت بصورت (x0)نشون داده میشه
در کل ، فضای مینکوفسکی به شکل (x0,x1,x2,x3) شناخته میشه

cosmologist
09-01-2012, 12:52 PM
سلام
جایی خوندم که ستارگان نسل اول که پیرتر هم هستند، برخلاف سیارات نسل دوم، الزاما در صفحه کهکشان مبحوس نشده اند و مدارهای بیضوی تری دارند. مشابه دنباله دارها در منظومه خودمون که چون در ابتدای شکل گیری منظومه به وجود اومدن مدارهای بیضی تری دارند و درصفحه مداری سیارات قرار ندارند.
چرا ؟!
چرا زودتر تشکیل شدن باعث مدار بیضی تر با میل بیشتر میشه؟!
ممنون میشم راهنماییم کنید.

پیمان اکبرنیا
09-01-2012, 02:32 PM
سلام
جایی خوندم که ستارگان نسل اول که پیرتر هم هستند، برخلاف سیارات نسل دوم، الزاما در صفحه کهکشان مبحوس نشده اند و مدارهای بیضوی تری دارند. مشابه دنباله دارها در منظومه خودمون که چون در ابتدای شکل گیری منظومه به وجود اومدن مدارهای بیضی تری دارند و درصفحه مداری سیارات قرار ندارند.
چرا ؟!
چرا زودتر تشکیل شدن باعث مدار بیضی تر با میل بیشتر میشه؟!
ممنون میشم راهنماییم کنید.

سلام

راستش سوالتون یکی از سوالات سخت در تحول کهکشانهاست. من الان توی اینترنت گشتم و تقریبا به این جواب رسیدم:

مثل این که در ابتدای پیدایش کهکشانی مثل راه شیری، ابر گازی تشکیل دهنده تقریبا کروی شکل بوده و بعد در اثر چرخش اولیه ای که داشته و انقباضی که صورت گرفته، به شکل دیسک در اومده(دقیقا مثل پیدایش منظومه شمسی). ستاره هایی که همون ابتدا در ابر کروی شکل متولد شدند مدارهای نامنظمی داشتند(همون ستارگانی که عناصر فلزی کمی هم دارند) ولی بعدا که گازها در دیسک کهکشان جمع شدند، ستاره سازی فقط در دیسک ادامه پیدا کرد و کماکان هم ادامه داره. به همین دلیل ستارگان دیسک ستارگانی با عناصر فلزی بیشتر و جوان تر هستند و ستارگان هاله کهکشان پیرتر و با عناصر فلزی کمتر و مدارهایی با زاویه انحراف زیاد هستند.

منبع:
http://ned.ipac.caltech.edu/level5/ESSAYS/Cudworth/cudworth.html

به خصوص این پاراگراف:

All of these differences presumably reflect changes that happened in the Galaxy very early in its history, as stars and star clusters formed first from a large, nearly spherical protogalactic cloud of gas. This cloud would have contracted under its own gravitational pull and its small initial rotation would have sped up as the cloud contracted and caused the contraction to end in a disk rather than a small sphere. According to a commonly accepted picture, stars and clusters that formed a little later would have been formed in a thick disk and would have a higher metal abundance, as the chemical composition of the gas from which stars could form was enriched by the products of nuclear reactions in the most massive of the earliest stars.

Negar Najafi
09-01-2012, 04:07 PM
طبق کتاب ساختار ستارگان و کهکشان ها، صفحۀ 233 و 234

فرض کنید روزی به ساختن سفینه ای موفق شویم که سرعت آن تقریباً معادل سرعت نور باشد و در آن چند اختر شناس را به کهکشانی دوردست مثلاً در فاصلۀ دو میلیون سال نوری روانه کنیم. طبق نظریۀ نسبیت خاص، در سرعت های نزدیک به نور، سیر زمان کندتر صورت میگیرد. پس برای اخترشناسان خیالی ما هم طی کردن این مسیر طولانی چند هفته بیشتر طول نخواهد کشید، در حالی که همکاران زمینی آنها برای ارسال یک دسته پرتو به این کهکشان دو میلیون سال وقت لازم دارند.

و طبق صفحۀ 13 و 14
سال نوری فاصله ای است که نور در مدت یک سال می پیماید.

حالا طبق این دو حرف، چه طور میشه که سفینه در طی چند هفته به کهکشان برسه؟ مگه نمیگه که سال نوری فاصله ای است که نور در مدت یک سال می پیماید؟ پس چطور ممکنه؟ درسته بر اساس نسبیت اما پس سال نوری چی میشه؟

Astronomy
09-01-2012, 04:45 PM
طبق کتاب ساختار ستارگان و کهکشان ها، صفحۀ 233 و 234

فرض کنید روزی به ساختن سفینه ای موفق شویم که سرعت آن تقریباً معادل سرعت نور باشد و در آن چند اختر شناس را به کهکشانی دوردست مثلاً در فاصلۀ دو میلیون سال نوری روانه کنیم. طبق نظریۀ نسبیت خاص، در سرعت های نزدیک به نور، سیر زمان کندتر صورت میگیرد. پس برای اخترشناسان خیالی ما هم طی کردن این مسیر طولانی چند هفته بیشتر طول نخواهد کشید، در حالی که همکاران زمینی آنها برای ارسال یک دسته پرتو به این کهکشان دو میلیون سال وقت لازم دارند.

و طبق صفحۀ 13 و 14
سال نوری فاصله ای است که نور در مدت یک سال می پیماید.

حالا طبق این دو حرف، چه طور میشه که سفینه در طی چند هفته به کهکشان برسه؟ مگه نمیگه که سال نوری فاصله ای است که نور در مدت یک سال می پیماید؟ پس چطور ممکنه؟ درسته بر اساس نسبیت اما پس سال نوری چی میشه؟
وقتی میگیم سال نوری یعنی مقدار مسافتی که نور در سول 1 سال با سرعتش وقتی که ما ساکن هستیم طی میکنه! یعنی 300 هزار کیلومتر بر ساعت

اما وقتی با سرعت نزدیک به سرعت نور حرکت میکنیم سرعت نور دیگه 300 هزار کیلومتر بر ساعت نیست! (از دید ما!!) سرعت نور از دید ما میشه تفاضل بین سرعت خودمون و سرعت نور!

یعنی اگر با سرعت 299 هزار کیلمتر بر ساعت حرکت کنیم، سرعت نور از دید ما میشه 1 هزار کیلومتر بر ساعت!

و اینجا سال نوری میشه مسافتی که نور در طول 1 سال از دید ما با سرعت 1 هزار کیلومتر بر ساعت طی میکنه نه 300 هزار کیلومتر بر ساعت!

و اینگونه است که میشه با سرعت نزدیک به سرعت نور این مسافت رو در چند هفته رفت! (البته بازم بگم چند هفته از نظر جسم متحرک):دی

پیمان اکبرنیا
09-01-2012, 05:10 PM
وقتی میگیم سال نوری یعنی مقدار مسافتی که نور در سول 1 سال با سرعتش وقتی که ما ساکن هستیم طی میکنه! یعنی 300 هزار کیلومتر بر ساعت

اما وقتی با سرعت نزدیک به سرعت نور حرکت میکنیم سرعت نور دیگه 300 هزار کیلومتر بر ساعت نیست! (از دید ما!!) سرعت نور از دید ما میشه تفاضل بین سرعت خودمون و سرعت نور!

یعنی اگر با سرعت 299 هزار کیلمتر بر ساعت حرکت کنیم، سرعت نور از دید ما میشه 1 هزار کیلومتر بر ساعت!

و اینجا سال نوری میشه مسافتی که نور در طول 1 سال از دید ما با سرعت 1 هزار کیلومتر بر ساعت طی میکنه نه 300 هزار کیلومتر بر ساعت!

و اینگونه است که میشه با سرعت نزدیک به سرعت نور این مسافت رو در چند هفته رفت! (البته بازم بگم چند هفته از نظر جسم متحرک):دی

نه فکر کنم قضیه اینه که سرعت نور برای هر دو ناظر یکسانه(طبق نظریه نسبیت). چیزهایی که تفاوت می کنند مسافت و زمان در حالت نسبیتی هستند. یعنی وقتی با سرعت نزدیک به نور حرکت می کنیم هم زمان کندتر می گذره و هم مسافتها کوتاه میشن ولی سرعت نور ثابت میمونه :)

در واقع همونطور که گفتید قضیه اینه که از دید ناظر ساکن، مسافت همونه و زمان سفر هم بسیار طولانی و هیچ تفاوتی نداره! اما از دید ناظر داخل سفینه زمان سریعتر میگذره (2 هفته).

اگر اشتباه میگم کسانی که نسبیت بلدند بیان درستشو بگن :دی

yeganeh miraftab
09-04-2012, 12:30 PM
شکل و نوع کهکشانها رو دقیقا چه چیزی تعیین میکنه؟مثلا اینکه چرا کهکشان ما باید از نوع مارپیچی_میله ای باشه ونه نوعی دیگه؟(البته من میدونم که بعضی کهکشانها بر اثر تصادف با کهکشانهای نزدیکشان تغییر شکل میدن اما جریان برای تغییر حالت(شکل) کهکشانهای دیگه متفاوته که میخوام بدونم این موضوع بر مبنای چی هستش؟)

Astronomy
09-04-2012, 01:35 PM
شکل و نوع کهکشانها رو دقیقا چه چیزی تعیین میکنه؟مثلا اینکه چرا کهکشان ما باید از نوع مارپیچی_میله ای باشه ونه نوعی دیگه؟(البته من میدونم که بعضی کهکشانها بر اثر تصادف با کهکشانهای نزدیکشان تغییر شکل میدن اما جریان برای تغییر حالت(شکل) کهکشانهای دیگه متفاوته که میخوام بدونم این موضوع بر مبنای چی هستش؟)
در حالت کلی نوع کهکشان ها چند نوع تقسیم بندی دارن! مثل طول موج بیشترین تشعشع یا سن یا ...!

اما نوع مرسومی که ما بیشتر باهاش آشنایی داریم بر اساس شکل اونها هست، که بر 3 نوع مارپیچی، بیضوی و نامنظم تقسیم میشه

که البته هر کدوم از اینها باز به چند دسته تقسیم میشوند که دیگه به اون کاری نداریم! این کار دسته بندی هم بر اساس تصاویری هست که ازون ها گرفته میشه

اتفاقا سایتی به نام Galaxy Zoo (http://www.galaxyzoo.org/) هست که میتونید تو اون ثبت نام کنید و به دانشمندان در دسته بندی کهکشان ها از روی شکلشون کمک کنید!

اما اگر در مورد کهکشان خودمون میگید که با استفاده از چیزی که از کهکشان میبینیم و شبیه سازی کامپیوتری فهمیدن که کهکشانمون از نوع مارپیچی میله ای هست!

و اما در مورد چگونگی اینکه چرا بعضی ها مارپیچی و بیضوی و بعضی هم نامنظم هستند،

باید بگم که توضیح دقیقش نیاز به روابط فیزیک و دانش ریاضی داره که تو این زمینه بنده اصلا حرفی برای گفتن ندارم!

اما یه توضیح کلی بدم اینه که کهکشان های جوان تر اکثرا که به وجود میان به علت همون یک سری قوانین فیزیکی حالت دیسکی پیدا میکنند (مارپیچی)

و بعد از مدت زیادی که ستارگان آن پیر شدند، کم کم از حالت دیسکی به حالت بیضوی و متقارن تغییر شکل میده (باز هم به خاطر همون قوانین فیزیکی!)

و کهکشان های نامنظم هم اکثرا تحت گرانش یک کهکشان بزرگتر به این شکل در میان، یا پس از برخورد با کهکشانی دیگر این شکلی میشوند!

امیدوارم کافی بوده باشه توضیحات

mohsen4465
09-04-2012, 02:36 PM
در ادامه توضیحات آقای آسترونومی برای فهم بهتر مطلب یک مثال براتون میزنم. وان آبی رو تصور کنین که راکد و بی حرکت ایستاده. درپوش سوراخ خروجی وان رو برمیداریم. آب شروع به خروج از وان میکنه. البته نه به شکل سر ریز شدن ساده و معمولی بداخل سوراخ بلکه شروع به چرخش حول سوراخ خروجی میکنه. دقیقاً به همین شکل هم توده ستاره ای که کهکشان ها از اونها تشکیل شدن بدور سیاه چاله مرکزی شروع به گردش کردن. دلیل دیسکی شدن اون هم به این موضوع مربوط میشه که گردش حول یک محور غالب انجام میشه که با در بر داشتن اجرام بزرگتر کنترل مجموعه رو بدست میگیره. اجرامی که در جهت های متفاوت میگردن به زودی یا با اجرام دیگر برخورد میکنن یا از مدار خارج میشن و وارد مدار دیگری میشن تا اینکه در نهایت همگی بدور یک محور شروع به چرخیدن میکنن. البته این توضیحات من در حد توضیحات ساده و قابل فهم بود وگرنه توضیح دقیق فیزیکیش که من زیاد در این مورد اطلاع ندارم پیچیده تر از اینهاست.

در مورد نحوه تشکیل کهکشان های بیضوی اطلاع زیادی ندارم. فقط میدونم اینها کهکشان هایی قدیمی هستن و احتمال میره که شکل اونها ناشی از برخورد دو کهکشان ادغام شده باشه.

Mani
09-12-2012, 04:54 PM
سـلام بر دوستان عزیز.
من به تازگی با مفهوم ثانیه و دقیقه قوسی آشنا شدم(در واقع شروع به یادگیری نجوم از بُعد ریاضیش کردم). داخل کتابی که دارم میخونم سوالی مطرح کرده با این شرح:
اختلاف منظر ستاره ی نسر طایر 0.20 ثانیه قوسی است، فاصله آن را حساب کنید.
بعد در ابتدای فصل گفته که اختلاف منظر پروکسیما قنطورس 0.765 ثانیه قوسی و برابر 4.3 سال نوری است. حالا با یه تناسب به این نتیجه میرسیم که هر ثانیه قوسی 5.620 سال نوریه. پس با این حساب فاصله ی نسر طایر حدوداً 1.24 سال نوریه! در حالی که تا اونجا که من میدونم 16 سال نوری با ما فاصله داره!
خواستم بدونم دقیقاً کجا اشتباه کردم؟
(اگه سوال زیادی ابتداییه عذر میخوام، تازه دارم راه می افتم:d)

Amirali
09-12-2012, 06:04 PM
سـلام بر دوستان عزیز.
من به تازگی با مفهوم ثانیه و دقیقه قوسی آشنا شدم(در واقع شروع به یادگیری نجوم از بُعد ریاضیش کردم). داخل کتابی که دارم میخونم سوالی مطرح کرده با این شرح:
بعد در ابتدای فصل گفته که اختلاف منظر پروکسیما قنطورس 0.765 ثانیه قوسی و برابر 4.3 سال نوری است. حالا با یه تناسب به این نتیجه میرسیم که هر ثانیه قوسی 5.620 سال نوریه. پس با این حساب فاصله ی نسر طایر حدوداً 1.24 سال نوریه! در حالی که تا اونجا که من میدونم 16 سال نوری با ما فاصله داره!

سلام
سوال پرسیدن که عذر خواهی نمیخواد :)
این سوال رو نمیشه با تناسب حل کرد
باید از این رابطه استفاده کنید
اختلاف منظر برحسب ثانیه قوسی=1 تقسیم بر فاصله بر حسب پارسک

هر پارسک هم 3.26 سال نوری هستش

mohsen4465
09-12-2012, 09:34 PM
سلام
سوال پرسیدن که عذر خواهی نمیخواد :)
این سوال رو نمیشه با تناسب حل کرد
باید از این رابطه استفاده کنید
اختلاف منظر برحسب ثانیه قوسی=1 تقسیم بر فاصله بر حسب پارسک

هر پارسک هم 3.26 سال نوری هستش سلام آقای امیرعلی
راستش این فرمولی که گفتین برای من سوال ایجاد کرد. تا اونجا که من میدونم برای محاسبه فاصله بجز داشتن زاویه اختلاف منظر باید فاصله مکان های ایجاد اختلاف منظر رو هم داشته باشیم که در این مورد بایستی قطر مدار زمین باشه. حتی از لحاظ ریاضی هم باید حداقل یک کمیت داشته باشیم که واحد اون یکی از واحدهای اندازه گیری فاصله باشه تا پس از ساده شدن اون واحد باقی بمونه. اما در فرمولی که شما گفتین هیچ کدوم از کمیت ها واحدشون بر حسب فاصله نیست بجز همون نتیجه معادله که این برای من خیلی عجیبه. تنها راه حل اینه که برای اون عدد 1 که در فرمول قرار داره واحد پارسک رو در نظر بگیریم که در اینصورت معنای فرمول این میشه:

یک پارسک تقسیم بر زاویه اختلاف منظر بر حسب ثانیه قوسی برابر با فاصله ستاره بر حسب پارسک

اصلاً نمیتونم چه از لحاظ ریاضی چه از لحاظ مفهومی این فرمول رو درک کنم.:dizzy: میشه بیشتر در مورد این فرمول توضیح بدین که چطور بدست اومده؟ :hidden:

Amin-Mehraji
09-13-2012, 03:16 AM
سـلام بر دوستان عزیز.
داخل کتابی که دارم میخونم سوالی مطرح کرده با این شرح:

سلام دوست گرامی!
بعد اینکه بقول یکی از بزرگان :دی روح فروم به همین پرسش و پاسخ هاست! پس سوال هاتون رو بپرسید!

بنظر من بهتره اول ببینیم که اصلا اختلاف منظر چی هست؟؟!! ( البته جسارت نباشه ها;))

اختلاف منظر : جابجا شدن ظاهری یک شیء نسبت به زمینه‌اش که معلول جابجا شدن ناظر باشد را اختلاف منظر یا دیدگشت می‌گویند. تصویر پایین رو توجه بفرمایید :
[/URL][URL="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/Parallax.gif"]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/Parallax.gif (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/Parallax.gif)

فرمول پیدا کردن فاصله با استفاده از اختلاف منظر هم اینه : d=1/p که d فاصله جسم تا شما ( ناظر )بر حسب پارسک و p هم زاویه اختلاف منظر هست بر حسب ثانیه قوسی . اختلاف منظر نسرطایر هم 0.19495 هستش. پس با استفاده از رابطه ی بالا فاصله ی نسرطایر از ما 5.13 پارسک و 16.722 سال نوری هست.
اشکالش رو هم آقای امیر علی گفتن. حالا شما بگید چرا نمیشه با استفاده از تناسب حل کرد؟ :دی ( میدونم گفتید تازه راه افتادم ولی بهتره همین اول ِ کاری موتورهای مغزتون روشن بشن :دی )

سلام آقای امیرعلی
راستش این فرمولی که گفتین برای من سوال ایجاد کرد. تا اونجا که من میدونم برای محاسبه فاصله بجز داشتن زاویه اختلاف منظر باید فاصله مکان های ایجاد اختلاف منظر رو هم داشته باشیم که در این مورد بایستی قطر مدار زمین باشه. حتی از لحاظ ریاضی هم باید حداقل یک کمیت داشته باشیم که واحد اون یکی از واحدهای اندازه گیری فاصله باشه تا پس از ساده شدن اون واحد باقی بمونه. اما در فرمولی که شما گفتین هیچ کدوم از کمیت ها واحدشون بر حسب فاصله نیست بجز همون نتیجه معادله که این برای من خیلی عجیبه. تنها راه حل اینه که برای اون عدد 1 که در فرمول قرار داره واحد پارسک رو در نظر بگیریم که در اینصورت معنای فرمول این میشه:

یک پارسک تقسیم بر زاویه اختلاف منظر بر حسب ثانیه قوسی برابر با فاصله ستاره بر حسب پارسک

اصلاً نمیتونم چه از لحاظ ریاضی چه از لحاظ مفهومی این فرمول رو درک کنم.:dizzy: میشه بیشتر در مورد این فرمول توضیح بدین که چطور بدست اومده؟ :hidden:

با سلام به آقا محسن

آقا درک کردن نمی خواد که :دی
شما این تصویر رو داشته باش:

http://www.stsci.edu/~inr/thisweek1/thisweek/paralearth.jpg (http://www.stsci.edu/~inr/thisweek1/thisweek/paralearth.jpg)

خب! روابط مثلثاتی رو در این مثلث اعمال کن.
sin(p)= 1/d که بنا به دلیلی(!) sin(p) رو p در نظر میگیریم. پس رابطه میشه : p=1/d یا d=1/p که همون فرمولی هست که آقای امیرعلی گفتن. ولی یه مطلبی اینجا هست:دی که شما باید لطف کنید و بگید که چرا بجای سینوس (p ) ، ما p قرار دادیم؟!<!--e"

</body></html>--></div></div>

Amirali
09-13-2012, 10:34 AM
با سلام به آقا محسن

آقا درک کردن نمی خواد که :دی

[/URL]http://www.stsci.edu/~inr/thisweek1/thisweek/paralearth.jpg (http://www.stsci.edu/~inr/thisweek1/thisweek/paralearth.jpg)

sin(p)= 1/d که بنا به دلیلی(!) sin(p) رو p در نظر میگیریم. پس رابطه میشه : p=1/d یا d=1/p که همون فرمولی هست که آقای امیرعلی گفتن. ولی یه مطلبی اینجا هست:دی که شما باید لطف کنید و بگید که چرا بجای سینوس (p ) ، ما p قرار دادیم؟!<!--e"

</body></html>--></div></div>

با تشکر از توضیحات اقای مهراجی

من یه نکته ای رو اضافه کنم
اگه فاصله زمین تا خورشید رو a در نظر بگیریم و به علت کوچک بودن زاویه P , مثلث شامل زمین-خورشید و ستاره رو بخشی از دایره مثلثاتی در نظر بگیریم, اونوقت زاویه P بر حسب رادیان برابر میشه با P=a/d .

هر پارسک 206265 واحد نجومیه و هر رادیان هم 206265 ثانیه قوس. حالا اگه جاگذاری کنیم: P"=1/d

اما این که چرا این اتفاق میفته برمیگرده به تعریف پارسک
اگه به فاصله ای از زمین برسیم که فاصله ی زمین تا خورشید 1ثانیه قوس دیده بشه, اونوقت فاصله ما تا زمین 1پارسکه
اگه روابط مثلثاتی رو برای شکل زیر بنویسیم به این نتیجه میرسیم که هر پارسک 206265 واحد نجومیه

[URL="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Stellarparallax_parsec1.svg"]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Stellarparallax_parsec1.svg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Stellarparallax_parsec1.svg)
تصویر از ویکی پدیا

mohsen4465
09-13-2012, 03:56 PM
با سلام به آقا محسن

[COLOR=blue]آقا درک کردن نمی خواد که :دی

http://www.stsci.edu/~inr/thisweek1/thisweek/paralearth.jpg (http://www.stsci.edu/~inr/thisweek1/thisweek/paralearth.jpg)

[B]sin(p)= 1/d که بنا به دلیلی(!) sin(p) رو p در نظر میگیریم. پس رابطه میشه : p=1/d یا d=1/p که همون فرمولی هست که آقای امیرعلی گفتن. ولی یه مطلبی اینجا هست:دی که شما باید لطف کنید و بگید که چرا بجای سینوس (p ) ، ما p قرار دادیم؟!<!--e"
[/RIGHT]
[/CENTER]

</body></html>-->

بیشتر با این سوال آخری گیج شدم. نمیدونم چرا این جایگزینی رو انجام میدیم. ولی با توضیحاتی که آقای امیرعلی دادن فرمول از اون حالت غیر قابل درک برام خارج شد. الان میتونم درکش کنم که چه اصولی داره البته باید یکم بیشتر روش فکر کنم تا دقیقاً مفهوم فرمول بیاد دستم. هم از شما هم از آقا امیرعلی خیلی ممنونم. فقط اگه اون دلیل جایگزینی رو هم خودتون بگین خیلی بیشتر ممنون میشم. :grin:

============================================
آهان همین الان یه چیزی اومد به ذهنم. چون بجای درجه از رادیان استفاده میکنیم بنابراین دیگه سینوس نمیخواد. :have a nice day:

Amin-Mehraji
09-13-2012, 04:34 PM
فقط اگه اون دلیل جایگزینی رو هم خودتون بگین خیلی بیشتر ممنون میشم. :grin:

============================================
آهان همین الان یه چیزی اومد به ذهنم. چون بجای درجه از رادیان استفاده میکنیم بنابراین دیگه سینوس نمیخواد. :have a nice day:

چون فاصله ی بین ما و ستاره ی مورد نظر بقدری دور هست که باعث میشه زاویه ی p خیلی کوچیک باشه ( اگر توجه کرده باشید اعداد مربوط به اختلاف منظرها همیشه اعداد بسیار کوچکی هستند ) ، لذا می تونیم با خطی فرض کردن مسأله بجای سینوس زاویه ی مورد نظر خودش رو قرار بدیم چون تفاوت چندانی با هم ندارن! برای مثال اگر اختلاف منظر نسرطایر رو بخوایم بگیم مقدارش 0.2 هست و مقدار سینوس ( 0.2 ) هم 0.19867 . یعنی به اندازه ی 0.00001% با هم اختلاف دارن و این مقدار کم تاثیر چندانی بر مسأله مون نداره.

دو شکل پایین رو توجه بفرمایید :
تصویر a ستاره ای دور که باعث شده مقدار p کمتر و تصویر b ستاره ای نزدیک هست که باعث افزایش مقدار p شده.

http://up.avastarco.com/images/tfazhcc1ks2cuafslxko.jpghttp://up.avastarco.com/images/rbpeglh121kva8zo06o1.jpg

خب اون سوال که به فنا رفت:دی اینو جواب بدید که چرا عدد اختلاف منظر رو علاوه-منهای یک عددی( درصد خطا) می کنن؟:پی

======================
دوستان با این سوالا ، خدای نکرده زبونم لال نمی خوایم کسی رو اذیت یا ناراحت کنیم ها. نکات ریز مطلب هستن، واقعا حیفه آدم یه چیز کلی رو یاد بگیره ولی ریزه کاری هاشو بلد نشه

mohsen4465
09-13-2012, 05:20 PM
خب اون سوال که به فنا رفت:دی اینو جواب بدید که چرا عدد اختلاف منظر رو علاوه-منهای یک عددی( درصد خطا) می کنن؟:پی
خب این که دیگه کاملاً مشخصه چون همیشه تو اندازه گیری ها مقداری تلورانس وجود داره که حد اونو با همون ± نشون میدن. :have a nice day:

Amin-Mehraji
09-25-2012, 03:15 PM
خب این که دیگه کاملاً مشخصه چون همیشه تو اندازه گیری ها مقداری تلورانس وجود داره که حد اونو با همون ± نشون میدن. :have a nice day:

بله مقداری تلورانس که وجود داره و عامل این تلورانس این هست که ما مدار زمین رو 1au ( و به عبارتی دایره ) در نظر میگیریم در حالی که مدار زمین بیضی هست. یه عامل دیگر هم اینه که خود ستاره ی پس زمینه هم حرکت می کنه. عوامل دیگری هم هستند که البته تاثیرشون بسیار اندک هست.

yeganeh miraftab
09-30-2012, 05:12 PM
در حالت کلی نوع کهکشان ها چند نوع تقسیم بندی دارن! مثل طول موج بیشترین تشعشع یا سن یا ...!

اما نوع مرسومی که ما بیشتر باهاش آشنایی داریم بر اساس شکل اونها هست، که بر 3 نوع مارپیچی، بیضوی و نامنظم تقسیم میشه

که البته هر کدوم از اینها باز به چند دسته تقسیم میشوند که دیگه به اون کاری نداریم! این کار دسته بندی هم بر اساس تصاویری هست که ازون ها گرفته میشه

اتفاقا سایتی به نام Galaxy Zoo (http://www.galaxyzoo.org/) هست که میتونید تو اون ثبت نام کنید و به دانشمندان در دسته بندی کهکشان ها از روی شکلشون کمک کنید!

اما اگر در مورد کهکشان خودمون میگید که با استفاده از چیزی که از کهکشان میبینیم و شبیه سازی کامپیوتری فهمیدن که کهکشانمون از نوع مارپیچی میله ای هست!

و اما در مورد چگونگی اینکه چرا بعضی ها مارپیچی و بیضوی و بعضی هم نامنظم هستند،

باید بگم که توضیح دقیقش نیاز به روابط فیزیک و دانش ریاضی داره که تو این زمینه بنده اصلا حرفی برای گفتن ندارم!

اما یه توضیح کلی بدم اینه که کهکشان های جوان تر اکثرا که به وجود میان به علت همون یک سری قوانین فیزیکی حالت دیسکی پیدا میکنند (مارپیچی)

و بعد از مدت زیادی که ستارگان آن پیر شدند، کم کم از حالت دیسکی به حالت بیضوی و متقارن تغییر شکل میده (باز هم به خاطر همون قوانین فیزیکی!)

و کهکشان های نامنظم هم اکثرا تحت گرانش یک کهکشان بزرگتر به این شکل در میان، یا پس از برخورد با کهکشانی دیگر این شکلی میشوند!

امیدوارم کافی بوده باشه توضیحات
ممنون از پاسخی که دادید ولی منظور من از سوالم اینه که چرا شکل بعضیاشون مثلا میله ای اند و بعضی های دیگشون مارپیچی و بعضی های دیگه هم...؟کسی میتونه جوابم رو بده؟

rezash
10-13-2012, 11:11 PM
ممنون از پاسخی که دادید ولی منظور من از سوالم اینه که چرا شکل بعضیاشون مثلا میله ای اند و بعضی های دیگشون مارپیچی و بعضی های دیگه هم...؟کسی میتونه جوابم رو بده؟

شاید در این قسمت بتونید جوابتون رو بگیرید.

http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%87%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%86

gshahali
10-21-2012, 09:44 PM
چی هستن؟

سلام دوست عزیز
متن زیر را از کتاب درآمدی بر نجوم و کیهان‌شناسی صفحه 392 و 393 قرار می‌دهم، امیدوارم مفید باشه:

یکی از ملحقات نظریۀ استاندارد فیزیک ذرات به نام اَبرتقارن (Super Symmetry)، پیشنهاد می‌کند که «ذرات سنگین با برهم کنش ضعیف» (WIMP) ممکن است جزء اصلی در مادۀ تاریک سرد باشد. یکی از نامزدهای اصلی نوترالینو (Neutralino) است - سبک‌ترین ذرۀ ابرمتقارن خنثی. در هر ثانیه ملیاردها WIMP می‌تواند از ما عبور کند! گاهی ممکن است که با هستۀ یک اتم برهم‌کنش داشته، آن را به عقب براند - چیزی شبیه به برخورد یک توپ درحال حرکت بیلیارد و یک توپ ساکن. براساس اصول، اما با زحمت بسیار زیاد، این برهم‌کنش‌ها قابل آشکارسازی است.
برخی راه‌های ممکن در تشخیص عقب‌نشینی هسته‌ای، ناشی از برهم‌کنش WIMP، عبارت است از:
(1) در نیمه‌هادی‌هایی چون سیلیسیوم و ژرمانیوم، با عقب‌نشینی اتم، بار الکتریکی آزاد می‌شود. این یونیزاسیون قابل تشخیص و اندازه‌گیری است.
(2) در انواع مشخصی از کریستال‌ها و مایعات، موسوم به سینتیلاتور ، با کم شدن سرعت اتم، برق‌هایی از نور تابش می‌شود. این نور، که مقدار آن به انرژی عقب‌نشینی بستگی دارد، به وسیلۀ لامپ فتومالتی‌پلایر (PMT) قابل تشخیص است.
(3) در کریستال، انرژی عقب نشینی به ارتعاشاتی موسوم به فونون (Phonon) منتقل می‌گردد. در دمای اتاق، این ارتعاشات در میان ارتعاشات القایی توسط حرارت گم می‌شود. اما با سرد کردن کریستال تا دمایی نزدیک به صفر، می‌توان آنها را آشکار نمود.
هرچند که ممکن است در هر ثانیه یک ملیون WIMP از هر سانتیمترمربع عبور کند، اما بسیار به ندرت با یک هسته برهم‌کنش می‌نماید. برآورد می‌شود که در یک آشکارساز 10 کیلوگرمی، در هر روز و به‌طور متوسط تنها یک برهم‌کنش رخ دهد. اوضاع وقتی بدتر است که بدانیم همواره با پرتوهای کیهانی بمباران می‌شویم. این پرتوها که از مادۀ معمولی ساخته شده‌اند، به آسانی برهم‌کنش می‌کنند؛ لذا هرگونه برهم‌کنش WIMP کاملاً پایمال می‌شود! یک راه که تعداد پرتوهای کیهانی ورودی به آشکارساز را بسیار کاهش می‌دهد آن است که آن را در اعماق زمین جای دهیم - مثلاً در عمق 1100 متری معدن بولبی پوتاش در شمال یورک‌شایر . در این عمق، لایه‌های صخره‌ای از هر یک ملیون پرتو کیهانی، تنها یکی را عبور می‌دهد، و این درحالی است که تنها سه عدد از یک ملیارد WIMP با هستۀ تخته سنگ‌ها در بالای آشکارساز برهم‌کنش می‌نماید.
به‌علاوه، رادیو اکتیو طبیعی موجود در سنگ‌های اطراف آشکارساز با تولید نوفه، برهم‌کنش‌های WIMP را می‌پوشاند. از اینرو آشکارسازها را با سپر تابشی از سرب بسیار خالص، پوشش مسی یا پلی‌اتیلن می‌پوشانند، و ممکن است آنها را در مخزن آب غوطه‌ور نمایند. آشکارسازها خود می‌توانند ذرات آلفا یا بتا تابش کنند، لذا بایستی در مورد مادۀ سازندۀ آنها دقت ویژه‌ای مبذول داشت. لامپ‌های فتومالتی‌پلایر (به منظور آشکارسازی جرقه‌ها) نیز مشکلات خاص خود را دارند. هدایت‌کننده‌های نوری (Light Guide) جهت انتقال نور از کریستالی که برهم‌کنش در آن صورت می‌گیرد، مانند یدید سدیم، به لامپ‌های فتومالتی پلایر حفاظت شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آریا برزن
10-27-2012, 03:57 PM
سلام دوستان خوش حالم که بعد از مدتی که از عضویتم میگذره دوباره به جمعتون پیوستم :)
من یه سوال در مورد دما در خارج از جو زمین و فضای میان ستاره ای داشتم
چون دقیقا نمی دونم فضا سرده یا گرمه ؟؟؟؟؟ :)
میشه توضیحی در باره ی دما در فضا بدید
ممنون

mohsen4465
10-27-2012, 04:21 PM
سلام دوستان خوش حالم که بعد از مدتی که از عضویتم میگذره دوباره به جمعتون پیوستم :)
ممنون از اونجایی که در فضا خلاء حکمفرماست بنابراین چیزی بنام انتقال فیزیکی حرارت به هوا و همچنین جریان های همرفتی و ... وجود نداره و حرارت صرفاً توسط تابش دفع میشه. از طرف دیگه از اونجایی که آسمان بی انتهاست و اجرام از هم فاصله های نجومی دارن بنابراین تابشی که بدن شما میکنه به هیچ وجه با تابش فرودی از اجرام دیگه جایگزین نمیشه (فعلاً خورشید رو نادیده بگیرید) در حالی که بر روی زمین در یک هوای معتدل بدن شما هرچقدر تابش کنه حداقل مقداری از اونو دوباره از طریق تابش فرودی مواد و هوای اطراف پس میگیره. بنابراین در داخل سایه، فضا بسیار سرده. هرچند سرعت سرد شدن در فضا کمتر از سرعت سرد شدن در مثلاً قطب زمینه (بدلیل عدم وجود انتقال فیزیکی حرارت) اما این سرد شدن اونقدر ادامه داره تا کاملاً کریستالیزه بشید :boo!::secret laugh: (به این دلیل که تابشی که بدن شما میکنه دیگه برنمیگرده و در اعماق آسمان گم میشه). اما در مقابل نور خورشید قضیه کاملاً فرق میکنه. دقیقاً نمیدونم اثرش تا چه حد اثر سرما فضا رو خنثی میکنه ولی اونطور که از ترموسفر زمین مشخصه اگه در مقابل نور خورشید در یک سمت ثابت بمونین اونطرف بدنتون که بسمت خورشیده کباب میشه و اون سمت که بسمت اعماق فضاست تا جای ممکن سرد میشه (یعنی آدم این شکلی میشه:X3::grin:). تفاوت دمای زیاد بین دو سمت مخالف سیاره عطارد گواه بر این مطلبه.

رضا طامهری
10-27-2012, 04:22 PM
ممنون

مطمئنا در فضای میان ستاره ای و دور ازستارگان فضای سردی است که البته چگالی بسیار پایینی هم دارد. مثلا در سحابی ها چگالی متوسط چندهزار اتم در سانتیمتر مکعب است(5*10به توان -21 گرم در سانتیمتر مکعب) و دمایی حدود 2 درجه کلوین. مطمئنا در فضاهای خارج از سحابی ها که چگالی از این نیز کمتر است دما پایین تر خواهد آمد.

Behnaz sasani
10-29-2012, 06:13 PM
سلام
كرم چاله چيه؟ آيا اين مسيرهاي ميان بر رو دانشمندان تا الان پيدا كردن؟
داخل يك فيلم علمي تخيلي نشون ميداد سفينه هاي فضايي از داخل سياه چاله ها به مسير مورد نظرشون مي رسيدن! نكنه كرم چاله ها همون سياه چاله ها باشن؟!

marsgirl8
10-29-2012, 07:24 PM
سلام بر منجمان اوا استار. تابيك فعاله? 1سوال ميكن بيش بيني هايي كه ميكنن درست ودقيقه حتي ابوريحان روز وساعت مرك خودشو درس بيش بيني كرده بود اين درسته? الان اين علمو از كي وكجا ميشه واقعا ياد كرفت?اصلا هنوزم هستش?

hadi soleimani
10-29-2012, 08:07 PM
سلام
داخل يك فيلم علمي تخيلي نشون ميداد سفينه هاي فضايي از داخل سياه چاله ها به مسير مورد نظرشون مي رسيدن! نكنه كرم چاله ها همون سياه چاله ها باشن؟!
سلام دوست عزیز.
راجب این دو نظریه در انجمن و در تاپیک های متعددی صحبتهای زیادی شده ولی برای تعریف کرم چاله میتونین به اینجا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%DA%86%D8%A7%D9%84%D9%8 7) مراجعه کنید. ,ولی در تعریف سیاه چاله.سیاه چاله ها بنا به نظریه هاوکینگ ستاره های با نیروی گرانشی بیش از حدی هستند که حتی در مسیر پرتاب نور خلل وارد میکنند و باعث میشوند که ما ستاره مورد نظر رو سیاه رنگ یا بیرنگ ببینیم.البته توضیحات و تعریفها و توصیفات زیادی شده ولی بصورت ساده از نظر فیزیکی سیاه چاله یعنی همینی که گفتم بهتون.

Ehsan
10-29-2012, 08:09 PM
سلام

بعضی از فیزیک دانها می گن که هر چیزی که میریزه توی ِ سیاه چاله از اون ور از توی ِ یک موجودی به اسم ِ کرمچاله بیرون میاد، اون ور یعنی در یک زمان ِ دیگه و در یک مکان ِ دیگه.

البته در حد ِ یک نظریه است و با کلی پیچیدگی رو به رو هستش.

سلام بر منجمان اوا استار. تابيك فعاله? 1سوال ميكن بيش بيني هايي كه ميكنن درست ودقيقه حتي ابوريحان روز وساعت مرك خودشو درس بيش بيني كرده بود اين درسته? الان اين علمو از كي وكجا ميشه واقعا ياد كرفت?اصلا هنوزم هستش?

علیک ِ سلام. چنین چیزی اگر هم باشه در حوزه ی ِ علم دسته بندی نمیشه! شاید اون موقع بود ولی الان ما تقریبا هیچ ارتباط ِ عِلّی بین ِ ستاره ها و سیارت و اتفاقات ِ روی ِ زمین نمی دونیم.

hadi soleimani
10-29-2012, 08:28 PM
علیک ِ سلام. چنین چیزی اگر هم باشه در حوزه ی ِ علم دسته بندی نمیشه! شاید اون موقع بود ولی الان ما تقریبا هیچ ارتباط ِ عِلّی بین ِ ستاره ها و سیارت و اتفاقات ِ روی ِ زمین نمی دونیم.

با تشکر از احسان عزیز ولی من خیلی موافق این نیستم که هیج ارتباطی وجود نداره.یا نیست.ارتباطی هست. چون نه تنها ابوریحان بلکه شیخ طوسی و قبیله متمدن و مستقل مایاها با توسل به اتفاقات نجومی و حرکت سیارات خیلی پیش بینی هایی رو کرده بودند.ولی الان چون همه مباحث باید بصورت کارگاهی و تجربی مورد قبول قرار میگیره و در غیر این صورت به یک نظریه تبدیل میشه.لذا نمیتونیم این نوع پیشگویی ها مابگوییم و یا حدس بزنیم یا انجام بدیم.

منبع مجله بین المللی آسمان شب سال دوم شماره دوم

Ehsan
10-29-2012, 08:31 PM
با تشکر از احسان عزیز ولی من خیلی موافق این نیستم که هیج ارتباطی وجود نداره.یا نیست.ارتباطی هست. چون نه تنها ابوریحان بلکه شیخ طوسی و قبیله متمدن و مستقل مایاها با توسل به اتفاقات نجومی و حرکت سیارات خیلی پیش بینی هایی رو کرده بودند.ولی الان چون همه مباحث باید بصورت کارگاهی و تجربی مورد قبول قرار بگیره و در غیر این صورت به یک نظریه گفته میشه.لذا نمیتونیم این نوع پیشگویی ها بگوییم و یا حدس بزنیم یا انجام بدیم.

من نگفتم ارتباطی وجود نداره! گفتم نمی دونیم ارتباطی وجود داره یا نه! از نظر ِ منطقی خیلی به نظر نمیاد ارتباطی وجود داشته باشه با این حال هنوز جانب ِ احتیاط رو رعایت می کنم و میگم که نمی دونیم ارتباطی وجود داره و واقعیت هم اینه که با تعریف ِ علمی ِ «دانستن» نمی دونیم که ارتباطی هست یا نه!

این عدم ِ دانایی فقط با آزمایش از بین میره. این همون شبه ِ علم هستش.

marsgirl8
10-29-2012, 09:08 PM
با تشكر از اقا احسان و اقا هادي عزيز. بنظر من اقا احسان وقتي ما نميدونيم ارتباطي هست يا نه نميتونيم بكيم نيست يا در دسته ي علم نيست ! بعدشم ما نميدونيم خيلي فرق داره با اينكه علم نميدونه جون ما هر جقدم بدونيم باز ميبينيم هيجي نميدونيم! من كه در حد سوال مطرح كردم ولي مطمعنم اين قضيه وجودداشته بس وقتي زماناي قديم باعلم نجوم تونستن. اينكارو انجام بدن حتما الان هم ميشه. مطمعننا هم ابوريحان باتخيلات وكاراي مذهبي اينكارو نكرده.دانشمنداهمه كاراشون بادليل وبرمبناي علمه. ولي خوب خيلي راحت ميتونيم بكيم ما ها ازش بي خبريم

پیمان اکبرنیا
10-29-2012, 11:26 PM
با تشكر از اقا احسان و اقا هادي عزيز. بنظر من اقا احسان وقتي ما نميدونيم ارتباطي هست يا نه نميتونيم بكيم نيست يا در دسته ي علم نيست ! بعدشم ما نميدونيم خيلي فرق داره با اينكه علم نميدونه جون ما هر جقدم بدونيم باز ميبينيم هيجي نميدونيم! من كه در حد سوال مطرح كردم ولي مطمعنم اين قضيه وجودداشته بس وقتي زماناي قديم باعلم نجوم تونستن. اينكارو انجام بدن حتما الان هم ميشه. مطمعننا هم ابوريحان باتخيلات وكاراي مذهبي اينكارو نكرده.دانشمنداهمه كاراشون بادليل وبرمبناي علمه. ولي خوب خيلي راحت ميتونيم بكيم ما ها ازش بي خبريم

سلام به شما

این احتمال وجود داره که مطلبی که درباره ابوریحان فرمودید اصلا شایعه یا یک تحریف تاریخی باشه. مطمئنید درباره اش؟ یعنی متن تاریخی موثقی در این مورد موجود هست؟

marsgirl8
10-29-2012, 11:42 PM
عليك سلام به شما !بله من خودم تو1برنامه ي علمي شنيدم اين مطلبو ولي اون موقع فكر نميكردم 1جا قراره درموردش توضيح بدم وكرنه حتما منبعشو حفظ ميكردم !

mohsen4465
10-30-2012, 12:17 AM
تو این فورام شاید من بیش تر از همه به پیش گویی و ماوراء طبیعه اعتقاد داشته باشم ولی حتی بنظر من هم این کاملاً غیر ممکنه که از روی شکل ظاهری اجرام آسمانی و موقعیتشون نسبت به همدیگه، حوادثی رو روی زمین پیش بینی کنیم. موقعیت ستارگان هیچ ارتباطی با عمر من و شما و حوادثی که قرار بیافته ندارن. مثلاً در مورد همین 2012 به هم راستایی خورشید با مرکز کهکشان اشاره میکنن چه بسا این اتفاق هر سال میافته (مگر اینکه بخوایم میلیمتری حساب کنیم) و همچنین کافیه تا از مکان دیگه ای از فضا به این هم راستایی نگاه کنیم تا تبدیل به یک وضعیت عادی بشه. کلاً این هم راستایی ها و موقعیت ستارگان و ... یک چیز ظاهریه و بسته به موقعیت ماست. اگه اینطور بخواین تصور کنیم پس ما میتونیم با سوار شدن بداخل یک سفینه فضایی و تغییر دادن مکان خودمون و در نتیجه موقعیت ظاهری ستارگان، آینده خودمون رو تغییر بدیم و مثلاً قبل از هم راستایی 2012 بریم در نقطه ای که اونجا هم راستایی همین الان وجود داره و باعث ایجاد یک حادثه شوم برای خودمون بشیم. این ها چیزی جز خرافه و شایعه نیست.

ضمناً اعتقادات ماوراء الطبیعه من هم یخورده متفاوته و پدیده های ماورائ الطبیعه رو جزء علوم کشف نشده میدونم. البته نه همشون رو. چون خیلی هاشون همونطور که گفتم خرافاته.

arashgmn
10-30-2012, 01:30 AM
به نظر من یه سری چیزا مثل پیش گویی و طالع بینی یا جادوگری و مرتاض گری(ایشالا که درست نوشتم :دی) در قدیم وجود داشته و الانم یه سری افراد معدودی هستن تو دنیا که این کارا رو تا حدی می دونن . سند هایخیلی محکمی هم مبنی بر وجود این پدیده ها(ی ماوراالطبیعه) داشتیم و داریم. مثلا من در مورد جادوگری یه مثال میگم (البته این مثال رو همه شنیدیم و خیلی خاصه . برای همین ممکنه فکر بشه که هدف ، برداشت مذهبی یا علمی از ذکر این مثال بوده اما همین جا بگم که منظورم یه دوره ی تاریخیه که قبلا بوده و الان نیست. ) :
حضرت موسی (ع) وقتی رفت پیش فرعون ، فرعون چند عدد جادوگر محترم انداخت جلو که ریسمان رو مار کردن . خوب من کار ندارم چه جوری . مسئله اینه که این اتفاق افتاده و تو قرآنم به صراحت اومده . پس نمیشه گفت وجود نداشته .
برای طالع بینی و پیش گویی هم همین بس که تعداد افرادی زیادی وجو ددارن که وقتی بهشون میگی که نجوم بلدی( البته خیلی ادعای گنده ایه این!) می گن بیا فالم رو بگیر ! یا این که بگو فردا چی برام پیش میاد ... (احتمالا وقتی بهشون بگی المپیادی هم بودی فک می کنن تو این کارا خیلی خبره ای !!! :)) این واقعا یه تجربه برا من بوده ها ...) از طرفی اگه خبری نبود ، تو این همه سال میان اقوام مختلف نوع بشر از آسیا گرفته تا آمریکای جنوبی ،قید این افکارو زده بودن .

اما مسئله اینه که در حال حاضر چنین پدیده هایی تقریبا منسوخ شدن ، به دلایلی که نمی دونیم ... . و البته این که اون زمان چطوری این پیش بینی ها رو انجام می دادن هم نمی دونیم ...
( راستی ما چی میدونیم ؟؟؟)

mohsen4465
10-30-2012, 02:30 AM
به نظر من یه سری چیزا مثل پیش گویی و طالع بینی یا جادوگری و مرتاض گری(ایشالا که درست نوشتم :دی) در قدیم وجود داشته و الانم یه سری افراد معدودی هستن تو دنیا که این کارا رو تا حدی می دونن . سند هایخیلی محکمی هم مبنی بر وجود این پدیده ها(ی ماوراالطبیعه) داشتیم و داریم. مثلا من در مورد جادوگری یه مثال میگم (البته این مثال رو همه شنیدیم و خیلی خاصه . برای همین ممکنه فکر بشه که هدف ، برداشت مذهبی یا علمی از ذکر این مثال بوده اما همین جا بگم که منظورم یه دوره ی تاریخیه که قبلا بوده و الان نیست. ) :
حضرت موسی (ع) وقتی رفت پیش فرعون ، فرعون چند عدد جادوگر محترم انداخت جلو که ریسمان رو مار کردن . خوب من کار ندارم چه جوری . مسئله اینه که این اتفاق افتاده و تو قرآنم به صراحت اومده . پس نمیشه گفت وجود نداشته .
برای طالع بینی و پیش گویی هم همین بس که تعداد افرادی زیادی وجو ددارن که وقتی بهشون میگی که نجوم بلدی( البته خیلی ادعای گنده ایه این!) می گن بیا فالم رو بگیر ! یا این که بگو فردا چی برام پیش میاد ... (احتمالا وقتی بهشون بگی المپیادی هم بودی فک می کنن تو این کارا خیلی خبره ای !!! :)) این واقعا یه تجربه برا من بوده ها ...) از طرفی اگه خبری نبود ، تو این همه سال میان اقوام مختلف نوع بشر از آسیا گرفته تا آمریکای جنوبی ،قید این افکارو زده بودن .

اما مسئله اینه که در حال حاضر چنین پدیده هایی تقریبا منسوخ شدن ، به دلایلی که نمی دونیم ... . و البته این که اون زمان چطوری این پیش بینی ها رو انجام می دادن هم نمی دونیم ...
( راستی ما چی میدونیم ؟؟؟)
تبدیل واقعی ریسمان به مار نه تنها نیاز به تغییر ساختار شیمیایی ریسمان بلکه نیاز به تغییرات هسته ای و تنظیم نسبت اتم ها داره. بنابراین اینکار به احتمال زیاد توسط هپنوتیزم دسته جمعی انجام شده. یعنی اون فرد (جادوگر) این توانایی رو داشته که افراد حاضر در محیط رو توسط نیرویی که فعلاً ناشناخته است به طور دسته جمعی هیپنوتیزم کنه و بهشون تلقین کنه که ریسمان به مار تبدیل شده در حالی که در واقعیت چنین اتفاقی نیافتاده. از این افراد امروزه تو هندوستان زیاده و جالب اینکه هیچکدومشون حاضر نیستن جلوی دوربین این کار رو بکنن، چون دوربین هیپنوتیزم نمیشه!

gshahali
11-02-2012, 10:33 PM
ممنون

سلام دوست عزیز

قبل از هرچیز عید سعید غدیر را تبریک می‌گویم.
البته دوستان دیگر پاسخهای خوبی دادند، اما به نظرم بد نیست این توضیح تکمیلی را هم ببینید.

اگر دماسنج را در تاریکترین نقطه جهان قرار دهیم، جایی که هیچ چیز اطراف آن نباشد، در ابتدا شروع به سرد شدن می‌کند. این مرحله ممکن است خیلی طول بکشد. پس از سرد شدن، شما دمای 2.7 درجه کلوین را مشاهده می‌کنید، و این دمای تابش زمینه ریزموج کیهان است. مهم نیست کجا بروید، هرجا باشید نمی‌توانید از این دما فرار کنید.

در لینکهای زیر می‌توانید توضیحات مفصل‌تری را ملاحظه کنید:

http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/980301b.html

http://www.wisegeek.com/what-is-the-temperature-in-space.htm

http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_temperature_in_space

http://www.nasa.gov/audience/foreducators/topnav/materials/listbytype/What_Is_the_Temperature.html

موفق باشید.

nassershamsaiy
12-14-2012, 02:03 PM
سلام خدمت همه :

کمی درمورد نجوم مطالعه کردم ولی چند سوال در ذهنم هست اگه کسی کمک بکنه توضیح بده ممنونمی شم.

یکی اینکه تو کتاب های مختلف نوشته اند ما امواج رادیویی باقی مانده از انفجار بزرگ را وهمچنین اشعه های نوری که در ان زمان به راه افتاده و الان به ما رسیده هست دریافت می کنیم !

مگه نورسریع ترین در همه کاهینات نیست پس چی طوری ما در هنگام انفجار بزرگ از نور جلوزدیم؟ شاید هم برداشت من اشتباه باشه لطفا یکی توضیح بده.

دوم اینکه: گفته می شه ستاره های و درکل همه کرات به تدریج به نوعی می میرند و اکثرا باانفجاری بزرگ به نام سوپرنوا متلاشی شده تنها هسته مرکزی بعضی از ان باقی می ماند.خوب همه این حوادث باعث تولید نور بیشتر در جهان هستی می شود و قاعدتا باید میزاننور در جهان هستی رو به افزایش باشد ایا این طور هست؟؟

شرمنده ،چون نمی دونستم سوالم را کجا مطرح کنم یعنی جای معین برای ان ندیدم بنا این جامطرح کردم.

ممنونم میشوماگه کسی جواب بدهد.

rezash
12-15-2012, 12:37 AM
در کل هستی تابشی وجود دارد که به آن تابش پس زمینه کیهانی میگویند.دلیل این تابش انفجار بزرگ میباشد.

پس از سالها بحث در مورد اینکه جهان از ابتدا بوده یا از انفجاری عظیم شکل گرفته است.دو دانشمند به نامهای پنزیاس و ویلسون به صورت خیلی تصادفی این تابش را کشف کرده و جایزه نوبل را دریافت کردند.

قبل از آن گاموف و دو شاگردش توسط محاسباتی این تابش را پیشبینی کرده بودند.در دهه آخر قرن بیستم ماهواره کوبه به این منظور به فضا پرتاب شد و توانست مهر تاییدی بر این نظریات باشد.

این تابش با اینکه مدتها از انفجار بزرگ میگذرد هنوز هم قابل مشاهده است و دمای آن حدود 2/7 کلوین میباشد.

در ابتدای هستی به این دلیل که هنوز فضا زمانی شکل نگرفته و اصلا نوری ساطع نشده بوده پس محدودیت سرعت نور مانعی نبوده است.بنابراین انفجار بزرگ خیلی سریعتر گسترش یافته است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سرعت نور به این تایپیک(مباحثه) مراجعه کنید:

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?166-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D8%A8-%D9%85%D8%AB%D9%84-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86-%D9%86%D9%8A%D8%B3%D8%AA%D8%9F-(-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D9%88%D9%83%D8%B3-%D8%A7%D9%88%D9%84%D8%A8%D8%B1%D8%B3)

gshahali
12-15-2012, 06:48 PM
سلام خدمت همه :

کمی درمورد نجوم مطالعه کردم ولی چند سوال در ذهنم هست اگه کسی کمک بکنه توضیح بده ممنونمی شم.

یکی اینکه تو کتاب های مختلف نوشته اند ما امواج رادیویی باقی مانده از انفجار بزرگ را وهمچنین اشعه های نوری که در ان زمان به راه افتاده و الان به ما رسیده هست دریافت می کنیم !

مگه نورسریع ترین در همه کاهینات نیست پس چی طوری ما در هنگام انفجار بزرگ از نور جلوزدیم؟ شاید هم برداشت من اشتباه باشه لطفا یکی توضیح بده.

دوم اینکه: گفته می شه ستاره های و درکل همه کرات به تدریج به نوعی می میرند و اکثرا باانفجاری بزرگ به نام سوپرنوا متلاشی شده تنها هسته مرکزی بعضی از ان باقی می ماند.خوب همه این حوادث باعث تولید نور بیشتر در جهان هستی می شود و قاعدتا باید میزاننور در جهان هستی رو به افزایش باشد ایا این طور هست؟؟

شرمنده ،چون نمی دونستم سوالم را کجا مطرح کنم یعنی جای معین برای ان ندیدم بنا این جامطرح کردم.

ممنونم میشوماگه کسی جواب بدهد.

سلام دوست عزیز
سؤال هوشمندانه‌ای پرسیدید.
در حقیقت سؤالی مشابه این (سؤال نخست) باعث شد که ایده‌ی تورم در کیهان‌شناسی مطرح شود. اعتقاد بر این است که جهان در آغاز، دچار یک انبساط بسیار سریع و عظیم شده است، بسیار سریع‌تر از سرعت نور. تعجب نکنید، هیچ چیزی نمی‌تواند سریع‌تر از نور در میان فضا حرکت کند، اما خود فضا می‌تواند با سرعتی بیش از نور منبسط شود!
در حقیقت به همین دلیل، و با توجه به رابطه‌ی بین سرعت دور شدن و فاصله، نور اجسام بسیار دور هرگز به ما نمی‌رسد. اگر به 100 میلیارد سال دیگر سفر کنیم، هر ناظری در کهکشان، جهانی کاملاً خالی را خواهد دید. انبساط جهان سبب شده است که تمام کهکشانها به ورای افق دید ما منتقل شوند!

در مورد سؤال دوم شما نیز پاسخ زیر احتمالاً راه گشا می‌باشد:
انرژی قابل تبدیل به گونه‌های مختلف است، نور به گرما و دیگر صورتهای انرژی (مثلاً تبدیلات انرژی خورشید را در روی زمین در نظر بگیرید)، ضمن اینکه بر اساس رابطه اینشتین، انرژی و ماده قابل تبدیل به یکدیگرند. مهم این است که مجموع انرژی و ماده در جهان پایستار است.
انفجار ستارگان باعث تزریق مواد به درون محیط بین‌ستاره‌ای میشود و از انقباض و رمبش این مواد، ستارگان جدید متولد می‌گردد. به عبارت دیگر، همزمان با مرگ ستارگان، ستاره‌های تازه به دنیا می‌آیند.
اما بر اساس فرایند هاوکینگ و بسیاری پدیده‌های کوانتومی، نهایتاً پس از 10 به توان 10 به توان 26 سال!! آنچه باقی می‌ماند تابشی است که دمای آن نزدیک به صفر مطلق است (به قسمت آخر پاسخ قبلی توجه کنید، در آن زمان جهان بسیار گسترش یافته است).
موفق باشید

gshahali
12-30-2012, 11:33 PM
سلام
بعد از اینکه ستاره متولد میشه عمده ی هسته اش به هلیم تبدیل میشه وسپس آغاز واکنش هسته ای هلیوم ها رخ میده!(دراین مرحله هلیوم به کربن و انرژی خیلی زیاد تبدیل میشه!)
درمرحله ی بعدی ستاره باد میکنه وبعداز مدتی به غول سرخ تبدیل میشه.
حالا اگه غول سرخمون کم جرم باشه(یعنی جرمش حدوداً کمتر از 1.4 جرم خورشید باشه) لایه های سطحیشو ازدست میده و به کوتوله سفید تبدیل میشه(جنسش:کربن)!کوتوله سفید هم پس از مدتی به کوتوله سیاه تبدیل میشه!
این دو مرحله(کوتوله سفید و کوتوله سیاه) مرگ غول غول سرخ کم جرمه در نتیجه جواب سوال دومتون اینه که ستاره گرم کوتوله نداریم!

اگه مرکز ستاره هنگام تشکیل ستاره اونقدر داغ نشه که بتونه واکنش های هسته ای توش رخ بده ستاره تشکیل نمیشه و بلافاصله سرد میشه وبه کوتوله قهوه ای(که هیچ نوری نداره و به سختی دیده میشه)تبدیل میشه!
درضمن هنوز تو کیهان کوتوله سیاه نداریم چون سن کیهان اونقدر بالا نرفته که هیچ کوتوله ی سفید فرصت کنه به کوتوله سیاه تبدیل بشه!(ازین موضوع خیلی مطمئن نیستم اگه کسی مطمئنه ممنون میشم به منم بگه!)
امیدوارم جوابی که دادم درست باشه و به دردتون بخوره!:wink:

سلام دوست عزیز
فقط یک توضیح:
جرم ماکزیمم 1.4 جرم خورشید مربوط به زمانی است که کوتوله سفید به وجود آمده است. به عبارت دیگر، هیچ کوتوله سفیدی نمیتواند جرمی بیشتر از 1.4 جرم خورشید داشته باشد (معروف به حد چاندراسخار).
معمولاً سرنوشت ستارگانی که جرم آنها بر روی رشته اصلی کمتر 8 برابر جرم خورشید است، به کوتوله سفید ختم میشود.
موفق باشید.

albertini
12-31-2012, 12:51 AM
سلام به اساتيد
ميخواستم بپرسم آيا جمله زير درست است ؟
يعني واقعآ ما نمي دانيم چرا گرانش وجود دارد و فقط نتيجه آنرا مي بينيم و توضيح ديگري ندارد؟
مرسي

متأسفانه گرانش چیزی نیست که بتوان آن را توضیح داد!
درواقع فیزیک علمی نیست که چرایی قضایا را توضیح دهد بلکه چگونگی را توضیح می دهد.
تنها چیزی که می توان در رابطه با گرانش گفت این است:
نیرویی است که هر جسمی که جرم داشته باشد سایر اجرام را به سمت خود می کشاند!

Ehsan
12-31-2012, 01:00 AM
سلام به اساتيد
ميخواستم بپرسم آيا جمله زير درست است ؟
يعني واقعآ ما نمي دانيم چرا گرانش وجود دارد و فقط نتيجه آنرا مي بينيم و توضيح ديگري ندارد؟
مرسي

من نمی دونم چرا این رو برای ِ گرانش همیشه مطرح می کنند!! یعنی با این انتظار از «چرا» خیلی نیرو های ِ دیگه هم مشمول ِ این سوال میشن! «چرا» نیروی ِ مغناطیسی؟ «چرا» نیروی ِ هسته ای؟ و ....

خوب من احتمال میدم این انتظار از «چرا» در واقع انتظاری راجع به ماهیت ِ نیروی ِ گرانش هستش، خوب تا حدودی ماهیت ِ نیروی ِ گرانش رو میشه به هندسه ی ِ خمیده ی ِ فضا در حضور ِ ماده ربط داد اما چرای ِ بعدی که مطرح میشه اینه که «چرا» هندسه ی ِ فضا با ماده خمیده میشه؟ و اگر اون هم توضیح داده بشه باز هم چراهایی تا بی نهایت ادامه پیدا می کنه.

در واقع توی ِ حوزه ی ِ فیزیک تنها انتظاری که شما باید از جواب ِ یک «چرا» داشته باشید، یک نظریه ی ِ ریاضی هستش که به خوبی نتایج ِ قابل پیشبینی و قابل اندازه گیری داشته باشه و صحتش با آزمایش قابل تایید باشه. فراتر از این چراها مربوط به فلسفه و فراتر میشه و در حوزه ی ِ فیزیک نیست. فیزیک در حوزه ی ِ خودش گرانش رو به خوبی توضیح داده (البته اگر از گرانش ِ کوانتمی صرف ِ نظر کنیم)

fateme.kokabi
01-13-2013, 07:33 PM
سلام من یه سوال دارم که مطمئن نیستم:brigade.baka-wolf.c
اینکه از سیاهچاله ها اشعه ی ایکس ساتع میشه درسته؟
اگه درسته دلیلش چیه؟

solh
01-13-2013, 08:14 PM
سلام من یه سوال دارم که مطمئن نیستم:brigade.baka-wolf.c
اینکه از سیاهچاله ها اشعه ی ایکس ساتع میشه درسته؟
اگه درسته دلیلش چیه؟

بله ، وابسته به جرم مقدار انرژی رو به صورت اشعه تابش میکنن و کم کم تبخیر میشن .

در مورد دلیلش فکر کنم باید دلایلش رو بیشتر از جنبه ی ریاضی وار کوانتوم پرسید ، هرچند حالا چیز هایی مینویسم . ولی خوب زیاد هم مفهوم نیست به نظرم در بعضی جاها .
اول اینکه شاید این لینک (http://www.hupaa.com/Data/P00538.php)کمک کنه ، ولی یا خیلی بد ترجمه کردن یا اینکه من درست و حسابی چیزی رو نگرفتم ازش !
تا اونجایی که به یاد دارم این موضوع یعنی تابش هم برای سیاهچاله های چرخان در نظر گرفته میشه (که دلیل این که چرا فقط چرخان رو خیلی دوست دارم بدونم )، و کلا به اسم تابش هاوکینگ مشهوره ، در تصور اولیه این که سیاهچاله تابش نکنه ابهامی که ایجاد میشه در مورد دما و آنتروپی هست که با توجه به اصل عدم قطعیت و شاید موارد دیگه ، نمیشه صفر تصورش کرد برای سیاهچاله ( میدونید که دما هم تابش رو ایجاب میکنه ).

اما چیزی که من فهمیدم در مورد روند تابش ! اول اینکه طبق اصل عدم قطعیت محاسبات ما در مورد مکان و انرژی نمیتونه دقیق باشه و نمیشه به نوع خاصی از مکان و انرژی به طور یقین صحبت کرد ، که این موضوع در مورد خلا هم برقراره ، یعنی شما نمیتونید از خلا کامل صحبت کنید ، چون اصل عدم قطعیت میگه که اندازه گیری انرژی توسط ما دارای عدم قطعیته ، یعنی احتمال وجود انرژی _ذره ، هیچ وقت به صفر نمیرسه . و شاید بشه گفت انگار دائم در جایی که خلا تصور میگنیم ، ذرات و پاد ذراتی به وجود میان و از بین میرن ( اگه از بین نرن قانون پایستگی انرژی رو زیر سوال میبرن ) .
حالا در افق رویداد سیاهچاله ها چه اتفاقی میفته ؟ بر اساس چیزی که گفتم در اونجا هم این پاد ذرات و ذرات تشکیل میشن ، ولی اونجا شرایط خاصی داره ، به دلیل گرانش قوی سیاهچاله یکی از از این ذرات به درون سیاهچاله سقوط میکنه (و به دلیلی که نمیدونم نوشته شده ذره ی با بار منفی سقوط میکنه ) خوب حالا چه اتفاقی افتاده ، از خلا دو ذره در مجوع خنثی رو داشتیم حالا یکی از اونها به درون سیاهچاله رفته ، لاجرم برای برقرار پایستگی جرم_انرژی ذره ی با بار مثبت باید فرار کنه ، و ما اونو به صورت تابش هوکینگ دریافت میکنیم .

توجه کنید که در کل انرژی سیاهچاله کم شده، این رو گفتم چون فکر کردم شاید تصور بشه خوب ذره ی منفی که وارد سیاهچاله شده چطور انرژی کم شده !!البته اینا تصورات من بود ، زیاد مطمئن نباشید !

پیمان اکبرنیا
01-14-2013, 10:22 AM
با تشکر از solh عزیز

اون تابشی که ایشون فرمودند تابش هاوکینگ از سیاهچاله ها هست و خب بحثهای زیادی هم میشه درباره اش کرد.

یک حالت دیگه هم هست و اون هم اینه که اگر سیاهچاله ماده ستاره های دیگر یا مواد میان ستاره ای را به سمت خودش جذب کنه، در مسیر رسیدن به سیاهچاله در اثر اصطکاک بین ذرات ماده بسیار داغ خواهد شد و شروع به تابش خواهد کرد. دمای ماده در حدی زیاده که این تابش در ناحیه پرتو ایکس خواهد بود :) این تابش از داخل سیاهچاله نیست بلکه از مواد اطرافش هست که در اثر گرم شدن، قبل از رفتن داخل سیاهچاله حسابی تابش می کنند ;)

payam57
01-15-2013, 08:40 PM
درود بر دوستان اوا استار دوستان سوالی داشتم در باره اینکه ایا سایتی در باره مشخصات ستارگان مثل جرم شعاع چگالی و بسیاری از ویژگی های دیگه که به صورت کامل وطبقه بندی شده مثلا بر اساس فاصله اونها از زمین هست؟فارسی یا انگلیسی

پیمان اکبرنیا
01-15-2013, 09:37 PM
درود بر دوستان اوا استار دوستان سوالی داشتم در باره اینکه ایا سایتی در باره مشخصات ستارگان مثل جرم شعاع چگالی و بسیاری از ویژگی های دیگه که به صورت کامل وطبقه بندی شده مثلا بر اساس فاصله اونها از زمین هست؟فارسی یا انگلیسی

دوست عزیز یکی از بزرگترین پایگاه های داده درباره ستارگان پایگاه SIMBAD هست که توش میتونید مشخصات بیش از 7 میلیون جرم آسمانی را پیدا کنید.

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/

البته برای کار کردن باهاش باید بدونید دنبال چه ستاره ای هستید و اسمش در کاتالوگ یا مختصاتش را بدونید. سایتش راهنمای فعالیت داره.

Navid MMM
01-17-2013, 11:14 PM
سلام یه سوال داشتم....
کسی از استادان میتونه نظریه ی ریسمان رو به صورت ساده مختصر توضیح بده؟
ممنون میشم...

پیمان اکبرنیا
01-17-2013, 11:55 PM
سلام یه سوال داشتم....
کسی از استادان میتونه نظریه ی ریسمان رو به صورت ساده مختصر توضیح بده؟
ممنون میشم...

سلام دوست عزیز

اگر بخواهم خیلی خلاصه بگم باید بگم که نظریه ریسمان نظریه ای است که بیان میکنه ذرات بنیادی، هر یک در واقع در اثر ارتعاش یک ریسمان انرژی به وجود می آیند و اینکه یک ذره بنیادی از چه نوعی باشه، بستگی به مدل ارتعاش داره :) البته این نظریه بسیار بسیار مفصل و با پایه های ریاضی و فیزیک بسیار سنگین هست که در اینجا نمیشه بهش پرداخت.

این نظریه هنوز اثبات نشده است.

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

نظریه ریسمان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87_%D8%B1%DB%8C%D8%B3% D9%85%D8%A7%D9%86)

و اطلاعات بیشتر به زبان انگلیسی:

string theory (http://en.wikipedia.org/wiki/String_theory)

moonlight13
02-05-2013, 06:37 PM
پرتو کیهانی یعنی چه؟

mohsen4465
02-05-2013, 08:47 PM
پرتو کیهانی یعنی چه؟
هر ذره با منشاءیی خارج از منظومه شمسی پرتو کیهانی نامیده میشه. فوتون، پروتون، الکترون، هسته‌های اتمی، ضدماده و ... همگی میتونن اجزای یک پرتو کیهانی باشن.

nakhodaye aseman
02-05-2013, 10:22 PM
هر ذره با منشاءیی خارج از منظومه شمسی پرتو کیهانی نامیده میشه. فوتون، پروتون، الکترون، هسته‌های اتمی، ضدماده و ... همگی میتونن اجزای یک پرتو کیهانی باشن.

درود
در تکمیل صحبت های آقامحسن
پرتو کيهانی ذرات بسيار ريز اتمی می باشد. اين اشعه با سرعتی تقريباً به سرعت نور در فضای خارج از جو زمين، در گردش است. گاهی قسمتی از آن نزديک به زمين شده، به درون جو زمين می آيد. اين اشعه رانخستين اشعه کيهانی می گويند.
نخستين اشعه کيهانی در اثنای گردش خود، با اتم های فضا برخورد می کنند و از اين برخورد، ذرات جديدی بوجود می آيد که با سرعت بسيار زيادی، در همان مسير ذرات نخستين، به حرکت در می آيند. نام اين ذرات جديد، دومين اشعه کيهانی است.
اينها نيز به نوبه خود با اتم های ديگری برخورد کرده، ذرات تازه و بيشتری را بوجود
می آورند. به اين ترتيب، باران وسيعی از تشعشعات بر روی زمين فرو می بارد. آری، بدينگونه است که يک پروتون وقتی از فضای بيرون زمين می آيد، قادر خواهد بود که تشعشعی در سطح 350 کيلومتر مربع پديد آورد.

moonlight13
02-06-2013, 08:53 PM
سلام
من توی ویکی نجوم درباره قرمز گرایی یا اانتقال به سرخ خوندم اما اصلا متوجه نمی شم .امکان داره دوستان به صورت ساده توضیح بدن؟:sFun_bangdesk:

arashgmn
02-06-2013, 11:58 PM
سلام
من توی ویکی نجوم درباره قرمز گرایی یا اانتقال به سرخ خوندم اما اصلا متوجه نمی شم .امکان داره دوستان به صورت ساده توضیح بدن؟:sFun_bangdesk:

این لینک (http://astro.unl.edu/classaction/animations/light/dopplershift.html) رو که Ehsan تو یکی از پست ها که یادم نمی یاد کدوم بود، گذاشت. در باب همین اثر دوپلر .یه نگاه بهش بندازید،خیلی واضح میشه براتون. اول start emission رو بزنید بعدش ناظر (O) رو به منبع (S) دور و نزدیک کنید . بالای صفحه دوتا نموداره که بالایی موج گسیل شده از منبع رو نشون میده و پایینیش ، موج دیده شده توسط ناظر .

خطوطی دایروی ای هم که تو شکل پایین از منبع گسیل میشن همون جبهه های موجن .

اما اگه دقت کنید، وقتی جسم به منبع نزدیک میشه ، طول موج از دید ناظر ( فاصله بین دوتا قله تو نمودار پایینی) کم میشه . وقتی هم که ناظر دور میشه، طول موج زیاد میشه.

حالا فرض کنید این اتفاق برای نور بیفته . اگه موج مرئی باشه، شما در حین نزدیک شدن به منبع می بینید که طول موج کم شد . یا به عبارتی رنگ نور به آبی میل کرد . به این میگن آبی گرایی. برعکسش هم میشه قرمز گرایی. یعنی در حین دور شدن از منبع می بینید که طول موج زیاد شد . یا به عبارتی رنگ نور به سمت قرمز میل کرد.

البته این عبارت های قرمز و آبی گرایی مستقل از این که نور اولیه در چه طیفی بوده ، برای تمامی گستره موج الکترومغناطیس به کار میره .

mohsen4465
02-07-2013, 03:33 PM
یک سوال در مورد همین اثر دوپلر:

فرکانس موج الکترومغناطیسی یعنی تعداد موج هایی که در واحد زمان دریافت میکنیم. خب سرعت دریافت هم برابر با سرعت نوره. از طرف دیگه طبق اصول نسبیت حتی اگه در خلاف جهت نور حرکت کنیم سرعت ما به اون اضافه نمیشه و همچنان سرعت نور برامون همون مقدار قبلی باقی میمونه. اینجا برای من یک تضاد ایجاد شده:

برای ایجاد اثر دوپلر با گرایش بسمت آبی باید بسمت نور حرکت کنیم تا تعداد موج هایی که دریافت میکنیم در واحد زمان افزایش پیدا کنه. یعنی بنوعی بایدسرعت نسبی خودمون رو نسبت به نور افزایش بدیم تا نوسان بیشتری رو در واحد زمان دریافت کنیم. آیا این با اصل نسبیت ثابت بودن سرعت نور تضاد نداره؟ حتی با حرکت به سمت مخالف جهت تابش نور بازهم سرعت نور بایستی برای ما همون ثابت c باشه و در نتیجه تعداد نوسان‌ها نمیبایستی تغییری کنه؟ آیا اثر دوپلر ناشی از چیزی دیگری غیر از سرعته (مثلاً انبساط مکان-زمان)؟

gshahali
02-07-2013, 07:41 PM
یک سوال در مورد همین اثر دوپلر:

فرکانس موج الکترومغناطیسی یعنی تعداد موج هایی که در واحد زمان دریافت میکنیم. خب سرعت دریافت هم برابر با سرعت نوره. از طرف دیگه طبق اصول نسبیت حتی اگه در خلاف جهت نور حرکت کنیم سرعت ما به اون اضافه نمیشه و همچنان سرعت نور برامون همون مقدار قبلی باقی میمونه. اینجا برای من یک تضاد ایجاد شده:

برای ایجاد اثر دوپلر با گرایش بسمت آبی باید بسمت نور حرکت کنیم تا تعداد موج هایی که دریافت میکنیم در واحد زمان افزایش پیدا کنه. یعنی بنوعی بایدسرعت نسبی خودمون رو نسبت به نور افزایش بدیم تا نوسان بیشتری رو در واحد زمان دریافت کنیم. آیا این با اصل نسبیت ثابت بودن سرعت نور تضاد نداره؟ حتی با حرکت به سمت مخالف جهت تابش نور بازهم سرعت نور بایستی برای ما همون ثابت c باشه و در نتیجه تعداد نوسان‌ها نمیبایستی تغییری کنه؟ آیا اثر دوپلر ناشی از چیزی دیگری غیر از سرعته (مثلاً انبساط مکان-زمان)؟

سلام دوست عزیز
به نظرم چند مطلب در اینجا با هم مخلوط شده است.

برای روشن شدن، همان مثال معروف آژیر آمبولانس را در نظر بگیرید. آیا تغییر فرکانس صدای آژیر، زمانی که آمبولانس از کنار شما میگذرد، ارتباطی با تغییر سرعت صوت در محیط دارد؟
بدیهی است که علیرغم ثابت بودن سرعت صوت، هنگامی که آمبولانس به شما نزدیک میشود، تعداد موجهای دریافتی در ثانیه بیشتر از زمانی است که دور میشود، لذا صدای آژیر زیرتر است.
بلی، اگر سرعت آمبولانس قابل مقایسه با سرعت صوت باشد (یا از آن فراتر رود)، باید موضوع را با دقت بیشتری بررسی نمود.
در قرمزگرایی نیز بحث به همین صورت است، و اگر سرعت نسبی ناظر و منبع نور قابل مقایسه با سرعت نور بود، روابط نسبیتی وارد میشود.
با استفاده از همین ویژگی است که رادار میتواند سرعت حرکت اجسام پرنده را تعیین کند.

اما موضوع انبساط عالم؛ بلی، اگر منبع نور در فاصله خیلی دور واقع شده باشد، در مدت زمان حرکت نور منبع تا زمین، جهان منبسط شده است، و درست همانطور که فاصله نقطه های روی یک بادکنک هنگامی که بادکنک را باد میکنیم زیادتر میشود، طول موج نور افزایش می یابد.
بنابراین، علاوه بر قرمزگرایی ناشی از دور شدن جسم (پدیده دوپلر)، یک قرمزگرایی مضاعف نیز حاصل میشود.
از اینرو است که اجسام دور، دورتر به نظر میرسند.

طولانی شد، عذر میخواهم.
موفق باشید.

mohsen4465
02-07-2013, 08:10 PM
ممنون از توضیحاتتون اما من هنوز خوب متوجه نشدم. فوتونی رو تصور کنید که بسمت ما میاد. ما هم با سرعت داریم بسمت اون حرکت میکنیم. در این حالت در واحد زمان تعداد نوسان های بیشتری از اون فوتون رو باید دریافت کنیم چون سرعت ما با سرعت فوتون جمع میشه (اثر دوپلر). این حالت در مورد صوت صادقه و سرعت صوت با سرعت ما جمع میشه و ما فواصل بین قلل موج رو کوتاه تر حس میکنیم (طول موج کوتاه تر). اما در مورد فوتون نسبیت میگه که سرعت نور جمع ناپذیره. یعنی ما هر چقدر هم که سریع بسمت اون فوتون حرکت کنیم باز هم سرعتش همون ثابت cه. پس چطور ممکنه گرایش بسمت آبی پیش بیاد؟

arashgmn
02-07-2013, 11:23 PM
ممنون از توضیحاتتون اما من هنوز خوب متوجه نشدم. فوتونی رو تصور کنید که بسمت ما میاد. ما هم با سرعت داریم بسمت اون حرکت میکنیم. در این حالت در واحد زمان تعداد نوسان های بیشتری از اون فوتون رو باید دریافت کنیم چون سرعت ما با سرعت فوتون جمع میشه (اثر دوپلر). این حالت در مورد صوت صادقه و سرعت صوت با سرعت ما جمع میشه و ما فواصل بین قلل موج رو کوتاه تر حس میکنیم (طول موج کوتاه تر). اما در مورد فوتون نسبیت میگه که سرعت نور جمع ناپذیره. یعنی ما هر چقدر هم که سریع بسمت اون فوتون حرکت کنیم باز هم سرعتش همون ثابت cه. پس چطور ممکنه گرایش بسمت آبی پیش بیاد؟
دوپلر امواج الکترومغناطیس ، با بقیه امواج یه کم متفاوته . در دوپلر امواج الکترومغناطیس ، همون طور که گفتید، سرعت نور برای تمامی ناظر ها ، چه ساکن و چه متحرک ، ثابته و از تبدیلات گالیله* نمیشه برای نور سرعت نسبی نوشت . اما این پدیده شاید با این گونه توضیح رفع ابهام بشه .

یه چراغ چشمک زن رو تصور کنید. این چراغ هر 1 ثانیه یه بار روشن میشه . در ابتدا فرض کنید شما و چراغ نسبت به هم ساکن هستید . هم چنین فرض کنید فاصله اولیه شما و چراغ 1 کیلومتر بوده .

قبل از شروع حرکت ، نور چراغ این مسافت 1 کیلومتر رو تو یه زمانی ( که خیلی کوچیکه) طی می کرد و به شما می رسید. اما موقع حرکت، اوضاع یه کم متفاوته .

فرض کنید چراغ وقتی تو فاصله 1 کیلومتری از شماست، روشن میشه و بلافاصله پس از خاموش شدن با یه سرعتی(که خیلی کمتر از سرعت نوره**) ،از شما دور میشه . 1 ثانیه بعد، وقتی چراغ برای بار دوم روشن میشه، فاصله ی شما و چراغ بیشتر شده (مثلا 1.2 کیلومتر). پس نور برای این که به شما برسه، مدت بیشتری رو باید توی راه طی کنه. از طرفی شما این اختلاف زمانی رو می بینید؛ که کمی بیشتر از اون 1 ثانیه ی مورد انتظارتونه. پس با خودتون می گید که فرکانس روشن و خاموش شدن چراغ کمتر شده (که متناظره با طول موج بلندتره ( که متناظره با طول موج قرمزتره) ). بنابراین قرمز گرایی می بینید!

حالا اگه چراغ نزدیک بشه ، فاصله کم میشه و آبی گرایی رخ میده .

------------------------------------------------
* :صرفا برای یادآوری؛ تبدیلات گالیله : در بیانی ساده میشه این جوری گفت که یه سری تبدیلاته که توسط بردار، مکان و سرعت و شتاب رو از یه دستگاه مختصات یه مختصات دیگه تبدیل می کنه . و خیلی هم شهودیه. مثلا وقتی یک دزد با سرعت 5 متر بر ثانیه در حال فرار از دست یه پلیسه، که پلیسه هم با سرعت 2 متر بر ثانیه داره دنبالش میدوه ، سرعت دستگاه دزد از دید دستگاه پلیس ، 3 متر بر ثانیه اس و دور شونده .:x_x:

** : توی سرعت های بالا برای این اختلاف فاصله ایجاد شده ، باید تبدیلات گالیله ای رو به فرم نسبیتی نوشت (دقت کنید که توی حالت غیرنسبیتی هم ما از تبدیلات گالیله (برای مکان) به طور ضمنی استفاده کردیم) . نهایتا هم به رابطه ی دوپلر نسبیتی می رسیم...:44::44:

mahnejad
02-14-2013, 11:56 AM
تو بخش اختر فیزیک قسمت سحابی ها به یه موضوعی برخوردم که یکم ذهنمو مشغول کرد:سحابی های تاریک هم نور اطراف و پشت سرشون رو جذب میکنن و تاریک به نظر میرسن و سیاهچاله ها هم این ویژگی رو دارن.حالا پس فرقشون چیه؟یا هر دو یکی هستن؟

Mehrnoosh
02-14-2013, 03:28 PM
تو بخش اختر فیزیک قسمت سحابی ها به یه موضوعی برخوردم که یکم ذهنمو مشغول کرد:سحابی های تاریک هم نور اطراف و پشت سرشون رو جذب میکنن و تاریک به نظر میرسن و سیاهچاله ها هم این ویژگی رو دارن.حالا پس فرقشون چیه؟یا هر دو یکی هستن؟

سحابی تاریک (http://wiki.avastarco.com/index.php?title=%D8%B3%D8%AD%D8%A7%D8%A8%DB%8C_%D8 %AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9)
"به توده گازی سرد گفته می شود که مدتی از مرگ ستاره آن گذشته است و ستاره دیگری نزدیک آن نیست که بتواند نوری را منتشر کند یا منعکس کنداین نوع سحابی فقط زمانی قابل دیدن است که ستاره یا سحابی درخشانی در پشت آن باشد از آن جا که این سحابی ها مانع عبور نور می شوند به صورت ابر های تاریک و سیاه مشاهده می شوند سحابی های تاریک تنها بخشی از مواد تاریک میان ستاره ای هستند که ما موفق به رصد آن شده ایم. از مشهور ترین این سحابی ها میتوان به سحابی کله اسبی و گلبول اشاره کرد."
سیاه چاله (http://wiki.avastarco.com/index.php?title=%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87%DA%86%D8% A7%D9%84%D9%87): "سیاه‌چاله ناحیه‌ای از فضا-زمان است که هیچ چیز، حتی نور نمی‌تواند از میدان گرانشی آن بگریزد. وجود سیاه‌چاله‌ها در نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین پیش بینی می‌شود. این نظریه پیش بینی می‌کند که یک جرم به اندازه کافی فشرده می‌تواند سبب تغییر شکل و خمیدگی فضا-زمان وتشکیل سیاهچاله شود. پیرامون سیاهچاله رویه‌ای ریاضی به نام افق رویداد تعریف می‌شود که هیچ چیزی پس از عبور از آن نمی‌تواند به بیرون برگردد و نقطه بدون بازگشت است."
این دو کاملا باهم فرق دارند سیاه چاله جسمی است با گرانش فوق العاده در یک نقطه ولی سحابی تاریک توده گاز سرد هست که به عبارتی با جذب نور ستاره پشت سرش مانع عبور نور میشه که این به دلیل گرانش جرمی نیست سیاه چاله در شعاعی خاص همه چیز را جذب میکند حتی نور! ولی سحابی اینگونه نیست

arashgmn
02-14-2013, 03:42 PM
به طور خیلی ساده میشه این طور توضیح داد :

سحابی های تاریک ، نمی ذارن که نور از یه سمتشون به سمت دیگه بره . اما این ابدا به این مفهموم نیست که نور اونجا نابود میشه ! مثلا وقتی یه کتاب رو جلوی یه چراغ بگیریم ، نور چراغ ازش رد نمیشه . اما اگه یه کاعذ نازک بگیریم شاید رد بشه . این یعتی این که ضخامت (به بیانی چگالی سطحی) جسم می تونه تعیین کننده این باشه که نور از جسم می گذره یا نه. اما اگه شما به یه کتاب یه پرتو گاما بتابونید ، حتما ازش رد میشه . در واقع برای این که پرتو گاما رو متوقف کنید نیاز به یه محافظ ضخیم از جنس سرب دارید !!! این نشون میده که گذشتن نور از یه جسم علاوه بر چگالی سطحی ، به طول موج جسم ورودی هم بستگی داره ( طول موج گاما بسیار کوتاه اما طول موج چراغ های مریی که ما استفاده می کنیم ، از مرتبه ی 0.1 میکرومتره) . این دوتا عامل باعث میشن که نور زیادی از سحابی های تاریک عبور نکنه .

اما سیاهچاله ها ، اجسام بسیار متفاوتی هستن . و وقتی یک نور درون سیاهچاله به دام می فته ، میشه گفت که دیگه عملا نابود شده (یا حداقل دیگه نمی تونه از سیاهچاله بیرون بیاد) و مسئله دیگه گذشتن نور از سیاهچاله نیست. بذارید کمی بیشتر راجع به نور و سیاچاله ها بگم :

یه جسم خیلی خیلی پر جرم مثل کره زمین رو درنظر بگیرید . شما سعی دارید که یه سنگ رو به بیرون کره زمین پرتاب کنید . اما اگه سنگ رو به اندازه کافی پرسرعت پرتاب نکنید ، سنگ به هرحال یه جایی می خوره به زمین . در حقیقت محاسبات نشون میدن که یرای این که یه جسمو به بیرون زمین پرت کنیم ، باید اونو به سرعتی بیش از 11 کیلومتر بر ثانیه برسونیم (که سرعتی وحشتناکه) . حالا یه جسمی رو فرض کنید که حیلی حیلی چگال تر از زمینه. به طوری که برای این که جسمی رو از سطحش به بیرون پرت کنیم، نیاز داشته باشیم تا جسم رو به بیشینه سرعت ممکن (سرعت نور ) برسونیم . حالا فرض کنید که سرعت مورد نیاز حتی از سرعت نور هم بیشتر باشه . خب دیگه عملا هرچیزی با هر سرعتی ، هیچ گاه نمی تونه فرار کنه از سطح اون جسم (شعاع شوارتز شیلد جسم)*. البته اگه در فاصله دورتری از این جسم باشیم ، هنوز سرعت فرار از جسم ، کمتر از سرعت نوره. به این جسم فوق العاده چگال میگیم سیاهچاله . چون نوری که بهش می خوره امکان بازگشت نداره . در حقیقت تمام نور هایی که وارد اون شعاع شوارتزشیلد میشن ، نمی تونن بیان بیرون . پس هیچ نوری بازتاب نمی شه و سیاه چاله ، سیاه می مونه .

در سیاهچاله ها با گذر نور از شعاع شوارتز شیلد، دیگه بازگشتی وجود نداره. یعنی عملا اطلاعاتی که همراه با اون نور بوده نابود میشه . اما تو سحابی تاریک ، در سمت دیگه ی سحابی ، نورها بازتاب یا نشر میشن . یعنی احتمالا اگه ما برایم ، اون طرف سحابی کله اسبی ، اونو تاریک نمی بینیم ...

* : شعاع شوارتزشیلد برای هر چیزی حتی یه مورچه هم حساب میشه اما تنها برای اجسام بسیار پرجرم ،این شعاع، شعاع موثری خواهد بود . مثلا برای یک انسان ، در بهترین حالت ، شعاع شوارتزشیلد چیزی از مرتبه ی 10 به توان منفی 29 متر خواهد بود که از کوچکترین طول موج ها نور هم بسیار کوچکتره.

پی نوشت: اگر خسته کننده شد، عذر می خوام .

mohsen4465
02-14-2013, 04:15 PM

بطور خیلی ساده، سحابی توده ای از گاز، غبار و یا خرده‌های سنگ و یخ معلق در فضا با ابعادی عظیمه (به اندازه منظومه شمسی و یا بسیار بسیار بزرگتر). در صورتی که در داخل اون مواد جامد (مانند سنگ و یخ) وجود داشته باشه و همچنین در پس زمینه‌ای کمی روشن‌تر قرار بگیرن میتونن نور پس زمینه رو جذب کرده و بشکل توده‌ای سیاه رنگ دیده بشن.

و اما سیاه چاله؛ سیاه چاله‌ها اجرامی با گرانش بسیار بالا هستن در حدی که حتی نور هم نمیتونه از دام جاذبه اونها فرار کنه و بنابراین سیاه رنگ دیده میشن.

Ramtin Reyhani
02-21-2013, 02:22 PM
ببخشید...
می خواستم ببینم کسی می دونه در حال حاضر k>0 or k<0 or k=0 بیشتر مورد قبول واقع شده و جهان ما الان بر اساس H0 ثابت هابل تخت، باز یا بسته است؟

solh
02-21-2013, 02:44 PM
ببخشید...
می خواستم ببینم کسی می دونه در حال حاضر k>0 or k<0 or k=0 بیشتر مورد قبول واقع شده و جهان ما الان بر اساس H0 ثابت هابل تخت، باز یا بسته است؟

اینطور که من میدونم با دقت زیادی صفره . و این جای تعجب برای همه گذاشته که چطور اینطور شده و در میان این همه جهان ممکن چرا k در دنیای ما اینقدر نزدیک به صفره .

nimaronaghi
02-21-2013, 04:11 PM
اینطور که من میدونم با دقت زیادی صفره . و این جای تعجب برای همه گذاشته که چطور اینطور شده و در میان این همه جهان ممکن چرا k در دنیای ما اینقدر نزدیک به صفره .
نظریه‌ی عالم تورمی تا حد خوبی k=1 رو توجیه می‌کنه.

gshahali
02-21-2013, 04:28 PM
ببخشید...

سلام دوست عزیز

این پاسخ را هم در کنار پاسخ دیگر دوستان ببینید:

مدت‌های طولانی است که به‌‌‌صورت نظری، کیهان‌شناسی تورمی از یک هندسه تخت پشتیبانی می‌کند. این کیهان‌شناسی ضمن حل دیگر مسائل، تختی را به‌دنبال دارد. چند صباحی بیش نیست که حمایت مشاهداتی از این هندسه نیز به‌دست آمده است، به‌ویژه مشاهده‌ی اندازه‌ی زاویه‌ای عارضه‌ها (تغییرات بسیار جزئی) در زمینه ریزموج کیهانی. علیرغم اینکه هرگز این امکان وجود ندارد که ثابت کنیم جهان دقیقاً تخت است، تمام شواهد بر این دلالت دارد که دست کم بسیار به حالت تخت نزدیک می‌‌‌باشد؛ و این در حالی است که با چند درصد خطا، سرجمع تمام پارامترهای چگالی (شامل ثابت کیهان‌شناختی) یک می‌شود [متناظر با k=0].

منبع: کتاب «آشنایی با کیهان‌شناسی نوین» ترجمه کتاب An Introduction to modern cosmology نوشته Andrew Liddle

موفق باشید

Kian SHams
02-25-2013, 05:07 PM
می خواستم بدونم :confused: که :
ایا ستاره ها هم محور گردش دارند...؟
میانگین سرعت گردششون چند است...؟
و
یک ستاره را نام ببرید...؟

Kian SHams
02-25-2013, 05:26 PM
ایا کیهان گرد است...؟