PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نهمین دوره المپیاد نجوم

صفحه ها : [1] 2

erfan bayat
11-16-2012, 08:35 PM
کم کم نهمین دوره المپیادم داره شروع میشه

در این تاپیک در مورده وقایع و امتحانات نهمین دوره المپیاد نجوم اطلاع رسانی و بحث خواهد شد.

برای دریافت پاسخنامه تشریحی مرحله اول به تاپیک زیر مراجعه کنید:

پاسخنامه تشریحی مرحله اول نهمین دوره المپیاد نجوم و اخترفیزیک (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1344-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%84%D9%87-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D9%86%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85)

برای دریافت پاسخنامه تشریحی مرحله دوم به لینک زیر مراجعه کنید:

پاسخنامه تشریحی مرحله دوم نهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1254-%D9%86%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85&p=59543&viewfull=1#post59543)

MOON
11-17-2012, 11:57 PM
ببخشيد شما ميدونيد كه امسال تاريخ آزمون مرحله اول دقيقآ كيه ؟
چون به جاي اينكه مدرسه به ما ياداوري كنه ما بايد به مدرسمون ياداوري كنيم كه ما رو المپياد ثبت نام كنن

erfan bayat
11-18-2012, 01:10 AM
ببخشيد شما ميدونيد كه امسال تاريخ آزمون مرحله اول دقيقآ كيه ؟
چون به جاي اينكه مدرسه به ما ياداوري كنه ما بايد به مدرسمون ياداوري كنيم كه ما رو المپياد ثبت نام كنن
به احتمال زیاد سایت باشگاه اعلام میکنه
http://ysc.ac.ir/
احتمالا اوایل بهمن باشه ولی من باز می پرسم اگه چیزی فهمیدم میگم

platopluto
11-25-2012, 06:42 PM
ممنون بابت گذاشتن این تاپیک
و البته یه سوال،
سرفصل های مرحله ی اول رو ممکنه به طور دقیق بگید؟
با تشکر

erfan bayat
11-25-2012, 08:36 PM
ممنون بابت گذاشتن این تاپیک
و البته یه سوال،
سرفصل های مرحله ی اول رو ممکنه به طور دقیق بگید؟
با تشکر
مرحله1
احتمالا مرحله اول اوایل بهمن که نیاز داره یه برنامه منسجم داشته باشید.در نظر بگیرید که امتحانات دی نزدیکه و باید بخش اعظمی از کارو جمع کنید.
من اینجا افرادو 3 دسته میکنم
1-دسته اول افرادی هستند که کلاس های زیادی داشتند و زیاد خوندن و در سواد و مسئله حل کردن مشکل خاصی ندارند. بهتره که کم کم مسئله به صورت تستی با نمونه سوالاتی که وجود داره کار بشه و فشار سوالات تشریحی و خوندن مباحث مرحله 2 و دوره کم بشه و فشار رو مرحله اول باشه. من توصیه میکنم امتحانات مرحله اول ازمایشی و دوره های مختلف تو شرایط مناسب تو وقت نیم تا 1 ساعت کمتر از خودشون امتحان بگیرن.دقت کنید که قبولی این افراد تو مرحله 1 99.9999% هستش ولی باید توجه داشته باشند ممکنه مرحله 1 تو مرحله 2 تاثیر داده بشه و اگر هم تاثیر داده نشه روحیتونو میتونید بالا ببرید(نصایح منو جدی بگیرید).اگه جایی مرحله اول به صورت استانی یا کشوری برگزار کرد توصیه میشه شرکت کنید
2-دسته دوم افرادین که به قصد قبولی مرحله 2 و مدال میرن ولی تازه شروع کردن و سوادشون هنوز کمه و نیاز به خوندن بیشتری دارن.بهتره این افراد حداکثر تا هفته بعد برای خوندن مرحله1 به صورت جدی اقدام کنن.(دوم ها هم حتما توجه کنن که تمامم تلا ش خودشون رو واسه قبول شدن بکنن چون تجربه ی مرحله2 حتی اگه قبول نشید واقعا چیزه خوبیه)
3-افرادی که فقط مرحله 1 میخوان قبول شن و میخوان الان شروع کنن .برای این افراد روش های دوپینگی به شدت نیاز هستش:
1- کلاس های مرحله1
2-کتاب های مرحله 1 که دارای اموزش باشند مثل الفبای المپیاد نجوم-رزمندگان-سری شومز و از این قبیل کتاب های صرفا دوپینگی
در پست بعدی یه سری منبع واسه خوندن و مباحث توضیح میدم

afshari
11-29-2012, 09:31 AM
ببخشید برای مرحله ی اول تا چه حد مسئله میاد ؟

پیمان اکبرنیا
12-03-2012, 10:06 AM
ببخشید برای مرحله ی اول تا چه حد مسئله میاد ؟

سلام دوست عزیز

تا وقتی که چند نمونه از مسائل المپیاد را نبینید متوجه سطح مسائل نمی شوید. به شما پیشنهاد می کنم نگاهی به مسائل 4 دوره آخر المپیاد نجوم بکنید تا متوجه سطح مسائل شوید. میتونید این دوره ها را از لینکهای زیر پیدا کنید:

دانلود سوالات مرحله اول سالهای گذشته المپیاد کشوری نجوم (http://erfanbayat.persiangig.com/soal%20astronomy%20olympiad/marhale1/)

برای دیدن چند مرحله آزمون آزمایشی هم که بچه ها در سالهای قبل طراحی کرده اند لینک زیر را ببینید:

المپیادهای آزمایشی مرحله اول نجوم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?75-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85-%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%84%D9%87-%D8%A7%D9%88%D9%84&p=25541&viewfull=1#post25541)

erfan bayat
12-04-2012, 11:03 PM
مباحث مرحله اول
الف)مکانیک:
1 -تسلط کامل به 3 قانون کپلر(مثلا باید کاملا بدونید از قانون دوم کپلر به صورت معادلاتی چجوری استفاده کنید.مسئله هایی که با استفاده از مساحت بیضی که به صورت هندسی میشه حساب کرد و پارامتر هایی که ازش به دست میاد)2-اشنایی کامل به انواع مقاطع مخروطی و ویژگی های آن(معادلات قطبی دکارتی- مساحت بیضی-...)
3-تکانه(زاویه ای و خطی) و انرژی به خصوص در مورده مدارها تا حده ساده و روابط ابتدایی(مثلا اگه دو تا مدار بهتون دادند بتونید در مورد انرژی و تکانشون بحث کنید)
4-معادلات مربوط به حرکت مقاطع مخروطی(سرعتشون و ....)
5-سینماتیک و دینامیک
6-تحلیل ابعادی
کروی
اشنایی کامل با مثلثات و مثلث کروی- انواع مختصات ها(استوایی- سمتی ارتفاعی-دایره البروجی)-روابط تبدیل دستگاه های مختصات چگونگی کار کردن باهاشون-حرکت تقدیمی-انواع سال ها(اعتدالی...)-انواع تقویم- ابیراهی در حده ساده-افت افق-حرکت ویژه-شکست با فرض تختی صفحات جو-اختلاف منظر
اخترفیزیک
روابط مربوط به قدر(ظاهری-مطلق-..)-جسم سیاه- شار-رابطه وین روشنایی-جذب جو و میان ستاره ای در حده ساده-اشنایی با روابط جرم-چگالی-دما
قضیه ویریال در حد رابطه و استفاده از ان-قرمزگرایی گرانشی و ...-اثر دوپلر-
سرعت شعاعی مماسی- اشنایی با سیستم های ستاره ای شامل کهکشان ها خوشه ها-ستارگان دوتایی-مراحل عمر ستاره-رابطه جرم درخشندگی-رابطه هابل-
رصد
اشنایی کامل با صورت فلکی ها(نقطه بازی- صورت فلکی های دایره البروجی-استوایی-انقلابینو اعتدالین کجان- قطب های دایره البروج-استوا-کهکشان-مرکزکهکشان کجاست-همسایه های صورت فلکی ها-تعداد صورت فلکی ها)بعضی چیزای واضح فصل ها مثل مثلث تابستانی-شش ضلعی زمستانی-تمام محاسبات مربوط به تلسکوپ(توان تفکیک...)-اشنایی با جرم های معروف و جای ان ها
توصیه میشه سوالات موجود در پست قبلی حتما حل شه مخصوصا دوره قبل که اگه پیدا کردم میزارم
همینطور خواندن کتاب های دوپینگی لازمه

solh
12-11-2012, 11:10 PM
بلاخره یه اعلامیه ای زدن ! برید سایت باشگاه و مطالعه کنید . امسال امتحان مثل این که آخر بهمنه .

و اینکه امسال هم سال دوم و سومی ها هستن ! دومی ها برن لذت ببرن !سومی ها کارشون سخت تر میشه ! در مورد اولی ها هم که اصلا چیزی ننوشته . ولی احتمالا موقع ثبت نام دقیق تر میگن ،بهر حال معمولا آزمون مرحله یک رو میتونن بدن . (من که اول بودم نمیشد !)

Mojtaba.M
12-11-2012, 11:35 PM
ابن که آزمون افتاده آخر بهمن به نظرم خوبه ! چون بعد از امتحانات فرصت بیشتری برای خواندن داریم .

مخصوصا این که در امتحانا هم نمیشه چیز زیادی خودند.

در مورد سال اول ها هم نوشته که امکان شرکت در مرحله اول هست ولی به مرحله دوم راه پیدا نمیکنند ؛ مثل پارسال .

این هم لینک اطلاعیه المپیاد های سال 92-91 (http://ysc.ac.ir/include_news_014.php)

انشاالله همه موفق باشند .:have a nice day:

solh
12-12-2012, 12:07 AM
ابن که آزمون افتاده آخر بهمن به نظرم خوبه ! چون بعد از امتحانات فرصت بیشتری برای خواندن داریم .

مخصوصا این که در امتحانا هم نمیشه چیز زیادی خودند.

در مورد سال اول ها هم نوشته که امکان شرکت در مرحله اول هست ولی به مرحله دوم راه پیدا نمیکنند ؛ مثل پارسال .

این هم لینک اطلاعیه المپیاد های سال 92-91 (http://ysc.ac.ir/include_news_014.php)

انشاالله همه موفق باشند .:have a nice day:

بله ولی این موضوع رو در نظر بگیرید که فاصله تا مرحله دو کم میشه !

Siavash9874
12-22-2012, 10:56 PM
http://ysc.ac.ir/include_news_015.php
http://sanaad.medu.ir/
ثبت نام نهمین دوره هم شروع شد :)

Mojtaba.M
01-11-2013, 02:34 PM
این جدید ترین اطلاعیه برای دوستانی است که جا ماندند:

پيرو خبر منتشر شده در سامانه‌ی نام‌نويسی دانش‌آموزان (سناد)، به اطلاع می‌رسانيم ثبت نام در آزمون مرحله‌ی اول المپيادهای علمی تا پایان روز چهارشنبه 20 دی 1391 ادامه خواهد داشت. به دانش‌پژوهان گرامی توصیه می‌شود جهت جلوگیری از افزایش ترافیک شبکه و بروز خطا در پردازش عملیات بانکی خود از موکول نمودن ثبت نام در روز و ساعات پایانی اعلام شده خودداری نمایند.
پی نوشت (1): زمان ثبت نام و تایید نهایی در مرحله‌ی اول المپیادهای سال 1391، تا پایان روز چهارشنبه 27 دی‌ماه تمدید شد. در اطلاعیه‌ی سناد آمده است که: «مدیران محترم دقت نمایند امکان پرداخت هزینه ثبت نام المپیاد برای دانش آموزانی که ازطریق پنل مدیرمدرسه ثبت نام نموده اند تنها ازطریق پنل مدیر بوده و این امکان برای دانش آموز وجود ندارد.لذا به منظور تکمیل و تایید نهایی ثبت نام المپیاد و اعلام لیست قطعی؛ تا قبل از اتمام زمان مذکور نسبت به تعیین وضعیت پرداخت و تایید دانش آموزان اقدام نمایید »

منبع:آیریسک

Amir Shayan Nejati
01-29-2013, 02:18 PM
درودبرهمه ی دوستان المپیادی
شنبه 14 بهمن آزمون آزمایشی مرحله 1 ازطرف طلاهای امسال گرفته میشه.توی وبلاگشون هم اطلاع رسانی کردن.
چون الان ودرحال حاضر نزدیکترین افرادبه کمیته ی حاضر طلاهای امسال هستن پیشنهادمیکنم درآزمون شرکت کنین تا برای مرحله 1 آماده باشید.سوالات هم به تناسب با طرزفکر کمیته ی امسال طرح خواهندشد.فقط اگرمیخواهید آزمونوبدین دروبلاگ بهشون اعلام کنین باپیام دادن یابهشون ایمیل بزنیدتا آمار شرکت کننده ها بیاددستشون.براماهم دعاکنیدقبول بشیم امسال.
اینم آدرس وبلاگ طلایی های امسال:
7thioaa.blogfa.com
مرسی

Astronomy
02-04-2013, 09:46 PM
دوستان کسی میدونه چجوری باید کارت ورود به جلسه رو دریافت کنیم؟

سایت http://ysc.ac.ir که باز نمیشه! چیکار باید بکنیم؟

LGH
02-05-2013, 08:57 PM
درود!
کارت ورود به جلسه روی سایت سناده!

Mojtaba.M
02-05-2013, 09:54 PM
برای گرفتن کارت ورود به جلسه آزمون در سایت آیریسک این چنین آمده :

به اطلاع داوطلبان شركت در آزمون مرحله اول المپيادهای علمی كشور كه در موعد مقرر ثبت نام نموده و شرايط آنان نيز توسط مديران واحدهای آموزشی بررسی و تأييد شده است می‌رسانیم که كارت شركت در جلسه آزمون از عصر روز سه‌شنبه 17 بهمن 1391 قابل دريافت و چاپ می‌باشد. داوطلبان عزيز توجه داشته باشند پس از دريافت كارت با مراجعه به دبيرستان محل تحصيل خود نسبت به تایید مدرسه از طریق مهر دبیرستان اقدام نمايند. بديهي است محل برگزاري آزمون و شماره صندلي داوطلب نيز در كارت ورود به جلسه داوطلب درج شده است، لذا از كليه داوطلبان درخواست مي شود به منظور عدم مواجهه با مشكلات غيرمنتظره قبل از آزمون محل برگزاری آزمون خود را شناسايی نموده و همچنين كارت ملی يا شناسنامه‌ی عكسدار خود را در روز آزمون حتماً همراه داشته باشند.
دانش آموزانی که در آزمون مرحله اول المپیاد شرکت کرده‌اند برای گرفتن کارت ورود به جلسه لازم است وارد سامانه‌ی سناد شده از قسمت ثبت نام المپیاد، منوی مشاهده‌ی اطلاعات، کارت ورود به جلسه آزمون خود را دریافت نمایند. لازم به ذکر است کارت بدون عکس معتبر نمی باشد و همچنین دانش آموزانی که تاکنون پرداخت هزینه را انجام نداده اند بعد از 8 ساعت از زمان پرداخت هزینه‌ی آزمون قادر به دریافت کارت خود خواهند بود.

من کلا نفهمیدم این سامانه سناد چه طوریه ؟:دی زمان ثبت نام هم مشکل داشتم ، هرکاری که میکنم به بخش دانش آموزی وارد نمیشه :)

حالا کسی از دوستان اگر میدونه این سامانه سناد چشه ؟ یه اطلاعاتی هم در اختیار ما قرار بدهند متشکر میشویم

kimiya-gh
02-06-2013, 11:22 PM
مال مارو ک خود مدرسه ثبت نام کرد
من خودم از مدیرمون پرسیدم گفتن ک خود مدرسه کارتامونو میگیره
ب هر حال برای همه ی المپیادی های آوااستار آرزوی موفقیت دارم
باتشکر

یزدان بابازاده
02-09-2013, 06:42 PM
نزدیک مرحله 1 شدیم ... آرزوی موفقیت برای همه دوستان .

مهدی صابری
02-09-2013, 08:43 PM
دوستان حتما روی کارتتون عکس داشته باشید و در غیر این صورت نمی تونید وارد شوید.

albertini
02-09-2013, 08:46 PM
ببخشيد من الان حال خيلي بدي دارم
ديروز سوال هاي مرحله 1 كه طلاهاي امسال طرح كردند رو از وبلاگشون دانلود كردم ولي بيشتر سوالا رو نمي فهمم
من واقعا خوندم و تلاش كردم ولي اگر سوال هاي مرحله 1 همينجوري باشه فاتحمون خوندس
خيلي نگرانم
لطفا سوالات رو بررسي كنيد و بگيد چقدر احتمال داره مرحله 1 اين شكلي سوال بياد ؟
:(‌:(‌:(‌

erfan bayat
02-09-2013, 09:17 PM
ديروز سوال هاي مرحله 1 كه طلاهاي امسال طرح كردند رو از وبلاگشون دانلود كردم ولي بيشتر سوالا رو نمي فهمم
خيلي نگرانم
من سوالاتو یه نگاه همین الان انداختم!
واقعا اکثر سوالات سطحش از استاندارد مرحله اول بالاتر بود!
قطعا از این ساده تر خواهد بود ولی سوالات خوبیم بینش بود که واسه مرحله اول مناسب بود به نظرم
البته بزارید بیشتر ببینم!

Navid MMM
02-09-2013, 09:32 PM
خيلي نگرانم

بله آقای بیات درست میگن....یکی از همین پچه هایی که سوال طرح کرده تو مدرسه ی ماست...
من از ایشون پرسیدم گفتن سوالات رو یه چیزی بین مرحله ی 1و2 طرح کردند....بعضی از سوالات در سطح مرحله ی دو هستند....
نگران نباشید :دی :دی

arashgmn
02-10-2013, 02:24 AM
بابا اون بندگان خدا که سوال طرح کردن که خودشون گفتن که سوالا سخته و درصدها حتما پایینه . پس حله دیگه ... :thumbsup:

kimiya-gh
02-10-2013, 09:49 AM
من ک اون سوالارو دیدم ناامید شدم
دعا کنید قبول شم
البته از مهر زیاد نخوندماااا

Amir Shayan Nejati
02-10-2013, 10:42 AM
من ک اون سوالارو دیدم ناامید شدم
دعا کنید قبول شم
البته از مهر زیاد نخوندماااا

سلام!
اصلابه سوالای طلاها فکرنکنید چون خودشون به ماگفتن اگه این آزمون روبالای 30میزدین میتونستین مطمئن باشین مرحله 2 قبولین البته شایدکمی اغراق کرده باشن ولی یکیشون به من گفت سوالارو مدل مرحله 1 طرح نکردن یعنی برای تست نبوده وبیشترمیخواستن شما تحلیلی حل کنید وحتی جالبه بدونید بالاتر از 35درصد تاحالاکسی نزده و10نفراول فعلن معلوم شدن که تاالان ازحلی شنیدم یکی هست وازطباطبایی هم5-6تا بقیه رونمیدونم.درضمن علت اینکه جوابارونمیذارن اینه که هنوزتا پنجشنبه دومای انرژی نداده بودن و میخواستن جوابای اونابیاد.به هرحال من پاسخنامه دارم اگه خواستین شایدبتونم جواب سوالایی که نمیدونین روبگم که بفهمین درست زدین یانه.
و یک نکته ی جالب:::::
حتی اگه برگتونوسفیدداده باشین قبول شدین درآزمونشون...

Moris75
02-10-2013, 06:57 PM
سلام!
اصلابه سوالای طلاها فکرنکنید چون خودشون به ماگفتن اگه این آزمون روبالای 30میزدین میتونستین مطمئن باشین مرحله 2 قبولین البته شایدکمی اغراق کرده باشن ولی یکیشون به من گفت سوالارو مدل مرحله 1 طرح نکردن یعنی برای تست نبوده وبیشترمیخواستن شما تحلیلی حل کنید وحتی جالبه بدونید بالاتر از 35درصد تاحالاکسی نزده و10نفراول فعلن معلوم شدن که تاالان ازحلی شنیدم یکی هست وازطباطبایی هم5-6تا بقیه رونمیدونم.درضمن علت اینکه جوابارونمیذارن اینه که هنوزتا پنجشنبه دومای انرژی نداده بودن و میخواستن جوابای اونابیاد.به هرحال من پاسخنامه دارم اگه خواستین شایدبتونم جواب سوالایی که نمیدونین روبگم که بفهمین درست زدین یانه.
و یک نکته ی جالب:::::
حتی اگه برگتونوسفیدداده باشین قبول شدین درآزمونشون...

آره خب مثلا کسی که تعداد تست هایی که غلط زده 3 برابر درستش بود قبول می شد مثل این که دوره سوم یا چهارم این طوری بوده هرچند که سوالاتش ساده بوده اما کسانی که زدند و درصدشان صفر بوده قبول شدند و پایین ترین درصد در این امتحان منفی زده خیلی وقت بود پستی نداده بودم گفتم بیام ی پست بگذارم حال و هوا عوض شه دوستان براتون آرزوی موفقیت می کنم اگه کسی نمونه سوال مرحله 1 خواست به من پیام بده اینم آدرس پرشین گیگی هست که منو بعضی از بچه های علامه توش سوال مطلب علمی و جزوه قراره قراره آپلود کنیم البته تازه ایجاد شده و من سعی میکنم تا مرحله 1 یه سری سوالو جزوه آپلود کنم خوشحال میشم سر بزنید امید وارم مفید باشه موفق باشید.اینیو که به حالت لینک نیست برای دوستان مهمانه که لینک ها رو نمیبینند.:) adv-astronomy.persiangig.com
http://adv-astronomy.persiangig.com

albertini
02-10-2013, 09:16 PM
ببخشيد آيا درصد سوال هايي كه از هر بخش مياد مشخص شده يا قراره غافلگير بشيم ؟
چون پارسال بيشترش اخترفيزيك بود منم امسال بيشتر اخترفيزيك خوندم
نكنه يه دفه بيشترش كروي بياد !!!!!!
اگر در اين مورد هم چيزي مي دونيد بگيد لطفا

پیمان اکبرنیا
02-10-2013, 09:30 PM

به احتمال زیاد امسال هم تمرکز بر اخترفیزیک و کیهان شناسی خواهد بود :) بعدش مکانیک سماوی و تصور نمی کنم تعداد سوالات نجوم کروی زیاد باشه (هرچند که ناراحتم که نجوم کروی کم شده)

البته همه چیز قابل پیش بینی نیست و اگر ترکیب سوالات تفاوت داشت شما به خودتون استرس وارد نکنید شرایط برای همه یکسانه :)

Moris75
02-10-2013, 10:07 PM
این طور که من شنیدم و چون کمیته باشگاه عوض نشده بیشتر سوالات اختر فیزیکه اما مشخص نیست که چقدر از کدام مبحث می آید سوالات بیشترین شباهت را ازبین سال های پیش به سال پیش دارد در ضمن به نظر من در المپیاد باید غافلگیر شد دیگر یکی از دلایلی که آزمایشی امسال کروی نداشت همین مورد می باشد بنظر من اختر فیزیک خونده باشی و کمی هم مکانیک سماوی از روی کتابای به قول آقای بیات دوپینگی قبولی موفق باشی.

Astronomy
02-10-2013, 10:07 PM
شرایط برای همه یکسانه :)
شرایط برای همه یکسانه!!!!!!!!!!! :)

Moris75
02-10-2013, 11:21 PM
شرایط برای همه یکسانه!!!!!!!!!!! :)

بله شرایط آزمون برای همه یکسانه.

Astronomy
02-10-2013, 11:29 PM
آره! میدونم! همه میدونن! لازم به توضیح هم نیست :)

پیمان اکبرنیا
02-10-2013, 11:40 PM
الان مشکل چیه؟ یا دقیق توضیح بدید یا اینکه اینطور ادامه ندید!

Mostafa
02-10-2013, 11:43 PM
سلام دوستان

شايد منظور آقاي Astronomy تلويحا اين باشه كه شرايط آزمون يكسان هست ، ولي شرايط آموزش و دسترسي به مدرس و ... يكسان نيست

( از من ميشنويد حتي گاهي شرايط آزمون هم يكسان نيست ! )

اما در مجموع چنين چيزي تقصير كسي هم نيست ( البته تقصير كسي هست ، اما تقصير بچه ها و معلم ها و حتي مدارس نيست ! )

يكي از اهداف همين فروم هم كم كردن فاصله ها است كه اميدواريم بتوانيم در اين كار موفق باشيم

البته ناگفته نماند كه درصد بالايي از موفقيت ، به فعاليت خود شخص بستگي دارد و اين حرف هم واقعآ شعار نيست ( نمونه اش دوست خوبمان آقاي solh كه در استان بوشهر

و بدون معلم مدال نقره گرفتند )

به هر حال باز هم اميدواريم كه فاصله ها ( حد اقل در دسترسي به منابع آموزشي ) در كشورمان كم و كمتر بشود

solh
02-10-2013, 11:51 PM

بابا کجاش شرایط آزمون یکسانه ! ما(من !) سر آزمون مرحله دو تا دو ساعت ماشین حساب نداشتم ! سر المپیاد شیمی که کلش یه ساعتو نیم بود پارسال بعضی جاها یه ساعت ماشین حساب نداشتن ! (المپیاد شیمی ای که به وقتش مشهوره و سرعت توی بدست داشتن ماشین حساب ! )

پیمان اکبرنیا
02-11-2013, 12:14 AM
بله این موارد بیشتر برمیگرده به باشگاه دانش پژوهان جوان و همچنین وزارت آموزش و پرورش. پارسال سر قضیه ماشین حساب در بسیاری از حوزه ها مشکل به وجود آمده بود و دعوا شده بود چون اشتباه گفته بودند ماشین حساب مجاز نیست بعد زنگ زده بودند برخی جاها اصلاح شده بود بعضی جاها نشده بود و ... .

در مورد یکسان نبودن شرایط آزمون هم درسته برخی حوزه های آزمون مشکلات زیادی در زمینه های گوناگون دارند که باز هم به دلیل توجه نکردن آموزش و پرورش به مبحث المپیادها است.

کلا سیستم آموزشی شاهکاره در ایران. از دبستان گرفته تا دکتری!

Astronomy
02-11-2013, 12:30 AM
چشم! الان تمام حرفامو میزنم :)

100% درست هست که مدال آوردن به تلاش فرد بستگی داره! اما من مطمئن هستم که اگر شرایط یکسان بود حتما آقای solh طلا میشدن نه نقره!

و خیلی های دیگه که مدالی نیاوردن جزو مدالی ها میبودن! (حالا مدالی به هر رنگ!)

در مورد نابرابری ها در کلاس ها و اینا که کسی شکی نداره و توضیحی هم فکر نکنم نیازی باشه داده باشه!

در مورد آزمون اما! در خود آزمون رو هم که آقای solh اشاره کردند! بعدش گفتند که اشتباه های محاسباتی رو نادیده میگیرن و تصحیح میکنن

اما باز هم در بعضی استان ها (مثل مازندران! که امتحان مرحله 2 فقط توی یک مرکز در ساری انجام میشد) مراقب ها نبود ماشین حساب رو توی صورت جلسه ننوشتند و اینجوری اعتراض دانش آموزا هیچ اثری نداشت!

متاسفانه مدرسه هم هیچ حمایتی از دانش آموزا نکرد و حقشون کاملا پایمال شد!

حالا از این بگذریم! دوستی دارم به نام ع. د. از بابل! (شاید نخواد اسمش رو بگم!) ایشون توی مرکز ساری امتحان داد و 2 ساعت هم ماشین حساب نداشت و آخر هم غلط های محاسباتی به نمرش اضافه نشد!

و با این حال با اختلاف خیلی کم با نفر 40ام، 41 شد و مرحله 2 پذیرفته نشد! (این رو برای اعتراض که به باشگاه دانش پژوهان رفته بود بهش گفتند!)

من خودم با توجه به شناختی که ازش داشتم جزو بهترین شانس های اول طلا میدونستمش!

رفت تهران و اعتراض کرد! برگش رو دید! و نا حقی هایی که انجام شد ... سوالی که کاملا درست حل کرده بود و نصف نمره رو نندادند! فقط همین هم نبود! تو سوال های دیگه هم غلط های الکی ...

این کملا واضح هست که نمیخوان شهرستانی ها مرحله 2 رو قبول بشن! هزینه ی اسکان برای شهرستانی ها زیاد هست! خرج زیاد رو دست باشگاه میاد ...

اما نابرابری دیگه فاصله ای هست که بین کلاس ها و آزمون ها بود! ماه رمضان باعث اختلاف زمانی شده بود! همیشه میگفتن چون توی دوره دیگه تهرانی ها کلاس زیاد نمیرن شرایط برابر هست

اما این اختلاف زمانی باعث شد که باز هم توی اون فاصله تهرانی ها کلاس های زیادی برن! همون جزوه هایی که داشتند دوباره بهشون درس داده بشه!

در کل شهرستانی ای که دیپلم افتخار بگیره خیلی باهوش تر و (برای من) قابل احترام تر از تهرانی ای هست که طلا بگیره!

شاید این حرف ها رو من میزنم بخندید بگید تو هروقت خودت خوب خوندی بگو! اما این حرف ها برای اون دوستم بود که دیدم چجوری حقش ضایع شد!

شرمنده، اما اینجوری خودمم هیچ امیدی ندارم که بخوام مثل آدم بشینم بخونم :)

Moris75
02-11-2013, 12:34 PM
بابا کجاش شرایط آزمون یکسانه ! ما(من !) سر آزمون مرحله دو تا دو ساعت ماشین حساب نداشتم ! سر المپیاد شیمی که کلش یه ساعتو نیم بود پارسال بعضی جاها یه ساعت ماشین حساب نداشتن ! (المپیاد شیمی ای که به وقتش مشهوره و سرعت توی بدست داشتن ماشین حساب ! )

بله حرف شما درست است اما در عوض سال پیش در تصحیح باشگاه به جواب آخر اهمیتی نداد(یا نمره ی کمی به جواب آخر داده اند این طور که من شنیدم البته با تمام این ها همه چی به خود شخص بر می گردد.) در صورتی که سال های قبل فقط به خاطر جواب آخر خیلی ها قبول نمی شدند.:)
البته این شرایط باز هم تا یک زمان خاصی برای همه بود شما می تونستین در چنین شرایطی مسائل را پارامتری پیش ببرید و از مسول حوضه بخواهید که برای اطمینان به باشگاه زنگ بزند.:)

Moris75
02-11-2013, 01:03 PM

100% درست هست که مدال آوردن به تلاش فرد بستگی داره! اما من مطمئن هستم که اگر شرایط یکسان بود حتما آقای solh طلا میشدن نه نقره!

در مورد نابرابری ها در کلاس ها و اینا که کسی شکی نداره و توضیحی هم فکر نکنم نیازی باشه داده باشه!

در مورد آزمون اما! در خود آزمون رو هم که آقای solh اشاره کردند! بعدش گفتند که اشتباه های محاسباتی رو نادیده میگیرن و تصحیح میکنن

اما باز هم در بعضی استان ها (مثل مازندران! که امتحان مرحله 2 فقط توی یک مرکز در ساری انجام میشد) مراقب ها نبود ماشین حساب رو توی صورت جلسه ننوشتند و اینجوری اعتراض دانش آموزا هیچ اثری نداشت!

حالا از این بگذریم! دوستی دارم به نام ع. د. از بابل! (شاید نخواد اسمش رو بگم!) ایشون توی مرکز ساری امتحان داد و 2 ساعت هم ماشین حساب نداشت و آخر هم غلط های محاسباتی به نمرش اضافه نشد!

و با این حال با اختلاف خیلی کم با نفر 40ام، 41 شد و مرحله 2 پذیرفته نشد! (این رو برای اعتراض که به باشگاه دانش پژوهان رفته بود بهش گفتند!)

رفت تهران و اعتراض کرد! برگش رو دید! و نا حقی هایی که انجام شد ... سوالی که کاملا درست حل کرده بود و نصف نمره رو نندادند! فقط همین هم نبود! تو سوال های دیگه هم غلط های الکی ...

این کملا واضح هست که نمیخوان شهرستانی ها مرحله 2 رو قبول بشن! هزینه ی اسکان برای شهرستانی ها زیاد هست! خرج زیاد رو دست باشگاه میاد ...

اما نابرابری دیگه فاصله ای هست که بین کلاس ها و آزمون ها بود! ماه رمضان باعث اختلاف زمانی شده بود! همیشه میگفتن چون توی دوره دیگه تهرانی ها کلاس زیاد نمیرن شرایط برابر هست

اما این اختلاف زمانی باعث شد که باز هم توی اون فاصله تهرانی ها کلاس های زیادی برن! همون جزوه هایی که داشتند دوباره بهشون درس داده بشه!

در کل شهرستانی ای که دیپلم افتخار بگیره خیلی باهوش تر و (برای من) قابل احترام تر از تهرانی ای هست که طلا بگیره!

شاید این حرف ها رو من میزنم بخندید بگید تو هروقت خودت خوب خوندی بگو! اما این حرف ها برای اون دوستم بود که دیدم چجوری حقش ضایع شد!

به نظر من شما سخت دارید اشتباه می کنید شاید باشگاه نخواد که دوستان شهرستانی قبول شوند حالا به هر دلیلی اما مطمئنم که با پارتی بازی و ندادن نمره و از اینجور چیز ها سابقه خود را خراب نمی کند خیلی ها بودند که به دلیل بی دقتی که سر مرحله دو کردند قبول نشدند و امید طلا هم بودند حالا در هر المپیادی من خودم بعضی از این افراد رو از نزدیک دیدم اما از سابقه و این جور چیز ها هم بگذریم مطمئنا باشگاه سر مرحله دو با چنین کاری تیم جهانی اش را هم خراب نمی کند احتمالا چنین پارتی بازی هایی هست اما این طور نیست که یک احتمال طلا چه جهانی چه کشوری از حقش باز بماند در ضمن امسال باشگاه 41 نفری بود به نظر من شما هم به این چیز ها فکر نکن چون همین پارتی بازی ها هم باعث ضایع شدن حق همه میشه پس باز هم شرایط برای همه یکسان است و اگر خود تو تلاشت را بکنی حتی اگر هم طلا نیاری ممکن است بسیاری از این دروس در آینده به دردت بخوره و اگر تلاش کرده باشی شاید طلا نیاری (که این حرف هم درست نیست چون در سال های قبل طلا های جهانی هم توسط دوستان شهرستانی اخذ شده) اما متونی صاحب مدال شوی در ضمن جو مرحله دو خیلی با دوره فرق داره بقول یکی از طلایی های امسال تو همه زورتو روی قبولی مرحله دو بزار که در باشگاه اگر با کلاس پیش بری و منابع معرفی شده رو مطالعه کنی و بی دقتی هم نداشته باشی می تونی صاحب مدال طلا بشی من که خودم امیدوارم بتونم طلا بیارم و برای شما دوستان عزیز هم آرزوی موفقیت دارم. التماس دعا:)
اگرم منابعی کم داشتید می تونید در این لینک پیدا کنی فعلا سوال و جواب های مرحله دو رو آپلود نکردم یعد از مرحله 1 این کار رو میکنم و لینک دوم هم لینک وبلاگ من و بعضی از بچه های علامه می باشد که در آن هر چند وقت یکبار مطالب علمی می گذاریم.:)
adv-astronomy.persiangig.com
adv-news.blogfa.com

solh
02-11-2013, 04:23 PM

در مورد شرایط نابرابر آزمون موافقم ، (فقط هم ماشین حساب نیست ، داستان های زیادی هست که باید توی تاریخ درج بشه ! )
در مورد اشتباه محاسباتی هم که فکر نمیکنم واقعا ازش گذشته باشن ، اونم زمانی که سوال تحلیل داده ای توی امتحان باشه !!! یه سوال توی دوره بود من به خاطر صرف خطای محاسباتی نصف نمره رو گرفتم ، خوب انتظار ندارید که همچین بارمبندی ای بیاد محاسبات رو نادیده بگیره !! واقعا بعضی ها توی نجوم و شیمی حقشون خورده شد .

اما در مورد طلا شدن شهرستانی ها به نظرم شما در اشتباه زیادی بسر میبرید ، شاید و تنها شاید (!!) از لحاظ استعداد بسنجی بشه گفت شهرستانی ها کمی وضعشون بهتر میشه ! باور کنید اگر کسی باشه مثل تهرانی ها وقت بزاره و سعی بکنه خیلی کم احتمال داره موفق نشه ، اگه دیدی من یا بقیه ی بچه های شهرستان طلا نشدن به هیچ وجه ممکن به خاطر صرف شهرستانی بودنشون نبوده . یعنی شما به من بگو از بچه های دورهتون 10 تا طلا انتخاب کن بازم من به احتمال قوی فقط یک بچه ی شهرستانی رو انتخاب میکردم ، که اون هم تقصیر خودش بود طلا نشد . یعنی سر سری گرفت !!( ایشالا سال دیگه طلا میشه !! ) ،

درسته که ما شهرستانی هستیم ، ولی باور کنید حد اقل در مورد المپیاد نجوم نباید عدم موفقیتمون رو اینجوری توجیه کنیم !

یزدان بابازاده
02-11-2013, 05:20 PM

سلام
ببین دوست عزیزم بذار با شما یکم رو راست صحبت کنم و حرف هایی رو بزنم که شاید در هیچ شرایط دیگه ای نمی زدم !
ببینید من خودم تو مدرسه ای دارم درس می خونم که الآن چندین ساله که بالغ بر 2 یا 3 نفر از طلایی های هر سال رو می ده . یا همین امسال 4 تا از طلایی ها رو داده . ببنید من تو مدرسه ای درس می خونم (می خوام جو شو توضیح بدم ) که قبول نشدن مرحله دو از دید مسولین خیلی سختر از قبول شدنشه ! ... جایی درس می خونم که بقیه می گن گوسفند رو هم می تونه طلا کنه .... هر سال پشت سرمون میگن که داریم تقلب می کنیم ... به المپیاد خیانت کردیم ... به جو علمی کشور لطمه می زنیم .... حق دوستان شهرستانی رو می خوریم و هزاران تهمت که به ما ها می زنند و هزاران جنایت که ما ها می کنیم ....... من در طی چند سالی که خودم وارد این جو ها شدم به چند تا نکته خوردم :
ببنید این که دوستان شهرستانی یا اصن هر قشری از جامعه (مثل خانوم ها و ... ) احساس می کنند حقشون در حال ضایع شدنه دو دلیل برای ابرازشون دارن : 1- با وجود اینکه احساس می کردن تواناییشو داشتن ولی نتونستن از اون امتیازات مدال ها بهره مند شن . یعنی بیشتر مد نظرشون بهره مندی از معافیت کنکوره
2- بالاخره هر انسانی دوست داره در هر مسابقه ای به ایده آل ترین درجات برسه
من همین جا امیدوارم که این ابراز احساسات شما از نوع دوم باشه نه از نوع اول ، چون اگه از نوع اول باشه فکر می کنم بزرگ های این فروم هم با من هم عقید ه باشن که حرفاتون بی اساس است . ما می خواهیم مسابقه ای درست کنیم که در نهایت به نجوم خدمت کرده باشیم ... نه پلی برای عبور از کنکور و سربازی .
نکته بعدی :ببنید مساله اصلا و ابدا هوش و استعداد نیست . ما خروجی هامون اصلا آدم هایی نیستند که باهوشند . یا رصد گر های حرفه ای نیستند . ما آدم هایی می خواهیم که تعداد بسیار بسیاری از صفات رو دارا باشند که بعضی هاشون هم بسیار ساده بدست می آیند ولی خب نکته جالبش همینه که خیلی ها نمی تونند بدست بیارن مثلا شخص باید بتونه محاسبات خیلی ساده رو با ماشین حساب دقیق و درست بدست بیاره (که خیلی کمی پیش می آد متاسفانه ) شخص باید در تعداد بسیاری از سرفصل ها قدرت حل مساله خوبی داشته باشه ... مرتب نویسی قدرت توجیح و .... کلی شرایط دیگه ... برای رسیدن به این صفات در شرایط ایده آل نیاز به امکانات هست . مثلا شما باید 2 یا 3 سال هفته ای چند بار امتحان های چند ساعته بدید تا بتونید در حالت ایده آل سر امتحان های باشگاه حاضر شید . یا با چندین مصحح کار کرده باشید تا بلد باشید چی جوری قانع کنید مصحح ها رو .
خیلی رک بهتون بگم که چنین شرایطی اصلن و ابدا در شهرستان ها و حتی خود تهران هم خیلی جاها موجود نیست و من که در این جو بسیار قرار گرفته ام به شما بگم سطح آمادگی دوستان شهرستانی بسیار بسیار پایین تر از بچه های تهرانی است . یعنی باشگاه اصلن نیازی نداره که بخواد حق شهرستانی ها رو بخوره چون امکان قبولی شهرستانی ها واقعن کمه و اگه شخصی انقدر خوب باشه که با وجود اون امکانات فوق العاده کم بتونه مرحله دو قبول شه کار سختی انجام داده و قابل تقدیره و جایزه اش هم اینه که می آد باشگاه ! نمی دونم متوجه منظورم می شید یا نه ... (البته استثنا ءاتی هم بودن از بچه های شهرستانی که مدال طلا هم شدند و بسیار بسیار قابل احترامند از صدرالدینی بگیر تا همین جناب صلح ... )
این وسط نه حق شما خورده می شه ... نه حق کس دیگه . ببنید خروجی ما باید کسی باشه که بتونه چندین ساعت مثلا در رصد خانه ملی تحلیل داده کنه واقعن این شرایط برای خانوم ها بسیار دشواره . یا من خیلی بعید می دونم دوستان شهرستانی ما بتونند 3 سال هفته ای بالای 35 ساعت درس فقط المپیادی بخونند . پس اگه من تهرانی طلا می شم بسیار بسیار لایق تر و شایسته تر بودم نسبت به شمای شهرستانی (تو رو خدا فک نکنید تبعیض جغرافیایی می خوام قایل شم ها ! این از معایب زبان فارسیه ! من از این قصد ها ندارم به خدا ... ) چون من یه خروجی ایده آلم برای خدمت به نجوم و شما نه .... یادتان نرود آخر آخرش همه چی قراره ختم شه به خدمت به نجوم ... مثل این فروم .

یزدان بابازاده
02-11-2013, 05:25 PM
مثلا یکی از دوستان من که پارسال مرحله دو هم قبول شد سر حوزه شون نیم ساعت دیر ماشین حساب دادن بهشون . اون چی کار کرده ؟ تمام مساله ها رو تا سر قسمت محساباتش پیش برده بعد آخر امتحان در عرض نیم ساعت جواب آخر تمام سوال ها رو بدست آورده . چرا این به ذهن اون رسید و به دهن شما یا بقیه دوستان نرسید . چون یه بار قبلا تو یکی از آزمون های آزمایشی همین اتفاق افتاده بوده و این شخص برای حتی چنین شرایطی هم آماده بوده !!!
ایشون اتفاقا امسال طلا هم شدن و می شه گفت چنین شخص آماده ای ، برای نجوم ایده آله ... نه بقیه .

solh
02-11-2013, 06:22 PM
سلام
ببین دوست عزیزم بذار با شما یکم رو راست صحبت کنم و حرف هایی رو بزنم که شاید در هیچ شرایط دیگه ای نمی زدم !

البته بیشتر باید امیدوار بود که کسایی که شما میگید در خدمت نجوم باشند ، تمام ترس من اینه که جماعتی که من از نجومیا دیدم توی دوره به تنها چیزی که فکر نمیکردن فیزیک بود و نجوم،اصلا بقیه ی المپیادی ها همینطور هستن ، استادایی که سوال طرح میکنن هم سوال رو برای این افراد نمینویسن ! اگر مسئله ادامه دادن نجومه و مفید بودن برای نجوم ، از این لحاظ تفاوت چندانی میان شهرستانی ها و تهرانی ها نیست ، بلکه شهرستانی ها بسیار لایق ترند از نظر من ، اونا با شرایطی که از اول میدونستن کار مشکلی رو در پیش دارن تصمیم گرفتن بیان و نجوم بخونن . کسی هم ازشون نمیخاسته که باید فلان مسئله رو حل کنی فلان روز بیای آزمون بدی و ... . اونا بهتر میدونن فیزیک چیه و نجوم .

هیچوقت یادم نمیره وقتی یکی از استادا توی دوره پرسید که کیا اومدن دوره و نظرشون نسبت به فیزیک عوض شده و تصمیم برای ادامه دادنش ندارن درصد قابل توجهی از کلاس که همه تهرانی بودند پاسخ مثبت دادند .

المپیاد نجوم
02-11-2013, 06:41 PM
راستش من فکر نمی کنم که حتی با گرفتن ماشین حساب ها محاسبات عددی نمره نداشته بوده باشن!گرچه تموم شده و مهم نیس حرف زدن در موردش!
من خودم سال دوم با نیم سوال فاصله به خاطر محاسبات یک سوال ساده(سوال 4)قبول نشدم.
تا جایی که می دونم محاسبات روز به روزم داره مهم تر میشه تا جایی که دارن امتحانایی از مدال طلاها می گیرن که فقط جواب آخر تصحیح میشه(یعنی صفر یا صد)
هدف هم جهانی هست.چیز های ساده ای که بتونی تا تهش درست حل کنی که من با آقای manموافقم که واقعا سخت به دست میاد.مثلا من پارسال اصلا این توانایی خوبو نداشتم.
حالا اگر یه شهرستانی خیلی خوب باشه و خودش بتونه این کارو کنه چرا قبول نشه؟
با این که خود ما کلاس درست حسابی نداریم و برگه هامونم همیشه گم میشن و تصحیح نمیشن و ما نمی تونیم بفهمیم کجاها بد می نویسیم یا توجیه خوب نبوده ولی خودمون 10 برابر داریم تلاش می کنیم تا این نقص هارو رفع کنیم و به نظرم رفع هم میشه!
اونایی که فکر می کننن که چون شهرستانی هستن ونمی دونن الان تو دوره چی مهمه هم اشتباه می کنن.اولا آدم باید همهم چیو بخونه.دوم این که خوب هیچ کس نمی دونه نهایتا اینا حدسه که مثلا می گن تحلیل داده و محاسبات عددی شدیدا مهمه شایدم اشتباه باشه!
من میگم آدم با غر زدن نباید پتانسیل بالاشو سرکوب کنه و اتلاف وقت داشته باشه!
من که خیلی وقته که به مسئولمون به خاطر این که علامه یه جور دیگه اداره میشه غر نمی زنم جاش خودم بیشتر درس می خونم!
بازم هرچی بگیم به نظرم خود آدم و تلاشش حرف اول رو می زنه!
به امید روزی که هرکی لایقه به جایگاه خوبش برسه!

Mojtaba.M
02-11-2013, 06:54 PM
سلام
ببینید من خودم تو مدرسه ای دارم درس می خونم که الآن چندین ساله که بالغ بر 2 یا 3 نفر از طلایی های هر سال رو می ده . یا همین امسال 4 تا از طلایی ها رو داده . ببنید من تو مدرسه ای درس می خونم (می خوام جو شو توضیح بدم ) که قبول نشدن مرحله دو از دید مسولین خیلی سختر از قبول شدنشه ! ... جایی درس می خونم که بقیه می گن گوسفند رو هم می تونه طلا کنه .... هر سال پشت سرمون میگن که داریم تقلب می کنیم ... به المپیاد خیانت کردیم ... به جو علمی کشور لطمه می زنیم .... حق دوستان شهرستانی رو می خوریم و هزاران تهمت که به ما ها می زنند و هزاران جنایت که ما ها می کنیم ....... من در طی چند سالی که خودم وارد این جو ها شدم به چند تا نکته خوردم :
ببنید این که دوستان شهرستانی یا اصن هر قشری از جامعه (مثل خانوم ها و ... ) احساس می کنند حقشون در حال ضایع شدنه دو دلیل برای ابرازشون دارن : 1- با وجود اینکه احساس می کردن تواناییشو داشتن ولی نتونستن از اون امتیازات مدال ها بهره مند شن . یعنی بیشتر مد نظرشون بهره مندی از معافیت کنکوره
2- بالاخره هر انسانی دوست داره در هر مسابقه ای به ایده آل ترین درجات برسه
من همین جا امیدوارم که این ابراز احساسات شما از نوع دوم باشه نه از نوع اول ، چون اگه از نوع اول باشه فکر می کنم بزرگ های این فروم هم با من هم عقید ه باشن که حرفاتون بی اساس است . ما می خواهیم مسابقه ای درست کنیم که در نهایت به نجوم خدمت کرده باشیم ... نه پلی برای عبور از کنکور و سربازی .
نکته بعدی :ببنید مساله اصلا و ابدا هوش و استعداد نیست . ما خروجی هامون اصلا آدم هایی نیستند که باهوشند . یا رصد گر های حرفه ای نیستند . ما آدم هایی می خواهیم که تعداد بسیار بسیاری از صفات رو دارا باشند که بعضی هاشون هم بسیار ساده بدست می آیند ولی خب نکته جالبش همینه که خیلی ها نمی تونند بدست بیارن مثلا شخص باید بتونه محاسبات خیلی ساده رو با ماشین حساب دقیق و درست بدست بیاره (که خیلی کمی پیش می آد متاسفانه ) شخص باید در تعداد بسیاری از سرفصل ها قدرت حل مساله خوبی داشته باشه ... مرتب نویسی قدرت توجیح و .... کلی شرایط دیگه ... برای رسیدن به این صفات در شرایط ایده آل نیاز به امکانات هست . مثلا شما باید 2 یا 3 سال هفته ای چند بار امتحان های چند ساعته بدید تا بتونید در حالت ایده آل سر امتحان های باشگاه حاضر شید . یا با چندین مصحح کار کرده باشید تا بلد باشید چی جوری قانع کنید مصحح ها رو .
خیلی رک بهتون بگم که چنین شرایطی اصلن و ابدا در شهرستان ها و حتی خود تهران هم خیلی جاها موجود نیست و من که در این جو بسیار قرار گرفته ام به شما بگم سطح آمادگی دوستان شهرستانی بسیار بسیار پایین تر از بچه های تهرانی است . یعنی باشگاه اصلن نیازی نداره که بخواد حق شهرستانی ها رو بخوره چون امکان قبولی شهرستانی ها واقعن کمه و اگه شخصی انقدر خوب باشه که با وجود اون امکانات فوق العاده کم بتونه مرحله دو قبول شه کار سختی انجام داده و قابل تقدیره و جایزه اش هم اینه که می آد باشگاه ! نمی دونم متوجه منظورم می شید یا نه ... (البته استثنا ءاتی هم بودن از بچه های شهرستانی که مدال طلا هم شدند و بسیار بسیار قابل احترامند از صدرالدینی بگیر تا همین جناب صلح ... )
این وسط نه حق شما خورده می شه ... نه حق کس دیگه . ببنید خروجی ما باید کسی باشه که بتونه چندین ساعت مثلا در رصد خانه ملی تحلیل داده کنه واقعن این شرایط برای خانوم ها بسیار دشواره . یا من خیلی بعید می دونم دوستان شهرستانی ما بتونند 3 سال هفته ای بالای 35 ساعت درس فقط المپیادی بخونند . پس اگه من تهرانی طلا می شم بسیار بسیار لایق تر و شایسته تر بودم نسبت به شمای شهرستانی (تو رو خدا فک نکنید تبعیض جغرافیایی می خوام قایل شم ها ! این از معایب زبان فارسیه ! من از این قصد ها ندارم به خدا ... ) چون من یه خروجی ایده آلم برای خدمت به نجوم و شما نه .... یادتان نرود آخر آخرش همه چی قراره ختم شه به خدمت به نجوم ... مثل این فروم .

ًضمن قبولی تمامی نکاتی که فرمودید دوست گرامی توجه کنید :

گفتید دانش آموزانی رو میخواهیم که بتونند محاسبات سرفصل ها رو انجام بدن کاملا هم درست میگید کاملا ولی یک نکته ای هست که ما شهرستانی ها که توانایی محاسبه این ها رو نداریم (خودم رو میگم کاملا درست) اگر کلاس میرفتم و هفته ای چند جلسه کلاس داشتیم شرایط متفاوت نمی شد ؟
قبول دارم جو تو مدرسه ای که ویژگی هاش رو شما شمردید خیلی زیاده و گاهی این جودهی موجب استرس بیش از حد و ناتوانی در قبولی دانش آموز خواهد شد .
دانش آموزان مدال آور باید قدرت تحلیل در رصد خانه رو داشته باشند ؟ این حرف شما کاملا شعاری است.... (در واقعیت باید همین گونه باشد)
همه میدانیم در چند سال اخیر المپیاد تبدیل شده به یک راه در رو از کنکور ... و همچنین از سربازی ! نه یک راه هدفمند برای تولید دانشجویان اون موضوع ...
به اون دو بندی که برای قبول نشدن شهرستانی ها است این رو هم اضافه کنید که ما امکانات داریم پارامتر امکانات بیش تر از کوشش خود فرد نباشد کم تر نیست این رو مطمئن باشید .
دوست دیگری عرض کردند شهرستانی ها چند تاییشون طلاو یا هر کدال جهانی رو گرفتند :

در سال های قبل طلا های جهانی هم توسط دوستان شهرستانی اخذ شده
ولی در حالی که اصلا این طور نیست مدال های جهانی پارسال همگی از دوستانی خوب تهرانی و چندی از مدیران همین فروم بودند به جز یک نفر که ایشان هم از تبریز بودند .

بگذریم.... ولی المپیاد آنگونه که باید جوانان رو به رشته خاصی راهنمایی نکرد و بیشتر تبدیل شد به طلا و نقره و برنز .... برای رهایی از سد کنکور و شاید هم علاقه بوده ولی بازار کاری در اون رشته موجود نیست (همین نجوم خودمان را عرض میکنم.... )

همانطور که آقای امام هم گفتند ما امکانات نداریم و این هم هیچ ربطی به دانش آموزارن عزیز تهرانی و یا هر کلان شهر دیگری ندارد .خوب پاییتخت است و حسابش جدا ...(ولی مثل اینکه خیلی حسابش در تمامی زمینه ها جدا شده)
مشکل عدم تنوع امکانات در کشور است و خوب نمیشود کاری هم کرد .

من و اصولا ما (شهرستانی ها)اصلا فکر نمیکنیم دوستانی که اغلب قبول میشوند و مدال میگیرند با پارتی بازی و .... مدال را گرفتند .... نوش جانشان:دی

حاصل تلاشی را که کردند میگیرند ... :)

امیدوارم همگی بتوانند در المپیاد مدال بیاورند و موفق باشند .

موفق و پیروز باشید بانجوم ;)

المپیاد نجوم
02-11-2013, 07:05 PM
ولی بچه ها الان که وقت این حرفا نیست.پس فردا امتحانه پس بهتره اعصاب خودمونو خرد نکنیم.من که امشب دیگه آخرین حفظ کردنیامم مرور می کنم و تعطیل می کنم دیگه روز قبل آزمون برای من شده یه سنت که درس خوندن توش ممنوعه ولی تا یادم میاد هیچ وقت ندونستم این روز چه کنم و نشستم یه گوشه استرس کشیدم شما پیشنهادی دارین؟چه کارایی میشه این یه روز کرد؟؟؟؟

Moris75
02-11-2013, 07:29 PM
ًضمن قبولی تمامی نکاتی که فرمودید دوست گرامی توجه کنید :

گفتید دانش آموزانی رو میخواهیم که بتونند محاسبات سرفصل ها رو انجام بدن کاملا هم درست میگید کاملا ولی یک نکته ای هست که ما شهرستانی که توانایی محاسبه این ها رو نداریم (خودم رو میگم کاملا درست) اگر کلاس میرفتم و هفته ای چند جلسه کلاس داشتیم شرایط متفاوت نمی شد ؟
قبول دارم جو تو مدرسه ای که ویژگی هاش رو شما شمردید خیلی زیاده و گاهی این جودهی موجب استرس بیش از حد و ناتوانی در قبولی خواهد شد .
دانش آموزان مدال آور باید قدرت تحلیل در رصد خانه رو داشته باشند ؟ این حرف شما کاملا شعاری است.... (در واقعیت باید همین گونه باشد)
همه میدانیم در چند سال اخیر المپیاد تبدیل شده به یک راه در رو از کنکور ... و همچنین از سربازی ! نه یک راه هدفمند برای تولید دانشجویان اون موضوع .
به اون دو بندی که برای قبول نشدن شهرستانی ها این رو هم اضافه کنید که ما امکانات داریم ؟ پارامتر امکانات بیش تر از کوشش خود فرد نباشد کم تر نیست این رو مطمئن باشید .
دوست دیگری عرض کردند شهرستانی ها چند تاییشون طلاو یا هر کدال جهانی رو گرفتند :

ولی در حالی که اصلا این طور نیست مدال های جهانی پارسال همگی از دوستانی خوب تهرانی و چندی از مدیران همین فروم بودند به جز یک نفر که ایشان هم از تبریز بودند .

بگذریم.... ولی المپیاد آنگونه که باید جوانان رو به رشته خاصی راهنمایی نکرد و بیشتر تبدیل شد به طلا و نقره و برنز .... برای رهایی از سد کنکور و شاید هم علاقه بوده ولی بازار کاری در اون رشته موجود نیست (همین نجوم خودمان را عرض میکنم.... )

همانطور که آقای امام هم گفتند ما امکانات نداریم و این هم هیچ ربطی به دانش آموزارن عزیز تهرانی و یا هر کلان شهر دیگری ندارد .خوب پاییتخت است و حسابش جدا ...(ولی مثل اینکه خیلی حسابش در تمامی زمینه ها جدا شده)
مشکل عدم تنوع امکانات در کشور است و خوب نمیشود کاری هم کرد .

من و اصولا ما (شهرستانی ها)اصلا فکر نمیکنیم دوستانی که اغلب قبول میشوند و مدال میگیرند با پارتی بازی و .... مدال را گرفتند .... نوش جانشان:دی

حاصل تلاشی را که کردند میگیرند ... :)

امیدوارم همگی بتوانند در المپیاد مدال بیاورند و موفق باشند .

موفق و پیروز باشید بانجوم ;)

من با نظر شما مخالفم در آخر همه چی به خود فرد بر می گردد در ضمن من پای حرفم ایستادم( در سال های قبل طلا های جهانی هم توسط دوستان شهرستانی اخذ شده )(آقای صدردینی,آقای موسوی,آقای ایزدی رادو...) درسته که اگه افرادی مثل من که در چنین مدارسی درس می خوانم اگر المپیاد را fun هم بگیرم مرحله دو قبول شوم اما مطمئنا طلا را از دست می دهم کتاب که در همه جا موجوده بخصوص برای افرادی که دسترسی به اینترنت دارند تازه این درست نیست که بگید ما هم هیچ مشکلی نداریم بعضی از کلاس های امسال بازدهی پایینی لااقل برای شخص بنده داشتند من خودم به شخصه برای علاقه ای که به نجوم داشتم وارد این رقابت شدم اما بنظر من فردی که بدون هیچ علاقه ای پا به عرصه ی المپیاد نجوم گذاشته(که خودم در بین دوستانم میشناسم چنین فردی را)و هدفش صرفامعافیت از کنکور است راه خوبی انتخاب کرده که بعضا بین طلایی های سال های پیش از این افراد داشتیم که بنظر من نه تنها کار بدی نکردند کار خوبی بوده و این وسط یسری ملومات هم بدست آوردند.خلاصه این که المپیاد خوندن کار سختی نیست(لااقل المپیاد نجوم)فقط یکم همت می خواد کمی منابع و یکی که ازش سوالتو بپرسی(چه دوست چه استاد )به امید آنکه تمام المپیادی هامون لااقل در همین مسیر المپیاد علاقه مند بشوند و در این عرصه بتونن مفید باشن چه با مدال چه بی مدال باتشکر:)

Moris75
02-11-2013, 07:31 PM
ولی بچه ها الان که وقت این حرفا نیست.پس فردا امتحانه پس بهتره اعصاب خودمونو خرد نکنیم.من که امشب دیگه آخرین حفظ کردنیامم مرور می کنم و تعطیل می کنم دیگه روز قبل آزمون برای من شده یه سنت که درس خوندن توش ممنوعه ولی تا یادم میاد هیچ وقت ندونستم این روز چه کنم و نشستم یه گوشه استرس کشیدم شما پیشنهادی دارین؟چه کارایی میشه این یه روز کرد؟؟؟؟

میشه رفت گردش و هوا خوری اینطوری ذهن آدمم استراحت می کنه و پی فکر های بیهوده نمیره

erfan bayat
02-11-2013, 07:38 PM
در پیرو حرف دوستان:
ببینید دوستان امکانات خوب بدیها در تهران بیشتره و خوب مشکل سیستم آموزشیه و بچه هایی که از این امکانات استفاده میکنن اولا بدونید اکثرا از مدارس خوب تهرانن و چقدر آزمون ازشون گرفته میشه تا به عنوان یه المپیادی شناخته میشن و دوما خوب میگید یعنی از امکاناتی که هست استفاده نکنن؟
حالا هدفم از گفتن اینا اصلا دفاع از کسی نیست!
هدفم اینه که آهای بچه های شهرستان نگید هی من قبول نمیشدم چون امکانات تهرانیا بیشتره! مگه کم بودن شهرستانیایی که اصلا فقطم خودشون خوندنو طلا شدن؟ این ذهنیتو دور کنید که امکانات نیست نیست نیست! آقا اصلا المپیاد در اصل منابع هستن که خودتون باید بخونید.معلما بیشتر سر نخو به آدم میدن. 80% خوده آدمه .بعد شهرستانیو میتونن با بچه هایی که دوره های قبل بودن در ارتباط باشنو این جزوه ها و اینارو ازشون بگیرن.
خوب آقا امکانات کمه آدم باید دست رو دست بزاره نگاه کنه!؟!؟!؟ دو برابر تلاش کن. با غر زدنو اینا چیزی به آدم نمیدن.ولی وقتیم نتیجه بگیری مطمئن باش ارزش کارت دو برابره
باشگاه واقعا چنین دیدی نداره که شهرستانیا قبول نشن.
اصلا این بحثا الان دیگه مهم نیست خواهشن رو مرحله اول تمرکز کنید و اعصاب خودتونو واسه این چیزا خورد نکنید دوستان!

erfan bayat
02-11-2013, 07:47 PM
من با نظر شما مخالفم در آخر همه چی به خود فرد بر می گردد در ضمن من پای حرفم ایستادم( در سال های قبل طلا های جهانی هم توسط دوستان شهرستانی اخذ شده )(آقای صدردینی,آقای موسوی,آقای ایزدی رادو...) درسته که اگه افرادی مثل من که در چنین مدارسی درس می خوانم اگر المپیاد را fun هم بگیرم مرحله دو قبول شوم اما مطمئنا طلا را از دست می دهم کتاب که در همه جا موجوده بخصوص برای افرادی که دسترسی به اینترنت دارند تازه این درست نیست که بگید ما هم هیچ مشکلی نداریم بعضی از کلاس های امسال بازدهی پایینی لااقل برای شخص بنده داشتند من خودم به شخصه برای علاقه ای که به نجوم داشتم وارد این رقابت شدم اما بنظر من فردی که بدون هیچ علاقه ای پا به عرصه ی المپیاد نجوم گذاشته(که خودم در بین دوستانم میشناسم چنین فردی را)و هدفش صرفامعافیت از کنکور است راه خوبی انتخاب کرده که بعضا بین طلایی های سال های پیش از این افراد داشتیم که بنظر من نه تنها کار بدی نکردند کار خوبی بوده و این وسط یسری ملومات هم بدست آوردند.خلاصه این که المپیاد خوندن کار سختی نیست(لااقل المپیاد نجوم)فقط یکم همت می خواد کمی منابع و یکی که ازش سوالتو بپرسی(چه دوست چه استاد )به امید آنکه تمام المپیادی هامون لااقل در همین مسیر المپیاد علاقه مند بشوند و در این عرصه بتونن مفید باشن چه با مدال چه بی مدال باتشکر:)
در ضمن دوست عزیز مطلبو احتمالا سریع نوشتی توش غلط هست لطفا ویرایشش کن
دوست عزیز این حرفو نزن Fun بگیریم قبول میشیم درست نیست به خدا.
باید جو دوره و اینارو ببینی که چقدر زحمتو تلاش میخواد.من کسیو نمیشناسم بدون تلاش طلا شده بوده باشه.
دلتو صابون نزن که مدرسه ی ما هر سال 4-5 طلا میده پس مام طلاییم دیگهههه.
اتفاقا بعضی مدرسه های تهران تازه رو اومدن!
خلاصه با این فکر جلو نرو من تا اینجا که یادمه هیجکدوم از هم دوره ایهام یه ذرم چنین فکری نکردیم!
همیشه به این فکر کنید باید تمام تلاشتونو بکنید باید بهترین باشید

solh
02-11-2013, 07:51 PM
کتاب که در همه جا موجوده بخصوص برای افرادی که دسترسی به اینترنت دارند
راستش نمیخاستم پاسخ بدم ، اما احساس میکنم تهرانی ها بیش از اندازه نسبت به شهرستان خوشنود هستن !
در شهرستان ما فقط یک کتاب فروشی هست ، که کتاب های مذهبی میفروشه ! (برای گذران دوران کهنسالی ! ) ، برای سفارش اینترنتی هم بسیار دردسره ، بگزریم از دسترسی!! یه بار بسته ی من رو فرستاده بودن بوشهر ، راستش من تعداد دفعاتی که رفتم بوشهر به سختی به 10 بار میرسه ، 300 کیلومتر فاصله هست ! یه بار اصلا نفرستادن بگذریم از پولش ! بقیه هم باید مدت زیادی صبر کرد . یه بار هم رفتم شیراز کتاب خریدم !! شما فکر نکنید شهرستان میشه تبریز و شیراز و اصفهان !! اگر هم منظورتون کتابای انگلیسی هست که بغیر از مراکز استان ها 99 در صد بچه های شهرستان کتاب زبان درسیشون هم نمیتونن درست بخونن .

هانیه امیری
02-11-2013, 07:58 PM
دوستان عزیز من نمیخواستم توی بحث شما شرکت کنم، در المپیاد هم سررشته ای ندارم ولی 2-3 روز دیگه امتحانه، طوری صحبت نکنید که خودتون یا دوستان دیگه ای که المپیاد دارن ناامید بشن...

هر کی تلاش کنه نتیجه تلاششو میبینه، به خدا توکل کنید شما هم تا به امروز تلاشتون رو کردید این بحث ها هم نتیجه ای نداره جز ناراحتی خودتون :(

برای همه المپیادی ها آرزوی موفقیت میکنم مخصوصا المپیادی های آوااستار ;)

Moris75
02-11-2013, 08:03 PM
دوست عزیز این حرفو نزن Fun بگیریم قبول میشیم درست نیست به خدا.
باید جو دوره و اینارو ببینی که چقدر زحمتو تلاش میخواد.من کسیو نمیشناسم بدون تلاش طلا شده بوده باشه.
دلتو صابون نزن که مدرسه ی ما هر سال 4-5 طلا میده پس مام طلاییم دیگهههه.
اتفاقا بعضی مدرسه های تهران تازه رو اومدن!
خلاصه با این فکر جلو نرو من تا اینجا که یادمه هیجکدوم از هم دوره ایهام یه ذرم چنین فکری نکردیم!
همیشه به این فکر کنید باید تمام تلاشتونو بکنید باید بهترین باشید

من فقط داشتم مثال می زدم در ضمن نوشته ام که طلا رو از دست می دیم اما واقعا در بین دوستان خود من کسی هست که fun می گیره و امید قبولی مرحله دو رو داره و منم فکر می کنم قبول میشه من فکر می کنم شما مطلب منو خوب نگرفتید من که خودمو مثال نزدم من الان دارم تلاشمو می کنم که امسال بتونم مرحله دو قبول بشم.

Moris75
02-11-2013, 08:11 PM
راستش نمیخاستم پاسخ بدم ، اما احساس میکنم تهرانی ها بیش از اندازه نسبت به شهرستان خوشنود هستن !
در شهرستان ما فقط یک کتاب فروشی هست ، که کتاب های مذهبی میفروشه ! (برای گذران دوران کهنسالی ! ) ، برای سفارش اینترنتی هم بسیار دردسره ، بگزریم از دسترسی!! یه بار بسته ی من رو فرستاده بودن بوشهر ، راستش من تعداد دفعاتی که رفتم بوشهر به سختی به 10 بار میرسه ، 300 کیلومتر فاصله هست ! یه بار اصلا نفرستادن بگذریم از پولش ! بقیه هم باید مدت زیادی صبر کرد . یه بار هم رفتم شیراز کتاب خریدم !! شما فکر نکنید شهرستان میشه تبریز و شیراز و اصفهان !! اگر هم منظورتون کتابای انگلیسی هست که بغیر از مراکز استان ها 99 در صد بچه های شهرستان کتاب زبان درسیشون هم نمیتونن درست بخونن .

بنظر من چنین فردی که شما می کید که نتونه انگلیسی بخونه و نه منبع فارسی داشته باشه دسترسی به اینترنت هم نداشته باشه اصلا با المپیاد آشنا نمیشه چه برسه به این که بخواد واردش بشه اما حالا از هر راهی واردش شد میتونه تلاششو بکنه من در این رابطه بشدت با پست آقای man موافقم بالاخره برای کسی که بخواد و تلاش کنه راه زیاد هست.

یزدان بابازاده
02-11-2013, 08:43 PM
ببنید دوستان سوء تفاهم نشه یه وقت خدای نکرده .
جناب صلح ... ببنید کاری که شما کردید در هیچ جهتی در ابعاد ذهن من اصن جا نمی شه ! ... کار شما فوق العاده بود قربان اگه شما می دونستید چه آدم هایی با چه هزینه هایی و چه تلاش هایی قبول نشدند و شما با چه امکاناتی و چه سختی هایی قبول شدید به ابعاد کار خودتون پی می بردید !

ببنید اولا این قضیه پل برای عبور از کنکور شدن بیشتر به المپیاد نجوم میشه و ریشه اش هم بر می گرده به پایین بودن جامعه آماری شرکت کننده که احتمال قبولی رو افزایش می ده (مقایسه کنید با المپیاد ریاضی یا فیزیک ) و پایین بودن جامعه آماری هم مستقیما به آشنا نبودن دانش آموزان با این رشته و دقیقا خود مشکل آموزشی ماست این بحث جدا

شما ببنید یه کشوری مثل آمریکا از تمام پتانسیل های آماتوری و حرفه ای خودش تو سطح کشور که استفاده می کند که هیچ در حال جذب پتانسیل های کشور های دیگر نیز است . اونها دقیقا می دونند که از چه کسی چه بهره وری داشته باشند . مگر تمام کارمند های مثلا ناسا عاشق نجومند ؟ مگر تمام فضانورد های ما در بچگی هاشون کلاس های نجوم آماتوری می رفته اند ؟ ببنید من آینده ی یک خروجی ایده آل المپیاد نجومی رو وابسته به عاشق نجوم بودن یا نبودن نمی دونم . ما اینهمه عشق فیزیک .و نجوم داریم تو کشورمون . ولی واقعن تعداد بسیار بسیار کمی شون قادرند مثل یکی از افراد مثلا طلاییه غیر علاقه مند به نجوم محاسبات نجومی انجام دهند .
ببنید من هیچ اطلاعی از توزیع هوش و استعداد در سطح کشور ندارم ولی مطمئنم که موقعیت جغرافیایی کمترین تاثیر رو در وسعت کشوری مثل ایران دارد و تقریبا تمام استان ها و شهرستان ها افراد "با هوش " و " با استعداد " دارد . ولی دقت کنید که ما سالی فقط و فقط 10 نفر می خواهیم که به سطح مورد نظر ما رسیده باشند نه صرفن هوش و استعداد . ولی ............................................ حرف بهتری که میشه زد اینه که ما بیاییم سطح این 10 نفر رو بالا ببریم یعنی کاراییشون رو افزایش دهیم چه جو.ری ؟ با افزایش جامعه آماری .... اینجاست که باشگاه دانش پژوهان باید به دنبال تمام استعداد ها بگردد چندین سال همه شان را تحت آموزش قرار دهد تا به سطوح مورد نظر برسد . اما با شرایطی که سیستم آموزشی ما دارد آیا این حرف یک آرزو نیست ؟
شما خودتون رو بذارید جای مثلا رئیس باشگاه تیم رئال مادرید (چون خودم رئالیم !! ) شما دنبال 11 نفر بهترین فوتبالیست های دنیا . نه دنبال زحمت کش ترینشون . نه دنبال با استعداد ترینشون . نه دنبال کم امکانات ترینشون . دنبال بهترین .... با استعداد ترین ها می رن تو تیم های پایه ای تر تا آموزش ببینند و به تیم اصلی راه پیدا کنند (اینجا می لنگیم ما ) ...... پس در حال حاضر 10 نفری که طلا شده اند امسال قطعا شایسته ترین و لایق ترین افراد برای کسب این مدال بوده اند .

Astronomy
02-11-2013, 09:22 PM
میخواستم بحث رو ادامه ندم، اما انگار نمیشه

آقای man شما افراد لایق میخوای برای کار تو رصد خونه؟ چشم!

اولا که میبینیم چقدر این افراد لایق که طلا میشن در دانشگاه فیزیک و اختر فیزیک و اینا میرن! اصلا هم برق و مکانیک نمیرن!!!!!

شما اگر افراد لایق میخواید بیاید اون افراد لایقی رو انتخاب کنید که بخوان بعدا به درد نجوم بخورن! خودتون هم میدونین 99% المپیادی ها برای فرار از کنکور میان المپیاد میخونن! و از انتخاب رشتشون تو دانشگاه هم معلومه ...

من خودم چه طلا بیارم، چه مرحله اول هم قبول نشم، چه کنکور رتبه 1 بیارم و چه رتبه 100000، در هر صورت رشته ی فیزیک و برای ارشد هم اخترفیزیک میرم!

و ثانیا شما اگر افراد لایق میخواید برای کار تو رصد خونه چرا دنبال این افراد لایق توی شهرستان ها نمیگردید؟ اصلا از کجا معلوم توش شهرستان ها افراد لایق تری نباشند؟ (که بعضا هستند!)

تجربه نشون داده کسانی که توی شرایط سخت به یک جایی میرسند در ادامه خیلی موفق تر هستند! (مثال واضحش اصلا مدال های ایران در المپیک لندن رو ببینید! یا رتبه های 1 و 2 و 3 کنکور امسال!)

اگر فکر میکنید خیلی از تهرانی ها لایق تر هستند چرا توی کنکور که شرایط (حدودا) در سطح کشور یکسان هست اکثر رتبه های خیلی عالی کنکور شهرستانی هست؟

خلاصه زیاد تمایل به ادامه بحث ندارم چون نه شما میتونی خودت رو جای ما بزاری نه ما میتونیم با این بحث ها به مدالی برسیم!

شما با مدال هاتون خوش باشید ما هم به جُرم شهرستانی بودن یه فکری به حال خودمون میکنیم دیگه :)

1- اینقدر شهرستانی و تهرانی کردیم انگار ما از یه سیاره دیگه اومدیم! شایدم مارو آدم حساب نمیکنید! حق دارید دیگه ... ما که مثل شما لایق نیستیم!

2- شما اگه خیلی مَردی لیاقت خودت رو بدون کلاس رفتن ثابت کن بعد بیا در مورد مشکلات ما نظر بده!

بیچاره اون شهرستان های دیگه که همین رو هم ندارند!!!
چیز دیگه ای که اذیتم کرد واکنش مدیر مدرسه به درخواستم نسبت به برگزاری کلاس بود، دکتر شادمهری رو همه میشناسید دیگه! به مدیر گفتم ایشون رو بیارید فلان و فلان هستند ایشون! تنها چیزی که گفتند این بود که "گزینش شده آموزش پرورش هست؟ :|" شعور در این سطح! چی بگم والا!

(اونم مدرسه ای که خیر سرش تو مازندران همیشه حرف اول رو میزده و کلی هم رتبه تک رقمی داده و 4 تا مدال نجوم هم داده که 2 تاش طلا بوده! و البته همش به دوران مدیر قبلی که به دلایل سیاسی برکنار شد برمیگرده!)

erfan bayat
02-11-2013, 09:34 PM
دوستان از همتون خواهش میکنم حداقل فعلا این بحثو تموم کنید.
چون واقعا مشکل از سمت ماها نیست متاسفانه که حالا بخواید با جر و بحث الکی حلش کنید و واقعا از جای بزرگتری نشات میگیره!
اینجوری با همم صحبت نکنید! به خدا من شاید اونموقع که طلا شدم فقط از این موضوع خوشحال شدم ولی الان از این خوشحالم که دوستان خیلی خوبی پیدا کردم به وسیله ی اون! به خدا این المپیاد اینا اصن ارزش نداره اینجوری واسه هم کرکری بخونیدو اینا! حالا الان به من میخندید ولی بزارید بگذره این دوران حرف منو میفهمید.
خواهشن ادامه ندید!

Amir Shayan Nejati
02-11-2013, 09:39 PM
سلام برهمگی
نمیدونم چرادوروز قبل مرحله اول این بحث راه افتاده و تاالان درالمپیاد کسی نیستم که بخوام نظرخاصی بدم وحتی شاید امسال مرحله یکم قبول نشم...
ولی بعضی دوستان فکرکردن چون ماتهرانیمو علامه وازاین حرفا میان طلارومثل لقمه میذارن جلومون...آخه عزیزمن اگه علامه چندساله خوب نتیجه داده به خاطره این بوده که بچه هاش تا 6میموندن مدرسه به هزار بدبختی وخستگی تا آماده بشن.درضمن کجای دنیا همیشه برابری بوده؟؟؟
یادتون باشه تلاش بیشترنتیجه ی بهتر داره ویادتون نره امسال یه طلا دومی بوده یعنی تلاش کرده و تونسته بالاتراز یه عالمه سومی قراربگیره....دوست عزیزsolh شماخودتون از اون راه دور مدال نقره گرفتین مدالی که حتی دوتااز علامه ای ها نتونستن امسال بگیرن وبرنزشدن...پس تلاش مهم تره....من خودم امسال چندماه تلاش نکردم والان دارم ازاسترس مرحله 1 میمیرم...
astronomy:پرهام جان به قول آقای ایرجی حداقل اون المپیادی هایی که برق رفتن 15سال دیگه کشور مهندسای برقی داره که المپیاد نجوم خوندنو میتونن یه عالمه خدمت کنن و دکترمیرترابی هم به ماگفت اینکار اصلا عیبی نداره وفکرنمیکنم شما ازدکتر میرترابی بیشتر بدونی!!البته ایشاللا به بالاتر ازایشون هم میرسی....درضمن اینقدر فکرنکن تهران همه کلاس دارن...الان کسی هست که داره بدون کلاس میخونه و واقعا قدره شایدم امسال مرحله 2 قبول بشه اگه شد حتما میگم به شما....درضمن شهرشما تاالان دوتا جهانی نجوم داشته وچندتا نقره وبرنز....مثل آقای کرامتی و عزیززاده و...فکرکنم آقای رضایی هم باشند و....پس تلاش مهم تره....
درضمن من کاملا با نظرآقای بیات موافقم:دم مرحله یکه وماداریم با هم بحث میکنیم....بهتره بذاریم گذشت زمان همه چیزو روشن کنه....فعلن مرحله 1 قبول بشیم خیلی بهتره تا بحث کردن درباره ی چیزی که فکرنکنم حالاحالا ها درست بشه....
چاکرهمگی دعاکنید قبول شم منم وگرنه....
درضمن استاد بیات پستی که شمانوشتین که تمومش کنین وقتی من داشتم اینو مینوشتم پست شد ومن ندیده بودم.
به قول شما ازجای خیلی بزرگتری نشات میگیره وماخیلی کوچیکیم که دربارش حرف بزنیم...
باآرزوی موفقیت برای دوستان روز 4شنبه

المپیاد نجوم
02-11-2013, 09:45 PM
امیدوارم همه چهارشنبه همه موفق باشین.
آها راستی هر کدومتونم توی نفرات برتر مرحله یک شد باید یه وقت دیدیم همو شیرینی بده!از الان گفتم!

Amir Shayan Nejati
02-11-2013, 09:50 PM
امیدوارم همه چهارشنبه همه موفق باشین.
آها راستی هر کدومتونم توی نفرات برتر مرحله یک شد باید یه وقت دیدیم همو شیرینی بده!از الان گفتم!
من که ازهمین الان اعلام میکنم نه امسال نه سال دیگه نفربرترنمیشم و چشم انتظار شیرینیه دوستان هستیم:))
خانم المپیاد نجوم شما شیرینیو آماده کردین؟؟؟؟

پیمان اکبرنیا
02-11-2013, 09:50 PM
آقا این بحث فرار از کنکور ربطی به شهرستان و تهران نداره :) نه همه طلاهای شهرستانی رفتند فیزیک نه همه طلاهای تهرانی! اکثر طلاهای هر دو گروه رفتند برق یا مکانیک! من خودم رفتم مکانیک الان میخوام تغییر رشته بدم به اخترفیزیک. در همین فروم چند نفر از طلاها فیزیک محض می خونند؟ چند نفر از نقره ها و برنز ها فیزیک محض می خوانند؟

ضمنا این حرف غلطه که هر کس المپیاد نجوم خوند باید منجم حرفه ای بشه کاملا هم غلطه :) دوستان در همه جای دنیا چیزی وجود داره به اسم حق انتخاب! برید ببینید توی خارج چقدر زیادند افرادی که لیسانس مهندسی میگیرند بعد به سرشون میزنه بروند هنر، پزشکی، اقتصاد و ... . اصولا تحصیلات پایه برای تجربه کردن هست و انتخاب شغل و تحصیل اصلی به سنین بالاتر بر میگرده. بهتون بر نخوره بچه ها ولی اصلا تفکراتی که یک دانش آموز دبیرستانی داره بسیار متفاوت با اصل رشته هایی است که در دانشگاه وجود داره. میرید دانشگاه میبینید چقدر ممکن بوده اشتباه کرده باشید بعد دوست دارید تغییر رشته بدید این یک چیز مثبته نه منفی. دوستان لیسانس اصولا از نظر علمی تقریبا مدرک مهمی نیست. آدم میتونه بعد از لیسانس رشته اش را به راحتی تغییر بده :)

به نظر من اگر از هر 10 طلای نجوم 2 نفر هم منجم حرفه ای بشوند کافیه بقیه فقط یکم نجوم بلد باشند! چون مطمئنم احتمالا توی هر شغل دیگه ای که باشند براشون مفیده و در تفکرات جامعه تاثیر میگذاره. اگر یک مهندس نجوم بلد باشه خیلی خوبه اگر پزشک هنر بلد باشه خیلی خوبه. چند رشته ای به زندگی فکر کنید :)

داشتن امکانات هم تقصیر نیست. نمیشه کسی که امکانات داره رو متهم کرد میشه اعتراض کرد که چرا بقیه امکانات ندارند ولی نمیشه گفت چرا یک سری امکانات دارند.

این مثل این میمونه که برگردیم بگیم اونهایی که پول دارند بیایند اینترنت و مثلا در فروم آوا استار المپیاد نجوم یاد بگیرند حق کسانی که پول اینترنت یا داشتن کامپیوتر را ندارند خوردند! اینطور نیست :)

یا مثلا من برگردم بگم منی که (دقیقا خودم را عرض می کنم) پول ندارم دوربین dslr بخرم به حقم در عکاسی نرسیدم. من باید عکاس بزرگی میشدم ولی مصطفی امام (چون دوستمه میگم که کسی به خودش نگیره) که دوربین داشت عکسهای خوبی میگیره و این فقط به خاطر اینه که دوربین داره :)

بچه های المپیادی سعی کنید از دید من به قضایا نگاه کنید. اینو کسی به شما میگه که خودش المپیادی بوده و با وجود تهرانی بودن چون سال اول شرکت کرده تقریبا خودش خونده! بعدش هم 7 سال انواع و اقسام آدم های المپیادی شاگردش بودند و آینده شون را دیده :)

تجربه به من ثابت کرده (میتونم نمونه هاش را بهتون نشون بدم) که اکثر کسانی در المپیاد مدال نیاوردند ولی حقشون بوده در مقاطع بعدی زندگی به حقشون رسیدند. بر عکسش هم هست آدم هایی بودند که طلا گرفتند ولی در مراحل بعدی زندگی موفق نبودند.

حرف زیاد دارم باشه برای بعد :)

mahdad_haghighi
02-11-2013, 09:58 PM
سلام

دوستان خواهشا این بحثو تموم کنید . برای دانلود یک فایل اومدم فروم نیم ساعت وقتم برای خوندن این صحبت های بی نتیجه هدر رفت. اگر امکان داره مدیر محترم فروم این تاپیک رو تا بعد مرحله اول قفل کنن که باعث نشه استرس المپیادی های آوا استار بیشتر بشه .

ممنون

---------------------------
برای کاهش استرس هم می تونید مستقیما به تاپیک صندلی داغ نجومی مراجعه کنید و سوال های خودتون رو از خانم شهرآیینی بپرسید اینطوری سرتون گرم میشه و استرستون کم ! :دی

پیمان اکبرنیا
02-11-2013, 10:23 PM
به حرف مهداد عزیز گوش میدیم و طی یک حکم مدیریتی ادامه بحثهای خشن را ممنوع اعلام می کنیم :دی

ضمنا برای المپیادی ها پیشنهادی دارم و اونم اینکه که امروز و فردا خودتون را اذیت نکنید فقط سعی کنید توی ذهنتون مطالبی که خوندید را به صورت یک لیست مرتب کنید و بچرخونید اصلا به دنبال خوندن مطلب جدید نباشید :) برید توی یک پارک و بگردید و بگذارید آرامش روانی بگیرید :) فقط حواستون باشه توی این دو روزه سرما نخورید که سر جلسه اذیت نشوید :)

برای همه آرزوی موفقیت دارم. مطمئنم امسال فروم هم از نظر قبولی مرحله 1 و هم کسب مدال رکورد میزنه ;)

ولی مهمتر از همه اینه که من آینده همه شما را روشن می بینم نه لزوما در زمینه المپیاد بلکه در جریان زندگی :)

شاد و سلامت و موفق باشید

المپیاد نجوم
02-11-2013, 10:43 PM
آخ آره سرما خوردگی رو جدی بگیرین.من تا میام سوال حل کنم فین فینم میگیره فکر کنم برای اثر گرانشه!
امیدوارم فردا راحت سپری شه برای هممون!
اگر دیدین بقلیتون سرما خورده بهش دستمال بدین تا هم خودتون هم اون راحت شین.

Astronomy
02-12-2013, 12:41 AM
برای همه دوستان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم بتونم همه ی دوستان رو در دوره ببینم :)

باقی بحث ها برای بعد از مرحله 1 و ... موفق باشید ;)

Moris75
02-12-2013, 12:56 AM
http://78.159.100.42/%7Eforumavas/forum/images/icons/icon1.png (http://78.159.100.42/%7Eforumavas/forum/images/icons/icon1.png)

ای بابا تازه می خواستم جواب بدهم که اما واقعا این بحث ها به جایی نمی رسد با این که خودمم جواب برای گفتن زیاد دارم اما اساتید هم دیگر به میان آمدند و پایان بحث را خاستار شدند در این جا به نیابت از دوستان پایان بحث و اگر عمری بود و بازهم دوستان اینطور فکر می کردند ادامه آنرا به بعد از مرحله دوم المپیاد موکول می کنیم تا اون زمان ارزوی قبولی و موفقیت را در مرحله 1 و 2 برای دوستان شهرستانی و تهرانی دارم التماس دعا:)

behnood
02-12-2013, 11:41 AM
من دیشب داشتم با یکی از بچه های تیم جهانی که دوره هشت رو طلا شده صحبت می کردم ، گفت بچه های طلایی رو طرح سوالا نظارت داشتن و سوالا مثل سال قبله ، انتظار میره کف حدودا ۸ الی ۱۰ سوال باشه پارسال که ۸ بود .
ولی بیشتر از این چیزی نگفت :))
و نکته مهم اینه که زیاد زدن مهم نیست درست زدن مهم یعنی اگه ۱۰ تا درست بزنید احتمال قبولیتون بیشتر از فردی که هر ۳۵ تا رو میزنه ولی مطمئن نیست درست زده یا نه.
پس کم بزنید ولی درست بزنید.

Hooman_G
02-12-2013, 03:44 PM
سلام. من تازه اومدم اینجا. الان با یک مشکل اساسی مواجه ام اونم اینه که اصلا حس خوندن حفظی ها نیست !با این که یه خلاصه خوب از اقای بیات ذارم(که دستشونم درد نکنه) ولی حال خوندن خلاصه رو هم ندارم! تا میام خلاصه رو بخونم حوس می کنم برم نمونه سوال حل کنم.(نمونه سوال ازمایشی) پارسال که سال اولی بودیم چون امیدمون به همین حفظی ها بود خوندیمشون ولی الان اصلا نمی شه. فکر هم نمی کنم سوال حفظی تکراری بدن مثل سوالای اپتیک. چه کارکنم؟!

Amir Shayan Nejati
02-12-2013, 06:30 PM
من دیشب داشتم با یکی از بچه های تیم جهانی که دوره هشت رو طلا شده صحبت می کردم ، گفت بچه های طلایی رو طرح سوالا نظارت داشتن و سوالا مثل سال قبله ، انتظار میره کف حدودا ۸ الی ۱۰ سوال باشه پارسال که ۸ بود .
ولی بیشتر از این چیزی نگفت :))
و نکته مهم اینه که زیاد زدن مهم نیست درست زدن مهم یعنی اگه ۱۰ تا درست بزنید احتمال قبولیتون بیشتر از فردی که هر ۳۵ تا رو میزنه ولی مطمئن نیست درست زده یا نه.
پس کم بزنید ولی درست بزنید.
سلام
فکرکنم این آقای طلازیاده روی کردنا....پارسال کف 6بود.
ولی بدجورباهاتون موافقم کم زدن درست بهتراززیادزدن باشکه....چی گفتم!

Amir Shayan Nejati
02-12-2013, 06:42 PM
سلام. من تازه اومدم اینجا. الان با یک مشکل اساسی مواجه ام اونم اینه که اصلا حس خوندن حفظی ها نیست !با این که یه خلاصه خوب از اقای بیات ذارم(که دستشونم درد نکنه) ولی حال خوندن خلاصه رو هم ندارم! تا میام خلاصه رو بخونم حوس می کنم برم نمونه سوال حل کنم.(نمونه سوال ازمایشی) پارسال که سال اولی بودیم چون امیدمون به همین حفظی ها بود خوندیمشون ولی الان اصلا نمی شه. فکر هم نمی کنم سوال حفظی تکراری بدن مثل سوالای اپتیک. چه کارکنم؟!

آخ گفتیا...منم تاالان نخوندمشون....آقا نخونین باهم قبول نشیم:))

kimiya-gh
02-12-2013, 06:50 PM
اپتیک که آسون ترینه
من اعتراف میکنم که سال دیگه منو سر جلسه باز میبینین

به نظرشما من امسال قبول نشم چی میشه؟

Amir Shayan Nejati
02-12-2013, 06:54 PM
ب نظرشما من امسال قبول نشم چی میشه؟

مگه قراره چیزی بشه؟
میخونی سال بعد دوباره امتحان میدی اونم نشدسال بعدش....

kimiya-gh
02-12-2013, 06:57 PM
ممنونم......ولی برا من پایان زندگیه
شکستی بزرگ
هاااااهاااااهااااا:)):)):)):)):) ):)):)):))

البته امضاموووو باید عوض کنم
یك کم توجه کنید به امضام

امید وارم همیگی وقتی از سر جلسه میاین بیرون خوشحال باشید و همگی قبول شیم

Hooman_G
02-12-2013, 07:12 PM
اره اپتیک اسونه من منظورم اینه که سوالاش هر سال تکراریه (مثل سال های قبله)اما حفظی ها اینطور نیستن.

المپیاد نجوم
02-12-2013, 07:21 PM
کیمیا جون میشه این همه جو ندی؟
توی سال اولی قبول بشیو نشی نه واسه تو نه واسه هیچ کی مهم نیس.پایان دنیا هم نیس.

shayan.zandi
02-12-2013, 07:34 PM
سلام
اون خلاصه مطالب حفظی که میگید از کجا می شود گیر آورد؟؟

Hooman_G
02-12-2013, 08:07 PM
سلام
اون خلاصه مطالب حفظی که میگید از کجا می شود گیر آورد؟؟
خلاصه را اقای بیات نوشتن من جایی اپلود شده اش رو ندیدم شما یا باید از خودشون بگیرین یا به شایان نجاتی یا بقیه بچه هایی که اون رو دارن بگین براتون اسکن کنه.من اسکنر ندارم.

مهدی ناصری
02-12-2013, 08:26 PM
شب امتحانه و قطعا همه منتظر هستن فردا نتیجه تلاش هاشون رو ببینن...
برای همه آرزوی موفقیت دارم :)

من هم امسال سال اول دبیرستان هستم و در المپیاد شرکت می کنم؛ البته برای امثال من بیشتر برای آشناییه چون واقعا در مقایسه با افرادی که سه سال درس خوندن چیز زیادی بلد نیستیم... :دی

این هم نمودار آماری سوالات مرحله اول در طی چند سال گذشته هست، طوری که بر میاد دوستان جدید با نجوم کروی و رصد رابطه خوبی ندارن!! در عوض کیهان شناسی و اخترفیزیک خوبی دارند!

http://up.avastarco.com/images/axfkdssywq1lsmkxoy65.jpg

راستی یه سوال: مدت زمانی که آزمون طول می کشه حدودا چقدره؟

Astronomy
02-12-2013, 08:39 PM

من هم امسال سال اول دبیرستان هستم و در المپیاد شرکت می کنم؛ البته برای امثال من بیشتر برای آشناییه چون واقعا در مقایسه با افرادی که سه سال درس خوندن چیز زیادی بلد نیستیم... :دی

این هم نمودار آماری سوالات مرحله اول در طی چند سال گذشته هست، طوری که بر میاد دوستان جدید با نجوم کروی و رصد رابطه خوبی ندارن!! در عوض کیهان شناسی و اخترفیزیک خوبی دارند!

http://up.avastarco.com/images/axfkdssywq1lsmkxoy65.jpg (http://up.avastarco.com/images/axfkdssywq1lsmkxoy65.jpg)

ممنون! خیلی خوب بود این عکس!

سال قبل 3 ساعت بود! انتظار میره امسال هم حدودا همین قدر باشه!

platopluto
02-12-2013, 08:41 PM

http://up.avastarco.com/images/axfkdssywq1lsmkxoy65.jpg

استانداردش که 3 ساعته...
البته با فرض اینکه طرف همه چیووو بلد و توپ باشه.. نه مثه من....:((((

albertini
02-12-2013, 08:58 PM
ببخشيد كسي مي دونه در كل چند نفر شركت كرده اند و چند نفر مرحله 1 قبول ميشن ؟

mohsen4465
02-12-2013, 10:18 PM
نمیشه ما گنده‌بک‌ها هم شرکت کنیم. :پی:grin:

مطمئنم که حداقل یکی از مدال‌ها مال بچه‌های آواییه. شایدم هر سه‌تا. بچه‌ها هتریک لطفاً. :thumbsup:

پیمان اکبرنیا
02-12-2013, 10:32 PM

مطمئنم که حداقل یکی از مدال‌ها مال بچه‌های آواییه. شایدم هر سه‌تا. بچه‌ها هتریک لطفاً. :thumbsup:

آقا تعداد مدالها را کم اعلام نکن بچه ها استرس می گیرند :دی

نزدیک به 40 نفر هر سال مدال می گیرند :) 10 نفر طلا و بقیه هم نقره و برنز :)

امسال قطعا از اعضا مدالهای خوشرنگ خواهیم داشت هتریک که رو شاخشه :دی

بچه های المپیادی امشب خوب بخوابید :) دیر نخوابید و حداقل 7 تا 8 ساعت استراحت کنید.

برای همتون آرزوی موفقیت دارم

Amir Shayan Nejati
02-12-2013, 10:34 PM

آقامحسن ایشالاازهتریک میگذره...من خودم الان اینجا امسال 5 نفریاشایدم بیشترمیبینم که عالین...الان فقط سه چهارنفرداریم که سال دومم مدال دارن ویه نفرم داریم که سال پیش نقره2 شده و امسالم هست.
به امیدطلاشدن همشون....

Navid MMM
02-12-2013, 10:44 PM
ساعت 22:40
اینجا تهران است...
صدای ما را از رادیو آوااستار میشنوید...
دقیقا از الان 15 ساعت و 20دقیقه تا شروع آزمون باقی مونده...
به امید پیروزی در آزمون...

Pale_Rider
02-13-2013, 09:02 AM
سلام دوستان ،
امیدوارم همه امروز امتحان رو بترکونن ، پیشنهاد می کنم اگه روی 2 تا گزینه شک داشتین حتما بزنید 50% شانس خوبیه !!!
اگه سوالی بود که به هر صورت بلد نبودین یا وقت گرفت نزنید برید رو سوال بعد ، وقت هدر ندید چون فکر می کنم کف قبولی رو 7-6 تا باشه .
امیدوارم حداقل همه ی سومی هایی که توی این سال ها زحمت کشیدن قبول شن ...
ما دومی ها هم به اندازه ی خودمون بدمون قبول شیم !!
موفق و سربلند باشید

Mojtaba.M
02-13-2013, 01:23 PM
سلام بر همگی

تنها و تنها 40 دقیقه به شروع آزمون مرحله اول نهمین المپیاد نجوم و اختر فیزیک :15:

طلا و نقره و برنزش به کنار .... لوح تقدیرش را هم نمیخواهیم ... مهم تلاشی است که کرده ای و نتیجه میگیری ..... ;)

امیدوارم هر کس به مقداری که زحمت کشیده و تلاش کرده پاداشش را بگیرد. :)

kh.maroufi
02-13-2013, 03:05 PM
برای تمامی دوستان المپیادی آروزی موفقیت میکنم و این رو بدونید که هرچقدر که تلاش کرده باشید، به همون نسبت هم نتیجه می گیرید و با خودتون رو راست باشید.

البته یاد خدا رو هم فراموش نباید بکنیم

بعد از آزمون هم دیگه هی به نتیجه فکر نکنید؛ چون دیگه زمان حرص خوردن نیست و امیدوار باشید.

یه خسته نباشید هم از همینجا به شما دوستان المپیادی آوایی میگم

مهدی ناصری
02-13-2013, 04:19 PM
در حالی که هنوز از وقت آزمون باقی مونده من تو خونه هستم و پشت اینترنت!! دیگه بیشتر از این بلد نبودم جواب بدم! :پی
ولی به نظرم سوالای امسال از پارسال رو که دیده بودم خیلی راحت تر بود، با اینکه خیلی خیلی کم خونده بودم اما نسبتا خوب جواب دادم...
امیدوارم دوستانی که در حال امتحان دادن هستن موفق عمل کنن و شاهد نتایج خوبی باشیم... :)

Mostafa
02-13-2013, 04:52 PM
در حالی که هنوز از وقت آزمون باقی مونده من تو خونه هستم و پشت اینترنت!! دیگه بیشتر از این بلد نبودم جواب بدم! :پی
ولی به نظرم سوالای امسال از پارسال رو که دیده بودم خیلی راحت تر بود، با اینکه خیلی خیلی کم خونده بودم اما نسبتا خوب جواب دادم...
امیدوارم دوستانی که در حال امتحان دادن هستن موفق عمل کنن و شاهد نتایج خوبی باشیم... :)

سلام آقای ناصری

برای شما و بقیه بچه هایی که امروز آزمون داشتند آرزوی موفقیت می کنم و مطمئنم خیلی هاتون حتمآ قبول میشید ;)

آیا اجازه دادند سوالات رو بیارید بیرون ؟ می تونید سوالات رو آپلود کنید که ببینیم چه سوالاتی بودند ؟

ممنون :)

مهدی ناصری
02-13-2013, 05:09 PM
سلام آقای ناصری

برای شما و بقیه بچه هایی که امروز آزمون داشتند آرزوی موفقیت می کنم و مطمئنم خیلی هاتون حتمآ قبول میشید ;)

آیا اجازه دادند سوالات رو بیارید بیرون ؟ می تونید سوالات رو آپلود کنید که ببینیم چه سوالاتی بودند ؟

ممنون :)

سلام آقای امام
ممنون از شما؛ حتما امسال هم قبولی زیاد هست :)

بله برگه سوالات رو اوردیم، من اگه بتونم حتما آپلود می کنم ;)

بررسی سوالات مرحله اول نهمین المپیاد نجوم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1344-بررسی-سوالات-مرحله-اول-نهمین-المپیاد-نجوم)

ابن سینا
02-13-2013, 05:46 PM
آفا جاتون خالی همین الان از امتحان رسیدم,خیلی سخت نبود خیلی هم آسون نبود
دیگه امید به خدا...

Astronomy
03-09-2013, 06:45 PM
نتایج اعلام شد

:دی

http://www.ysc.ac.ir/include_news_018.php (http://www.ysc.ac.ir/include_news_018.php)

من خودم نجوم و فیزیک رو قبول شدم!

بقیه دوستان هم بیان اعلام وضعیت بکنند :دی

Sky_Watcher
03-09-2013, 06:59 PM
دمش گرم :69:
هم ادبی و هم اختر فیزیکو قبول شدم:sSig_woohoo2::thanks::77::77::77:

مهدی ناصری
03-09-2013, 07:32 PM
من هم قبول شدم! :دی

Amir Shayan Nejati
03-09-2013, 07:45 PM
خداروسپاس قبول شدم...به همه ی دوستان دیگری که قبول شدن هم تبریک حسابی عرض میکنم...وتشکراز همه ی عزیزانی که بهم کمک کردن...ایشالا جبران کنیم...

SSgumS
03-09-2013, 07:48 PM
:pacman::گل:sSig_woohoo2::guntootsmiley[1]::36::36::36::36::36:تبریککککککککک!!! !!
من هم با کمک خدا قبول شدم!!! شانسی.....
به همه کسایی هم که قبول شدن از صمیم قلب تبریک میگم

mahdad_haghighi
03-09-2013, 08:13 PM
سلام

ضمن تبریک به همه دوستانی که قبول شدن :) منم به لطف خدا قبول شدم البته فیزیک هم دوست داشتم قبول شم که نشد ان شاءالله سال بعد :دی

god that failed
03-09-2013, 09:22 PM
تاپیک که بسته شده لا اقل اینجا اظهار وجود می کنیم. :|
به لطف خدا نجوم و فیزیک قبول شدم.

Armin.etemad
03-09-2013, 09:44 PM
خداوند را شکر می کنم که من نیز بین 291 نفر قبول شده بودم.انشا الله مرحله دوم....
به همه کسانی هم که قبول شدند تبریک می گویم.و برای افرادی که قبول نشدند آرزوی موفقیت در دوره ی بعد را دارم.

Negar Najafi
03-09-2013, 10:39 PM
منم قبول شدم! بالاخره تونستم!
خدارو شکر.
انشالله برای مرحله ی دوم با یه انرژی تازه
:)

COLDFIRE
03-09-2013, 10:51 PM
سلام... اول به همه کسایی که قبول شدن تبریک میگم و کسایی که نشدن ایشالا در مراحل دیگه ی زندیگشون موفق باشن
منم فیزیک و نجوم رو قبول شدم ایشالا مرحله دو هم به همین صورت باشه

Navid MMM
03-09-2013, 11:06 PM
بچه ها به همه تبریک میگم....
منم قبول شدم...
حیف نمیشه مرحله دو شرکت کرد...
به هرکی قبول شده تبریک میگم...
هر کی هم قبول نشده خودشو ناراحت نکنه ....مهم تلاش و انگیزه و امید به اینده اس......
خدا رو شکر امشب یه خواب راحت دارم... :)

Mostafa
03-09-2013, 11:35 PM
بچه ها به همه تبریک میگم....
منم قبول شدم...
حیف نمیشه مرحله دو شرکت کرد...
.
.

سلام و تبريك به شما و همه بچه هايي كه قبول شدند

اگر شما سال دوم هستيد و فكر ميكنيد نمي تونيد مرحله 2 شركت كنيد ، تا جايي كه من خبر دارم توي نجوم سال دومي ها هم ميتونن مرحله 2 شركت كنند

اما بازم اگر دوستان ديگه اطلاعات دقيق تري دارند ، لطف كنند و اعلام كنند

Navid MMM
03-09-2013, 11:39 PM
سلام و تبريك به شما و همه بچه هايي كه قبول شدند

اگر شما سال دوم هستيد و فكر ميكنيد نمي تونيد مرحله 2 شركت كنيد ، تا جايي كه من خبر دارم توي نجوم سال دومي ها هم ميتونن مرحله 2 شركت كنند

اما بازم اگر دوستان ديگه اطلاعات دقيق تري دارند ، لطف كنند و اعلام كنند

ممنون از شما آقای امام
من اولم واسه همین نمیتونم مرحله دو شرکت کنم ایشالله سال دیگه شیرینی شو میدم :دی

Mojtaba.M
03-09-2013, 11:57 PM
عجیبا اندر عجیب ؟ :)

خوب به همه بچه هایی که قبول نشدن و شدن تبریک میگم .

شدن از بابت این که خوب قبول شدن دیگه و اونایی که نشدن از بابت این که تلاشی کردن که قابل تقدیر خواهد بود . تلاشی در راه و هدفی موثر...

همگی موفق باشید . انشاالله ... :)

LGH
03-10-2013, 08:49 AM
ما نیز نجوم وفیزیک
خدارو شکر :)

Astronomy
03-10-2013, 02:57 PM
میشه یکی از دوستان مدالی یک برنامه بهمون بده تا آخر عید؟

الان با توجه به این وضع سوالای مرحله 1 اصلا مکانیک بخونیم؟ نخونیم؟ اگه بخونیم کلپنر بخونیم؟ فولز؟

کروی زیاد بخونیم؟ کم بخونیم؟ چه فصل هایی؟

کیهان چی بخونیم؟ اصلا منبع فارسی داریم واسه کیهان؟

برا اخترفیزیک فیلیپس رو شروع کنم خوندن خوبه؟ یا اریکا بوم جلد 1 و 3 بهتره؟

erfan bayat
03-10-2013, 10:23 PM
سلام بر همه ی دوستان و تبریک به همه ی بچه هایی که قبول شدن
همنطور که میدونید حدودا 5 هفته تا مرحله دو المپیاد وقت دارین(خیلی زیاد نیست!!حواستونو جمع کنید)
تو این مدت دیگه وقت خوندن مطالب جدید نیست مگه اینکه واقعا نیاز باشه و نخونده باشید.
حالا توی هر مبحث نظرمو میگم!
مکانیک: اگه دقت کرده باشید متوجه میشید که تقریبا تو دو دوره پیش مکانیک توی مرحله 1-2 نقش کمتری پیدا کرده. به عبارتی دیگه اون مانور مداریو این مباحث خیلی کم شده چون طراحان سوال روش تسلط ندارن.الان توی مکانیک باید روی فصل 2-3 کتاب اوربیتال(یعنی به عبارتی انواع مقاطع مخروطیو مکانیک مداری مقدماتی باید به طور کامل مسلط باشید. همینطور مفاهیم ابتدایی مثل سینماتیک و دینامیکو خوب بلد باشید. معادله کپلرم باید خوب بلد باشید.
جمع بندی: به نظرم فصل 2-3 اوربیتال با یه سری مباحث مهم بخش های جلوترش و بخش های نیرو مرکزی کتاب ها که بیشتر برای دوره هستو خوب بلد باشید(از دوست خوبم شریعت زاده بیشتر میتونید بپرسید چون تجربش بیشتره تو مکانیک)
اخترفیزیک: ببینید یه دیدی که به نظره من جدیدا واسه کمیته مهم شده اینه که بچه هایی که خیلیم معلم ندارن ولی خوش فکرن بتونن قبول شن البته سطح سوال دهی واقعا ضعیفهههه.
چون مرحله دو قبل دیدید سوالا سخت نبود خیلی مگه اینکه نامفهوم باشه.
پس سعی کنید مطالب مفهومی مثل قدرو اینارو خوب بلد باشید. لازم نیست هزارتا کتاب بخونید. به نظر من منبع اصلیتونو مادرن بزارید و بقیه کتاب هارو نگاه کنید و مطالب جدیدشونو بخونید.
مثلا کتاب اخترفیزیک ستاره ای ورق بزنید ببنید چه مطلب جدیدی داره که میتونه مهم باشه. شکلها و نمودار هارو با دقت نگاه کنید. 10 فصل اول مادرن پایه اخترفیزیکه ولی باید بقیه فصل ها رو هم ورق بزنید اون جاهایی که رابطه دارنو ببنید چین. چیزای ساده خیلی سوتی خورن پس نگید بلدم بیخیال.هرچی سوال تو این مباحث ابتدایی استو حل کنید
کروی:فصل 1-2-بخش شکست با فرض تخت بودن جو و اثر شکست بر زمان غروب فصل 3- و ابیراهیو اختلاف منظر و مخصوصا حرکت تقدیمی بدونید چیه. بیشتر سعی کنید سوال حل کنید نو این مبحث
کیهان شناسی و دینامیک کهکشان:برای این بخش فصل 24 به بعد مادرن مهمه تا 29. یه سرس مباحث مثل منحنی چرخش کهکشان و بررسی دینامیک و روش های فاصله یابی هست که مهمه(احتمالا یه سریشو بگم) مخصوصا سوالای مادرنو کلا خوب بلد باشید چون احتمال مشابه دادن کم نیست!!!!
سعی کنید یه برنامه خوب بریزید و سوال حل کنید بیشتر!

smj_nouri
03-10-2013, 10:24 PM
من (محمد جواد نوری ) +بهزاد همایون فر (behzad.h.f ) هم قبول شدیم

Alicyrus
03-11-2013, 12:06 AM
من هم قبول شدم

saeed77
03-11-2013, 12:51 AM
منم قبول شدم

pariya.k
03-11-2013, 02:04 PM
سلام بر همه ی دوستان و تبریک به همه ی بچه هایی که قبول شدن
همنطور که میدونید حدودا 5 هفته تا مرحله دو المپیاد وقت دارین(خیلی زیاد نیست!!حواستونو جمع کنید)
تو این مدت دیگه وقت خوندن مطالب جدید نیست مگه اینکه واقعا نیاز باشه و نخونده باشید.
حالا توی هر مبحث نظرمو میگم!
مکانیک: اگه دقت کرده باشید متوجه میشید که تقریبا تو دو دوره پیش مکانیک توی مرحله 1-2 نقش کمتری پیدا کرده. به عبارتی دیگه اون مانور مداریو این مباحث خیلی کم شده چون طراحان سوال روش تسلط ندارن.الان توی مکانیک باید روی فصل 2-3 کتاب اوربیتال(یعنی به عبارتی انواع مقاطع مخروطیو مکانیک مداری مقدماتی باید به طور کامل مسلط باشید. همینطور مفاهیم ابتدایی مثل سینماتیک و دینامیکو خوب بلد باشید. معادله کپلرم باید خوب بلد باشید.
جمع بندی: به نظرم فصل 2-3 اوربیتال با یه سری مباحث مهم بخش های جلوترش و بخش های نیرو مرکزی کتاب ها که بیشتر برای دوره هستو خوب بلد باشید(از دوست خوبم شریعت زاده بیشتر میتونید بپرسید چون تجربش بیشتره تو مکانیک)
اخترفیزیک: ببینید یه دیدی که به نظره من جدیدا واسه کمیته مهم شده اینه که بچه هایی که خیلیم معلم ندارن ولی خوش فکرن بتونن قبول شن البته سطح سوال دهی واقعا ضعیفهههه.
چون مرحله دو قبل دیدید سوالا سخت نبود خیلی مگه اینکه نامفهوم باشه.
پس سعی کنید مطالب مفهومی مثل قدرو اینارو خوب بلد باشید. لازم نیست هزارتا کتاب بخونید. به نظر من منبع اصلیتونو مادرن بزارید و بقیه کتاب هارو نگاه کنید و مطالب جدیدشونو بخونید.
مثلا کتاب اخترفیزیک ستاره ای ورق بزنید ببنید چه مطلب جدیدی داره که میتونه مهم باشه. شکلها و نمودار هارو با دقت نگاه کنید. 10 فصل اول مادرن پایه اخترفیزیکه ولی باید بقیه فصل ها رو هم ورق بزنید اون جاهایی که رابطه دارنو ببنید چین. چیزای ساده خیلی سوتی خورن پس نگید بلدم بیخیال.هرچی سوال تو این مباحث ابتدایی استو حل کنید
کروی:فصل 1-2-بخش شکست با فرض تخت بودن جو و اثر شکست بر زمان غروب فصل 3- و ابیراهیو اختلاف منظر و مخصوصا حرکت تقدیمی بدونید چیه. بیشتر سعی کنید سوال حل کنید نو این مبحث
کیهان شناسی و دینامیک کهکشان:برای این بخش فصل 24 به بعد مادرن مهمه تا 29. یه سرس مباحث مثل منحنی چرخش کهکشان و بررسی دینامیک و روش های فاصله یابی هست که مهمه(احتمالا یه سریشو بگم) مخصوصا سوالای مادرنو کلا خوب بلد باشید چون احتمال مشابه دادن کم نیست!!!!
سعی کنید یه برنامه خوب بریزید و سوال حل کنید بیشتر!
الان که میگید نباید مطلب جدید حوند پس با فصل 24-28 چی کار کنیم ؟! بخونیم یا نخونیم ؟!

میشه بگید اعضای کمیته بیشتر از چه مدل سوالایی خوششون میاد ؟
اعضای کمیته امسال کیا هستن ؟

erfan bayat
03-11-2013, 08:18 PM
الان که میگید نباید مطلب جدید حوند پس با فصل 24-28 چی کار کنیم ؟! بخونیم یا نخونیم ؟!

میشه بگید اعضای کمیته بیشتر از چه مدل سوالایی خوششون میاد ؟
اعضای کمیته امسال کیا هستن ؟
منظور من خوندن یه مفهوم جدیده. این فصل های 24 -28 همش با مفاهیم قبلیه و میتونید بخونید به نظرمن مسئله هاشم خیلی مهمه حتما حل کنید.
از سبک کتابی خوششون میاد. فک نمیکنم خیلییی ایده بخواد

فائزه معتضدیان
03-13-2013, 06:59 PM
منم مرحله1 قبول شدم!

star10
03-16-2013, 05:06 PM
خدا رو شکر منم قبول شدم
دوستان یه سوالی داشتم، برای مرحله ی دوم، کسایی که از پایه ی اول قبول شدن هم می تونن شرکت کنن، یا فقط همون مرحله ی 1 بوده؟؟

Navid MMM
03-16-2013, 05:20 PM
خدا رو شکر منم قبول شدم
دوستان یه سوالی داشتم، برای مرحله ی دوم، کسایی که از پایه ی اول قبول شدن هم می تونن شرکت کنن، یا فقط همون مرحله ی 1 بوده؟؟

سلام بر شما دوست عزیز تبریک میگم....
کسانی که از پایه اول در اولین مرحله قبول شدند حق شرکت در مرحله دوم رو هم دارند ولی این آزمون براشون آزمایشیه و تصحیح نمیشه :)
ایشالله سال بعد:دی

Hooman_G
03-21-2013, 07:26 PM
سلام , می خواستم بپرسم که برای بچه های سال دوم چه راه کاری بهتره , والا ما تا حالا فوکوسمون رو مکانیک بود ولی الان بلاتکلیفیم , اخترفیزیکمون تا فصل نه اونم ناقص پیش رفته , به نظرتون حل مسله اختر فیزیک رو تا اونجایی که خوندیم پیشه بگیریم یا مکانیک ؟ یا اصن اگه پیش نهاد دیگری دارید بگید . ممنون میشم.

Pale_Rider
03-22-2013, 03:52 PM
من قویأ اعتقاد دارم که هنوز می تونن با دادن سوالات خوب مکانیک ، المپیاد نجوم رو درست کنند ، از طرفی دیگه هم ببینیم ممکنه بیان مرحله 2 رو هم تستی کنن و بگن ویلیام هرشل در چه سالی بدنیا آمد . ...

Pale_Rider
03-22-2013, 04:10 PM
الان دیگه دیره اما منم مرحله 1 قبول شدم :))))

LGH
04-13-2013, 10:23 PM
19 روز مونده به مرحله 2 ها!
دوستان پیشکسوت نصیحتی ندارن؟؟

المپیاد نجوم
04-13-2013, 11:03 PM
بابا استرس ندین دیگه 19 روووووووووووووووووووووووو وووووووووووووووووووووز مونده!

s_karam76
04-14-2013, 12:16 AM
سلام
من سال اولی ام توی حلی4 ،میخوام سال دیگه برا المپیاد نجوم شرکت کنم
لطفا کمک کنید که چه کتاب هایی باید بخرم

Navid MMM
04-15-2013, 04:34 PM
سلام
من سال اولی ام توی حلی4 ،میخوام سال دیگه برا المپیاد نجوم شرکت کنم
لطفا کمک کنید که چه کتاب هایی باید بخرم

سلام دوست عزیز :)
به این تاپیک (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?19-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85) یه سری بزنید...حتما کمکتون میکنه :)

saeed77
04-22-2013, 08:46 AM
دیگه زمان زیادی به آزمون نمونده و فکر نکنم کسی بتونه توی این یه هفته تحول سنگینی تو خودش ایجاد کنه!
برای همین امیدوارم همه از دانسته هاشون به بهترین نحو استفاده کنند و آزمون چه با قبول شدن و چه با قبول نشدن برای همه ی شرکت کنندگان موفقیت آمیز باشه.

COLDFIRE
04-29-2013, 11:28 PM
سلام... کسی اطلاع داره چرا توی کارت ورود به جلسه مرحله 2 گفته سوال تستی داریم؟؟؟
مگه قرار بود تستی هم باشه؟

المپیاد نجوم
04-29-2013, 11:45 PM
اون کلی گفته که اگه تست دارین مداد بیارین اگه ندارینم خودکار بیارین.ما تشریحی هستیم!

COLDFIRE
04-29-2013, 11:46 PM
خب پس چرا واسه بقیه المپیادا ننوشته؟!

المپیاد نجوم
04-29-2013, 11:48 PM
من فکر نمی کنم تست داشته باشیم.
چه دلایلی برای اضطراب ایجاد کردن توی خودتون و دیگران شما دارینا!

COLDFIRE
04-30-2013, 12:08 AM
آخه اگه ندونسته برم سر جلسه و یهو ببینم سوال تستی داره که بد تره!
لطفا اگه کسی دقیقا چیزی میدونه بگه...

Astronomy
04-30-2013, 12:13 PM
خب پس چرا واسه بقیه المپیادا ننوشته؟!
چرا برای المپیاد فیزیک هم نوشته بود و امروز صبح رفتیم امتحان دادیم تستی نداشت

یزدان بابازاده
04-30-2013, 01:23 PM
وقت است ....
موفق باشید .

Navid MMM
04-30-2013, 04:24 PM
بچه هایی که فیزیک رو امروز شرکت کردن.....سوالا چطور بود؟؟؟؟
گزارش بدین...:)

Astronomy
04-30-2013, 08:49 PM
بچه هایی که فیزیک رو امروز شرکت کردن.....سوالا چطور بود؟؟؟؟
گزارش بدین...:)
سخت :دی

یک سوال عملی داشت! دو تا آهنربا داده بودن بهمون بعد تو برگه باید تعداد قطب های یکی از آهنرباها رو با آهنربای دیگه پیدا میکردیم

(که 16 تا بود فک کنم :دی) و یه قسمت هم در مورد خطوط میدان مغناطیسیش و اینا بود که توی پاسخنامه باید رسم میکردیم!

8 تا هم سوال تئوری

یکیش یک پرتابه داده بود و یک جسم که در حال سقوط آزاد هست! این دو تا قراره به هم برخورد کنند! حالا معادله مکان و سرعت و زمان و همه چیزشون رو میخواست

یک سوال دیگه هم دو تا استوانه بود روی همدیگه که به یک دیوار (محور مختصاتی z) تکیه دادند! بعد میلغذند و میان پایین!

بعد باید مختصات مرکز استوانه ها و شتاب و نیرو و سرعت و همه چیزشون رو پیدا میکردیم

یک سوال دیگه هم یک ذره باردار در میدان مغناطیسی بود و کلا دل و روده سوال رو باید میریختیم بیرون :دی

یک سوال هم خوشبختانه کمی نجومی بود! یعنی فصل شکست نور اسمارت (نجوم کروی) رو میخوندید حل میشد

در مورد شکست نور در لایه های مختلف جو بود و اینچیزا!

بقیه سوال ها هم یادم نمیاد! :دی

کلا تجربه ی خوبی بود المپیاد فیزیک! مخصوصا اون آهنرباش با 16 تا قطب! خیلی باحاله :دی اول جلسه که دست بچه ها دادن کل سالن پر از صدای بهم خوردن ریتمیک آهنرباها شده بود :))

قبول که نمیشیم حداقل یه اسباب بازی گیرمون اومد :)) :دی

المپیاد نجوم
04-30-2013, 09:16 PM
خوب منم گفتم بیام یه آرزوی موفقیت برای همه ی بچه های المپیادیمون بکنم!ایشالا همه نتیجه ای رو بگیرن که به صلاحشونه و موفق باشن!

COLDFIRE
04-30-2013, 09:44 PM
آره... ببخشید من کارت المپیاد فیزیکم پایینش نگرفته بود فکر کردم فقط نجوم اینجوریه... ببخشید
سوالاش خیلی خوب بود به نظرم... ایده خاصی نمیخواست فقط حلش زیاد بود
سوال 1و2و4 که مکانیک بود راحت حل میشدن ولی کار زیاد داشتن
سوال 8 هم که المپیاد نجومیا راحت حلش میکردن
یک سوال مغناطیس آسون هم داشت کسایی که کمی اطلاعات داشتن میتونستن راحت حلش کنن
یک سوال اپتیک داشت که من نتونستم تا آخرش برم ولی به نظر سخت نمیومد فکر کنم سوال 7 بود
سوال 6 هم در مورد چرخه ی کارنو بود... قسمت اولش رو حل کردم ولی قسمت دومش رو دقیق نمیدونستم چه جوری حل مشد
و سوال 5 هم در مورد حباب بود که اصلا نفهمیدم چی گفته و وقت واسه حلش نذاشتم :-d
بخش عملی ش هم که آهنربا داده بودن و واقعا آسون بود...اون دوست عزیز درست گفتن، 16قطب داشت...
در کل به نظرم نسبت به پارسال خیلی آسونتر بود

solh
04-30-2013, 09:59 PM
کلا فکر کنم در جهت سبقت گیری از المپیاد نجوم ، فیزیکیا زدن توی کار سوالای شدیدا تکراری ، یه جوری شده هر کی کمتر سوتی بده قبوله !

حدس میزنم امسال یه 7 ،8 نفر از اینجا مرحله دو قبول شن ، البته امیدوارم بیشتر باشه !

فقط حواستون رو جمع کنید و تمرکز داشته باشید که اشتباه محاسباتی نداشته باشید ، کمیته ای که من دیدم بارم محاسبات عددی رو خیلی زیاد در نظر میگیره ، و معمولا هم سوالایی میدن که حجم محاسباتی داره (که جزو سوالای آسون هم هستن).

امیدوارم ساعات خوبی داشته باشید و از آزمون لذت ببرید .

arashgmn
05-01-2013, 03:20 PM
همون طور که می دونید فردا ساعت 14 مرحله دوم نهمین دوره المپیاد نجوم اغاز میشه. برای همین به توصیه های این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?843-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85&p=33552&viewfull=1#post33552) دقت کنید و سعی کنید رعایتشون کنید تا مرحله دوی بهتری داشته باشید.

به نکته ی آخرش هم خیلی توجه کنید.

موفق باشید !:thumbsup:

Amir Shayan Nejati
05-01-2013, 11:48 PM
سلام
برای همتون آرزوی موفقیت دارم!
امسال کسایی هستند که واقعا میدونم حقشونه قبول بشن دوستای خوبم که واقعا تلاششونودیدم وبرای همتون ازخداوند بزرگ قبولی رو درخواست میکنم:
المپیادنجوم:اگه عدل الهی باشه یقین دارم ایشون طلا بایدبشه...زحماتتون بینهایت زیاد بوده وامیدوارم به حقتون برسیدو فردا قبول بشین...براتون ازخداوند بزرگ آرزوی موفقیت درآزمون فردارو میکنم...
یزدان بابازاده:هم مدرسه ای و دوست بسیار عزیز که تلاشش بسیار قابل احترام بوده و هست وبراش آرزوی موفقیت میکنم(آقا بی صبرانه منتظرحضورتون سرکلاسمون هستیم)...به امید خداوند بزرگ امیدوارم قبول بشید.
سهیل انصارین(نقره ی 2 پارسال فکرکنم):نمیشناسمشون ولی میدونم تلاششون عالی بوده...براتون آرزوی موفقیت میکنم.
دوستان دبیرستان سلام:امیدوارم اگه تلاش کردین حتما نتیجه خوبی بگیرید.
هومن قمری(hooman):همکلاسی خوبم امیدوارم قبول شی...
مهدادحقیقی:همکلاسی خوبم ایشالا قبولی...
علی زارع(Dark relativity):همکلاسی بسیار پرتلاشم مطمئنم نتیجه میگیری فقط خوب بنویس تروخدا...ایشالا قبول شی....
علیرضا ابوطالبی(Moris75):همکلاسی شورشگر و پرآشوب:))...امیدوارم قبول شی...
محمدکردزنگنه(Pale_Rider):همکلاس پرتلاش درعرصه های درسی وفرهنگی(بازی های کامپیوتری)...امیدوارم موفق باشی...
علی شریفی(god that failed):همکلاسی خوبم که اونم درعرصه های درسی فرهنگی(بازی های کامپیوتری) فعالیت زیادی داره...ایشالا قبول بشی...
پرهام سعیدی(sarysky.ir):P):دوست بسیار بامرام والبته باحال(دوست صمیمیهMoris75)..ایشالا موفق بشی...

ببخشید اگه کسی ازقلم افتاد حافظم بیشترازاین یاری نکرد...
التماس دعا(برای من هم دعاکنید قبول بشم)

Astronomy
05-02-2013, 06:33 PM
آخییییییش

دیگه چه خوب چه بد هرچی بود تموم شد!!

سوالای خوبی نبود به نظرم! هرچی خوندیم نیومد! از دو دوره ی قبلی سخت تر بود سوالا

دو تا کروی بود - یکی کیهان (البته بیشتر اختر بود ولی قیافش کیهانی بود!) - یکی مکانیک - دو تا اختر - یکی هم مخلوطی از مکانیک و اختر! 7 تا کلا

وقت خیلی کم بود! من خودم خیلی وقت کم اوردم

مهدی ناصری
05-02-2013, 07:50 PM
اصولا طی این آزمون، من به سوال نگاه می کردم و سوال هم به من!! :))
ضمن آرزوی موفقیت برای همه آوایی هایی که در المپیاد شرکت کردند، آرزوی قبولی خودم رو هم در سال آینده و دو سال بعد دارم! :دی :دی:دی
با تشکر!

المپیاد نجوم
05-02-2013, 08:08 PM
من که میرم کنکور می خونم.تاحالا این همه استرسو یه جا نداشتم.
دعا کنین اون جا یه چیزی بشم!

Astronomy
05-02-2013, 08:12 PM
سوالات با پاسخنامه تشریحی المپیاد فیزیک روی سایت http://www.ysc.ac.ir/ قرار گرفت! احتمالا تا فردا، پس فردا سوالات و پاسخنامه تشریحی المپیاد نجوم رو هم میزارن سایت

Sky_Watcher
05-02-2013, 08:18 PM
به نظرتون کف نمره امسال چند میتونه باشه؟

solh
05-02-2013, 08:28 PM
کلا بیخیال کف بشین هیشکی نمیتونه بگه ، معمولا هم میزنن روحیتون رو خراب میکنن . پارسال یکی از اساتید(که اتفاقا بسیاری از کسایی که اومدن دوره شاگردش بودن و میدونسته چیکار کردن) کفی رو تخمین زد که بعد فهمیدیم فقط 10 نفر بالای اون کف بودن .

در ضمن سعی کنید زیاد روحیه ی مردم رو خراب نکنید ! بعدا نمرتون میاد ضایع میشین !:rotflol:

mohammad23
05-02-2013, 08:40 PM
یعنی نمیشه گفت کف چنده؟؟
من بمیرم حداقل یه مقدار تقریبی بگین

پیمان اکبرنیا
05-02-2013, 09:12 PM
یعنی نمیشه گفت کف چنده؟؟
من بمیرم حداقل یه مقدار تقریبی بگین

میشه همین جوری یک چیزی گفت ولی از روی چه حسابی؟ مثلا من بگم کف 1 سواله شما خوشحال میشی و بگم 6 سواله ناراحت :) ولی بهتره فعلا به امتحانات نهایی فکر کنید و بگذارید هر وقت نتایج آزمون آمد ناراحت یا خوشحال بشید ;)

saeed77
05-02-2013, 09:48 PM
من که حس خوبی به آزمون داشتم و به آینده که جواب ها بیاد امیدوارم و البته دیگه برام فرقی نداره چی میخاد بشه چون دیگه تموم شد و رفت:wink:
تازه وقت حال کردن البته اگه امتاحانا بذارنhttp://forum.avastarco.com/forum/images/smilies/pissed%20off.png

Hooman_G
05-02-2013, 10:15 PM
مرحله دوی خوبی بود سوالاش استاندارد بود ، توضیح کامل داشت (سوال 1 ) ، راستی من از اولی های مدرسه خدمون شنیدم تا پنج نفر از سال اولی هایی که نمرشون به 40 نفر میرسه قبول میکنن درسته؟

مهدی ناصری
05-02-2013, 10:32 PM
مرحله دوی خوبی بود سوالاش استاندارد بود ، توضیح کامل داشت (سوال 1 ) ، راستی من از اولی های مدرسه خدمون شنیدم تا پنج نفر از سال اولی هایی که نمرشون به 40 نفر میرسه قبول میکنن درسته؟
من همچین چیزی نشنیدم و حتی شنیدم که برای اولی ها تصحیح هم نمیشه!!
اگر طوری که شما میگید باشه فکر کنم SSgumS (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=4475) باید کلاهش رو بندازه بالا!

Amir Shayan Nejati
05-02-2013, 10:39 PM
پيشنهادم اينه كه وقتي پاسخنامه اومد نريد ببينيدش تانتايج بياد!فقط استرسه!
اولي فكرنميكنم بردارن! روبرگه هم نوشته بود!درضمن فكرنميكنم كسي تو سال اول اينارو بتونه درحدقبولي بنويسه!من خودمم دومم شايد قبول نشم...
دركل پارسال بهتربود به نظرم!
براي همتون آرزوي موفقيت ميكنم!
التماس دعا

univers
05-03-2013, 08:08 AM
سلام من متن سوال 3 رو می نویسم بقیه کاملش کنن .بعدش یکی حلش کنه.
یک جرم کوییپری به فاصله ی 40au از خورشید به دور آن می چرخد.این جسم یک حرکت خاصه که به موجب حرکت به دور خورشید است دارد و یک اختلاف منظر علی که دوران زمین موجب آن می شود دارد.(در این سوال مدار زمین و جرم کوییپری را دایروی در نظر بگیرید.)الف)اگر این جسم با زمین در حالت مقابله باشد با صرف نظر از اختلاف منطر علی حرکت خاصه آن را به دست آورید.(برحسب ثانیه قوسی بر ساعت) ب)بر عکس قسمت الف باید اختلاف منطر علی را برحسب ثانیه قوس بر ساعت به دست آورید. ج)اگر این جسم در حالت تربیع با زمین باشد سرعت آن را نسبت به زمین به دست آورید.

Astronomy
05-03-2013, 02:35 PM
سوال ها رو گذاشتند روی سایت:

http://www.ysc.ac.ir/include_news_post.php?id+post=34

دوستان طلایی مون زحمت بکشند یک جوابیه تهیه کنن ممنون میشیم :)

Amir Shayan Nejati
05-03-2013, 03:15 PM
اين سوال اجرام كوييپر سوال روتين و عاقلانه اي بود!حداقل من زياد سرش زجرنكشيدم:)
دوستان جواباشونو بگن خوشحال ميشيم باهم فكركنيم روش!

starscream4002
05-03-2013, 03:21 PM
من که میرم کنکور می خونم.تاحالا این همه استرسو یه جا نداشتم.
دعا کنین اون جا یه چیزی بشم!

یعنی در اون حد امتحانو بد نوشتین؟! شما که مرحله 1 از من بیشتر زده بودین!

__________________________________________________ ____

من با حرف آقای اکبرنیا کاملا موافقم. الآن اگه بفهمین که چند درصد زدین، استرس نمی ذاره تو امتحانای پایانی نمرات خوبی کسب کنین.
همگی بهتره بشینین واسه امتحانا بخونین و به این چیزا فکر نکنین. یعنی اصلا فراموش کنین یه زمانی آزمون مرحله 2 دادین!

س.ا.

starscream4002
05-03-2013, 03:22 PM
اين سوال اجرام كوييپر سوال روتين و عاقلانه اي بود!حداقل من زياد سرش زجرنكشيدم:)
دوستان جواباشونو بگن خوشحال ميشيم باهم فكركنيم روش!

به نظرم بهترین سوال امتحان سوال ساعت آفتابی بود. سوال ایده دار و زیبایی بود ولی با راه خرکاری هم حل می شد.

س.ا.

Amir Shayan Nejati
05-03-2013, 03:33 PM
به نظرم بهترین سوال امتحان سوال ساعت آفتابی بود. سوال ایده دار و زیبایی بود ولی با راه خرکاری هم حل می شد.

س.ا.
خب جاي تعجب نيست كه شماازساعت آفتابي خوشتون بياد به هرحال معمولا همه تبريزي هاي عزيز عاشق ساعت آفتابين!كاش ماهم مثل شما ساعت آفتابي دوست داشتيم!
درضمن فكرنميكنم درصد مرحله ١ دليلي براي خوب دادن مرحله ٢ باشه!شما خودتون جزو نقره هاي عالي پارسال بودين ولي مرحله ١ خراب كردين(نسبت به علمتون نه نسبت به بقيه) ٥٠ اينا زدين!پس معيارخوبي براي سنجش افرادنيست!

Astronomy
05-03-2013, 03:52 PM

س.ا.
بدترین سوال بود! توضیحاتی که داده بود افتضاح بود! اصلا معلوم نبود دیوار کدومه، سایه کدوم وریه! ساعت آفتابی کجای دیوار هست!

یعنی یک چیز رو بدتر از این نمیشد توضیح داد

univers
05-03-2013, 04:42 PM
آقای بیات و آقای شریعت زاده سوالات اومد رو سایت باشگاه دانش پژوهان اگه میشه شما که این همه زحمت می کشین این دفعه هم زحمت بکشین و پاسخنامه مرحله دو رو بنویسید ممنون

Amir Shayan Nejati
05-03-2013, 05:10 PM
حالا نه تااين حد!
ديوار كه معلوم بود!
بيشتراطلاعات ميدادن ديگه همه چيز معلوم ميشد!البته من خودم زياداهل ساعت آفتابي نيستم:)

starscream4002
05-03-2013, 05:24 PM
خب جاي تعجب نيست كه شماازساعت آفتابي خوشتون بياد به هرحال معمولا همه تبريزي هاي عزيز عاشق ساعت آفتابين!كاش ماهم مثل شما ساعت آفتابي دوست داشتيم!
درضمن فكرنميكنم درصد مرحله ١ دليلي براي خوب دادن مرحله ٢ باشه!شما خودتون جزو نقره هاي عالي پارسال بودين ولي مرحله ١ خراب كردين(نسبت به علمتون نه نسبت به بقيه) ٥٠ اينا زدين!پس معيارخوبي براي سنجش افرادنيست!

من کلا از هندسه خوشم میاد. نه فقط ساعت آفتابی!
بله درسته ولی امتحان تستی با تشریحی فرق داره. تو امتحان تستی می شه جای گزینه ها رو اشتباه زد و ...

س.ا.

Amir Shayan Nejati
05-03-2013, 05:29 PM
من کلا از هندسه خوشم میاد. نه فقط ساعت آفتابی!
بله درسته ولی امتحان تستی با تشریحی فرق داره. تو امتحان تستی می شه جای گزینه ها رو اشتباه زد و ...

س.ا.
قبول دارم ولي تشريحيم ميشه سوتي داد مثل خودم كه جواب درست يه سوالودراوردم اشتباه وارد كردم!تازه استرس بيشتري هم هست!
اينم يادتون نره شما يكبار قبول شدين ومدال خوبي گرفتين واسترس كمتري نسبت به بقيه داشتين:)

shariatzadeh
05-03-2013, 05:37 PM
سلام به همه دوستان خوبم
آقایون ، خانم ها منتظر پاسخنامه باشید ....

erfan bayat
05-03-2013, 05:37 PM
دوستان سعی میکنیم پاسخنامه رو تا فردا بنویسیم!

المپیاد نجوم
05-03-2013, 05:58 PM
آقای انصارین اگه منظورتون اینه که من در مورد نمره ی مرحله اولم به شما دروغ گفتم شما هرطور دوس دارین می تونین فکر کنین!
بله امتحانو افتضاح نوشتم.

یزدان بابازاده
05-03-2013, 06:21 PM

س.ا.

سلام
یه راه حل پیشنهادی واسه این سوال دارم که خیلی هم کوتاه است .
فرض کنید صفحه افقتون به جای افق فعلی صفحه دیوار باشه و سرسوتون نقطه غرب . حالا از نقطه غرب به خورشید ، و از نقطه p به خورشید و سپس p را به غرب وصل کنید یه مثلث خوب در می آد . دقیقن تعمیم همون ساعت آفتابیه خودمونه فقط افق رو 90 درجه چرخوندیم .

celestial boy
05-03-2013, 06:41 PM
سلام.
ای بابا مثه اینکه ساعت آفتابی هم اشتباه حل کردم!!!
من خیلی ساده گفتم یه نقطه روی لبه سایه (مثلا نوک اون متوازی الاضلاع) رو در نظر می گیریم و به مکان اصلیش (مثلا نوک ساعت آفتابی) وصل می کنیم.این خط از خورشید هم می گذره.پس یک صفحه شامل این خطه و یکی صفحه دیوار (که همون راستای شمال-جنوبه) زاویه بین این دوتا هم همون زاویه ساعتیه دیگه.نیست؟؟

یزدان بابازاده
05-03-2013, 06:49 PM
سلام
نه اینجوری نیست . به نظرم اون شکلی که من توضیح دادم رو بکشید و بعدش نقطه غرب رو به خورشید وصل کنید .
قبول دارید که تو ساعت آفتابی ها افقی اندازه طول سایه به طول خود شاخص و ارتفاع (زاویه بین جسم و صفحه افق) بستگی داره ؟ .
خب اینجا هم اون طول به طول خود شاخص و زاویه بین صفحه افق (صفحه دیوار ) و جسم بستگی داره . در واقع زاویه (غرب - جسم ) حکم z رو تو شکل های خودمون داره .

starscream4002
05-03-2013, 06:55 PM
سلام
نه اینجوری نیست . به نظرم اون شکلی که من توضیح دادم رو بکشید و بعدش نقطه غرب رو به خورشید وصل کنید .
قبول دارید که تو ساعت آفتابی ها افقی اندازه طول سایه به طول خود شاخص و ارتفاع (زاویه بین جسم و صفحه افق) بستگی داره ؟ .
خب اینجا هم اون طول به طول خود شاخص و زاویه بین صفحه افق (صفحه دیوار ) و جسم بستگی داره . در واقع زاویه (غرب - جسم ) حکم z رو تو شکل های خودمون داره .

راه حل هر دوتاتون درسته. من از همون راه حلی که celestial boy استفاده کرده حل کردم. البته اون صفحه دومی که می گن باید از P بگذره.

س.ا.

starscream4002
05-03-2013, 06:57 PM
آقای انصارین اگه منظورتون اینه که من در مورد نمره ی مرحله اولم به شما دروغ گفتم شما هرطور دوس دارین می تونین فکر کنین!
بله امتحانو افتضاح نوشتم.

من مگه همچین حرفی زدم؟ من فقط تعجب کردم از اینکه شما گفتین امتحانو بد نوشتین. وگرنه منظوری نداشتم!

س.ا.

celestial boy
05-03-2013, 08:17 PM
سوال آخر برای محاسبه mدات کدوم انرژی گرانشی رو باید گذاشت؟من انرژی مدار دایره گذاشتم.اشتباهه؟

hassan_m
05-03-2013, 10:15 PM
جوابای سوال پنجو ( اونایی که نوشتن) میشه بگید؟

erfan bayat
05-03-2013, 10:31 PM
سوال آخر برای محاسبه mدات کدوم انرژی گرانشی رو باید گذاشت؟من انرژی مدار دایره گذاشتم.اشتباهه؟
باید انرژی مدار دایره ای بزاری.
پاسخنامه رو فردا میزاریم ببین

erfan bayat
05-04-2013, 06:38 PM
و بالاخره بعد از سال ها تلاش شبانه روزی...

پاسخنامه تشریحی مرحله دوم نهمین المپیاد نجوم و اختر فیزیک (لینک 1) (http://s4.picofile.com/file/7750564080/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87_% D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%AD%DB%8C_%D9%85%D8%B1%D 8%AD%D9%84%D9%87_%D8%AF%D9%88%D9%85_%D9%86%D9%87%D 9%85%DB%8C%D9%86_%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8 %A7%D8%AF_%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85.pdf.html)

پاسخنامه تشریحی مرحله دوم نهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک (لینک کمکی) (http://up.avastarco.com/images/dgw8hxb9mugi63m92ama.pdf)

soroosh
05-04-2013, 06:48 PM
سلام ممنون از پاسخ نامه ای که گذاشتید
چند تا درخواست داشتم
شما به کمیته دسترسی دارید؟ میتونید بگید که پاسخ نامه بدن ؟ چون همه ی رشته ها پاسخ نامه دادن به جز نجوم
فکر می کنید کف حدودا چند باشه ؟

ThE sTaR
05-04-2013, 06:56 PM
واقعا دستتون درد نکنه اما سوال یک الفش 4.52 دقیقه نمیشه و اینکه تو سوال گفته ظهر و ساعت 12 بگیریم بازم باید یه ساعت جلو بکشیم؟

soroosh
05-04-2013, 07:36 PM
یه چیز دیگه t در سوال 1 تعداد روزهای گذشته از سال است یعنی برای 19 تیر میشه 111 روز نه 112 روز

Pale_Rider
05-04-2013, 08:16 PM
قبول دارم ولي تشريحيم ميشه سوتي داد مثل خودم كه جواب درست يه سوالودراوردم اشتباه وارد كردم!تازه استرس بيشتري هم هست!
اينم يادتون نره شما يكبار قبول شدين ومدال خوبي گرفتين واسترس كمتري نسبت به بقيه داشتين:)
هه هه ... آره منم انقدر این کناریم امید به قبولی داشت روحیه باختم :))))))
سوال 2 سوتی دادم روی چهارجزئی !!!!!!!!! سوال 3 سوتی روی قسمت ب !!!!!!!! سوال 6 منفی مثبت جابجا شد !!! سوال 7 هم کلا یه رقم جابجا شد :))))))))
اما از دید من خیلی آزمون بدی بود خیلییییییییییی ....

univers
05-04-2013, 08:55 PM
آقای بیات در سوال 1 وقتی ساعت شرعی رو داده دیگه نیازی به این کار ها نیست و نباید زاویه ساعتی را 1 ساعت اضافه کرد چون فرض سوال ساعت شرعی تهران رو داده است.

starscream4002
05-04-2013, 09:01 PM
و بالاخره بعد از سال ها تلاش شبانه روزی...

پاسخنامه تشریحی مرحله دوم نهمین المپیاد نجوم و اختر فیزیک (لینک 1) (http://s4.picofile.com/file/7750564080/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87_% D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%AD%DB%8C_%D9%85%D8%B1%D 8%AD%D9%84%D9%87_%D8%AF%D9%88%D9%85_%D9%86%D9%87%D 9%85%DB%8C%D9%86_%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8 %A7%D8%AF_%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85.pdf.html)

پاسخنامه تشریحی مرحله دوم نهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک (لینک کمکی) (http://up.avastarco.com/images/dgw8hxb9mugi63m92ama.pdf)

واقعا از این تلاشتون ممنون!
ولی تو سوال کیهان، چرا تو رابطه ی قدر مطلق ها فاصله هست؟ چرا اون افزایش درخشندگی رو تاثیر ندادین؟

س.ا.

Pale_Rider
05-04-2013, 09:14 PM
دوستان من سوال آخر ، قسمت آخر رو یه جور دیگه حل کردم .... اینجوری :
L= A(sigma).T^4
پس :
A =16(pi).(G^2).(M^2)/C^4
و دما رو از تابش هاوکینگ میریم :
T = h.(c^3)/(8(pi).G.k.M.C^4) hawking temprature
طبق رابطه ی شدت ، طول موج پلانک ، سیگما رو هم جایگذاری می کنیم :
sigma = ((pi)^2).(k^4)/(60.(h^3).(c^2)) sigma
بعد از اینکه L رو به دست آوردین ، قرارش می دین توی رابطه ی معروف :
E(dot)=M(dot).C^2
در آخر من جواب رو این بدست می آرم :
M(dot)=h.(c^4)/(15360.(pi).(G^2).(M^2)) 1

erfan bayat
05-04-2013, 09:49 PM
L= A(sigma).T^4
پس :
E(dot)=M(dot).C^2
این سوال دقیقا از جایی داده شده بود و جواب این سوال مطمئن باشید جوابیه که از روش تصحیح میشه
به نظرت طراح سوال تابش هاوکینگ بلده!؟
بعد این رابطه ها که مینویسی اصلا بدیهی نیست حداقل از نظر من

erfan bayat
05-04-2013, 09:57 PM
واقعا از این تلاشتون ممنون!
ولی تو سوال کیهان، چرا تو رابطه ی قدر مطلق ها فاصله هست؟ چرا اون افزایش درخشندگی رو تاثیر ندادین؟

س.ا.

متوجهم چی میگی

فکر کنم حق با شما باشه مشکل داره!

erfan bayat
05-04-2013, 10:11 PM
در سوال 5 قسمت ب یک تقسیم بر دو اضافی شده است. تصحیحش کنید.
در سوال 6 مولکولی بودن در نظر گرفته نشده(اتمی گرفته شده) پس جرم کل باید تقسیم بر 2تا جرم هیدروژن میشد.
دوستان فکر کنم در اول پاسخنامه ذکر شده پاسخ ها جنبه آموزشی دارند به هر حال پاسخ نامه در زمان کمی نوشته شده وقطعا خالی از اشتباه نیست.اشتباه محاسباتی قطعا وجود داشته واگه میبینید بگید تا تصحیح بشه و بقیه دوستان هم متوجه شوند

pariya.k
05-05-2013, 01:32 PM
باشگاه خودش کلید گذاشته

starscream4002
05-05-2013, 02:32 PM
L= A(sigma).T^4
پس :
E(dot)=M(dot).C^2

دمای هاوکینگ مگه مال تابش خود سیاهچاله نیست؟ مگه دما قرص با دمای هاوکینگ برابره؟!

س.ا.

Pale_Rider
05-05-2013, 03:38 PM
این سوال دقیقا از جایی داده شده بود و جواب این سوال مطمئن باشید جوابیه که از روش تصحیح میشه
به نظرت طراح سوال تابش هاوکینگ بلده!؟
بعد این رابطه ها که مینویسی اصلا بدیهی نیست حداقل از نظر من
آقای بیات اون جوابی که شما به این سوال دادین بی شک درسته .... اما من هر چی فک می کنم این راه من هم اشتباه نیست ...
نمی دونم طراح ها رو نمی شناسم اما اگه درست باشه و نمره نده خودش زیر سوال میره ...
درسته رابطه ها بدیهی نیستن ، دارم سعی می کنم یه منبع ازش تو اینترنت پیدا کنم ... سوالش خوب بود اما این قسمتش مشکل داره من فک کردم Mdot رو برای سیاهچاله می خواد ... البته به هر حال واکنش های داخل سیاهچاله باعث گرم شدن این دیسک میشن یعنی از خودش نیست که ... متشکرم توجه کردین :)

Pale_Rider
05-05-2013, 04:50 PM
باشگاه خودش کلید گذاشته
به نظرم پاسخنامه ی آقای بیات بهتره ... کلید باشگاه 19 تیر رو روز 122 بدست آورده :|
بعد توی همون سوال 1 برای بدست اوردن زمان روزه ، زاویه های سمت الراسی رو جمع زده بعد تقسیم بر 15 کرده جوابش شده 15 و نیم ساعت در حالی که توی اوقات شرعی هم 17 ساعت نوشته :| !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
برای سوال 3 قسمت "ب" به طور تقریبی برای 1/4 سال رو حساب کرده !!!!!!! مگه پارالاکس رو برای همون زمان مقابله نخواسته ؟ تو تمام سال یکسان نیست که !!!
از روی این تصحیح کنن که من از الان باید المپیاد رو بذارم کنار !!! جریان چیه ؟
اصلا قصدم بی احترامی نیست بد برداشت نشه لطفا اما ...

arashgmn
05-05-2013, 05:07 PM
باشگاه خودش کلید گذاشته

این پاسخنامشون ، خیلی افتضاحه که ! یه سری چیزا رو یهو نوشته رفته ! حالا غلط هاش بماند !!! فعلا فقط به همون پاسخنامه ی عرفان اینا توجه کنید!

starscream4002
05-05-2013, 06:39 PM
این پاسخنامشون ، خیلی افتضاحه که ! یه سری چیزا رو یهو نوشته رفته ! حالا غلط هاش بماند !!! فعلا فقط به همون پاسخنامه ی عرفان اینا توجه کنید!

من می ترسم بهشون ایمیل بزنم اینو بگم پس اگه ممکنه شما که کارتون باهاشون تموم شده، باهاشون حرف بزنین...

س.ا.

arashgmn
05-05-2013, 07:35 PM
من می ترسم بهشون ایمیل بزنم اینو بگم پس اگه ممکنه شما که کارتون باهاشون تموم شده، باهاشون حرف بزنین...

س.ا.

نگران نباش. لازم نیست که ماها چیزی بهشون بگیم . بچه های دوره تیم ، غلط ها رو حتما بهشون می گن و توی تصحیحشون لحاظ میشه . :)

shariatzadeh
05-05-2013, 08:32 PM
باشگاه خودش کلید گذاشته

این دیگه چیه !!!

=)):OSMILEY::explode::)):viking::slow::slow::bangh ead::wut:

ali alvi
05-05-2013, 11:44 PM
آقای شریعت شرط رمبش چیه؟ 2k<-u یا k<-u ?

pariya.k
05-06-2013, 08:37 AM

من که نگقتم این پاسخنامه بهتر از پاسخنامه ی آقای بیات و آقای شریعت زادست ! فقط گفتم باشگاه هم کلید گذاشته . همین :دی

پیمان اکبرنیا
05-06-2013, 02:26 PM
سلام به همه دوستان :)

اول از همه از دو دوست عزیز عرفان بیات و محمدجواد شریعت زاده بسیار تشکر می‌کنم که به سرعت پاسخنامه را آماده کردند :) خیلی ممنون :)

دوم اینکه پاسخنامه باشگاه را که دیدم علاوه بر اشتباهات علمی و محاسباتی که داشت، گرافیک، شکل‌ها و فونتهای نامناسبش بسیار توی ذوق می‌زد که به نظر من برای پاسخنامه یک آزمون در سطح کشوری اصلا حرفه‌ای نیست.

سوم اینکه با یکی از دوستان خوبم که از اعضای کمیته دانشجویی المپیاد هست صحبت کردم که البته از این پاسخنامه باشگاه خبر نداشت و گفتم چنین پاسخنامه‌ای منتشر شده و لطف کنه اشتباهات را ببینه و به کمیته علمی المپیاد منتقل کنه :) خلاصه اینکه دوستان نگران نباشند انشاالله اشکالات بر طرف خواهد شد :)

در آخر هم یک خسته نباشید به همه شرکت کنندگان در آزمون، امیدوارم که به نتیجه تلاش هاتون برسید.

Pale_Rider
05-06-2013, 02:33 PM
آقای شریعت شرط رمبش چیه؟ 2k<-u یا k<-u ?
هممم ... ببینید ما امروز این مسئله رو با معلممون به بحث گذاشتیم و دبیرمون گفت 2k یه قضیه ی آماریه و بعد از کلی بحث و استفاده از قانون ترمودینامیک به بهمون گفت میشه k<-u ... من هنوز قانع نشدم :))

من که نگقتم این پاسخنامه بهتر از پاسخنامه ی آقای بیات و آقای شریعت زادست ! فقط گفتم باشگاه هم کلید گذاشته . همین :دی
ما هم که چیزی به شما نگفتیم :) تازه تشکر هم کردم .

starscream4002
05-06-2013, 04:07 PM
هممم ... ببینید ما امروز این مسئله رو با معلممون به بحث گذاشتیم و دبیرمون گفت 2k یه قضیه ی آماریه و بعد از کلی بحث و استفاده از قانون ترمودینامیک به بهمون گفت میشه k<-u ... من هنوز قانع نشدم :))

ما هم که چیزی به شما نگفتیم :) تازه تشکر هم کردم .
تو اخترفیزیک ضریب مهم نیست. فقط کافیه حدودا جوابت درست باشه.(درجه جواب)

Pale_Rider
05-06-2013, 04:56 PM
تو اخترفیزیک ضریب مهم نیست. فقط کافیه حدودا جوابت درست باشه.(درجه جواب)
اما بعضی وقتا ضریب مرتبه رو عوض می کنه ، مگه نه ؟ اون سوال به خاطر مولکول بودنش نمره شو از دست می دم

:(( خرداد ؟؟؟ دیرررررررره :( از منبع خوبی شنیدم که نتایج رو آخر خرداد می دن که البته مثل سال های پیشه دیگه اما جدا تصحیح کردن 500 تا برگه اینقدر طول می کشه ؟
معلم ریاضی سوم راهنمایی من توی یه هفته برگه ی 700 نفرو تصحیح می کرد :| تازه اون تعداد هم 1/4 اولی دارن که نیاز به تصحیحش نیست :|
امیدوارم شما سومی ها که تلاش کردین حتما قبول شید ...

ali alvi
05-06-2013, 06:25 PM
آقای شریعت لطفا بگید که چرا و چجوری شرط رمبش به ویریال ربط پیدا می کنه؟

Amir Mohammad
05-06-2013, 06:53 PM
اما بعضی وقتا ضریب مرتبه رو عوض می کنه ، مگه نه ؟ اون سوال به خاطر مولکول بودنش نمره شو از دست می دم

:(( خرداد ؟؟؟ دیرررررررره :( از منبع خوبی شنیدم که نتایج رو آخر خرداد می دن که البته مثل سال های پیشه دیگه اما جدا تصحیح کردن 500 تا برگه اینقدر طول می کشه ؟
معلم ریاضی سوم راهنمایی من توی یه هفته برگه ی 700 نفرو تصحیح می کرد :| تازه اون تعداد هم 1/4 اولی دارن که نیاز به تصحیحش نیست :|
امیدوارم شما سومی ها که تلاش کردین حتما قبول شید ...
موضوع صرفآ تعداد برگه ها نیست . دلایل زیادی داره مثلآ‌نهایی سوم ها که یه موقع تو روحیه شون اثر نذاره و ... .

پیمان اکبرنیا
05-06-2013, 07:36 PM

من رفتم هم ویکی پدیا را چک کردم هم کتاب مبانی ستاره شناسی را. در هر دو نوشته که شرط رمبش و تشکیل ستاره اینه که باید اندازه انرژی پتانسیل از دو برابر انرژی جنبشی بیشتر بشه یعنی 2k<-u . نگاه کنید:

The same formulae may be applied to determining the conditions for star formation (http://en.wikipedia.org/wiki/Star_formation) in giant molecular clouds (http://en.wikipedia.org/wiki/Molecular_cloud).[44] (http://en.wikipedia.org/wiki/Equipartition_theorem#cite_note-44) A local fluctuation in the density of such a cloud can lead to a runaway condition in which the cloud collapses inwards under its own gravity. Such a collapse occurs when the equipartition theorem—or, equivalently, the virial theorem (http://en.wikipedia.org/wiki/Virial_theorem)—is no longer valid, i.e., when the gravitational potential energy exceeds twice the kinetic energyپس
باید منفی انرژی پتانسیل بیش از دو برابر انرژی جنبشی باشد تا رمبش داشته باشیم پس فرمول به این صورت هست:

[/URL]http://up.avastarco.com/images/4pbmb7tenv4x7uqdpen3.png (http://up.avastarco.com/images/4pbmb7tenv4x7uqdpen3.png)

منبع:

[URL]http://en.wikipedia.org/wiki/Equipartition_theorem#Star_formation

با کتاب مبانی ستاره شناسی هم چک کردم در فصل مکانیک سماوی در قسمت 6.11 که نامش جرم جینز هست، گفته پتانسیل برای رمبش باید بیش از دو برابر جنبشی باشه :)

starscream4002
05-06-2013, 07:55 PM
من رفتم هم ویکی پدیا را چک کردم هم کتاب مبانی ستاره شناسی را. در هر دو نوشته که شرط رمبش و تشکیل ستاره اینه که باید اندازه انرژی پتانسیل از دو برابر انرژی جنبشی بیشتر بشه. نگاه کنید:

پس
باید انرژی پتانسیل بیش از دو برابر انرژی جنبشی باشد تا رمبش داشته باشیم پس فرمول به این صورت هست:

http://up.avastarco.com/images/4pbmb7tenv4x7uqdpen3.png (http://up.avastarco.com/images/4pbmb7tenv4x7uqdpen3.png)

منبع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Equipartition_theorem#Star_formation

با کتاب مبانی ستاره شناسی هم چک کردم در فصل مکانیک سماوی در قسمت 6.11 که نامش جرم جینز هست، گفته پتانسیل برای رمبش باید بیش از دو برابر جنبشی باشه :)

مرسی بابت لینک مستند.
حتی می شه با قانون اول ترمودینامیک اثبات کرد که لزوما سامانه رمبش نمی کنه اگه انرژی جنبشی کمتر از پتانسیل باشه.

س.ا.

arashgmn
05-06-2013, 08:00 PM
من رفتم هم ویکی پدیا را چک کردم هم کتاب مبانی ستاره شناسی را. در هر دو نوشته که شرط رمبش و تشکیل ستاره اینه که باید اندازه انرژی پتانسیل از دو برابر انرژی جنبشی بیشتر بشه. نگاه کنید:

پس
باید انرژی پتانسیل بیش از دو برابر انرژی جنبشی باشد تا رمبش داشته باشیم پس فرمول به این صورت هست:

http://up.avastarco.com/images/4pbmb7tenv4x7uqdpen3.png (http://up.avastarco.com/images/4pbmb7tenv4x7uqdpen3.png)

منبع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Equipartition_theorem#Star_formation

البته کتاب اخترفیزیک اریکابوم-ویتنس توی جلد 3 ، دقیقا برای بدست آوردن همین جرم جینر ، شرط K<-U رو مطرح کرده ! من یادمه که با یکی از استادامون سر این و ویریال نزدیک نیم ساعت بحث کردم و فهمیدم که منفی بودن انرژی شرط درست تری از ویریاله. اما روندی رو که به این نتیجه رسیدم خاطرم نیست! :دی

برای سامانه های گرانشی در حالت کلی به دست میارن که :

2K + U = 1/2 (d^2/dt^2) I

که I همون لختی دورانی(انتگرال r^2dm) و U و K به ترتیب انرژی پتانسیل متوسط و جنبشی متوسط سامانه هستن. اگه قرار باشه جسممون برمبه (رمبش کنه)، باید کوچیک بشه . یعنی لختی دورانیش باید کم بشه که نتیجه میده 2K<-U ...

Ali.p
05-06-2013, 08:02 PM
با سلام
اگر راه و توضیحمان برای حل یک سوال کامل باشد ولی اشتباه محاسباتی کرده باشیم نمره ای به ما تعلق می گیرد یا کاملا نمره ی سوال را از دست می دهیم؟

Amir Shayan Nejati
05-06-2013, 09:35 PM
طي عملياتي پيچيده متوجه شدم سوتي هاي ناجوري دادم كه باعث شده از٥ سوالي كه ميتونستم حل كنم و٤تاشو توچركنويس حل كردم فقط 2 تاش درست واردپاسخنامه شده.يكي ازسوتيام اشتباه واردكردن عدد بوده تو پاسخنامه.سوتي ديگم يه تبديل واحدسوتي دادم ويكي ازسوالاهم چون كامل بلدبودم گذاشتم براآخرامتحان ولي وقت كم اوردم وننوشتمش متاسفانه!
بااين حساب فكرنميكنم امسال مرحله٢ قبول شم فقطم به خاطرسوتي هاي ناجورم!
ايشالا سال بعد البته اگه قبول نشم امسال
باآرزوي موفقيت براي همه

پیمان اکبرنیا
05-07-2013, 12:28 AM
با سلام
اگر راه و توضیحمان برای حل یک سوال کامل باشد ولی اشتباه محاسباتی کرده باشیم نمره ای به ما تعلق می گیرد یا کاملا نمره ی سوال را از دست می دهیم؟

بله قطعا نمره تعلق میگیره :) جواب نهایی مهم هست ولی راه حل درست هم مهمه :) حالا اینکه چند درصد نمره سوال مربوط به جواب نهایی هست را مطمئن نیستم.

ali alvi
05-07-2013, 02:11 PM
تو سوال یک مگه نگفته همواره ظهر شرعی 12 ظهر است... پس در واقع سوال یک ساعت جلو کشیدن ساعت رو در اول بهار بی خیال شده... پس نباید یک ساعت را اضافه کنیم... اگر بنا بر اضافه کردن بود باید در 6 ماه اول سال ظهر شرعی رو هم ساعت 13 در نظر بگیریم... که سوال گفته همواره ظهر ساعت 12 است.

starscream4002
05-07-2013, 04:46 PM
تو سوال یک مگه نگفته همواره ظهر شرعی 12 ظهر است... پس در واقع سوال یک ساعت جلو کشیدن ساعت رو در اول بهار بی خیال شده... پس نباید یک ساعت را اضافه کنیم... اگر بنا بر اضافه کردن بود باید در 6 ماه اول سال ظهر شرعی رو هم ساعت 13 در نظر بگیریم... که سوال گفته همواره ظهر ساعت 12 است.

نگران نباش، از کمیته خواسته شده تا پاسخ نامه را اصلاح کنه. اگه سوالی رو درست جواب داده باشی، مطمئن باش نمره اش رو می گیری.

س.ا.

Pale_Rider
05-08-2013, 09:56 PM
دوستان آیریسک کف قبولی رو 2.5 اعلام کرده ، لطفا بگین کیا بیشتر از 3 تا کامل نوشتن تا خودمون کف رو تخمین بزنیم :)

پیمان اکبرنیا
05-09-2013, 01:16 PM
دوستان آیریسک کف قبولی رو 2.5 اعلام کرده ، لطفا بگین کیا بیشتر از 3 تا کامل نوشتن تا خودمون کف رو تخمین بزنیم :)

این تخمین کف را بی خیال بشید :دی فقط موجب استرس میشه بشینید واسه امتحاناتون درس بخونید فعلا به المپیاد فکر نکنید :)

Ehsan
05-09-2013, 08:43 PM
این تخمین کف را بی خیال بشید :دی فقط موجب استرس میشه بشینید واسه امتحاناتون درس بخونید فعلا به المپیاد فکر نکنید :)

آخه نکته اینه که معمولا یک سری ........ها هم پیدا میشن که کف رو بالا می گن و استرس رو بالاتر می برن! والا ما هر وقت یه کفی تخمین زدیم، بچه ها که رفتند دوره و کف رو شنیدند، این قدر کف پایین بوده که کف ِ همه بریده (!) هیچ کس صداشم در نیاورده و همه در و دیوار و نگاه می کنند و سوت می زنند که ما نمره ی کف رو نشنیدیم! :))

دوستان لطفا الکی استرس ایجاد نکنید!

ـــــــــــ

از این گذشته من واقعا با فلسفه ی تخمین ِ کف مشکل دارم! دقیقا بر چه اساسی میشه کف رو تعیین کرد؟ آزمونهای آزمایشی؟ سختی سوال (میزان ِ سختی سوال چه طور سنجیده میشه؟ چه طور این معیار پارامتریزه میشه؟) خرد ِ جمعی؟ الهام ِ غیبی؟

پس در واقع این تخمین ها تقریبا همش بی اساسه و هیچ مبنایی نداره!

Navid MMM
05-09-2013, 10:01 PM
منم موافقم....حالا من زیاد در زمینه المپیاد تجربه ندارم دوستان صد در صد تجربشون از من بیشتره....ولی همین آزمون مرحله یک رو هم که دادیم....خودش تجربه شد.....
من برای کف نمره انقدر عددای مختلفی شنیدم که مخم سوت کشید...آخرم هیچکدوم درست نبود....

aysa
05-09-2013, 11:32 PM
سلام من المپيادي نيستم و شايد اين جا جاي من نباشه...
فقط مي خواستم بدونم كي نتايج رو ميدن؟
ممنون...

Astronomy
05-09-2013, 11:36 PM
سلام من المپيادي نيستم و شايد اين جا جاي من نباشه...
فقط مي خواستم بدونم كي نتايج رو ميدن؟
ممنون...
بین 20 تا 31 خرداد

arashgmn
05-10-2013, 08:28 PM
چقدر یهو پست زده شد! :hidden:

در این برهه خیلی بهتره که با بزرگواری تمام ، خیلی از اظهارنظرها رو نادیده بگیرید. حتی اگر این اظهارنظرها صحیح هم باشند، درست نیست که بعد از اتمام مرحله 2، هنوز دغدتون مرحله 2باشه. خوب و بد ، می دونیم که آزمون تموم شده و دیگه کاری از دست ما بر نمیاد. پس دلیلی نداره که اعصاب خودمون رو برای چیزی که روش هیچ اختیاری نداریم ، بی جهت خرد کنیم.

دوستانی که مرحله دو دادین، اگر که سال سوم هستید ، بهتره که یه برنامه ی خوبی برای امتحانات نهایی ای که در پیش رو دارید بریزید (مخصوصا اینکه به خاطر انتخابات تاریخ امتحانات جابجا هم شده...). دومی ها هم همچنین.

امیدوارم که روزهای آرومی رو پیش رو داشته باشید. :)

s_karam76
05-12-2013, 04:54 AM
لطفا منابع المپیاد هم بگید
یک سوال دیگه:
سال دومی هایی که شرکت می کنند ،اگه قبول بشن میتونن توی دوره شرکت کنند یا فقط تا مرحله دوم میتونن ادامه بدن؟

COLDFIRE
05-12-2013, 10:25 AM
آره دومی هایی که مرحله دو قبول بشن میتونن برن دوره و مدال بیارن...

starscream4002
05-30-2013, 01:30 PM
سلام،

پس از کمی جستجو در وبسایت باشگاه، متوجه شدم پاسخنامه ی مرحله 2 تغییر یافته.
اکنون گویا اشکالات و اشتباهات پاسخنامه اصلاح شده.

ysc.ac.ir

س.ا.

LGH
05-30-2013, 04:05 PM
درود!
ممنون از اطلاع رسانیتون :)
تو سوال1 قسمت الف یک ساعتی که به جواب آخر اضافه شده به خاطر اینه که ساعت رسمی رو میکشیم جلو؟؟
تو سوال3 قسمت ب این کاری که کرده یه جور میانگین گیریه و فکر کنم برای لحظه مقابله دقیق نباشه!؟

arashgmn
05-30-2013, 05:39 PM
درود!
تو سوال1 قسمت الف یک ساعتی که به جواب آخر اضافه شده به خاطر اینه که ساعت رسمی رو میکشیم جلو؟؟
تو سوال3 قسمت ب این کاری که کرده یه جور میانگین گیریه و فکر کنم برای لحظه مقابله دقیق نباشه!؟
قسمت الف سوال 1 همون طور که گفتید به دلیل ساعت تابستانی ، 1 ساعت بیشتر شده. توی قسمت ب سوال 3 منظورتون از میانگین گیری چیه ؟ خود سوال گفته که از حرکت جسم چشم پوشی کنید و تنها گردش زمین دور خورشید رو در نظر بگیرید. پس جابجایی ظاهری جسم تو آسمان ،فقط ناشی از جابجا شدن زمین میشه. حالا این موضوع چرا دقیق نیست ؟

starscream4002
05-30-2013, 05:42 PM
درود!

آره، دقیقا. ولی من هنوز هم نمی دونم چرا تو مسئله گفته اذان ظهر ساعت 12 هست.
سوال 3 جوابش اشتباهه. باید اینو هم اصلاح کنن. حالا ببینیم چی می شه.

LGH
05-30-2013, 06:11 PM
قسمت الف سوال 1 همون طور که گفتید به دلیل ساعت تابستانی ، 1 ساعت بیشتر شده. توی قسمت ب سوال 3 منظورتون از میانگین گیری چیه ؟ خود سوال گفته که از حرکت جسم چشم پوشی کنید و تنها گردش زمین دور خورشید رو در نظر بگیرید. پس جابجایی ظاهری جسم تو آسمان ،فقط ناشی از جابجا شدن زمین میشه. حالا این موضوع چرا دقیق نیست ؟
منظورم اینه که وقتی جرم تو مقابله (یا مقارنه)باشه تمام سرعت زمین حرکت خاصه ظاهری رو می سازه ولی در هر حالت دیگه ای یه ضریبی از این سرعت باعث حرکت خاصه میشه(یه جورایی مثل قسمت ج همین سواله)

و یه چیز دیگه اینکه تو سوال 6 قسمت الف من هرجوری عددارو تو ماشین حساب میزنم به 15-^10*5 نمیرسم:دی(اردرش همینه ولی ضریبش حدود 1 ه)

المپیاد نجوم
05-30-2013, 06:48 PM
عدد توی اختر فیزیک تا جایی که من می دونم عینا در نظر نمی گیرن.
منم فکر می کنم سوال 3 یکم مشکل داره.بعد مثلا اون چیزای اولشم نمره داره؟ثابتارو بنویسیم؟؟؟

LGH
05-30-2013, 09:00 PM
فکر نکنم در حد ثوابت گیر بدن!!؟

arashgmn
05-31-2013, 02:11 PM
منظورم اینه که وقتی جرم تو مقابله (یا مقارنه)باشه تمام سرعت زمین حرکت خاصه ظاهری رو می سازه ولی در هر حالت دیگه ای یه ضریبی از این سرعت باعث حرکت خاصه میشه(یه جورایی مثل قسمت ج همین سواله)

و یه چیز دیگه اینکه تو سوال 6 قسمت الف من هرجوری عددارو تو ماشین حساب میزنم به 15-^10*5 نمیرسم:دی(اردرش همینه ولی ضریبش حدود 1 ه)

در مورد سوال 1 ، هدف همین میانگین گیری بوده. چون در هر لحظه سرعت تصویر شده زمین ، باعث ایجاد سرعت زاویه ای میشده. در مورد سوال 6 ، پاسخنامه برای عبارت آخر چگالی ، اشتباه کرده. عبارت یکی مونده به آخر رو نگاه کنید ؛ با ساده کردن نمیشه به عبارت آخری که تو پاسخنامه نوشته رسید. اگه اعداد رو از همون عبارت یکی مونده به آخر جایگذاری کنید به 5 در 10 به توان منفی 15 می رسید.

m.Sadat
05-31-2013, 02:43 PM
در مورد سوال 1 ، هدف همین میانگین گیری بوده. چون در هر لحظه سرعت تصویر شده زمین ، باعث ایجاد سرعت زاویه ای میشده. در مورد سوال 6 ، پاسخنامه برای عبارت آخر چگالی ، اشتباه کرده. عبارت یکی مونده به آخر رو نگاه کنید ؛ با ساده کردن نمیشه به عبارت آخری که تو پاسخنامه نوشته رسید. اگه اعداد رو از همون عبارت یکی مونده به آخر جایگذاری کنید به 5 در 10 به توان منفی 15 می رسید.
یک سوال : در مورد شرط رمبش کتاب فیلیپس نوشه k < lul
آما توی کتاب مدرن برای k یک ضریب 2 گذاشته
میشه بگین کدومش درسته ؟ من با روش فیلیپس رفتم جوابم با پاسخنامه آقای شریعت زاده یکی شد
ممنون

soroosh
05-31-2013, 03:06 PM
ضریب 2 باید باشه
چون نیرو گرانشی و r^-2 هستش

m.Sadat
05-31-2013, 03:39 PM
ضریب 2 باید باشه
چون نیرو گرانشی و r^-2 هستش

البته فکر نکنم توی مرتبه جواب تا ثیری میذاشت
ولی به نضر من نباید ضریب 2 داشته باشه چون ضریب 2 مربوط به قضیه ویریاله و این قضیه وقتی کاربرد داره که ستاره در حال تعاذل باشه توی قسمت آخر این سوال هم اشاره کرده بود که فقط اونجا باید از ویریال استفاده میکردی :sFun_bangdesk:

starscream4002
05-31-2013, 03:56 PM
البته فکر نکنم توی مرتبه جواب تا ثیری میذاشت
ولی به نضر من نباید ضریب 2 داشته باشه چون ضریب 2 مربوط به قضیه ویریاله و این قضیه وقتی کاربرد داره که ستاره در حال تعاذل باشه توی قسمت آخر این سوال هم اشاره کرده بود که فقط اونجا باید از ویریال استفاده میکردی :sFun_bangdesk:

آخه همون ضریب 2 می ره به توان 3 می رسه و به یه ضریب 8 تبدیل می شه که رو مرتبه جواب تاثیر می ذاره.

منظورتون سوال 3 هستش؟ تو اون سوال خودش گفته مقدارش رو تو زمان مقابله پیدا کنیم در حالی که تو پاسخنامه میانگین گرفتن. اگه هدف میانگین گیری بود، پس چرا تو قسمت آخر سوال حرکت زمین رو در نظر نمی گیریم؟

س.ا.

m.Sadat
05-31-2013, 04:20 PM
آخه همون ضریب 2 می ره به توان 3 می رسه و به یه ضریب 8 تبدیل می شه که رو مرتبه جواب تاثیر می ذاره.

س.ا.

من میگم که اکه ضریب 2 داره چرا کتاب مشهوری مثل فیلیپس نذاشته در ضمن مگه شرط ناپایداری این نیست که انرژیش بزرگ تر از 0 باشه ؟ :closed_2:

arashgmn
05-31-2013, 08:21 PM
منظورتون سوال 3 هستش؟ تو اون سوال خودش گفته مقدارش رو تو زمان مقابله پیدا کنیم در حالی که تو پاسخنامه میانگین گرفتن. اگه هدف میانگین گیری بود، پس چرا تو قسمت آخر سوال حرکت زمین رو در نظر نمی گیریم؟
س.ا.
بله منظورم سوال 3 بود :دی اشتباه تایپی رخ داد. اما من به اون قسمتی که گفته بود تو مقابله اس، دقت نکرده بودم. بله با این حساب حرف شما درسته و باید همون راهی که تو پاسخنامه ی محمدجواد و عرفان نوشته شده ، درست باشه. توی قسمت آخر ، چون در تربیع حرکت زمین نسبت به جسم کاملا شعاعی هست ، توی سرعت ویژه تاثیری نداره. پس فقط تصویر مماسی سرعت جرم کوییپری باعث ایجاد سرعت ویژه میشه.

m.Sadat
05-31-2013, 10:52 PM
بله منظورم سوال 3 بود :دی اشتباه تایپی رخ داد. اما من به اون قسمتی که گفته بود تو مقابله اس، دقت نکرده بودم. بله با این حساب حرف شما درسته و باید همون راهی که تو پاسخنامه ی محمدجواد و عرفان نوشته شده ، درست باشه. توی قسمت آخر ، چون در تربیع حرکت زمین نسبت به جسم کاملا شعاعی هست ، توی سرعت ویژه تاثیری نداره. پس فقط تصویر مماسی سرعت جرم کوییپری باعث ایجاد سرعت ویژه میشه.

سلام
آقای گل محمدی میشه راجع به نحوه تصحیح باشگاه یکم توضیح بدید ؟
ممنون

arashgmn
06-01-2013, 06:38 PM
سلام
آقای گل محمدی میشه راجع به نحوه تصحیح باشگاه یکم توضیح بدید ؟
ممنون
علیک سلام.
مصحح ها برگه ها رو خوب تصحیح میکنن. یعنی به اندازه چیزی که نوشتین نمره می گیرین . اگر هم راهتون متفاوت با پاسخنامه باشه ، راهتونو مطالعه می کنن. از این بابت نگران نباشید. تنها قیدی که وجود داره اینه که باید تمیز ، مستدل و خوانا نوشته باشید تا مصححا بفهمن راه حلتونو.

solh
06-01-2013, 06:55 PM
علیک سلام.
مصحح ها برگه ها رو خوب تصحیح میکنن. یعنی به اندازه چیزی که نوشتین نمره می گیرین . اگر هم راهتون متفاوت با پاسخنامه باشه ، راهتونو مطالعه می کنن. از این بابت نگران نباشید. تنها قیدی که وجود داره اینه که باید تمیز ، مستدل و خوانا نوشته باشید تا مصححا بفهمن راه حلتونو.

البته من زیاد مطمئن نیستم از این بابت ، یه سوال توی دوره بود میخاست دمای یه ستاره رو تخمین بزنیم ، من با دو روش یکی از روی اینکه میتونستم تشخیص بدم طیف چه نوع ستاره ایه و یکی از هم از روش محاسباتی دما رو بدست آوردم جواب هم به مقدار واقعی نزدیک بود (خود سوال هم تخمین دما بود). استاد کامل روش خط کشید گفت منظور این بوده از این روش میرفتی و باید از این روش میرفتی !

همین استاد یه جا که میخاست خطا رو محاسبه کنیم ، رفتم برا اعتراض، کاملا بهم صفر داده بود گفت خطا رو محاسبه نکردی من محاسبات نصف صفحه ایم رو بهش نشون دادم گفت جواب آخرت منطقی نیست ، صفر داد !نمره راه حل نداشت (حالا از تعریف منطق ایشون بگذریم !)، خود استاد دوره میگفت برای محاسبه ی خطا اگر از روش ریاضی برین (مشتق ) ممکنه بهتون نمره ندن و بهتره عدد بزارین منها کنین ! در حالی که خودش هم میتونست همونجا فریاد بزنه روش اول علمیتره !

ولی خوب ما برامون فرق نمیکرد چیزی نگفتیم !

m.Sadat
06-01-2013, 07:29 PM
البته من زیاد مطمئن نیستم از این بابت ، یه سوال توی دوره بود میخاست دمای یه ستاره رو تخمین بزنیم ، من با دو روش یکی از روی اینکه میتونستم تشخیص بدم طیف چه نوع ستاره ایه و یکی از هم از روش محاسباتی دما رو بدست آوردم جواب هم به مقدار واقعی نزدیک بود (خود سوال هم تخمین دما بود). استاد کامل روش خط کشید گفت منظور این بوده از این روش میرفتی و باید از این روش میرفتی !

همین استاد یه جا که میخاست خطا رو محاسبه کنیم ، رفتم برا اعتراض، کاملا بهم صفر داده بود گفت خطا رو محاسبه نکردی من محاسبات نصف صفحه ایم رو بهش نشون دادم گفت جواب آخرت منطقی نسیت ، صفر داد !نمره راه حل نداشت ، خود استاد دوره میگفت برای محاسبه ی خطا اگر از روش ریاضی برین (مشتق ) ممکنه بهتون نمره ندن و بهتره عدد بزارین منها کنین ! در حالی که خودش هم میتونست همونجا فریاد بزنه روش اول علمیتره !

ولی خوب ما برامون فرق نمیکرد چیزی نگفتیم !

من شنیده بودم بد تصحیح میکنن ولی نه دیگه تا این حد :banghead::banghead::th_cry:
البته امید وارم همچین مصححی رو برای مرحله 2 نذارندکه حق کسی ضایع نشه

starscream4002
06-01-2013, 09:13 PM
من شنیده بودم بد تصحیح میکنن ولی نه دیگه تا این حد :banghead::banghead::th_cry:
البته امید وارم همچین مصححی رو برای مرحله 2 نذارندکه حق کسی ضایع نشه

همین مصحح محترم، تو اعتراضات نمره ی همه رو کم کرد.(به جز من و چند نفر دیگه)
من تو یه سوال جوابم رو بر حسب رادیان آورده بودم، مصحح(یکی دیگه) گفت که واحد رو خوب انتخاب نکردم و باید بر حسب ثانیه قوسی جواب رو می نوشتم. من بهش گفتم تو روی سوال نگفته بر حسب ثانیه قوسی به دست بیارین. اونم گفت که رادیان واحد خیلی بزرگیه و این جواب اشتباهه. و کلا نمره ی جواب اون سوال رو نگرفتم در حالی که جواب درست بود.

س.ا.

m.Sadat
06-01-2013, 09:29 PM
همین مصحح محترم، تو اعتراضات نمره ی همه رو کم کرد.(به جز من و چند نفر دیگه)
من تو یه سوال جوابم رو بر حسب رادیان آورده بودم، مصحح(یکی دیگه) گفت که واحد رو خوب انتخاب نکردم و باید بر حسب ثانیه قوسی جواب رو می نوشتم. من بهش گفتم تو روی سوال نگفته بر حسب ثانیه قوسی به دست بیارین. اونم گفت که رادیان واحد خیلی بزرگیه و این جواب اشتباهه. و کلا نمره ی جواب اون سوال رو نگرفتم در حالی که جواب درست بود.

س.ا.
با این وضعیت بهتره به جای فکر کردن به مصحح به چیزای مثبت فکر کنیم

arashgmn
06-01-2013, 09:53 PM
مصحح های مرحله 2 ، افراد اصلی کمیته هستند و فکر نمی کنم این افراد برگه ها رو تصحیح کنن.

البته من تجربه شخصی بهم ثابت کرده که این خیلی بهتره که همیشه فکر کنید مصحح ها دشمن های خونی شما هستن و تمامی هدفشون اینه که از شما نمره کم کنن! حالا چرا ؟ چون شما با این فرض خودتونو مجاب می کنید که طوری بنویسید که مصحح حتی اگر هم تمامی تلاششو بکنه ، نتونه نمره ازتون کم کنه. به همین خاطر من اغلب اوقات چون مصحح رو چنین آدمی تصور می کردم ، نمره ام از نمره ی تخمینی خودم بیشتر میشد.

البته الان مطمئن باشید که با این گونه از مصحح ها طرف نیستید. :دی پس :

با این وضعیت بهتره به جای فکر کردن به مصحح به چیزای مثبت فکر کنیم

m.Sadat
06-01-2013, 10:18 PM
مصحح های مرحله 2 ، افراد اصلی کمیته هستند و فکر نمی کنم این افراد برگه ها رو تصحیح کنن.

البته من تجربه شخصی بهم ثابت کرده که این خیلی بهتره که همیشه فکر کنید مصحح ها دشمن های خونی شما هستن و تمامی هدفشون اینه که از شما نمره کم کنن! حالا چرا ؟ چون شما با این فرض خودتونو مجاب می کنید که طوری بنویسید که مصحح حتی اگر هم تمامی تلاششو بکنه ، نتونه نمره ازتون کم کنه. به همین خاطر من اغلب اوقات چون مصحح رو چنین آدمی تصور می کردم ، نمره ام از نمره ی تخمینی خودم بیشتر میشد.

سلام
ممنون از کامنت خوب شما
یک سوال دیگه : هنوز به طور تقریبی مشخص نشده کف امسال چنده ؟

solh
06-02-2013, 11:44 AM

نمیخام زیاد روحیه منفی بدم ! ولی حقیقت اینه که مصحح برگه های ما هم اعضای اصلی کمیته بودن نه کس دیگه ، در ضمن همونطور که به یه نفر دیگه گفتم داستان های تصحیح برگه ی اساتید دیگه از این مضحک تره . در کل زیاد به این موضوع فکر نکنین چون کاری از دستتون برنمیاد ولی منکر واقعیات هم نشیم بهتره !

erfan bayat
06-02-2013, 07:07 PM

راست میگه!مثل من نباشید که فکر میکنه مصحح رفیق فابریکشه!

m.Sadat
06-02-2013, 08:02 PM
راست میگه!مثل من نباشید که فکر میکنه مصحح رفیق فابریکشه!
آقای بیات میشه شما راجع به شرط رمبش و تفاوت اون توی کتاب فیلیپس و مدرن توضیح بدید که چرا توی یک ضریب 2 تفاوت داره ؟
ممنون

Astronomy
06-02-2013, 08:27 PM
امروز توی اخبار 20:30 رئیس باشگاه دانش پژوهان اعلام کرد نتایج 14 روز دیگه (یعنی 26ام) میاد

A.ALAVI
06-03-2013, 02:02 AM
هر ساله همینا رو میگن ولی شما مثبت منفی یه هفته در نظر بگیر!!

pariya.k
06-04-2013, 10:38 PM
پاسخنامه عوض شده توی ysc البته با همون لینک قبلی هست... ( بازم غلط داره :-؟ )

m.Sadat
06-05-2013, 12:11 AM
پاسخنامه عوض شده توی ysc البته با همون لینک قبلی هست... ( بازم غلط داره :-؟ )
آره شما با همون پاسخنامه آقای شریعت زاده و بیات چک کنی بهتره

Pale_Rider
06-05-2013, 10:12 AM
آقای بیات میشه شما راجع به شرط رمبش و تفاوت اون توی کتاب فیلیپس و مدرن توضیح بدید که چرا توی یک ضریب 2 تفاوت داره ؟
ممنون

در اصل همونطور که آقای اکبرنیا گفتن ، باید ضریب 2 داشته باشه !

من رفتم هم ویکی پدیا را چک کردم هم کتاب مبانی ستاره شناسی را. در هر دو نوشته که شرط رمبش و تشکیل ستاره اینه که باید اندازه انرژی پتانسیل از دو برابر انرژی جنبشی بیشتر بشه یعنی 2k<-u . نگاه کنید:

پس
باید منفی انرژی پتانسیل بیش از دو برابر انرژی جنبشی باشد تا رمبش داشته باشیم پس فرمول به این صورت هست:

[/URL]http://up.avastarco.com/images/4pbmb7tenv4x7uqdpen3.png (http://up.avastarco.com/images/4pbmb7tenv4x7uqdpen3.png)

منبع:

[URL]http://en.wikipedia.org/wiki/Equipartition_theorem#Star_formation

اما توی پاسخنامه نذاشته ! نمی دونم اگه اشتباه بود که بعد از 3 بار تصحیح درستش می کردن ، فک کنم جدیداََ کشف شده که ضریب 2 نداره !!! -_-

m.Sadat
06-05-2013, 10:49 AM
اول که اگه ضریب 2 داشت توی کتاب فیلیپس حتما میذاشت
دوم این که باشگاه اون سوالو فکر کنم توی عدد گذاری هم اشتباه کرده چون جواب آ خر باشگاه با پاسخنامه آقای شریعت زاده خیلییییییییییییییی تفاوت داره :دی
به حر حال ممنون از توجهتون

starscream4002
06-05-2013, 12:48 PM
اول که اگه ضریب 2 داشت توی کتاب فیلیپس حتما میذاشت
دوم این که باشگاه اون سوالو فکر کنم توی عدد گذاری هم اشتباه کرده چون جواب آ خر باشگاه با پاسخنامه آقای شریعت زاده خیلییییییییییییییی تفاوت داره :دی
به حر حال ممنون از توجهتون

خوب فیلیپس اشتباه کرده. مادرن که اصولا بهترین و معتبرترین کتاب اختر فیزیکه، ضریب 2 گذاشته. باشگاه البته تو یه ضریب اشتباه کرده و جواب آخر رو از فرمول خودش اشتباه آورده.
تو دوره کشوری هم که به ما درس می دادن، رو ضریب 2 تاکید می کردن.

س.ا.