PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاپيك جامع المپياد نجوم

Astronomer
09-23-2010, 10:27 AM
اين تاپيك ايجاد شده تا جامعه المپيادي آوااستارباهم آشنا بشه وبتونه باهمكاري هم نتايج بهتري روكسب كنه...
همچنين براي دريافت مشاوره و راهنمايي از قديمي هاي المپياد كه درآوااستارحضوردارند ميتونيد ازليست زيراستفاده كنيد :

امیر حسن زاده (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?487-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%AD%D8%B3%D9%86-%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87)

پيمان اكبرنيا (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1120-%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DA%A9%D8%A8%D8%B1%D9%86%DB%8C%D8%A7)

Ehsan (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?545-Ehsan)

Fowad (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?567-Fowad)

Astronomer (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?251-Astronomer)

shariatzadeh (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?2792-shariatzadeh)

erfan bayat (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1783-erfan%20bayat)

arashgmn (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?3538-arashgmn)

:
.

همچنين براي آشنايي اوليه بد نيست به اين سؤالها پاسخ بديد :
شهر
مقطع( تا سوم دبيرستان فرصت المپياد دادن داريد )
مقدارعلاقه مندي به دروس رياضي و فيزيك
میزان آشنايي با المپياد
چقدرخويش خوانيد؟ يعني خودتون كتاب رو مي خونيد يا بيشتردوستداريد معلم داشته باشيد.

درضمن براي آشنايي بامنابع المپياد وسيرمطالعاتي آنها ميتونيد به تاپيك منابع المپيادنجوم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?19-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85) مراجعه كنيد.

dkjiksow
09-24-2010, 06:37 PM
تهران
اول
شدید
زیاد
کتاب خوانم
سوال : میشه بگی کدوم دبیرستان درس می خوندی

Astronomer
09-24-2010, 09:55 PM
تهران
اول
شدید
زیاد
کتاب خوانم
سوال : میشه بگی کدوم دبیرستان درس می خوندی
خوب شما اگر هم فاكتور هاي ديگه رو نداشتيد با داشتن فاكتور اول دبيرستاني يعني وقت زياد ميتونستيد يك حساب عالي رو خودتون باز كنيد. كه با داشتن بقيه فاكتور ها كار آسانتر خواهد بود.
كدوم مدرسه تهران؟
تيزهوشان شهرستان ها!
سعي كنيد اين انجمن رو دنبال كنيد تا منابعي كه معرفي خواهد شد را مطالعه نماييد. همچنين كمك فكري بگيريد در حل مسائل از ديگر دوستان مخصوصا آقاي بهرام پور.

doostesetareha
11-16-2010, 07:00 PM
باشگاه هم زمان مرحله یکو مشخص کرد ! 7/11/89 . از الآن هل شدم من !!

Astronomer
12-01-2010, 04:52 PM
باشگاه هم زمان مرحله یکو مشخص کرد ! 7/11/89 . از الآن هل شدم من !!
اول از همه به خدا توكل كنيد و به خودتون مطمئن باشيد!
به سايت باشگاه دانش پژوهان جوان هفتگي سر بزنيد و از آخرين اخبار مطلع گرديد.
در آزمون هاي آزمايشي معرفي شده در سايت باشگاه (حضوري و مجازي) شركت كنيد!
به وبلاگ المپيادي هاي گذشته سر بزنيد. هم سؤال قرار ميدن و هم آزمون مجازي ميگيرن.
در دوره ي عيدانه المپياد بسيج شركت كنيد كه خيلي مفيد هست! براي من كه خيلي مفيد بود!
سايت هاي مفيد:
ysc.ac.ir (http://ysc.ac.ir)
www.razmandegan.org.ir (http://www.razmandegan.org.ir)
www.fiaot.blogspot.com (http://www.fiaot.blogspot.com)
not5thioaa.mihanblog.com (http://not5thioaa.mihanblog.com)

Astronomer
12-01-2010, 05:05 PM
اين فايل Pdf كه براي شما عزيزان قرار ميدم 2سال قبل شب برگزاري مرحله1 روي وبلاگ ساليانه طلايي هاي المپياد قرار گرفت. اول از همه بايد بگم اگر ارجاع زماني داده شده توجه كنيد كه تاريخ اون براي 2سال پيش هست.
اين فايل توسط يكي از دوستاني كه همون سال در المپياد شركت كردند نوشته شد و در اون اسمي از خودشون نبردند.
در بعضي از بخش هاي مقاله به نكاتي اشاره شد كه من هم اون شب بلد نبودم و وقتي رفتم دوره ياد گرفتم پس زياد از مقاله نترسيد و هرجا كه بدردتون ميخوره رو برا خودتون جدا كنيد و بنويسيد كه ديگه اون اشتباه رو نكنيد!
نگارنده اين مقاله طلاي كشور و برنز جهاني را نصيب خود كرد!!!

doostesetareha
12-01-2010, 09:26 PM
خب قطعا هستن کسایی که تو مطالعه برای المپیاد یه مشکلاتی دارند. منم جزو همون دسته. یه سوال داشتم جناب آسترونومر. میشه راهنمایی کنید که تو المپیاد چه فرمولایی باید اثبات کاملش نوشته بشه ؟؟؟ اینو میدونم که فرمولای سینوس و کسینوسی نیاز به اثبات ندارند و تو تمام مسائل مربوط به کروی تا جای ممکن و برای راحتی کار باید شکل کشید ولی دقیقا نمیدونم کدوم فرمولا باید اثبات بشه.
ممنون میشم راهنماییم کنین.

Astronomer
12-02-2010, 03:18 PM
خب قطعا هستن کسایی که تو مطالعه برای المپیاد یه مشکلاتی دارند. منم جزو همون دسته. یه سوال داشتم جناب آسترونومر. میشه راهنمایی کنید که تو المپیاد چه فرمولایی باید اثبات کاملش نوشته بشه ؟؟؟ اینو میدونم که فرمولای سینوس و کسینوسی نیاز به اثبات ندارند و تو تمام مسائل مربوط به کروی تا جای ممکن و برای راحتی کار باید شکل کشید ولی دقیقا نمیدونم کدوم فرمولا باید اثبات بشه.
ممنون میشم راهنماییم کنین.
ميتونم به جرأت بگم اثبات هيچ يك از فرمول ها در المپياد نياز نيست! از مرحله1 گرفته تا جهاني! فقط يك بحث كوچك وجود دارد و اون هم اينه كه بعضي از فرمول ها از يك فرمول مياييند و چون حفظ كردن همه فرمول ها امكان پذير نيست فقط فرمول ابتداييه را به خاطر مي سپاريم و ميدونيم كه با اين فرمول چه كار كنيم به فرمول دلخواه ميرسيم.
مثلا ميدونيد كه اگر در فرمول تبديل مختصات سمت ارتفاعي به ميل زاويه ساعتي اگر ارتفاع رو برابر صفر قرار بديم، ميتونيم زاويه سمت طلوع و زاويه ساعتي طلوع رو بدست بياريم. من خودم سمت طلوع رو حفظ نيستم و هر دفعه مينويسمش اما زاويه ساعتي طلوع اينقدر متقارن هست كه تو ذهن بمونه!
بايد بگم در نجوم كروي حفظ بودن فرمول هاي سينوس(!)،كسينوس،قطبي و چهارجزئي كفايت ميكنه و در هر بخش هم يك سري فرمول پايه وجود داره!
به قول يكي از دوستان المپياد فيزيكي ام، وقتي ميگيم مكانيك بلدم كه با قوانين نيوتن تمام كتاب هاليدي1 و كلپنر رو چشم بسته بنويسي و وقتي ميگن الكترومغناطيس بلدي كه فقط با دونستن سطح گوسي تمام هاليدي3 و گريفيث رو بنويسي!!!

doostesetareha
12-02-2010, 07:28 PM
حرفاتونو کاملا قبول دارمو خودمم تا حالا همین شکلی خوندم که بعدا با یه سری تغییراتو دخالت یه فرمولو جایگذاریش تو فرمول دیگه میشه یه فرمول جدید بدست آورد. - البته اینم بگم که این چیزام زیاد نیاز به خوندن نداشتا !! ما از اول راهنمایی که فیزیک داشتیم به همین روش عادت کردیم !! - ولی جناب آسترونومر تو جواب سوالات مرحله دو که مال وبلاگ نجوم المپیادیای تبریزه تو چند جا دیدم که اثبات کامل یه سری فرمولا خودش تو مرحله دو امتیاز داره . اینطور به نظرم اومد که شاید منظورشون اینه که مثلا بجز فرمولای پایه بقیه باید با اثبات کامل باشند. برا همین یه چن روزه حسابی ترس برم داشته...

نیوشا حسینی
12-06-2010, 04:42 PM
شهر : تهران
مقطع : دوم ریاضی
مقدار علاقه مندي به دروس رياضي و فيزيك : زیاد
مقدار آشنايي با المپياد : خوب
چقدر خويش خوانيد؟ فقط خودم میخونم .
;)

Astronomer
12-06-2010, 10:44 PM
چقدر خويش خوانيد؟ فقط خودم میخونم .
;)
شما وقت بسيار داريد و ميتونيد از تاپيك منابع المپياد نجوم برنامه خود را بچينيد تا سوم دبيرستان براحتي آنها را تمام كنيد.

از تاپيك منابع المپياد چه كتبي رو مطالعه كرده ايد؟
اگر بخوايد هم ميتونيد جواب اين بخش رو در پيام خصوصي بديد و اونجا ادامه راهنمايي ها رو دريافت كنيد.(راهنمايي ها فقط از من نيست از دوستان المپيادي ديگري هم هست كه مدال هاي رنگارنگي دارند و در خوابگاه دانشجويي با هم هستيم)

AslanAslan
12-14-2010, 09:55 PM
سلام. من اصلان نورقاسمی هستم. آماده جواب به سوالات دوستان هستم.
در مورد اثبات ها هم باید بگم کسی که اثبات ها رو بلده (حفظ نیست!) خیلی به دردش می خوره. هیچ وقت روابط رو اشتباهی به کار نمی بره! اصول کار های علمی رو یاد می گیره و...
امتحان آزمایشی مرحله اولی رو هم که با بچه های امسال نوشتیم در وبلاگ رسمی طلاهای امسال همین روز ها قرار داده میشه. حتما اون رو از خودتون امتحان بگیرین. ازمون بسیج امسال هم به دست طلاهای سال های قبل تر از ما تهیه شده که حل سوالای اون رو هم توصیه می کنم.

افسانه مهاجري
12-14-2010, 10:23 PM
سلام آقاي نور قاسمي

به سايت خوش آمديد . شروعتون به صورت طوفاني و در تاپيك هاي المپيادي بود

اگر اشتباه نكنم بايد خودتون هم المپيادي بوده باشيد ؟

اگر ممكنه خودتون رو يكم بيشتر معرفي كنيد .

راستش من سوم دبيرستانم و دارم براي المپياد ميخونم . اميدوارم بتونم از شما هم كمك بگيرم

AslanAslan
12-15-2010, 08:48 AM
سلام آقاي نور قاسمي

به سايت خوش آمديد . شروعتون به صورت طوفاني و در تاپيك هاي المپيادي بود

اگر اشتباه نكنم بايد خودتون هم المپيادي بوده باشيد ؟

اگر ممكنه خودتون رو يكم بيشتر معرفي كنيد .

راستش من سوم دبيرستانم و دارم براي المپياد ميخونم . اميدوارم بتونم از شما هم كمك بگيرم

من اصلان نورقاسمی متولد ۱۳۷۱ هستم. از ۸ سال پیش وارد نجوم شدم. طراحی و ساخت چند ساعت آفتابی برای چند دانشگاه مختلف را تجربه کرده ام و به طور حرفه ای عکاسی نجومی می کنم. امسال هم مدال طلای المپیاد نجوم را کسب کردم و در دوره آمادگی برای جهانی به سر می برم. هم اکنون آماده کمک به شما هستم.

Astronomer
12-17-2010, 12:47 PM
من اصلان نورقاسمی متولد ۱۳۷۱ هستم. از ۸ سال پیش وارد نجوم شدم. طراحی و ساخت چند ساعت آفتابی برای چند دانشگاه مختلف را تجربه کرده ام و به طور حرفه ای عکاسی نجومی می کنم. امسال هم مدال طلای المپیاد نجوم را کسب کردم و در دوره آمادگی برای جهانی به سر می برم. هم اکنون آماده کمک به شما هستم.
واقعا بايد بگم خوشحالم كه پاي مدال آوران طلايي المپياد نجوم داره به اينجا باز ميشه چون غالبا وقت اين كارها رو ندارن اما حضور ايشون بسيار براي دوستان بهتر است چون همين سال در دوره تابستاني حضور داشتند و بروزترند. در وحله ديگر ايشون مدال طلايي هستند و ميتونند از تجارب دوره انتخابي تيم هم براي شما بكار ببرند كه بنده اون رو طي نكردم. و از بابت ديگر هم ايشون وقت بازتري دارند چون در دوره انتخابي تيم حضور دارند و در حالي كه استاد علي ايزدي راد و بنده حقير در دانشگاه بسر ميبريم و وقت آزاد نداريم. در آخر:

با تشكر از حضور جناب نورقاسمي؛ از دوستاني كه با بنده در پيام هاي خصوصي در ارتباط بودند درخواست دارم از اين پس به ايشون مراجعه نمايند!
البته بنده نيز دز خدمتم ولي سعي كنيد از تجارب ايشون بيشترين استفاده رو ببريد!

((فكر نكنيد اين پست يعني من رفتم و به پيام خصوصي ها جواب نمي دم!!! يعني من هستم ولي دوست دارم بيشتر با آقاي نورقاسمي با تجارب بيشتر و بروزتر كار كنيد!))

solitary star
12-20-2010, 07:51 PM
سومم و شدیدا دارم میخونم
کروی 5فصل اول بجز سه رو خوندم!هالیدی مکانیکو تموم کردم و 2فصل اول کلپنر رو خوندم البته از 4 و 6 هم کمی خوندم!(به همون حالت چشم بسته بلدم!)
دینامیکی رو باره 4امه دارم میخونم!
اخترفیزیک ستاره ای جلد یک تقریبا نصف شده!
کتابای خود باشگاه هم بانک مسائل المپیاد رو دارم حل میکنم و تست هاشم دارم میزنم
هنسه تحلیلی هم تا هفته آینده تموم میشه!(در حد چشم بسته!)
فقط مغناطیس....هنوز خوب نخوندم...هالیدی رو دارم شروع میکنم ولی میدونم دیره...
همه رو هم خویش خوندم!
تو این مدت باقیمونده هم باید جمع بندی کنم هرچی خوندم تا ببینم خدا چی میخواد...

cassiopeia
12-29-2010, 05:59 PM
مقطع : اول دبيرستان
چقدر خويش خوانيد؟ اگر همت كنم خيلي ...

someone
01-03-2011, 11:37 AM
تبریز
اول
شدید
نسبتا خوب
اصولا خویش خوانی رو بیشتر از معلم داشتن ترجیح می دم.
یه سوال :المپیاد بسیج امسال چند درصد بزنیم خوبه؟

Astronomer
01-03-2011, 07:51 PM
مقطع : اول دبيرستان
چقدر خويش خوانيد؟ اگر همت كنم خيلي ...
بسيار وقت مناسبي داريد!!!
پس فقط بايد همت كنيد!!!
براي شروع مطالعه به تاپيك منابع المپياد نجوم مراجعه كنيد!!!

تبریز
اول
شدید
نسبتا خوب
اصولا خویش خوانی رو بیشتر از معلم داشتن ترجیح می دم.
یه سوال :المپیاد بسیج امسال چند درصد بزنیم خوبه؟
خوب شما هم وقت خوبي داريد و در شهر المپيادپروري هم هستيد!! پس با كاربر AslanAslan كه همشهريتون اند در ارتباط باشيد!!!

خوب تا وقتي سؤالات رو نديده باشيد و باشيم نميتونيم بگيم چند درصد مناسبه ولي بدونيد كه سؤالات اين دوره سؤالات خوب و به نسبت سنگيني هستند!!!

someone
01-04-2011, 11:47 AM
المپیاد بسیج برگذار شده و نتایجش رو دیروز توی سایت رزمندگان دیدم
تو تبریز نفر 6 واستان 7وکشور 42 شدم وضعم چطوره ؟
ثانیا یکم راهنماییم کنید سال اول چه مباحثی رو بخونم.من خیلی سر در گم شدم برای مثال خود اصلان یه جلسه اومد از اپتیک گفت و احسانعابدی که جلسه ی بعد از اون اومد از مکانیک سماوی صحبت کرد.حالا چه کار کنم؟

maha
07-13-2011, 02:04 PM
تهران
دوم ریاضی
خیلی
کمی
بیشتر دوست دارم معلم داشته باشم اما الان خودم دارم واسه ی المپیاد میخونم
دبیرستان اریان

sepideh*
07-13-2011, 07:10 PM
تهران
امسال دومی هستم.
خیلی البته بیشتر فیزیک.
کمی
معلم داشتن بهتر است اما خودم هم میتوانم بخوانم.

karimisss
08-01-2011, 06:56 PM
می شه سوالم رو اینجا بپرسم؟
این المپیاد برای دانش آموزان مقطع راهنمایی هست و دقیقا در چه مقطعی باید آزمون مرحله اول رو بدن؟
در مقطع دبیرستان تو کدوم سال باید شرکت کنند؟
چه موقعی از سال تقریبا بخشنامش میاد ؟
ما که دانشجو شدیم چه کنیم؟
خیلی ببخشید انقدر سوال پرسیدم ولی مهمه ممنون می شم جواب بدین:)

Astronomer
08-01-2011, 08:44 PM
می شه سوالم رو اینجا بپرسم؟
این المپیاد برای دانش آموزان مقطع راهنمایی هست و دقیقا در چه مقطعی باید آزمون مرحله اول رو بدن؟
در مقطع دبیرستان تو کدوم سال باید شرکت کنند؟
چه موقعی از سال تقریبا بخشنامش میاد ؟
ما که دانشجو شدیم چه کنیم؟
خیلی ببخشید انقدر سوال پرسیدم ولی مهمه ممنون می شم جواب بدین:)
خير اين المپياد كه توسط باشگاه دانش پژوهان جوان پيگيري مي شود مختص بچه هاي دبيرستان هست آن هم به صورت آزمايشي براي سال اول و دوم و به صورت رسمي براي سوم دبيرستان.
پيشنهاد شخصي بنده براي بچه هاي راهنمايي كلاس هاي نجوم مقدماتي و شركت در آزمون سراسري نجوم در بخش مقدماتي و براي دانشجويان در بخش پيشرفته هست!
(نمي دونم يعني چي يكي هم پيشرفته شركت ميكنه و هم مقدماتي؟؟؟؟)

بخشنامه مرحله اول در آبان يا آذر ماه به مدارس مياد و مرحله اول در بهمن ماه برگزار ميشه! نتايج مرحله اول در اسفند ماه مياد! مرحله دوم در اوايل ارديبهشت ماه خواهد بود و نتايج اون هم پس از آزمون هاي سراسري خرداد ماه اعلام ميشه! الخ..

karimisss
08-01-2011, 09:05 PM
من فکر می کردم دوسطحه برای راهنمایی و دبیرستان .
خیلی ممنون . به طور کامل متوجه شدم .

celestial boy
08-03-2011, 06:31 PM
ببخشيد.من سال ديگه ميرم دوم دبيرستان.از حالا هم شروع كردم به خوندن.يعني من فقط براي المپياد آزمايشي مي خونم.اصلا آزمايشي يعني چي؟از يكي پرسيدم گفت فقط تا مرحله دو رو مي تونم شركت كنم.اگه اينطور باشه بايد براي سال سوم برنامه ريزي كنم.

Astronomer
08-04-2011, 10:56 AM
ببخشيد.من سال ديگه ميرم دوم دبيرستان.از حالا هم شروع كردم به خوندن.يعني من فقط براي المپياد آزمايشي مي خونم.اصلا آزمايشي يعني چي؟از يكي پرسيدم گفت فقط تا مرحله دو رو مي تونم شركت كنم.اگه اينطور باشه بايد براي سال سوم برنامه ريزي كنم.
شما براي المپياد آزمايشي نمي خونيد! شما براي المپياد مي خونيد ولي درسال دوم مي تونيد در آزمون المپيادي كه براي كساني كه يك سال از شما پيشترند به صورت آزمايشي شركت مي كنيد. البته بعيد مي دونم كه حق شركت در مرحله دوم را هم به صورت آزمايشي داشته باشيد.

شما در هر حال براي سال سوم خودتان را آماده مي كنيد و اين يك پروسه ي پيوسته هست. ميتونيد در تاپيك هاي ديگر اين تالار از منابع و همينطور روند كار آگاه گرديد.

strn_au
08-07-2011, 12:51 AM
سلام
خسسسسسسسسسته نباشید!
همدان
2ام دبیرستان
زیاد بخصوص فیزیک
به میزانی
زیاد نه!
تورو خدا راهنماییم کن داره تابستون تموم میشه. . . .

celestial boy
08-08-2011, 01:38 PM
فقط يك مشكل هست.من كه از الان شروع كردم به خوندن چقدر اطلاعات رياضي لازم دارم.(حداقل براي خوندن نجوم كروي يا كتاب آقاي بهرام پور.)تو فهميدن نجوم كروي مشكل چنداني ندارم.البته تا حالا كه فصل دو رو دارم مي خونم.فقط مشكل رياضي رو دارم.مي تونم با همين اندازه رياضي براي مرحله اول بخونم يا نه.
(اين رو هم بگم كه حاضرم هاليدي رو يك هفته اي تموم كنم اما رياضي رو بدون معلم نخونم.اصلا بي معلم چيزي نمي فهمم.)

solh
08-08-2011, 02:25 PM
فقط يك مشكل هست.من كه از الان شروع كردم به خوندن چقدر اطلاعات رياضي لازم دارم.(حداقل براي خوندن نجوم كروي يا كتاب آقاي بهرام پور.)تو فهميدن نجوم كروي مشكل چنداني ندارم.البته تا حالا كه فصل دو رو دارم مي خونم.فقط مشكل رياضي رو دارم.مي تونم با همين اندازه رياضي براي مرحله اول بخونم يا نه.
(اين رو هم بگم كه حاضرم هاليدي رو يك هفته اي تموم كنم اما رياضي رو بدون معلم نخونم.اصلا بي معلم چيزي نمي فهمم.)
من هم سال پيش وضعيت تو رو داشتم ، ولي كلا پايه رو خوندم ، اون موقع من تا ميتونستم رياضيات خوندم و اكثرا از رياضيات توماس استفاده كردم ، و اين كتاب رو بدون معلم خيلي راحت فهميدم (تا اون جايي كه مسائل خودش حل بشه) ،و الان هم اگر دوباره برگردم باز هم همين كار رو بدون معلم انجام ميدم . دوست عزيز نظر شخصي من اينه كه اگر بدون معلم بخوني بيشتر ياد ميگيري و معلم صرفا براي رفع اشكال مفيده كه در رياضي معمولا رفع اشكال راحته (نسبت به فيزيك و نجوم). اين كه چيزي نميفهمي يك دروغ بيشتر نيست ، من شخصا فكر ميكنم يا به رياضيات علاقه نداريد و يا اعتماد به نفس كافي را نداريد
اگر شروع به خواندن كرديد ، گيج شدن يك امر طبيعي است و در فرايند يادگيري ضروري (به نظر من) و فكر نكنيد اگر هر مطلبي براي مثال رياضيات شما را گيج ميكند ، نتيجه ان است كه شما خوب ياد نميگيريد . پيشنهاد ميكنم اگر ميتوانيد در رياضيات تحقيقاتي انجام دهيد و اين علم را با خودتان اشنا سازيد .
هرچند كه درك مفاهيم فيزيكي كار بسيار مهمي است ، اما فراموش نكنيم كه بنيان هاي رياضي از اهميت زيادي برخوردارند . تا اون جايي كه من ميدونم براي خواندن فيزيك تسلط كافي بر حساب ديفرانسيل و انتگرال لازم است ، براي خواندن نجوم خوب است كه با مقاطع مخروطي اشنا باشيم ، همچنين يادگيري مباحث كاربردي ماتريس ها در بسياري از مواقع به كار ميايند (براي خواندن فيزيك و مباحث مربوط)و بسيار هم زيبا هستند. البته مطالبي كه گفتم نظرم راجع به مبحث مطالعه بود و نه المپياد و ناشي از تجربه من(هرچند كم).

celestial boy
08-08-2011, 04:57 PM
بابت جواب از شما دوست عزيز ممنونم.
من به رياضي علاقه دارم اما به پاي علاقم به فيزيك و مخصوصا نجوم نمي رسه.البته تا همين سال پيش خيلي از رياضي خوشم مي اومد.اما اول دبيرستان رو با يك معلم نه چندان خوب تموم كردم.همين شد كه پايه رياضيم بد بشه و حالا هم از رياضي چيزي سر در نيارم.البته شايد همون طور كه گفتيد كتاب بدي رو انتخاب كرده باشم."رياضي پايه" براي من زوده.مقاطع مخروطي رو هم ديدم.اما تو نگاه اولم ترسناك اومد.
حالا فعلا مشغول نجوم كروي هستم.يك باره هم نمي تونم چند تا كتاب بخونم.كتابا هم از خودم نيست.
يه سوال.مي تونم با همين مقدار رياضي نجوم كروي رو تموم كنم يا اول برم رياضي بخونم؟

solh
08-08-2011, 05:41 PM
بابت جواب از شما دوست عزيز ممنونم.
من به رياضي علاقه دارم اما به پاي علاقم به فيزيك و مخصوصا نجوم نمي رسه.البته تا همين سال پيش خيلي از رياضي خوشم مي اومد.اما اول دبيرستان رو با يك معلم نه چندان خوب تموم كردم.همين شد كه پايه رياضيم بد بشه و حالا هم از رياضي چيزي سر در نيارم.البته شايد همون طور كه گفتيد كتاب بدي رو انتخاب كرده باشم."رياضي پايه" براي من زوده.مقاطع مخروطي رو هم ديدم.اما تو نگاه اولم ترسناك اومد.
حالا فعلا مشغول نجوم كروي هستم.يك باره هم نمي تونم چند تا كتاب بخونم.كتابا هم از خودم نيست.
يه سوال.مي تونم با همين مقدار رياضي نجوم كروي رو تموم كنم يا اول برم رياضي بخونم؟
راستش من وقتي خودم در وضعيت شما بودم و همين سوال رو از خودم پرسيدم به اين نتيجه رسيدم كه تا تابستان امسال (كه بشه يكسال بعد) كامل رياضي و فيزيك بخونم ودر كنارش نجوم به صورت غير پيشرفته و در حد اطلاعات جامع و كلي . خوب براي اين كار هم دلايل خوبي داشتم ، يكي از اين دلايل اين است كه خواندن رياضيات در ابتدا ميتواند به انسان براي درك درست تر و عميقتر مسائل كمك كند . و اين اهميت زيادي دارد تا ادم اميد و روحيه ي درس خواندن را از درس ندهد . و همين طور خواندن رياضيات و حل مسئله در رياضي بسيار ميتواند به شما كمك كند كه قوه خلاقيت خود را به كار اندازيد و اماده شويد براي داشتن يك تفكر اساسي و خلاق در علم (كه البته اگر رياضي را به تنهايي بخوانيد و مسائلش را به تنهايي حل كنيد اين مسئله اشكار تر ميشود)
و همچنين رياضيات به رشد ذهني ادم كمك ميكند و طريقه ي صحيح انديشيدن را ياد ميدهد . و بعد از رياضيات فيزيك كه كمك بسيار بسيار زيادي ميكند كه درك زيبا و مهمي از علوم كيهانشناسي و اختر فيزيك و...پيدا كنيم . راستش من خودم از وقتي رياضيات را هرچند به صورت مقدماتي ميخوانم بسيار سريع تر مسائل فيزيك را ميفهمم و قادر به تحليل مسئله هستم . به هر حال من خودم اگر برگردم باز هم همين كار رو ميكنم و از ابتدا شروع ميكنم به خواندن رياضيات و بعد فيزيك و بعد از انها شروع به خواندن نجوم محاسباتي و كاربردي ميكنم(كه الان در همين مرحله هستم ) .البته مطالب و جالب و كاربردي رياضيات و فيزيك بسيار هستند و من به شخصه انها را تا اندازه اي محدود كرده ام چون همانطور كه خودتان ميدانيد ،دغدغه هايي هستند كه به انسان هشدار ميدهند زمان زياد نيست .البته باز هم ميگويم اين نظر شخصي من در مورد مطالعه ي نجوم و فيزيك بود و نه براي مطالعه ي المپياد .

strn_au
08-11-2011, 11:08 AM
salam ag kasi hast k ba olampiad ashnayi dare mishe be man manba bede o komakam kone ????

سلام اگه کسی‌ هست ک با المپیاد آشنایی داره می‌شه به من منبع بده و کمکم کنه ؟

Astronomer
08-11-2011, 11:33 AM
salam ag kasi hast k ba olampiad ashnayi dare mishe be man manba bede o komakam kone ????

سلام اگه کسی‌ هست ک با المپیاد آشنایی داره می‌شه به من منبع بده و کمکم کنه ؟
سلام و ورودتون رو به فروم خوش آمد ميگم...
اينجا خيلي از كاربران و مديران با المپياد آشنايي دارند.
براي شروع كار ميتونيد از تاپيك هاي تالار المپياد نجوم استفاده كنيد و سؤال هاي موردي تر را بعد از اين بررسي ها بفرماييد.

strn_au
08-16-2011, 01:11 PM
سلام !
من کتاب نجوم به زبان ساده رو خوندم و کتاب نجوم دینامیکی رو شروع کردم و فصل 4ام!
میتونید بهم منابع بیشتر معرفی کنید و راهنماییم کنید...؟
ممنون

strn_au
08-30-2011, 05:04 PM
این جا رو بستین؟ کسی دیگه سر نمیزنه؟؟؟؟ج نمیدید؟

solh
08-30-2011, 10:30 PM
درسته ! لطفا اگر پاسخ گو نيستيد اعلام كنيد ! گاهي افرادي به انتظار مينشينند!اما ...

zizo zakiani
09-12-2011, 07:24 PM
تهران
اول
زیاد
زیاد
با معلم راحت ترم
فرزانگان 1 تهران

Sunrise
09-12-2011, 09:06 PM
سلام !
من کتاب نجوم به زبان ساده رو خوندم و کتاب نجوم دینامیکی رو شروع کردم و فصل 4ام!
میتونید بهم منابع بیشتر معرفی کنید و راهنماییم کنید...؟
ممنون

درسته ! لطفا اگر پاسخ گو نيستيد اعلام كنيد ! گاهي افرادي به انتظار مينشينند!اما ...

سلام بچه ها! اگر یه گشتی در تالارهای المپیادی میزدید این رو پیدا میکردید ;)

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?19-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85/page2

از پست 13 به بعد مربوط به پاسخ سوال شماست ... موفق و پیگیر و دقیق باشید

Flare star
09-12-2011, 09:13 PM
شهر
تهران
مقطع( تا سوم دبيرستان فرصت المپياد دادن را داريد)
دوم
مقدار علاقه مندي به دروس رياضي و فيزيك
زیاد
مقدار آشنايي با المپياد
متوسط
چقدر خويش خوانيد؟ يعني خودتون كتاب رو ميخونيد يا بيشتر دوستداريد معلم داشته باشيد.
بستگی به شرایطم داره،در بعضی از موقعیت ها به معلم نیاز دارم(در حد رفع اشکال و داشتن برنامه خوبه!!!)

omid-z
09-19-2011, 06:33 PM
سلام

من براي شركت در المپياد نجوم چيكار بايد كنم؟ چه فوايدي داره؟ توي يكي از تاپيك ها خوندم حفظي نيست ميشه توضيح بديد نحوه سوال ها چطوري هست؟
در ضمن اول دبيرستان هم هستم
ممنون

Flare star
09-19-2011, 09:10 PM
سلام
سلام دوست عزیز
من براي شركت در المپياد نجوم چيكار بايد كنم؟
فک کنم برای اینکه بدونین چه کتابی مطالعه کنین و...اگر به انجمن"المپیاد نجوم"تاپیکهای قست"منابع المپیاد و آزمون"مطالعه کنین براتون مفید باشه;)
چه فوايدي داره؟
انجمن"مباحث عمومی نجوم"تاپیک"فوائد و مضرات المپیاد نجوم"فک کنم جواب این سوال شمارو بده!:have a nice day:
توي يكي از تاپيك ها خوندم حفظي نيست ميشه توضيح بديد نحوه سوال ها چطوري هست؟
در انجمن"منابع المپیاد و آزمون"تاپیک"سوالات المپیاد نجوم مرحله 1و2"بهتون کمک می کنه:rotflol:
ممنون
.
.
.
موفق باشید:thumbsup:

solh
09-19-2011, 09:30 PM
سلام

من براي شركت در المپياد نجوم چيكار بايد كنم؟ چه فوايدي داره؟ توي يكي از تاپيك ها خوندم حفظي نيست ميشه توضيح بديد نحوه سوال ها چطوري هست؟
ممنون
دوست عزيز من هم مانند شما دارم درس ميخونم ولي تا الان به نتايجي رسيدم كه شايد گفتنش بدردت بخوره.
اول اينكه سعي كن پي گير باشي ، بيشتر پي گير نجوم تا المپياد ، ياد گيري نجوم از المپياد خيلي مهم تره . اگه علاقه داري ( كه احتمال زياد داري ) اين علاقه رو با مطالعه و پي گيري تقويت كن ، اگه واقعا ميخواي المپياد بدي شرايطت خيلي خوبه ، اول اينكه اول دبيرستاني و دوم اينكه در تهران هستي .
براي المپياد بايد دروس رياضي و فيزيكت رو در جهت خاصي تقويت كني ، اگه از حالا شروع كني به ياد گيري حساب ديفرانسيل خيلي خوبه ( من هم اون زمون رياضيات ميخوندم ) در كنارش نجوم رو به صورت ساده تر دنبال كن( براي اين منابع هم ميتوني سوال كني ) .
بعد از ياد گيري خوبه حساب ديفرانسيل ميتوني شروع به خواندن فيزيك كني ، كه فكر كنم جمعا تا آغاز دوم دبيرستانت طول بكشه ، بعدش به طور اخص شروع به خواندن نجوم با رياضيات كني و كتاب هاي ديگه اي از فيزيك بخوني و كاراي ديگه رو انجام بدي ، به شخصه فكر ميكنم اگه علاقه داشته باشي حتما با شرايطي كه داري موفق ميشي .
در كل براي شروع ، پي گير بودن و شروع كردن رياضيات ( رياضيات توماس براي شروع خيلي مناسبه ، مخصوصا توي سن تو) خيلي ميتونه ماثر باشه ، البته من تا حالا در اين راه موفقيتي كسب نكردم ، ولي چيزايي از اين طرف اون طرف ياد رفتم كه نوشتم . تا يادم نرفته بگم كه از حالا ياد بگير خودت بخوني و تا اونجايي كه ذهنت بهت اجازه ميده از معلم خصوصا براي تدريس استفاده نكني ، هرچند براي رفع اشكال ميتونه خيلي مناسب باشه .موفق باشي

solh
09-19-2011, 09:38 PM
سلام

ممنون
حالا بعد از پر حرفي جواب سوالت رو ميدم !!!!
براي شركت در المپياد نجوم بايد داخلش ثبت نام كني!!!! دروس سال قبل رياضي و فيزيكتم فكر كنم معدلش بايد بالاي 16 _17 باشه (دقيق نميدونم)
فوايدش : بايد شروع كني تا بفهمي !!!!
نحوه ي سوالات : براي كساني مناسبه كه به نجوم علاقه دارن ( حد اقل اميدوارم )

ریحانه
11-01-2011, 07:36 PM
سلام دوستان من تازه عضو سایت شدم.میخوام تو المپیاد نجوم شرکت کنم اما هیچی بلد نیستم.میتونید بهم بگید از کجا شروع کنم؟چیا رو بخونم؟چه فرمولایی رو باید بلد باشم؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

Sky_Watcher
11-01-2011, 09:04 PM
سلام
من حسین ابراهیمی هستم
دوم دبیرستان
خیلی زیاد
متوسط
بیشتر دوست دارم خودم کتابارو بخونم تا این که معلم بهم درس بده.

saeedmozah
11-01-2011, 10:03 PM
سلام
من قبلا هم شرایطم رو نوشته بودم
سال اول دبیرستانم
نجومی به دنیا اومدم (کلا)
مث چی کتاب نجومی میخونم
فقط یه مشکل دارم
یکی از دوستان به من گفتن برم کتب اختر فیزیک و محاسباتی رو شروع کنم
خب من هیچی از ریاضیاتشون نمیفهمم
خب چیکار کنم
تازه توی کلی از این کتابهای المپیاد هم کلی مطلب تکراری هست آدم خسته میشه آنقدر توی هر کتاب تشکیل ستاره، بعد و میل، عمر ستاره، فاصله یابی و اینا رو به طور تئوریک میگن
دقیقا به شدت به کمک نیاز دارم

mobi
11-01-2011, 10:17 PM
تهران
سوم
خیلی زیاد
خیلی کم:blink:
خیلی کم
:yaeh am not durnk:

پیمان اکبرنیا
11-07-2011, 10:39 PM
سلام دوستان من تازه عضو سایت شدم.میخوام تو المپیاد نجوم شرکت کنم اما هیچی بلد نیستم.میتونید بهم بگید از کجا شروع کنم؟چیا رو بخونم؟چه فرمولایی رو باید بلد باشم؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

فکر میکنم با کمی گردش در تاپیکهای تالار منابع المپیاد نجوم بتونید جواب سوالاتتون را پیدا کنید. موفق باشید.

پیمان اکبرنیا
11-07-2011, 10:42 PM
سلام
من قبلا هم شرایطم رو نوشته بودم
سال اول دبیرستانم
نجومی به دنیا اومدم (کلا)
مث چی کتاب نجومی میخونم
فقط یه مشکل دارم
یکی از دوستان به من گفتن برم کتب اختر فیزیک و محاسباتی رو شروع کنم
خب من هیچی از ریاضیاتشون نمیفهمم
خب چیکار کنم
تازه توی کلی از این کتابهای المپیاد هم کلی مطلب تکراری هست آدم خسته میشه آنقدر توی هر کتاب تشکیل ستاره، بعد و میل، عمر ستاره، فاصله یابی و اینا رو به طور تئوریک میگن
دقیقا به شدت به کمک نیاز دارم

شما باید ابتدا ریاضی و فیزیکتون را تقویت کنید. برای این کار باید شروع کنید و ریاضیات دبیرستان را جلو جلو بخونید و فیزیک اول و دوم دبیرستان را هم مطالعه کنید به تدریج. شما هنوز اول دبیرستان هستید و فرصت خوبی دارید. به نظرم تا شروع سال دوم به شدت روی ریاضی و فیزیکتون کار کنید و بعد به سراغ کتابهای اخترفیزیک و مکانیک بروید. شما در ریاضیات باید مباحث مربوط به حل معادلات، توابع، حد، مشتق و انتگرال را به تدریج یاد بگیرید.

maede1
11-11-2011, 01:10 PM
مقدار علاقه مندي به دروس رياضي و فيزيك : خیلی زیاد
دارم تقریبا خوب درس میخونم معلم های خیلی عالی هم دارم!!!

یزدان بابازاده
01-03-2012, 03:19 PM
سلام
لینک های زیر دو پست از وبلاگم هستند که فکر کردم ممکن است برای دوستان مفید واقع شود و هم یه جانه تازه ای به این تاپیک بده !
http://astrolampiad.blogfa.com/post-13.aspx
http://astrolampiad.blogfa.com/post-14.aspx

Astronomy
01-03-2012, 05:47 PM
سلام
پرهام سعیدی هستم
شهر: ساری
مقطع: دوم
مقدارعلاقه مندي به دروس رياضي و فيزيك: به بیشتر مباحث فیزیک علاقه مندم (از سینماتیک متنفرم) و به ریاضی علاقه خاصی ندارم اما بدم هم نمیاد
میزان آشنايي با المپياد: آشناییم با اصل قضیه المپیاد و منابع و مباحثش کامله
چقدرخويش خوانيد؟ يعني خودتون كتاب رو مي خونيد يا بيشتردوستداريد معلم داشته باشيد: یکی از بزرگترین مشکلات من اینه که من خود خوان نیستم، حتما باید یه معلم باشه که بهم تدریس کنه
تا الان بیشتر نجوم کروی خوندم و مباحث دیگه رو کم خوندم و سطح ریاضیم هم بد نیست ولی فکر می کنم خیلی بیشتر نیاز به کار داره

صادق مقامی
05-04-2012, 06:26 PM
صادق مقامی
اول
یکی ازشهرستان های فارس(زرین دشت)
به شدت دلباخته ی فیزیکم و ریاضی رو هم دوست دارم.
با مباحث المپیاد هم به طور متوسط آشنایی دارم.
مطالعه ام خوبه.اما خیلی زیاد نیست.چون همه ی کتب رو در اختیار ندارم.معلم هم نمیتونم داشته باشم چون تو شهر ما خیلی از افراد نمیدونن المپیاد وجود داره.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ببخشید یه سوال هم داشتم.برای شرکت توی المپیاد باید حتما از طرف یه مدرسه ثبت نام کنیم یا به صورت شخصی هم می شه شرکت کرد؟

erfan bayat
05-04-2012, 07:42 PM
صادق مقامی
اول
یکی ازشهرستان های فارس(زرین دشت)
به شدت دلباخته ی فیزیکم و ریاضی رو هم دوست دارم.
با مباحث المپیاد هم به طور متوسط آشنایی دارم.
مطالعه ام خوبه.اما خیلی زیاد نیست.چون همه ی کتب رو در اختیار ندارم.معلم هم نمیتونم داشته باشم چون تو شهر ما خیلی از افراد نمیدونن المپیاد وجود داره.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ببخشید یه سوال هم داشتم.برای شرکت توی المپیاد باید حتما از طرف یه مدرسه ثبت نام کنیم یا به صورت شخصی هم می شه شرکت کرد؟
به صورت شخصی باید خودت ثبت نام کنی که تو سایت http://www.ysc.ac.ir/ اعلام میشه این چیزا

سحر دین محمدی
06-24-2012, 08:13 PM
سلام
سال اول
نجوم کروی و اختر فیزیک رو تا حدودی خوندیم
من به شخصه مسئله های نجوم کروی رو بهتر حل میکنم

erfan bayat
06-24-2012, 10:55 PM
سلام
سال اول
نجوم کروی و اختر فیزیک رو تا حدودی خوندیم
من به شخصه مسئله های نجوم کروی رو بهتر حل میکنم
بهتره رو ریاضیات تمرکز کنی
هر چی ریاضیات سریع تموم کنی میتونی زودتر بری سراغ کتابا

fateme.kokabi
07-30-2012, 11:04 AM
سلام!!!
من امسال دوم راهنمايي رو تمام كردم و قسمتهاي فيزيك و رياضي رو بلد نيستم.چطوري ميتونم از حالا براي المپياد نجوم مطالعه كنم؟:sad:

پیمان اکبرنیا
07-30-2012, 11:11 AM
سلام!!!
من امسال دوم راهنمايي رو تمام كردم و قسمتهاي فيزيك و رياضي رو بلد نيستم.چطوري ميتونم از حالا براي المپياد نجوم مطالعه كنم؟:sad:

سلام

شما که هنوز خیلی زیاد فرصت داری :) بهتره که فعلا تا یک سال فقط در زمینه نجوم مطالعه داشته باشی و درسهای مدرسه را هم خوب بخونی. نیازی به شروع کردن ریاضی و فیزیک نیست. همون ریاضی و علوم دوره راهنمایی را اگر کاملا خوب بلد باشی کافیه. ولی میتونی در کنار درس، کتابهای فیزیک مقدماتی و غیر درسی را هم به شرطی که برای همین دوره سنی نوشته شده باشه مطالعه کنی.

Amirali
07-30-2012, 11:17 AM
سلام!!!

سلام
خیلی خوبه که از الان به فکر المپیاد هستید
به نظر من شما الان بهتره که نجوم مقدماتی رو با کتابایی مثل نجوم به زبان ساده , نجوم دینامیکی و ... شروع کنید
برای قسمت های ریاضی و فیزیک المپیاد نجوم شما نیاز دارید که کتابایی مثل هالیدی و توماس رو بخونید اما الان زوده یا بهتره بگم آمادگی خوندنش رو ندارید و بهتره که فعلا کتاب های درسی مدرسه سال بعد رو بخونید .
من پیشنهاد میکنم اول ریاضی و فیزیک مدرسه(تا دوم دبیرستان) رو بخونید. بعدش میتونید هالیدی و توماس رو شروع کنید
موفق باشید

tina
08-15-2012, 01:37 AM
سلام
تهران
میرم اول دبیرستان
ریاضی و فیزیک را خیلی دوست دارم البته بیشتر دوست دارم فرمول هایی که بهم میدن را بفهمم تا حفظ کنم و وقتی فیزیک وارد حفظ کردن فرمول به جای اثباتشون میشه زیاد لذت نمی برم .
یه چیزایی در مورد المپیاد نجوم می دونم اما سطحی
خویش خوان هم هستم ولی دوست دارم کلاس هم برم چون خیلی چیزا تو کلاسا آموزش داده می شه که نکات ریز کتابه و من متاسفانه اون قدر دقیق نمی تونم بخونم
یه سوال هم داشتم :برای ریاضی من اگه بخوام کتاب توماس را شروع کنم باید پیش زمینه داشته باشم .تا چه حد ؟ ریاضی اول را کامل بلد باشم یا ریاضی کل دبیرستانو بخونم بعد شروع کنم؟ در مورد فیزیک هم ریاضی و فیزیک را با هم بخونم یا اول ریاضی بعد فیزیک؟ همراه با اینا کتاب دیگه هم باید بخونم؟
راستی یه پیشنهاد دارم :اون هایی که شرایطی تقریبا مثه من دارن و تازه شروع کردن المپیاد خوندن اگه خواستند بیان با هم درس بخونیم و برنامه ها و ساعت خوندن و ... را با هم چک کنیم من هر وقت این طوری درس خوندم مفید تر شده .:have a nice day:

solh
08-15-2012, 03:31 AM
توماس چیزی نمیخاد بلد باشی ،خیلی هم ساده توضیح داده . ولی اولاش مفهوم های چیزایی رو که میگه خوب یاد بگیر و اینکه بتونی با استفاده از تعاریف مسئله حل کنی از نظر من هم جذابه هم اینکه مهم .

sky girl
08-15-2012, 10:35 PM
سلام
یک سوال داشتم. اینکه وقتی یه چیزی رو شروع میکنیم تمام وقت مون رو بزاریم رو اون یا چند تا موضوع رو همراه با هم بخونیم؟ یعنی مثلا وقتمون رو بزاریم رو ریاضی و فیزیک (با هم) یا فقط ریاضی و بعد فقط فیزیک؟

Ehsan
08-16-2012, 02:19 PM
سلام
یک سوال داشتم. اینکه وقتی یه چیزی رو شروع میکنیم تمام وقت مون رو بزاریم رو اون یا چند تا موضوع رو همراه با هم بخونیم؟ یعنی مثلا وقتمون رو بزاریم رو ریاضی و فیزیک (با هم) یا فقط ریاضی و بعد فقط فیزیک؟

بستگی به مبحثش داره، مثلا شما برای ِ نجوم کروی فقط روابط ِ مثلثاتی رو نیاز دارید و می تونید موازی ِ مطالب ِ دیگه بخونید اما برای ِ اخترفیزیک قطعا لازمه پیش نیازهای ِ ترمودینامیک رو قبلا خوانده باشید. کلا اگر مبحثی رو خوندید و حس کردید که این مطلب یک پیشنیازی لازم داشت برید اول پیشنیازش رو بخونید. این طوری می شه موازی پیش رفت :)

ــــــــــــــ
البته مباحث ِ ریاضی همیشه بهتره که قبل از مباحث ِ فیزیک خونده بشه چون فیزیک در واقع کاملا نیاز به فهم ِ ریاضی داره. ولی توصیه اینه که شما اول یک نگاه ِ اجمالی به مبحث ِ فیزیکی داشته باشید و ببینید که چه چیزی لازم داره اگر لازمه هاش رو بلدید که شروع کنید به خوندن ِ جدی و اگر نه که پیش نیازش رو قبلش بخونید و بعد برید سر ِ خود ِ مبحث.

pouya93
08-26-2012, 08:23 PM
سلام.
من 3یا4 سال تا المپیاد نجوم دانشگاهی وقت دارم می خوام بدونم با چه کتاب هایی باید شروع کنم.
چه مباحثی رو بخونم و رفتن به المپیاد تو دانشگاه مثل تو دبیرستانه یا کلا تو دانشگاه چه طوری میشه تو المپیاد ها شرکت کرد؟

پیمان اکبرنیا
08-27-2012, 12:59 AM
سلام.
من 3یا4 سال تا المپیاد نجوم دانشگاهی وقت دارم می خوام بدونم با چه کتاب هایی باید شروع کنم.
چه مباحثی رو بخونم و رفتن به المپیاد تو دانشگاه مثل تو دبیرستانه یا کلا تو دانشگاه چه طوری میشه تو المپیاد ها شرکت کرد؟

سلام
اگر اشتباه نکنم توی دانشگاه المپیاد نجوم وجود نداره :)

پی نوشت: یکی از دوستان اشاره کرد که گویا برگزار میشه! من خودم خبر نداشتم وگرنه شرکت می کردم :دی لطفا اگر کسی از جزئیاتش خبر داره اطلاع بده

pouya93
08-27-2012, 11:09 AM
چند روز پیش تو برنامه آسمان شب چند نفر رو آورده بود که نقره جهانی داشتن و همشون هم دانشجو بودن.
تو سایت هایی که درباره المپیاد توضیح میدن هم گفته که میشه.
تو گوگل هم المپیاد دانشجویی وجود داره. سرچ کن
فکر کنم ولی مطمین نیستم باید سال سوم آزمون ارشد بدی اگه امتیاز آوردی میتونی تو رشته ای که امتحان دادی اگه المپیادش باشه شرکت کنی.
15یا16یا17 رشته المپیاد دارن که نجوم و شیمی و فیزیک و مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی هم جزوشونه ریاضی و م.برق و چند تا مهندسی دیگه هم هست.اینا مخصوص رشته ریاضی هاش بود

پیمان اکبرنیا
08-27-2012, 11:25 AM
چند روز پیش تو برنامه آسمان شب چند نفر رو آورده بود که نقره جهانی داشتن و همشون هم دانشجو بودن.
تو سایت هایی که درباره المپیاد توضیح میدن هم گفته که میشه.
تو گوگل هم المپیاد دانشجویی وجود داره. سرچ کن
فکر کنم ولی مطمین نیستم باید سال سوم آزمون ارشد بدی اگه امتیاز آوردی میتونی تو رشته ای که امتحان دادی اگه المپیادش باشه شرکت کنی.
15یا16یا17 رشته المپیاد دارن که نجوم و شیمی و فیزیک و مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی هم جزوشونه ریاضی و م.برق و چند تا مهندسی دیگه هم هست.اینا مخصوص رشته ریاضی هاش بود

سلام

اون افرادی که توی آسمان شب آمده بودند همه در المپیاد نجوم دانش آموزی شرکت کرده بودند و تازه از امسال وارد دانشگاه می شوند. اتفاقا خیلی هاشون در این فروم عضو و مدیر هستند مثل آقایان محمد جواد شریعت زاده ( shariatzadeh (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?2792-shariatzadeh) ) ، عرفان بیات ( erfan bayat (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1783-erfan%20bayat)) ، آرش گل محمدی ( arashgmn (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?3538-arashgmn) )، عطا مرادی ( ata moradi (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1840-ata%20moradi)) آرش گل محمدی ( arashgmn (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?3538-arashgmn) ) و خانم ها کیانا افضلی(kiana (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?4553-kiana)) - سارا علیقلی زاده صفری(Sara 0i (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?2843-Sara-0i)) من خودم رشته‌های المپیاد دانشجویی مثل ریاضی، رشته های مهندسی و ... را دیدم که برگزار بشه ولی نجوم را ندیدم کسی از دوستان بگه که شرکت کرده. اگر کسی اطلاع داره که برگزار میشه خبر بده بهمون لطفا :wink:

raha_mousavi
09-17-2012, 02:06 AM
ســـــــــلام..خسته نباشید یه سوال داشتم..اونم اینکه به نظرشما بهتره ادم وقتشو صرف کلاس المپیاد رفتن بکنه؟یا اینکه خودش توخونه منابع رو مطالعه کنه؟کدوم میتونه مارو به هدف نزدیکتر کنه؟سپــــــــاس

ali493
09-17-2012, 11:03 AM
من دوم دبیرستان هستم والمپیاد نجوم می خوانم ریاضی را خیلی دوست دارم و فیزیک هم همینطور اما سوالی داشتم برای قبول شدن در مرحله اول المپیاد نجوم باید حدودا چند سوال تستی وتشریحی را درست جواب بدهیم یا چند درص پاسخ صحیح لطفا پاسخ دهید

Amirali
09-17-2012, 11:21 AM
ســـــــــلام..خسته نباشید یه سوال داشتم..اونم اینکه به نظرشما بهتره ادم وقتشو صرف کلاس المپیاد رفتن بکنه؟یا اینکه خودش توخونه منابع رو مطالعه کنه؟کدوم میتونه مارو به هدف نزدیکتر کنه؟سپــــــــاس

سلام

شما وقتی میرید سر کلاس یه معلم با تجربه که اشنایی خوبی هم با المپیاد داره , معلم که چند کتاب رو خونده و میدونه چه جور سوال میاد, گلچین مطالب رو درس میده.
مثلا برای نجوم کروی بعضی از قسمت های اسمارت و اصول و عمل رو باید بخونید. یا برای اختر فیزیک فیلیپس و اشنایی با اختر فیزیک ستاره ای و مدرن. معلم میاد ترکیب اینارو و اون قسمتی که لازمه رو درس میده و کار شما خیلی راحت تر میشه.

الان هم خیلی از قبولی های مرحله 1 جزوه ای هستن و هیچ منبعی رو نخوندن!

ولی جزوه ای خوندن برای مرحله 2 جواب نمیده و لازمه که خود منابع (که خیلیاشون هم ترجمه نشدن) رو عمیق مطالعه کرد.

پس اگه کلاسی هست بهتره که برید, چون به خوندن شما سرعت میبخشه و فهم مطالب هم راحت تر میشه. اما در کنارش منابع رو هم باید خوند.

اما اگه نیست هم مشکلی نیست با خودخوانی هم میشه تو المپیاد قبول شد. بخش المپیاد اوا استار هم که خیلی فعاله و مثله یه کلاس میتونه به شما کمک کنه :)

Amirali
09-17-2012, 11:48 AM
من دوم دبیرستان هستم والمپیاد نجوم می خوانم ریاضی را خیلی دوست دارم و فیزیک هم همینطور اما سوالی داشتم برای قبول شدن در مرحله اول المپیاد نجوم باید حدودا چند سوال تستی وتشریحی را درست جواب بدهیم یا چند درص پاسخ صحیح لطفا پاسخ دهید

کف قبولی مرحله اول سال گذشته حدود 25% بود. یعنی 8-9 سوال از 35 سوال. (تمام سوالات تستی بود)
سال قبلش هم 12% بود.

در کل میانگین 15%

soheil+
12-13-2012, 05:56 PM
سلام خدمت بزرگواران سایت میشه یه منبع خوب برای نجوم کروی پیشنهاد کنید. ممنون.

پیمان اکبرنیا
12-14-2012, 12:29 AM
سلام خدمت بزرگواران سایت میشه یه منبع خوب برای نجوم کروی پیشنهاد کنید. ممنون.

سلام به شما

کتاب نجوم کروی اسمارت هست که بسیار کامله ولی سطحش خیلی بالا هست. کتاب دیگری هست به نام ستاره شناسی اصول و عمل که در به صورت چاپ شده موجود نیست ولی پی دی اف آن را از لینک زیر میتوانید دریافت کنید. یک فصل خوب برای نجوم کروی داره:

اصول و عمل (http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://erfan007.persiangig.com/BOOKS/%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87%20%D8%B4%D9%86%D8%A 7%D8%B3%D9%8A%20%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84%20%D9%88% 20%D8%B9%D9%85%D9%84.pdf)

کتابهای دیگری نیز برای نجوم کروی هستند که چاپ شده اند ولی خب این دو کتابهای مرجع هستند.

erfan bayat
01-25-2013, 07:10 PM
سلام بر همه ی دوستان المپیادی و حتی غیر المپیادی! :)
دوستان از همتون خواهش میکنم که در مطالب المپیاد کمک کنید و سوال بپرسیدو تو بحثا شرکت کنید.ما همه اینجا هستیم که یه چیزی یاد بگیریم.
اصلا اشکال نداره اگه چیزیرو اشتباه بگیم مهم اینه که جراته گفتنشو داشته باشیم پس از همه خواهش میکنم مثل تعداد محدودی از دوستان که در بحث ها شرکت میکنند شما هم شرکت کنید.
از این به بعد هم تلاش میشه که خیلی پربارتر باشه این بخش.حتی در آینده از دوستان دیگه هم استفاده میکنیم

HTA
02-14-2013, 07:16 PM
نام: حسین طالبی البرز
شهر:کاشان
مقطع:3 ریاضی
مقدارعلاقه مندي به دروس رياضي و فيزيك:زیاد
میزان آشنايي با المپياد: اشنام تا حدی
چقدرخويش خوانيد؟ بیشتر یاد گیریم خوبه تا حفظیاتم.....در خواندن هم بیشتر مباحث تئوری را درک میکنم تا فرمول و محاسبات....اما برای محسباتم ترجیح میدم با معلم یاد بگیرم.....

آیو
02-14-2013, 08:43 PM
شهر:تهران

مقطع:ایشاا...سال بعد اول دبیرستان!!

مقدارعلاقه مندی به دروس ریاضی و فیزیک :زیاد

میزان آشنایی با المپیاد: خیلی زیاد

چقدر خویش خوانید: راستش چند تا کتاب مرجع مثل نجوم دینامیکی و نجوم و اختر فیزیک مقدماتی و..... رو خریدم اما هنوز شروع به خوندنش نکردم!!!

COLDFIRE
02-14-2013, 08:50 PM
1)شیراز
2)سوم
3)از این دو تا درس نمیشه گذشت !!!
4)میزان آشنایی با المپیاد رو هم باید ببینید مرحله دو چی کار میکنم !!!
5)تا الان به جز بعضی کلاسا که برای حل مسئله هست و معلم میاد ، خودم کتابا رو خوندم و سوال حل کردم...

Pale_Rider
05-04-2013, 08:24 PM
:)) دیره اما ... منم
تهران
دوم دبیرستان
نجوم دوست دارم 1000 تا :)
با المپیاد آشنا هستم ...
خیلی کتاب نمی خونم بیشتر تمرین حل می کنم
علاقه ی خاصی به نجوم کروی دارم :)

aysa
05-04-2013, 10:33 PM
شهر تبريز_مقطع سال اول دبيرستان_سؤال2و3 باهم:كل زندگيه من نجوم و فيزيك هستش.بيشترازهرچيزي تودنيا دوسشون دارم.مخصوصا كيهان شناسي و فيزيك جديد. بعد فيزيك شيمي وبعد رياضي...
المپيادم تا اونجايي كه بتونم شروع كنم به خوندن ميدونم.
وآخري:من خودم بخونم بهتر ميفهمم.حتي واسه فيزيك خودم ميشينم فرمول پيدا ميكنم چون حفظياتم درحد صفره وهيچ فرموليرو نميتونم ياد بگيرم مگه اينكه اثباتش كنم...

فائزه معتضدیان
05-05-2013, 02:15 PM
شهر:شیراز
مقطع:اول دبیرستان
مقدارعلاقه مندي به دروس رياضي و فيزيك:اینقدری هست که بخوام المپیاد بخونم!
میزان آشنايي با المپياد:زیاد
چقدرخويش خوانيد؟:دوست دارم منابع رو خودم بخونم ولی وجود معلم هم به نظرم لازمه

starscream4002
05-05-2013, 02:36 PM
سلام،

تبریز
سوم دبیرستان
عاشق ریاضی و فیزیک و نوشتن معادلات پرتابه هستم.
المپیاد؟! اون دیگه چیه؟!
بیشتر سعی می کنم خودم بخونم.

س.ا.

Negin_GH
05-05-2013, 07:25 PM
سلام به همه:)

من شانسم برای موفقیت تو المپیادو کم میبینم و شاید حتی شرکت نکنم.اما از اونجایی که خیلی نجوم و حل مسئله و درگیر شدن با مسئله ها و اینا رو دوس دارم تصمیم گرفتم منابع المپیادو بخونم.اگه تا سال بعد تونستم اطلاعاتمو به جایی برسونم و اعتماد به نفس کافی داشتم که شرکت میکنم اگه نه هم که هیچی...

مقطع:اولم میرم دوم(ریاضی)
علاقه به ریاضی و فیزیک:فوق العاده زیاد
میزان اشنایی با المپیاد:آشنا هستم که میخوام بخونم!ولی کم و زیادشو نمیدونم
سوال آخر:تا حالا معلم المپیاد نداشتم که بدونم خوبه یا نه.خودم میتونم بخونم و از نظر فهمیدن مشکلی مشکلی ندارم.اما فک کنم چند جلسه رفع اشکال با معلم ضروریه..

فائزه معتضدیان
05-06-2013, 02:42 PM

من شانسم برای موفقیت تو المپیادو کم میبینم و شاید حتی شرکت نکنم.اما از اونجایی که خیلی نجوم و حل مسئله و درگیر شدن با مسئله ها و اینا رو دوس دارم تصمیم گرفتم منابع المپیادو بخونم.اگه تا سال بعد تونستم اطلاعاتمو به جایی برسونم و اعتماد به نفس کافی داشتم که شرکت میکنم اگه نه هم که هیچی...

سلام
چرا شانستون رو کم میبینید؟
هرچند من مدالی ندارم ولی میدونم که اگه از الان بخونید شانس قبولیتون واقعا بالاست
امیدوارم با اعتماد به نفس تو المپیاد شرکت کنید و نتیجه بگیرید:گل

Negin_GH
05-06-2013, 04:10 PM
سلام
چرا شانستون رو کم میبینید؟
هرچند من مدالی ندارم ولی میدونم که اگه از الان بخونید شانس قبولیتون واقعا بالاست
امیدوارم با اعتماد به نفس تو المپیاد شرکت کنید و نتیجه بگیرید:گل

خیلی ازتون ممنونم :گلولی من بعضی از شرایط لازم برای شرکت تو المپیادو ندارم.وارد جزئیات نمیشم چون ممکنه بعضی از دوستان شرایطشون مث من باشه و نمیخوام روحیه کسی رو خراب کنم:)

Zahra Shakeeb
05-13-2013, 03:47 PM
منم مثل همه تو این سایت به نجوم خیلی علاقه دارم و حس می کنم نجوم بهترین علمه که نگرش و طرز فکر آدمو باز می کنه و آدم با مطالعش می تونه به بزرگ ترین سوالای زندگیش پاسخ پیدا کنه
شهر:تبریز
مقطع: دوم دبیرستان
به ریاضی خیلی علاقه دارم و به فیزیک خیلی خیلی خیلی!
با المپیادم تا حدی زیاد آشنام
ترجیح میدم بیشتر تنهایی بخونم و با یه استاد خوب رفع اشکال کنم

aysa
05-17-2013, 10:43 AM
خیلی ازتون ممنونم :گلولی من بعضی از شرایط لازم برای شرکت تو المپیادو ندارم.وارد جزئیات نمیشم چون ممکنه بعضی از دوستان شرایطشون مث من باشه و نمیخوام روحیه کسی رو خراب کنم:)
به نظر من بهتره بگين تا همه استفاده كنن شايد اونايي كه ميگين مشكل خيليا باشه.نگران نباشين حتما قانع ميشين و هيچ كس روحيه اش رو از دست نميده...
خودتونم اصلا دست كم نگيرين هر كس يه توانايي داره.مهم نيس مدال بيارين يا نه مهم اينه كه تلاش كنين...;)

mjaasgari
08-22-2013, 05:43 PM
سلام منم خودمو معرفي كنم بد نيست
محمد جواد عسگري
امسال انشا الله ميرم سوم
شهركرد
علاقه شديد از دوم راهنمايي به فيزيك و رياضي كاربردي دارم
با المپياد هم آشنايي كامل نگم ولي آشنايي خوبي دارم در حدي كه تمام منابعشو دارم و تقريبا از هر كدوم نصف رو خوندم كه به ياري خدا ايشا الله ادامه بديم
تو شهر ما كه اصلا كلاس و استاد نيست خدارو شكر خودم ميخونم فقط يه هفته تو نوروز پارسال رفتيم كلاس هاي بسيج
ديگه....... اينكه دوتا از دوستامون تو اون كلاس بسيج الان تو دوره اند و دارن كيفشو ميبرن
ما براشون دعا ميكنيم ايشاالله طلا يك بشن!!هر دوتاشون!!!!!؟؟؟؟؟؟

پیمان اکبرنیا
08-22-2013, 07:44 PM
سلام منم خودمو معرفي كنم بد نيست
محمد جواد عسگري
امسال انشا الله ميرم سوم
شهركرد
علاقه شديد از دوم راهنمايي به فيزيك و رياضي كاربردي دارم
با المپياد هم آشنايي كامل نگم ولي آشنايي خوبي دارم در حدي كه تمام منابعشو دارم و تقريبا از هر كدوم نصف رو خوندم كه به ياري خدا ايشا الله ادامه بديم
تو شهر ما كه اصلا كلاس و استاد نيست خدارو شكر خودم ميخونم فقط يه هفته تو نوروز پارسال رفتيم كلاس هاي بسيج
ديگه....... اينكه دوتا از دوستامون تو اون كلاس بسيج الان تو دوره اند و دارن كيفشو ميبرن
ما براشون دعا ميكنيم ايشاالله طلا يك بشن!!هر دوتاشون!!!!!؟؟؟؟؟؟

امیدواریم که دوستانتون بعدا به شما کمک کنند تا شما هم قبول بشید و به دوره راه پیدا کنید :) در فروم هم مدال داران زیادی هستند که میتونید از تجربه و دانشی که دارند استفاده کنید. قطعا خیلی کمک میکنه بهتون :)

kimiya-gh
09-10-2013, 07:52 PM
نام:کیمیا قاسمیان
شهر:همدان
میرم دوم ریاضی فیزیک
میزانی آشنایی با المپیاد:تقریبا زیاد و خیلی بهش علاقه دارم
ی سوال:واسه المپیاد(قبولی مرحله دو) روزی چند ساعت خوندن خوبه؟

univers
09-11-2013, 09:00 AM
نمیشه قیافه کسی رو نگاه کرد و گفت تو 8 هست بخون. به یکی دیگه گفت تو 25 ساعت بخون!!!!!!!!
نه اینطوری نیست ساعت خوندن به خود فرد و توانایی هاش و منابعی که در اختیار داره و به پشتکار و هدف اون بستگی داره.تا شما به ما نگید هدفتون چیه کسی نمی تونه به شما برنامه بده.
تو المپیاد نجوم فقط خوندن ملاک نیست.وقتی شما یه مطلبی خوندی یه مدت بعد باید از اون سوالات زیادی حل کنی تا موفق بشی.
در هر صورت نه من مدال دارم نه مشاور المپیادم هر چی می دونستم رو گفتم .
موفق باشید.

Ali Mohamad Nesari
09-11-2013, 12:37 PM

مقطع:اولم میرم دوم(ریاضی)
علاقه به ریاضی و فیزیک:فوق العاده زیاد
میزان اشنایی با المپیاد:آشنا هستم که میخوام بخونم!ولی کم و زیادشو نمیدونم
سوال آخر:تا حالا معلم المپیاد نداشتم که بدونم خوبه یا نه.خودم میتونم بخونم و از نظر فهمیدن مشکلی مشکلی ندارم.اما فک کنم چند جلسه رفع اشکال با معلم ضروریه..

ببینید شما تازه دوم دبیرستان هستید خیلی وقت دارید که سطح خدتون رو به میزان قابل توجهی ارتقاء دهید
من خودم وقتی المپیاد رو شروع کردم وسط سال تحصیلی دوم دبیرستان بود. اولین باری که امتحان گرفتن من نفر یکی مونده به آخری شدم ولی در اواسط سال سوم نفر اول مدرسه شدم در نجوم و واقا" هم خیلی از افراد از من بیشتر می خوندند. حالا تمام این ها رو بزای شما گفتم که بدونید المپیاد نجوم درصد بیشتریش علاقه است تا خواندن .
اگر شما علاقه زیادی داشته باشید خدتون می بینید که به مرور هم ذهنتون در اون مطلب فعال می شه و هم خواندتون تو اون ضمینه بیشتر می شه:)

arashgmn
09-11-2013, 01:09 PM
کلا اگه به طور میانگین روزی 3 ساعت درس خونده بشه ، کافیه. تمرین حل کردن هم جزو این 3 ساعت محسوب میشه... .

andromeda.s
09-12-2013, 11:36 AM
کلا اگه به طور میانگین روزی 3 ساعت درس خونده بشه ، کافیه. تمرین حل کردن هم جزو این 3 ساعت محسوب میشه... .

منظورتون از سال اوله؟

kimiya-gh
09-12-2013, 08:50 PM

ینی شما خودتون روزی سه ساعت میخوندین؟؟؟؟؟

Negin_GH
09-12-2013, 08:59 PM
توی تابستون 3 ساعت یا توی دوران مدرسه؟؟؟

aysa
09-12-2013, 10:49 PM

تابستون كه داره تموم ميشه!:دی
دوستان درسته كه اين مقدار ساعتي كه گفته شد يه ساعت خوب وميانگينيه.اما در اصل بستگي به خود شخص و يا مبحث داره.مثلا بعضيا در عرض نيم ساعت ميتونن جايگزين يه شخصي باشن كه در عرض4ساعت همون حجم مطالب رو ميخونه.البته علاقه ي شما هم به مبحث مورد نظر بستگي شديدي داره.
بهتره كه با توجه به موقعيتي كه دارين برا المپياد وقت بذارين.مثلا گاهي از صبح تا شب مي خونين و گاهي اصلا حوصلتون نميكشه و ديدين هيچي نخوندين.اگه يه مرز واسه خودتون بذارين زده ميشين از اون مطلب.
البته من به هيچ وجه نمي خوام حرف آقاي arashgmnرو زمين بزنم(ممنون از ايشون).فقط خواستم تجربه ي شخصيم رو بگم:)

arashgmn
09-13-2013, 12:42 AM
از تابستون سال دوم تا مرحله 2. کاملا میانگین گفتم. یعنی توی تابستون و دوران مدرسه با هم. ساعات درس خوندن در هفته تقسیم بر 7 ! مثلا روزی ممکنه 2 دقیقه هم درس نخونید، اما توی عید یهو 8 ساعت درس بخونید... کلا هفته ای به 24 ساعت هم نمی رسه.

ینی شما خودتون روزی سه ساعت میخوندین؟؟؟؟؟
سال سوم که بودم ، بله. شایدم بیشتر ... من یادمه سال سوم که بودیم ، مدرسه از ما حداقل 30 ساعت رو می خواست! (البته یه حداقل دست نیافتنی بود برای من :دی)

اگر این قدر درس بخونید ، مطمئنا (تاکید می کنم که مطمئنا) مشکلی نخواهید داشت.

msalek
09-14-2013, 12:15 PM
ببخشید یک سوال آقای arashgmn،
شما معدلتون چند بود در اون سال ها که المپیاد کار میکردید؟ به طور کامل به مدرسه هم میتونستید برسید؟

arashgmn
09-14-2013, 03:55 PM
ببخشید یک سوال آقای arashgmn،
شما معدلتون چند بود در اون سال ها که المپیاد کار میکردید؟ به طور کامل به مدرسه هم میتونستید برسید؟

درس های سال سوم رو میشه با وقت خیلی کمی جمع کرد. اما معدلم هم 19 و نود و خورده ای نبود ... ! 18 و نیم به بالا خوبه دیگه ... ;)

پیمان اکبرنیا
09-14-2013, 08:03 PM
دوستان اثر ضریب هوشی، پیشینه‌ی فیزیکی و ریاضی و نجومی را هم در نظر بگیرید :) نمیشه نسخه ثابت تجویز کرد. بستگی به هدف هم داره...

خلاصه اینکه من دیدم بعضی‌ها با میانگین روزی 3 ساعت در مدت زمان 2 تا 3 سال جواب گرفتند و بعضی ها هم نیاز به تعداد ساعات بیشتری دارند.

خلاصه اینکه مهم اینکه که سرفصلها را به همراه کلی حل تمرین بتونید پوشش بدید و حس کنید به مهارت لازم رسیدید :) تعداد ساعاتش ممکنه روزی 3 ساعت باشه ممکنه برای بعضی ها روزی 4 یا 5 ساعت باشه :)

amir navid
09-15-2013, 11:44 PM
سلام من الآن یه مشکلی دارم نمی تونم بین فیزیک و نجوم یکیو رو انتخاب کنم اول الآن می خوام فیزیک بخونم ولی امسال آزمایشیه نظرتون چیه اسفندماه برای نجوم مرحله 2 بخونم و ساله بعد برای فیزیک ادامه بدم؟ در ضمن من به نه از نجوم کروی و نه از الکتریسیته بدم نمیاد و همچنین عاشق مکانیک هستم

arashgmn
09-21-2013, 11:29 PM
سلام من الآن یه مشکلی دارم نمی تونم بین فیزیک و نجوم یکیو رو انتخاب کنم اول الآن می خوام فیزیک بخونم ولی امسال آزمایشیه نظرتون چیه اسفندماه برای نجوم مرحله 2 بخونم و ساله بعد برای فیزیک ادامه بدم؟ در ضمن من به نه از نجوم کروی و نه از الکتریسیته بدم نمیاد و همچنین عاشق مکانیک هستم

سلام

اگه شما الان سال دوم هستید ، می تونید هر دو تا رو با هم بخونید . هیچ مشکلی هم پیش نمیاد. فوقش هر دوتا المپیاد رو باهم شرکت کنید. یعنی هم مرحله 1 فیزیک رو بدید و هم نجومو.

به نظر من باید از هر دوتا المپیاد بیشتر بخونید ، تا بفهمید که علاقه تون به کدوم بیشتره...

tina
10-12-2014, 03:06 PM
دوستان ؟
کسی پیشنهادی داره واسه اینکه مطالب عمقی یاد آدم بمونه ؟
من وقتی یه اثباتی رو میخونم ، اول انگار فهمیدم بعد مینویسم و تا یه ماه بعدشم بپرسن یادمه ؛ ولی یکم دیگه بگذره وسط راه یادم میره باید چیکار کنم :|
خلاصه هم مینویسم نتیجه اش اینه وسط راه فقط یادم میاد کدوم خط خلاصه بود ، خود راه یادم نمی مونه :|| ( البته تو همه درسا نیستا یه بخشایی این جوریه ، مثلا برا لین امدن و اینا )

mohammadmehdi
10-12-2014, 05:53 PM
دوستان اثر ضریب هوشی، پیشینه‌ی فیزیکی و ریاضی و نجومی را هم در نظر بگیرید :) نمیشه نسخه ثابت تجویز کرد. بستگی به هدف هم داره...

خلاصه اینکه من دیدم بعضی‌ها با میانگین روزی 3 ساعت در مدت زمان 2 تا 3 سال جواب گرفتند و بعضی ها هم نیاز به تعداد ساعات بیشتری دارند.

خلاصه اینکه مهم اینکه که سرفصلها را به همراه کلی حل تمرین بتونید پوشش بدید و حس کنید به مهارت لازم رسیدید :) تعداد ساعاتش ممکنه روزی 3 ساعت باشه ممکنه برای بعضی ها روزی 4 یا 5 ساعت باشه :)

دو تا سه یال اونم روزی سه ساعت؟؟؟؟؟؟؟؟
من از سال دوم شروع کردم و در سال دوم در واقع هیچی نخوندم ولی از تابستون خوندم اونم بعضی روزا!!!
الان ینی من هییییییچی سرم نمیشه؟؟

starscream4002
10-12-2014, 06:48 PM
دوستان ؟
من وقتی یه اثباتی رو میخونم ، اول انگار فهمیدم بعد مینویسم و تا یه ماه بعدشم بپرسن یادمه ؛ ولی یکم دیگه بگذره وسط راه یادم میره باید چیکار کنم :|
خلاصه هم مینویسم نتیجه اش اینه وسط راه فقط یادم میاد کدوم خط خلاصه بود ، خود راه یادم نمی مونه :|| ( البته تو همه درسا نیستا یه بخشایی این جوریه ، مثلا برا لین امدن و اینا )

روشی که خودم استفاده می کنم اینه که روش اثبات رو کامل و تمیز با توضیحات مختصر تو یه برگه می نویسم و نگه می دارم. هر دو یا سه هفته یه بار یه نگاهی به سر فصل های ریز مباحث می اندازم و فکر می کنم که آیا کامل یادم هست یا نه. اگه نبود، اون برگه رو پیدا می کنم و از روش مرور می کنم تا نکات از یاد رفته رو بازیابی کنم. این روش خیلی تو اثبات های کیهان شناسی (مثل بسط های کیهان شناسی، روابط و ...) به درد می خوره.

موفق باشید،

س.ا.

arashgmn
10-12-2014, 10:20 PM
دوستان ؟

سعی کنید ایده‌ی اثبات و اون مفهومی که پشتشه رو یاد بگیرید. محاسبات ریاضی رو هر بار که بخواید، می‌تونید بنویسید...

محاسبات اون بیشتر ریاضی و بر پایه‌ی روش تغییر متغیره. اما مفهوم اصلیش مهمه که معادلات ساختارن...

mohammadmehdi
10-22-2014, 01:51 PM
سلام دوستان این موضوع تغییر سهمیه المپیاد حقیقت داره یا شایعه هست؟

فائزه معتضدیان
11-18-2014, 05:12 PM
سلام دوستان این موضوع تغییر سهمیه المپیاد حقیقت داره یا شایعه هست؟

توی اخبار 5آبان (مطمئن نیستم!) آیریسک گفته بودن امسال هم فرقی نداره با سال های دیگه!

starscream4002
11-19-2014, 12:35 PM
سلام،

اصولا سهمیه مدال های طلا مربوط به شورای عالی انقلاب فرهنگی هست و طبق گفته باشگاه دانش پژوهان جوان، این سهمیه فقط و فقط توسط همان شورا می تواند تغییر داده شود.
اما سهمیه مدال های نقره و برنز در دستان وزارت علوم است و بخشنامه ای که در واقع از طرف وزارت علوم می باشد، قطعا شامل مدال های طلا نمی شود. ولی گویا کاهش سهمیه مدال های نقره و برنز کشوری تایید شده. من هم که 3 روز پیش رفته بودم باشگاه دانش پژوهان و پرس و جو کردم راجع به موضوع و آن ها هم همین رو گفتند.
اصولا هم خیلی منطقیست که سهمیه مدال طلای کشوری 100% باشد. چرا که طلا ها باید برای المپیاد جهانی آماده شوند و نمی شود که مثلا وسط دوره فشرده آمادگی شان، برای کنکور بخوانند و امتحان بدهند.
به هر حال نگران سهمیه ها نباشید. معمولا دانش آموزان المپیادی برای رفتن به رشته مورد علاقه شان اصلا نیازی به سهمیه پیدا نمی کنند.

موفق باشید،

ss4002

haniyeh_a
11-23-2014, 06:53 PM
سلام دوستان!
گویا مرحله یک بخاطر جلو افتادن کنکور و نهایی جلو افتاده. کسی تاریخ حدودیش رو میدونه؟

mahdad_haghighi
11-24-2014, 09:17 AM
سلام دوستان!
گویا مرحله یک بخاطر جلو افتادن کنکور و نهایی جلو افتاده. کسی تاریخ حدودیش رو میدونه؟

تنها مرجع رسمی اخبار المپیاد باشگاه دانش پژوهان جوان و سایت این نهاد به آدرس http://ysc.ac.ir است. برای اطلاع از نحوه و زمان برگزاری المپیاد های علمی باید تا قرار گرفتن بخشنامه امسال بر روی سایت منتظر بمونیم و اگر هم قبل از آمدن بخشنامه کسی تاریخی اعلام کنه صرفا حدس و گمانه!

mohammadmehdi
01-12-2015, 09:56 AM
سلام
یه سوال داشتم که تاپیک دیگه ای پیدا نکردم بگمش
اعضای تیم ملی نجوم تو دوره زمانی دوره تا المپیاد جهانی ممنوع الخروج هستن؟

MOHAMAD.N
01-12-2015, 04:32 PM
سلام!!
میخواستم بدونم تویه هر مرحله چن تا سوال و حداقلش برای قبولی چیه؟
ممنون:)))))))))))))))

mahdad_haghighi
01-12-2015, 05:22 PM
سلام
یه سوال داشتم که تاپیک دیگه ای پیدا نکردم بگمش
اعضای تیم ملی نجوم تو دوره زمانی دوره تا المپیاد جهانی ممنوع الخروج هستن؟

ممنوع الخروج شدن از روز اول ماهی است که شما تو اون ماه ۱۸ سالتون کامل میشه. به طول مثال اگر کسی متولد ۲۰ فروردین ۷۶ باشه از تاریخ اول فروردین ۹۴ ممنوع الخروج میشه. اعضای تیم هم از این قاعده خارج نیستن و اگر شامل این موضوع باشن نمی تونن از کشور خارج بشن. قضیه المپیاد های جهانی هم کلا فرق می کنه.

mahdad_haghighi
01-12-2015, 05:27 PM
سلام!!
میخواستم بدونم تویه هر مرحله چن تا سوال و حداقلش برای قبولی چیه؟
ممنون:)))))))))))))))

معمولا تعداد سوالات مرحله اول المپیاد نجوم ۳۵ سوال و به صورت تستی می باشد. سختی سوالات هر سال متفاوته ولی با زدن ۶ یا ۷ سوال به صورت درست و بدون داشتن غلط معمولا می تونین از قبولیتون اطمینان داشته باشید.

محمد فتحی
01-12-2015, 05:33 PM
معمولا تعداد سوالات مرحله اول المپیاد نجوم ۳۵ سوال و به صورت تستی می باشد. سختی سوالات هر سال متفاوته ولی با زدن ۶ یا ۷ سوال به صورت درست و بدون داشتن غلط معمولا می تونین از قبولیتون اطمینان داشته باشید.

سلام.
تقریبا چند نفر در هر سال شرکت می کنند؟

mahdad_haghighi
01-13-2015, 12:33 PM
سلام.
تقریبا چند نفر در هر سال شرکت می کنند؟

در المپیاد نجوم مرحله اول به طور معمول بین ۵ تا ۸ هزار نفر

MOHAMAD.N
01-13-2015, 01:10 PM
مرحله دوم چجوریه ؟!)تعداد سوالاتش(

mohammadmehdi
01-13-2015, 06:51 PM
ممنوع الخروج شدن از روز اول ماهی است که شما تو اون ماه ۱۸ سالتون کامل میشه. به طول مثال اگر کسی متولد ۲۰ فروردین ۷۶ باشه از تاریخ اول فروردین ۹۴ ممنوع الخروج میشه. اعضای تیم هم از این قاعده خارج نیستن و اگر شامل این موضوع باشن نمی تونن از کشور خارج بشن. قضیه المپیاد های جهانی هم کلا فرق می کنه.

خب مگه اونایی که طلا میگیرن از سربازی معافیت ندارن؟

fatemeh.zar
01-13-2015, 09:56 PM
سلام
معمولا حدود 7 تا سوال. البته پارسال 10 تا سوال بود.

محمد فتحی
01-14-2015, 12:16 AM
سلام
معمولا حدود 7 تا سوال. البته پارسال 10 تا سوال بود.
تستی یا تشریحی؟

fatemeh.zar
01-14-2015, 11:43 AM
تستی یا تشریحی؟

تشریحی دیگه.

محمد فتحی
01-19-2015, 06:30 PM
زمان دقیق المپیاد کی اعلام میشه؟

m.Sadat
01-19-2015, 07:24 PM
زمان دقیق المپیاد کی اعلام میشه؟

اعلام شده به سایت باشگاه سر بزنید

محمد فتحی
02-12-2015, 08:01 PM
سلام.
کارت المپیاد ها را کی میشه گرفت؟

شروین حکیمی
02-13-2015, 09:43 PM
سلام.
کارت المپیاد ها را کی میشه گرفت؟

سلام، تو بخشنامه نوشته:
http://8pic.ir/images/qg222jz83wszbld7i56x.jpg (http://8pic.ir/)

Arta.kh
03-11-2015, 02:59 PM
سلام سلام!
یه سوال :)
چرا یه تاپیک مربوط به دوره یازدهم نیست که توش بحث کنیم؟ :ذی

tina
03-11-2015, 06:32 PM
سلام سلام!
یه سوال :)
چرا یه تاپیک مربوط به دوره یازدهم نیست که توش بحث کنیم؟ :ذی
سلام
خداروشکر که نیست،وگرنه همه اش جای درس خوندن توی تاپیک بودیم . بعد مرحله یک که بکوب باید برای مرحله دو خوند بعد مرحله دو هم که باید بکوب واسه نهایی ها خوند ( تازه همراهش برای دوره هم خوند) جدا وقتی واسه بحث کردن نمیمونه . بعدشم بهتر آدم هم دوره ای هاش رو نشناسه وگرنه پات به دوره باز نشده اسم 10 نفر رو لیست میکنی که مثلا اینا خفنن طلا میشن جا واسه طلا شدن من نیست ، اعتماد به نفست کم میشه.
درمورد سوالا هم که دست طلا ها درد نکنه ، پاسخ نامه میدن سوالی داشتی میتونی توی سایت ازشون بپرسی ، بحث نداره که (البته می دونم که بحث کردن باعث میشه چیزا بیشتر توی ذهن آدم بمونه ، ولی با خودت هم میتونی بحث کنی وقتت کمتر هدر میره :دی)
+ بعدشم خدایی تعداد المپیادیای سایت اونقدر هست که بخوایم تاپیک بزنیم ؟ :)) فک کنم ده نفر کمتریم :دی

Arta.kh
03-11-2015, 08:58 PM
سلام
خداروشکر که نیست،وگرنه همه اش جای درس خوندن توی تاپیک بودیم . بعد مرحله یک که بکوب باید برای مرحله دو خوند بعد مرحله دو هم که باید بکوب واسه نهایی ها خوند ( تازه همراهش برای دوره هم خوند) جدا وقتی واسه بحث کردن نمیمونه . بعدشم بهتر آدم هم دوره ای هاش رو نشناسه وگرنه پات به دوره باز نشده اسم 10 نفر رو لیست میکنی که مثلا اینا خفنن طلا میشن جا واسه طلا شدن من نیست ، اعتماد به نفست کم میشه.
درمورد سوالا هم که دست طلا ها درد نکنه ، پاسخ نامه میدن سوالی داشتی میتونی توی سایت ازشون بپرسی ، بحث نداره که (البته می دونم که بحث کردن باعث میشه چیزا بیشتر توی ذهن آدم بمونه ، ولی با خودت هم میتونی بحث کنی وقتت کمتر هدر میره :دی)
+ بعدشم خدایی تعداد المپیادیای سایت اونقدر هست که بخوایم تاپیک بزنیم ؟ :)) فک کنم ده نفر کمتریم :دی

یوهاها من سر این که اینا خفنن اینا خیلییی باهات موافقم :)) گاهی اوقات میشینم تو خونه با خودم بحث میکنم بعدش به تناقض طلا شدن یا نشدن میرسم بعدش میگیرم میخوابم :| :دی
ولی خیلی بحث کردن با خود بهتره و بیشتر کیف میده ! موافقم اینم :دی
+ خوبه طلا ها مشخص شدن :))) #اعتمادٌبهسقفٌ

astro.girl
03-18-2016, 06:45 PM
سلام..
من امسال دومم از کرمانشاه ..شروع کردم ریاضی و فیزیک خوندن الانم دارم دیفرانسیل و انتگرال سیلورمن رومیخونم و میخوام تا مهر آینده ریاضی وفیزیک رو تموم کنم....البته کنارش مباحث حفظی نجوم رو هم می خونم و مباحث نجومی که ریاضی فیزیک خیلی پیشرفته میخوان رو بعد از اون شروع کنم....حالا سوالاتم اینان
1_ آیا این برنامه‌ریزی خوبه ؟
2_سیلورمن وهالیدی باید کامل کامل خونده بشن یا فقط بعضی جاها؟
درضمن معلم هم ندارم اما برای رفع اشکال معلم هست..
ممنون میشم راهنمایی کنید....و واقع گرایانه بگید لطفا..میخوام با حقیقت مواجه بشم!!!!!