PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معماهای جالب

ستاره بنیادی
09-20-2010, 05:29 PM
مسئله اينه:

3 نفر با هم ميرن ساعت فروشي ، ساعت ميخرن 30000 تومن. يعني نفري 10000 تومن دادن. صاحب مغازه به

شاگردش ميگه قيمت ساعت 30000 تومن نبوده 25000 تومن بوده. برو 5000 تومن بهشون برگردون. شاگرد مغازه از

اين 5 تومن 2تومنشو واسه ي خودش برميداره .

3 تومن ديگرو ميده به اون سه نفر. (نفري 1000 تومن). پس با برگشت 1000 تومن نفري، اونها هركدوم 9000 تومن

دادند. حالا سوال اينجاست اگه 9×3= 27

2تومنم كه ش اگرد مغازه برداشته ، ميشه 29 تومن

پس اون 1000 تومنه كجاست؟ [/URL][URL="http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-happy079.gif"]http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-happy079.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php)

طراح سوال: پرفسور حسابی

--------------------------------

با تشکر از ستاره بنیادی عزیز
نام این تاپیک را به معماهای جالب تغییر دادم که دوستان بتوانند معما هایی که خودشون طرح میکنند یا جایی دیدن و حد المقدور نجومی هستند رو قرار بدن.

موفق باشید
آسمون

آسمون
09-20-2010, 05:47 PM
سلام
اون 27 تومنه با پولیه که شاگرد مغازه برداشته
یعنی اون سه نفر فکر میکنن که نفری 9 هزار تومان دادند در صورتی که جمع میزان پولی که اونا به مغازه دار دادن 25000 تومان بوده است و 3000تومان هم که بهشون برگردونده که میشه 30000تومان .:grin:

شايان سليم شهشهانى
09-20-2010, 08:17 PM
خیلی راحت ، الان 3 تومن دست افراد خریداره (هرکدوم 1 تومن) ، 2 تومن دست شاگرده ، و 25 تومنم دست صاحب مغازه!
جمعش میشه 30 تومن !
باید هنگام جمع و تفریق در صورت سوال ، از 27 تومن ، 2 تومن شاگرد کم شود ، تا به 25 تومن صاحب مغازه برسیم!

aflatoon
11-18-2010, 06:50 PM
[quote=ستاره بنیادی;2365]مسئله اينه:

3 نفر با هم ميرن ساعت فروشي ، ساعت ميخرن 30000 تومن...........

با سلام .....

اولا" من فکر نمیکنم که" پروفسور حسابی" یک چنین سوال بی سر و ته ( ای) را مطرح کرده باشند!!!!!

در ثانی بر فرض محال هم که از روی مزاح این سوال را مطرح کرده باشند . دیگر هیچ حرف بدرد بخور ی از

ایشان سراغ نداشتید که درون سایت قرار بدهید ؟

ایشان از همکاران "البرت انیشتین " بودند و انیشتین بارها به او میگفت " تو تنها کسی هستی که حرف

مرا میفهمی"!!!

ایشان مرد علمی سال 1991 در جهان بودند!!!

دانشگاه تهران در سال 1313 شمسی بدست توانای ایشان ساخته شد و به بهره برداری رسید!!!

ایشان در طول زندی مکرر میفرمودند" [b]دل هر ایرانی که برای ایران نمیسوزد ( بسوزد )"!!!

از شما و همه دوستان عزیز خواهش میکنم مطالبی راجع به دانشمندان درون سایت قرار دهید که مایه مباهات و

افتخار جامعه ایرانی باشد!!!!

محمدرضا صادقیان
11-18-2010, 07:06 PM
با سلام .....

اولا" من فکر نمیکنم که" پروفسور حسابی" یک چنین سوال بی سر و ته ( ای) را مطرح کرده باشند!!!!!

در ثانی بر فرض محال هم که از روی مزاح این سوال را مطرح کرده باشند . دیگر هیچ حرف بدرد بخور ی از

ایشان از همکاران "البرت انیشتین " بودند و انیشتین بارها به او میگفت " تو تنها کسی هستی که حرف

مرا میفهمی"!!!

ایشان مرد علمی سال 1991 در جهان بودند!!!

دانشگاه تهران در سال 1313 شمسی بدست توانای ایشان ساخته شد و به بهره برداری رسید!!!

ایشان در طول زندی مکرر میفرمودند" دل هر ایرانی که برای ایران نمیسوزد ( بسوزد )"!!!

از شما و همه دوستان عزیز خواهش میکنم مطالبی راجع به دانشمندان درون سایت قرار دهید که مایه مباهات و

افتخار جامعه ایرانی باشد!!!!

تمام این حرفا درسته... اما منظور پروفسور به نظر من این بوده که:

میخواستن ارجعیت جمع و تفریق رو نسبت به ضرب بگن... این معما به گونه های مختلف مطرح شده و ضعف ریاضی به شمار میره...

گفته یکی از بزرگان (یادم نیست کیه): زمانی به این نتیجه میرسیم...
2+2=5

*sh
11-18-2010, 07:30 PM
یه کم صبر کن الان میگم

*sh
11-18-2010, 07:53 PM
:hope my fake smile
تا جایی که میدونم جوابش برمیگرده به خواص اعداد اول...درسته؟:Psmiley:

چون قبلا هم با همچین معمایی مواجه شدم..

aflatoon
11-18-2010, 09:43 PM
با سلام خدمت دوستان گل خودم..........

اگر بحث سر معما های بدون جواب دانشمندان است باید بگویم بسیاری از دانشمندان مسایلی مطرح نموده اند که هنوز بدون جواب

باقی مانده است یا حداقل هیچ جوابی تاکنون برای آن پیدا نشده است!!!!!!

مثل" معادلات ریاضی خیام" یا " کشفیات شیخ بهایی " و...

اما راجع به دانشمندان معاصر کشور به نظر من بهتر است بگوییم که ( چه شاه کار هایی در زندگی علمی خود داشته اند؟)

و اینکه که بوده اند و چه کرده اند؟!!!!

بهتر است تاپیکی ایجاد شود تا به "شرح حال زندگی دانشمندان معاصر" پرداخته شود وخوانندگان تاپیک از زندگی این دانشمندان

درس بگیرند و ایشان را الگو و اسوه خود در زندگی قرار بدهند....

منظر اظهار نظر دوستان هستم.......

ستاره بنیادی
11-18-2010, 09:55 PM

!!

ممکن است سوال به نظر شما بی سروته بیاید ، ولی این به تنهایی دلیل بی سر و ته بودن نیست!!

حتی اینشتین هم سوالاتی از این دست دارن!!!

این سوال در زمره ی سوالاتی است که آنها را با نام پارادوکس می شناسیم

افراد دیگری هم از این پارادوکس ها دارند

پارادوکس راسل هم از این دست پارادوکس هاست:

در یک شهر آرایشگری زندگی می کند که ریش و موی افراد را می تراشد که آن افراد ریش و موی خود را نمی تراشند

سوال: آیا این شخص ریش و موی خود را نمی تراشد؟؟

در نظریه زبان ها و ماشین ها از این دست سوالات به وفور یافت می شود!

!!

:wtfsmilie: !!!!!!

aflatoon
11-18-2010, 10:17 PM
عزیزان توجه داشته باشند>>>>>>>>>>>

اولا"از بین 124 هزار پیغمبر فوری نروند سراغ حضرت " جرجیس "!!!!

گیرم پروفسور برای رفع خستگی دانشجویان (؟) یکی دوتایی هم بقول دوستان "پارادوکس "!!! مطرح کرده باشد . این دلیل

نمیشود که ما فقط پارادوکس ها را مطرح کنیم؟!! بهتر است اول شرح حال زندگی و نظریات علمی و سوابق درخشان ایشان

را در زمینه های مختلف بیان کنیم بعدا" بگوییم که خب حالا چند تایی هم "پارادوکس " مطرح کرده اند...

اگر کسی صاحب واقعی این عکس را نشناسد فوری میگوید "دلقک سیرک " است.........

ایا واقعا" انیشتین این کاره بود ؟

ادامه دارد.....

محمدرضا صادقیان
11-18-2010, 10:21 PM
با سلام خدمت دوستان گل خودم..........

اگر بحث سر معما های بدون جواب دانشمندان است باید بگویم بسیاری از دانشمندان مسایلی مطرح نموده اند که هنوز بدون جواب

باقی مانده است یا حداقل هیچ جوابی تاکنون برای آن پیدا نشده است!!!!!!

مثل" معادلات ریاضی خیام" یا " کشفیات شیخ بهایی " و...

اما راجع به دانشمندان معاصر کشور به نظر من بهتر است بگوییم که ( چه شاه کار هایی در زندگی علمی خود داشته اند؟)

و اینکه که بوده اند و چه کرده اند؟!!!!

بهتر است تاپیکی ایجاد شود تا به "شرح حال زندگی دانشمندان معاصر" پرداخته شود وخوانندگان تاپیک از زندگی این دانشمندان

درس بگیرند و ایشان را الگو و اسوه خود در زندگی قرار بدهند....

منظر اظهار نظر دوستان هستم.......

مرسی به خاطر نظرتون...
اما چون ما بیشتر با منجم های معاصر سروکارداریم قبلا این تاپیک ایجاد شده...
http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=81
با سپاس و تشکر...

aflatoon
11-18-2010, 10:25 PM
کسی که جفت انیشتین ایستاده است " جناب آقای پروفسور حسابی "میباشند.

سر خانم علیه! بهتر است قبل از مطرح نمودن پارادوکس های ایشان سوابق درخشان علمی و شاه

کار های ایشان را معرفی نمایید

محمدرضا صادقیان
11-18-2010, 10:31 PM

سر خانم علیه! بهتر است قبل از مطرح نمودن پارادوکس های ایشان سوابق درخشان علمی و شاه

اشتباهِ.ایشون دکتر حسابی نیستن که کنار اینشتین ایستادن...

ستاره بنیادی
11-18-2010, 10:33 PM
مرسی به خاطر نظرتون...
اما چون ما بیشتر با منجم های معاصر سروکارداریم قبلا این تاپیک ایجاد شده...
http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=81
با سپاس و تشکر...

و چه جالب اینکه این تاپیک رو هم من! ایجاد کردم....

aflatoon
11-18-2010, 10:35 PM
مطرح کردن پارادوکسهای دانشمندان سر انجام به" سفسطه "میانجامد!!!!

و این هیچ نفعی برای هیچ کس ندارد.به نظر من بهتر میبود تا با الگو بر داری از شخصیت علمی دانشمندان میتوانستیم مثل آنها

بشویم یا دست کم دنباله رو راه آنها میشدیم!!!

جهت مطالعه بیشتر دوستان

http://gilanak.blogfa.com/post-110.aspx

ستاره بنیادی
11-18-2010, 10:50 PM
من هم به مطالعه ی زندگی دانشمندان و بزرگان علاقه دارم درست مثل شما افلاطون عزیز

لینک زیر آدرس تاپیکی تحت عنوان " دستنوشته ها و سخنرانی های اینشتین" نوشته ی من است (شبکه فیزیک هوپا)

http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=2055&st=0&sk=t&sd=a

( گفتم که بدانید اگر محیط مناسب باشد حتما مطرح می کنم!)

اما از آنجا که این محیط یک فروم نجومی است باید مطالب گلچین شوند.

معمای پرفسور حسابی را هم به این دلیل در « بخش تالار عمومی» گذاشتم که به قول شما خستگی در کن علمی!! از نوع حسابی!!

است.

به هر حال « علاقه شما به دانشمندان» قابل تحسین است...

( ادامه دارد.....)

farhad
11-19-2010, 11:00 AM
با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمیشود ! فیگور گرفتن من آنم که رستم بود پهلوان دردی از جامعه به اصطلاح علمی !!! ما کم نمی کند . از خودتون بگید چه هنر هائی در عرصه علم دارید ؟ حالا فرضا یکپروفسور حسابی هم بوده و در زمان خودش به علوم مختلف این کشور خدماتی کرده است ، با دفاع بد از این شخصیت علمی بیشتر از این به وجهه عادی و عالی ایشان ضربه نزنیم !

farnoosh.d
11-19-2010, 11:08 AM
اشتباهِ.ایشون دکتر حسابی نیستن که کنار اینشتین ایستادن...

درسته...ایشون گودل ریاضیدان هستند که در کنار انیشتین ایستادند...که به علت کیفیت کم عکس و شباهت به دکتر حسابی برخی اشتباه میکنند.
منبع:مجله نجوم
ضمنا آقای افلاطون خوب نیست آدم تعصبی باشه!:hope my fake smile

Mostafa
11-19-2010, 11:55 AM
صبر کنید دوستان .... لطفآ شلوغش نکنید

اولآ در مورد مسئله ای که خانم بنیادی مطرح کردند عرض کنم که این نه پارادوکسه نه حتی چیزی شبیه اون !

این فقط یک مسئله ساده است که از بی دقتی انسان استفاده میکنه ... همین !

( البته شایان هم اشاره درستی کرد )

اول نفری 100 تومان میدهند میشه 300 تومن ( 2 تا 0 رو حذف میکنم که ارزونتر در بیاد ! )

بعد نفری 10 تومن پس میگیرند که جمع مبلغ پرداختی شون میشه 3 تا 90 تومن = 270 تومن

خب .... این 270 تومن 250 تومنش پیش صاحب مغازه است 20 تومنش هم پیش شاگرد !

نکته اینجاست که جیب شاگرد رو باید با موجودی صندوق جمع کنیم نه با مبلغ پرداختی خریداران . همین !

اما نکته ای که خیلی مهم تر از این مسئله است :

در دنیای قدیم با وجود اینکه ارتباطات خیلی ضعیف بود ولی یک خوبی داشت که اطلاعات تا حد زیادی موثق بودند .

ولی امروزه ما انبوهی از مطالبی رو که منبع مشخصی هم نداره در اینترنت پیدا می کنیم که گاهآ حتی نمیشه منبع دست اول اون رو گیر آورد !

بعد چون خیلی ها حال این رو ندارند که منبع اصلی مطلب رو پیدا کنند , این میشه که همه از روی هم کپی میکنند و دست آخر می بینی یک خبر یا مطلبی که از بیخ و بن غلطه از 100 جا مطرح میشه و کسی هم نیست که جواب گو باشه !

( قضیه نزدیک شدن مریخ و 2 تا ماه در آسمان که یادتون نرفته ! )

حالا قضیه اینجاست !

من در مورد اینکه این مسئله توسط دکتر حسابی مطرح شده شدیدآ مشکوکم !

اولآ خیلی بعیده که دکتر حسابی چنین مسئله پیش پا افتاده ای رو طرح کرده باشه !

ثانیآ لازمه خانم بنیادی ( یا دوستان دیگه ) دقیقآ بگن از کجا میدونن که طراح این سوال دکتر حسابی هستند ؟

اینکه تو سایت دیگه ای خونده باشید اصلآ ملاک نیست !

اسم کتابی که این مسئله توش طرح شده چیه ؟؟؟

آقا جان ,

بنده یک جمله قصار رو دیدم که از قول n نفر نقل شده ( زرتشت , بودا , حضرت علی , شریعتی , مطهری , احمدی نژاد ! .... )

بالاخره که چی ؟

در این انبوه اطلاعات بی در و پیکر لطفآ هیچ مطلبی رو بدون منبع موثق و متغن قبول نکنید !

aflatoon
11-19-2010, 11:58 AM
موافقم............

قربون آدم چیز فهم.....

جانا سخن از زبان ما میگویی!!!!!!!!(سعدی)

ستاره بنیادی
11-19-2010, 01:34 PM
اولآ در مورد مسئله ای که خانم بنیادی مطرح کردند عرض کنم که این نه پارادوکسه نه حتی چیزی شبیه اون !

این مطلب رو استادمون ( کلاس اتومات!) مطرح کردند و گفتند پارادوکسه!!!!!!

در این انبوه اطلاعات بی در و پیکر لطفآ هیچ مطلبی رو بدون منبع موثق و متغن قبول نکنید !

حق با شماست و استاد قطعا به خودی خود منبع موثق نیست

ایشون مدعو بودند اگر موفق بشم ببینمشون حتما ازشون رفرنس می گیرم

Hamid (@_@) Reza
11-20-2010, 01:05 AM
اولا ایول آقای امام که با بیانی شیوا جواب دادن این مسئله‌رو.

بعدشم آقای افلاطون پاشین بیعین ۲ تا هم بزنین زیر گوشه اونایی که به تاپیک جواب فرستادن، خیالتون راحت شه.

شماها دارین از راه روس این بزرگان دفاع می‌کنید ولی‌ خودتون چی‌.....

خیلی‌ راحت میتونستین بگین که : خانم بنیادی شما منبعی دارین که میگین این یه پارادوکس از پروفسور حسابی‌ ه؟

خوب هر چیزی هم جای خودشو داره. من شخصا وقتی‌ به همچین تاپیکی بر میخورم حال حوصلهٔ خوندن تاپیک دیگه رو هم پیدا می‌کنم.

خوب قرار نیس که هیچ کس دیگه جرات طرح چنین تاپیکی رو نداشته باشه.

اگه منم یکم تند حرفیدم sorry، و منظورم هم مخصوص آقای افلاطون نبود.به همه گفتم.

Hojjat Zafarkhah
11-20-2010, 01:22 PM
خب به نظرم دعوا ديگه بسه، يكي يه معمايي مطرح كرده ما كه نبايد خون خودمون رو كثيف كنيم!!!!!!!

اصلا اين معما به نجوم چه ربطي داره؟؟؟؟

بهتره معماهاي نجوممي بذاريد !!!!!

Hamid (@_@) Reza
11-20-2010, 02:44 PM
فعلا معما‌های نجومی در دست راس نیس اگه کسی‌ بلده بسم‌الله.....

خواهش می‌کنم کسی‌ شکایت نکنه. میتونیم شکایتامونو به صورت نظر بدیم.

اونوقت به کسی‌ برنمی خوره ، و هم اگه راه حلی داشتین مثل یه معمای نجومی توی این تاپیک ، خیلی‌ هم به دردخور می‌شه.

مرسی‌. همگیتون موفق باشین.

agha
11-20-2010, 10:21 PM
صبر کنید دوستان .... لطفآ شلوغش نکنید

این فقط یک مسئله ساده است که از بی دقتی انسان استفاده میکنه ... همین !

( البته شایان هم اشاره درستی کرد )

اول نفری 100 تومان میدهند میشه 300 تومن ( 2 تا 0 رو حذف میکنم که ارزونتر در بیاد ! )

بعد نفری 10 تومن پس میگیرند که جمع مبلغ پرداختی شون میشه 3 تا 90 تومن = 270 تومن

خب .... این 270 تومن 250 تومنش پیش صاحب مغازه است 20 تومنش هم پیش شاگرد !

نکته اینجاست که جیب شاگرد رو باید با موجودی صندوق جمع کنیم نه با مبلغ پرداختی خریداران . همین !

اما نکته ای که خیلی مهم تر از این مسئله است :

در دنیای قدیم با وجود اینکه ارتباطات خیلی ضعیف بود ولی یک خوبی داشت که اطلاعات تا حد زیادی موثق بودند .

ولی امروزه ما انبوهی از مطالبی رو که منبع مشخصی هم نداره در اینترنت پیدا می کنیم که گاهآ حتی نمیشه منبع دست اول اون رو گیر آورد !

بعد چون خیلی ها حال این رو ندارند که منبع اصلی مطلب رو پیدا کنند , این میشه که همه از روی هم کپی میکنند و دست آخر می بینی یک خبر یا مطلبی که از بیخ و بن غلطه از 100 جا مطرح میشه و کسی هم نیست که جواب گو باشه !

( قضیه نزدیک شدن مریخ و 2 تا ماه در آسمان که یادتون نرفته ! )

حالا قضیه اینجاست !

من در مورد اینکه این مسئله توسط دکتر حسابی مطرح شده شدیدآ مشکوکم !

اولآ خیلی بعیده که دکتر حسابی چنین مسئله پیش پا افتاده ای رو طرح کرده باشه !

ثانیآ لازمه خانم بنیادی ( یا دوستان دیگه ) دقیقآ بگن از کجا میدونن که طراح این سوال دکتر حسابی هستند ؟

اینکه تو سایت دیگه ای خونده باشید اصلآ ملاک نیست !

اسم کتابی که این مسئله توش طرح شده چیه ؟؟؟

آقا جان ,

بنده یک جمله قصار رو دیدم که از قول n نفر نقل شده ( زرتشت , بودا , حضرت علی , شریعتی , مطهری , احمدی نژاد ! .... )

بالاخره که چی ؟

خدایی حقت تشکر هست ولی چون دلم ازت پره نمی تونم شستم رو راضی کنم که این موس را فشار بده !
در هر صورت ...!

aflatoon
11-21-2010, 09:19 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز....

حسب علاقه شخصی خودم و ارادت خاصی که به دانشمندان داشته و دارم لینک زیر را در سایت قرار میدهم.

امیدوارم مورد توجه دوستان قرار بگیرد......

http://www.hamshahrionline.ir/news-30707.aspx

aflatoon
12-06-2010, 10:13 PM
چو ایران نباشد تن من مباد .........بدین بوم و مرز زنده یک تن مباد

دریغ است ایران که ویران شود......کنام پلنگان و شیران شود ( فردوسی)

aflatoon
12-06-2010, 10:20 PM
من فقط به این خاطر پست بالا را قرار دادم که دیدم تاپیک مربوط به پروفسور حسابی از صفحه اول

سایت به صفحات بعدی منتقل شده است.

محظ ارادتمندی خاصی که به ایشان دارم دوست دارم نام این بزرگوار همیشه در صفحه اول سایت

باقی بماند.و قصد و غرض دیگری ندارم.

امید وارم یاد ایشان همیشه در دل مردم ایران باقی بماند.

aflatoon
12-12-2010, 02:03 PM
با عنایت به استقبال پرشور دوستان آوا استاری از برنامه های انجام شده تجلیل از دانشمندان ایرانی :

بدینوسیله پیشنهاد مینمایم روزی را جهت قدر دانی از مقام شامخ علمی پروفسور حسابی در محل زادگاه ایشان در تفرش گرد هم بیاییم.

بنابر این از عزیزان داوطلب خواهشمند است با اظهار نظر خود در این خصوص مشوق ما در اجرای سایر برنامه ها باشند.

با تشکر و احترام فراوان

169
12-12-2010, 02:14 PM
آقای افلاطون پیشنهاد بسیار ارزشمندی است.
فقط باید روند کار رو ترسیم کنیم برای اجرای این کار!اهداف رو مشخص کنیم!سعی کنیم همگانی کنیم مخصوصا افراد و گروه های نجومی!

sky_way_007
12-24-2010, 02:28 AM
رندی طراح اینه که 27000تومان رو با2000 تومان جمع کرده
درحالی که باید منها می کردچرا؟
چون اونا 27000 تومان دادن که 2000 تومانشو شاگرد زده تو گوشش می مونه 25000 تومان که پول ساعته.

aflatoon
12-27-2010, 08:23 PM
چو ایران نباشد تن من مباد .........بدین بوم و مرز زنده یک تن مباد

دریغ است ایران که ویران شود......کنام پلنگان و شیران شود ( فردوسی)

*
**
با سلام خدمت دوستان خوبم.

بلاخره پس از 20 بار تلاش موفق شدم فایل سخنرانی پروفسور حسابی را آپلود کنم.

بخاطر سرعت پایین اینترنت در سطح کشور این کار عملی نبود.ولی موفق شدم.

از همه بازدید کنندگان این تاپیک دعوت میکنم تا لینک ارسالی را دانلود کنند.

هنوز 2 فایل دیگر از ایشان دارم که بعدا" آپلود میکنم.

در پایان پیشنهاد میکنم تا قبل از عید نوروز یک برنامه بازدید از موزه پروفسور حسابی ترتیب داده شود .سپس همگی در تفرش بر مزار ایشان جمع شده
تا با قرائت فاتحه روح این بزرگوار را شاد نماییم.

این هم لینک فایل....

http://www.mediafire.com/?v9nvwlp1uia2rrt

http://www.speedyshare.com/files/25921548/Sayyed_Mahmud_Hesabi_a_prominant_iranian_scientist .mp4

http://www.speedyshare.com/files/25922474/_.flv

Hooman
12-27-2010, 10:12 PM
مسئله مهم اینه که طرح این سوالات خیلی سخت تر از پاسخ دادن به اونا هستش.واین پارادوکس نیستش بلکه یه ذهن خلاقی میخواد.

aflatoon
12-28-2010, 09:28 PM
با سلام خدمت دوستان گرامی.

امروز عصر رفتم که بروم استخر شنا کنم ولی سانس آزاد نبود و مجبور شدم عصر را در خیابان بگردم.

اتفاقا" خیلی هم خوب شد چون به نمایشگاه هفته پژوهش رفتم.

جای همه دوستان خالی بود.

بعد از بیرون آمدن از نمایشگاه ناگهان یاد فیلمی که از پروفسور حسابی داشتم افتادم.حدود 4 دقیقه مصاحبه در رابطه با پژوهش که

از شبکه 4 سیما پخش شده بود.

محض ارادتمندی شخصی که به این بزرگوار دارم لینک فیلم را در سایت قرار میدهم.

در ادامه 2 کلیپ دیگر از ایشان نیز قرار میدهم .

امیدوارم مورد توجه دوستان قرار بگیرد.

http://www.speedyshare.com/files/25922474/_.flv

http://www.speedyshare.com/files/25921941/_.mp4

http://www.speedyshare.com/files/25921548/Sayyed_Mahmud_Hesabi_a_prominant_iranian_scientist .mp4

sky_way_007
12-29-2010, 01:00 AM

سلام
شما چرا این همه شلوغش میکنین
خودتون همین الان یه تیک با موضوع سوابق درخشان پروفسور بزارین

AslanAslan
12-29-2010, 01:34 AM
آیا تا به حال پلیجریسم به گوشتان خورده است؟
متاسفانه به دلایلی در مورد مرحوم دکتر حسابی به نوعی چنین مساله ای رخ داده...
دکتر منصوری مقالات جالبی در این موضوع دارند. مثلا:

دكتر رضا منصوري:اغراقها (در مورد دكتر حسابي) ثمري جزانحراف ازمسيرسالم علمي ندارد

شايد مهم‌ترين تقديري که در زمان حيات اين استاد فقيد كه امروز نامش آذين بخش خيابان‌ها و اماکن گوناگون شده است، از وي شد، تجليل جمعي از شاگردان و دوستداران قدرشناسش در انجمن فيزيك ايران از وي در كنفرانس شصت سال فيزيك ايران در سال 1366 بود كه بخشي از مراسم را به تجليل از او به عنوان «پدر فيزيك ايران» اختصاص دادند. امري كه در آن سال‌ها با برخي موانع و انتقادات نيز همراه بود!

با اين حال اندك زماني پس از درگذشت دكتر حسابي به يكباره نام او در رسانه‌ها مطرح شد و ديري نگذشت كه اين استاد پيشكسوت به سرعت به شهرتي بي‌سابقه دست يافت، به طوري كه خيابان‌ها و مدرسه‌ها و اماكن مختلفي در سراسر كشور به اسم وي نامگذاري شد و نام او دربرخي کتب درسي به صورتي اغراق‌آميز در کنار بزرگان علم و دانش تاريخ بشر ثبت شد!

اگر چه در كشور ما فقدان شخصيت‌هاي بزرگ علمي و فرهنگي گاهي يكي از شروط بازشناسي و قدرداني از آنها شده است ، ولي در مورد مرحوم دكتر حسابي به نظر مي‌رسد، دلايل ديگري هم در شهرت يك‌باره وي مؤثر بوده است.

http://www.ermia.ir/contents.aspx?id=275

شایسته است در این مورد تحقیق کنید. ندانستن ما ها باعث به بار آمدن چنین مشکلی شده است.

aflatoon
12-29-2010, 02:16 PM
سلام
شما چرا این همه شلوغش میکنین
خودتون همین الان یه تیک با موضوع سوابق درخشان پروفسور بزارین

*
**
دوست عزیز بخاطر فرا رسیدن امتحانات پایان ترم دانشگاه ها بهتر است شما سرتان به درس و مشق خودتان باشد و به اینجور

مسائل کاری نداشته باشید.

اضهار نظر راجع به جناب پروفسور حسابی را بگذارید برای ایام تعطیلی دانشگاه ها.

با تشکر از شما.

aflatoon
12-29-2010, 02:32 PM
آیا تا به حال پلیجریسم به گوشتان خورده است؟
متاسفانه به دلایلی در مورد مرحوم دکتر حسابی به نوعی چنین مساله ای رخ داده...
دکتر منصوری مقالات جالبی در این موضوع دارند. مثلا:

http://www.ermia.ir/contents.aspx?id=275شایسته است در این مورد تحقیق کنید. ندانستن ما ها باعث به بار آمدن چنین مشکلی شده است.

*
**
خدمت شما دوست عزیز عارضم:

بحث بر سر اینکه پروفسور نابغه بودند یا نبودند نیست.اینکه پروفسور با انیشتین دمخور بودند یا نبودند نیست .اینکه پروفسور تئوری نسبیت را ابداء کردند یا نکردند

نیست.اینکه ایشان انسان فوق بشری بودند یا نبودند نیست.

در رابطه با مطالبی که لینک انها را پست کردید من هم قبلا" آنها را بطور کامل مطاله کرده بودم.و بسیاری از مطالب دیگر که هنوز شما با آنها برخورد نداشته اید.

تمام صحبت من اینست که :

جناب آقای پروفسور حسابی در طول مدت زندگی پر بارشان منشاء خدمات شایانی برای کشور بوده اند.

امیدوارم نسل جوان و روشنفکر جامعه با الگو برداری صحیح از رفتارهای این بزرگوار دنباله رو راه ایشان باشند.

با تشکر از شما

sky_way_007
12-29-2010, 06:25 PM
*
**
دوست عزیز بخاطر فرا رسیدن امتحانات پایان ترم دانشگاه ها بهتر است شما سرتان به درس و مشق خودتان باشد و به اینجور

مسائل کاری نداشته باشید.

اضهار نظر راجع به جناب پروفسور حسابی را بگذارید برای ایام تعطیلی دانشگاه ها.

با تشکر از شما.

به نظر من شما که این همه به پروفسور حسابی علاقه دارین و معلوم هم هست که کلی دربارشون تحقیق میکنین بهتره به جای دعوا کردن با اینو اون یه تاپیک درباره فضایل پروفسور بزارین تا هم دیگران آگاهیشون بره بالا هم شما علاقتونو جای درست خرج کرده باشین.

sky_way_007
12-29-2010, 06:28 PM
البته اگه هم کار سختیه همون بهتره بزارین واسه بعد امتحانات

aflatoon
01-07-2011, 12:07 AM
با سلام خدمت دوستان گرامی.

شب یلدا با تمام ماجراهایش تمام شد . کسوف جزئی قابل روئیت در ایران نیز با تمام شگفتیهایی که داشت پشت سر گذاشته شد.

به نظر من کسوف بهانه خوبی بود که بعضی از اعضاء فروم که فقط بصورت مجازی باهم در ارتباط بودند بتوانند _در فرهنگ سرای قانون در شهرک غرب تهران_ از نزدیک دیداری تازه کنند

و به تبادل اطلاعات بپردازند.

از آقای مهندس امام هم برای اجرای این برنامه بسیار متشکرم و برای همه دوستانی که در این برنامه شرکت داشتند آرزوی موفقیت میکنم.

هر جند جای من در این برنامه واقعا" خالی بود !!!

و از قرار معلوم تا 60 یا 70 سال دیگر در ایران پدیده کسوف نخواهیم داشت.یعنی اینکه دیدار به قیامت!!

و نوه و نتیجه های ما باید در کسوف بعدی همدیگر را ملاقات بکنند!!!

بخاطر اینکه این برنامه آخرین ملاقات اعضای فروم نباشد:

من پیشنهاد میکنم در روز چهار شنبه 22 دیماه یک برنامه بازدید علمی از موزه پروفسور حسابی برگزار گردد

علاوه بر بارعلمی که این قضیه دارد بهانه خوبی هم برای دیدار اعضاء فروم با یکدیگر میباشد.البته برای پر بارتر کردن برنامه میتوان پس از آن از مرکز علوم وستاره شناسی تهران

نیز بازدیدی بعمل آورد. که بعد از آن هم میتوان سری به رصد خانه زعفرانیه زد .( هر سه این مراکز به فاصله زمانی کمتر از 20 دقیقه از یکدیگر قرار دارند.)

من شخصا" متعهد پذیرایی اعضاء شرکت کننده در کافی شاپ موزه پروفسور حسابی بصرف یک فنجان نسکافه داغ میباشم.

در صورت تمایل میتوان یک برنامه ملاقات با بانو طریان را نیز ترتیب داد ( بستگی به نظر اعضاء دارد.)

در صورت اعلام رضایت اعضاء میتوان برای روز جمعه صبح24 دیماه یک سفر نیم روزه به تفرش جهت قرائت فاتحه بر مزار پروفسور حسابی نیز ترتیب داد.( با مینی بوس از میدان

آزادی تا تفرش کمتر از 2 ساعت راه است )

در صورتی که تصمیم به اجرای هر کدام از برنامه های فوق گرفته شد 3-2 تا پیشنهاد با ارزش دیگر دارم که در تهران ارائه مینمایم.

منتظر اعلام نظر دوستان در اینخصوص میباشم.

شب بخیر و به امید دیدار همگی دوستان در این برنامه

aflatoon
01-20-2011, 12:20 AM
با سلام و عرض شب بخیر خدمت همگی دوستان شب زنده دار...

محض ارادتمندی که به خدمتگزاران مملکت و علی الخصوص این بزرگوار دارم با خود عهد بستم تا وقتیکه در این فروم فعالیت میکنم نگذارم تاپیک مربوط به

پروفسور حسابی به صفحه 2 فروم منتقل شود.

هفته قبل بخاطر یک برنامه آموزش کوهنوردی که در تهران برگزار میشد مجبور شدم دو سه روزی را جلای وطن گفته و از شهر و دیار خود دل کنده و آواره غربت شده و در تهران

رحل اقامت بیفکنم.

البته همه اینها بهانه ای بیش نبود چون از مدتها قبل آرزوی دیدار موزه پروفسور حسابی را در دل داشتم فقط دنبال بهانه ای بودم که به تهران بروم .برنامه کوهنوردی

بهترین بهانه ای بود که میتوانستم داشته باشم.

روز 4 شنبه 22 دیماه صبح به تهران رسیدم و پس از تحویل گرفتن خوابگاه و مختصری استراحت به دفتر آوا استار برای زیارت مهندس امام رفتم که ایشان در محل نبودند.سپس

طی قراری که از قبل تعیین شده بود به موزه پروفسور حسابی (واقع در الهیه ) رفتم.

قرار بازدید برای 20 دقیقه در نظر گرفته شده بود ولی با شور و شعف فراوانی که نمیدانم از کجا در دل من ایجاد شده بود نزدیک به 2 ساعت به طول انجامید.

آتش رخسار گل خرمن بلبل بسوخت....... چهره خندان شمع آفت پروانه شد

قرار بود یک گروه از اعضاء کتابخانه پروفسور حسابی واقع در منطقه 17 تهران به بازدید از موزه بیایند و من نیز در معیت ایشان باشم . ساعت 2.5 ظهر حدود 25 نفر از

دانش آموزان دختر دبیرستانی به همراه مسئولین خود به موزه آمدند.

آقای دکتر پیدا ( از دستیاران پروفسور حسابی ) توضیحات رسا و جامع و کاملی از شخصیت و زندگی و اقدامات پروفسور حسابی برای ما تعریف کردند.( البته بیشتر من سوال

میکردم ) و ایشان جواب سوالات با متانت غیر قابل توصیفی بیان میفرمودند.

ساختمان موزه منزل شخصی پروفسور است که برای انجام امور تحقیقاتی بنام ( بنیاد پروفسور حسابی ) وقف شده است.ساختمان در 3 طبقه است که موزه در بالکن

طبقه سوم قرار دارد.

موزه شامل لوازم شخصی و لباسها و بعضی از مدارک و عکسها و لوازم آزمایشگاه و لوازم ورزشی و سایر اشیاء متعلق به ایشان میباشد.

در پایان از همگی دوستان و علاقمندان دعوت میکنم که برای یک بار هم که شده از این موزه بازدیدی بعمل آورند.

منزل حافظ کنون بارگه پادشاست......... دل سوی دلدار رفت جان بر جانانه شد

m.aryayi
01-26-2011, 09:37 PM
پيشنهاد مي كنم مقالات و ياد داشت هاي دكتر منصوري رو در مورد دكتر حسابي بخونيم و از ايشون يك بت نسازيم

aflatoon
01-26-2011, 11:04 PM
پيشنهاد مي كنم مقالات و ياد داشت هاي دكتر منصوري رو در مورد دكتر حسابي بخونيم و از ايشون يك بت نسازيم

*
**
**
*
بتی و بربطی و جام شرابی . . . . این هر سه مرا نقد تو را نسیه بهشت

دوست عزیز در تمام طول تاریخ 75 ساله دانشگاهی ایران شما چند نفر مثل پروفسور حسابی سراغ دارید؟

نه بخاطر وجود بعضی شایعه های غلط انداز ! بلکه بخاطر سوابق درخشان علمی و خدمات ارزنده و شایسته ای که در طول عمر بابرکتشان برای این کشور انجام داده اند.

خدمت شما عارضم عشق و علاقه من به جناب پروفسور نه بخاطر تعریف و تمجیدهای بیجایی است که در برخی سایتها از ایشان میشود است.

بلکه بخاطر حس وطن پرستی و میهن دوستی و انجام خدمات شایسته این بزرگوار میباشد.

من مقالات و دستنوشته های دکتر منصوری را قبلا" مطالعه کرده ام. به شما پیشنهاد میکنم اگر ساکن تهران هستید یک بار به موزه پروفسور حسابی سری بزنید.

آدرس آن واقع در الهیه بالاتر از سفارت ترکیه میباشد .

این مطلب را نه بعنوان یک پیشنهاد از طرف من بپذیرید بلکه بعنوان یکنفر هوپایی از موزه پدر فیزیک ایران دیدن کنید.

این کمترین کاری است که در مقام یک فیزیکدان جوان بعنوان سپاس از بنیانگذار فیزیک نوین ایران میتوانید انجام دهید

در پایان تقاضا میکنم شما به خدا پرستی خود مشغول بوده و ما را به پرستش بت خویش وا گذارید.

m.aryayi
01-27-2011, 12:13 PM
بهتون پيشنهاد مي كنم كتاب معماري علم در ايران دكتر منصوري رو بخونيد

ايشون دو نفر رو مثال زدند كه با اينكه در حد حسابي بودند ولي هيچ وقت شناخته نشدند
اولي دكتر خمسوي كه به خاط برخورد بد افرادي مثل دكتر حسابي خانه نشين شدند و حتي در مراسم تنجليل خودشون شركت نكردند
و دومي دكتر غفاري كه اكنون 103 سال دارند و علارقم علاقه به وطن به خاطر برخورد بد دانشگاه تهران با ايشون زندگي در آمريكا رو ترجيح دادند

بگذاريد از رشته هاي ديگه هم مثال بزنيم
دكتر بهزاد ، پدر زيست شناسي ايران ، واقعا كه زندگي شون سوگ نامه بود
دكتر هشترودي ، چند نفر تو اين فروم كه نجومي است مي دونستن دكتر هشترودي در محاسبات مربوط به سفر گاگارين دست داشتند؟
دكتر سميعي ، يكي از سه برادر كه هر سه شون متخصص رشته هاي مختلف پزشكي اند ايشون الان رياست يكي از بزرگترين بيمارستان مغز و اعصاب در جهان رو بر عهده دارن و علارقم وابستگي شون نمي تونن در كشور فعاليت كنند و فقط چند سال يك بار (اون هم با دست پر) به كشور ميان
و ...

دكتر حسابي همون فردي است كه در چند سال اول انقلاب حرف زدن ازشون كفر محسوب ميشد ولي بعد از چند سال تبديل به بت (idol) شدند !!

كسي نمي تونه و نمي خواد زحمات ايشون رو انكار كنه ولي نبايد كسي رو اونطور كه نيست نشون داد مطمئن باشيد سقوط كردن از ارتفاع بيشتر اسيب بيشتري رو در پي داره

در ضمن اكثريت بچه هاي هوپا (كه فكر كنم منم جزء شون باشم) كلا هيچكس و هيچ چيز رو نمي پرستن چه خدا باشه و چه دكتر حسابي!!!

ستاره بنیادی
01-27-2011, 12:20 PM
منم مطالعه کتاب جامعه شناسی نخبه کشی رو پیشنهاد می کنم

و معتقدم اعتبار شهرت اصلا اعتبار مناسبی نیست

البته بنده هوپایی هستم ولی خداپرست!!

aflatoon
01-27-2011, 03:53 PM
بهتون پيشنهاد مي كنم كتاب معماري علم در ايران دكتر منصوري رو بخونيد

ايشون دو نفر رو مثال زدند كه با اينكه در حد حسابي بودند ولي هيچ وقت شناخته نشدند
اولي دكتر خمسوي كه به خاط برخورد بد افرادي مثل دكتر حسابي خانه نشين شدند و حتي در مراسم تنجليل خودشون شركت نكردند
و دومي دكتر غفاري كه اكنون 103 سال دارند و علارقم علاقه به وطن به خاطر برخورد بد دانشگاه تهران با ايشون زندگي در آمريكا رو ترجيح دادند

بگذاريد از رشته هاي ديگه هم مثال بزنيم
دكتر بهزاد ، پدر زيست شناسي ايران ، واقعا كه زندگي شون سوگ نامه بود
دكتر هشترودي ، چند نفر تو اين فروم كه نجومي است مي دونستن دكتر هشترودي در محاسبات مربوط به سفر گاگارين دست داشتند؟
دكتر سميعي ، يكي از سه برادر كه هر سه شون متخصص رشته هاي مختلف پزشكي اند ايشون الان رياست يكي از بزرگترين بيمارستان مغز و اعصاب در جهان رو بر عهده دارن و علارقم وابستگي شون نمي تونن در كشور فعاليت كنند و فقط چند سال يك بار (اون هم با دست پر) به كشور ميان
و ...

دكتر حسابي همون فردي است كه در چند سال اول انقلاب حرف زدن ازشون كفر محسوب ميشد ولي بعد از چند سال تبديل به بت (idol) شدند !!

كسي نمي تونه و نمي خواد زحمات ايشون رو انكار كنه ولي نبايد كسي رو اونطور كه نيست نشون داد مطمئن باشيد سقوط كردن از ارتفاع بيشتر اسيب بيشتري رو در پي داره

در ضمن اكثريت بچه هاي هوپا (كه فكر كنم منم جزء شون باشم) كلا هيچكس و هيچ چيز رو نمي پرستن چه خدا باشه و چه دكتر حسابي!!!

*
**
**
*
خدمت شما دوست عزیز عارضم از یک ماه پیش تا کنون دنبال دریافت مطالب با ارزش در خصوص زندگی پروفسور حسابی بوده ام ولی هنوز دریافت نکرده ام.

قصد داشتم تا با قرار دادن این مطالب در تالار سایت به معرفی این بزرگوار بپردازم.

جواب شما باشد برای روزی که کلیات زندگی نامه پروفسور را در تالار نمایش دهم.

موفق باشید.

aflatoon
01-27-2011, 04:03 PM
منم مطالعه کتاب جامعه شناسی نخبه کشی رو پیشنهاد می کنم

و معتقدم اعتبار شهرت اصلا اعتبار مناسبی نیست

البته بنده هوپایی هستم ولی خداپرست!!

*
**
**
*
خدمت شما دوست عزیز عرض کنم کتاب مورد نظر را در زمان چاپ دوم آن در سال 78 خوانده ام همینطور کتاب ما چگونه ما شدیم.

در پاسخ شما عرض کنم کتابی در پاسخ به هر دو این کتابها توسط کاظم علمداری بنام چرا غرب پیش رفت و ایران عقب ماند نوشته شده است.

در صورت تمایل مطالعه این کتاب را به شما و همه دوستان علاقمند دیگر توصیه مینمایم.

با تشکر از توجه شما

someone
01-28-2011, 12:48 AM
ببخشید اقای اقا شما واقعا موس رو با انگشت شستتون فشار می دیدو
نمونه ای از پارادوکس (اینو احسان گفته من نگفتم اگه غلط بود یخه اونو بگیرید) :
ایا خدا قادر است جعبه ای انچنان سنگین بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد:innocent:
خوب به نظر من بسه یکمم از نجوم بگین.

m.aryayi
01-29-2011, 10:14 PM
PDF مقاله شیادی زیر لوای نام مرحوم حسابی (http://www.ipm.ac.ir/doc/hesabi.pdf)

نوشنه دکتررضا منصوری ریاست انجمن فیزیک ایران و مدیر رصدخانه ملی ایران و سرگروه فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و پیشگسوت فیزیک در ایران

http://www.magiran.com/ppic/3291/1946/10-1.jpg

karimisss
03-09-2011, 10:08 PM
من نفهمیدم رفتید موزه دکتر حسابی یا نه اما من زمان دانش آموزی رفتم . فوق العاده جالبه . با یه دقتی تمام یادگاری های دوران کودکیشونم دکتر نگه داشته . واقعا جای فوق العاده ایه اگه نرید یخرده از عمرتون بر فناست .یه مسئولی داشت که صحبت می کرد می گفت دکتر شبا لباساشونو یه جوری در میاوردن و می زاشتن که صبح به همون ترتیب پوشیدنشون باشه تا تو وقت صرفه جویی بشه اونوقت ما چی؟
من کتاب زندگی نامشونو دارم اگه کسی اسم دقیق و انتشاراتشو خواست بگه بهش بگم .

payam-surveyor
03-24-2012, 10:41 AM
با سلام و احترام
مسئله ی شماره 2:
اول اینکه بگید آیا روی این کره ی خاکی (البته می دونید که کره نیست و اسمش افتاده رو زبونای عوام) روی این بیضوی خاکی، آیا مکانی داریم که فصلهاش مثل ایران نباشه؛ یعنی 4 فصل نداشته باشه؟ یا اینکه اصلا تفاوت های عمده داشته باشه؟ جوری که انسان های عادی اصلا باورشون نشه؟
دوم اینکه این جمله رو ویرایش کنید و بند و جزئیات اون رو ذکر کنید:
««خورشید همیشه از شرق طلوع می کند و در غرب غروب می کند.»»
عجیبه نه؟ اما واقعا نیاز به ویرایش اساسی با بندها و قوانین گوناگون داره!

این رو هم بگم از این که پرسش ها رو دقیق مطرح نمی کنم اینه که اگر این کارو کنم به نوعی شما رو به پاسخ نزدیکتر کردم و دیگه شیرینی حل اون نصیبتون نمیشه باید تلاش کنید تمـــــــــــــــام جزئیات و ابهام ها رو صورت مسئله کنید و پاسخ قاطعی بدید!
ضمنا اگر کسی پس از مدتی به خوبی و خودش تنها این سوالهارو پشت سر بذاره، یک prize ناقابل تقدیمش خواهد شد.

موفق و تندرست باشید

پیمان اکبرنیا
03-25-2012, 07:52 PM
در مورد سوالات شما:

سوال 1: با توجه به این که شما از چیزهایی که من در نظر گرفتم صرف نظر کردید، متوجه منظور سوال نمیشوم.

سوال 2: خورشید در همه جای کره زمین به جز قطبین، در نقطه ای از جنوب شرق تا شمال شرق (سمت صفر تا 180 درجه) طلوع می کند و در نقطه ای از جنوب غرب تا شمال غرب (سمت 180 تا 360) غروب می کند.

payam-surveyor
03-26-2012, 09:59 PM
با سلام و احترام

در پاسخ به کاربر گرامی سرکار خانم ستاره بنیادی، عرض می کنم که این سوال رو اولین بار سال 78 باهاش آشنا شدم و اون موقع نتونستم حلش کنم؛ چندوفت پیش بود که توی اینترنت دیدمش و حلش کردم؛ اما الان که دوباره دیدمش شاید 10 دقیقه ای وقتم صرفش شد؛

راه حل:
نکته ی گمراه کننده ی این معما اینجاست که قرار نیست جمع 3 ضرب در 9 به علاوه ی 2 مساوی با 30 بشه
بلکه اگر سه نفر هر کدوم 10 تومن بدن که جمعشون 30 تومن بشه و اونوقت
5 تومن رو بهشون بخوایم برگردونیم که شاگرد 2 تومنش رو بدزده
این طور میشه برای 25 تومن، چون 25 تومن تقسیم بر سه نفر نمیشه
فروشنده میاد از یک 10 تومن 2 تومن برمیداره، از یک 10 تومن دیگه 2 تومن و از 10 تومن سوم 1 تومن برمیداره تا بشه 5 تومن و این 5 تومن رو میده دست شاگرد تا برش گردونه
پس اینطوری 2 نفر 8 تومن دادن و 1 نفر 9 تومن
یعنی 2 تا 8 تومن و 1 دونه 9 تومن که جمعشون میشه 25 تومن
حالا شاگرد میاد و از 5 تومنی که داره نفری 1 تومن بهشون میده؛ پس با این حساب
دو نفر 9 تومن دادن و اون کسی هم که 9 تومن داده بود دیگه با 1 تومنی که می گیره درواقع پولی نداده
میشه چی؟ میشه 2 تا 9 تومن + 1 دونه 10 تومن که = 28 تومن
2 تومن هم که شاگرد بی انصاف برداشته
28 به اضافه 2 مساوی میشه با 30 تومن
این راه حلی هست که درواقع به نظر هر عقل سلیم، درسته

آسمون
03-26-2012, 10:41 PM
با تشکر از ستاره بنیادی عزیز
نام این تاپیک را به معماهای جالب تغییر دادم که دوستان بتوانند معما هایی که خودشون طرح میکنند یا جایی دیدن و حد المقدور نجومی هستند رو قرار بدن.

موفق باشید

payam-surveyor
03-26-2012, 10:59 PM
با سلام و احترام

آفرین
کاربر محترم، آقا پیمان پاسخ شما در مورد طلوع و غروب خورشید بسیار خوبه؛

همون طور که میدونید تابستون ها در نیم کره ی شمالی که ما هستیم در شرق و متمایل ه شمال طلوع می کنه و ظهر بالای سر و سمت جنوب قرار میگیره و تمایل کمتری داره یعنی طول سایه در ظهرای تابستون کوتاه تر از طول سایه در ظهرای زمستون هست. و هنگام غروب هم در غرب و دوباره متمایل به شمال قرار میگیره، این گرایش ها در شمال باعث حضور بیشتر خورشید در آسمون میشه و در نتیجه ی اون طولانی تر شدن روز و کوتاه تر شد شب ها میشه
در زمستون ها تقریبا وارون این مطلبه، یعنی در شرق متمایل به جنوب طلوع میشه و ظهر در نیمه ی جنوبی آسمون با طول سایه ی بلند به خاطر تمایل زیاد و پایین اومدن خورشید؛؛؛؛ و هنگام غروب هم در غرب و متمایل به جنوب هست. بنابراین حضور خورشید به خاطر تمایلی که داره، کم می شه، این حضور کم باعث کوتاه تر شدن روز و بلندتر شدن شب ها میشه.

منتظر توضیح در مورد سوال فصل های انواع مناطق روی زمین هستم؛ این که چه ترتیب و قوانین جالبی دارن؟

در مورد هدف گیری به ستاره ها من همون فرضیاتی رو داشتم که اول هم داشتم

دوست دارم پاسخ این سوال رو باز هم نگم و منتظر پاسخش از شما و سایرن باشم. ببنید این آخرین راهنمایی منه

اگر فرضا شما با یک اسلحه بخواین به یک سیبل تیراندازی کنید باید با توجه به فاصله، نشانه ی اسلحه رو تنظیم کنید تا در نشونه روی، سقوط گلوله در اثر جاذبه خنثی بشه

توضیحات برای علاقه مندان
از سینماتیک فیزیک، به یاد داریم که فرمول سقوط آزاد برابر با 2^5t و این رابطه هیچ ربطی به سرعت جسم در راستای افق نداره

یعنی اگر گلوله ای با سرعت 1000m/s شلیک بشه در ثانیه ی اول، 5 متر سقوط می کنه، ثانیه دوم 5+15 یعنی 20 متر که با فرمول هم 20 میشه یعنی 5 ضرب در 2 به توان 2 ،،،،،، و در ثانیه سوم 5+15+25 که میشه 45 متر

که با فرمول هم میشه 5 ضرب در 3 به توان 2 یعنی 5 ضرب در 9 مساوی با 45؛

اما در این سوال که طرح کردم این مسئله اصلا حائز اهمیت نیست؛ چنان که گفتم فرض کنید مثل لیزر در برد کوتاه هست. یعنی حرکت مستقیم هست و همچنین بدون تاثیر گرانش اجرام سنگین
شما باید یک قانون مهم رو درون مسئله کنید

شاد و رستگار باشید

آسمون
03-26-2012, 11:08 PM
با سلام و احترام

آفرین
کاربر محترم، آقا پیمان پاسخ شما در مورد طلوع و غروب خورشید بسیار خوبه؛

همون طور که میدونید تابستون ها در نیم کره ی شمالی که ما هستیم در شرق و متمایل ه شمال طلوع می کنه و ظهر بالای سر و سمت جنوب قرار میگیره و تمایل کمتری داره یعنی طول سایه در ظهرای تابستون کوتاه تر از طول سایه در ظهرای زمستون هست. و هنگام غروب هم در غرب و دوباره متمایل به شمال قرار میگیره، این گرایش ها در شمال باعث حضور بیشتر خورشید در آسمون میشه و در نتیجه ی اون طولانی تر شدن روز و کوتاه تر شد شب ها میشه
در زمستون ها تقریبا وارون این مطلبه، یعنی در شرق متمایل به جنوب طلوع میشه و ظهر در نیمه ی جنوبی آسمون با طول سایه ی بلند به خاطر تمایل زیاد و پایین اومدن خورشید؛؛؛؛ و هنگام غروب هم در غرب و متمایل به جنوب هست. بنابراین حضور خورشید به خاطر تمایلی که داره، کم می شه، این حضور کم باعث کوتاه تر شدن روز و بلندتر شدن شب ها میشه.

منتظر توضیح در مورد سوال فصل های انواع مناطق روی زمین هستم؛ این که چه ترتیب و قوانین جالبی دارن؟

در مورد هدف گیری به ستاره ها من همون فرضیاتی رو داشتم که اول هم داشتم

دوست دارم پاسخ این سوال رو باز هم نگم و منتظر پاسخش از شما و سایرن باشم. ببنید این آخرین راهنمایی منه

اگر فرضا شما با یک اسلحه بخواین به یک سیبل تیراندازی کنید باید با توجه به فاصله، نشانه ی اسلحه رو تنظیم کنید تا در نشونه روی، سقوط گلوله در اثر جاذبه خنثی بشه

توضیحات برای علاقه مندان
از سینماتیک فیزیک، به یاد داریم که فرمول سقوط آزاد برابر با 2^5t و این رابطه هیچ ربطی به سرعت جسم در راستای افق نداره

یعنی اگر گلوله ای با سرعت 1000m/s شلیک بشه در ثانیه ی اول، 5 متر سقوط می کنه، ثانیه دوم 5+15 یعنی 20 متر که با فرمول هم 20 میشه یعنی 5 ضرب در 2 به توان 2 ،،،،،، و در ثانیه سوم 5+15+25 که میشه 45 متر

که با فرمول هم میشه 5 ضرب در 3 به توان 2 یعنی 5 ضرب در 9 مساوی با 45؛

اما در این سوال که طرح کردم این مسئله اصلا حائز اهمیت نیست؛ چنان که گفتم فرض کنید مثل لیزر در برد کوتاه هست. یعنی حرکت مستقیم هست و همچنین بدون تاثیر گرانش اجرام سنگین
شما باید یک قانون مهم رو درون مسئله کنید

شاد و رستگار باشید

با تشکر ویژه از شما برای شرکت در مباحث
جسارتا چند نکته به نظرم رسید که عرض کنم:
آقای اکبر نیا از مدیران و مدرسين خوب و فعال ما هستند و اینکه بحث نشانه گیری اسلحه در تاپیک پرسش و پاسخ مطرح و جواب داده شد و فکر میکنم بحثش تموم شد.

ممنون و موفق باشید

sohrabfarzanpour
06-09-2012, 04:41 PM
با سلام
عزیزان اصل موضوع را ول کردید چسبیدید به حاشیه.این یک معما است.در معما حتما نباید حرف بدر بخوری باشد.معما ها یک چالش هستندوچالش ها ورزشی برای فکر.

mohsen4465
06-09-2012, 06:58 PM
آیا روی این کره ی خاکی (البته می دونید که کره نیست و اسمش افتاده رو زبونای عوام) روی این بیضوی خاکی، آیا مکانی داریم که فصلهاش مثل ایران نباشه؛ یعنی 4 فصل نداشته باشه؟ یا اینکه اصلا تفاوت های عمده داشته باشه؟ جوری که انسان های عادی اصلا باورشون نشه؟

در عرض های جغرافیایی مابین خط رأس السرطان و رأس الجدی احتلاف بین فصول خیلی کمه و میشه گفت همیشه تابستونه (در خط استوا اختلاف دمای زمستان و تابستان حول حوش 2 درجه بیشتر نیست!). در قطب شمال و جنوب هم اختلاف آب و هوایی فصل ها زیاده (بدلیل دوره طولانی شب و روز) و بطور میانگین میشه گفت اختلاف درجه حرارت میانگین زمستان و تابستان 40 درجه سلسیوسه.

Saeed Jafari
06-25-2012, 04:47 PM
شرلوك هلمز و معمای نجومی (http://acbusky.mihanblog.com/post/231)
http://mythemes.ir/t5/mytheme.ir_07.jpg
شرلوک هولمز و واتسون

http://www.lhup.edu/%7Edsimanek/scenario/holmsmag.gif
شرلوک هلمز ، کارآگاه معروف و معاونش واتسون رفته بودند صحرانوردی و شب هم چادری زدند و زیر آن خوابیدند. نیمه هی شب هلمز بیدار شد و آسمان را نگریست. بعد واتسون را بیدار کرد و گفت : " نگاهی به بالا بینداز و به من بگو چه می بینی ؟ "
واتسون گفت: "میلیون ها ستاره می بینم. "
هلمز گفت : " چه نتیجه ی می گیری ؟ . "
واتسون گفت : " از لحاظ روحانی نتیجه می گیرم که خداوند بزرگ است و ما چقدر در ین دنیا حقیریم . از لحاظ ستاره شناسی نتیجه می گیرم که زهره در برج گاو است ، پس باید اوایل تابستان باشد . از لحاظ فیزیکی نتیجه می گیرم که مریخ در محاذات قطب است ، پس باید ساعت حدود سه نیمه شب باشد . "

شرلوک هلمز قدری فکر کرد و گفت : " واتسون! تو احمقی بیش نیستی! نتیجه اول و مهمی که باید بگیری این است که چادر ما را دزدیده اند."
(( شاید مطلب بالا ربط زیادی به نجوم نداشته باشه اما گفتم بد نیست یه شاخه به اسم شوخی های نجومی اضافه كنیم البته از اینكه نیومده نظر می دم منو ببخشید))

http://acbusky.mihanblog.com/post/231

آسمون
06-25-2012, 11:56 PM
(( شاید مطلب بالا ربط زیادی به نجوم نداشته باشه اما گفتم بد نیست یه شاخه به اسم شوخی های نجومی اضافه كنیم البته از اینكه نیومده نظر می دم منو ببخشید))

http://acbusky.mihanblog.com/post/231

ممنون بابت پیشنهادتون.تاپیکی با این عنوان داریم اگر اینچنین مد نظرتون هست.

شوخی با ستاره شناسی (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?284-%D8%B4%D9%88%D8%AE%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C%21)

مهدی صابری
02-10-2013, 11:38 AM
جواب معما

قیمت ساعت واقعی 25 تومن . سه ضرب در نه می شه 27 هزار تومن.
دو هزار تومنی رو که شاگر برداشته باید از 27 هزار تومن کم کنیم نه اضافه که در آخر می شه 25 هزار تومن.

---------------------
حالا یه معما من میگم که کلی بابتش سر کار بودم.

وقتی ایران 1000 بشکه نفت به یه کشور می فروشه، چطوری بشکه ها رو پس می گیره؟
چون پول آهن اون بشکه ها خیلی می شه.

shima1377
01-28-2014, 01:08 AM
ببينيد مساله خيلي ساده است.
ما وقتي ٢٧تومان پول را حساب ميكنيم داريم از ديد خريداران حساب ميكنيم.چون اونها قيمت أصلي ساعت رو نميدونن ٣تومني كه پس گرفته را از٣٠ تومني كه داده بودند كم كردند كه شده٢٧ تومن.اما اونا چون نميدونن شاگرده دو تومن برداشته پس اين دو تومن أصلا حساب نشده كه جمع بشه و بشه٣٠تومن.

gandom
01-29-2014, 05:11 PM
جواب معما

قیمت ساعت واقعی 25 تومن . سه ضرب در نه می شه 27 هزار تومن.
دو هزار تومنی رو که شاگر برداشته باید از 27 هزار تومن کم کنیم نه اضافه که در آخر می شه 25 هزار تومن.

---------------------
حالا یه معما من میگم که کلی بابتش سر کار بودم.

وقتی ایران 1000 بشکه نفت به یه کشور می فروشه، چطوری بشکه ها رو پس می گیره؟
چون پول آهن اون بشکه ها خیلی می شه.

من الان این معما رو دیدم :دی
در واقع یه جور سرکار گذاشتنه نه معما...بشکه واحد شمارش یا بهتر بگیم واحد حجم نفت مبادله شده محسوب میشه که بین 100 تا 200 لیتر متغییره.

1663
04-21-2014, 06:37 PM
...8.333=25/3 پس ...8.333+1=...9.333 پس ...9.333*3=28 لذا 28+2 =30 . موضوع برمیگرده به اختلاف 1 واحدیه تفریق 2 عدد با تعداد نقاط صحیح موجود بین فاصله آن 2 عدد.

hamidmatris
07-02-2016, 03:27 AM
سلام چرا دنبال حل مسئله ریاضی هستید.
با کمی تغییر نگرش میشه حلش کرد.
قیمت کل ساعت از نظر صاحب مغازه 25000 بوده 5000 به شاگرد میده که انها برگردانه
وقتی شاگرد 2000 برای خودش نگه داره یعنی قیمت ساعت رو 27000 حساب کرده و با برگردوندن 1000 به هر نفر که جمعا میشه 3000 کل مسئله حل میشه.

parsasadegh
08-16-2016, 06:18 PM
با سلام و احترام
مسئله ی شماره 2:
اول اینکه بگید آیا روی این کره ی خاکی (البته می دونید که کره نیست و اسمش افتاده رو زبونای عوام) روی این بیضوی خاکی، آیا مکانی داریم که فصلهاش مثل ایران نباشه؛ یعنی 4 فصل نداشته باشه؟ یا اینکه اصلا تفاوت های عمده داشته باشه؟ جوری که انسان های عادی اصلا باورشون نشه؟
دوم اینکه این جمله رو ویرایش کنید و بند و جزئیات اون رو ذکر کنید:
««خورشید همیشه از شرق طلوع می کند و در غرب غروب می کند.»»
عجیبه نه؟ اما واقعا نیاز به ویرایش اساسی با بندها و قوانین گوناگون داره!

این رو هم بگم از این که پرسش ها رو دقیق مطرح نمی کنم اینه که اگر این کارو کنم به نوعی شما رو به پاسخ نزدیکتر کردم و دیگه شیرینی حل اون نصیبتون نمیشه باید تلاش کنید تمـــــــــــــــام جزئیات و ابهام ها رو صورت مسئله کنید و پاسخ قاطعی بدید!
ضمنا اگر کسی پس از مدتی به خوبی و خودش تنها این سوالهارو پشت سر بذاره، یک prize ناقابل تقدیمش خواهد شد.

موفق و تندرست باشید

بله. در قطب شمال کره ی زمین هم چهار فصل ندارد (6ماه روز است 6 ماه شب)و هم خورشید در آنجا از جنوب شرق تا شمال شرق طلوع و از جنوب غرب تا شمال غرب غروب میکند.http://س.jpg

mmddbt
03-06-2018, 11:15 AM
خیلی راحت ، الان 3 تومن دست افراد خریداره (هرکدوم 1 تومن) ، 2 تومن دست شاگرده ، و 25 تومنم دست صاحب مغازه!
جمعش میشه 30 تومن !
باید هنگام جمع و تفریق در صورت سوال ، از 27 تومن ، 2 تومن شاگرد کم شود ، تا به 25 تومن صاحب مغازه برسیم!

faakrno2021
05-31-2021, 03:15 PM
چه جالب من اینارو نمیتونم حل کنم