PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فواید و مضرات المپیاد نجوم

پیام بهرام پور
09-18-2010, 12:37 PM
دوستان، همانطور که می دانید، المپیاد فواید و مضراتی دارد که ممکن است باعث موفقیت یا عدم موفقیت هر فردی بشود.
در این تاپیک، از دوستان تقاضا می شود که نظر خود را در رابطه با فواید و مضرات المپیاد نجوم بفرمایند تا در نهایت بتونیم تعیین کنیم که المپیاد نجوم مناسب چه افرادی است و برای چه افرادی نمی تواند، خیلی مفید باشد.
امیداورم دوستان خیلی همکاری کنند.

Green Dream
09-18-2010, 12:43 PM
من درباره المپياد نجوم زياد اطلاعاتي ندارم ، ولي زمان ما كه تب المپياد رياضي خيلي داغ بود ، بعضي ها دچار يك مشكل ميشدند .

موضوع اين بود كه بعضي از بچه هايي كه خيلي هم باهوش بودند همه وقتشون رو فوكوس ميكردند روي المپياد به اين اميد كه از اين طريق برن دانشگاه ( خودم هم يك كم داشتم دچار اين مشكل ميشدم )

در مجموع فوايد زيادي داره اما بزرگترين ايرادش يك بعدي كردن بچه هاي المپياديه !

پیام بهرام پور
09-18-2010, 01:00 PM
من درباره المپياد نجوم زياد اطلاعاتي ندارم ، ولي زمان ما كه تب المپياد رياضي خيلي داغ بود ، بعضي ها دچار يك مشكل ميشدند .

موضوع اين بود كه بعضي از بچه هايي كه خيلي هم باهوش بودند همه وقتشون رو فوكوس ميكردند روي المپياد به اين اميد كه از اين طريق برن دانشگاه ( خودم هم يك كم داشتم دچار اين مشكل ميشدم )

در مجموع فوايد زيادي داره اما بزرگترين ايرادش يك بعدي كردن بچه هاي المپياديه !

کاملاً درست می فرمایید.
متأسفانه بعضی از دانش اموزان المپیادی تک بعدی بار می آیند و تنها می توان روی بخش علمی آن هم بخش نجوم (!) آنها حساب باز کرد! که این موضوع کمی نگران کننده است.
اما خب این موضوع در همه جا به یک اندازه دیده می شود، مثلاً زمانی که کسی به ورزش زیاد علاقه دارد هم ممکن است تک بعدی باشد، اما این بستگی به فرد دارد، یعنی نمی توان ان را به حساب المپیاد گذاشت، بلکه می توان گفت که فرد نسبت به خودش کم کاری کرده!

کماکان منتظر نظر سایر دوستان هستیم

No.1
09-20-2010, 09:34 AM
مشکل دیگری که در بین بچه های المپیادی به نظر می رسد، این است که بعضی از آنها خیلی به خود مطمئن هستند و فکر می کنند که مدال طلای آنها مسجل است و دیگر نیازی نیست که کنکور بدهند به همین دلیل تمام زمان خود را بر روی المپیاد معطوف می کنند و از درس های مدرسه فاصله می گیرند.
از آنجایی که تنها 10 نفر مدال طلا می گیرند، بسیاری از این افراد در زمان کنکور کار سختی را پیش رو خواهند داشت.:o_o:

پیام بهرام پور
09-21-2010, 01:05 PM
مشکل دیگری که در بین بچه های المپیادی به نظر می رسد، این است که بعضی از آنها خیلی به خود مطمئن هستند و فکر می کنند که مدال طلای آنها مسجل است و دیگر نیازی نیست که کنکور بدهند به همین دلیل تمام زمان خود را بر روی المپیاد معطوف می کنند و از درس های مدرسه فاصله می گیرند.
از آنجایی که تنها 10 نفر مدال طلا می گیرند، بسیاری از این افراد در زمان کنکور کار سختی را پیش رو خواهند داشت.:o_o:

no.1 عزیز
از جهاتی درست می فرمایید و از جهاتی هم نمی توان به حرف شما استناد کرد!
ببینید، این افرادی که اینطور فکر می کنند که مدال آنها قطعی است، خیلی هم زیاد نیستند و عموماً منطقی با این موضوع رفتار می کنند، به همین دلیل اگر هم در المپیاد موفق نشوند با پشتکاری قوی به کنکور خود می رسند
اما اگر به بینش منطقی به این موضوع نگاه نکنند قطعاً به مشکل خواهند خورد
درواقع نمی توان به این موضوع، آفت المپیاد گفت. درواقع این موضوع کاملاً به خود دانش آموز وابسته است

پیام بهرام پور
09-21-2010, 04:38 PM
مثل این که دوستان المپیادی ما خیلی کم هستند، نه:pissed off:

شايان سليم شهشهانى
09-21-2010, 04:53 PM
مثل این که دوستان المپیادی ما خیلی کم هستند، نه:pissed off:

من هستم اما اصلا علاقه ندارم خفن بخونم ، فقط تیوری بلدم ، کمی رصدی ، اما فیزیکی و ریاضی اصلا!
با وجود شناختی که از خودم دارم بهتره برم به کنکورم برسم!!!

اقا پیام اگر نصیحتی ، پیشنهادی نصیحتی داری ، بفرما!

Tahereh Ramezani
09-21-2010, 04:58 PM
یکی از فواید المپیاد می تواند این باشد که مسئولین می توانند استعداد یابی کنند و از این طریق بر نخبگان نجومی سرمایه گزاری کنند .

پیام بهرام پور
09-21-2010, 05:08 PM
یکی از فواید المپیاد می تواند این باشد که مسئولین می توانند استعداد یابی کنند و از این طریق بر نخبگان نجومی سرمایه گزاری کنند .

بله این می تواند یکی از فواید باشد، اما خب اگر این کار انجام شود.
الان به نظر شما نفرات طلای جهانی ما در چه حالی هستند؟
احتمال 90 درصد در حال تلاش برای اتمام درسشان در دانشگاه شریف و ادامه ی تحصیل و زندگی در خارج از کشور هستند.
این است نخبه پروری و توجه به نخبه ها در کشور عزیزمان

پیام بهرام پور
09-21-2010, 05:10 PM
من هستم اما اصلا علاقه ندارم خفن بخونم ، فقط تیوری بلدم ، کمی رصدی ، اما فیزیکی و ریاضی اصلا!
با وجود شناختی که از خودم دارم بهتره برم به کنکورم برسم!!!

اقا پیام اگر نصیحتی ، پیشنهادی نصیحتی نصیحتی داری ، بفرما!

شایان جان راستش الان یکمی دیر شده، البته با توجه به این که می گی علاقه ای نداری که خفن بخونی (وگرنه هیچوقت خیلی هم دیر نیست)
شما به قدرت به کنکور برس ان شاالله موفق باشی

Astronomer
09-23-2010, 10:21 AM
من يك المپيادي هستم! نقره!
يك متن بلند بالا نوشته بودم كه از دستم رفت! حالا انشاالله بعدا ميام و يك متن ديگه مينويسم!
هركس كه به فكر المپياد نجوم هست به تاپيك جديد انجمن المپياد نجوم سر بزنه تا يه آماري از شما داشته باشيم و به نسبت شرايطتون بهتون راهنمايي بديم!
فقط اينو بگم كه خوب يا بد بودن المپياد براي يك نجومي يك بحث كلي نيست و به فرد بستگي داره و در اين تاپيك جديد سعي ميكنم براي هركس يك نسخه درستو حسابي بپيچم و البته با نجومي هاي شهر خودش هم آشنايش كنم!
حتما سر بزنيد!

169
10-10-2010, 12:45 PM
کسی که نجوم رو دوست داشته باشه براش فرقی نمیکنه که موضوع فعالیتش چی باشه! میخواد واسه المپیاد باشه میخواد برای علاقه اش باشه!
منم برای المپیاد خوندم و هیچ رقابتی هم با کسی نداشتم و تنها منبع هم اینترنت بود و بعدا نجوم کروی!
درسته تو المپیاد قبول نشدم و چیزای دیگه ای رو بدست آوردم! اینکه قرار نیست همیشه اول بود!یاد فیلم جنگجوی درون افتادم! پسری بود که همه چیزش فقط قهرمانی در مسابقات ژیمناستیک بود ولی با کمک یه پیرمرد تونست راه زندگی شو پیدا کنه و نتیجه گرفت که خوده اول شدن زیباست ولی بهتر از اون راه رسیدن به هدفه! البته این واسه منم تکرار شد و به بهانه ی اول شدن تونستم به نجوم فرمولی علاقه مند بشم!و باعث شد از اماتور بودن بدم بیاد! ( فکر میکنم آماتور بودن یه جور درجا زدنه!)
بلاخره اینم از تجربیاتم!

درسته اولی نمیشیم ولی چیزایی زیادی یاد گرفتیم! فیزیک ریاضی نجوم استدلال منطقی تر شدن!

M45
10-13-2010, 09:41 PM
سلام به همه ..........
من امسال سال سومم و دارم براي المپياد مي خونم تمام زندگيم شده المپياد مدرسه رو كه تقريبا ميشه گفت تعطيل كردم و فقط دارم مي خونم ولي خيلي خيلي خيلي خيلي عقبم . فعلا كه دارم روزي ميانگين 4 الي 5 ساعت مي خونم ولي بيشتر از اينها نياز دارم . از نتايج هم خيلي ميترسم به قول آقاي بابك نقي زاده اگه قبول نشم خودمو از پشت بوم پرت ميكنم پايين .منابع رو هم اگر كسي بخواد بهش ميگم البته من اين منابع رو از 9 نفر از بچه هاي طلايي جمع كردم حالا يه راهنمايي ازتون ميخوام كه زياد خودمو درگير نكنم تا حدي كه كار به جاهاي باريك بكشه.........

Astronomer
10-15-2010, 11:41 AM
سلام به همه ..........
من امسال سال سومم و دارم براي المپياد مي خونم تمام زندگيم شده المپياد مدرسه رو كه تقريبا ميشه گفت تعطيل كردم و فقط دارم مي خونم ولي خيلي خيلي خيلي خيلي عقبم . فعلا كه دارم روزي ميانگين 4 الي 5 ساعت مي خونم ولي بيشتر از اينها نياز دارم . از نتايج هم خيلي ميترسم به قول آقاي بابك نقي زاده اگه قبول نشم خودمو از پشت بوم پرت ميكنم پايين .منابع رو هم اگر كسي بخواد بهش ميگم البته من اين منابع رو از 9 نفر از بچه هاي طلايي جمع كردم حالا يه راهنمايي ازتون ميخوام كه زياد خودمو درگير نكنم تا حدي كه كار به جاهاي باريك بكشه.........
عليك السلام!
اگر داريد خوب ميخونيد اما جرأت ريسك نداريد و شجاعت مواجهه با شكست رو نداريد اصلا بريد تو خونتون و هيچ كاري نكنيد!!!!
اين دنيا دنياي مواجهه با مشكلات و لذت بردن از تلاش براي شكست بر مشكلات هست!!!!

M45
10-16-2010, 04:43 PM
خب جرات ريسك كردن رو كه %100 داشتم كه وارد المپياد شدم شجاعت كافي رو هم داشتم اما الان از بس اطرافيانم بهم فشار ميارن كه كم كم دارم اميدم را از دست ميدم. با اونا چي كار كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

محمدرضا صادقیان
10-16-2010, 05:13 PM
خب جرات ريسك كردن رو كه %100 داشتم كه وارد المپياد شدم شجاعت كافي رو هم داشتم اما الان از بس اطرافيانم بهم فشار ميارن كه كم كم دارم اميدم را از دست ميدم. با اونا چي كار كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اول سلام و به آوااستار خوشامدی.
به قول معروف گفتنی ازیه گوش بشنو و از گوش دیگه در کن.اما احترام یادت نره یعنی این شنیدن و از گوش دیگه در کردن جوری نشه که باعث بی احترامی بشه.
موفق باشی.کمک خواستی من در خدمتم.

Astronomer
10-16-2010, 06:53 PM
دل به دريا بزن و كارت رو با تمام جديت پيش ببر! تو ميتوني اگر بخواي!
ديگران ميتونن برات چه كنن؟
اگر دوستاتن كه اصلا بهشون محل نذار!
اگر معلماتن كه يه گوش در يه گوش دروازه با احترام!(از رو دست كسي كه ننوشتم؟ نوشتم؟:wink:)
اگر هم پدر و مادرتن بشين و باهاشون صحبت كن! اونها فقط خوبيت رو ميخوان و اگر بفهمن علاقت چيه مخالفتي نميكنن!
انشاالله كه موفق باشي!!!!

پیام بهرام پور
10-17-2010, 07:13 PM

دوست عزیز نمی خواد زیاد (یعنی خیلی زیاد) مشورت کنی چون فقط خودت هستی که باید نسبت به نتیجه به خودت پاسخ گو باشی پس تصمیمتو بگیر و تعلل نکن خودت هم می گی که شجاع هستی پس دیگه بهونه نداری
مطمئنم که خودت می تونی بهترین تصمیم رو بگیری:have a nice day:

169
10-18-2010, 11:45 AM
اگه نا امید شدی بیا اینجا همگی با هم بهت امید میدیم!:wink:

lord orochimaru
12-01-2011, 03:55 PM
من 1390/9/11 المپیاد نجوم دارم و دنبال نمونه سوال برای اول راهنمایی هستم.
و نمی دونم که محاسباتش در حد دانشگاهی است یا بیشتر دانستنی؟

پیمان اکبرنیا
12-01-2011, 05:25 PM
من 1390/9/11 المپیاد نجوم دارم و دنبال نمونه سوال برای اول راهنمایی هستم.
و نمی دونم که محاسباتش در حد دانشگاهی است یا بیشتر دانستنی؟

اول راهنمایی که نمیشه در المپیاد شرکت کرد. منظورتون دقیقا چیه؟

COLDFIRE
01-16-2012, 12:56 AM
به نظر من اگه یک نفر جدی واسه المپیاد بخونه خیلی بیشتر به نفعش هست تا فقط بخواد با کنکور وار دانشگاه بشه... حتی اون کسی نقره و برنز میاره هم تو کنکور باز بهش کمک میشه... من خودم واسه المپیاد می خونم و به نظر خودم که به نفعم هست...

shariatzadeh
01-17-2012, 04:57 PM
منظور شما از مضرات چیه؟
کسی که المپیاد می خونه و به نجوم هم علاقه داره ، مباحث بسیار ارزشمندی رو یاد می گیره ، کسی که المپیادی باشه توی فیزیک و ریاضی هیچ مشکلی نداره و می تونه به درس های دیگه اش برسه ، این رو با توجه به این می گم که اصولا دانش آموز المپیادی خنگ نیست .
تعداد کسایی که با علاقه المپیاد می خونن و مدال نمی گیرن هم خیلی کمه .
موفقیت فقط معافیت از کنکور نیست ، این که دانش شما پیرامون موضوعی که بهش علاقه دارید زیاد می شه هم موفقیته .

COLDFIRE
01-19-2012, 03:45 PM
منظور شما از مضرات چیه؟
کسی که المپیاد می خونه و به نجوم هم علاقه داره ، مباحث بسیار ارزشمندی رو یاد می گیره ، کسی که المپیادی باشه توی فیزیک و ریاضی هیچ مشکلی نداره و می تونه به درس های دیگه اش برسه ، این رو با توجه به این می گم که اصولا دانش آموز المپیادی خنگ نیست .
موفقیت فقط معافیت از کنکور نیست ، این که دانش شما پیرامون موضوعی که بهش علاقه دارید زیاد می شه هم موفقیته .
منم کاملا موافقم ... مخصوصا اگه مدرسه هم به یک نفر معافی بده دیگه مشکلی واسه درس های دیگش نداره

stars friend
05-03-2012, 06:59 PM
سلام یکی از مضرات المپیاد نجوم اینه که واقعا اگه بخوای قبول بشی به درسای مدرسه نمی تونی خوب برسی مثلا خوده من تو مدرسه واسه خودم نخبه ی نجومم حتی یه هفته قبل المپیاد هم معافیت تحصیلی داشتیم معلم بچه های کلاس المپیاد نجوم خودمون شده بودم ولی ترم اول تو درسام خیلی خوب نبودم ترم دوم خودمو جمع و جور کردم ولی به هر حال عاشق نجومم شدیدا

arashgmn
06-10-2012, 09:01 AM
منظور شما از مضرات چیه؟
ببین یکم دیره برای جواب دادن ولی یکی از مضرات المپیاد همین بی انگیزگیته که هی سر کلاس میگی و میگیم!

celestial boy
06-10-2012, 11:19 AM
سلام رفقای المپی گرامی.تنهایی بحث می کنید.

ببین یکم دیره برای جواب دادن ولی یکی از مضرات المپیاد همین بی انگیزگیته که هی سر کلاس میگی و میگیم!

منظورتون از بی انگیزگی چیه؟؟؟؟یعنی ما بالاخره واسه معافیت بخونیم؟نخونیم؟؟فقط واسه حال کردن با نجوم بخونیم؟؟عشقی بخونیم؟؟الان دقیقا همینه مشکلم.از درسا زده شدم.البته تا حالا سعی کردم از 18،19 کمتر نشم و خدا رو شکر نشدم.ولی با این وجود نمی دونم دقیقا چرا المپیاد می خونم؟!!هرکی می پرسه میگم بیکارم می خوام یه کیفی بکنم!!

arashgmn
06-10-2012, 11:28 AM
سلام رفقای المپی گرامی.تنهایی بحث می کنید.

منظورتون از بی انگیزگی چیه؟؟؟؟یعنی ما بالاخره واسه معافیت بخونیم؟نخونیم؟؟فقط واسه حال کردن با نجوم بخونیم؟؟عشقی بخونیم؟؟الان دقیقا همینه مشکلم.از درسا زده شدم.البته تا حالا سعی کردم از 18،19 کمتر نشم و خدا رو شکر نشدم.ولی با این وجود نمی دونم دقیقا چرا المپیاد می خونم؟!!هرکی می پرسه میگم بیکارم می خوام یه کیفی بکنم!!
قضیه ی بی انگیزگی خطاب به شریعت و خودم بود. به نظر من به خودتون ربط داره که چطور با موضوع برخورد کنین. اما قطعا در این برهی ی زمانی نباید درساتونو ول کنید . اگه وقت آزادی پیش اومد ( که فک نمی کنم پیش بیاد ) المپیاد هم بخونید ...

Farhoush
06-10-2012, 11:33 AM
من فکر می کنم اسم المپیاد نجوم زیاد خوب نیست. فقط مرحله اول رو می تونیم تا حدی نجومی بدونیم. اما مرحله دو کاملا فیزیکی و شما باید به ریاضی و فیزیک دانشگاه مسلط باشید.
از طرف دیگه همیشه افرادی تو المپیاد قبول می شوند که از اول دبیرستان درس خوندن و اگر بخواهم بهتر بگم بشتر دانش آموزان مدارس تیز هوشان قبول می شوند. تعداد کمی از افراد و می شناسم که مدارس دیگه می رفتند و مدال المپیاد رفتن.
در ضمن مشکل اصلی المپیاد هدف بچه ها است که اون حذف شدن کنکور است. خیلی ها رو می شاسم که مدال طلای المپیاد رو دارند و بعد در دانشگا برق می خونند. نمونش کسایی که دو سال پیش المپیادی بودند و مدال های جهانی خوبی گرفتند.
می خوام بگم اکثر افرادی که المپیاد می دهند نجوم و یا فیزیک دوست دارند و نجوم رو ادامه نمی دهند.
من با یک گروه 10 نفری اول دبیرستان شروع به خوندن برای المپیاد کردم. از اون گروه فقط من نجوم رو ادامه دادم و دانشگاه فیزیک خوندم.
(البته دلیل اصلی که از المپیاد بدم می یاد اینه که مرحله دوم با وجود تلاشم قبول نشدم :sad:)

shariatzadeh
06-10-2012, 01:27 PM
کی بی انگیزه هست ؟
تو رو نمیدونم اما بی انگیزگی من هیچ ربطی به فواید و مضرات المپیاد نداره ، اصلا ربطی به المپیاد نداره . (تو رو نمی دونم ...)

المپیاد خوندن هم دلیل خاصی نداره ، دوست دارم میرم نجوم می خونم .
حالا نجوم خوندم بعدش میرم برق می خونم ، چرا بده؟ (البته من فعلا تصمیم نگرفتم)
من به خاطر معافیت از کنکور نرفتم المپیاد بخونم ، هیچ کس این کار رو نمی کنه ، چون معلوم نیست آخرش طلا بشی یا نه . اتفاقا آدم با درس مدرسه خیلی راحت تر میتونه بره دانشگاه خوب ، چون توی المپیاد فقط 10 نفر از کنکور خلاص می شن اما توی کنکور خیلی بیشترن . تازه المپیاد استرس بیشتری داره . همیشه یه نفر پشت سر شما وایساده و میگه : تو جزء اون 10 نفر می شی یا نمیشی ؟ اگه نشی چی ؟

حالا الان که از کنکور معاف شدی بهتر نیست بری یه رشته ای که آینده اش بهتر باشه ؟
خوب اگر نجوم دوست داری در کنارش مطالعه کن . اصلا مگه دنیای نجوم فقط فیزیکدان نیاز داره ؟ مهندس برق نمی خواد ؟ مهندس مکانیک نمی خواد ؟ اتفاقا نیازش به اینا بیشتره .

Farhoush
06-10-2012, 03:05 PM
کی بی انگیزه هست ؟
تو رو نمیدونم اما بی انگیزگی من هیچ ربطی به فواید و مضرات المپیاد نداره ، اصلا ربطی به المپیاد نداره . (تو رو نمی دونم ...)

المپیاد خوندن هم دلیل خاصی نداره ، دوست دارم میرم نجوم می خونم .
حالا نجوم خوندم بعدش میرم برق می خونم ، چرا بده؟ (البته من فعلا تصمیم نگرفتم)
من به خاطر معافیت از کنکور نرفتم المپیاد بخونم ، هیچ کس این کار رو نمی کنه ، چون معلوم نیست آخرش طلا بشی یا نه . اتفاقا آدم با درس مدرسه خیلی راحت تر میتونه بره دانشگاه خوب ، چون توی المپیاد فقط 10 نفر از کنکور خلاص می شن اما توی کنکور خیلی بیشترن . تازه المپیاد استرس بیشتری داره . همیشه یه نفر پشت سر شما وایساده و میگه : تو جزء اون 10 نفر می شی یا نمیشی ؟ اگه نشی چی ؟

حالا الان که از کنکور معاف شدی بهتر نیست بری یه رشته ای که آینده اش بهتر باشه ؟
خوب اگر نجوم دوست داری در کنارش مطالعه کن . اصلا مگه دنیای نجوم فقط فیزیکدان نیاز داره ؟ مهندس برق نمی خواد ؟ مهندس مکانیک نمی خواد ؟ اتفاقا نیازش به اینا بیشتره .

من با اینکه شما می خواهید برق یا مکانیک بخونین کاری ندارم. فقط نظر بود. چرا ناراحت شدین!
فقط یک چیزه دیگه بگم که البته به المپیاد ربطی نداره.
ما به اندازه کافی مهندس داریم. کشورما بیشتر به تولید علم نیاز داره و تولید علم هم در رشته های علوم پایه اتفاق می افته.
البته متاسفانه از اون جا که برای دانشجو های علوم پایه موقعیتی وجود نداره، دانشجو های خوب به کشور های دیگه می روند.
لطفا از چیز هایی که نوشتم ناراحت نشین.
منظورم نه با شماست و نه کس دیگه ای.

Astronomer
06-10-2012, 05:11 PM
من با اینکه شما می خواهید برق یا مکانیک بخونین کاری ندارم. فقط نظر بود. چرا ناراحت شدین!
فقط یک چیزه دیگه بگم که البته به المپیاد ربطی نداره.
ما به اندازه کافی مهندس داریم. کشورما بیشتر به تولید علم نیاز داره و تولید علم هم در رشته های علوم پایه اتفاق می افته.
البته متاسفانه از اون جا که برای دانشجو های علوم پایه موقعیتی وجود نداره، دانشجو های خوب به کشور های دیگه می روند.
لطفا از چیز هایی که نوشتم ناراحت نشین.
منظورم نه با شماست و نه کس دیگه ای.
خوب شما خودتون ناقض حرف خودتون شدید... به هرحال این کشور نیاز به علوم پایه داره؟ با همین هدف میرید پایه؟ بعد چون میبینید این کشور علوم پایه قوی نداره پا میشید میرید؟؟؟

این نشون دهنده اینه که زیاد دلیل مهمی نیست که کشور علوم پایش ضعیفه پس خواهشا استناد نکنید بهش.

اما نکات مهمتر:
1) این کشور بیشتر از هرچیزی مهندس میخواد اما مهندسی که علوم رو صنعتی کنه نه مهندسی که فقط یادبگیره علوم چطور صنعتی میشن! منظورم اینه که مثلا مهندس های برق همشون میدونن یه کیت چطور بسته بشه تا فلان کار رو بکنه اما مهندسی رو نیاز داریم که بره ببینه چه کیتی میخوایم و طراحیش کنه و بسازه و بعد از اون هم اون رو به تولید انبوه برسونه... نمونه این نوع مهندسی میشه استاد نایبی در دانشکده برق دانشگاه شریف.

2) این کشور علوم پایه نمی خواد چون علوم پایه وقتی مهم میشن که شما در مرز های فناوری و صنعت قرار دارید و برای برداشتن گام های بیشتر به جلو نیاز دارید که علوم پایه رو تقویت کنید تا مثلا بتونید با یک تک اتم در کنار یک فیلد اتمی یه ترانزیستور بسازید... وقتی شما نموتونید با علم امروز ترانزیستور بسازید حالا چه نیازی هست که برید ترانزیستور تک اتمی بسازید؟ همینطور هست برای بقیه موارد مثلا شما باید بتونید ماهواره هوا کنید و سال ها نگهداریش کنید اون هم با مکانیک نیوتنی بعد فناوری ای مثل سرن داسته باشید و بیایید برای زمانسنجی سرن، از معادلات نسبیتی برای حرکت ماهواره استفاده کنید. حالا شما بیا بگو من نسبیت بلدم... خوب باش وقتی نمیتونی سرعت های بالا رو درک کنی و دست پیدا کنی نسبیت به چه دردیت میخوره؟

3) همه این حرف ها برای این گفته شده که علوم پایه نیاز اول یک جامعه نیست و بینه ای نیست که بیاد بگه شما که رفتی علوم پایه اشتباه کردی... فقط برای اینه که بگه كسي که رفته علوم پایه قرار نیست نیاز مملکت رو برطرف کنه... البته در کل نیازه که کسانی پاشن برن علوم پایه.
والسلام

celestial boy
06-10-2012, 05:28 PM
سلام دوستان عزیز آوایی
خب مثه این که بحث خوبی شده.اول اون چیزی که فرمودین.مشکل من با درسای مدرسه اینه که خوندنشون وحشتناکه.اصلا دوست ندارم توی چنتا کتاب چرت و پرت محدود باشم.مثلا با خوندن هالیدی حال می کردم.طوری که تصمیم گرفتم بقیه جلداشم بخونم.با این حال از فیزیک دوم زیاد دل خوشی ندارم.حالا این که فیزیکه.بقیه درسا که اصلا نمیشه خوندشون.خود کتابا عالین ولی وقتی قراره همون متن رو حفظ کنی و بدون فهمیدنشون تو امتحان بنویسی بدن.
خلاصه تا وقتی علاقه نباشه خوندن فایده ای نداره.به همین خاطر المپیاد چیز خیلی خوبیه.از اول تا آخرش علاقه حکم می کنه.(نظر منه هاا)
و این که تا حالا هر انگیزه ای بگین امتحان کردم.از معافیت کنکور گرفته تا این که بخونم و اصلا شرکت نکنم!!!حالا هم هیچ برنامه ای واسه آیندم ندارم.فقط المپیاد.

gissoo
06-10-2012, 07:12 PM
خوب من الان با اين بحث شما آشنا شدم.اول يه چيزي به بچه هاي المپيادي بگم،شما خيلي درس مي خونين وبه قول خودتون تك بعدي ! بگذريم نجوم از فيزيك ورياضي جداشدني نيست و با رفتن تو اين عرصه حداقل تو اين دو مبحث قوي ميشين،ولي چيزي كه شواهد وآمارها نشون ميده كساني كه براي المپياد درس ميخونن حتي اگر مدال نيارن باز هم موفقن!چرا؟ دست اندركاران آموزشي معتقدن اين بچه ها در وحله ي اول ياد گرفتن درست درس بخونن واز طرفي به سخت كوشي وساعت مطالعه ي زياد عادت كردن.اينه كه بي مدال ها رقباي سر سخت درسخوناي غير المپيادي هستن،:sSig_woohoo2: وبه سرعت هم كتاباي درسي رو مي خورن هم تستهاي كنكورو! پس به عنوان يه مادر ميگم به حرف پدر و مادرهاي نگران وبي تجربتون گووش ندين حتما بهترين هاي نسلتون خواهيد بود:thumbsup:

پیمان اکبرنیا
06-10-2012, 07:26 PM
سلام

درباره رشته های علوم پایه و مهندسی که خیلی بحث شد اما یک چیزی بگم که شاید خیلی ها ندوند، مهمترین علوم کاربردی در جامعه ما که خیلی بهش نیاز هست و اتفاقا بچه ها کمتر می روند سراغش رشته هایی مانند اقتصاد، علوم سیاسی، مدیریت و رشته های انسانی از این دست هستند که به شدت توی این مسائل ضعف داریم. ما برای داشتن جامعه بهتر نیاز به مدیریت و اقتصاد و جامعه شناسی قوی داریم. مهندس را از کشورهای دیگه هم میشه تامین کرد و به اندازه کافی هم مهندس داریم! (کاری که آمریکا و کشورهای پیشرفته انجام می دهند هم همین است. مهندسان خود را اکثرا از سایر کشورها گلچین می کنند و مدیران و مسئولان از خودشان هستند).

البته ربطی به المپیاد نداشت اما بد نیست بدونیم که همه ما یک مقداری توی رشته های مهندسی جوگیر هستیم.

gissoo
06-10-2012, 07:29 PM
اما در مورد بحث دومتون،من در جايگاه طبقه بندي نياز هاي علمي جامعه نيستم اما فكر نمي كنم درست باشه بگيم كشور ما به علوم پايه يا مهندسي نياز نداره اگه اينطور باشه نجوم آخرين علميه كه مورد نيازه!! هممون ميدونيم مشكل از كجاست:advise: روش هاي آموزشي،نپرداختن به رشدخلاقيت،نبودن زمينه ي عملي وتجربي،...
چرا دانشجوهايي كه سالها زحمت كشيدن وسخت درس خوندن حالا دارن توي دبيرستان درس ميدن؟چرا المپيادي هاي عزيز ما دارن المپياد درس ميدن؟فكر نمي كنين اين يه سيكل معيوبه ؟اگه قرار بود دبير باشن چرا نرفتن تربيت معلم؟

Ehsan
06-10-2012, 08:14 PM
البته اول جا داره یک تشکر از پست ِ پیمان جان بنمایم که بسیار صحیح و زیبا گفت

بعدش یک حرفی رو از دکتر منصوری نقل کنم: دکتر منصوری یک بار برای ِ یه بحثی واسه المپیاد فیزیکی ها اومد باشگاه و ما بحث رو کشوندیم به انتخاب رشته و اونجا یک حرف ِ قشنگ زد

گفت کشور هم به علوم پایه نیاز داره هم به مهندسی، هم به اقتصاد و هم به علوم انسانی و..... ولی مهم اینه که شما برید دنبال ِ علاقه اتون. این طوری همه ی ِ رشته ها به میزان ِ کافی آدم دارن!!! این که همه می رن برق هم واقعا علتش برنمیگرده به این که المپیاد بده یا خوبه! چرا؟ چون این تو کنکور هم نهاندینه شده! چرا رتبه های ِ برتر ِ کنکور همه می رن برق و بعد مکانیک و .....؟؟؟؟؟ المپیادی ها هم به همون دلیل می رن!

ربطی به المپیاد نداره! اتفاقا المپیادی ها بیشتر پی علاقه می رن تا کنکوری ها! خیلی کم کنکوری می شناسم که رتبه اش به بالاتر از فیزیک ِ شریف هم می رسید اما فیزیک ِ شریف زده (به عبارتی به زور نرفته فیزیک!!!!)

اینا به فرهنگ جامعه ربط داره نه به المپیاد!!!

در ضمن جا داره اتهام ِ تک بعدی بودن رو از المپیادی ها رفع کنم!!! :دی آخه کجا تک بعدی اند؟!؟

و یک نکته ی ِ دیگه! درسته خیلی از مدال آوران در کنکور هم موفق هستند اما این که تو کنکور موفق بشید بستگی به خودتون هم داره! میشناسم نقره ی ِ نجومی که رتبه اش 17000 شد!!!!

arashgmn
06-10-2012, 08:24 PM
مسلما هیچ چیزی ایده آل نیست و قطعا این روند المپیاد یه بدی هایی هم داره ( و صد البته خوبی هایی!) . من نمی خوام به این مسئله (اگه مسئله ای در کار باشه) به طور کلی نگاه کنم یعنی نمی خوام بگم این روند المپیاد بده یا خوبه به این دلایل... . اما به نظرم نگاه جزیی تری به موضوع که صرفا متوجه المپیاد نجوم میشه بهتر می تونه برای بحث تو این مکان مطرح بشه .مثلا یکی از ضررا که معمولا کمتر دیده میشه اینه :
به نظرم "جنبشی به اسم المپیاد" احتمالا هدفش اینه که یه سری آدم رو که تو یه زمینه از بقیه قوی ترن رو شناسایی کنه . مثلا تو ریاضی یه سری ملت واقعا نخبن و تو 3 سوت ایده میزنن در حد تیم ملی و بالاتر! یا فیزیک هم تا حدی همین طوره . ولی تمامی این ها با این فرضه که همه دانش آموزا تا یه حد "اموزش" دیدن . طبیعیه که اگه یه دکتر ریاضی محض پاشه بیاد با بچه های دبیرستانی المپیاد بده، خیلی خوب نتیجه می گیره اما ما آیا باید بهش بگیم باهوش ، نابغه یا از این جور الفاظ ؟؟؟
متاسفانه (یا خوش بختانه؟) ما تو مدرسه درسی به اسم نجوم نداریم . پس طبیعتا اموزش عامی برای این مطلب وجود نداره . پس بدیهیه که اگه کسانی باشن که کمی اموزش دیده باشن از بقیه جلو خواهند زد (مگر کسانی که خودشون به علت علاقشون نجوم خوندن).شاید اموزش نباید به این مفهوم تو برخی مدارس (از جمله مدرسه ی خودم) وجود داشته باشه ... شاید...! چیزی که gissoo (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1764-gissoo)[/URL] هم بهش اشاره کرد ، کاملا درسته : یک دور باطل ! که المپیادی ها المپیاد درس می دهند و المپیادی تربیت می کنند تا آن ها المپیاد درس دهند و المپیادی تربیت کنند ....!(البته این صرفا یک نوع نگاهیه که از خارج به این موضوع میشه و یک اظهار نظر کاملا ناقصه و نمی شه با همین یه گفتار ، درست یا غلط بودنشو بررسی کرد...) پس همین موضوع می تونه "المپیاد" نجوم رو از هدفی که احتمالا داشته (یافتن بچه های باهوش تر در نجوم) دور کنه . این دور شدن از هدف اصلی دودش تو چشم کسایی میره که واقعا تو نجوم از بقیه قوی ترن (اما آموزشی ندیدن یعنی همون کسایی که به خاطر دل خودشون نجوم خوندن) . کسایی که توی دوره ی تابستانه من می دیدم و واقعا برای تلاششون احترام قائلم.
(http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1764-gissoo) [URL="http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1764-gissoo"] (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1764-gissoo)

پیمان اکبرنیا
06-10-2012, 09:35 PM
مسلما هیچ چیزی ایده آل نیست و قطعا این روند المپیاد یه بدی هایی هم داره ( و صد البته خوبی هایی!) . من نمی خوام به این مسئله (اگه مسئله ای در کار باشه) به طور کلی نگاه کنم یعنی نمی خوام بگم این روند المپیاد بده یا خوبه به این دلایل... . اما به نظرم نگاه جزیی تری به موضوع که صرفا متوجه المپیاد نجوم میشه بهتر می تونه برای بحث تو این مکان مطرح بشه .مثلا یکی از ضررا که معمولا کمتر دیده میشه اینه :
به نظرم "جنبشی به اسم المپیاد" احتمالا هدفش اینه که یه سری آدم رو که تو یه زمینه از بقیه قوی ترن رو شناسایی کنه . مثلا تو ریاضی یه سری ملت واقعا نخبن و تو 3 سوت ایده میزنن در حد تیم ملی و بالاتر! یا فیزیک هم تا حدی همین طوره . ولی تمامی این ها با این فرضه که همه دانش آموزا تا یه حد "اموزش" دیدن . طبیعیه که اگه یه دکتر ریاضی محض پاشه بیاد با بچه های دبیرستانی المپیاد بده، خیلی خوب نتیجه می گیره اما ما آیا باید بهش بگیم باهوش ، نابغه یا از این جور الفاظ ؟؟؟
متاسفانه (یا خوش بختانه؟) ما تو مدرسه درسی به اسم نجوم نداریم . پس طبیعتا اموزش عامی برای این مطلب وجود نداره . پس بدیهیه که اگه کسانی باشن که کمی اموزش دیده باشن از بقیه جلو خواهند زد (مگر کسانی که خودشون به علت علاقشون نجوم خوندن).شاید اموزش نباید به این مفهوم تو برخی مدارس (از جمله مدرسه ی خودم) وجود داشته باشه ... شاید...! چیزی که gissoo (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1764-gissoo)[/URL] هم بهش اشاره کرد ، کاملا درسته : یک دور باطل ! که المپیادی ها المپیاد درس می دهند و المپیادی تربیت می کنند تا آن ها المپیاد درس دهند و المپیادی تربیت کنند ....!(البته این صرفا یک نوع نگاهیه که از خارج به این موضوع میشه و یک اظهار نظر کاملا ناقصه و نمی شه با همین یه گفتار ، درست یا غلط بودنشو بررسی کرد...) پس همین موضوع می تونه "المپیاد" نجوم رو از هدفی که احتمالا داشته (یافتن بچه های باهوش تر در نجوم) دور کنه . این دور شدن از هدف اصلی دودش تو چشم کسایی میره که واقعا تو نجوم از بقیه قوی ترن (اما آموزشی ندیدن یعنی همون کسایی که به خاطر دل خودشون نجوم خوندن) . کسایی که توی دوره ی تابستانه من می دیدم و واقعا برای تلاششون احترام قائلم.
(http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1764-gissoo) [URL="http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1764-gissoo"] (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1764-gissoo)

این که امکانات آموزشی باید تا حد امکان برابر باشه صحبت کاملا درستی هست و بسیاری از انتقادها به این که امکانات بسیار نامتقارن در کشور و حتی در مدارس تهران پخش شده هم درسته. خودم هم خیلی از این قضیه ناراحتم که فقط عده محدودی برای خوندن المپیاد به معلم و منبع دسترسی ندارند.

اما روی یک نکته فکر کنید. آیا ما لزوما باید افرادی راا انتخاب کنیم که بدون خوندن خودشون خیلی خوب مثلا ریاضی بلدند یا فیزیک بلدند و ایده های خوبی می زنند؟ یعنی فقط ضریب هوشی مهمه در نخبه بودن؟ به نظر من اینطور نیست. کسی نخبه است که از امکانات موجود بهترین استفاده را بکند. یعنی اون کسی که به امکانات مثلا منابع آموزشی هم دسترسی داره میتونه نخبه باشه به شرطی که واقعا پشتکار داشته باشه.

ضریب هوشی یکی از معیارهای نخبه بودنه (و به نظر من اولین معیار هم نیست). چیزهای مهمتری مثل پشتکار، هوش اجتماعی، نظم و ... هم مهم هستند.

در رابطه با اون بحث مهندسی هم باید بگم که من نگفتم مهندس لازم نداریم. منطورم اینه که وزن مهندسها و دکترها نسبت به دانشجویان رشته های انسانی خیلی بیشتره و این باعث میشه پیشرفتهایی که انجام میشه حاصل مناسبی نداشته باشه. یعنی بسیاری از افراد نخبه می روند سراغ رشته های مهندسی و پزشکی و تعداد کمی برای رشته های استراتژیکی مثل مدیریت و ... باقی می مونند ;)

gissoo
06-10-2012, 09:36 PM
اینکه احسان میگه:"به فرهنگ جامعه یستگی داره" یا بهتره بگیم"ضعف فرهنگی" درسته. وقتی از خیلی از کنکوری ها میپرسی میخوای چی بخونی میگه بستگی به رتبه ام داره ولی یه المپیادی هم رشته وهم دانشگاهشو اسم میبره، اما میزان موفقیتش به عوامل زیادی بستگی داره که یکیش هدف گذاریه!مسایل روحی، اعتماد به نفس، پشتکار
، روحیه ی جنگجو وریسک پذیری.....
من یه المپیادی رشته ی زیست میشناسم که دبیر زیستش به خاطر نمره ی14ترم اولش میگفت امکان نداره قبول بشی ول کن به درست بچسب ولی این دختر جنگجو گفت:نه! مرحله اول قبول شد الان هم مرحله دوم بالای75%جواب داده!
در ضمن در مورد سیکل معیوب که گفتم خودم قبول دارم که آموزش بخصوص توسط اونایی که واقعا علاقمند اون درس هستن بهترین گزینه است ولی اینو به عنوان یه سوال یا چالش پرسیدم ، میخوام بدونم شما که بهترین های این راهین چه برنامهای برای آینده دارین!

المپیاد نجوم
06-10-2012, 10:03 PM
به نظرم این که یکی المپیاد بخونه ارتباط زیادی به خراب کردن نمره های مدرسش نداره و بعضی ها اینو یه بهونه کردن!اتفاقا آدم که المپیاد می خونه چون حجم درس خیلی بیشتر از درسای مدرسه هست و ایده زدناش خفنه دیگه خوندن درسای مدرسه تو یکی دو روز براش آسون میشه و راحت می تونه 19 یا 19.5 بگیره(مصداقش شیمی خودمون!).اینو به اون هایی می گم که می گن درس مدرسه چیه ما حوصلمون سر میره و...!درمورد بقیه ی حرفاهم من اصلا در جایگاه نظر دادن نیستم!و اطلاعی هم ندارم!دیگه همین!

erfan bayat
06-11-2012, 05:27 AM
بله درسای مدرسه و امتحاناش اسونن و میشه با یه شب نمره ی خوب اورد. اینجا کنکور که مشکل زا میشه چون اونی که المپیاد میخونه دیگه کنکور مثل المپیاد ادامه نمیده و اگه نتونه طلا بیاره و ادمی باشه که نتونه به وضعیت روحی قبل برگرده واقعا لطمه میبینه. ولی خوب خیلی از بچه ها به خاطر اینکه از درس مدرسه فرار کنن میرن المپیاد که این واقعا خوب نیست.
بله به قول یکی از دوستان المپیاد مثه اژدها کشی شده. همه میرن به اینو اون یاد میدن ولی خبر ندارن که اژدهایی وجود نداره!!
به هر حال مشکل از سیستمه نه از ماها. سیستمی که این المپیادو درست کرده هدفش این نیست که افراد نخبه و درس خونو شناسایی کنه بلکه هدفش چندتا مدال جهانی و...
پس خود سیستم هدفش دچاره مشکله چه برسه به ماها که اجزاشیم!!
فرهنگ جامعه غلطه. من نوعی اگه فرضا برم یه رشته ای که شاید پرت از عرف جامعه باشه.فردا که فارغ التحصیل شدم بر میگردم تو همین جامعه و رفتار جامعه علی الخصوص خانواده رو نسبت به خودم میبینم(البته افرادی بودن که واقعا این کارو کردن و موفق بودن ولی قبول کنید که کمن) وقتی این چیزارو میبینی میگی میتونستم انتخاب بهتری داشته باشم و شاید حسرت بخوری(همون برقه و ...)
من به شخصه فقط یه ادم دیدم که از اول دنبال علاقه خودش بوده و الانم تاریخ علم میخواد بخونه. پس تقصیر من و شما نیست و منم جدا از این فرهنگ نیستم

gissoo
06-11-2012, 06:10 AM
ببین عرفان جان، راستش من در مورد سن وموقعیتت چیزی نمیدونم و با خیلی از حرفات موافقم مثل همون فرهنگ که خودمم قبلا تاکید کردم.اما کی باید این چیزا رو تغییر بده؟اونی که میخواد تاریخ علم بخونه ،یااین کارش از رو لجبازیه که بعید می دونم، یا برای علاقش هدفی رو تبیین کرده و اطمینان داشته باش بهش میرسه. این آدم داره فرهنگ رو تغییر میده یا اون المپیاد زیستی که قبلا گفتم، قطعا سخته وزمان میبره اما یادت باشه یه دست صدا نداره،اگر چه همه تو این راه موفق نیستن ولی بستگی داره موفقیت رو چی تعریف کنی!
اگه موفقیت رضایت خونواده وداشتن یه شغل و رشته ی دهن پر کن و درآمد خوب و... باشه( اگرچه اینها واقعیت زندگیه)که اصلا جای بحثی نیست!

کیمیا.م
06-11-2012, 11:58 AM
به نظر من المپیاد به ادم راهکار حله مسأله رو یاد میده و اگه کسی بخواد المپیادُ صرفا یه راهی برای قبول شدن و رفتن به دانشگاه انتخاب کنه قطعا مشکلاتی در پی دارد!

erfan bayat
06-11-2012, 05:38 PM
ببین عرفان جان، راستش من در مورد سن وموقعیتت چیزی نمیدونم و با خیلی از حرفات موافقم مثل همون فرهنگ که خودمم قبلا تاکید کردم.اما کی باید این چیزا رو تغییر بده؟اونی که میخواد تاریخ علم بخونه ،یااین کارش از رو لجبازیه که بعید می دونم، یا برای علاقش هدفی رو تبیین کرده و اطمینان داشته باش بهش میرسه. این آدم داره فرهنگ رو تغییر میده یا اون المپیاد زیستی که قبلا گفتم، قطعا سخته وزمان میبره اما یادت باشه یه دست صدا نداره،اگر چه همه تو این راه موفق نیستن ولی بستگی داره موفقیت رو چی تعریف کنی!
اگه موفقیت رضایت خونواده وداشتن یه شغل و رشته ی دهن پر کن و درآمد خوب و... باشه( اگرچه اینها واقعیت زندگیه)که اصلا جای بحثی نیست!
من با حرف شما موافقم که با فرهنگ غلط پیش رفتن خودش غلطه ولی کار اسونی نیست چون داری با این فرهنگ غلط مبارزه میکنی و اونم ساکت نمیشینه و زورش کم نیست.
بله حرف زدنش اسونه و خیلی قشنگ ولی عمل کردنش سخته. همینجا افرادی که دارن نصیجت میکنن خودشون طلا دارنو برق و مکانیک خوندن (به شخص خاصی اشاره نکردم:))
من الان خودم مدال طلا دارمو در شرف انتخاب رشته.احتمالا مکانیکم برم. دوسم ندارم نجومو در سطح دانشگاه ادامه بدم حداقل الان. تازه به نظر من خیلی از افراد تو سن منم نمیدونن به چی علاقه دارن و فقط توهم میزنن.

gissoo
06-11-2012, 09:08 PM
برای من کلی سوال ایجاد شده یکیش اینکه چی شد که دنبال المپیاد نجوم رفتی؟ نگو فقط علاقه چون باور نمی کنم! خیلی از بچه های تو همین آوا هستن که حتی تو المپیاد شرکت نکردن! ! شاید اشتباه میکنم ولی اگه کسی عاشق آسمونه چطور توی مسابقه ای شرکت میکنه که جایزه اش رهایی از کنکوره ؟ میدونی من فکر نمی کنم مشکل توی نوعی، نفس المپیاد باشه، خوب آره متاسفانه المپیاد با همه ی ارزشهاش به وسیله تبدیل شده در حالیکه خودش هدف با ارزشیه. من خودم مادر یک پسر پیش دانشگاهی ام که المپیاد شیمی رو بین راه ول کرد،وقتی نجوم مرحله اول قبول شد خیلی راحت ولش کرد وگفت به درسام نمیرسم!! تا اینجا معلوم شد که اهل challenge نبوده! حالا هم درست مثل خودت فکر میکنه!!!!!!!!! میشه تو بگی چرا؟ دوست دارم بقیه هم کمک کنن تا مشکل این نسل ریشی یابی بشه:help::help:

کیمیا.م
06-11-2012, 09:09 PM
اینکه کسی المپیاد برای فرار از درس مدرسه انتخاب کنه,خوب در واقع داره خودشو گول میزنه8-} به نظر من اگه حتی کسی اولش اطمینان نداشته باشه که میخواد واقعا تلاش کنه یا نه بهتره که اصن شروع نکنه!

سیاره ی ناهید
06-11-2012, 10:20 PM
المپیاد فواید زیادی داره اما بزرگترین مشکلش اینه بچه ها المپیادی از گرفتن مدال طلا انقدر اطمینان دارن که کنکور و مدرسه را فراموش میکنن خوب شاید مدال نگیرن.

erfan bayat
06-11-2012, 11:14 PM
برای من کلی سوال ایجاد شده یکیش اینکه چی شد که دنبال المپیاد نجوم رفتی؟ نگو فقط علاقه چون باور نمی کنم! خیلی از بچه های تو همین آوا هستن که حتی تو المپیاد شرکت نکردن! ! شاید اشتباه میکنم ولی اگه کسی عاشق آسمونه چطور توی مسابقه ای شرکت میکنه که جایزه اش رهایی از کنکوره ؟ میدونی من فکر نمی کنم مشکل توی نوعی، نفس المپیاد باشه، خوب آره متاسفانه المپیاد با همه ی ارزشهاش به وسیله تبدیل شده در حالیکه خودش هدف با ارزشیه. من خودم مادر یک پسر پیش دانشگاهی ام که المپیاد شیمی رو بین راه ول کرد،وقتی نجوم مرحله اول قبول شد خیلی راحت ولش کرد وگفت به درسام نمیرسم!! تا اینجا معلوم شد که اهل challenge نبوده! حالا هم درست مثل خودت فکر میکنه!!!!!!!!! میشه تو بگی چرا؟ دوست دارم بقیه هم کمک کنن تا مشکل این نسل ریشی یابی بشه:help::help:
من اتفاقا اصن قبل از اینکه برم تو المپیاد نمیدونستم نجوم چیه و بدون اطلاع وارد شدم(داستانش طولانیه) ولی وقتی توی مسیرش قرار گرفتم علاقه مند شدم و شروع کردم خوندن با هدف طلا که خدا رو شکر رسیدم بهش. 2تا مسئله هست:1- ببینید به هر حال کسی که المپیاد میخونه بخش اعظمی از هدفش اینه که حالا که داره میخونه بزا یجوری بخونم که کنکورم معاف شم دیگه.هر کیم میگه به خاطر خودش بوده و در راه رضای خدا 99% الکی میگه.به نظر من خیلیم خوبه چیش بده مگه.2- من اگه علاقه نداشتم قطعا نمیخوندم اصلا پس هدفم قطعا فقط کنکوره نبوده
خلاصه میگم که من حرف شمارو قبول دارم و مشکل از منه. من اونقد شجاعت ندارم که بخوام با فرهنگ غلط مبارزه کنم. کسی که اینکارو میکنه تحسین میکنم و کسی که نمیکنه رو سرزنش نمیکنم.

gissoo
06-11-2012, 11:30 PM
من اتفاقا اصن قبل از اینکه برم تو المپیاد نمیدونستم نجوم چیه و بدون اطلاع وارد شدم(داستانش طولانیه) ولی وقتی توی مسیرش قرار گرفتم علاقه مند شدم و شروع کردم خوندن با هدف طلا که خدا رو شکر رسیدم بهش. 2تا مسئله هست:1- ببینید به هر حال کسی که المپیاد میخونه بخش اعظمی از هدفش اینه که حالا که داره میخونه بزا یجوری بخونم که کنکورم معاف شم دیگه.هر کیم میگه به خاطر خودش بوده و در راه رضای خدا 99% الکی میگه.به نظر من خیلیم خوبه چیش بده مگه.2- من اگه علاقه نداشتم قطعا نمیخوندم اصلا پس هدفم قطعا فقط کنکوره نبوده
خلاصه میگم که من حرف شمارو قبول دارم و مشکل از منه. من اونقد شجاعت ندارم که بخوام با فرهنگ غلط مبارزه کنم. کسی که اینکارو میکنه تحسین میکنم و کسی که نمیکنه رو سرزنش نمیکنم.

به به سلام، كسي كه كمك نمي كنه شايد خودمون حلش كنيم!
اتفاقا مشكل از تو نيست،مگه شما وظيفه اي جز دانش آموزي دارين؟ تازه علاوه بر اون طلاي المپيادم گرفتي، خوب تا اينجا سوپرمني!:sSig_woohoo2:اما اينكه حالا چي مي خواي كه مجبوري با فرهنگ غلط مبارزه كني؟سوال اينه!!!

Astronomy
06-11-2012, 11:54 PM
از نظر من المپیاد نجومی ها دو دسته هستند!

1- اول المپیادی شدن، بعد نجومی: این افراد معمولا افرادی بسیار سخت کوشن، و معمولا هم بسیار موفق اند، اکثر کسایی که مدال میارن (مخصوصا طلا ها) از این دسته هستند!

این افراد اول اومدن دیدن درس مدرسه براشون کمه!! گفتن بریم یه المپیاد بخونیم ببینیم چیه! رفتن دیدن نجوم اسمش باحاله (یا هر دلیل غیر نجومی دیگه!) اومدن رفتن المپیاد نجوم خوندن، و بعد از یک مدتی هم علاقه مند شدن! (یا بعضی هم نشدند!!!)

2- اول نجومی شدن، بعد المپیادی: این افراد از عاشقان نجوم هستند که از اول هم نجوم رو دوست داشتند، دقت کنید! نجوم، نه المپیاد نجوم! و بعد با المپیاد آشنا شدن و رفتن سمتش!

که خودشون هم بر چند دسته هستند:

الف) اونایی که بعد از یک مدت علاقه مند میشن به المپیاد و اگه با سخت کوشی ادامه بدند موفق هم هستند (حتی موفق تر از اون دسته اول!)

ب) اونایی که هیچ علاقه ای به المپیاد پیدا نمیکنن و المپیاد نجوم رو همون المپیاد فیزیک میدونن فقط در ابعاد نجومی!! (از جمله خودم!) معمولا هم موفق نمیشن (چقدر به خودم امید وارم :دی)، و آخرا حتی به برنز هم راضی هستند!

تنها دلیلی که باعث میشه ادامه بدن خلاصی از کنکور هست و اینکه آینده فعالیت های نجومی خودشون (معمولا آماتوری) رو در این میدونن که در یک دانشگاه خوب بتونن به یک جایی برسن تا با خیال راحت و امکانات بیشتری که در اختیارشون قرار میگیره بتونن از نجوم لذت ببرن!!

و متاسفانه امکانات بیشتر برای نجوم آماتوری، در اختیار کسایی قرار میگیره که نجوم حرفه ای (همون نجوم ریاضیاتی! وگرنه به نظر من حرفه ای ترین کار تو نجوم خوب رصد کردن هست، نه مسئله حل کردن!!) رو تونستن در حد بالایی یاد بگیرن! و همین هم باعث به وجود اومدن گروه (ب) میشه!

خودم به شخصه اگر میدونستم که حتی اگر تو دانشگاه شریف درس نخونم امکانات نجوم آماتوری و رصدی رو به اندازه کسی دارم که اصلا فقط دیپلم داره! اصلا سمت المپیاد هم نمیرفتم!!!!

میخواستم یه جور بنویسم که آخرش یه نتیجه ای بگیرم! اما هر جور فکر کردم دیدم خود متن یه نتیجه هست!! خودتون هرچی برداشت کردین دیگه ...!

Ehsan
06-12-2012, 04:49 AM
اولا
من قبول ندارم المپیادی ها به نجوم علاقه ندارند یا نداشتند! دست ِ کم در مورد ِ خودم و چند تا از هم دوره ای هام (از جمله همین فواد) رو می دونم که قبل از المپیاد ، نجوم کار می کردند!

(با وجود ِ این که می دونم ادامه ی ِ این بحث هیچ ربطی به فواید و مضرات المپیاد نداره ولی چون پیش اومده ادامه می دم!)

شاید من چون توی ِ جو ِ برقی ها زیادم بودم بتونم در این مورد بیشتر کمک بکنم.

بگذارید اول جو ِ دانشکده ی ِ برق رو توصیف کنم: کم نیستند کسانی که حاضر اند 1.5 ساعت با استاد کلنجار برند تا در یکی از سوالات ِ 100 نمره ای ِیک امتحان، 2 نمره به سوال اضافه کنند!! یعنی چیزی در حد هزارم ِ نمره ی ِ کل ِ امتحان! و وقتی استاد بهشون می گه واقعا ارزشش رو داشت که 1.5 ساعت کل کل کنی تا به قدر پشه به نمره ات اضافه بشه طرف جواب می ده بله داشت!! (تو یه همچین جوی هستیم ما!!!)

بیشتر ِ دلیل ِ این جو هم اتفاقی هستش که در آخر ِ چهار سال ِ لیسانس قرار هست رخ بده: پذیرش گرفتن از استنفورد یا ام آی تی یا هر دانشگاه ِ بسیار خفن ِ دیگه که البته یکی از معیارهاشون نمره است!!!! و به همین دلیل بیشتر ِ دانشجویان خودشون رو تو دانشکده ی ِ برق می کشند تا بتونند بروند اونجاها! حالا بیایید برگردیم عقب:

جو ِ آخر: رفتن به دانشگاه ِ خوف!
جو ِ قبلیش که به خاطرش ایجاد می شه: نمره محوری و خر خوانی!
جو ِ قبلیش : رفتن به برق!
جو ِ قبلیش: کنکور (یا المپیاد) رو ترکوندن!

متاسفانه در هیچ کدوم از دوران ِ جوی که بالا گفتم طرف آخرش رو نمی بینه! خیلی بصیرت داشته باشه جو ِ بعدی رو می بینه! و در اغلب ِ موارد اصلا فراتر از جوی که توش هست رو نمی بینه!!!!

مثلا الان در دوران ِ جوی که من توش هستم ملت بیشترشون فقط این رو می بینند که باید نمره بیارند! دلیلی هم واسش ندارند!

یا مثلا در دوران ِ جوی که کنکوری ها توش هستند اینه که باید کنکور رو بترکونند! و دلیلی هم واسش ندارند!!! و ....

این جو گیری ها و بی فکر و ربات وار عمل کردن ها گاهی این قدر شدید می شه که ملت حتی می رن اونجا (ام آی تی و استنفورد ) و به قدری می ترکونند که رئیس ِ دانشگاه ِ استنفورد می گه بهترین دانشکده ی ِ جهان که مهندسین ِ برق رو در مقطع ِ زیر ِ لیسانس تربیت می کنه دانشکده ی ِ برق ِ دانشگاه ِ شریف هستش! دلیلش هم چیزی نیست مگر این که از آزمون ِ ورودی ِ دکتری ِ دانشگاه ِ استنفورد از 40 نفر ورودی 15 نفر از برق ِ شریف بودند!!! (یعنی خروجی ها رو دیدن! و البته خود ِ این یک نکته ی ِ جالب داره که پیمان جان هم اشاره کردند: دلیل ِ این که بهترین های ِ مهندسی برق از ایران هستند هیییییییچ ربطی به نظام ِ آموزشی ِ مزخرف ِ دانشکده ی ِ برق نداره بلکه دقیقا به این مربوط می شه که خفن ترین و باهوشترین انسانهای ِ ما فقط به دلیل ِ تربیت ِ غلط و فرهنگ ِ غلط ِ جامعه پا می شن می رن مهندسی تا از ایران برن به جای ِ این که بمونند ایران و رشته هایی مثل ِ مدیریت و اقتصاد و علوم انسانی بخونند!!!)

و این باعث شده دانشکده ی ِ برق چیزی نباشه مگر پلی برای ِ رفتن از ایران!! (چرا باید بهترین دانشکده ی ِ برق ِ جهان هییییییییچ فایده ای برای ِ مملکت ِ خودمون نداشته باشه!!! :( )

حالا این که چطور می شه از این جو گیری و رباطی عمل کردن ها دوری کرد دیگه از فیلد و توانایی ِ من خارجه و باید روانشناس ها و اینا نظر بدن اما به نظر ِ شخصی ِ خودم یکی از راه هاش اینه:

خانواده هایی که این موجودات رو تربیت کردند هی ازشون نمره خواستن و هی موفقیت ِ اجتماعی! و این ها هم در همین قالب انصافا خوب تربیت شدند و نمره بیار های ِ خوبی هستند و هدفی در زندگی غیر از موفقیت ِ اجتماعی ندارند!!! تربیت ِ خانواده باید عوض بشه!!

ــــــــــ
یک نکته: شاید دوستان بگن تو که داری این قدر خوب حرف می زنی خودت چرا رفتی برق؟!؟
سوال ِ خوبیه و البته جوابش برای ِ من آزار دهنده است!
و چون آزار دهنده است بهش جواب نمی دم:Psmiley: و اعلام می کنم جوابش شخصیه و به کسی ربطی نداره! فقط در همین حد بگم که ربطی به جوگیر شدن و این که همه می رن برق پس منم برم نداره و دلیلش اون نبوده!

اما دو تا نکته رو هم در نظر داشته باشید:

1. هر کسی که می ره برق اهدافش جو گیری نیست! رفیق دارم خرخون، شدید! و اگر کسی از دور بشناسدش می گه بابا این از اون جوگیرهاست که رفته برق!!! خوب باید بگم من که می شناسمش و می دونم هدفش از برق رفتن خیلی متعالی تر بوده! پس راجع به هر کسی که رفته برق اظهار ِ نظر نفرمایید لطفا!

2. کسی که دلش علم و فیزیک می خواد الزاما با فیزیک خواندن در دانشگاه بهش نمی رسه! شخصا خیلی شدید فیزیک رو در خارج از قالب دانشگاه دارم ادامه میدم و از این وضع راضیم! و این که اینها اموری است شخصی و به آدم به آدم فرق داره! یک فرمول برای ِ همه جواب نمیده!

gissoo
06-12-2012, 07:46 AM
نمی دونم چرا تو جامعه ی ما یه فرهنگی رایج شده واون محکوم وسرکوب کردن آدمای موفقه! اونایی که پولدارن.....،اونایی که برق می خونن.....،اونایی که المپیادین.....،اونایی که طلا می گیرن.....،اونایی که میذارن از مملکت میرن.....،اونایی که ام آی تی درس میخونن.....!؟
اینجا قرار نیست آدمای موفق محاکمه بشن وموفقیتاشون زیر سوال بره! من شخصا به همه ی موارد بالا وافرادی از این دست تبریک میگم ودستشونم میبوسم.برای من افتخاره که با شماها حرف میزنم کاشکی بجای مهندس یه آسیب شناس اجتماعی بودم. اگر چه الان از سمت مادریم استفاده میکنم! احسان درست میگه شاید فرهنگ نمره محور ما روباتای موفقی پرورش داده، اما حالا وقت این حرفا گذشته نسل آینده تو دستای شماس ،شمایی که از کنکور و المپیاد عبور کردی باید چراغهارو برای عرفانی کی داره میاد دانشگاه یا اونایی که میان سراغ المپیاد روشن کنی،.
همینکه یه جایی مشکلات پیش رو مطرح میشه، ومیتونین کنار هم هدفهایی رو تعیین کنین پس میتونین باهم پیش برین.احسان عاشق فیزیکه، خیلی عالیه ولی فکر کن فقط مطالعه وانفرادی دنبال علم رفتن تا کی؟
میدونین یکی از مسایل جامعه ی ما(از دید محقیقین) نداشتن قابلیت انجام کار گروهیه؟! دقت کردین ما توی ورزشهای انفرادی موفق تریم؟چرا شما نخبه ها اهداف مشترکی تعیین نمی کنین و....؟
فکرنمی کنم تا گذر بعدی هم که منتظر بمونیم هیچ مسيؤلی کاری انجام بده!
به نظر من برنامه چشم انداز بیست ساله رو شما مینویسین، اونا فقط منتشرش میکنن!
خب، به اندازه ی کافی از بحث منحرف شدیم فکر کنم با همت عالی آقای امام باید یه تاپیک برای این موضوع باز بشه ، برگردیم سر بحث فواید ومضرات المپیاد!

soroosh
07-03-2012, 10:10 PM
به نظرم تنها مشکلی که به وجود میاد اینه که ممکنه بچه ها یه مدت دپرس بشن

فوایدش هم اینه که بچه ها یاد میگیرن درسو حفظ نکنن و دیدشون نسبت به درس عوض بشه

gissoo
08-15-2012, 01:06 PM
خب با نزديك شدن به زمان برگشت قهرمانهاي المپياديمون سيل سوالها به سمتشون هجوم مي آورد!

سوال اولي كه براي من پيش آمده اين هست كه با توجه به تجربه تان از اين سفر و ارتباطتان با همسن و سالهاي خودتان از كشورهاي ديگر المپياد و فوايد و مضراتشو چطور ميبينين؟!

دوم اينكه اگر الان دو سه سال پيش بود بازم براي المپياد نجوم ميخونديد؟

سوم اينكه تا چه اندازه از روش هاي يادگيريتون راضي بوديد؟ اگر اشكالاتي داشت برامون بگيد تا چراغ راه آيندگان باشيد!:دی

.......بازم هست حالا بگذاريم خستگيشون در بره!

Moris75
10-05-2012, 07:43 PM
خب به نظر من المپیاد تماما فایده می باشد چون واقعاتا سال دوم که برای کنکورخواندن زوده بعد از اون هم اگر موفق نشی می تو نی دروس عمومی روسریع جمع کنی و یک رتبه خوب در کنکور بیاری که آخرش حداقل اونایی که المپیاد رو دوست دارند کلی خاطره خواهند داشت که یک دوره در دبیرستان بهشون خوش گذشته یا شاید بخوان در دانشگاه هم رشته المپیادی خود را دنبال کنند.

Amir Shayan Nejati
10-06-2012, 05:00 PM
خب به نظر من المپیاد تماما فایده می باشد چون واقعاتا سال دوم که برای کنکورخواندن زوده بعد از اون هم اگر موفق نشی می تو نی دروس عمومی روسریع جمع کنی و یک رتبه خوب در کنکور بیاری که آخرش حداقل اونایی که المپیاد رو دوست دارند کلی خاطره خواهند داشت که یک دوره در دبیرستان بهشون خوش گذشته یا شاید بخوان در دانشگاه هم رشته المپیادی خود را دنبال کنند.
بله موافقم...به نظرم بااین سیستم آموزشی مزخرف ماکه یه سری درسوکه هیچ فایده ای برامون نداره بایدبرای کنکوربخونیم بهترین راه المپیاده....
من خودم تواین یه سال ونیمی که دارم المپیادمیخونم هرروزباشوروشوق سرکلاس میرم وبرام تکراری نمیشه...
واقعانمیدونم اگه المپیادنمیخوندم الان بایدچجوری دبیرستانوبااین درسای چرتش تحمل میکردم!!!!!!!!!!!!!
تازه هیچکس به المپیادی به دیدیه خرخون کنکوری نگاه نمیکنه چون المپیادی هادانشگاه روبهترمیگذرونن ازکنکوریایی که خرزدن...

soroosh
10-06-2012, 10:57 PM
من کاملا با شما موافقم
البته بد نیست که یه خرده آروم تر برخورد کنید
کنکوری ها هم شاید فقط خر نمی زنند و در کنارش کلی کار دیگه می کنند شما که از همه خبر ندارید

پیمان اکبرنیا
10-06-2012, 11:12 PM
از نظر من سیستم المپیاد فرق چندانی با کنکور نداره در هر دو امکانش هست که با خلاقیت کم و صرفا حل کردن حجم زیادی مساله های مشابه موفق شد. در هر دو آزمون افرادی باهوش و خلاقیت پیدا می شوند و موفق می شوند ولی بسیاری از این افراد هم هم موفق نمی شوند و به جای آنها افرادی که سوال بیشتر دیده باشند قبول می شوند که خلاقیت محسوب نمیشه و شاید به نوعی حاصل از تلاش زیاد و دسترسی به منابع زیاد باشه. بستگی داره چه چیزی را ارزش بدونید. در کشور ما کل سیستم آموزشی بر پایه اطلاعات بنا شده نه خلاقیت. تقصیر دانش آموزان هم نیست البته....

Moris75
10-07-2012, 04:31 PM
از نظر من سیستم المپیاد فرق چندانی با کنکور نداره در هر دو امکانش هست که با خلاقیت کم و صرفا حل کردن حجم زیادی مساله های مشابه موفق شد. در هر دو آزمون افرادی باهوش و خلاقیت پیدا می شوند و موفق می شوند ولی بسیاری از این افراد هم هم موفق نمی شوند و به جای آنها افرادی که سوال بیشتر دیده باشند قبول می شوند که خلاقیت محسوب نمیشه و شاید به نوعی حاصل از تلاش زیاد و دسترسی به منابع زیاد باشه. بستگی داره چه چیزی را ارزش بدونید. در کشور ما کل سیستم آموزشی بر پایه اطلاعات بنا شده نه خلاقیت. تقصیر دانش آموزان هم نیست البته....
هر چه باشد المپیاد بهتره و به نظر من هرکی در دوران تحصیل دبیرستان تجربه المپیاد را نداشته ضرر بزرگی کرده بخصوص بچه های با استعداد و علاقه مند

A.ALAVI
12-10-2012, 07:40 PM
امروز دلم از خیلی از اتّفاقای دور و برم گرفت!
تو این فکرم که از وقتی که المپیاد به صورت آکادمیک در بسیاری از مدارس راه افتاده دیگه اون المپیاد قبلی نیست!دیگه دانش آموزش المپیادی نیست! یه نفره مثل کنکوریا!
راستش بدترین قسمت المپیاد نامردیایی که آدم توش میبینه!
خیلی ببخشید که صریح میگم ولی کثافت کاریایی که بعضیا تو این راه میکنن،دل آدمو خیلی میشکنه!
خیلی از نامردیایی که میکنن،برا نابود کردن همدیگس!مثلاً بهت اطّلاعات غلط میدن،سوالو برات غلط حل میکنن!
آدم باید وقتی میخواد از در المپیاد بیاد تو این یادش باشه که:

وقتی تو یه مبحث به کسی کمک می کنی،ده برابر تسلّط خودت روی اون مطلب بالا میره...

Zahra Shakeeb
05-13-2013, 03:51 PM
کسی که نجوم رو دوست داشته باشه براش فرقی نمیکنه که موضوع فعالیتش چی باشه! میخواد واسه المپیاد باشه میخواد برای علاقه اش باشه!
منم برای المپیاد خوندم و هیچ رقابتی هم با کسی نداشتم و تنها منبع هم اینترنت بود و بعدا نجوم کروی!
درسته تو المپیاد قبول نشدم و چیزای دیگه ای رو بدست آوردم! اینکه قرار نیست همیشه اول بود!یاد فیلم جنگجوی درون افتادم! پسری بود که همه چیزش فقط قهرمانی در مسابقات ژیمناستیک بود ولی با کمک یه پیرمرد تونست راه زندگی شو پیدا کنه و نتیجه گرفت که خوده اول شدن زیباست ولی بهتر از اون راه رسیدن به هدفه! البته این واسه منم تکرار شد و به بهانه ی اول شدن تونستم به نجوم فرمولی علاقه مند بشم!و باعث شد از اماتور بودن بدم بیاد! ( فکر میکنم آماتور بودن یه جور درجا زدنه!)
بلاخره اینم از تجربیاتم!

درسته اولی نمیشیم ولی چیزایی زیادی یاد گرفتیم! فیزیک ریاضی نجوم استدلال منطقی تر شدن!
البته آماتور بودن به هیچ وجه جا زدن نیست من خودمم اصلا دوس ندارم آماتور باشم ولی افراد بسته به علاقشون نجوم رو دنبال می کنن و شاید آماتور ها علاقه کم تری نسبت به حرفه ای ها دارن.
به هر حال منجم آماتور بودن بهتر از نشناختن نجومه. شاید باورتون نشه ولی من کسایی رو دیدم که فکر می کردن خورشید سیاره س!! تازه همسن خودمم بودن!

platopluto
05-29-2013, 12:01 PM
نجوم انصافا المپياد سختيه
همه چيز توش هست و به نظرم فوايدش قوي شدن دروس رياضي و فيزيكه
و مضرات هم كه خب طرف فقط براي المپياد ميشه و ي جورايي فك ميكنه غير همه س! همه شون نه، بعضياشون

aysa
05-29-2013, 10:58 PM
فك كنم المپياد(نجوم)يه عالمه فايده داره به جز يه مورد اونم برا بعضيا.
فايده هاش اينن كه سطح علميتون در نجومو رياضيو فيزيك و... كه خودتون ميدونين داره.
يه عالمه خوندنش كيف ميده.وباعث آرامشه
برا كسايي كه شغل آيندشون ستاره شناسي هست يه آمادگيه.واونهارو با نجوم آشنا ميكنه وبا افراد مختلف نجومي آشنا شده و به سمت رقابت سالم ميره
مدال آوردنشونم كه خودتون ميدونين!و...
ومضراتشم اينه كه كسي كه وقتشو واسه المپياد ميذاره ممكنه از كنكور عقب بمونه وبا توجه به اومدن امتحان به سال دوم اونم حل شده.
فقط اگه ازش درست استفاده بشه ديگه.خيليا با اهداف ديگه ميان و حق بقيه رو ضايع ميكنن!

soroosh
05-29-2013, 11:22 PM
این که میگین با اوجه به اومدن سال دوم حل شده فقط برای کسی هستش که سال دوم طلا بگیره وگرنه یه جورایی بدتره

A.ALAVI
05-29-2013, 11:54 PM
سروش راست میگه! کجا حل شده!؟
به هر حال باید یه فیلتری برای دانشگاها باشه یا نه؟!
کسی که المپیاد میخونه ،مخصوصاً نجوم، باید ریسک همه چی رو بپذیره! مثلاً فردا بیان بگن میخوایم هر سال امتحان تستی بگیریم یا هر برنامه ی دیگه ای!
به خاطر همین باید حواس آدم به همه چی باشه!
امّا لذّتی که تو خوندن علمی که بقیه تو این سن «نمی تونن» یاد بگیرین،با هیچ چیز قابل قیاس نیست!
المپیاد نجوم برای کسی که از بچّگی عاشق اون بوده بسیار لذّت بخشه!!
چون چیزی که تا الان توصیفی خونده؛ با فرمول میفهمه و میشناسه!

gissoo
05-30-2013, 01:01 AM
يادمه شايد پنج شش ماه پيش هم كه تو تب و تاب مرحله دوم المپياد دوره ی قبل بوديم اين بحثها صورت گرفت، پيشنهاد ميكنم دوستان حتما تاپيك را از ابتدا مرور كنند چون به پيشبرد و جهت دهی بحثشان كمك خواهد كرد :دی

A.ALAVI
05-30-2013, 01:18 AM
يادمه شايد پنج شش ماه پيش هم كه تو تب و تاب مرحله دوم المپياد دوره ی قبل بوديم اين بحثها صورت گرفت، پيشنهاد ميكنم دوستان حتما تاپيك را از ابتدا مرور كنند چون به پيشبرد و جهت دهی بحثشان كمك خواهد كرد :دی
بله شبیه این بحث ها در این تاپیک زیاد مطرح شده اند امّا نکته ای که هست؛ نوشتن این مطالب و پاسخ به اونها مثل مراحل زاده شدن پروانه و خروج از پیله هستش!
یعنی تو هر مقطع زمانی(سال اوّل؛سال دوّم؛قبل مرحله 1؛قبل مرحله2و...) قطعاً سوالات و پاسخ افرادی که درگیر هستند مختلف خواهد بود!
و این درگیری افراد به افرادی که در آینده و در همین مقطع درگیر خواهند شد؛مورد استفاده قرار خواهد گرفت :دی

aysa
05-30-2013, 08:50 AM
من به اين دليل ميگم حل شده كه كسي كه سال دوم امتحان رو ميده يه تصوري از خودش تو اين موضوع پيدا ميكنه.اگه ببينه واقعا ميتونه واسه سوم آماده ميشه اگه تواناييش رو نداره ولي ميكنه و واسه كنكور آماده ميشه.
اين طور كه شماها با اين روحيه ي اميدوار كننده ميگين همه رو از المپياد فراري ميدين!

A.ALAVI
05-30-2013, 11:14 AM
اتّفاقاً من کسی رو میشناسم که سال دوّم قبول نشد امّا سال سوّم طلا یک شد!!
میخواستم بگم سال دوّم معیار نیست! بلکه تلاش آدم؛خود شناسی و حرف مشاورا (اونم نه خیلی) مهمّه!
اگه کسی تخریب روحیه شده من عذر میخوام! حقیقت اینه که المپیاد نجوم شیمی یا فیزیک نیست که مستقیم تو کنکور بدرد بخوره!!
امّا المپیاد نجوم مزیّتی که داره اینه که آدمو به یه دید بسیار جامع نگرانه میرسونه! من سر کلاسای مشترک با المپیاد های دیگه به وضوح دیدم اونجوری که نجومیا دید به همه چیز دارن هیچ کس نداره!

arashgmn
05-30-2013, 12:29 PM
ببینید این موضوع که ممکنه آدم به خاطر المپیاد خوندن ، از درس های سال سوم بزنه و از کنکور عقب بمونه ، تنها مربوط به نجوم نیست. مربوط به همه المپیادهاست. در حقیقت المپیاد از این منظر یه ریسک به حساب میاد. البته این که این ریسک چقدر خطرناک باشه به خود آدم بر می گرده .

مثلا یکی کل زندگیش رو میاد می ذاره رو المپیاد. بعد یهو می بینی طلا نمیشه. خوب خیلی جبران این زمانی که المپیاد خونده ، براش سخت میشه. اما یکی دیگه از یه المپیاد خوشش میاد و میره دنبالش. اما همیشه تو ذهنش این هست که حالا اگر هم طلا نشدم ، کنکور هست ... بدبخت نشدم که ! این آدم حالا طلا هم نشد ، خیلی ضربه روحی نمی خوره و میره سراغ کنکور. به همین سادگی؛ انگار نه انگار.

aysa
05-30-2013, 02:37 PM
مهم نيست كه سال دوم قبول بشین يانه.وقتي ميرين و سطح امتحان رو ميبينين حتي اگه قبول نشین ميدونين حداقل واسه سال بعد چي بخونين واين كه واقعا ميتونين بخونين يانه! شايد اون شخصي كه شما ميگين فهميده چي بخونه وميدونسته كه تواناييش رو داره.ولي بهتر اينه كه شخص كل وقتشو واسه المپياد نذاره.چون همون طور كه گفته شده عواقبي داره!

m.najabat
09-17-2013, 10:04 PM
المپیاد ریسک نیست و جبرانش هم خیلی اسون هستش(البته به نظر من). یه نفر میاد سه سال عمر میزاره واسه المپیاد و اگه در بدترین شرایط قرار بگیره نمی تونه مدال بگیره؛ خوب ولی سال پیش دانشگاهی رو میتونه بشینه واسه کنکور بخونه. نهایتش اینه که یه سال سختی میکشه و بعد دیگه خلاص. حالا من نمی دونم این کجاش ریسک هستش؟ (البته با احترام به نظر اقای گلمحمدی که خودشون استادی هستند)

Astronomy
09-17-2013, 10:46 PM
المپیاد ریسک نیست و جبرانش هم خیلی اسون هستش(البته به نظر من). یه نفر میاد سه سال عمر میزاره واسه المپیاد و اگه در بدترین شرایط قرار بگیره نمی تونه مدال بگیره؛ خوب ولی سال پیش دانشگاهی رو میتونه بشینه واسه کنکور بخونه. نهایتش اینه که یه سال سختی میکشه و بعد دیگه خلاص. حالا من نمی دونم این کجاش ریسک هستش؟ (البته با احترام به نظر اقای گلمحمدی که خودشون استادی هستند)

آقا یا خانم m.najabat من الان دقیقا توی این شرایط هستم! شما چطوری این حرف رو میزنید؟!

توی تابستون معلم های مدرسه میان پیش دانشگاهی رو درس میدن و میگن که دوم و سوم رو چون یک بار کامل خوندید دوباره توی تابستون یک دوره ی کوچیک بکنید

یعنی بخوام با برنامه ی معلم ها یا قلمچی و گزینه 2 یا هرجای دیگه پیش برم نمیرسم!

توی همین 15 روز آخر شهریور که کلاس ها تعطیل بود طبق برنامه باید دوم و سوم رو تموم میکردم میذاشتم کنار تا بعد از عید

در حالی که همکلاسی هام تونستن این کار رو بکنند اما من دوم رو هم نتونستم ببندم و سوم رو شروع نکردم، چه برسه بخوام تموم کنم!

اگر میگید برای نهایی باید سوم خونده میشد ... متاسفانه نحوه اعلام نتایج جوری بود که من موقع امتحانات نهایی هنوز امید داشتم به قبول شدن

و نهایی رو با یک نمره ی ضعیف فقط گذروندم که فقط بگذره! هم 25% از تراز کنکورم رو به نوعی از دست دادم و هم کلی عقب موندم!

برای همین همینجا به تمام دوستان شهرستانی که در اطرافشون امکانات کافی رو نمیبینند

یا در خودشون نمیبینند که بتونن بدون امکانات کافی مدال بیارن پیشنهاد میکنم اصلا سمت المپیاد نرن!

msalek
09-17-2013, 11:01 PM

اگه معدل دخالتی نداشت در کنکور، آره میشد یه چیزی گفت. اما این معدل خیلی تاثیر گزاره :|

اما اگر هم به مدرسه برسیم و هم المپیاد (خوندن برای المپیاد خودش سخت هست، حالا کارهای مدرسه رو هم اضافه کن بهش!) خیلی عالی هستش.

آقای آراسته دارای مدال طلای جهانی زیست، معدلش هم 19.80 بوده!

کار نشد نداره، اما خیلی سخت خواهد بود. :) :)

m.najabat
09-17-2013, 11:42 PM
ولی من باز میگم هیچ کار سختی در کار نیست فقط یه برنامه ریزی دقیق می خواد...همین

m.najabat
09-17-2013, 11:52 PM
اول این که من میلاد هستم.
دوم : خوب خیلی از دوستان گفته بودند که نهایی رو خوب بخونید حتی یادم هست پارسال تو وبلاگ تیم جهانی اقای گلمحمدی نقشه پیام گذاشته بود که نهایی رو خوب بخونی. این جا باید به عقب برگردید ببیند که کجا اشتباه کردید
در مورد کلاس هایی هم که گفتید من اصلا اعتقادی به این کلاس ها ندارم چه برسه برنامه هاشون رو اجرا کنم...من ترجیح میدم برنامه ی خودم رو بنویسم و اجرا کنم و این مطلب رو هم از روی تجربه ی شخصی میگم : اگه خودتون برنامه بنویسد و پیش برید موفق تر خواهید بود تا این که معلمتون و مشاور بهتون برنامه بده.

Astronomy
09-18-2013, 02:05 AM
اول این که من میلاد هستم.
دوم : خوب خیلی از دوستان گفته بودند که نهایی رو خوب بخونید حتی یادم هست پارسال تو وبلاگ تیم جهانی اقای گلمحمدی نقشه پیام گذاشته بود که نهایی رو خوب بخونی. این جا باید به عقب برگردید ببیند که کجا اشتباه کردید
در مورد کلاس هایی هم که گفتید من اصلا اعتقادی به این کلاس ها ندارم چه برسه برنامه هاشون رو اجرا کنم...من ترجیح میدم برنامه ی خودم رو بنویسم و اجرا کنم و این مطلب رو هم از روی تجربه ی شخصی میگم : اگه خودتون برنامه بنویسد و پیش برید موفق تر خواهید بود تا این که معلمتون و مشاور بهتون برنامه بده.
من کلاس بیرون رو نمیگم، مدرسه رو میگم!

m.najabat
09-18-2013, 06:33 AM
باشه اصلا فرقی نمیکنه؛ مدرسه هم بیرون خونه هستش. یه برنامه ی دقیق همه چی رو درست میکنه و هیچ وقت هم دیر نیست. مثال خانم سارا عقیلی زاده رو میگم که سال 90 طلا شد و در برزیل برنز گرفت: ایشون می گفتند که وقتی وارد دوره ی تابستانه شدیم حتی بعضی مبحث ها رو شروع نکرده بودیم ولی خوب دیددیم که مدال جهانی گرفتن

msalek
09-18-2013, 11:45 AM
ولی من باز میگم هیچ کار سختی در کار نیست فقط یه برنامه ریزی دقیق می خواد...همین

میلاد جان، داداش گلم ، اینایی رو که میگیم واسه اینه که فردا پشیمون نشی.
خیلیا هستن که بعدا ضربه شدیدی خوردن بخاطره همین طرز فکر.

به نظر من بهترین کار اینه که همین یکی دو سال رو سخت بگیریم، هم به مدرسه یرسیم و هم االمپیاد تا بعدا افسوس نخوریم :) :) :) :)

m.najabat
09-18-2013, 07:18 PM
محمد شما این دو سال رو سخت میگیری ولی من از یه سال پیش سخت گرفتم و شروع کردم...پس کسی هم قراره پشیمون بشه منم . در ضمن همین خوندن نجوم واسه من حال میده نه مدالش . تو که یه سال همکلاس منی از همه بهتر میدونی محمد جان تو این یه سال چه قدر به اب و اتیش زدم...ولی در کل اگه مدال هم نگیریم باز نجوم خودش یه چیز دیگه است.

پیمان اکبرنیا
09-18-2013, 09:07 PM
دوستان عزیز

اگر المپیادی‌ها در کنار المپیاد، درسهای مدرسه را هم در حد نیاز بخونند و یاد بگیرند، من مطمئنم که مشکلی براشون پیش نمیاد :) راه حلش هم اینه که سعی کنند کلاسهای درسهای مدرسه را نپیچونند و سر کلاس درسها را یاد بگیرند و درسی برای خونه باقی نمونه :) اینجوری برای کنکور دچار مشکل نمی‌شوند ;)

متاسفانه خیانت بسیار بزرگی که برخی از مدارس به دانش آموزانشون می کنند، معاف کردن بچه ها از تقریبا همه درسهای مدرسه است برای نتیجه گرفتن در المپیاد! بچه‌ها فکر می کنند اگر از همه درسها معاف باشند این لطف مدرسه است در حالی که این کار اصلا درست نیست. این نتیجه گرایی صرف برخی از مدارس واقعا برای بسیاری از بچه ها مخربه! سیستم آموزشی باید طوری باشه که اگر کسی طلا نشد برای کنکور با مشکل جدی مواجه نشه و بتونه به بقیه برسه :)

متاسفانه برخی از مدارس به فکر بچه ها و آینده اونها نیستند بلکه فقط به فکر خودشون هستند. اینه که حاضرند به صورت عمد یا غیر عمد آینده عده‌ای را خراب کنند. درسته عده ای از بچه ها در این سیستم طلا می شوند و از کنکور معاف، ولی درصد زیادی که طلا نشدند واقعا ضربه می خورند.

مدرسه‌ی خوب از نظر آموزشی مدرسه‌ای هست که وقتی تعدادی دانش آموز تحویل میگیره، بتونه درصد زیادی از اونها را به دانشگاه و هدفشون برسونه و موفق کنه. حالا چه از طریق کنکور چه المپیاد چه راه‌های دیگر :) نگاه مدارس باید کیفی باشه نه کمی :)

در نتیجه توصیه من اینه که تعادل بین المپیاد و دروس کنکور را حفظ کنید :) درسته وزنه به سمت المپیاد سنگینه ولی باید درسها را در حد مورد نیاز یاد گرفت ;)

m.najabat
09-18-2013, 09:12 PM
اقای اکبرنیا اول از همه تشکر می کنم از راهنماییتون
دوم یه سوال دارم: خوب به هر حال باید وزنه به یه طرف سنگینی کنه؟یا درس های مدرسه یا المپیاد.شما که خودتون که دو تا مدال دارید به نظرتون کدوم مهمتره؟

storm
09-18-2013, 09:32 PM
با سلام
ممنون از گفته هاي مفيد آقاي اكبر نيا
اين مشكل در مورد من برعكسه
گرچه امسال اصلا به مدال فكر نميكنم(فكر كه خب ميكنم؛ مگه ميشه:دي ) اما هدفم فقط و فقط علاقه س
اما وقتي مدرسه اجازه ي مانور دادن روي المپياد رو نميده چه بايد كرد؟
ايا راه حلي داره؟
يا بايد هرطور شده به قول شما تعادل وزنه رو، با كمي اختلاف به نفع المپياد حفظ كرد؟(گرچه من پارسال هم نتونستم وزنه رو به سمت المپياد تعادل ببخشم... ) و مشكلم همينه
مجددا تشكر:گل

arashgmn
09-18-2013, 09:43 PM
اتفاقا خیلی خوبه که چنین بحث های راه می افته. ببینید قرار نیست ما برای همه یه راه رو مشخص کنیم. بهترین راه اینه که بگیم المپیاد مسیریه که این ویژگی ها (سختی ها و یا خوبی ها) رو داره. هر کسی با توجه به توانایی ها و شناختی که از خودش داره بهتر می تونه سبک سنگین کنه که المپیاد براش می تونه چطور باشه.

مثلا یکی ممکنه بگه ارزشش رو داره که آدم 3 سال برای المپیاد درس بخونه. تهش اگه طلا نشد، میره یه سال کنکور می خونه. یکی دیگه اما جور دیگه ای فکر می کنه...

خلاصه بگم همه چی به خودتون بستگی داره... ;)

پیمان اکبرنیا
09-18-2013, 11:45 PM
اقای اکبرنیا اول از همه تشکر می کنم از راهنماییتون
دوم یه سوال دارم: خوب به هر حال باید وزنه به یه طرف سنگینی کنه؟یا درس های مدرسه یا المپیاد.شما که خودتون که دو تا مدال دارید به نظرتون کدوم مهمتره؟

قطعا برای کسی که میخواد در المپیاد موفق بشه وزنه به سمت المپیاد سنگینه :) درسهای مدرسه باید در حدی خونده بشوند که در امتحانات پایانی نتیجه نسبتا خوبی بگیرید :) المپیادی‌ها دیگه وارد مباحثی مثل تست زدن برای کنکور و اینها نمیشن چون اصلا وقت نمی کنند. فقط درسهای مدرسه را باید یاد بگیرند که بعدا ضربه نخورند :)

البته کاملا بستگی به هدف داره. ممکنه کسی فقط از روی علاقه به نجوم و محاسبات نجومی المپیاد بخونه و هدفش فقط لذت بردن باشه که در این حالت نیازی نیست به خودش زیاد فشار بیاره و قطعا هدف هم بیشتر لذت بردنه تا کسب مدال :)

با سلام
ممنون از گفته هاي مفيد آقاي اكبر نيا
اين مشكل در مورد من برعكسه
گرچه امسال اصلا به مدال فكر نميكنم(فكر كه خب ميكنم؛ مگه ميشه:دي ) اما هدفم فقط و فقط علاقه س
اما وقتي مدرسه اجازه ي مانور دادن روي المپياد رو نميده چه بايد كرد؟
ايا راه حلي داره؟
يا بايد هرطور شده به قول شما تعادل وزنه رو، با كمي اختلاف به نفع المپياد حفظ كرد؟(گرچه من پارسال هم نتونستم وزنه رو به سمت المپياد تعادل ببخشم... ) و مشكلم همينه
مجددا تشكر:گل

سر و کله زدن با مدرسه از کارهای پیچیده است. اصولا شما باید خودتون را از نظر درسی به مدرسه ثابت کنید تا مدرسه کمی کوتاه بیاد و خیلی بهتون در درسهای مدرسه سخت نگیره :)

اگر هدفتون علاقه است خب میتونید هم درسهای مدرسه و هم المپیاد را با هم مطالعه کنید :) البته قطعا این وسط باید کمی از تفریحات و برنامه های جانبی کم کنید تا فرصت داشته باشید :)

خلاصه اینکه بسته به شرایط هر فرد فرق داره. ما اینجا فقط یک سری رهنمود میدیم که بچه ها حواسشون باشه در آینده بهشون ضربه وارد نشه :)

msalek
09-19-2013, 01:10 AM
ممنون از توضیحات مدیران و دوستان عزیز،

میخواستم اگه میشه از مدال آوران عزیزمون خواهش بکنم که اگه میشه یک توضیح مختصری درباره شرایط و عملکرد خودتون در مدرستون بدید لطفا.
:)

ali zeynali
09-19-2013, 10:58 AM

میخواستم اگه میشه از مدال آوران عزیزمون خواهش بکنم که اگه میشه یک توضیح مختصری درباره شرایط و عملکرد خودتون در مدرستون بدید لطفا.
شاید در بینه 11 طلایی امسال حداقل6-7 روش و عملکرد برای قبولی پیدا کنید.هر کس باید شرایط خودشو بسنجه و ببینه که چقدر لازم داره درسی رو بخونه تا بفهمه.ولی اصولا افراد المپیادی خیلی کم به درس های غیرالمپیادی توجه می کنند و بعضی ها هستند که یک جوری سر بقیه کلاسا نمی رند یا توی همون کلاس المپیاد می خونند. خود من به درس هایی مثل عربی و جبر وحسابان زیاد توجه میکردم ولی مثلا سر کلاس ادبیات تنها کاری که نمیکردم ادبیات خوندن بود.ما زنگ ورزش هم می رفتیم و بازی هم می کردیم ولی سر کلاس المپیاد دیگه واقعا حواسمون جمع بود.توی خونه هم خیلی مهمه .فقط ساعت مطالعه مهم نیست.باید درست باشه.نمی دونم راه من درست بود یا نه ولی راهی که میگن بکنید اینه که توی خونه هم زنگی درس بخونید و سعی کنید هر زنگ حداقل 1 ساعت و ربع و حداکثر 1 ساعت و 45 دقیقه باشه .کمتر و بیشتر باعث میشه بازده کمتر شه.

starscream4002
09-19-2013, 03:14 PM

من خودم از کلاس های مدرسه نمی زدم و سر همشون(یا شاید بشه گفت بیشترشون) می رفتم و فقط تو خونه درس می خوندم. معدل ترم اولم با این روش شد 19.83 و مدالم هم شد طلا.(معدل نهایی ام رو هنوز هم نمی دونم!) البته به قول استاد علی زینالی همه چی بستگی به خودتون داره.

س.ا.

fatemeh.zar
01-20-2014, 04:39 PM
اوه! چه موضوع گرمی!!!
البته بنظر من این که بعضی مدارس معافی میدن کاملا هم اشتباه نیست. برای اونایی که دیر شروع کردن خ خوبه.
مثلا من از آخرای مهر امسال که سومم شروع کردم. خ عقب بودم!!! و اگه میخواستم به مدرسه هم برسم واقعا باید بیخیال المپیاد میشدم. چون این فقط سر کلاس رفتن نیست!!! من حاضر بودم سر همه کلاسا برم اما مشق ننویسم! ولی وقتی میری سر یه کلاس باید مشقش رو هم بنویسی!!! و معلمای ما اونقدر مشق میدن که دیگه وقتی واسه المپیاد نمی مونه.:innocent:
با این حال! من نصف امتحانات ترم اولم رو داده ام و مطمینم همش رو 20 میشم بجز دوتا که اونم بالای 19 میشم! برای هر امتحان یکی دو روز خوندم و مطالب هم کلن جدید بود. (سر کلاس نمیرفتم خب! البته بجز حسابان و عربی)
و با این وجود کلی هم المپیاد خوندم. مطمینم که موقع امتحان نهایی که نمی خوام المپیاد بخونم اگه واقعا درس بخونم معدلم میتونه 20 شه!! (چه از خود راضی!):cool:

یه نتیجه ای که من و پدرم کردیم از فواید المپیاد حتی برای مدرسه و کنکور(!) اینه که اینقدر با چیزای سخت و خ سخت سر و کله میزنی که چیزای معمولی مث دروس مدرسه واقعا برات خ آسون میشه.
و بنابراین کسی اگ همه وقتش رو هم بذاره رو المپیاد و طلا نشه، اصن مرحله 2 هم قبول نشه میتونه ضرر نکرده باشه. (البته اگ به معدل کم امتحان نهایی و رتبه بد تو کنکور بشه گفت ضرر!)

در کل، من خودم از المپیاد خ چیزا یاد گرفتم. چیزایی که هیچ ربطی به نجوم یا فیزیک نداشت.

یاد گرفتم برای خودم هدف تعیین کنم و برای هدفم تلاش کنم. پشتکار بدست آوردم چیزی که قبلن به هیچوجه نداشتم. یاد گرفتم برای چیزی که میخوام برسم بهش بجنگم. فهمیدم بعضی موقعا لازمه خلاف جهت آب شنا کرد. کلی شجاعت بدست آوردم! یادگرفتم نذارم دیگران برای زندگی من قالب از پیش تهیه شده بذارن!!! و خخخخخخخخخخخییییلی چیزای دیگه.

من المپیاد می خونم چون از یاد گرفتن لذت می برم. از مساله حل کردن لذت می برم. و اگه فکر مدال طلا باعث بشه بیشتر تلاش کنم و بیشتر لذت ببرم این رو بد نمی دونم! بلکه ازش استقبال هم میکنم.

فک کنم خ حرف زدم!!!!

Kayhan Behdin
03-10-2014, 01:43 AM
سلام!
تقریبا بقیه همه گفتنی‌ها رو گفتن و واقعا در حضور بقیه من صلاحیت حرف‌زدن ندارم اما دوست دارم صرفا نظر و حس شخصی‌ خودم رو درباره المپیاد بیان کنم. تاکید می‌کنم این‌ها صرفا نظر شخصی من هستن!
اولین نکته‌ای که به ذهنم می‌رسه اینه که اگر سال دوم یا سوم هستید، از وقتتون استفاده کنید و بدانید و آگاه باشید در حال گذراندن یکی از بهترین دوره‌های عمرتون هستید! سعی کنید از کاری که انجام می‌دید لذت ببرید چون حتی یک لحظه از این دوران هم بازنخواهد گشت و مطمئن باشید بعدا حسرت این روزاتون رو می‌خورید! به نظرم کاری که دوست دارید رو انجام بدید و اجازه ندید فکر قبولی مرحله اول و دوم و مدال و... حتی یه لحظه از این دوران بی‌نظیر رو خراب کنه!
دومین نکته‌ای که به ذهنم می‌رسه اینه: احتمالا اکثرتون چند سطری که پشت دفترچه سوالات مرحله اول نوشته بود رو خوندید. به نظرم لپ کلام همین چند سطره! المپیاد می‌تونه به شما روش مطالعه رو یاد بده، ریسک‌کردن رو یاد بده، می‌تونه شما رو با جوانبی از جهان آشنا کنه که شاید در بالاترین سطوح علمی هم همچنان در موردشون بحث میشه، می‌تونه به شما اجازه بده حداقل برای زمانی کوتاه در مورد چیزی که دوستش دارید به تفکر بپردازید و... به نظرم نتیجه این‌ها می‌تونه این باشه که دروس مدرسه براتون مثل گل‌بازی باشه و بتونید به راحتی نمرات و رتبه‌های خوب رو کسب کنید.
آخرین چیزی هم که دوست داشتم بگم اینه چیزی که در نهایت از المپیاد برای شما می‌مونه این نیست که مثلا شرط همرفت اینه که گرادیان دمای آدیاباتیک از گرادیان دمای واقعی کمتر یا بیشتر باشه، این نیست که بتونید معادله پواسون رو در دستگاه کروی حل کنید یا خیلی چیزای دیگه. چرا که اولا این روابط مدتی بعد از رهاکردن المپیاد از ذهنتون خارج میشه دوما اینکه احتمالا هر دانشجویی که با ریاضیات و فیزیک دانشگاهی آشنا باشه می‌تونه این معادلات رو بدست بیاره و حل کنه. به نظرم چیزی که برای شما باید بمونه اینه که بتونید از اطرافتون شهود و حس بگیرید. یعنی مثلا اگه کسی اومد گفت قراره فرداشب لوگوی پپسی رو روی ماه بندازن شما بتونید با یه محاسبات ساده نشون بدید این کار ممکن نیست، یعنی بدونید میشه تنها با داشتن طیف ستاره‌ای در مورد فعل و انفعالات مرکز ستاره صحبت کرد یا خیلی موارد مشابه. به قول استاد بزرگوار دکتر جلالی، اگر رفتید خونه و مادرتون ازتون پرسید چرا دوره تناوب ماه به دور زمین و خودش با هم برابره بتونید بدون استفاده از ریاضیات پیچیده براش توضیح بدید چرا این پدیده رخ داده!
به نظرم اگه با این دید به المپیاد نگاه کنیم، تماما فایده و خالی از هرگونه ضرریه!
ببخشید که طولانی شد.
موفق باشید!