PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی

مهدی ناصری
06-09-2012, 07:09 PM
یکی از مهم ترین پدیده های نجومی که اطلاعات علمی بسیار با ارزشی را در اختیار اخترشناسان قرار می دهد، اختفا است. در این تاپیک می خواهیم روش های رصدی و زمان سنجی اختفا های نجومی و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم و به نحوه ی تهیه ی گزارش های علمی از اختفا بپردازیم.

http://up.avastarco.com/images/mun5mp80pfte8d5njuet.jpg

SSgumS
06-09-2012, 08:11 PM
چه اطلاعاتي ميده؟

مهدی ناصری
06-09-2012, 08:42 PM
چه اطلاعاتي ميده؟
اطلاعاتی از فواصل و کمیت های متفاوت نجومی که اندازه گیری آن ها بدون اختفا سخت است. مثلا در اختفا های سیارکی و زمان سنجی آن در چند نقطه از سطح زمین، اطلاعات دقیقی از شکل سیارک به دست می آید که بدون اختفا برای این اطلاعات نیاز به پرتاب کاوشگر و فضاپیما به سیارک و در نتیجه هزینه های بالا است؛ در حالی که با یک زمان سنجی دقیق شکل سیارک به دست خواهد آمد.

مهدی ناصری
06-10-2012, 11:32 AM
خب، برای شروع از مفهوم و انواع اختفا شروع می کنیم.
اختفا در معنا یعنی مخفی شدن اما در نجوم اینگونه معنی می شود: "زمانی که یک جسم آسمانی از مقابل جسم دیگری عبور کند و در یک بازده زمانی خاص آن جسم را از نظر ناظر زمینی پنهان کند اختفا روی می دهد." مثلا زمانی که ماه یا یک سیارک از مقابل یک ستاره عبور کند اختفا روی داده است.

مهدی ناصری
06-10-2012, 12:11 PM
اختفا های پشت ماه
اختفای های پشت ماه، ممکن است با دو نوع جرم ستاره یا سیاره و در دو صورت کلی یا خراشان رخ دهند.
در اختفای ستاره با ماه، یک ستاره پشت ماه پنهان خواهد شد و بعد از مدتی خارج می شود. حداکثر مدت زمانی که یک ستاره از دید ناظر دور می شود 50 دقیقه است؛ زیرا در این صورت ستاره پشت قطر ماه مخفی خواهد شد و ماه در طول حدود 50 دقیقه قطر خود را طی می کند تا ستاره مجددا پدیدار شود. ممکن است در یک نوع اختفا با ماه که نادر تر از اختفای ستاره با ماه است، یک سیاره پشت ماه پنهان شود. این نوع اختفا ها بسیار جذاب تر از اختفا های ستاره ای با ماه اند و نمونه ی آن را می توانیم در صبحگاه 25 تیر ماه امسال توسط سیاره ی مشتری مشاهده کنیم.
در یک اختفا زمان مخفی شدن و زمان دیده شدن مجدد جرم در داده های علمی بسیار مهم است. زمانی که ستاره از دید ما مخفی شده و پشت ماه می رود ورود یا immersion و رویت مجدد جرم و بیرون آمدن آن از پشت ماه خروج یا emersion نام دارد. در اختفا های سیاره ای با ماه این لحظات مهم 4 لحظه می شود؛ یعنی لحظه ی برخورد لبه ی سیاره با ماه، زمانی که سیاره به طور کامل پشت ماه مخفی می شود، زمانی که لبه ی سیاره بر لبه ی ماه مماس شده و سیاره خروج خود را آغاز می کند و لحظه ای که سیاره کاملا از پشت ماه بیرون می آید و اختفا تمام می شود. چه در اختفا های ستاره ای و چه در سیاره ای با ماه، رصد لحظه ی ورود بسیار ساده تر از لحظه ی خروج است، زیرا رصدگر بر سیاره یا ستاره و لبه ی ماه تسلط دارد و هر دو را مشاهده می کند، حتی بخش تاریک ماه هم به علت وجود نور زمین تاب تا حدی در تلسکوپ قابل مشاهده است.
اختفا هایی که با ماه روی می دهد شامل دو گروه اند: کلی و خراشان. در اختفای کلی سیاره یا ستاره پشت ماه پنهان شده و بعد از طی کردن خطی فرضی از سوی دیگر ماه خارج می شود. اما در نوع دیگی اختفا که از اهمیت بیش تری برخوردار است، جرم در لبه ی ماه پشت کوه ها و دشت های ماه حرکت می کند. همیشه در یک اختفای کلی در فاصله ی 1.5 تا 3 کیلومتری مسیر پیش بینی شده ی اختفا، اختفا به صورت خراشان رخ می دهد. اختفا های خراشان معمولا در نواحی قطب شمال و جنوب ماه روی می دهند و در تهیه ی نقشه های دقیق از عوارض ماه به درد می خورند و به کمک آن ها می توان ابعاد عوارض سطح ماه را بررسی کرد.

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/w238fatb757xjwwruij4.jpg"]http://up.avastarco.com/images/w238fatb757xjwwruij4.jpg (http://up.avastarco.com/images/w238fatb757xjwwruij4.jpg)
اختفای کلی سیاره ی زحل پشت ماه

http://up.avastarco.com/images/2n71qe1zpvgmjzbasufc.jpg
اختفای خراشان سیاره ی زحل پشت ماه

Atila Poro
06-10-2012, 07:33 PM
با تشکر از اقای ناصری برای ایجاد این صفحه، متاسفانه در حال حاضر تمام وقتم برای گزارش های گذر صرف می شود و مطمئنا پس از آن مطالبی را در این تاپيك خواهم نوشت.

مهدی ناصری
06-11-2012, 12:36 PM
اختفا های سیاره ای و سیارکی
دسته ای دیگر از اختفا ها مربوط به سیارک ها یا سیارات اند. گاهی سیارکی از مقابل یک ستاره عبور می کند و آن را پشت خود چند ثانیه پنهان می کند، در این صورت اختفای سیارکی روی می دهد. اختفا های سیارکی از جمله پدیده هایی اند که اطلاعاتی بسیار مهم و مفید در اختیار اخترشناسان قرار می دهند؛ با استفاده از زمان سنجی اینگونه اختفا ها در چند نقطه از مسیر اختفا شکل و ابعاد سیارک را مورد بررسی قرار دهند. برای مثال در شکل زیر زمانی که چند گروه رصدی از مکان های مختلف به زمان سنجی یک اختفا می پردازند، با توجه به اختلافی که در زمان سنجی های ورود و خروج ستاره به دست می آید می توان شکل سیارک را رسم کرد و با محاسبه ابعاد را به دست آورد.

http://up.avastarco.com/images/isz4e38pkgi7c1bc6m.jpg

گاهی نیز یک سیاره ستاره ای را در پشت خود مخفی می کند که در این صورت اختفای سیاره ای پدید می آید. در این صورت اطلاعات خوبی از جو، اندازه و شکل سیاره به دست می آید. البته امکان دارد برای سیاراتی مثل زحل و مشتری، اقمار به جای ستاره مخفی شوند که البته برای زمان زمان سنجی اختفا با اینگونه سیارات گازی شکل مشکلاتی هم وجود دارد، از جمله این که به علت وجود جو ستاره یا قمر در یک لحظه مخفی نمی شود، بلکه به آرامی محو می شود و این زمان سنجی را سخت می کند.
از پروژه های جذابی که در اختفای ستارگان و اقمار با سیارات رخ می دهد، کشف حلقه های جدید پیرامون سیارات است. اگر ستاره از مدتی پیش از آغاز اختفا مورد نظر قرار بگیرد، ممکن است در مسیر مخفی شدن پشت سیاره پشت حلقه ی سیاره مخفی شود و وجود حلقه در آن مکان ثابت می شود.

خشایار زمانیان
06-19-2012, 02:43 PM
25 تیر قبل از طلوع آفتاب ، اختفا ماه و مشتریست که به نوع خودش جالبه . می خواستم اگه لطف کنین درباره ی پدیده های علمی این اختفا ( مانند زمان سنجی و عکاسی ) بحث کنین ممنون می شم . :blank:
(برای اطلاع بیشتر به تقویم نجومی مراجعه کنید . )

fateme.kokabi
06-19-2012, 08:09 PM
سلام!
گذر زهره هم نوعي اختفاي ستاره اي محسوب مي شود؟:blink:

Atila Poro
06-19-2012, 10:24 PM
سلام!
گذر زهره هم نوعي اختفاي ستاره اي محسوب مي شود؟:blink:

سلام. ممنون از سئوال خوبتون. خیر. تعریف اختفا را اگر یک بار دیگه مطالعه کنید متوجه میشین که باید یک جسم کوچکتر از لحاظ ظاهری باید از پشت یک جسم بزرگتر از لحاظ ظاهری رد بشه که بهش بگیم اختفا ولی عبور برعکس هست.

مهدی ناصری
06-22-2012, 12:05 PM
25 تیر قبل از طلوع آفتاب ، اختفا ماه و مشتریست که به نوع خودش جالبه . می خواستم اگه لطف کنین درباره ی پدیده های علمی این اختفا ( مانند زمان سنجی و عکاسی ) بحث کنین ممنون می شم . :blank:
(برای اطلاع بیشتر به تقویم نجومی مراجعه کنید . )
ممنون از نکته ای که اشاره کردید؛ بله به نظر من هم بهتره در جریان بحث در مورد روش های ثبت اختفا، به پدیده های مربوط به اون هم اشاره کنیم و دوستانی که از پروژه های مربوط به پدیده ها اطلاع دارن در مورد اون ها توضیح بدن. برای شروع از پدیده ی جذاب اختفای مشتری پشت ماه شروع می کنیم.

جهت اطلاع رسانی: 25 تیر سال 91، اختفای ماه و مشتری
اختفای سیاره ی مشتری با ماه ساعت 5:47 صبح 25 تیر ماه امسال در حالی که خورشید نزدیک افق و آسمان در حالت گرگ و میش است و مشتری با قدر منفی 1.9 می درخشد آغاز می شود. خوشبختانه ماه 25 تیر فاز و ارتفاع مناسبی دارد و ما در ایران قادر به مشاهده ی اختفا در قطب جنوب ماه هستیم. به غیر از خود مشتری، در نیمه ی شمالی ایران شاهد اختفای قمر گانیمد و در نیمه ی جنوبی کشور، در مسیری از هرمزگان تا سیستان بلوچستان اختفا به صورت خراشان و همراه با اختفای قمر آیو نیز خواهد بود.

ali77
06-22-2012, 12:25 PM
ببخشيد آقاي ناصري دوتا سوال دارم
يكي اينكه بهترين روش براي زمانسنجي چيه ؟
مثلا بايد يك ساعت كرنومتر دار داشته باشيم كه دقيق تنظيم شده باشه و با اون درست لحظه شروع اختفا زمان رو ثبت كنيم يا راه ديگه اي داره ؟
دوم اينكه نقاطي از روي زمين كه اختفا كامل يا خراشان هست رو چطور تعيين مي كنيد ؟
مرسي به خاطر موضوع خوبي كه ايجاد كرديد

مهدی ناصری
06-22-2012, 12:48 PM
ببخشيد آقاي ناصري دوتا سوال دارم
يكي اينكه بهترين روش براي زمانسنجي چيه ؟
مثلا بايد يك ساعت كرنومتر دار داشته باشيم كه دقيق تنظيم شده باشه و با اون درست لحظه شروع اختفا زمان رو ثبت كنيم يا راه ديگه اي داره ؟
دوم اينكه نقاطي از روي زمين كه اختفا كامل يا خراشان هست رو چطور تعيين مي كنيد ؟
مرسي به خاطر موضوع خوبي كه ايجاد كرديد
سوال خوب و مهمی رو مطرح کردید. همون طور که از اسم این تاپیک بر می آید بحث اصلی روش های زمان سنجی اختفا های نجومی است، بخش وسیعی از فعالیت های مجمع جهانی زمان سنجی اختفا های نجومی، بخش خاورمیانه (IOTA/ME) نیز معطوف به ترویج روش های پیشرفته ی زمان سنجی به منجمان آماتور است. در واقع زمان سنجی مهم ترین فعالیت در ثبت یک اختفاست چون عموم کمیت های مربوط به اختفا از داده های زمان سنجی به بدست آورده میشود. اما برای اینکه این کمیت ها به درستی محاسبه بشوند، لازمه که زمان سنجی خیلی دقیق باشد. برای زمان سنجی هر روز روش های جدیدی معرفی می شوند که زمان را به طور دقیق تر ثبت کنند، اما یکی از روش ها که به روش سنتی معروف است، همین روش بصری است. در هر زمان سنجی باید لحظات ورود و خروج جسم آسمانی کوچک پشت جسم دیگر ثبت شود، می توان با تنظیم کرنومتر با زمان جهانی و مشاهده از چشمی تلسکوپ زمان پیدا و پنهان شدن را ثبت کرد. دقت این روش در شرایط خوب حدود 0.3 ثانیه است، اما روش های دقیق تری هم برای زمان سنجی وجود دارد، مثل فیلم برداری از منظره ی اختفا. زمانی که ستاره ای درخشان پشت ماه پنهان می شود حتی بعضی اوقات می توان با زوم خود دوربین از ماه فیلم گرفت، بعدا فیلم را به فریم های سازنده تبدیل کرد. در مشاهده ی فریم ها می توان فریمی را بدست آورد که ستاره در لبه ی ماه معلوم است اما در فریم بعدی پنهان می شود. اگر از قبل زمان دوربین با زمان جهانی تنظیم شده باشد، می توان با مشاهده ی زمانی که با دقت صدم ثانیه روی این فریم قرار دارد را بدست آورد و لحظه ی پنهان شدن را فهمید. اخیرا روش های خاصی پیشنهاد شده اند که حتی دقت بالاتری هم دارند. اما روشی که گفتید (استفاده از کرنومتر) هم معمولا برای اولین تجربه ی زمان سنجی پیشنهاد می شود.
در مورد سوال دوم شما، برای تعیین مناطقی که اختفا به صورت خراشان مشاهده می شود و پیش بینی زمان های آغاز و پایان اختفا از نرم افزار های پیش بینی اختفا استفاده می شود. از جمله ی این نرم افزار ها می توان به Occult Watcher (http://hristopavlov.net/OccultWatcher/OWSetup.msi) اشاره کرد که لینک دانلود آن در سایت http://www.iota-me.com/ قرار دارد.
اگر نکته ای هست بفرمایید.

iooi
06-23-2012, 02:36 PM
البته نرم افزار Occcult Watcher اصلا در مورد پیش بینی کاربردی نداره ! بلکه پیش بینی های انجام شده به روش های دقیق رو به صورت "خوراک" یا همون "فید" از مکان های مختلفی روی اینترنت گرفته و با توجه به مختصات جغرافیایی، شما رو از موضوع وقوع اختفاهای سیارکی مطلع می کنه ! برای محاسبه ی اختفاها روش های فوق العاده پیشرفته تر و نرم افزارهای فوق العاده پیچیده تری استفاده میشه !

mohsen4465
06-23-2012, 04:17 PM
ببخشید یه سوال داشتم:

آیا تو ایران پس از طلوع تماس سوم و چهارم مشتری هم قابل مشاهده هست؟

iooi
06-23-2012, 04:32 PM
ببخشید یه سوال داشتم:

آیا تو ایران پس از طلوع تماس سوم و چهارم مشتری هم قابل مشاهده هست؟

اسمش رو برخورد نمیشه گذاشت، ترجیح میدم از واژه ی reappearance استفاده کنم مثل اختفاها، اما در مورد اینکه دیده میشه، منظورتون چیه دقیقا ؟ آفتاب در این لحظات طلوع کرده و رصد مشتری و ماه بعد از طلوع آفتاب طوری که بشه زمان سنجی کرد یا عکاسی فوق العاده مشکل خواهد بود، اما از منظر تئوریک قابل رصده، ماه هنوز غروب نکرده، مشتری هم طبیعتا همینطور، رصدش مثل رصد اختفای زهره با ماه خواهد بود که سال پیش تابستون اتفاق افتاد و مثلا من خودم لحظه ی ورود رو نتونستم بگیرم اما تا ساعت 11 ظهر و قبل از ورود به پشت ماه، زهره رو کاملا در کادر تلسکوپم داشتم، بعد از خروجش از پشت ماه هم همینطور، اما اینکه بشه زمان سنجی کرد که تقریبا ممکن نیست، به روش بصری حداقل، اینکه عکاسی بشه کرد هم بعید به نظر میرسه !

مهدی ناصری
06-23-2012, 04:52 PM
من هم یک سوال دارم؛ بهترین روش به جز روش بصری برای زمان سنجی "اختفای سیارات با ماه" چیه که دقت بالایی داشته باشه؟ مثلا برای همین اختفای بیست و پنجم؟

mohsen4465
06-23-2012, 05:29 PM
اسمش رو برخورد نمیشه گذاشت، ترجیح میدم از واژه ی reappearance استفاده کنم مثل اختفاها، اما در مورد اینکه دیده میشه، منظورتون چیه دقیقا ؟ آفتاب در این لحظات طلوع کرده و رصد مشتری و ماه بعد از طلوع آفتاب طوری که بشه زمان سنجی کرد یا عکاسی فوق العاده مشکل خواهد بود، اما از منظر تئوریک قابل رصده، ماه هنوز غروب نکرده، مشتری هم طبیعتا همینطور، رصدش مثل رصد اختفای زهره با ماه خواهد بود که سال پیش تابستون اتفاق افتاد و مثلا من خودم لحظه ی ورود رو نتونستم بگیرم اما تا ساعت 11 ظهر و قبل از ورود به پشت ماه، زهره رو کاملا در کادر تلسکوپم داشتم، بعد از خروجش از پشت ماه هم همینطور، اما اینکه بشه زمان سنجی کرد که تقریبا ممکن نیست، به روش بصری حداقل، اینکه عکاسی بشه کرد هم بعید به نظر میرسه !

منظورم رصد در طول روز و اندازه گیری زمان هاست که البته شما گفتین ممکن نیست. راستش من تابحال سیارات رو تو طول روز رصد نکردم ولی یه بار یادم میاد یه جایی یه عکس از اختفای زحل دیدم که عکاسش نوشته بود تو روز عکس گرفته. حالا سوالم اینه که آیا با روش خاصی باید عکاسی کرد یا نه همینطوری عادی هم ثبت میشه؟ با چشم داخل تلسکوپ دیده میشه؟ قدر سیاره باید حداقل چقدر باشه تا تو طول روز مشخص بشه؟

SSgumS
07-02-2012, 08:50 PM
سلام دوستان
لطفا به سوال آقای ناصری و آقا محسن هر چه زودتر جواب بدید. اون قدر این اختفا مهم هست که نمیخوام با کم بودن اطلاعاتم از دستش بدم.

mohsen4465
07-02-2012, 10:15 PM
من هم یک سوال دارم؛ بهترین روش به جز روش بصری برای زمان سنجی "اختفای سیارات با ماه" چیه که دقت بالایی داشته باشه؟ مثلا برای همین اختفای بیست و پنجم؟

فک کنم باید خودمون به خودمون جواب بدیم.:grin:
بهترین روش برای من و شما که با وسایل آماتوری میخوایم زمانسنجی کنیم فیلمبرداری کردن از اختفاء ه. البته برای تماس اول و دوم بنظر من همون روش بصری هم دقت لازم در حد یه آماتور رو داره. ولی اگه قرار باشه ظهور دوباره مشتری از پشت ماه هم زمانسنجی بشه باید حتماً فیلمبرداری کرد چون نمیشه دقیقاً مطمئن بود از کجا در میاد. ضمناً پایه و مقر موتور دار که ترک کردن رو انجام بده هم تو فیلمبرداری هم تو زمانسنجی بصری دست و بال آدم رو بیشتر باز میذاره.

باز من مثل گذر زهره دو دل شدم چی کار کنم؟ بشینم زیبایی اختفاء رو با چشمام ببینم یا اینکه موبایلمو بذارم جلو چشمی تا لحظات زیبای اختفاء رو اون ببینه. خداییش بد دردیه این قضیه. ای کاش میتونستم با چشام فیلم بگیرم!

خشایار زمانیان
07-04-2012, 04:37 PM
سوال خوب و مهمی رو مطرح کردید. همون طور که از اسم این تاپیک بر می آید بحث اصلی روش های زمان سنجی اختفا های نجومی است، بخش وسیعی از فعالیت های مجمع جهانی زمان سنجی اختفا های نجومی، بخش خاورمیانه (IOTA/ME) نیز معطوف به ترویج روش های پیشرفته ی زمان سنجی به منجمان آماتور است. در واقع زمان سنجی مهم ترین فعالیت در ثبت یک اختفاست چون عموم کمیت های مربوط به اختفا از داده های زمان سنجی به بدست آورده میشود. اما برای اینکه این کمیت ها به درستی محاسبه بشوند، لازمه که زمان سنجی خیلی دقیق باشد. برای زمان سنجی هر روز روش های جدیدی معرفی می شوند که زمان را به طور دقیق تر ثبت کنند، اما یکی از روش ها که به روش سنتی معروف است، همین روش بصری است. در هر زمان سنجی باید لحظات ورود و خروج جسم آسمانی کوچک پشت جسم دیگر ثبت شود، می توان با تنظیم کرنومتر با زمان جهانی و مشاهده از چشمی تلسکوپ زمان پیدا و پنهان شدن را ثبت کرد. دقت این روش در شرایط خوب حدود 0.3 ثانیه است، اما روش های دقیق تری هم برای زمان سنجی وجود دارد، مثل فیلم برداری از منظره ی اختفا. زمانی که ستاره ای درخشان پشت ماه پنهان می شود حتی بعضی اوقات می توان با زوم خود دوربین از ماه فیلم گرفت، بعدا فیلم را به فریم های سازنده تبدیل کرد. در مشاهده ی فریم ها می توان فریمی را بدست آورد که ستاره در لبه ی ماه معلوم است اما در فریم بعدی پنهان می شود. اگر از قبل زمان دوربین با زمان جهانی تنظیم شده باشد، می توان با مشاهده ی زمانی که با دقت صدم ثانیه روی این فریم قرار دارد را بدست آورد و لحظه ی پنهان شدن را فهمید. اخیرا روش های خاصی پیشنهاد شده اند که حتی دقت بالاتری هم دارند. اما روشی که گفتید (استفاده از کرنومتر) هم معمولا برای اولین تجربه ی زمان سنجی پیشنهاد می شود.
در مورد سوال دوم شما، برای تعیین مناطقی که اختفا به صورت خراشان مشاهده می شود و پیش بینی زمان های آغاز و پایان اختفا از نرم افزار های پیش بینی اختفا استفاده می شود. از جمله ی این نرم افزار ها می توان به Occult Watcher (http://hristopavlov.net/OccultWatcher/OWSetup.msi) اشاره کرد که لینک دانلود آن در سایت http://www.iota-me.com/ قرار دارد.
اگر نکته ای هست بفرمایید.
با تشکر از آقای ناصری . می خواستم بگم که بهتره که از روش فیلم برداری استفاده نکنید و یا اگه این کارو می کنید به یک فرد حرفه ای بسپارید ( البته می توانید برای به دست آوردن تجربه این کار را انجام دهید ولی زمان سنجی اختفا رو از دست میدید . ) ما برای زمان سنجی گذر زهره با آقای ناصری و صفایی ( SSgums ) از همین روش استفاده کردیم و زمان سنجیمون خراب شد .

مهدی ناصری
07-04-2012, 06:09 PM
با تشکر از آقای ناصری . می خواستم بگ که بهتره که از روش فیلم برداری استفاده نکنید و یا اگه این کارو می کنید به یک فرد حرفه ای بسپارید ( البته می توانید برای به دست آوردن تجربه این کار را انجام دهید ولی زمان سنجی اختفا رو از دست میدید . ) ما برای زمان سنجی گذر زهره با آقای ناصری و صفایی ( SSgums ) از همین روش استفاده کردیم و زمان سنجیمون خراب شد .
با تشکر از شما؛ اتفاقا زمان سنجی به روش فیلم برداری احتمالا قوی ترین و دقیق ترین روش زمان سنجی برای افراد آماتور است. ما با هیچ روش آماتوری نمی توانیم به دقت زمان سنجی با فیلم برداری برسیم. چیزی که موجب عدم موفقیت گروه رصدی ما شد و توصیه می کنم دوستان هم از این تجربه استفاده کنند، سه چیز بود: 1- برای ارتباط دوربین به تلسکوپ از نگهدارنده استفاده نکردیم و این باعث می شود لرزش دست جزئیات را از بین ببرد. 2- از بزرگنمایی خیلی کمی استفاده کردیم به طوری که لبه ی زهره به طور واضح معلوم نبود. 3- استفاده از مقر موتور دار می توانست باعث سهولت زمان سنجی شود که این کار را هم نکردیم.
البته من این روش را برای اختفای ستاره با ماه پیشنهاد کردم، روی ستارگان این روش حتی بدون تلسکوپ و با زوم خود دوربین هم جواب می دهد. اما برای اختفای سیارات با ماه یا گذر زهره که نیاز به تشخیص لبه ی سیاره داریم، وضعیت کمی سخت تر است.
من احتمالا امشب روش فیلم برداری را آزمایش می کنم و موفقیت یا شکست آزمایش این روش را در این تاپیک مطرح می کنم؛ سایر روش ها را هم تا چند روز دیگر می نویسم که دوستان هر چه زود تر روش منتخب را برای اختفای ماه و مشتری انتخاب کنند.

مهدی ناصری
07-04-2012, 10:23 PM
خب، همان طور که گفتم امشب روش فیلم برداری را آزمایش کردم، نتیجه این بود که با استفاده از یک دوربین مناسب این روش امکان پذیر است. البته در هر شرایطی نه، کیفیت دوربین، استفاده از مقر موتور دار و مهم تر از همه استفاده از یک نگهدارنده ی خوب (خیلی مهم است) از عوامل تاثیر گذار بر موفقیت زمان سنجی اختفای سیارات با ماه با روش فیلم برداری هستند. زمان دوربین باید با زمان جهانی تنظیم باشد و بعد از پایان اختفا، فیلم به فریم های سازنده تبدیل شده و زمان با دقت بالا به دست می آید.
پیشنهاد من این است که حتما چند روز قبل از اختفا روش خود را امتحان کنید و شاید مجبور به تغییر روش شوید. البته روش بصری هم می تواند روش بسیار خوبی باشد، اگر اولین اختفای خود را رصد می کنید سراغ روش بصری بروید چون احتمال موفقیت اولین زمان سنجی در این روش به علت سادگی بالاتر است.

mohsen4465
07-04-2012, 10:43 PM
با تشکر از آقای ناصری . می خواستم بگ که بهتره که از روش فیلم برداری استفاده نکنید و یا اگه این کارو می کنید به یک فرد حرفه ای بسپارید ( البته می توانید برای به دست آوردن تجربه این کار را انجام دهید ولی زمان سنجی اختفا رو از دست میدید . ) ما برای زمان سنجی گذر زهره با آقای ناصری و صفایی ( SSgums ) از همین روش استفاده کردیم و زمان سنجیمون خراب شد .

من هم عقیده دارم که فیلمبرداری بهترین روش برای یک آماتوره. چون بعد از فیلم برداری شما میتونین فریم به فریم ویدئو رو بررسی کنین تا بتونین لحظه ی دقیق برخورد یا اختفاء رو بدست بیارین. در مورد گذر زهره شما با توضیحاتی که آقای ناصری دادن من فکر میکنم کیفیت دوربین پایین بوده که در این حالت کیفیت تلسکوپ و هوا هر چقدر هم که بالا باشه اما دوربین اون رو خراب میکنه و باعث بوجود اومدن قطره سیاه میشه در حالی که در تصویر واقعی تلسکوپ ممکنه اصلاً قطره سیاهی دیده نشده باشه. باید از زوم بالاتر استفاده میکردین تا قطره سیاه ضبط نشه.

این فیلم جزء اولین فیلم های نجومی منه و پارسال که تازه تلسکوپ خریدم گرفتم. کیفیتش خیلی کمه و همونطور که شما گفتید نمیشه بخوبی زمان اختفاء رو تشخیص داد ولی مطمئناً این تصویر بی کیفیت چیزی نبود که من از درون تلسکوپ با چشمام میدیدم و تصویر بسیار شفاف و واضح بود اما کیفیت ضعیف دوربین فیلمبرداری موبایل اونو خراب کرد. بنظر من زمانسنجی با روش فیلمبرداری بسیار دقیقه اما بشرطی که از دوربین مناسب متصل شده به تلسکوپ استفاده بشه. البته با همین کیفیت کم هم اگه رو بزرگنمایی بالا میگرفتم به احتمال زیاد میشد دقیق زمانسنجی کرد:

http://www.aparat.com/v/be9def8256f84297f8270c4f4d5501ae249173

مهدی ناصری
07-04-2012, 11:07 PM
برای زمان سنجی اختفای ماه و سیارات با استفاده از دوربین dslr، روشی به ذهنم رسیده که البته از صحت آن اطمینانی ندارم، یعنی نشنیده ام از این روش استفاده شود اما اشکالی در آن نمی بینم. با استفاده از این روش می توان همزمان هم زمان سنجی کرد، هم یک تایم لپس تهیه کرد و هم به عکاسی از مراحل اختفا رسید! اما نحوه ی اجرای این روش: دقایقی پیش از آغاز اختفا دوربین را به تلسکوپ وصل می کنیم (در یک بزرگنمایی قابل قبول برای دیدن جزئیات، خیلی پایین نباشد)، با نگاه به زمان جهانی، در یک لحظه ی مشخص شات زدن را شروع می کنیم و زمان آغاز را روی کاغذ ثبت می کنیم، در حالی که دوربین را روی عکاسی پیاپی با اختلاف مثلا 2 ثانیه بین هر شات گذاشته ایم، بین هر دو شات از داخل چشمی دوربین می توانیم اختفا را مشاهده کنیم (البته ابزار لازم برای این روش عبارتند از یک دوربین dslr، یک ریموت تایمر دار، مقر موتور دار و کارت حافظه ی دست کم 4 گیگابایتی)!!! به این ترتیب تا پایان پنهان شدن سیاره پشت ماه شات می زنیم؛ سپس عکس ها روی کامپیوتر می ریزیم و با دقت لبه ی ماه و سیاره را بررسی می کنیم که در کدام فریم با هم مماس اند (اگر فاصله ی بین هر دو شات 2 ثانیه بوده و شات اول با دقت ثبت شده باشد، دقت این زمان سنجی حداکثر 1 ثانیه است اما از این نظر که احتمال موفقیت آن بسیار بالا و با یک تیر 3 نشان می زند به صرفه است). زمان فریم را بدست می آوریم (فراموش نکنیم فاصله ی نوردهی بین هر شات را هم محاسبه کنیم) و زمان سنجی با موفقیت پایان می پذیرد! به این ترتیب هم زمان سنجی کردیم، هم قادر به تهیه ی تایم لپس با استفاده از این عکس ها هستیم و هم کار عکاسی را انجام داده ایم.
همان طور که گفتم این روش را جایی ندیده ام و شاید دقیق نباشد (اگر منبعی از این روش دارید لطفا معرفی کنید که از صحت آن مطمئن شویم)، اگر نقصی در آن می بینید لطفا بیان کنید که ببینیم این روش قابل اجرا هست یا خیر. همچنین اگر سوالی یا نظر یا هر چیز دیگری در مورد اختفای ماه و مشتری مانده لطفا مطرح کنید که بتوانیم روش ها را کامل بررسی کنیم و در زمان سنجی این اختفا موفق شویم. فراموش نکنید در صورت از دست دادن این اختفا، باید تا سال 2019 صبر کنیم تا در ایران اختفای ماه و زحل را ببینیم.

mohsen4465
07-04-2012, 11:32 PM
برای زمان سنجی اختفای ماه و سیارات با استفاده از دوربین dslr، روشی به ذهنم رسیده که البته از صحت آن اطمینانی ندارم، یعنی نشنیده ام از این روش استفاده شود اما اشکالی در آن نمی بینم. با استفاده از این روش می توان همزمان هم زمان سنجی کرد، هم یک تایم لپس تهیه کرد و هم به عکاسی از مراحل اختفا رسید! اما نحوه ی اجرای این روش: دقایقی پیش از آغاز اختفا دوربین را به تلسکوپ وصل می کنیم (در یک بزرگنمایی قابل قبول برای دیدن جزئیات، خیلی پایین نباشد)، با نگاه به زمان جهانی، در یک لحظه ی مشخص شات زدن را شروع می کنیم و زمان آغاز را روی کاغذ ثبت می کنیم، در حالی که دوربین را روی عکاسی پیاپی با اختلاف مثلا 2 ثانیه بین هر شات گذاشته ایم، بین هر دو شات از داخل چشمی دوربین می توانیم اختفا را مشاهده کنیم (البته ابزار لازم برای این روش عبارتند از یک دوربین dslr، یک ریموت تایمر دار، مقر موتور دار و کارت حافظه ی دست کم 4 گیگابایتی)!!! به این ترتیب تا پایان پنهان شدن سیاره پشت ماه شات می زنیم؛ سپس عکس ها روی کامپیوتر می ریزیم و با دقت لبه ی ماه و سیاره را بررسی می کنیم که در کدام فریم با هم مماس اند (اگر فاصله ی بین هر دو شات 2 ثانیه بوده و شات اول با دقت ثبت شده باشد، دقت این زمان سنجی حداکثر 1 ثانیه است اما از این نظر که احتمال موفقیت آن بسیار بالا و با یک تیر 3 نشان می زند به صرفه است). زمان فریم را بدست می آوریم (فراموش نکنیم فاصله ی نوردهی بین هر شات را هم محاسبه کنیم) و زمان سنجی با موفقیت پایان می پذیرد! به این ترتیب هم زمان سنجی کردیم، هم قادر به تهیه ی تایم لپس با استفاده از این عکس ها هستیم و هم کار عکاسی را انجام داده ایم.
همان طور که گفتم این روش را جایی ندیده ام و شاید دقیق نباشد (اگر منبعی از این روش دارید لطفا معرفی کنید که از صحت آن مطمئن شویم)، اگر نقصی در آن می بینید لطفا بیان کنید که ببینیم این روش قابل اجرا هست یا خیر. همچنین اگر سوالی یا نظر یا هر چیز دیگری در مورد اختفای ماه و مشتری مانده لطفا مطرح کنید که بتوانیم روش ها را کامل بررسی کنیم و در زمان سنجی این اختفا موفق شویم. فراموش نکنید در صورت از دست دادن این اختفا، باید تا سال 2019 صبر کنیم تا در ایران اختفای ماه و زحل را ببینیم.

تا سال 2019 باید صبر کنیم؟!:bouaaaaah::blink:
خداکنه هوا صاف بشه.
آقای ناصری روشتون خیلی جالبه و بقول خودتون با یک تیر سه نشان میزنین. البته من میخوام سعی کنم دقت رو بالا ببرم و با فیلمبرداری معمولی پیش برم. فقط یک نکته ای بزهنم رسید گفتم به شما هم بگم بد نیست و اون اینکه بنظرتون دقت ثبت زمان فیلم و یا عکس توسط دوربین چقدره؟

من قصد دارم با فیلمبرداری کردن از یک ساعت دقت ثبت زمان توسط دوربین گوشیم رو بررسی کنم. گفتم به شما هم بگم اگه خواستین تست کنین.

مهدی ناصری
07-04-2012, 11:39 PM
تا سال 2019 باید صبر کنیم؟!:bouaaaaah::blink:
خداکنه هوا صاف بشه.
آقای ناصری روشتون خیلی جالبه و بقول خودتون با یک تیر سه نشان میزنین. البته من میخوام سعی کنم دقت رو بالا ببرم و با فیلمبرداری معمولی پیش برم. فقط یک نکته ای بزهنم رسید گفتم به شما هم بگم بد نیست و اون اینکه بنظرتون دقت ثبت زمان فیلم و یا عکس توسط دوربین چقدره؟

من قصد دارم با فیلمبرداری کردن از یک ساعت دقت ثبت زمان توسط دوربین گوشیم رو بررسی کنم. گفتم به شما هم بگم اگه خواستین تست کنین.
ممنونم، البته تا سال 2019 تو ایران اختفای ماه و سیارات داریم، اما در روز! مثلا امسال در روز اختفای ماه و عطارد رو داریم.
فکر کنم دقت ثبت زمان توسط دوربین در حد نیاز ما قابل قبول باشه.

iooi
07-05-2012, 10:38 AM

من معذرت می خوام که دیر به دیر میتونم سر بزنم به اینجا، دوستانی که منو میشناسن با محدودیت های زمانی من آشنا هستن !
در مورد اختفای سیارات با ماه، از نظر علمی با توجه به مشکلاتی که وجود داره در این نوع رصد ها، به واقع اختفای کامل، داده ی علمی خیلی زیادی تولید نمی کنه و ارزش علمی آنچنانی نداره، بیشتر جنبه ی زیبایی و تمرین های آموزشی اختفا رو داره ! مخصوصا که در این مورد خاص اختفا در زمان روز اتفاق میفته و فاکتورهای مخدوش کننده ی رصد هم خیلی خیلی زیاد میشن !
در مورد دقت بالای رصد، بله، بهترین نوع رصد ویدئوییه، اما نه این نوع هایی که شما اینجا بحث کردین ! اصلا به هیچ عنوان اینا بیشتر از رصد بصری نمی تونن دقیق باشن ! رصد ویدئویی دقیق باید ویژگی های خاصی داشته باشه که هیچکدوم در روش هایی که اینجا ذکر کردین رعایت نشده ! اولین و مهم ترین چیز در زمان سنجی اختفا ها، منبع زمانی دقیقه ! شما اینجا از منبع زمانی دقیق هیچ اسمی هم نبردین ! که تو ایران بیشتر از اینترنت و از نوع اشتباهش یعنی سایت های اینترنتی استفاده میشه برای به دست آوردن منبع دقیق زمان جهانی ! اما یه رصد ویدئویی اگر به دقت تحلیل بشه باید منبع زمانی با دقت در حد 0.001 ثانیه رو داشته باشه که به هیچ عنوان از روی سایت ها نمی تونین به این دقت منبع زمانی برسین ! برای داده ی بیشتر در مورد دقت منبع زمانی به مقاله ای از آقای گالت در شماره ی 1 خبرنامه ی اختفا ها مراجعه کنید که خودم ترجمه کردم ! در مورد روش های دقیق تر استفاده از اینترنت برای منبع زمانی میتونید به آخرین شماره ی خبرنامه که اگر اشتباه نکنم شماره ی 18 باشه و مقاله ی خودم در این مورد مراجعه کنید !

این از منبع زمانی، حالا در مورد خود تحلیل یک رصد ویدئویی هم شما نمی تونید فقط نگاه کنید و لحظه ی تماس رو به عنوان لحظه ی اختفا تعیین کنید ! باید از روش های تحلیل ویدئویی استفاده کنید که مثلا از نرم افزار LiMovie برای اینکار و تشخیص کاهش سطح نور لبه ی ماه استفاده می کنیم ! پس تحلیل خود ویدئو برای زمان سنجی دومین چیزیه که اصلا رعایت نشده در مورد این راهنمایی های رصد های ویدئویی !

سومین چیزی که من اینجا دیدم و کاملا اشتباهه، تنظیم کردن ریموت تایمر روی مثلا دو ثانیه برای دوربینه که این دو ثانیه به هیچ وجه دقیق نیستن و با آزمایشاتی که خود من انجام داده با دقت های بالا، ریموت در حتی دماهای مختلف اختلافی تا حد 0.7 ثانیه هم داشت با هم دیگه ! غیر این که هر ریموتی میتونه دقت جدایی برای خودش داشته باشه !

اینکه در ثانیه ای مشخص دکمه ی شات رو بزنیم هم یه دقت جدا داره که ازش به عنوان PE اسم برده میشه و تا این موضوع رو اندازه نگرفتین نمی تونین به دقت رصد اختفاتون اعتماد کنید !

زمان دوربین رو با زمان جهانی سینک کردن اصلا دقت لازم رو برای حتی رصد های بصری فراهم نمی کنه چه برسه به رصد ویدئویی !

و در آخر اینکه این رصد اختفای مشتری با ماه رو اگر میتونید با روش های درست زمان سنجی بصری به طور دقیق انجام بدید خیلی دقیق تر از رصدی ویدئویی بدون مشخصات ذکر شده در بالا خواهد بود !
موفق باشید !

mohsen4465
07-05-2012, 11:09 AM
یه رصد ویدئویی اگر به دقت تحلیل بشه باید منبع زمانی با دقت در حد 0.001 ثانیه رو داشته باشه که به هیچ عنوان از روی سایت ها نمی تونین به این دقت منبع زمانی برسین !
:bouaaaaah:یک هزارم ثانیه؟!!!! فکر نکنم گوشی من بیشتر از 30 فریم در ثانیه بگیره!!!!!!!!!!!!! مگه اینکه از این دوربین ها که باهاش صحنه ی آهسته ی ترکیدن حباب رو میگیرن بخرم! آقای iooi ما مثلاً آماتوریم ها بعد اونوقت حرفه ای بخوایم بشیم دقت باید چقدر باشه؟ فکر نمیکنین رصد ویدئویی بهتر باشه حتی با کیفیت کم دوربین های ما. چون بهرحال میشه اونو فریم به فریم برسی کرد. تو رصد با چشم همون وقفه زمانی بین دیدن و فشار دادن دکمه Stop کورنومتر خودش بتنهایی میتونه چند دهم ثانیه اختلاف ایجاد کنه. یا مثلاً پلک زدن بد هنگام میتونه چند دهم دیگه بهش اضافه کنه. فکر نمیکنین رصد ویدئویی برای یک آماتور حتی با دوربین معمولی بهتر باشه.

فقط مشکل میزان دقت دوربین در ثبت زمان capture شدن فایل ویدئوییه که اونهم تو پست قبلم گفتم باید تست بشه و میزان اختلافش مشخص بشه. البته یک سری ترفند هم میشه زد؛ مثلاً قبل از شروع اتصال دوربین به تلسکوپ ضبط ویدئو رو فعال کنیم و بعد از یک زمانسنج که در حد دهم ثانیه زمان میگیره فیلم برداری کنیم و بعد دوربین رو به تلسکوپ وصل کنیم و در آخر کار دوباره اونو از تلسکوپ خارج کنیم و دوباره از زمانسنج فیلم بگیریم. در پایان کار توی کامپیوتر دیگه لازم نیست بریم زمان ثبت شده داخل Meta دیتای فایل رو ببینم (که به نظر من دقت نداره) و فقط کافیه داخل ویدئو لحظه ای که از ساعت فیلم میگرفتیم رو ببینم که مثلاً تو فلان فریم ساعت جهانی چند بوده. بنظرم اینطوری خیلی دقیق زمانسنجی بشه کرد. فقط یه زمانسنج دقیق میخواد.

مهدی ناصری
07-05-2012, 11:11 AM
من معذرت می خوام که دیر به دیر میتونم سر بزنم به اینجا، دوستانی که منو میشناسن با محدودیت های زمانی من آشنا هستن !
در مورد اختفای سیارات با ماه، از نظر علمی با توجه به مشکلاتی که وجود داره در این نوع رصد ها، به واقع اختفای کامل، داده ی علمی خیلی زیادی تولید نمی کنه و ارزش علمی آنچنانی نداره، بیشتر جنبه ی زیبایی و تمرین های آموزشی اختفا رو داره ! مخصوصا که در این مورد خاص اختفا در زمان روز اتفاق میفته و فاکتورهای مخدوش کننده ی رصد هم خیلی خیلی زیاد میشن !
در مورد دقت بالای رصد، بله، بهترین نوع رصد ویدئوییه، اما نه این نوع هایی که شما اینجا بحث کردین ! اصلا به هیچ عنوان اینا بیشتر از رصد بصری نمی تونن دقیق باشن ! رصد ویدئویی دقیق باید ویژگی های خاصی داشته باشه که هیچکدوم در روش هایی که اینجا ذکر کردین رعایت نشده ! اولین و مهم ترین چیز در زمان سنجی اختفا ها، منبع زمانی دقیقه ! شما اینجا از منبع زمانی دقیق هیچ اسمی هم نبردین ! که تو ایران بیشتر از اینترنت و از نوع اشتباهش یعنی سایت های اینترنتی استفاده میشه برای به دست آوردن منبع دقیق زمان جهانی ! اما یه رصد ویدئویی اگر به دقت تحلیل بشه باید منبع زمانی با دقت در حد 0.001 ثانیه رو داشته باشه که به هیچ عنوان از روی سایت ها نمی تونین به این دقت منبع زمانی برسین ! برای داده ی بیشتر در مورد دقت منبع زمانی به مقاله ای از آقای گالت در شماره ی 1 خبرنامه ی اختفا ها مراجعه کنید که خودم ترجمه کردم ! در مورد روش های دقیق تر استفاده از اینترنت برای منبع زمانی میتونید به آخرین شماره ی خبرنامه که اگر اشتباه نکنم شماره ی 18 باشه و مقاله ی خودم در این مورد مراجعه کنید !

این از منبع زمانی، حالا در مورد خود تحلیل یک رصد ویدئویی هم شما نمی تونید فقط نگاه کنید و لحظه ی تماس رو به عنوان لحظه ی اختفا تعیین کنید ! باید از روش های تحلیل ویدئویی استفاده کنید که مثلا از نرم افزار LiMovie برای اینکار و تشخیص کاهش سطح نور لبه ی ماه استفاده می کنیم ! پس تحلیل خود ویدئو برای زمان سنجی دومین چیزیه که اصلا رعایت نشده در مورد این راهنمایی های رصد های ویدئویی !

سومین چیزی که من اینجا دیدم و کاملا اشتباهه، تنظیم کردن ریموت تایمر روی مثلا دو ثانیه برای دوربینه که این دو ثانیه به هیچ وجه دقیق نیستن و با آزمایشاتی که خود من انجام داده با دقت های بالا، ریموت در حتی دماهای مختلف اختلافی تا حد 0.7 ثانیه هم داشت با هم دیگه ! غیر این که هر ریموتی میتونه دقت جدایی برای خودش داشته باشه !

اینکه در ثانیه ای مشخص دکمه ی شات رو بزنیم هم یه دقت جدا داره که ازش به عنوان PE اسم برده میشه و تا این موضوع رو اندازه نگرفتین نمی تونین به دقت رصد اختفاتون اعتماد کنید !

زمان دوربین رو با زمان جهانی سینک کردن اصلا دقت لازم رو برای حتی رصد های بصری فراهم نمی کنه چه برسه به رصد ویدئویی !

و در آخر اینکه این رصد اختفای مشتری با ماه رو اگر میتونید با روش های درست زمان سنجی بصری به طور دقیق انجام بدید خیلی دقیق تر از رصدی ویدئویی بدون مشخصات ذکر شده در بالا خواهد بود !
موفق باشید !
خیلی ممنونم آقای ولی پور. از پست آقای ولی پور این طور برداشت می کنم که در سطح آماتوری برای این اختفا اصلا نیازی به زمان سنجی نیست (به هر روشی، روش های ما که کلا غلط در اومد!!!)، اما آیا هیچ پروژه ی علمی برای این نوع اختفا ها وجود نداره؟ فقط ارزش دیدن یا تمرین رو دارن و داده های علمی نمیدن؟

iooi
07-05-2012, 12:23 PM
:bouaaaaah:یک هزارم ثانیه؟!!!! فکر نکنم گوشی من بیشتر از 30 فریم در ثانیه بگیره!!!!!!!!!!!!! مگه اینکه از این دوربین ها که باهاش صحنه ی آهسته ی ترکیدن حباب رو میگیرن بخرم! آقای iooi ما مثلاً آماتوریم ها بعد اونوقت حرفه ای بخوایم بشیم دقت باید چقدر باشه؟ فکر نمیکنین رصد ویدئویی بهتر باشه حتی با کیفیت کم دوربین های ما. چون بهرحال میشه اونو فریم به فریم برسی کرد. تو رصد با چشم همون وقفه زمانی بین دیدن و فشار دادن دکمه Stop کورنومتر خودش بتنهایی میتونه چند دهم ثانیه اختلاف ایجاد کنه. یا مثلاً پلک زدن بد هنگام میتونه چند دهم دیگه بهش اضافه کنه. فکر نمیکنین رصد ویدئویی برای یک آماتور حتی با دوربین معمولی بهتر باشه.

فقط مشکل میزان دقت دوربین در ثبت زمان capture شدن فایل ویدئوییه که اونهم تو پست قبلم گفتم باید تست بشه و میزان اختلافش مشخص بشه. البته یک سری ترفند هم میشه زد؛ مثلاً قبل از شروع اتصال دوربین به تلسکوپ ضبط ویدئو رو فعال کنیم و بعد از یک زمانسنج که در حد دهم ثانیه زمان میگیره فیلم برداری کنیم و بعد دوربین رو به تلسکوپ وصل کنیم و در آخر کار دوباره اونو از تلسکوپ خارج کنیم و دوباره از زمانسنج فیلم بگیریم. در پایان کار توی کامپیوتر دیگه لازم نیست بریم زمان ثبت شده داخل Meta دیتای فایل رو ببینم (که به نظر من دقت نداره) و فقط کافیه داخل ویدئو لحظه ای که از ساعت فیلم میگرفتیم رو ببینم که مثلاً تو فلان فریم ساعت جهانی چند بوده. بنظرم اینطوری خیلی دقیق زمانسنجی بشه کرد. فقط یه زمانسنج دقیق میخواد.

ببینین، دقیقا به دلیل اینکه هر دوربینی نهایتا میتونه 25 یا نهایتا 30 فریم در ثانیه بگیره، واسه همین شما حساب کنید میبینید که هر فریم میشه تقریبا 0.04 ثانیه، پس اگر اختفا بین دو تا فریم باشه که بتونیم تشخیصش بدیم، دقت ما میرسه تا حد 0.02 ثانیه، خب من وقتی میگم که دقت حدود 0.001 می خواییم به دلیل اینه که وقتی شما زمان سنجی می کنید در مورد یک موضوعی که دقت خودتون توش 0.02 ثانیه است، مرجع زمانی شما باید 10 برابر دقیق تر از اون باشه، یعنی میشه 0.002 ثانیه ! مرجع زمانی رو با چیز دیگه ای که خود زمان سنجی واقعه است اشتباه نگیرید ! اینا واقعا فرق دارن ! به جای فیلم گرفتن از خود زمان سنج یا منبع زمانی، شما مثلا اگر از نرم افزار BeeperSync استفاده کنید، میتونید در هر ثانیه یه صدای بیپ با اختلاف 40 میلی ثانیه داشته باشین که خب خیلی دقیق میشه اگه از روش هایی که تو خبرنامه ی 18 توضیح دادم استفاده کنید، تحلیل فیلم هم به واقع اصلا به صورت دستی درست نیست و هیچ دقتی نداره، اگر زمان رو به صورت بیپ داشته باشید همون نرم افزار LiMovie میتونه با دقت بالا فیلم رو تحلیل کنه براتون ! در مورد آماتور و حرفه ای، واقعا الان دیگه آماتور های دیگر کشور ها مثل ما عقب مونده کار نمی کنن، آماتور یعنی کسی که کارش به درد بخوره ! نه اینکه فقط نگاه کنه و کاری انجام نده ! اون میشه یه علاقه مند، intrested ، نه یک منجم آماتور ! پس اگر می خواییم واقعا خودمون رو منجم آماتور بدونیم باید کاری بکنیم که به درد بخوره، به درد نخوردن داده گیری نمیشه کار آماتوری، البته منظورم این نیست که کار با دقت پایین رو انجام ندین ها، نه اصلا ! منظورم اینه که کاری که با دقت پایین انجام میشه، منتظر نقد شدنش باشین و از این نقد شدن بیاییم یاد بگیریم که دقت رو هی بالاتر ببریم تا به سطح یه کار به درد بخور برسه !

iooi
07-05-2012, 12:29 PM
خیلی ممنونم آقای ولی پور. از پست آقای ولی پور این طور برداشت می کنم که در سطح آماتوری برای این اختفا اصلا نیازی به زمان سنجی نیست (به هر روشی، روش های ما که کلا غلط در اومد!!!)، اما آیا هیچ پروژه ی علمی برای این نوع اختفا ها وجود نداره؟ فقط ارزش دیدن یا تمرین رو دارن و داده های علمی نمیدن؟

ببینید، از دست من ناراحت نشین که دارم به چالش می کشم این بحث هارو، کسایی که از نزدیک منو میشناسن میدونن که به رحم کردن توی نقد هیچ و هیچ اعتقادی ندارم، همونطور که در مورد خودم این بی رحمی رو واجب می دونم ! من نگفتم همه ی روش های شما غلط از آب در اومد، تو پست بالا توضیح دادم که چرا نقد کردم و اعتقاد دارم که روش های اشتباه رو انجام دادن و بعدش نقد اونها باعث افزایش کارایی ما و افزایش استاندارد های نجوم رصدی تو کشور میشه ! به زبون ساده باعث میشه کسایی که حتی نمی دونن زمان سنجی دقیقا یعنی چی، شروع کنن به یاد گرفتن مفاهیم پایه ای برای این موضوع ! پروژه که خب دیره برای تعریف کردن، اما باز مثل همون گذر زهره، میشه سرعت حرکت زاویه ای و خطی و قطر مشتری و اینارو حساب کرد با زمان سنجی دقیق، که دیگه از حوصله ی بحث خارج میشه که روش هاش رو توضیح بدم ! اما به عنوان یه پروژه که خودتون بخوایین تعریف کنین بدونین که با زمان ورود و خروج دقیق، بعدا میتونین تحلیل ها رو انجام بدین، مهم ترین و اولین قدم داده گیری درسته، بعدش میشه راجع به نحوه ی تحلیل و به دست آوردن اطلاعات ازش صحبت کرد، و این اشکال نجوم آماتوری ایرانه که منتظرن همه که یه چیزای دهن پر کن توضیح داده بشه و بعد ملت برن دنبالش ، هر داده ای قابل اتکا باشه، قابلیت تحلیل رو داره، تحلیل داده مرحله ای بعد از داده گیریه، واسه همین من فوکوس مطالبی که می گم در مورد نحوه ی درست و دقیق داده گیری خواهد بود و محاسبات و پروژه هایی که میشه تعریف کرد رو به ذهن خلاق خود دوستان خواهم سپرد...

gandom
07-05-2012, 01:00 PM
ببینید، از دست من ناراحت نشین که دارم به چالش می کشم این بحث هارو، کسایی که از نزدیک منو میشناسن میدونن که به رحم کردن توی نقد هیچ و هیچ اعتقادی ندارم، همونطور که در مورد خودم این بی رحمی رو واجب می دونم ! من نگفتم همه ی روش های شما غلط از آب در اومد، تو پست بالا توضیح دادم که چرا نقد کردم و اعتقاد دارم که روش های اشتباه رو انجام دادن و بعدش نقد اونها باعث افزایش کارایی ما و افزایش استاندارد های نجوم رصدی تو کشور میشه ! به زبون ساده باعث میشه کسایی که حتی نمی دونن زمان سنجی دقیقا یعنی چی، شروع کنن به یاد گرفتن مفاهیم پایه ای برای این موضوع ! پروژه که خب دیره برای تعریف کردن، اما باز مثل همون گذر زهره، میشه سرعت حرکت زاویه ای و خطی و قطر مشتری و اینارو حساب کرد با زمان سنجی دقیق، که دیگه از حوصله ی بحث خارج میشه که روش هاش رو توضیح بدم ! اما به عنوان یه پروژه که خودتون بخوایین تعریف کنین بدونین که با زمان ورود و خروج دقیق، بعدا میتونین تحلیل ها رو انجام بدین، مهم ترین و اولین قدم داده گیری درسته، بعدش میشه راجع به نحوه ی تحلیل و به دست آوردن اطلاعات ازش صحبت کرد، و این اشکال نجوم آماتوری ایرانه که منتظرن همه که یه چیزای دهن پر کن توضیح داده بشه و بعد ملت برن دنبالش ، هر داده ای قابل اتکا باشه، قابلیت تحلیل رو داره، تحلیل داده مرحله ای بعد از داده گیریه، واسه همین من فوکوس مطالبی که می گم در مورد نحوه ی درست و دقیق داده گیری خواهد بود و محاسبات و پروژه هایی که میشه تعریف کرد رو به ذهن خلاق خود دوستان خواهم سپرد...

آقای ولی پور ما همه اینجا برای یادگیری دور هم جمع شدیم اگر که میشه این روش ها رو حتی اگر هم شده خیلی مفصل توضیحاتش رو قرار بدین که ما هم استفاده کنیم:)

خشایار زمانیان
07-05-2012, 02:31 PM
یعنی به عبارتی می گین با عکس های پشت سر هم یک فیلم تهیه کنیم که هم بتوان آن را به تایم لپس تبدیل کرد ، هم زمان سنجی انجام گیرد و هم عکاسی رو انجام بدیم ؟؟؟

مهدی ناصری
07-05-2012, 02:53 PM
این مطلب را امروز در مجله ی نجوم خواندم، فکر کردم بد نباشد این جا بنویسم.

ابتدا سرعت حرکت مداری ماه را از طریق فرمول زیر به دست می آوریم:

[/URL]http://up.avastarco.com/images/6mqoqlrn94fyart3hml.jpg (http://up.avastarco.com/images/6mqoqlrn94fyart3hml.jpg)

در این فرمول، a اندازه ی قطر بزرگ مدار ماه و برابر با 384400 کیلومتر است، r فاصله ی ماه تا زمین در زمان رخ دادن اختفاست که با استفاده از نرم افزار هایی مثل استاری نایت به دست می آید و مو نیز عدد ثابتی برابر با 398600 است.
وقتی سرعت ماه را بر حسب کیلومتر بر ثانیه از طریق فرمول بالا به دست آوردیم، این عدد را بر فاصله ماه تقسیم می کنیم تا سرعت زاویه ای به دست آید، زیرا:

http://up.avastarco.com/images/uuutjwr5ux0e4sybyx3n.jpg (http://up.avastarco.com/images/uuutjwr5ux0e4sybyx3n.jpg) یا http://up.avastarco.com/images/6grijh58ipwpaehnk4us.jpg (http://up.avastarco.com/images/6grijh58ipwpaehnk4us.jpg)

از این رابطه سرعت زاویه ای ماه بر حسب رادیان بر ثانیه به دست می آید که باید به ثانیه قوسی بر ثانیه تبدیل شود. سپس این عدد را در اختلاف زمانی بین تماس اول و دوم ضرب می کنیم واندازه زاویه ای مشتری محاسبه می شود.
زاویه ی مسیر حرکت ماه در آسمان با خطوط میل مختصات استوایی 77 درجه و برای مشتری 80 درجه است، این اختلاف 3 درجه ای خطای اندکی در کار ما ایجاد می کند که باید با فرمول زیر آن را محاسبه کرد:

[URL="http://up.avastarco.com/images/hnzzv9bkwyfhljk6r16.jpg"]http://up.avastarco.com/images/hnzzv9bkwyfhljk6r16.jpg (http://up.avastarco.com/images/hnzzv9bkwyfhljk6r16.jpg)

اگر بین عددی که ما به دست آورده ایم با اندازه ی زاویه ای پیش بینی شده ی مشتری کمتر از 10 درصد اختلاف داشته باشد، زمان سنجی ما قابل قبول است.

SSgumS
07-05-2012, 03:31 PM

http://up.avastarco.com/images/6mqoqlrn94fyart3hml.jpg (http://up.avastarco.com/images/6mqoqlrn94fyart3hml.jpg)

در این فرمول، a اندازه ی قطر بزرگ مدار ماه و برابر با 384400 کیلومتر است، r فاصله ی ماه تا زمین در زمان رخ دادن اختفاست که با استفاده از نرم افزار هایی مثل استاری نایت به دست می آید و مو نیز عدد ثابتی برابر با 398600 است.
وقتی سرعت ماه را بر حسب کیلومتر بر ثانیه از طریق فرمول بالا به دست آوردیم، این عدد را بر فاصله ماه تقسیم می کنیم تا سرعت زاویه ای به دست آید، زیرا:

http://up.avastarco.com/images/uuutjwr5ux0e4sybyx3n.jpg (http://up.avastarco.com/images/uuutjwr5ux0e4sybyx3n.jpg) یا http://up.avastarco.com/images/6grijh58ipwpaehnk4us.jpg (http://up.avastarco.com/images/6grijh58ipwpaehnk4us.jpg)

از این رابطه سرعت زاویه ای ماه بر حسب رادیان بر ثانیه به دست می آید که باید به ثانیه قوسی بر ثانیه تبدیل شود. سپس این عدد را در اختلاف زمانی بین تماس اول و دوم ضرب می کنیم واندازه زاویه ای مشتری محاسبه می شود.
زاویه ی مسیر حرکت ماه در آسمان با خطوط میل مختصات استوایی 77 درجه و برای مشتری 80 درجه است، این اختلاف 3 درجه ای خطای اندکی در کار ما ایجاد می کند که باید با فرمول زیر آن را محاسبه کرد:

http://up.avastarco.com/images/hnzzv9bkwyfhljk6r16.jpg (http://up.avastarco.com/images/hnzzv9bkwyfhljk6r16.jpg)

اگر بین عددی که ما به دست آورده ایم با اندازه ی زاویه ای پیش بینی شده ی مشتری کمتر از 10 درصد اختلاف داشته باشد، زمان سنجی ما قابل قبول است.

فقط من نفهمیدم کسینوس اختلاف 3 درجه ای را چطور باید محاسبه کنیم؟

ببخشید سرعت زاویه ای چیه؟
هر رادیان چند درجه است؟
اندازه زاویه ای چیه؟
زاویه ی مسیر حرکت ماه در آسمان با خطوط میل مختصات استوایی چیه؟

مهدی ناصری
07-05-2012, 04:39 PM
ببخشید سرعت زاویه ای چیه؟
هر رادیان چند درجه است؟
اندازه زاویه ای چیه؟
زاویه ی مسیر حرکت ماه در آسمان با خطوط میل مختصات استوایی چیه؟
سرعت زاویه ای یعنی جسم آسمانی در هر ثانیه چند ثانیه قوسی مسیر را در آسمان طی می کند.
هر رادیان تقریبا برابر با 57.396 درجه است.
اندازه زاویه ای یعنی از بالا و پایین جسم آسمانی خطی به سمت ناظر زمینی بکشیم، زاویه ای که از تقاطع این دو خط بوجود می آید اندازه ی زاویه ای جسم است؛ مثلا برای ماه حدود نیم درجه است. شکل زیر را ببینید، زاویه ی شکل گرفته اندازه ی زاویه ای جسم مقابل است:

http://up.avastarco.com/images/jcd963z4ocukx9cn6pk.jpg

در مورد سوال چهارم هم اگر زاویه ی خطی که ماه در آسمان ظاهرا از روی آن عبور می کند را با خطوط میل در آسمان اندازه بگیریم، این کمیت به دست می آید (البته از این معنی که گفتم مطمئن نیستم، در این رابطه مهم عددی بود که در فرمول قرار می گیرد).

مهدی ناصری
07-05-2012, 04:42 PM
یعنی به عبارتی می گین با عکس های پشت سر هم یک فیلم تهیه کنیم که هم بتوان آن را به تایم لپس تبدیل کرد ، هم زمان سنجی انجام گیرد و هم عکاسی رو انجام بدیم ؟؟؟
عکاسی و تهیه ی تایم لپس که امکان پذیر است، من می خواستم علاوه بر این دو زمان سنجی هم به روش عکاسی متوالی انجام بشه که آقای ولی پور گفتن خطا دارد و امکان پذیر نیست.

مهدی ناصری
07-05-2012, 05:07 PM
با استفاده از دو عدد اندازه ی زاویه ای (که نحوه ی به دست آوردن آن را در پست های قبلی توضیح دادم) و در دست داشتن قطر مشتری (که آقای ولی پور گفتن میشه با زمان سنجی محاسبه کرد، ممنون می شویم اگر روش محاسبه را توضیح بدهند)، می توان فاصله ی زمین تا مشتری را با یک فرمول ساده محاسبه کرد. فرمول محاسبه:

[/URL]http://up.avastarco.com/images/9dxyyrfw02gnrklji9dr.png (http://up.avastarco.com/images/9dxyyrfw02gnrklji9dr.png)

در این رابطه، تتا برابر با اندازه ی زاویه ای جسم بر حسب رادیان و D قطر جسم است. d نیز فاصله جسم تا ناظر است بر حسب همان واحدی که D را با آن بیان کردیم.
برای اینکه به جای رادیان از ثانیه ی قوسی استفاده کنیم، رابطه را این طور تعریف می کنیم (هر رادیان برابر با 206265 ثانیه ی قوسی است):

[URL="http://up.avastarco.com/images/5a2srhtbh6y49pu0usr.jpg"]http://up.avastarco.com/images/5a2srhtbh6y49pu0usr.jpg (http://up.avastarco.com/images/5a2srhtbh6y49pu0usr.jpg)

به این ترتیب تتا را بر حسب ثانیه ی قوسی نوشته و با جاگذاری در رابطه، فاصله ی مشتری تا زمین را محاسبه می کنیم.

SSgumS
07-05-2012, 07:04 PM

[/URL]http://up.avastarco.com/images/6mqoqlrn94fyart3hml.jpg (http://up.avastarco.com/images/6mqoqlrn94fyart3hml.jpg)

[URL="http://up.avastarco.com/images/hnzzv9bkwyfhljk6r16.jpg"]http://up.avastarco.com/images/hnzzv9bkwyfhljk6r16.jpg (http://up.avastarco.com/images/hnzzv9bkwyfhljk6r16.jpg)

ببخشید من توی کتاب ها حوندم که قطر ماه 3476 کیلومتر است

Astronomy
07-05-2012, 07:10 PM
ایشون گفتن قطر بزرگ مدار ماه! نه قطر خود ماه

یعنی دو برابر بیشترین فاصله ی زمین تا ماه :)

mohsen4465
07-05-2012, 08:55 PM

http://up.avastarco.com/images/6mqoqlrn94fyart3hml.jpg (http://up.avastarco.com/images/6mqoqlrn94fyart3hml.jpg)

http://up.avastarco.com/images/hnzzv9bkwyfhljk6r16.jpg (http://up.avastarco.com/images/hnzzv9bkwyfhljk6r16.jpg)

زمانسنجی دقیق دو معنی میتونه داشته باشه:
1-از لحاظ ساعت جهانی دقیق باشه تا همه منجمان بتونن ازش استفاده کنن
2-از لحاظ میزان اعشار ثبت لحظه ی برخورد و اختفاء دقیق باشه و عقب یا جلو بودن ساعت مهم نیست!

تو محاسبه ی بالا مورد دوم اهمیت داره و حتی اگه زمانسنجی ما از لحاظ ساعت جهانی دقیق نباشه باز هم میشه محاسبات رو انجام داد. بنابراین آقای ناصری اگه توضیحات آقای ولی پور رو هم بگذاریم کنار این موضوع (بی فایده بودن زمانسنجی من و شما از لحاظ بار علمی جهانی) اونوقت نتیجه میگیریم که هرچند زمانسنجی ما دقت لازم رو نداشته باشه ولی میتونیم از داده های خودمون برای محاسبات خودمون استفاده کنیم. درسته که با ساعت جهانی اختلاف داره و دقیق نیست اما داخل محاسبات اشتباهات ثبت زمانی همدیگر رو حذف میکنن و در نهایت نتیجه یکسان میده. مثلاً اگه در لحظه تماس اول انگشت شما 0.2 ثانیه دیرتر دکمه زمانسنج رو فشار بده، خود دکمه 0.1 ثانیه دیرتر عمل کنه، کندی نرم افزار 0.1 ثانیه دیگه بهش اضافه کنه در نهایت همه اینها در زمان سنجی دوم (لحظه ی اختفاء) هم تکرار میشن و بنابراین اشتباهات دقیقاً به یک اندازه ست که تو محاسبات همدیگر رو حذف میکنن. تنها کاری که باید بکنیم اینه که مورد دوم رو رعایت کنیم و تا جایی که میتونیم با تعداد اعشار ثانیه بیشتر زمان گیری کنیم. به قول آقای ولی پور میتونیم تمرین رصد محاسباتی انجام بدیم. :wink:

قطر ماه نه، قطر مدار ماه.

مهدی ناصری
07-07-2012, 09:24 AM
برای اطلاع بیش تر از اختفای ماه و مشتری به خبرنامه ی شماره 19 در سایت http://www.iota-me.com/ مراجعه کنید.

مهدی ناصری
07-07-2012, 03:50 PM
اختفای نادر و کم نظیر ماه و مشتری، پدیده ی دیگری که در همان شب رخ می دهد و مربوط به ماه نیز هست را تحت تاثیر قرار داده و بسیار کم رنگ تر جلوه می دهد. هلال ماه صبح 25 تیر ماه در حالی طلوع می کند که ستاره ی الدبران در خوشه ی قلائص به زیبایی کنارش می درخشد و خوشه ی پروین نیز بالای آن قرار دارد. سیاره ی زهره 7 درجه با ماه فاصله داشته و مشتری در نزدیکی آن آماده ی اختفاست. در این میان، ساعت 4:47 دقیقه ستاره ی امگا ثور با قدر ظاهری 4.9 از قسمت تاریک ماه خارج می شود؛ پس صبح بیست و پنج تیر ماه شاهد دو اختفا هستیم، اختفای ماه و مشتری که از اهمیت آن به اندازه ی کافی توضیح داده شده و دیگری پایان اختفای ستاره ی امگا ثور با ماه، اما این کجا و آن کجا!

iooi
07-07-2012, 06:43 PM
زمانسنجی دقیق دو معنی میتونه داشته باشه:
1-از لحاظ ساعت جهانی دقیق باشه تا همه منجمان بتونن ازش استفاده کنن
2-از لحاظ میزان اعشار ثبت لحظه ی برخورد و اختفاء دقیق باشه و عقب یا جلو بودن ساعت مهم نیست!

تو محاسبه ی بالا مورد دوم اهمیت داره و حتی اگه زمانسنجی ما از لحاظ ساعت جهانی دقیق نباشه باز هم میشه محاسبات رو انجام داد. بنابراین آقای ناصری اگه توضیحات آقای ولی پور رو هم بگذاریم کنار این موضوع (بی فایده بودن زمانسنجی من و شما از لحاظ بار علمی جهانی) اونوقت نتیجه میگیریم که هرچند زمانسنجی ما دقت لازم رو نداشته باشه ولی میتونیم از داده های خودمون برای محاسبات خودمون استفاده کنیم. درسته که با ساعت جهانی اختلاف داره و دقیق نیست اما داخل محاسبات اشتباهات ثبت زمانی همدیگر رو حذف میکنن و در نهایت نتیجه یکسان میده. مثلاً اگه در لحظه تماس اول انگشت شما 0.2 ثانیه دیرتر دکمه زمانسنج رو فشار بده، خود دکمه 0.1 ثانیه دیرتر عمل کنه، کندی نرم افزار 0.1 ثانیه دیگه بهش اضافه کنه در نهایت همه اینها در زمان سنجی دوم (لحظه ی اختفاء) هم تکرار میشن و بنابراین اشتباهات دقیقاً به یک اندازه ست که تو محاسبات همدیگر رو حذف میکنن. تنها کاری که باید بکنیم اینه که مورد دوم رو رعایت کنیم و تا جایی که میتونیم با تعداد اعشار ثانیه بیشتر زمان گیری کنیم. به قول آقای ولی پور میتونیم تمرین رصد محاسباتی انجام بدیم. :wink:
قطر ماه نه، قطر مدار ماه.

البته اگر دو تا رصدگر از دو نقطه ی مختلف بخوان از داده های همدیگه برای محاسبات استفاده کنن، نه، باید حتما منبع زمانی دقیق و یکسان داشته باشن و این یعنی فقط در صورتی که یه رصدگر فقط از داده های خودش بخواد استفاده کنه ممکنه اتفاق بیفته، حالا بسته به نوع محاسبه و پروژه ی محاسباتی که می خوایین اینجام بدین این موضوع ممکنه وجود داشته باشه یا نه، مثلا تو پارالاکسی که از فاصله ی دو رصدگر روی زمین استفاده میشه نمیشه بدون مرجع یکسان زمانی اینکار رو انجام داد. بعدش این که تضمینی هم نیست که مثلا شما دفعه ی اول یعنی تو disappearenece یه مقدار تاخیر داشته باشین و تو بازگشت مشتری به میدان دید همون خطا عینا تکرار بشه، این دو موضوع خیلی با هم فرق دارن و مثلا من خودم تو ستاره های با قدر 8 اینکار رو تست کردم، که اختلاف زمانی در حد 0.3 ثانیه برای زدن دکمه ی کرونومترم داشتم اما برای بازگشت دوباره ی ستاره تا وقتی مقداری دور نشده بود از ماه هیچی رو تشخیص ندادم و 5 ثانیه اختلاف داشتم ! البته در مورد مشتری به دلیل نور زیادش این موضوع فرق می کنه طبیعتا !

SSgumS
07-10-2012, 06:28 PM
آقا آخر ما قطر مشتری رو چی جوری حساب کنیم؟

مهدی ناصری
07-11-2012, 12:45 PM
جهت به دست آوردن فاصله ی زمین تا مشتری به محاسبه ی قطر مشتری نیاز داشتیم، محاسبه ی این کمیت هم نیاز به زمان سنجی داریم؛ یعنی زمان بین برخورد اول و دوم مشتری را داشته باشیم. می توان برای این کار از فرمول ساده و ابتدایی v مساوی است با d بر روی t استفاده کرد. v همان سرعت مداری ماه است که در فرمول های قبل گفته شد از نرم افزار به دست بیاید، t هم زمان بین برخورد اول و دوم است و به این ترتیب با داشتن دو قسمت از سه قسمت فرمول، d که همان قطر مشتری خواهد بود به دست می آید.
اما ایراد این روش چیست؟ اگر در همین جا محاسبه را فطع کنیم درصد بالایی خطا خواهیم داشت؛ زیرا نقطه ی تماس اول با ماه و نقطه ی تماس دوم با ماه در یک نقطه نیستند، به شکل زیر دقت کنید:

http://up.avastarco.com/images/zh5x0u1x6idupvurom8m.jpg (http://up.avastarco.com/images/zh5x0u1x6idupvurom8m.jpg)

اگر امکان عکاسی یا اسکچ خیلی خیلی دقیق باشد، این دو نقطه را می توان رسم کرد و میزان خطا را فهمید و در محاسبه تصحیح کرد، در غیر این صورت باید از نرم افزار های پیش بینی و آسمان نما اختفا را شبیه سازی کرد و خطا را در کامپیوتر به دست آورد.
اگر نتوانستید قطر را از این طریق به دست آورید، مثل کمیت سرعت مداری ماه که با استاری نایت باید محاسبه شود، برای این کمیت هم می توان به کتاب ها مراجعه کرد (چون قطر مشتری برای محاسبه ی فاصله ی زمان تا مشتری حین اختفا لازم است).

این روش پیشنهاد من بود، شاید روش حرفه ای تری برای این کار باشد که منظور آقای ولی پور آن روش باشد.

SSgumS
07-11-2012, 02:06 PM
جهت به دست آوردن فاصله ی زمین تا مشتری به محاسبه ی قطر مشتری نیاز داشتیم، محاسبه ی این کمیت هم نیاز به زمان سنجی داریم؛ یعنی زمان بین برخورد اول و دوم مشتری را داشته باشیم. می توان برای این کار از فرمول ساده و ابتدایی v مساوی است با d بر روی t استفاده کرد. v همان سرعت مداری ماه است که در فرمول های قبل گفته شد از نرم افزار به دست بیاید، t هم زمان بین برخورد اول و دوم است و به این ترتیب با داشتن دو قسمت از سه قسمت فرمول، d که همان قطر مشتری خواهد بود به دست می آید.
اما ایراد این روش چیست؟ اگر در همین جا محاسبه را فطع کنیم درصد بالایی خطا خواهیم داشت؛ زیرا نقطه ی تماس اول با ماه و نقطه ی تماس دوم با ماه در یک نقطه نیستند، به شکل زیر دقت کنید:

http://up.avastarco.com/images/zh5x0u1x6idupvurom8m.jpg (http://up.avastarco.com/images/zh5x0u1x6idupvurom8m.jpg)

اگر امکان عکاسی یا اسکچ خیلی خیلی دقیق باشد، این دو نقطه را می توان رسم کرد و میزان خطا را فهمید و در محاسبه تصحیح کرد، در غیر این صورت باید از نرم افزار های پیش بینی و آسمان نما اختفا را شبیه سازی کرد و خطا را در کامپیوتر به دست آورد.
اگر نتوانستید قطر را از این طریق به دست آورید، مثل کمیت سرعت مداری ماه که با استاری نایت باید محاسبه شود، برای این کمیت هم می توان به کتاب ها مراجعه کرد (چون قطر مشتری برای محاسبه ی فاصله ی زمان تا مشتری حین اختفا لازم است).

این روش پیشنهاد من بود، شاید روش حرفه ای تری برای این کار باشد که منظور آقای ولی پور آن روش باشد.
درصد خطا را چطوری بفهمیم؟
مثلا فاصله آن دو نقطه درصد خطای ماست یا ...

مهدی ناصری
07-11-2012, 03:17 PM
درصد خطا را چطوری بفهمیم؟
مثلا فاصله آن دو نقطه درصد خطای ماست یا ...
فاصله ی آن دو نقطه نسبت به فاصله ی همان دو نقطه به علاوه ی قطر مشتری که با خط کش به دست خواهد آمد را می نویسیم. در یک تناسب جلوی مخرج کسر 100 را قرار می دهیم و جلوی صورت عددی که قرار خواهد گرفت با حل تناسب، درصد خطای ما خواهد بود. حالا یک تناسب دیگر: در زمان سنجی ما مثلا 130 ثانیه بین تماس اول و دوم طول کشید، در مخرج جلوی 100، 130 ثانیه رو قرار میدیم، بعد 100 را منهای درصد خطا می کنیم و آن عدد را در صورت بالای 130 می گذاریم، با حل تناسب عددی که جلوی صورت قرار می گیرد فاصله ی زمانی بدون خطای بین تماس اول و دوم هست.

خشایار زمانیان
07-19-2012, 05:39 PM
یه سوال داشتم
زمان سنجی پیش بینی شده اختفا ماه و مشتری چنده ؟

Setare KOchOlO
07-19-2012, 06:13 PM
یه سوال داشتم

زمان سنجي بسته به رصد داره ... بنده خودم زمان 02':10".9 بدست آوردم. ازلحظه ي مماس شدن مشتري با لبه ماه تا محو شدنش پشت ماه.

مهدی ناصری
07-19-2012, 10:02 PM
یه سوال داشتم
فکر کنم منظور آقای زمانیان این بود که چه زمانی برای برخورد ها پیش بینی شده بود. این پیش بینی در نرم افزار های مختلف متغیر بود، Starry Night ساعت 5:47:38 به وقت تهران و Occult4 ساعت 5:47:06 به وقت تهران پیش بینی کرده بودند. زمان بین تماس اول و دوم هم فکر کنم طبق پیش بینی ها 97 ثانیه بود؛ البته همون طور که خانم Setare KOchOlO (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?330-Setare-KOchOlO) گفتند زمان دقیق برخورد ها از طریق زمان سنجی در رصد به دست خواهد آمد.

mohsen4465
07-20-2012, 07:43 AM
یه سوال داشتم

زمان برخورد بسته به محل رصدی میتونه متفاوت باشه. برای محل رصدی من یعنی شهسوار لحظه ی برخورد ساعت 5:47:07 بود که برنامه Starry Night با 19 ثانیه اختلاف اونو 5:47:26 ثانیه پیش بینی کرده بود. اطلاعات دقیقتر رو هم تو این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1099-اختفای-ماه-و-مشتری-(25-تیر-1391)&p=39120&viewfull=1#post39120) گذاشتم.

مهدی ناصری
07-20-2012, 09:13 PM
خب دوستان، امیدوارم پروژه های موفقی را در این اختفا انجام داده باشید، عکس ها و گزارش ها مربوطه در تاپیک اختفای ماه و مشتری (25 تیر 1391) (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1099-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%81%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%2825-%D8%AA%DB%8C%D8%B1-1391%29/page5) مطرح شد، اما این جا می خواهیم نحوه ی پردازش اطلاعات در این پروژه را توضیح بدهیم؛ پس فقط از دیتای زمان سنجی که در رصد این اختفا انجام داده ایم برای تحلیل پروژه های گفته شده استفاده می کنیم.

ابتدا مراحل انجام یک پروژه ی علمی در یک اختفا را یکبار دیگر مرور می کنیم:
1- طراحی پروژه و انتخاب روش های رصدی، مثلا از یک اختفا چه داده هایی حاصل می شود و برای انجام پروژه های مربوط به آن به چه کمیت هایی نیاز داریم، و اینکه چگونه و با چه روشی این کمیت ها را اندازه گیری کنیم.
2- اندازه گیری های علمی در زمان روی دادن پدیده، که زمان سنجی مهم ترین آن هاست.
3- تحلیل داده های به دست آمده در فرمول ها و تنظیم گزارش رصدی علمی.

mohsen4465
07-20-2012, 11:23 PM
خب دوستان، امیدوارم پروژه های موفقی را در این اختفا انجام داده باشید، عکس ها و گزارش ها مربوطه در تاپیک اختفای ماه و مشتری (25 تیر 1391) (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1099-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%81%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%2825-%D8%AA%DB%8C%D8%B1-1391%29/page5) مطرح شد، اما این جا می خواهیم نحوه ی پردازش اطلاعات در این پروژه را توضیح بدهیم؛ پس فقط از دیتای زمان سنجی که در رصد این اختفا انجام داده ایم برای تحلیل پروژه های گفته شده استفاده می کنیم.

ابتدا مراحل انجام یک پروژه ی علمی در یک اختفا را یکبار دیگر مرور می کنیم:
1- طراحی پروژه و انتخاب روش های رصدی، مثلا از یک اختفا چه داده هایی حاصل می شود و برای انجام پروژه های مربوط به آن به چه کمیت هایی نیاز داریم، و اینکه چگونه و با چه روشی این کمیت ها را اندازه گیری کنیم.
2- اندازه گیری های علمی در زمان روی دادن پدیده، که زمان سنجی مهم ترین آن هاست.
3- تحلیل داده های به دست آمده در فرمول ها و تنظیم گزارش رصدی علمی.

من به طور جدی قصد زمانسنجی و محاسبه لحظه ی برخورد با روش خودم رو داشتم. ولی به چند دلیل نتونستم:

- اولین و مهمترین دلیل ابری بودن هوا بود. حدود 1 ماهی بود که هوا ابری بود و دقیقاً لحظه ی آخر هوا صاف شد. بنابراین بهیچ وجه نتونستم رصد های آزمایشی و تمرینی انجام بدم و آزمایش و رصد واقعی اختفاء با هم یکی شد. البته بازم جای شکرش باقیه که تونستم این پدیده زیبا رو ببینم.

- دلیل بعدی که اصلاً فکرشم نمیکردم با چنین مشکلی روبرو بشم وجود نداشتن حتی 1 نرم افزار بود که زمان رو با دقت دهم ثانیه شمارش کنه. البته کورنومتر بود ولی من قصد داشتم زمان های برخورد رو ثبت کنم نه اختلاف زمانی رو. ضمناً چون هیچ امیدی به صاف شدن هوا نداشتم اصلاً دنبال این موضوع نرفته بودم که ناگهان شب آخر بطور غافلگیرکننده ای هوا صاف شد.

- و آخرین مشکل هم عکاسی با موبایل و اون هم روی دست بود. نتونستم تو زمان هایی که میخواستم عکس بگیرم و همش درگیر قرار دادن تصویر تو کادر بودم و در همین حال ثانیه ها تلف میشد. مخصوصاً لحظه ی فوق العاده ی زیبای طلوع مشتری از افق ماه رو از دست دادم؛ هم از بابت گرفتن عکس و هم از بابت دیدن با چشم. البته بطرز بسیار معجزه آسایی از بین هفت هشت تا عکسی که کلاً تونستم بگیرم یکیشون دقیقاً لحظه ی تماس اول رو ثبت کرده.(اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1099-اختفای-ماه-و-مشتری-(25-تیر-1391)&p=39120&viewfull=1#post39120))

بهرحال زمان های ثبت خود عکس ها رو دارم، هرچند که به اون دقتی که من میخواستم نیست ولی حالا سعی میکنم با همون دقت ثانیه محاسباتم رو انجام بدم. اگه به نتیجه مطلوبی رسیدم اینجا قرار میدم. حداقل تمرین خوبی بود. :)

مهدی ناصری
07-22-2012, 01:52 PM

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/zh5x0u1x6idupvurom8m.jpg"]http://up.avastarco.com/images/zh5x0u1x6idupvurom8m.jpg (http://up.avastarco.com/images/zh5x0u1x6idupvurom8m.jpg)

حالا می خواهیم پروژه هایی که معرفی شده بود را بررسی کنیم، از آخرین پروژه ای که معرفی کردیم شروع می کنیم.
بعد از اختفا و زمان سنجی، من ارقام را در فرمول جاگذاری کردم و جواب نادرست در آمد؛ بعد از بررسی این پروژه به این نتیجه رسیدم که اصلا این فرمول در این اختفا برای کار ما جواب نمی دهد و غلط است! در واقع ما قادر به محاسبه ی قطر جسمی هستیم که در همان فاصله ای باشد که ماه با زمین فاصله دارد، نه جسمی که دورتر است. برای مثال اگر جسمی با قطر 40 هزار متر در فاصله ی 600 میلیون کیلومتر از زمین قرار دارد (جسم A)، در همان حال جسمی هم با قطر 20 هزار متر و فاصله ی 300 میلیون کیلومتری وجود دارد (جسم B). این دو جسم هر دو با یک اندازه ی زاویه ای در آسمان دیده می شوند (تقریبا مثل ماه و خورشید). حالا اگر بخواهیم این فرمول را اجرا کنیم، در یک اختفا مدت زمانی که بین تماس اول و تماس دوم جسم با ماه طول می کشد، به علت مساوی بودن اندازه ی زاویه ای هر دو جسم یک اندازه است، مثلا 150 ثانیه. سرعت ماه هم که برای هر دو یکسان است (مثلا 1000 متر بر ثانیه)؛ پس اگر اعداد را وارد فرمول کنیم، برای جسم A خواهیم داشت قطر برابر است با 1000 ضرب در 150 (سرعت ماه یا v ضرب در اختلاف زمان بین تماس اول و دوم یا t)؛ حالا برای جسم B هم داریم قطر برابر با 1000 ضرب در 150 که همان نتیجه ی محاسبه ی قبلی را می دهد. اما قطر جسم A با B برابر نبود، پس این فرمول برای این اختفا مورد استفاده نیست و در شرایطی قابل استفاده است که جسم ما در همان فاصله ای باشد که جسم متحرک قرار دارد.

Amir Moosavi
08-18-2012, 10:42 PM
آقای ناصری یه گروهی جدیداً در زمینه ی اختفا توی شیراز داره شکل می‌گیره که البته قراره فعالیتشون رو به صورت کشوری انجام بدهند و از همه‌ی شهرای ایران کسانی باهاشون همکاری داشته باشن. شما در جریان هستید؟ کلاً چه گروه نجومی فعالی الان در زمینه‌ی اختفا وجود داره؟

پیمان اکبرنیا
08-19-2012, 12:17 AM
آقای ناصری یه گروهی جدیداً در زمینه ی اختفا توی شیراز داره شکل می‌گیره که البته قراره فعالیتشون رو به صورت کشوری انجام بدهند و از همه‌ی شهرای ایران کسانی باهاشون همکاری داشته باشن. شما در جریان هستید؟ کلاً چه گروه نجومی فعالی الان در زمینه‌ی اختفا وجود داره؟

دوست گرامی در حال حاضر فعال ترین گروه در این زمینه قسمت خاورمیانه ای مجمع زمان سنجی اختفاهای نجومی است که در آدرس اینترنتی زیر در دسترس است:

http://iota-me.com (http://iota-me.com/)

Atila Poro
08-19-2012, 06:14 PM

خوشحالم که گروه ها و منجمان آماتور علاقمند به موضوع اختفاهای نجومی هستند و ما در iota/me استقبال می کنیم.

مهدی ناصری
12-18-2012, 07:16 PM
پس از مدت ها بالا نیومدن این تاپیک الآن می خواهیم به یک اختفای مناسب و مهم اشاره کنیم.
سحرگاه روز چهارشنبه شاهد یک اختفای سیارکی مناسب در بسیاری از شهر های ایران از جمله تهران هستیم. سیارک خلوریس ساعت 04:23 دقیقه [روز چهارشنبه 29 آذر ماه] به وقت تهران از مقابل ستاره TYC 1896-01307-1 در صورت فلکی جوزا به مدت حدود 7 ثانیه عبور خواهد کرد. شهر های زابل، نهبندان، خور و بیابانک، گرمسار، تهران، کرج، قزوین، ماسال، زنجان، خلخال، سهند، تبریز و خوی از جمله شاهدان این اختفا خواهند بود (مسیر اختفا در نقشه زیر مشخص است).

[/URL]http://up.avastarco.com/images/26a1mnku4mmuy7o15xk0.jpg (http://up.avastarco.com/images/26a1mnku4mmuy7o15xk0.jpg)

مکان ستاره TYC 1896-01307-1 در نقشه زیر مشخص شده می می تونید با استفاده از سیستم گوتو متصل به کامپیوتر و یا روش قدیمی و مشهور پرش ستاره ای به این ستاره برسید.

http://up.avastarco.com/images/vp1dxcvfuq93b6i433r.jpg (http://up.avastarco.com/images/vp1dxcvfuq93b6i433r.jpg)

قدر ظاهری ستاره هدف برابر با 8.9 و قدر سیارک 13.3 هست. مقاله ای کامل از آقای آتیلا پرو در شماره 223 ماهنامه نجوم به چاپ رسیده که می تونید با مطالعه اون امشب به رصد اختفا برید. فرم ثبت رصد هم در سایت [URL]http://www.iota-me.com/ قرار داره.
با آرزوی رصدی موفق، iota/me در سایت خود از منجمان آماتور دعوت به رصد این پدیده و ارسال گزارش کرده که پیشنهاد می کنم برای اینکه کار جنبه علمی بیش تری داشته باشه اگر برای زمان سنجی برنامه ریزی دارید حتما گزارش های رصدی تون رو بعد از رصد اختفا ارسال کنید. معمولا پیشنهاد میشه اگر قصد دارید برای اولین بار یک اختفا رو رصد کنید دنبال کار های زمان سنجی و کار های پیچیده نباشید.
--------------------------------------------------
بعد از مدت ها تصمیم دارم به زودی دوباره بحث اختفا و ثبت علمی اون رو در این تاپیک باز کنم، به امید مشارکت دوستان. :)