صفحه 24 از 72 نخستنخست ... 1420212223242526272834 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 231 تا 240 , از مجموع 720

موضوع: رفع اشكال المپیاد نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Question رفع اشكال المپیاد نجوم

دوستان می توانند در این تاپیک سوالات و اشكالات المپیادی خود را بپرسند.

ان شاالله در اسرع وقت به آنها پاسخ خواهيم داد.

ویرایش توسط Mostafa : 08-29-2012 در ساعت 11:07 PM

2. Top | #231
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    941
    تشکر شده 1,006 بار در 247 ارسال

من اومدم با یه عالمه سوال!
    1.در مورد سوالای آخر جزوه ی عناصر مدار .
    چون سوال 4 با راه حلی که به ذهن من رسید طولان میشه می خواستم اول راه حلمو بگم که اگه درست بود محاسبات رو بنویسم!
    من گفتم چون حرف از زمان زده احتمالا باید از معادله کپلر استفاده کنیم.یعنی اول آنومالی mرو پیدا کنیم و بعد هم eو بعد هم تتای جدید رو.از طرفی چون بردار سرعت و مکان رو داریم همه چیز در مورد مدار در میاد.تنها چیزی که عوض میشه هم تتاست که اونم در آوردیم.حالا واسه این که چن معادله چن مجهولو حل کنیم فکر کردم شاید بد نباشه از پایستگی تکانه زاویه ای و روابط خروج از مرکز با توجه به پابت بودنش استقاده کنیم.درسته؟؟؟راه کوتاه تری هم این مساله داره؟
    2.من راه حل خیلی خوبی برای سوال 2 همون جزوه ی عناصر مدار به ذهنم نرسید.میشه یکم راهنماییم کنین؟
    3.اگه 4 تا مورچه روی یک مستطیل راه بروند.(سوال مشهوره رو میگم!)مسیر حرکت چی میشه؟(فقط چک می خوام بکنم.)
    4.من توی مبحث گرانش خیلی لنگ می زنم!توی سوالات آخر فصل 4 ماریون هم سوال 8و9و10و11و14 رو نتونستم حل کنم.چه منبعی هست که کامل تر گرانش رو ازش بخونم؟
    ممنون!
    امضای ایشان
    نبیند مدعی جز خویشتن را
    که دارد پرده ی پندار در پیش
    گرت چشم خدابینی ببخشند
    نبینی هیچ کس عاجزتر از خویش

#سعدی

3. 3 کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #232
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    2792
    تشکر شده 2,813 بار در 260 ارسال

درباره سوال 4 :
    شما در این مسئله چندین راه برای رسیدن به جواب دارید اما شاید در اولین نگاه راه زیر به ذهنتون برسه .
    با توجه به مطالبی که در طول این جزوه گفته شده با استفاده از بردارهای مکان و سرعت ابتدا عناصر مداری را بدست می آوریم بعد همانطور که گفته شد با استفاده از معادله کپلر تتای جدید رومحاسبه می کنیم . حالا مسئله محاسبه بردار مکان و سرعت جدید با استفاده از عناصر مدار هست که نمونه اش در جزوه حل شده است .
    اما یک راه ساده تر وجود دارد که به زودی در تاپیک مکانیک مداری می نویسم .

درباره سوال 2 :
    صفحه 6 جزوه معادله ای برای بدست آوردن بردار خروج از مرکز وجود دارد . باید از این معادله استفاده کنید . و یک راهنمایی دیگه اینکه زاویه بین بردار r و e برابر با یک پارامتر آشنا است که شما باید ایتدا اون رو بدست بیارید .

3- توجه کنید که هر مورچه همیشه به سمت مورچه مجاور خود حرکت می کند .
    شما باید نشان دهید که اگر در هر لحظه مورچه ها را به هم وصل کنیم ، شکلحاصل مستطیلی است که با مستطیل اولیه متشابه است و مقداری چرخیده . اون وقت نتیجه میشه که بردار مکان و سرعت مورچه ها نسبت به مرکز مستطیل باید مقدار ثابتی باشه و بعد جواب یک منحنی نمایی خواهد بود . (چی گفتم ؟!!)

4- یه جوری میگی نمیتونم تمرین های آخر ماریون رو حل کنم انگار ماریون کتاب فیزیک دبیرستانه و همه صد بار همه تمرین هاش رو حل کردن . باید تلاش کنی ، ماریون خیلی سطحش بالا و ریاضیت باید خوب باشه تا بتونی سوالاش رو حل کنی . نگران نباش .
    امضای ایشان
    اگر دیدی در آسمانت هیچ ستاره ای نیست ، غمگین و ناامید نباش ، بدان که روز است .

5. 5 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #233
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5176
    تشکر شده 631 بار در 94 ارسال

سلام من مفهوم نیروی مجازی روخوب نفهمیدم ویه سوال داشتم...
    توی این سوال معروفی که میگه مایک سطل روباسرعت زاویه ای امگا میچرخونیم بعد بایدثابت کنیم شکل بالای آب سهمی میشه این سوال روکلپنرتوفصل8 گفته که نیروی مجازیش mrw^2هست.ولی یکی از استادها کلا اصلا این رونگفت.حالا سوال من اینه:
    چرانیروی مجازی رو وارداین سوال میکنیم؟؟نمیتونیم بگیم چون داره بایک زاویه تتامیچرخه پس این ترم نیرورو قطبی مینویسیم؟؟
    امضای ایشان
    نقطه سرخط!
    نه...همينجا بسه!
    خدانگهدار!

7. 2 کاربر مقابل از Amir Shayan Nejati عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #234
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلاي كشوري المپياد نجوم
    مدال برنز جهاني المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1783
    تشکر شده 2,171 بار در 243 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Shayan Nejati نمایش پست ها
    سلام من مفهوم نیروی مجازی روخوب نفهمیدم ویه سوال داشتم...
    توی این سوال معروفی که میگه مایک سطل روباسرعت زاویه ای امگا میچرخونیم بعد بایدثابت کنیم شکل بالای آب سهمی میشه این سوال روکلپنرتوفصل8 گفته که نیروی مجازیش mrw^2هست.ولی یکی از استادها کلا اصلا این رونگفت.حالا سوال من اینه:
    چرانیروی مجازی رو وارداین سوال میکنیم؟؟نمیتونیم بگیم چون داره بایک زاویه تتامیچرخه پس این ترم نیرورو قطبی مینویسیم؟؟
    ببین اگه اثبات شتاب در دستگاه قطبی دیده باشی دو مولفه ی شعاعی و تتا داره.پس هر نیرویی حقیقی در راستای شعاعی برابر مولفه ی شعاعی شتاب هستش و در راستای تتا هم همینطور.
    برای این مسئله دوتا نیروی حقیقی داریم.1- نیروی گرانش 2- نیروی تکیه گاه که عمود بر سطح آبه که یه زاویه تتا با راستای نیروی گرانش فاصله دارد.
    خوب در راستای شعاعی مشتق 2 شعاع صفره چون حرکت دایره ای و فقط مولفه ی mrw^2- باقی میمونه که برابر نیروی تکیه گاه در سینوس تتا
    در راستای مماسی یا همون تتا طبق جمله ی بالا دوتا مولفه صفرند پس نیروهای حقیقی mg=Ncosx که اگه این دوتا رو به هم تقسیم کنی تانژانت تتا برابر مشتق Y به مشتق r که با یه انتگرال ساده سهمی میشه.
    خلاصه منظور اینه همیشه اصولی مسئله رو حل کن. اصلا در مورده نیرو مجازی فکر نکن بزار تو رابطه شتاب و با توجه به شرایط جوابو به دست بیار
    امضای ایشان
    اگر ذهن ما اونقد ساده بود که راحت درکش میکردیم اونموقع اونقدر احمق بودیم که نمیتونستیم درکش کنیم

9. 5 کاربر مقابل از erfan bayat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #235
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

من فصل 16 رو نگاه کردم . کلی رابطه داره . نفهمیدم که منظورت کدومه . میشه راه حلت رو بنویسی ؟( حدالامکان رو کاغذ بنویس و بعد آپلود کن که هم نوشتنش و هم خوندنش راحت تر باشه.)
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

11. 2 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #236
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6760
    تشکر شده 2 بار در 1 ارسال

سلام

سلام

من دانش آموز سال دوم دبیرستان سلام سبز هستم راستش مشاور مدرسه ی ما به ما گفتند اگر پیشرفت چشم گیری در درسهایمان داشته باشیم برایمان معلم میگیرند

میخواستم بپرسم آیا تدریس در مدرسه برای کسی از اعضای اینجا امکان پذیر هست یا نه ؟

13. 2 کاربر مقابل از هانیه کاشانی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #237
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط هانیه کاشانی نمایش پست ها
    سلام

من دانش آموز سال دوم دبیرستان سلام سبز هستم راستش مشاور مدرسه ی ما به ما گفتند اگر پیشرفت چشم گیری در درسهایمان داشته باشیم برایمان معلم میگیرند

میخواستم بپرسم آیا تدریس در مدرسه برای کسی از اعضای اینجا امکان پذیر هست یا نه ؟
    سلام

بله تعداد زیادی از مدال آوران المپیاد نجوم در این فروم هستند، از جمله:

Ehsan، Astronomer، shariatzadeh، erfan bayat، ata moradi، arashgmn، پیمان اکبرنیا، و تعدادی دیگر از دوستان

15. 5 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #238
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6139
    تشکر شده 321 بار در 34 ارسال

سلام

میشه لطفا بگین فرق مرحله اول و دوم توی نوع سوالا چیه؟؟منابع این دو مرحله با هم فرق میکنه؟و اینکه برا مرحله اول چه کتابایی باید بخونیم؟؟
    اگه سوالم تکراری یا مسخره بود یا جاش اینجا نبود ببخشید.در کل ببخشید

17. Top | #239
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6206
    تشکر شده 6 بار در 2 ارسال

سلام به همه
    ببخشید ، میشه من رو در مورد حل این مسئله کمک کنید:

فاصله دو برج به ارتفاع 435 متر حداقل چقدر باشد تا افرادي كه در فراز انها قرار دارند يكديگر را نبينند؟

18. Top | #240
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

رفع اشكال المپیاد نجوم         
    نقل قول نوشته اصلی توسط polaris-5 نمایش پست ها
    سلام

میشه لطفا بگین فرق مرحله اول و دوم توی نوع سوالا چیه؟؟منابع این دو مرحله با هم فرق میکنه؟و اینکه برا مرحله اول چه کتابایی باید بخونیم؟؟
    اگه سوالم تکراری یا مسخره بود یا جاش اینجا نبود ببخشید.در کل ببخشید
    سلام به شما

موضوعاتی که در این دو مرحله می آیند تقریبا شبیه هستند ولی سوالات مرحله دوم سطح بالاتری دارند و باید مهارت حل مساله بیشتری داشته باشید. برای مرحله اول اگر می خواهید امسال شرکت کنید و هنوز چیزی نخوندید تنها راهی که سریع جواب میده اینه که کتاب حل سوالات سالهای قبل را بگیرید و یاد بگیرید. چون وقت زیادی برای خوندن کتابهای پایه ندارید و باید سریع فقط یاد بگیرید چگونه سوالات مشابه سالهای قبل را حل کنید (به اصطلاح تزریق فشرده مطالب)

19. 4 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 24 از 72 نخستنخست ... 1420212223242526272834 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع