صفحه 6 از 15 نخستنخست ... 2345678910 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 143

موضوع: دلنوشته هاي اعضا براي آخرين گذر زهره

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

Red face دلنوشته هاي اعضا براي آخرين گذر زهره

سلام دوستان
    اميدوارم پس از گذر زيباي زهره در سال 1383 گذر 17 خرداد 1391 كه مقارن با طلوع خورشيد در ايران است مانند آن‌چه كه ابوعلي سينا ديده است زيبا و جذاب باشد. البته ايشان در زمان غروب خورشيد گذر را ديده‌اند و ما اين پديده را در زمان طلوع مشاهده خواهيم كرد.

به نظرم چون اين آخرين گذر زهره عمرمان محسوب مي‌شود بسيار زيبا، هيجان‌انگيز و عرفاني است و هنگام پايان گذر چه اشك‌ها و لبخندهاي تلخي كه بدرقه قرص سياه زهره نمي‌شود تا در سال‌هاي دور آينده، منجمان آن زمان كه به ديدن اين پديده زيبا مي نشينند، مثل ما كه در هنگام گذر زهره به زمان ناصرالدين شاه قاجار مي‌انديشيديم به زمان حاضر بي انديشند. در نظر بگيريد كه بسيار خوش شانس بوده‌ايم كه شاهد چنين گذر جذابي بوده‌ايم. چون گذر بعدي زهره در اوخر قرن آينده شمسي رخ مي‌دهد و در اين فاصله افراد بسياري به دنيا خواهند آمد و بدون ديدن چنين پديده‌ا‌ي زيبايي از اين دنيا خواهند رفت.
    از زمان تشكيل اين تايپيك 155 روز تا گذر زهره فاصله داريم و گرچه به نظر زمان زيادي مانده است ولي انتظار براي ديدن آخرين گذر زهره تا 105 سال ديگر بسيار جالب و جذاب است.

حال هر چه دلنوشته و مطلبي
    ویرایش توسط علی ابراهیمی سراجی : 01-03-2012 در ساعت 05:45 PM

2. Top | #51
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428

نقل قول نوشته اصلی توسط Asteroid نمایش پست ها
    سلام آقای سراجی.ممنون از این تاپیک جالب....
    میشه کمی هم در مورد پروژه هایی که میشه در این روز هیجان انگیز انجام داد،صحبت کنید؟؟؟؟
    من که قراره برای اولین بار شاهده این پدیده باشم(اگه خدا بخواد) ....اما با توجه به زمانش فکر میکنم میشه کلی برنامه ریزی کرد.
    شاید باورتون نشه ولی من همیشه توی رویاهام خودمو میبینم که در مواقع بسیار حساس دارم یه چیزی رو (که نمیدونم چیه) محاسبه میکنم(البته از نوع نجومیش).....خلاصه یکی از آرزوهامه!!!
    شاید این واقعا یه موقعیت خوب باشه.....
    آرزو میکنم همه ی دوستان این گذر به شدت زیبا رو در آرامش ببینن.
    سلام دوست عزيز
    راستش پرو‍ژه زياد ميشه انجام داد.
    1- اندازه‌گيري قرص سياره زهره با استفاده از عكاسي. البته در اين حالت شما بايد قرص دقيق خورشيد را با ثانيه قوسي بدانيد. در صورت وجود لكه نيز مي‌توانيد مقايسه‌اي بين ابعاد ظاهري زهره و لكه‌ها انجام دهيد.
    2- با زمان سنجي برخورد اول و دوم (كه در ايران ديده نمي‌شه) و سوم و چهارم مي‌توانيد با لحاظ كردن روابط رياضي سرعت مداري زهره را نيز محاسبه كنيد.
    3- در صورت داشتن فيلتر اچ- آلفا و يا تلسكوپ با اپتيك بسيار مناسب در شرايط بسيار مساعد جوي (هواي تميز) مي توانيد پديده حلقه‌ي زهره را كه به علت تابش خورشيد به جو زهره در هنگام ورود و خروج آن از سطح خورشيد روي مي‌دهد را نيز مشاهده و ثبت كنيد.
    4- تعيين فاصله زمين تا زهره با زمانسنجي يك برخورد (تريجيحاً برخورد 2 و 3) در 2 شهر و به كارگيري اختلاف منظر

3. 14 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #52
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1818
    تشکر شده 57 بار در 12 ارسال

سلام به همه دوستان..
    خیلی خوشبختم که تونستم اولین گذر زهره رو ببینم ( با اینکه روز بعدش امتحان عربی داشتم) و امیدوارم این شانس رو داشته باشم که دومین گذر رو هم ببینم..
    سال 83 وقتی برای رصد رفتیم ( با خواهرام بودم و با گروه آقای خداشناس ) بی تفاوتی ادما اذیتم می کرد.. امیدوار بودم تو این چند سال وضع بهتر می شد.. ولی وقتی داشتم با همکارام حرف می زدم براشون خیلی بی اهمیت بود " زهره از جلوی خورشید رد می شه و یه نقطه سیاه دیده می شه، چه اتفاقی می افته!!"
    متوجه شدم بهتر نشده که بدتر هم شده ...

5. 7 کاربر مقابل از manijeh rostami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #53
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط manijeh rostami نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان..
    خیلی خوشبختم که تونستم اولین گذر زهره رو ببینم ( با اینکه روز بعدش امتحان عربی داشتم) و امیدوارم این شانس رو داشته باشم که دومین گذر رو هم ببینم..
    سال 83 وقتی برای رصد رفتیم ( با خواهرام بودم و با گروه آقای خداشناس ) بی تفاوتی ادما اذیتم می کرد.. امیدوار بودم تو این چند سال وضع بهتر می شد.. ولی وقتی داشتم با همکارام حرف می زدم براشون خیلی بی اهمیت بود " زهره از جلوی خورشید رد می شه و یه نقطه سیاه دیده می شه، چه اتفاقی می افته!!"
    راست می گید ، حق با شماست
    منم وقتی این قضیه رو با چند نفر (همچین با یه ذوق و شوقی)تعریف کردم می دونید به من چی گفتن؟؟؟؟
    گفتن "حالا که چی مثلا؟الان چیکار کنم؟به من چه؟برو بابا حال داریا؟"
    یعنی می خواستم سرمو بکوبم به دیوار، واقعا مونده بودم چی بگم هنوزم موندمم چی بگم؟؟؟؟؟؟؟

7. 8 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #54
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    485
    تشکر شده 1,470 بار در 205 ارسال
    سلام...
    من گذر 83 رو خیلی یادم نمیاد ولی یه هاله هایی ازش یادمه...
    موقع گذر داشتم میرفتم بیرون!!بی خبر از این که چه اتفاق جالب و قشنگی داره رخ میده!خیلی بی تفاوت!!خلاصه موقع رفتن دیدم همسایه مون تو بالکن,یه شیشه دودی رنگ تو دستش بود و به آسمون نگاه میکرد!(البته اینکار اصلا خوب نیست)صدام زد و گفت بیا نگاه کن گفتن زهره داره از جلو خورشید میگذره و میشه این پدیده رو با چشم غیر مسلح دید!منم رفتم و نگاه کردم و چون اون موقع نجوم رو دوست نداشتم هیچ ذوقی هم نکردم...
    اینم خاطره ما...
    امضای ایشان
    آبی باش مثل آسمان تا عمری به هوای تو "سر به هوا" باشم

9. 4 کاربر مقابل از mobi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #55
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428

نقل قول نوشته اصلی توسط manijeh rostami نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان..
    نقل قول نوشته اصلی توسط masoud farahbakhsh نمایش پست ها
    راست می گید ، حق با شماست
    منم وقتی این قضیه رو با چند نفر (همچین با یه ذوق و شوقی)تعریف کردم می دونید به من چی گفتن؟؟؟؟
    گفتن "حالا که چی مثلا؟الان چیکار کنم؟به من چه؟برو بابا حال داریا؟"
    یعنی می خواستم سرمو بکوبم به دیوار، واقعا مونده بودم چی بگم هنوزم موندمم چی بگم؟؟؟؟؟؟؟
    سلام دوستان
    راستش اگر بخواهيم حرص و جوش بخوريم كه چرا بقيه گذر زهره را درك نمي‌كنند بيشتر به خودمان آزار مي‌رسانيم. متأسفانه با وجود پيشرفت روزافزرون تكنولوژي مردم ما كماكان از فقر فرهنگي رنج مي‌برند. فقري كه قرن‌هاي زيادي است سير نزولي آن آغاز شده است و تغيير اين تفكرات با وجود ما منجمان آماتور و شيفته‌ي آسمان امكان‌پذير است. در اين حالت بهتر است نكته را طوري بيان كنيد كه مردم بدانند با چه موضوعي طرف هستند.
    اول بايد گذر توضيح داده شود كه گذر به علت كوچك بودن قرص زهره رخ مي‌دهدو مثل خورشيدگرفتگي حلقوي بر روي زمين است منتها بسيار ابعاد آن كوچكتر است.
    دوم اين كه تا 105 سال ديگر رخ نمي‌دهد و زهره كه هميشه نگين آسمان شب است فقط چند ساعت روي تيره آن را بر روي سطح خورشيد خواهيم ديد.
    سوم اشاره به قديم و تلاش‌هايي كه براي ثبت گذر انجام شده از مشاهده‌ي ابن سينا تا سفر ناخدا كوك تا اشاره به ابعاد گذر كه قبل از سال 1383 زمان ناصرالدين شاهد قاجار رخ داده است.
    چهارم اشاره به اين نكته كه انسان‌هاي زيادي تا گذر بعدي زهره حسرت خواهند خورد و آرزو مي‌كنند زنده باشند تا آن را ببينند.
    همه‌ي اينها براي تغيير نظر چنين افرادي كاربرد دارد. فقط توجه كنيد طرز بيان ما مي‌تواند خيلي در عقايد مخاطبي كه چيزي نمي‌داند موثر باشد.

11. 11 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #56
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

فعالیت هایی در جریان است تا بتوان "شاید برای نخستین بار در نجوم آماتوری ایران" یک فعالیت گروهی با شرکت بسیاری از گروه ها و مراکز نجومی در خصوص گذر زهره انجام داد. البته iota/me در وحله اول چندان تمایلی به فعالیت چشمگیر در این خصوص نداشت و فقط می خواست چند فعالیت علمی را سازماندهی کند ولی خوب تصور می کنم که خارج از مباحث اختفا رسالتی هم در قبال جامعه نجوم آماتوری داریم و امیدواریم با پیشنهاداتی که می دهیم بتوانیم این همگرایی را تا حدی ایجاد کنیم. بنابراین دست یاری دراز می کنیم به سوی همه عزیزان.
    امضای ایشان

13. 7 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #57
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

دوستان و آشنایان و هم آوا استاریان برنامه ی امتحانات سال اول اعلام شد

ما که امتحانی در روز 17 ام نداریم و میره تا شنبه که برای سال اول ها درس زبان فارسی است

دوستان نمیدونم برنامه ی همه اینطوره یا نه ولی مبارک همه ی اون کسانی که خوشحالند باشه

امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

15. 3 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #58
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

دست گل تمام دوستان پایه دوم مدرسم درد نکنه!! مخصوصا بچه های کلاس خودم!!

(تو مدرسه ی ما برنامه ی امتحانات رو نمایندگان کلاس ها درست میکنند!)

طی صحبتی که با بچه ها کردم منو نماینده ی موقت کلاس کردند! با نمایندگان دیگر کلاس های پایه دوم هم هماهنگ کردم!!

و ....

برنامه رو جوری چیدیم که 17ام امتحان نداریییییییییییم

باورم نمیشه دوستام به خاطر من همچین کاری کردن! دم همشون گرممممممم! )))

امتحان بعدی شد روز شنبه!! که ریاضی هست! (که آسونه دیگه!)

17. 4 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #59
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

مثل اینکه تو فروم من از بد شانس های بزرگم!!!....
    روز هفدهم امتحان املا دارم!!!

امتحان ساعت 8 صبح شروع می شه ولی باید خودم رو به سختی خونه برسونم تا تماس آخر رو رصد کنم!
    البته چون این پیش بینی رو می کردم قبلا برنامه ریزی کردم مقر تلسکوپ رو تنظیم کنم و دوربین رو نصب کنم و برم سر امتحان تا شاید به آخرش برسم...
    اما جدا ته بدشانسیه!
    امضای ایشان
    .

19. 4 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #60
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3678
    تشکر شده 275 بار در 26 ارسال

دلنوشته هاي اعضا براي آخرين گذر زهره         
    سعی کنید جایی رصد کنید که مردمی که درحال انجام امور روزانه خود و در حال عبور هستند جذب بشند بیان ببینن! مثل شب نجوم خیابانی..
    موفق باشید
    امضای ایشان
    نجوم عبادت است؛ نجوم یک سلیقه است.
    منجمان با این سلیقه عبادت می کنند.

21. 2 کاربر مقابل از alitavafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 6 از 15 نخستنخست ... 2345678910 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)