صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 47

موضوع: مانورهای مداری

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    2792
    تشکر شده 2,813 بار در 260 ارسال

Post مانورهای مداری

در سال 1997 فضاپیمای کاسینی از پایگاه فضایی کیپ کاناورال واقع در ایالت فلوریدا برای رسیدن به سیاره زحل پرتاب شد و پس از گذشت حدود هفت سال به سیاره زحل رسید .

مسیر حرکت کاسینی در شکل زیر نشان داده شده است :

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید ، کاسینی برای رسیدن به زحل دوبار ازکنار سیاره زهره عبور کرده ، سپس از نزدیکی زمین گذشته ، در ادامه با سیاره مشتری ملاقات داشته و درنهایت به زحل رسیده است .

-چرا فضاپیمای کاسینی را مستقیما به زحل نفرستاده اند ؟

-چرا کاسینی برای رسیدن به زحل دوبار از کنار سیاره زهره عبور کرده است و دوباره به زمین بازگشته؟

-آیا کاسینی می توانست برای رسیدن به زحل مسیری را انتخاب کند که مدت زمان کمتری به طول انجامد؟

-آیا فضاپیمای کنجکاوی نیز برای رسیدن به مریخ چنین مسیر پیچیده ای را طی کرده است ؟

برای رسیدن به پاسخ سوالات بالا این تاپیک را دنبال کنید ...

پیشنهاد : قبل از شروع ، تاپیک مکانیک مداری را مرور بفرمایید .

مهم ترین موضوعات بحث شدهدر این تاپیک :

ویرایش توسط shariatzadeh : 10-12-2012 در ساعت 07:44 PM
    امضای ایشان
    اگر دیدی در آسمانت هیچ ستاره ای نیست ، غمگین و ناامید نباش ، بدان که روز است .

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    941
    تشکر شده 1,006 بار در 247 ارسال

سلام اگر بخوایم ماهواره ها رو مستقیما به محل مورد نظر ارسال کنیم سرعت زیادی نیاز هست یعنی علاوه بر سرعت فرار از زمین باید بازهم بهش سرعت بدیم که مستلزم صرف انرژی زیادی هست.ولی فکر می کنم با این کار یعنی مستقیم نفرستادن از گرانش سیارات دیگر استفاده میشه و انرژی کمتری مصرف میشه.تازه شاید تکنولوژی هم اون قدر هنوز پیشرفت نکرده باشه که چنین سرعت هایی دادنش امکان پذیر باشه.
    البته این ها صرفا فکر های من هستند و احتمال داره غلط باشن!
    امضای ایشان
    نبیند مدعی جز خویشتن را
    که دارد پرده ی پندار در پیش
    گرت چشم خدابینی ببخشند
    نبینی هیچ کس عاجزتر از خویش

#سعدی

3. 14 کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

جاذبه ی مخالف خورشید در طول سفر به سیارات خارجی مقدار زیادی از سرعت فضاپیما رو کم میکنه. بنابراین سفر در خط مستقیم به سیارات خارجی نیازمند مقدار بسیار زیادی سوخت برای جبران کردن این کاهش سرعت خواهد بود. در این بین راه دیگری هم هست و اون استفاده از «کمک گرانشی» سیاراته. بدین ترتیب که اگه فضاپیما تحت زاویه خاصی به یک سیاره نزدیک بشه میتونه از نیروی جاذبه ی اون برای شتاب گرفتن استفاده کنه. اگر اشتباه نکنم مداری هذلولی در این حالت تشکیل میشه که فضاپیما پس از یکبار عبور از این مدار با سرعتی بیشتر به اعماق فضا پرتاب میشه. تنها بدی این روش مسافرت منحنی شدن مسیر و در نتیجه طولانی شدن اونه. ولی بهرحال چاره ای نیست.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    2792

مانور چیست ؟

مانور عبارتست از انتقال فضاپیما از یک مدار به مداری دیگر . برای تغییر مدارنیاز به روشن کردن موتورهای فضاپیما داریم . با روشن شدن موتورهای فضاپیما یک نیرویپیش رانش تولید می شود که باعث تغییر در سرعت مداری فضاپیما می شود .معمولا این نیروی پیش رانش در مدت زمان بسیار کوتاهی نسبت به دوره تناوب مدار اعمال می شود .به طوری که می توان از تغییر شعاع مداری در این بازه زمانی صرفه نظر کرد .

با ثابت بودن اندازه شعاع مدار و تغییر اندازه سرعت و یا جهت سرعت ، تکانه زاویه ای مدار و انرژی مکانیکی مدار تغییر می کنند که باعث تغییر مدار و انجام یک مانور مداری می شوند .

در ادامه انواع مانور مداری را با انجام محاسبات مربوطه و ذکر مثال شرح خواهیم داد .
    امضای ایشان

7. Top | #5
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    2792

انتقال هوهمان (hohmann transfer)

به صرفه ترین مانور مداری بین دو مدار دایروی ، انتقال هوهمان است .
    انتقال هوهمان یک مدار بیضی است که به هر دو مدار دایروی مماس است در نتیجه فاصله حضیض این مدار به اندازه شعاع مدار کوچکتر و فاصله اوج آن به اندازه شعاع مدار بزرگتر است . به شکل زیر توجه کنید :

این نوع مانور به صورت دو ضربه ای است ، ضربه اول سفینه را از مدار اولیه جدا می کند و به مدار هوهمان منتقل می کند. ضربه دوم سفینه را از مدار هوهمان وارد مدار ثانویه می کند .
    مقدار تغییر سرعتی که در هر مرحله باید توسط موشک ها ایجاد شود برابر با اختلاف سرعت دو مدار در آن نقطه است .
    برای مثال در شکل بالا برای اینکه ماهواره از مدار 1 به مدار 2 انتقال یابد ، باید در نقطه A یک ضربه به ماهواره وارد شود . اختلاف سرعتی که این ضربه باید تولید کند برابر است با اختلاف سرعت حضیض مدار هوهمان و سرعت مدار 1 . پس از آن ماهواره وارد مدار انتقال هوهمان می شود . در نقطه B برای اینکه ماهواره از مدار انتقال هوهمان وارد مدار 2 شود باید یک ضربه ایجاد کنیم . اختلاف سرعتی که این ضربه تولید می کند برابر است با اختلاف سرعت اوج مدار هوهمان و سرعت مدار 2 .
    توجه داشته باشید که مدت زمان مانور نصف دوره تناوب مدار هوهمان است ، چون انتقال در نیمی از دوره تناوب به صورت کامل انجام می گیرد .
    امضای ایشان

8. Top | #6
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    2792

می خواهیم محموله ای را از زمین به مریخ منتقل کنیم . تغییر سرعتی که در هر مرحله باید ایجاد کنیم و مدت زمان سفر چقدر است ؟ شعاع مداری زمین و مریخ و همچنین پارامتر گرانشی خورشید (GM) به صورت زیر است :

پاسخ :

محموله را توسط یک انتقال هوهمان به مریخ می فرستیم . فاصله حضیض این مدار باید برابر با شعاع مداری زمین و فاصله اوج آن باید برابر با شعاع مدار مریخ باشد .
    طبق پست 15 تاپیک مکانیک مداری سرعت زمین و مریخ در مدارشان عبارتست از :

طبق معادلات 2و 3 پست 17 تاپیک مکانیک مداری ،مشخصات مدار انتقال هوهمان عبارتست از :

طبق معادله 5 پست 17 تاپیک مکانیک مداری ،سرعت در نقطه اوج و حضیض مدار انتقال هوهمان به ترتیب عبارتست از :

تغییرات سرعتی که باید به محموله اعمال کنیم عبارتند از :

مدت زمان سفر برابر است با نصف دوره تناوب مدار هوهمان ، یعنی :

سوال :

1- برای سفر به زحل با استفاده از انتقال هوهمان مدت زمان سفر چقدر می شود؟
    2- اگر امروز زمین و مریخ در مقابله باشند ، چند روز بعد باید محموله را پرتاب کنیم تا به مریخ برسد ؟

سخن آخر :

برای انتقال مریخ نورد کنجکاوی از روش بالا استفاده شده است .
    امضای ایشان

9. 17 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط shariatzadeh نمایش پست ها
    2- اگر امروز زمین و مریخ در مقابله باشند ، چند روز بعد باید محموله را پرتاب کنیم تا به مریخ برسد ؟
    من اصلاً مکانیک مداری بلد نیستم ولی از اینجور مسائل خیلی خوشم میاد. این روش محاسباتی ایه که خودم روش فکر کردم بهش رسیدم. خواستم بینم بنظرتون درسته:

سرعت زاویه ای مریخ و زمین رو از هم کم میکنیم هرچقدر که شد عدد 180 رو بر اون تقسیم میکنیم. تا اینجا جواب برحسب واحد زمانی که در سرعت زاویه ای استفاده کردیم بدست اومده که باید اونو به روز تبدیل کنیم. (البته ریاضیم زیاد قوی نیست نمیتونم عددی خوب حساب کنم)
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #8
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    2792

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    من اصلاً مکانیک مداری بلد نیستم ولی از اینجور مسائل خیلی خوشم میاد. این روش محاسباتی ایه که خودم روش فکر کردم بهش رسیدم. خواستم بینم بنظرتون درسته:

سرعت زاویه ای مریخ و زمین رو از هم کم میکنیم هرچقدر که شد عدد 180 رو بر اون تقسیم میکنیم. تا اینجا جواب برحسب واحد زمانی که در سرعت زاویه ای استفاده کردیم بدست اومده که باید اونو به روز تبدیل کنیم. (البته ریاضیم زیاد قوی نیست نمیتونم عددی خوب حساب کنم)
    وقتی سرعت زاویه ای ها رو از هم کم می کنیم یعنی حرکت نسبی در نظر می گیریم ، مثل اینکه زمین وایساده و مریخ حرکت می کنه . این کاری که شما کردید به ما میگه که مریخ کی در مقارنه است . اینجا جایی هست که محموله باید به مریخ برسه . شکل اول پست6 رو ببینید .
    ما می خواهیم روزی رو پیدا کنیم که محموله از زمین پرتاب بشه .
    امضای ایشان

13. 9 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

وقتی سرعت زاویه ای ها رو از هم کم می کنیم یعنی حرکت نسبی در نظر می گیریم ، مثل اینکه زمین وایساده و مریخ حرکت می کنه . این کاری که شما کردید به ما میگه که مریخ کی در مقارنه است . اینجا جایی هست که محموله باید به مریخ برسه . شکل اول پست6 رو ببینید .
    ما می خواهیم روزی رو پیدا کنیم که محموله از زمین پرتاب بشه .
    آقای شریعت زاده اشتباهی نگفتین؟ فکر کنم مثل این باشه که مریخ ایستاده و زمین حرکت میکنه چون سرعت زاویه ای زمین بیشتره. با همین روش خودم حساب کردم شد 389 روز. یعنی 389 روز پس از مقابله، زمین به مقارنه خورشید و مریخ میرسه که نقطه ی مناسب برای پرتاب هوهمانه. با استاری نایت هم که چک کردم دیدم درست باید باشه. درست نیست؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #10
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

مانورهای مداری         
    سوال :

1- برای سفر به زحل با استفاده از انتقال هوهمان مدت زمان سفر چقدر می شود؟
    2209.13 روز

فک کنم 428.17 روز دیگه

17. 8 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع