صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 19 , از مجموع 19

موضوع: لذت عكاسي

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

لذت عكاسي

اين موضوع براي من خيلي دوست داشتني است ، اميدوارم شما هم دوستش داشته باشيد

امشب ، شب بسيار عزيز و خاطره انگيزي بود ...

سالها پيش ( حدود سال 82 ) سايتي شكل گرفت به نام سايت foto.ir كه محلي بود براي تبادل نظر و نمايش آثار عكاسان ايراني

خيلي ها آنجا عضو بودند ، خيلي ها بعدآ پيوستند و خيلي ها هم از آنجا عكاسي را شروع كردند و الآن از عكاسان بنام كشور در بخش هاي مختلف هستند ( خبري ، اجتماعي ، صنعتي ، ... )

سالهاي 83 تا 85 اوج كار فتو آي آر بود... جمع كثيري از علاقمندان عكاسي در يكجا .... هنوز هم لذت برنامه هاي عكاسي گروهي ، نمايشگاه هاي عكس ، نقد ها و كل كل هاي دوستانه و ..... را احساس ميكنم

واقعآ خيلي از صاحب نظران از دوران طلايي عكاسي در سالهاي اوج فتو نام مي برند ... دلبستگي و همبستگي عجيبي بين اعضا بود و همه به پيشرفت هم كمك مي كردند

شركت ايراني ها در جشنواره هاي مختلف خارجي و كسب رتبه هاي برتر ، كارگاه هاي آموزشي عالي ، گسترش مفهوم " گروه عكاسي " در جامعه و ... بدون شك از بركات سايت فتو بود .

به خاطر دارم كه در نقد نوع داوري ها در يكي از دوسالانه هاي عكاسي مطلبي نوشتيم و عكسي گذاشتيم كه يكي از معاونت هاي وزارت ارشاد مجبور به پاسخگويي در مطبوعات شد !!

.......

اما بعد از سال 85-86 به دليل حسادت هاي مرسوم بين ما ايراني ها سايت فتو متلاشي شد ( متلاشي اش كردند ) و بچه ها هر يك به سويي پرتاب شدند !

................... سايت فتو بسته شد

بعد ها خيلي ها آمدند تا به خيال خودشان جاي خالي فتو را پركنند .... سايت نچسب akkasee ! ، چيليك ، دوربين نت و ...... اما فتو نشد كه نشد !

( اينقدر بدم مي آيد از كساني كه فقط منتظرند تا اداي كارهاي موفق ديگران را در بياورند !! )

حتي خود گردانندگان سايت هاي جديد هم ادعا و افتخارشان اين بود كه فضاي سايتشان مشابه فتو آي آر است ......... ولي نبود !

هر از گاهي با بچه هاي سايت برنامه هايي ميگذاشتيم كه جمعمان را حفظ كنيم ،

اما به دليل نداشتن يك فضاي مشخص ، همه چيز از بين رفت و تنها ياد و خاطره اي از آن دوران طلايي در ذهن ما باقي ماند ( اينجا بود كه ارزش يك فضاي مجازي را به خوبي درك كرديم )

5 سال گذشت ....

ديشب يكي از آن دوستان قديمي با من تماس گرفت و گفت كه به همت يكي از دوستان كه توانسته سرمايه گزار براي اين طرح جذب كند ، قرار است دوباره سايت فتو با همان تيم و همان بچه ها فعاليت خود را از سر بگيرد .

و براي امسب به جلسه اي با حضور حدود 20 نفر از پايه گذاران و قديمي هاي سايت در خانه هنرمندان دعوتم كرد

تمام بچه هايي كه دعوت شده بودند ، بلا استثنا آمدند

شوق وصف ناپذيري از جمع شدن دوباره آن گروه قديمي پس از 5 سال بود . بعضي ها يواشكي اشكي مي ريختند ...

بچه هايي كه الآن هركدام عكاسان بنام و مطرحي شده بودند ...

يكي عكاس خبري بود كه بارها در جريانات اخير بازداشت شده بود ، يكي عكاس جنگ شده بود و در لبنان زخمي شده بود ، يكي جوايز جشنواره هاي خارجي را درو كرده بود ....

و جالب اينكه همه بي صبرانه مشتاق و منتظر راه اندازي دوباره فتو بودند تا باز در كنار هم جمع شوند و هم از هم بياموزند و هم زندگي مشترك هنريشان را ادامه بدهند

تازه امشب به طور واقعي لمس كردم كه چطور يك محيط مجازي ، ميتواند خانه دوم آدم باشد ....

سايت Foto.ir قرار است دوباره پس از 5 سال در شب عيد فطر امسال افتتاح بشود . با تمام ديتا بيس عكسهاي قبلي ، كامنت ها ، آموزش ها و نظرات ...

قرار شد هر كدام از بچه ها يك گوشه كار را بگيرند . من هم قول همكاري نزديك سايت فتو و آوااستار را به مدير جديد سايت دادم و قرار شد در خيلي از زمينه ها همكاري كنيم

هرچند كه قرار شد فتو فعلآ عضو جديدي نپذيرد و با همان اعضا قديمي شروع كند ؛ اما اميدوارم با اين همكاري مبارك ، دوستاني كه در آوااستار به هنر عكاسي علاقمند هستند ، از اين فرصت پيش آمده استفاده كنند

....

راستش امشب آرزو كردم كه بتوانيم در آوااستار هم چنين محيطي براي يكديگر فراهم كنيم . انشاالله

منتظر افتتاح دوباره سايت www.foto.ir باشيد
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

2. Top | #11
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1

ممنون از glasswall عزيز بابت توضيحات خوبشون

خب ... امشب تا جايي كه فرصت بشه بحث رو جلو ميبرم

.........

يكي از دوستان ميگفت ، من واقعآ براي خودم عكس مي گيرم كه فقط خودم ببينم .

بله البته گاهي هم بعضي از افراد عكسهايي ميگيرند كه فقط مخاطبش خودشان هستند ( پس باز هم براي مخاطب گرفته مي شود ! )

اما طبيعتآ چنين عكس هايي درصد بسيار كمي از عكسهاي گرفته شده در سراسر دنيا را تشكيل ميدهند .

بگذريم ....

خوب ، اگر بپذيريم كه عكس ميگيريم تا عكسمان ديده شود ( چه مخاطب عام ، چه خاص ) پس در درجه اول بايد براي مخاطبمان ارزش قائل شويم

يعني بايد چيزي را به او نشان دهيم تا برايش جالب باشد ( بحث اينكه چه چيزي براي مخاطب جالب است بماند براي بعد )

اما طبيعتآ خود ما به عنوان مخاطب دوست داريم چيزي را ببينيم كه جذابيتي داشته باشد

اين جذابيت ميتواند شامل :

يك خاطره قديمي

يك فضاي زيبا

يك چيز جديد

يك تفكر خاص

يا هر چيزي كه شما را جذب كند . .... آنقدر جذب كند كه ارزش داشته باشد چند دقيقه اي چشمانتان را به آن بدوزيد

اما فرض كنيد كسي يك عكس معمولي از دستگيره درِ اتاقتان به شما نشان بدهد ! چه حسي خواهيد داشت ؟؟

طبيعتآ هيچ جذابيتي ندارد ...... چون نه چيز جديدي است ، نه معني خاصي دارد ،و نه خاطره يا حس يا تفكري را در شما زنده مي كند !

بايد قبل از گرفتن عكس به اين فكر كنيم كه اين عكس كجاي مخاطب را قرار است نشانه برود ؟ حسش ؟ تفكرش ؟ خاطراتش ؟ چه چيزي ؟؟

اگر هيچ كدام اينها نبود .... بهتر است آن عكس گرفته نشود !

( ادامه دارد ... )
    ویرایش توسط *sh : 08-22-2011 در ساعت 05:47 PM
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

3. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

روزهای کنجکاوی در عکاسی!

فکر میکنم عکاسی کردن هم مثل رانندگی کردن باشه

یه فرد میتونه با تمرین و تکرار رانندگی رو یاد بگیره ولی لزوما راننده خوبی نمیشه! چون یه راننده خوب میدونه که وقتی گاز میده، کلاج میگیره یا معکوس میکشه در سیستم محرکه خودروش چه اتفاقی میافته و در صورتی که با شرایط جدید و غیر منتظره ای روبرو بشه ،نه تنها ماشینش رو کنترل میکنه بلکه اون رو داغون هم نمیکنه!

به نظرم عکاسی هم همین طوریه
    علاوه بر این که وجه مهارتی اون باعث میشه تمرین و تجربه نقش بسیار موثری در کیفیت اجرا داشته باشه، یه عامل مهم دیگه هم وجود داره و باعث تفاوت کار عکاسان حرفه ای و افرادی مثل من که فقط عکاسی رو به سبب کنجکاوی شون تجربه میکنن بشه...

اون هم درک مفاهیم و روش کنترل اونهاس!

وقتی با وجود علم و آگاهی به چگونگی عمل سیستم فنی دوربین و اثر گذاری پارامتر های مختلف روی هم عکس بگیریم ، هم لذت بخش تره و هم نتیجه کار رضایت آفرین تر

یعنی علاوه بر مفهومی که میشه حتی تصادفا در عکس یه آماتور پیدا کرد و از اون لذت برد، با کنترل و علم عکاسی کردن لذت خیلی بیشتری لا اقل برای عکاس به همراه داره(ببخشید که نظر دادم آقای امام)
    امضای ایشان
    ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

4. 11 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #13
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2674
    تشکر شده 556 بار در 68 ارسال

من تازه این تاپیک را دیدم واقعا عالی بود اقای مدیر بخصوص ارزویی که در اخر کردین.‏
    عکس هایی که میگیرم بیشتر به خاطرات مخاطبم تلنگر میزند.کم شده که عکسی بگیرم که مفهوم خاصی را به دنبال نداشته باشد.ولی واقعا خودم هم به این موضوعات زیاد فکر نمیکردم تا اینکه تاپیک دیدم به فکر عکسهایی که میگرفتم افتادم و به این موضوع پی بردم.
    امضای ایشان
    می آید آن رفته ي من .......

6. 6 کاربر مقابل از سیاره ی ناهید عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها

منتظر افتتاح دوباره سايت www.foto.ir باشيد
    آیا foto.ir باز هم foto.ir شد؟
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

8. 6 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #15
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط mojiran نمایش پست ها
    آیا foto.ir باز هم foto.ir شد؟
    نه متآسفانه !

تجربه نشون داده که وقتی یک چیزی که نزدیک به حالت ایده آل قرار داره ، به دلایلی دچار ضعف میشه ، برگزدوندن اون به حالت ایده آل بسیار کار سختی خواهد بود .

چرا که باید اعتماد از دست رفته افراد به سیستم رو برگردوند و این سخت ترین بخش کاره

ولی امیدوارم به زودی با سیستم دیگری بتونیم بیشتر اون افراد و شرایط رو برگردونیم

10. 12 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #16
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2783
    تشکر شده 479 بار در 50 ارسال

سلام بر دوستان هم آوا!
    من تازه الان این تاپیک رو دیدم و جا دارد از آقای امام به خاطر ایجاد این تاپیک تشکر کنم!
    در پاسخ به این که چرا عکس میگیریم باید بگم که من عکاس حرفه ای نیستم! یا اصلا بهتره بگم عکاس نیستم! ولی گاهی اوقات عکس هایی میگیرم فقط به خاطر این که اون لحظه شاید دیگه هیچ وقت تکرار نشه!
    شاید 1 ثانیه بعد نه من باشم و نه دوربینم و نه....
    به نظر من مهم ترین دلیل برای گرفتن یه عکس گذشت زمانه! همین که اون لحظه دیگه تکرار نمیشه یه عامل مهمه برای ثبت کردنش!
    خنده یه مادر، بازی یه بچه، نشستن یه پرنده روی شاخه درخت، و هزاران هزار لحظه دیگه شاید دیگه هیچ وقت تکرار نشن!
    این طوری است که به نظر من هر لحظه ای هر چند ساده و معمولی ارزش ثبت کردن رو داره!
    نمیخوام با ناامیدی حرف بزنم ولی به نظرم اگه هر کدوم از ما به این فکر کنیم که شاید این آخرین باری است که یه صحنه را میبینیم به این نتیجه برسیم که اون لحظه ارزش ثبت کردن رو داره!

به امید ثبت لحظات دوست داشتنی!...........
    ویرایش توسط Aries : 06-14-2012 در ساعت 12:42 PM دلیل: سلام یادم رفت
    امضای ایشان
    شیرین بهانه بود…!
    فرهاد تیشه میزد تا باور نکند صداى مردمانى را
    که میگفتند :او دوستت ندارد…!

12. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2898
    تشکر شده 1,783 بار در 213 ارسال

من وقتی یه اثر هنری بی نظیر از خدا روی زمین میبینم و ازش کمال لذت رو میبرم، با تمام وجود دوس دارم که ای کاش بقیه هم بودن و این شکوه و درک می کردن و ساعت ها محوش میشدن. برای همین از اون یه عکس می گیرم تا سایرین هم ازش لذت ببرن.
    گوشه گوشه ی هر عکس پر از نکته اس و میشه ساعت ها بهش نگاه کرد و لذت برد. در صورتی که شما هرگز همچین تمرکزی رو موقع فیلم دیدن ندارید و تجربه اش نمیکنید.
    ویرایش توسط yasiii : 06-14-2012 در ساعت 05:25 PM
    امضای ایشان
    آرامش...

13. 11 کاربر مقابل از yasiii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #18
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904
    تشکر شده 640 بار در 126 ارسال

چرا عکس میگیریم؟
    راستش من عکاس حرفه ایی نیستم و با یه دوربین کانن معمولی عکس میگیرم، بعضی وقتا هم با دوربین گوشیم،اما با وجود اینکه عکاسی حرفه ای رو هیچ وقت تجربه نکردم
    موقعی که عکس میگیرم یه حس تازه به من دست میده ،حس میکنم که گوشه ای از عظمت خدا را درک کرده ام
    امضای ایشان
    بعد 6 ماه دوری از آوایی ها برگشتم
    دلم براتون تنگ شده بود

15. 6 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5839
    تشکر شده 1,240 بار در 176 ارسال

لذت عكاسي         
    ببخشید فقط یه مسئله ای پیش میاد!
    شاید مسخره باشه یا شاید پست توسط یکی از مدیرا حذف شه
    ما تو تمامی عکاسی ها قدرت خدارو حس میکنیم آیا؟
    امضای ایشان
    I hope God grant you the serenity and power to struggle on

17. کاربر مقابل از skynight عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)