صفحه 15 از 18 نخستنخست ... 51112131415161718 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 180

موضوع: اشتباهات علمي رايج بين مردم

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

Exclamation اشتباهات علمي رايج بين مردم

سلام

اين تاپيك رو ايجاد كردم تا اشتباهات علمي ( مخصوصآ نجومي ) كه غالبآ در بين مردم مي بينيم را مطرح كنيم .

اين موضوع از دو ديدگاه قابل بررسي و مهم است .

يكي اينكه با بيان اشتباهات مردم ، اشتباهات رايج و عمومي ، شناسايي ميشوند و مثلآ ميتوانيم يك آمار حدودي از طرز فكر مردم به دست بياوريم .

و ديگر اينكه ميتوانيم راهكاري براي اصلاح اين موضوع پيدا كنيم و ببينيم چه مواردي در اولويت قرار دارد .

( خصوصآ اينكه از اكثر نقاط ايران اعضايي در فروم هستند كه ميتوانند از تصورات علمي غلط مردم در شهر و استان خودشان بگويند )

فكر ميكنم يكي از بهترين فضا ها براي سنجش اين اشتباهات رايج ، برنامه هاي عمومي و ترويجي نجوم هستند .

انشاا... در ادامه دوستان از تجربيات خود درباره اشتباهات رايج در بين مردم بگويند ...

2. Top | #141
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

سلام
    یه دردی هست تو جامعه نجوم نمیدونم اینجا جاش هست بگم یا نه . ولی به هر حال میگم تا تاپیک دردهای نجومی هم راه بیفته .
    توی رصدای عید بعد از کلی توضیحات واسه یه گروه ، وقتی داشتیم مشتری رو رصد میکردیم ، یه خانومه از پشت تلسکوپ که اومد بیرون بهم گفت من که متوجه نشدم کدوم یک از این ستاره ها که دور ماهو گرفتن مشتریه ؟
    منم هاج و واج مونده بودم به این خانوم تحصیل کرده (ایشون دانشجوی ارشد بودن ) چی بگم . ولی باز هم صبر به خرج دادم ، یه بار دیگه مفصل توضیح دادم و گفتم نگاه کنید ببینید مشتری را .
    برگشته به من میگه آقای سلطانی این که همون تصویر قبلیه ، من از کجا بفهمم کدوم اینا مشترین ؟
    حالا شما جای من بودین چه کار میکردین ؟ چی میگفتین ؟
    امضای ایشان
    پرواز را به خاطر بسپار ، پرنده مردنیست .
    "فروغ"

3. 13 کاربر مقابل از Arian Soltani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #142
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3514
    تشکر شده 500 بار در 49 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Arian Soltani نمایش پست ها
    سلام
    یه دردی هست تو جامعه نجوم نمیدونم اینجا جاش هست بگم یا نه . ولی به هر حال میگم تا تاپیک دردهای نجومی هم راه بیفته .
    توی رصدای عید بعد از کلی توضیحات واسه یه گروه ، وقتی داشتیم مشتری رو رصد میکردیم ، یه خانومه از پشت تلسکوپ که اومد بیرون بهم گفت من که متوجه نشدم کدوم یک از این ستاره هر که دور ماهو گرفتن مشتریه ؟
    منم هاج و واج مونده بودم به این خانوم تحصیل کرده (ایشون دانشجوی ارشد بودن ) چی بگم . ولی باز هم صبر به خرج دادم ، یه بار دیگه مفصل توضیح دادم و گفتم نگاه کنید ببینید مشتری را .
    برگشته به من میگه آقای سلطانی این که همون تصویر قبلیه ، من از کجا بفهمم کدوم اینا مشترین ؟
    من بودم میگفتم همشون مشتریه ماهن... موندیم ماهو به کدومشون بدیم
    امضای ایشان
    شب در چشمان من است/ به سیاهی چشم هایم نگاه کن/ روز در چشمان من است/ به سفیدی چشم هایم نگاه کن/ شب و روز در چشمان من است/ به چشم های من نگاه کن/ پلک اگر فرو بندم، جهانی در ظلمت فرو خواهد رفت...
    زنده یاد "پناهی"

5. 10 کاربر مقابل از sama.ara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #143
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Arian Soltani نمایش پست ها
    سلام
    توی رصدای عید بعد از کلی توضیحات واسه یه گروه ، وقتی داشتیم مشتری رو رصد میکردیم ، یه خانومه از پشت تلسکوپ که اومد بیرون بهم گفت من که متوجه نشدم کدوم یک از این ستاره هر که دور ماهو گرفتن مشتریه ؟
    اینکه درد نیست، چون بد متوجه شده...
    وقتی دانشجوی مملکت اینقدر سرخوشه که هی بهشون میگی هل نده، باز تو گوششون نمیره
    بعد وقتی حین تنظیم و تلاش برای آوردن مجدد جرم خارج شده به وسط چشمی- ضمن اینکه چندبار تاکید کردی و داری میگی که "تکون ندین، به تلسکوپ نخورین"- دختره عمدا دست میزنه زیر لوله تلسکوپ تا به هم بریزه و بعدم با کمال پررویی نیششو تا بناگوشش باز می کنه .... اونوقت چیکار می کنینو چی میگین؟!!!!
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

7. 12 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #144
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3514

وقتی هرجایی دانشگاه میسازن و درشو باز میکنن میگن بفرما تو همینه دیگه... تر و خشک با هم میسوزن!!!!!!
    احترام مرد خانم دشمن فنای عزیز...
    امضای ایشان
    شب در چشمان من است/ به سیاهی چشم هایم نگاه کن/ روز در چشمان من است/ به سفیدی چشم هایم نگاه کن/ شب و روز در چشمان من است/ به چشم های من نگاه کن/ پلک اگر فرو بندم، جهانی در ظلمت فرو خواهد رفت...
    زنده یاد "پناهی"

9. 10 کاربر مقابل از sama.ara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #145
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5521
    تشکر شده 195 بار در 37 ارسال

یه مشکلی هس اونم اینه که بعضی فک میکنن ماه همیشه تو آسمونه...یه با ر تو جریان پپسی بود توضیح میدادم که امکان این جور چیزی وجود نداره اون موقع ما هنوز تو آسمون نیست یعنی تازه میخواد بیاد بیرون ... یکی گفت دیونه شدی ماه که همیشه تو آسمونه...منم فتم نه همیشه نیست قبول نکرد...من گفتم اگه ماه همیشه تو آسمونه بیا بریم بیرون ماهو به من نشون بده رفت فت نتونست پیدا کنه ولی حد اقل تونستم به زور ثبات کنم

11. 10 کاربر مقابل از sk..galaxy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #146
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

Lightbulb

در روز نجوم امسال ، یک مادر همراه فرزندش اومده بودن سر غرفه ی من ، و مادر گرامی داشت به فرزندش چیزی می گفت و من از گفته ی اون مادر گرامی ، یک لحظه دچار شوک بزرگی شدم ( نزدیک بود شاخ در بیارم !! ) و از طرفی هم شدیــــــــد خندم گرفته بود ، ولی خدا رو شکر ، خودم رو کلی کنترل کردم ، و با لبخند و مهربانانه ، برای مادر و کودکش توضیح دادم ، و ایشون متوجه اشتباهش شد و آخر با لبخندی تشکر کرد و رفتند .
    بعداً برای یکی از دوستان که به غرفم اومده بود ، تعریف کردم و ایشون بسیار خندیدن ؛ من به خودم گفتم اگر قرار بود من هم اون لحظه بخندم ، به طور قطع مادر و کودکش ناراحت می شدن و چه بسا ممکن بود حتی تصور نسبتاً بدی از نجوم و منجمان پیدا کنن !!

به نظر من فارغ از اینکه طرف چه شخصیتی یا منسبی یا شغلی داره یا میزان تحصیلاتش چقدر هست ؛ شخصی که برای ترویج یا آموزش علمی ، قدم بر می داره باید با سعه ی صدر کار کنه و حتی اگر شده چندین و چند بار یک حرف رو تکرار کنه و یا به صورت عملی به طرف نشون بده ؛
    چه بسا ممکن هست که اون طرف هم علمی داشته باشه و ما از اون علم چیزی ندونیم ، پس بهتره که هیچ وقت کسی رو بابت ندونستنش سرزنش و مسخره نکنیم ؛ و به جاش دانسته های خودمون رو به اشتراک بگذاریم تا یک نفر دیگه هم به جمع دانایان اضافه بشه ............

13. Top | #147
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

پایین بودن سطح اطلاعات و سواد علمی، فرهنگی و ... فقط به نجوم مربوط نیست و در سایر شاخه‌های علمی هم همینطوره مثلا ممکنه اگر ما منجمان هم در یک جمع دیگر علمی مثلا درباره ژنتیک یا نانو تکنولوژی اظهار نظر کنیم حرفهامون خنده دار به نظر بیاد.

حالا راه حل مقابله با این مساله چیه؟

14. 12 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #148

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

به نظر من باید این فرهنگه عقل کلی از فرهنگه ما به نوعی اخراج بشه و در مورد مسائلی که اطلاعات نداریم نظر ندیم این یه راه حل مناسب هست از نظر من
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

16. 13 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #149
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    پایین بودن سطح اطلاعات و سواد علمی، فرهنگی و ... فقط به نجوم مربوط نیست و در سایر شاخه‌های علمی هم همینطوره مثلا ممکنه اگر ما منجمان هم در یک جمع دیگر علمی مثلا درباره ژنتیک یا نانو تکنولوژی اظهار نظر کنیم حرفهامون خنده دار به نظر بیاد.

حالا راه حل مقابله با این مساله چیه؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط yperseusy نمایش پست ها
    به نظر من باید این فرهنگه عقل کلی از فرهنگه ما به نوعی اخراج بشه و در مورد مسائلی که اطلاعات نداریم نظر ندیم این یه راه حل مناسب هست از نظر من
    دقیقـــــــــــا
    و اینکه درک کنیم اگر توی مطلبی،حرفی برای گفتن نداشتیم اتفاق بدی نیست....

وقتی جایی قرار می گیریم که اطلاعات زیادی در موردش نداریم سعی کنیم بیشتر گوش بدیم تا حرف بزنیم بلکه چیزی یاد گرفتیم...

خیلی از ماهایی که اینجاییم،نمونش خود من،هنوز خیلی مسائل توی نجوم رو نمیدونم و سعی میکنم دانسته های ناقص خودم رو با خوندن مطالب دوستان تکمیل کنم.

و خلاصه اینکه ندانستن عیب نیست.....
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

18. 17 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #150
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3514

اشتباهات علمي رايج بين مردم         
    آدم توی رشته ای هم که تخصص داره عقل کل نمیشه...
    یه استادی داشتیم همیشه میگفت: همه چیز را همگان دانندو همگان هنوز از مادر نزاده اند(فک کنم از سخنان بزرگمهر باشه)، اما مشکل ندونستن تنها و نپرسیدن نیست
    مشکل ما، حتی خود من اینه که انتقاد پذیر نیستیم... اگه نظری هم به اشتباه دادیم حتی اگه خدام بیاد بگه باز هم حرف حرفِ خودمونه...
    امضای ایشان
    زنده یاد "پناهی"

20. 14 کاربر مقابل از sama.ara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 15 از 18 نخستنخست ... 51112131415161718 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)