صفحه 30 از 44 نخستنخست ... 2026272829303132333440 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 291 تا 300 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #291
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdii نمایش پست ها
    سلام دوستان من میخواستم یه تلسکوب بخرم فقط موندم از بین این دو تا کدوم یکی رو انتخاب بکنم پولمم از این بیشتر ها نمیرسه ممنون میشم کمک کنین

http://telescope.ir/%D8%AA%D9%84%D8%...8C-BK13065-AZ4

http://shop.avastarco.com/product/56...erSeeker-127EQ
    سلام دوست عزیز

تلسکوپ سلسترونی که شما قرار دادین دارای استقرار استوایی هست و تلسکوپ اسکای واچر استقرار سمت ارتفاعی داره که این دو کاملا با هم متفاوت هستند...

اگر به دنبال رصد اسون هستید از مقرها سمت ارتفاعی استفاده کنید ولی اگه رصد دقیق و کارا میخواید داشته باشید مطمئنا مقرهای استوایی بهترین گزینه هستند
    امضای ایشان

3. 11 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #292
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5953
    تشکر شده 339 بار در 59 ارسال

0- فکر می کنید به تلسکوپ نیاز دارید؟! حتما اره دیگه!حالا چرا؟ توضیحات حداکثر چندخط باشه!
    نیاز داریم که ریشه ی این نیاز در علاقه هست
    1- حداقل و حداکثر هزینه ای(تومان) که می توانید پرداخت کنید چقدر است؟
    حداقل که منفی هست و حداکثر با لوازم جانبی و غیره 2.5میلیون تومن
    2- برای چه موضوعاتی می خواهید استفاده کنید؟ ( 1- نجوم،2- طبیعت،3- هردو)
    نجوم
    3- از تلسکوپ چه استفاده ای می خواهید بکنید؟ ( 1- فقط رصد،2- فقط عکاسی،3- هر دو)
    رصد ولی شاید بخوام عکاسی هم کنم در آینده ی نزدیک؛به نظرم بد نیست اگه مناسب عکاسی هم باشه....
    4- مشکلی در حمل و نقل ابزاری که می خواهید تهیه کنید دارید یا نه؟ (1- اره، 2- نه )
    محدودیت آن چنانی نیست ولی خب یکم هم محدودیت دارم!(در حده یه صندوق عقب ماشین برای حمل و نقل جا هست...)
    5- به طور کلی علاقه مند به رصد چه موضوعاتی هستنید؟( 1- اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ... 2- اجرام گسترده مثله سحابی ها،کهکشان ها و ... 3- همه اجرام)
    همه ی اجرام ولی بیشتر اجرام گسترده
    6- سابقه ی رصد از پشت تلسکوپ و دوچشمی را داشته اید؟( 1- اره خیلی، 2- چندباری دیدم ، 3- تا حالا رصد نکردم) ( اگه از پشت وسیله ای رصد کردید مشخصات اپتیکی که با اون رصد کردید رو حدودا بگید.قطر و نوع طراحی شکستی یا بازتابی)
    چند باری دیدم(تلسکوپ های 5 و 6 اینچ بازتابی)
    7- کیفیت اپتیک و رصد چقدر برایتان مهم است؟ ( 1- خیلی، 2- متوسط 3- زیاد نه)
    خیلی
    8- دوست دارید که تلسکوپ قابلیت گوتو(ردیابی خودکار اجرام آسمان) داشته باشد یا نه؟! ( 1-اره، 2- نه )
    آره
    9- چقدر برای خریدن عجله دارید؟(1- خیلی، 2- زیاد نه، 3- عجله ای ندارم)
    نسبتا زیاد!
    10- چند سال سابقه ی فعالیت در نجوم و چه مقدار به نجوم آشنایی دارید؟ توضیحات کوتاه باشه لطفا!
    حدود 1 سال،آشنایی ام با نجوم هم خوبه فکر کنم...!

5. 2 کاربر مقابل از فائزه معتضدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #293
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط فائزه معتضدیان نمایش پست ها
    0- فکر می کنید به تلسکوپ نیاز دارید؟! حتما اره دیگه!حالا چرا؟ توضیحات حداکثر چندخط باشه!
    نیاز داریم که ریشه ی این نیاز در علاقه هست
    1- حداقل و حداکثر هزینه ای(تومان) که می توانید پرداخت کنید چقدر است؟
    حداقل که منفی هست و حداکثر با لوازم جانبی و غیره 2.5میلیون تومن
    2- برای چه موضوعاتی می خواهید استفاده کنید؟ ( 1- نجوم،2- طبیعت،3- هردو)
    نجوم
    3- از تلسکوپ چه استفاده ای می خواهید بکنید؟ ( 1- فقط رصد،2- فقط عکاسی،3- هر دو)
    رصد ولی شاید بخوام عکاسی هم کنم در آینده ی نزدیک؛به نظرم بد نیست اگه مناسب عکاسی هم باشه....
    4- مشکلی در حمل و نقل ابزاری که می خواهید تهیه کنید دارید یا نه؟ (1- اره، 2- نه )
    محدودیت آن چنانی نیست ولی خب یکم هم محدودیت دارم!(در حده یه صندوق عقب ماشین برای حمل و نقل جا هست...)
    5- به طور کلی علاقه مند به رصد چه موضوعاتی هستنید؟( 1- اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ... 2- اجرام گسترده مثله سحابی ها،کهکشان ها و ... 3- همه اجرام)
    همه ی اجرام ولی بیشتر اجرام گسترده
    6- سابقه ی رصد از پشت تلسکوپ و دوچشمی را داشته اید؟( 1- اره خیلی، 2- چندباری دیدم ، 3- تا حالا رصد نکردم) ( اگه از پشت وسیله ای رصد کردید مشخصات اپتیکی که با اون رصد کردید رو حدودا بگید.قطر و نوع طراحی شکستی یا بازتابی)
    چند باری دیدم(تلسکوپ های 5 و 6 اینچ بازتابی)
    7- کیفیت اپتیک و رصد چقدر برایتان مهم است؟ ( 1- خیلی، 2- متوسط 3- زیاد نه)
    خیلی
    8- دوست دارید که تلسکوپ قابلیت گوتو(ردیابی خودکار اجرام آسمان) داشته باشد یا نه؟! ( 1-اره، 2- نه )
    آره
    9- چقدر برای خریدن عجله دارید؟(1- خیلی، 2- زیاد نه، 3- عجله ای ندارم)
    نسبتا زیاد!
    10- چند سال سابقه ی فعالیت در نجوم و چه مقدار به نجوم آشنایی دارید؟ توضیحات کوتاه باشه لطفا!
    حدود 1 سال،آشنایی ام با نجوم هم خوبه فکر کنم...!
    سلام دوست گرامی

همه چیز خوب بنظر میاد بجز یه چیز! شما تجربه اپتیکی ندارید! ن الان میتونیم انواع و اقسام زیادی تلسکوپ به شما پیشنهاد بدم اما ممکنه بعلت عدم اشنایی شما با اونها خیلی زود ازشون سیر بشین!

قدیما که انقد گرونی نبود تو مواردی مثل شما یه تلسکوپ سمت ارتفاعی متوسط رو پیشنهاد میدادم که منجم بعد ار اینکه با این ابزار ساده دست به اسمون باز کرد و به قلق های رصد اپتیکی اشنا شد یه چیز خوب بگیره ولی حالا نمیشه!!

اگر عدم اشنایی شما به ابزارها رو فاکتور بگیریم من تلسکوپ omni 120 میلیمتری یا 102 میلیمتری همین سری رو پیشنهاد میدم(۱۰۲ میلیمتری بهتره ولی فعلا تو ایران موجود نیست)
    اگر توجه کرده باشید این تلسکوپ گوتو نداره! چرا؟ چون اولا شما همینجوریشم با مقرهای استوایی مشکل خواهید داشت چه برسه که بخواید هردفعه هم خطشم بکنید !! و دیگه اینکه مقرهای گوتو برای یادگرفتن اسمون سم هستند!

و اما اگر بخوایم اصولی پیش بریم! یه دوچشمی 80*20 بخرید اسمونو اجرامو که یادگرفتید تلسکوپ بخرید!

دوچشمی همیشه بکارتون میاد حتی وقتی بزرگترین تلسکوپ دنیا رو هم داشته باشید بازم کنار دستتون یه دوچشمی لازمه پس با این کار هم رصد رو اصولی یاد کرفتید و هم یه چیزی خریدید که واسه اینده نجومیتون بدرد میخوره و البته اگرم از رصد خوشتون نیومد واسه طبیعت گردی حرف نداره
    امضای ایشان

7. 8 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #294
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9316
    تشکر شده 7 بار در 2 ارسال

با سلام خدمت عزیزان
    اینجانب دنبال یک لوله تلسکوپ حدود 8 یا 10 اینچ برای عکاسی هستم. سه پایه موتوردار دست ساز دارم. قیمت هم حداکثر 700 تا 800 باشه. راستی دست دوم چیزی پیدا می شه!
    با تشکر

9. 5 کاربر مقابل از agadada عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #295
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4475
    تشکر شده 658 بار در 85 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط agadada نمایش پست ها
    با سلام خدمت عزیزان
    اینجانب دنبال یک لوله تلسکوپ حدود 8 یا 10 اینچ برای عکاسی هستم. سه پایه موتوردار دست ساز دارم. قیمت هم حداکثر 700 تا 800 باشه. راستی دست دوم چیزی پیدا می شه!
    با تشکر
    سلام
    به نظر من 8 یا 10 نگیر چون انقدر سنگینه که نمیتونی راحت این ور اون ور با خودت ببریش. خیلی حمل و نقلش سخت میشه خیلی و به همین دلیل برای عکاسی بهتره شکستی آپو بگیری ولی با توجه به بودجه تو بهتره یه 6 اینچ نیوتونی بگیری که هم حمل و نقلش ساده تره و هم بدرد رصد میخوره.
    یه نکته: مطمئن شو پایه ات پایه خوبیه چون دست سازه و امکان داره دقت کافی رو نداشته باشه.
    امضای ایشان
    به پدر و مادر خود حتی اف هم نگویید.

وقتی خدا مشکلاتت رو حل می‌کنه، تو به توانایی‌های او ایمان داری
    وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی‌کنه، او به توانایی‌های تو ایمان داره

11. 3 کاربر مقابل از SSgumS عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #296
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6722
    تشکر شده 14 بار در 3 ارسال

سلام،
    ميخواستم جهت خريد تلسكوپ منو راهنمايي كنيد.
    ماكزيمم مقدار پولي كه ميخوام هزينه كنم 1500000 تا 2000000 تومان است.
    هدف نيز رصد است. والبته مشاهده جزئيات زيادي از ماه و سيارات، و شايد عكسبرداري و يا فيلم برداري روزانه از آنها.
    تلسكوپ را اكثرا در منزل استفاده خواهم كرد و شايد در سال يك يا دو بار به خارج از شهر هم ببرم. مشكل حمل و نقل ندارم، فقط در حد حمل تلسكوپ از اطاق تا حياط منزل (و پايين آمدن از 10 پله).
    يك دوچشمي 80*20 سلسترون هم دارم كه رصد با چشم مسلح رو با اون شروع كردم.
    انتخاب خودم تلسكوپ دابسوني 8 يا 10 اينچ Flextube(اسكاي واچر) است. كه البته ميشه در آينده به گوتو مجهزش كرد.
    ولي برخي دوستان 8 اينچ نيوتني(اسكاي واچر) با مقر EQ5 و با قابليت گوتو را پيشنهاد مي كنند كه البته قيمت آن هم 2600000 تومان است .و من زياد قصد عكاسي حرفه اي و هنري از آسمان شب را ندارم. عكاسي من جهت امور تحقيقاتي خودم است و حتي عكسي بي كيفيت كه اطلاعات به دردبخوري داشته باشد براي من كافيست.
    البته تلسكوپ 8 اينچ نيوتني(اسكاي واچر) با مقر EQ5 بدون موتور 2000000 تومان است.
    برخي نيز پيشنهاد ميكنند 6 اينچ با مقر EQ3 و مجهز به گوتو بخرم.
    و سوال آخر اينكه براي انتفال دابسوني 10 يا 8 اينچ نياز است هر بار لوله تلسكوپ را از مقر جدا كنيم؟(در فاصله اطاق تا حياط يا پشت بام)
    با تشكر

13. 6 کاربر مقابل از Termakis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #297
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط Termakis نمایش پست ها
    سلام،
    ميخواستم جهت خريد تلسكوپ منو راهنمايي كنيد.
    ماكزيمم مقدار پولي كه ميخوام هزينه كنم 1500000 تا 2000000 تومان است.
    هدف نيز رصد است. والبته مشاهده جزئيات زيادي از ماه و سيارات، و شايد عكسبرداري و يا فيلم برداري روزانه از آنها.
    تلسكوپ را اكثرا در منزل استفاده خواهم كرد و شايد در سال يك يا دو بار به خارج از شهر هم ببرم. مشكل حمل و نقل ندارم، فقط در حد حمل تلسكوپ از اطاق تا حياط منزل (و پايين آمدن از 10 پله).
    يك دوچشمي 80*20 سلسترون هم دارم كه رصد با چشم مسلح رو با اون شروع كردم.
    انتخاب خودم تلسكوپ دابسوني 8 يا 10 اينچ Flextube(اسكاي واچر) است. كه البته ميشه در آينده به گوتو مجهزش كرد.
    ولي برخي دوستان 8 اينچ نيوتني(اسكاي واچر) با مقر EQ5 و با قابليت گوتو را پيشنهاد مي كنند كه البته قيمت آن هم 2600000 تومان است .و من زياد قصد عكاسي حرفه اي و هنري از آسمان شب را ندارم. عكاسي من جهت امور تحقيقاتي خودم است و حتي عكسي بي كيفيت كه اطلاعات به دردبخوري داشته باشد براي من كافيست.
    البته تلسكوپ 8 اينچ نيوتني(اسكاي واچر) با مقر EQ5 بدون موتور 2000000 تومان است.
    برخي نيز پيشنهاد ميكنند 6 اينچ با مقر EQ3 و مجهز به گوتو بخرم.
    و سوال آخر اينكه براي انتفال دابسوني 10 يا 8 اينچ نياز است هر بار لوله تلسكوپ را از مقر جدا كنيم؟(در فاصله اطاق تا حياط يا پشت بام)
    با تشكر
    سلام دوست گرامی

چه خوب است که میدانید هدفتان از خرید تلسکوپ چیست! قابل احترام است

اما جای یک سوال اینجا باقی است و ان این است که هدف تحقیقات شما چیست؟ اجرام نزدیک یا عمق اسمان؟ ایا به بزرگنمایی بالا نیاز دارید یا کنتراست بالا؟

پس از پاسخ به این سوال بهتر میتوانیم به شما کمک کنیم
    امضای ایشان

15. 8 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #298
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6722

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی

چه خوب است که میدانید هدفتان از خرید تلسکوپ چیست! قابل احترام است

اما جای یک سوال اینجا باقی است و ان این است که هدف تحقیقات شما چیست؟ اجرام نزدیک یا عمق اسمان؟ ایا به بزرگنمایی بالا نیاز دارید یا کنتراست بالا؟

پس از پاسخ به این سوال بهتر میتوانیم به شما کمک کنیم
    با سلام و تشكر

اجرام نزديك مد نظرم هست. و البته كنتراست بالا. و اگر با بزرگنمايي بيشتر وضوح تصوير از بين نرود كه عاليست.
    يك نمونه: بررسي طوفان هاي سطح سياره مشتري.
    شايد بهتر باشد بگويم، رصد خارج از منظومه شمسي در حد تفريح خواهد بود و نه بررسي دقيق.(كه البته جاي خودش را دارد)
    امضای ایشان
    ما زنده به آنیم که آرام نگیریم * موجیم که آسودگی ما عدم ماست

17. 6 کاربر مقابل از Termakis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #299
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط Termakis نمایش پست ها
    با سلام و تشكر

اجرام نزديك مد نظرم هست. و البته كنتراست بالا. و اگر با بزرگنمايي بيشتر وضوح تصوير از بين نرود كه عاليست.
    يك نمونه: بررسي طوفان هاي سطح سياره مشتري.
    شايد بهتر باشد بگويم، رصد خارج از منظومه شمسي در حد تفريح خواهد بود و نه بررسي دقيق.(كه البته جاي خودش را دارد)
    سلام مجدد

منطقه رصدی شما شهر است جایی با الودگی هوای و نوری بالا! انگار که دارید تو افق غبار الود رصد میکنید! پس مطمئنا نمیتونید بزرگنمایی بالا به کار ببرید!

البته میزان جمع اوری نور تو کنتراست و جزئیات تصویر مهم خواهد بود اما اسمان شهر خیلی به شما اجازه مانور در این زمینه رو هم نخواهد داد.. تجربه شخصی من در اسمان شهر، دهانه حداکثر ۸ اینچ است (چه دابسونی چه نیوتونی های معمولی)اگر قرار بر خرید دابسونی شد لااقل فلکس تیوب نخرید چون الودگی هوایی و نوری محیط روی شعاع های نوری بین اینه اولیه و ثانویه تاثیر منفی میذاره... کلا فلکسها واسه مناطقی خوب هستند که حد تاریکی بالایی داره!

از اونجایی که شما قصد عکاسی حرفه ای ندارید و البته جمع اوری نور هم براتون مهمه پس شکستی بهتون پیشنهاد نمیدم(شکستی ها چون به نسبت قیمت، دهانه های خیلی کوچکتری نسبت به بازتابی ها دارند، پس با این رنج قیمت نمیشه شکستی بزرگی خرید)

و از همه موارد بالا که بگذریم، با توجه به هدف مطالعاتی مدنظرتون، شما به تلسکوپی با فاصله کانونی بالا نیاز دارید که در چشمی هایی با فاصله کنونی کمتر هم به شما بزرگنمایی بالا بدهند(با این کار هم میدان دیدتون خیلی کم نمیشه و هم تحت تاثیر اِلمانهای بالا در چشمی هایی با فاصله کانونی کم،کنتراست تصویرتون کم نمیشه)

تلسکوپ پیشنهادی من در وهله اول یک اشمیت کاسگرین هست! یه 6اینچ sct سلسترون بخرید با یه پایه موتور دار(فکر نکنم به گوتو نیاز داشته باشید)... واسه خرید تیوب میتونید به فروشگاه اواستار مراجعه کنید که نمایندگی سلسترون هست

اشمیتها برای رصد اجرام نزدیک بینظیر هستند و با فاصله کانونی بالا و با توجه به کیفیت مثال زدنی سلسترون، کنتراست خیلی خوبی در شهر بهتون میدند(اگر نوردهی تون طولانی مدت نباشه میتونید از پایه های سمت ارتفاعی سلسترون هم استفاده کنید. مثل سری nexstar سلسترون!)

اما اگر بودجتون نمیرسه میتونید یه ماکستوف تهیه کنید که به نسبت ارزون تر خواهد بود...
    امضای ایشان

19. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #300
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6722

راهنمای خرید تلسکوپ         
    با سلامي دوباره

با توجه به بودجه و همچنين راهنماييهاي جناب طامهري تلسكوپ هاي زير رو انتخاب كردم، فقط در چند مورد سوال دارم:

127mm MCT با AZGT

127mm MCT با EQ3 (البته بدون موتور)

فكر كنم در اين رنج قيمت ماكستوفي بهتر از اين نباشه. به نظر شما با كدوم مقر بهتره تهيه كنم؟ موتور دار AZGT يا بدون موتور EQ3؟

10 اينچي دابسوني Guan Sheng

10 اينچي دابسوني Sky Watcher

8 اينچي دابسوني Guan Sheng

8 اينچي دابسوني Sky Watcher

سوال اينكه اختلاف قيمت بين Sky Watcher و Guan sheng به خاطر چيه؟ آيا Guan sheng بهتره يا زياد فرقي ندارن؟

در آخر اينو بگم كه انتخاب اولم 127mm MCT هستش هم به خاطر كيفيتش و هم قابل حمل بودنش.

ولي از 8 و مخصوصا 10 اينچ دابسوني هم نميشه گذشت چون هم قيمتش پايينه و هم قطر دهانش بزرگه و ... . از طرفي وزن زيادش و بد بار بودنش نگرانم ميكنه. ميترسم بعد از مدتي ازش دلزده بشم. چون داخل منزل هم، باز حمل و نقلش سخت به نظر ميرسه.

حالا به نظر شما اقدام به خريد بكنم يا چندين ماهي صبر كنم و يك ماكستوف با قطر دهانه بالاتر بخرم.
    امضای ایشان
    ما زنده به آنیم که آرام نگیریم * موجیم که آسودگی ما عدم ماست

21. 2 کاربر مقابل از Termakis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 30 از 44 نخستنخست ... 2026272829303132333440 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)