صفحه 15 از 16 نخستنخست ... 5111213141516 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 155

موضوع: رصد اجرام منظومه شمسی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

smile رصد اجرام منظومه شمسی

توجه
    (این تایپیک بعد از هک شدن فروم دوباره بازیافت و ویرایش میشود کم و کاست را ببخشید).

از خانم آسمون که برای بازگشت این تایپیک تلاش کردند ممنونم.

این تاپیک برای بررسی
    اجرام موجود در منظومه شمسی از قبیل سیارات و اقمارشان همینطور دنباله دارها وغیره....ایجاد میشود.

هر گونه اطلاعات از این اجرام از قبیل مواضع مقارنه ها مقابله حرکات رجوعی و غیره... در این تاپیک بررسی خواهد شد.

از دوستان عزیز تقاضای همکاری دارم.
    ویرایش توسط rezash : 07-04-2011 در ساعت 11:01 AM
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

2. Top | #141
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8754
    تشکر شده 132 بار در 22 ارسال

اگه شب توی آسمون قسمت شرق آسمون رو نگاه کنید پر نور ترین ستاره سیاره عطارد هستش

3. 2 کاربر مقابل از reza3000 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #142
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط reza3000 نمایش پست ها
    نه پرنورترین مشتری هست. کمی پایینترش عطارد قرار داره.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #143
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط reza3000 نمایش پست ها

در رویداد امروز تقویم نجومی ایران میتونید مطلبی مرتبط در این زمینه را ببینید.

در این روزها میتوانید سیاره مشتری و مریخ را در قسمت شرقی آسمان ببینید.سیاره عطارد نیز پائین تر از این دو سیاره قابل مشاهده میباشد.

سیاره عطارد در هشتم مرداد ماه به بیشترین کشیدگی خود از خورشید میرسد و بهترین موقعیت رصدی را نیز پیدا خواهد کرد.

البته سیاره عطارد درخشندگی منفی خواهد داشت و پرفروغ خواهد بود ولی سیاره مشتری درخشان تر است.

رویداد امروز تقویم: (دوشنبه 31 مرداد ماه)

http://almanac.avastarco.com/detail....631&modal=true
    امضای ایشان

7. 10 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #144
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

علاقه مندان به رصد اجرام کوچک تر و کم فروغ تر منظومه شمسی میتوانند سیارک بامبرگا ( Asteroid 324 Bamberga ) را جزء اهداف رصدی قرار دهند.

از آنجا که این سیارک هر 22 سال یکبار به مقابله مطلوب میرسد برای خیلی از منجمین در حال حاضر یک هدف مناسب رصدی است.

این سیارک,چند روز پیش به حالت مقابله رسید و به همین دلیل موقعیت بسیار مناسبی دارد و در تمام طول شب قابل رویت است.

البته برای دیدن این سیارک به ابزار مناسب رصدی نیاز دارید.تلسکوپ ابزار بسیار مناسبتری برای رصد و تعقیب این جرم کم فروغ میباشد.

میتوان در چند روز موقعیت و جابجائی این سیارک را دنبال نمود.

در حال حاضر قدر درخشندگی ظاهری بامبرگا حدود 8/2+ میباشد.

میتوان با دوربین دوچشمی هم این جرم را رصد نمود لیکن تلسکوپ ابزار خیلی بهتری است.

موقعیت فعلی این سیارک را در تصویر زیر میبینید:

اگر رصد این سیارک را از دست بدهید این سنگ بزرگ دورتر و کم فروغ تر شده و تا مقابله مطلوب بعدی این فرصت مناسب را از دست خواهید داد.

در ضمن سیارک جولیا ( 89 Julia ) در نزدیکی این سیارک دیده میشود که این جرم نیز با قدر درخشندگی 9/2+ هدف رصدی مناسبی در کنار بامبرگا محسوب میشود.

موقعیت این سیارک را نیز در زیر میبینید:

البته ناگفته نماند که در حال حاضر ماه کامل در نزدیکی این دو سیارک میباشد و شاید تا حدودی بر رصد این دو سیارک تاثیر گذار باشد لیکن طی روزهای آینده به تدریج فاصله میگیرد و موقعیت رصدی مناسب تری را فراهم می اورد.
    امضای ایشان

9. 8 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #145
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

مثل اینکه این ISON بدجوری همه رو به خودش مشغول کرده. اصلاً دیگه خبری از Lovejoy نیست و حتی مقارنه 19 دقیقه‌ای زحل و عطارد هم انگاری برای کسی جذابیت نداشت!

بهرحال من بامداد امروز به سراغ این اجرام زیبا رفتم. C/2013 R1 Lovejoy با وجود نور مزاحم ماه فوق العاده زیبا و پرنور بود. برخلاف دفعه قبل که احساس خفیف و گنگی از وجود رنگ درش داشتم، اینبار رنگ سبز-آبی اون بخوبی مشخص بود. البته کمی کوچکتر از رصد قبلیم دیده میشد اما خیل پرنورتر بود. دنباله محوی در پشت کـُمای اون دیده میشد. براحتی و بوضوح در داخل جوینده 50×9 تلسکوپم بشکل لکه آبی-سبز کوچکی دیده میشد تا حدی که از Lovejoy برای هم خطر کردن جویندم استفاده کردم! حتی در روشنایی سپیده دم هم خیلی خوب مقاومت کرد، هر چند نه اندازه ISON. در کل بسیار زیبا بود و مطمئناً اگه ISON حواس‌ها رو بخودش پرت نمیکرد بسیار بیشتر بین آماتورها جلب توجه میکرد.

و اما رویداد زیبای دیگه که اونهم انگاری ببیننده زیادی نداشت یکی از اتفاقات نادر سیاره‌ای بود و اون مقارنه بسیار نزدیک زحل و عُطارد با جدایی 19 دقیقه قوس بود. در بزرگنمایی 120 برابر هر دو سیاره بخوبی در دولبه میدان دید دیده میشدن و زحل بوضوح حلقه‌های خودش رو نشون میداد. در حالی که سطح زحل و حلقه‌های اون بخوبی دیده میشد عُطارد در تلألو شدید نور خودش محو شده بود. البته قرص نیمه اون بخوبی مشخص بود. منظره واقعاً دل‌انگیزی بود. اگه تصاویری که با موبایلم گرفتم خوب از آب در بیاد براتون تصاویر این مقارنه زیبا رو آپلود می‌کنم.

ضمناً تو این شب رصدی اولین ایریدیوم خودم رو هم شکار کردم و بدجوری هم از این ایریدیوم ها خوشم اومد. در حالی که در انتظار این درخشش ایریدیوم به نقطه مورد نظر از آسمون چشم دوخته بودم، دقیقاً در زمان پیش بینی شده بشکل یک ماهواره کم نور اونو تو همون ناحیه دیدم که در عرض چند ثانیه کوتاه چنان درخشان شد که پیش خودم گفتم Woow...الان بدجوری عشق ایریدیوم شدم. این فقط به قدر 2.9- رسید. هوس کردم یه دونه از اون 8-یهاش رو هم شکار کنم.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #146
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

متاسفانه بیش از هر چیز شرایط آب و هوائی نا مناسب بر روند رصدها و دنبال کردن اجرام نامبرده تاثیر گذار بود.

شخصا آخر این هفته را برای دنبال کردن دنباله دارهای حاضر در این شبها و همینطور موقعیتهای جالب سیارات در نظر گرفته ام.

که البته این بار آلودگی هوا تاثیر گذار خواهد بود.ولی چاره ای نیست و سعیم را خواهم کرد.

امروز در برخی نقاط تهران به زحمت میشد ساختمانهای واقع در فاصله یکی دو کیلومتری را دید.که طبعا بر رصد اجرام نیز تاثیر خواهد داشت.

راستی چهارشنبه صبح همزمان با مقارنه زحل و عطارد که نسبت به روز گذشته کمی فاصله شان بیشتر شده است,ایستگاه بین المللی نیز از نزدیکی شان عبور خواهد کرد.

ساعت شش صبح در تهران

قدر درخشندگی ایستگاه به 1/7- خواهد رسید.

ولی در روز جمعه صبح و همان ساعت 6 صبح ایستگاه باز هم از نزدیکی این دو سیاره عبور میکند با درخشندگی 3/3-

همچنین ایستگاه بین المللی از روی ستاره سماک اعزل و در نزدیکی ماه نیز عبور میکند که البته در برخی نقاط تهران به این صورت خواهد بود.

نقشه زیر:

جمعه صبح را فراموش نکنید.
    امضای ایشان

13. 10 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #147
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

همونطور که میدونید این روزها سیاره زهره یا با لقب دیگرش "ستاره شامگاهی" با نور خیره کننده‌ای می‌درخشه و حتی یکی دو هفته پیش خیلی درخشانتر از این هم بود. جالبتر اینکه بدونید سیاره زهره نه تنها درخشانترین هلال خودش رو در طی سال نشون میده بلکه در طی 8 سال گذشته هم درخشانتر از همیشه بوده. این درخشندگی زیاد زهره در طی این هفته‌ها بود که منو بر اون داشت که برای اولین بار اقدام به رصد این سیاره زیبا بدون ابزار و در نور روز بکنم و در طی این دو هفته با وجود هوای بسیار نامساعد و ابری سه بار موفق شدم این سیاره رو در حالی که خورشید ارتفاع زیادی از بالای افق داشت رصد کنم. برای مثال یکبار حوالی ساعت 14:20 بود که اونو بوضوح توی زمینه آبی آسمون دیدم و به اندازه کافی واضح بود تا بتونم اونو به پدر و مادرم هم نشون بدم. در آخرین اقدامم که همین امروز بود تونستم با سختی بیشتری اونو مجدداً توی نور روز ببینم. البته اینبار بنظر عینک قرمز برای پیدا کردنش واجب می‌اومد! (بعد از پیدا کردنش بدون عینک هم دیدمش) این عینک رو سفارشی دادم برام ساختن و کنتراست زمینه آسمون رو برای رصد در روز خیلی بالا میبره بطوری که با کمک اون حتی ناشی‌ترین آدم‌ها هم بایستی بتونن زهره رو تو نور روز ببینن. (البته کاربردهای این عینک بیشتره که بعداً میگم خدمتتون ). اگه شما خواستید زهره رو تو روز ببینین هنوز فرصت دارین و بدون عینک قرمز هم میشه با کمی تقلا پیداش کرد. البته بایستی که حتماً دقیق به همونجایی که زهره هست نگاه کنید و فوکوس چشمتون هم صحیح باشه. کافیه تا چشمتون رو یه کوچولو بچرخونین تا زهره محوه بشه.

اما جدای رصد جذاب بدون ابزار در نور روز، با تلسکوپ هم بایستی بشه منظره تماشایی رو از هلال زیبای این سیاره زیبا مشاهده کرد. البته بدلیل نور زیاد زهره بایستی این کار رو در روشنایی روز انجام بدید. خود من قصد دارم فردا ظهر اگه طبق معمول ابری نبود به سراغ رصد اون با تلسکوپ برم. البته شاید بهتر باشه اینبار بخوام که هوا یه کم ابر داشته باشه چون با پوشیده شدن خورشید رصد راحتتره انجام میشه.

زهره زیبا به سرعت در حال نزدیک شدن به زمینه و در 10 ژانویه 2014 به نزدیکترین فاصله خودش از زمین میرسه (هر چند که تو این روز جدایی اون از خورشید فقط 5 درجه هست!). پس از این حضیض، زهره تبدیل به "ستاره صبحگاهی" میشه و مجدداً درخشش خیره کننده‌ای رو از خودش نشون میده. پس اگه روزهای اوج درخشش زهره رو از دست دادید زیاد نگران نباشین.

در پایین هم نمایی مقایسه‌ای از اندازه هلال زهره رو در حضیض اخیر (2014) با حضیض سال بعدش براتون میذارم. حضیض 2014 جزء نزدیکترین حضیض‌ها و حضیض 2015 در زمره دورترین حضیض‌های زهره است. برای مطالعه بیشتر در خصوص چرخه حضیض‌های زهره به تاپیک «رخدادهای بزرگ عمر ما» مراجعه کنید:

ضمناً سیاره مشتری هم تقریباً همزمان با زهره به حضیض زمینی میرسه (4 ژانویه). یادتون نره حتماً این روزها رخدادهای قمری مشتری رو رصد کنین.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    پست تکمیلی (12-23-2013 ساعت 14:49)

ساعت 13:51 امروز تونستم زهره رو بعد از کمی جستجو داخل جوینده تلسکوپم پیدا کنم. از درون چشمی واقعاً منظره زیبایی داشت. یه هلال نسبتاً نازک و زیبا. موقع دیدنش به این فکر میکردم که اگه الان تو مدار زهره بودم میتونستم زمین رو با همین اندازه بهمراه قاره‌ها و اقیانوس‌هاش ببینم.

زهره امروز با چشم قابل مشاهده نبود ولی همچنان پرنور و زیباست.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 12-23-2013 در ساعت 02:55 PM
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #148
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

فردا غروب و پس از تاریک شدن هوا (حوالی ساعت 18:20) اگه تلسکوپتون رو بسمت سیاره نپتون نشونه برید می‌تونید کنار اون و در فاصله حدود 30 دقیقه قوسی سیارک Juno رو هم ببینید. این مقارنه زیبا پس فردا هم با همین جدایی قابل رصده.

تصویر Juno توسط تلسکوپ 100 اینچی هوکر در رصدخانه کوهستان ویلسون.
    در دو تصویر پایین دهانه برخوردی بزرگی بر روی سیارک قابل تشخیصه که در تصویر 934 نانومتر مواد داخل این گودال بسیار تیره‌تر دیده میشن.
    تاریخ انتشار 6 آگوست 2003.

ضمناً فردا پس از این مقارنه جذاب سری هم به مشتری بزنید چون آیو بهمراه سایه‌ای که پهلو به پهلوی او و در پشت سرش حرکت میکنه در ساعت 19:33 گذر زیبایی رو از روی قرص مشتری خواهد داشت.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #149
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

در سال 2014 ,دو سیارک وستا و سرس ,که از درخشان ترین سیارکهای آسمان میباشند,اغلب در نزدیکی هم دیده خواهند شد.

این دو سیارک ,چند ماهی است که در صورت فلکی سنبله دیده میشوند.و تا چند ماه دیگر نیز در این صورت فلکی مهمان هستند.

فاصله این دوسیارک از چند دقیقه قوس تا چند درجه متغیر خواهد بود ولی در کل سال در نزدیکی هم دیده خواهند شد.

در نقشه زیر مسیر حرکت این دو سیارک را مشاهده میکنید.همچنین مسیر حرکت سیاره مریخ نیز در نزدیکی این دو سیارک قابل مشاهده است.

قدر درخشندگی این دو سیارک نیز با هم متفاوت است ولی نزدیک بهم است و دنبال کردن این دو سیارک را جذابتر خواهد کرد.

جدول قدر درخشندگی این دو سیارک را در تاریخهای متفاوت سال میبینید:

Date
    Ceres
    Vesta
    February 1, 2014
    8.2
    7.2
    March 1, 2014
    7.8
    6.6
    April 1, 2014
    7.1
    5.9
    May 1, 2014
    7.2
    6.0
    June 1, 2014
    7.8
    6.6
    July 1, 2014
    8.4
    7.1
    August 1, 2014
    8.8
    7.4
    September 1, 2014
    9.0
    7.7

دیدن جزئیات بیشتر در سایت اسکای اند تلسکوپ:

http://www.skyandtelescope.com/obser...243533241.html
    امضای ایشان

19. 8 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #150
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

رصد اجرام منظومه شمسی         
    با سلام هفته پیش ن هم با چشم غیر مسلح تو نستم سیاهر مشتری رو در اسمان ابی ببینم . البته خیلی سخت بود ولی با چند دقیقه گشتن تو اسمون تونستم ساعت 16.25 دقیقه روز شنبه این سیاره زیبا رو با چشم ببینم . البته جذابیت تلسکوپ یه چیز دیگس ولی این هم برای من خیلی جذاب بود . این رصد با چشم رو از پنچره اتاق محل کارم انجام دادم چون دقیقا رو به شرق هست و مزاحمت ساختمانی هم رو به روش نیست و اسمان به راحتی دیده میشه .
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

21. 4 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 15 از 16 نخستنخست ... 5111213141516 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)