صفحه 20 از 22 نخستنخست ... 1016171819202122 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 191 تا 200 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.

امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.

2. Top | #191
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

سلام هم آوایی عزیز
    قرار شد بیشتر گزارش رصدی بنویسیم

رفتیم رصد!چه جایی بود!!جاتون خالی عجب آسمونی بود!

((((((((((((((((((((((((((
    ))))))))))))))))))))))))))))

روایت دوم!:چند وقتی بود یه ندایی بهم میگفت!:

به دیدن من بیا،مهتاب ندارم!!
    ..........................................بیا رصدگر،بیا،ابرم ندارم!!(هواشناسی میگفت!)
    می دونی قدرم،خیلی زیاده!!
    ..........................................دنباله دار هم،زیاد من دارم!!
    ابزارو وردار،بیا اینجا رصد کن!!
    .........................................پنج شمبه،جمعس،بیا اینجا رصد کن!!

(((((((((((((((((((((((((())))))))))))))))))))))))))))

روایت سوم!:روز پنج شنبه حوالی ساعت 12:58 دقیقه بعد از ظهر بی خبر از دنیا! درحال انتخاب واحد بودم که ناگهان تلفن همراهم زنگ خورد!!
    همراه همیشگی رصد بود.
    تلفونو جواب دادم:
    -:سلام
    /-:سلام،بریم؟
    -:بریم
    /-:نیم ساعت دیگه فلان جا باش،خدا حافظ!
    -:خداحافظ!

هیچی!منم رفتم در کمدو باز کردم!یه چک لیست رو درش هست!
    چک لیست رصد خارج از شهر!خودکارو ورداشتم!نوشتم پنج شنبه 14 شهریور ماه 1392!
    شروع کردم دونه دونه تیک زدن!و چیدن درون کوله!
    حدودا با لباس پوشیدن سر جمع 10 دقیقه ای آماده شدم!
    و به سمت مقصد از خانه خارج شدم!
    وقتی اومدم بیرون زنگ زدم که کجا میریم!
    جواب آمد طرفای سمنان!،گرمسار،پارک ملی کویر!
    در همین حین به یکی از دوستان هم زنگ زدم که بیا داریم میریم رصد!که گفت نمی تونم بیام!جا منو هم خالی کنید!

(((((((((((((((((((((((((())))))))))))))))))))))))))))

روایت آخر!!:بهرام که گور میگرفتی همه عمر!دیدی چگونه گور بهرام گرفت!

جاتون خالی.... عجب جایی بود!حالا آسمونش به کنار!خودشو میگم(پارک ملی کویر).
    این ورودیشه:

حدوداً رسیده بودیم به 20-30 کیلومتری قصر بهرام که یک جا ایستادیم.چراغ های محیط بانی قصر بهرام دیده میشد!موبایلم آنتن میداد!اینترنتم بود!!
    خلاصه ابزار رو سریع مستقر کردیم و به تماشای خورشید در حال غروب با تلسکوپ پرداختیم.
    چقدر صحنه زیبایی رو خلق کرده بود!
    بی فیلتر با بزرگنمایی 25 برابر.

دیگه بعد از اینکه خورشید غروب کرد شروع کردیم به رصد اهداف رصدی.
    از زهره شروع کردیم و متاسفانه زحل رفت زیر ابر و موفق به رصدش نشدیم.
    آسمون که کامل تاریک شد من به وسیله ی تلسکوپ و دوربین دو چشمی اهداف
    کهکشان زیبای مثلث یا ام 33
    خوشه ی ستاره ای ام 18
    سحابی زیبای امگا یا ام 17
    خوشه ی ستاره ای ام 7

خوشه ی ستاره ای ام 6
    سحابی ناز ام 8!از دیدن اینو ام 6 خسته نمیشم!
    سحابی سه تیکه!

خوشه ی ستاره ای ام 21
    خوشه ی ستاره ای ام 22
    کهکشان آندرومدا!ام 31
    خوشه ستاره ای ام 13
    سحابی امگا!همون ام 17
    ام 16 یا سحابی عقاب!
    خوشه ی پروین یا همون ام 45!از دیدنش خسته نمیشم!
    خوشه های ام 23-24-25
    ستاره دوتایی بتا دجاجه
    سحابی دمبل
    یا m27
    سحابی حلقه یا m57
    خوشه ی ام 69
    کهکشان گرداب!یا ام 51
    کهکشان زیبای ام 81!
    8 تا شهاب هم دیدم که یکشون از همه پر نور تر بود.
    در این بین از ساعت 10 شب به بعد!نمیدونم چه ابرایی اومدن!و فقط وظیفشون کم کردن قدر آسمون بود!آسمون رو مات کردن!!!بعدش هم در ساعت 2 کلا آسمون رو قبضه کردند و مانع از رصد شدند.

اوایل شب با استفاده از صورت فلکی دجاجه قدر سنجی کردم که حدود 5.5 تا 6 بود!

در نهایت هم تصاویر از رصد و طلوع و غروب زیبا.

منطقه ی پارک ملی کویر:

غروب و شب رصدی:

طلوع زیبا:

موفق باشید.

اگه آوا رصد می گذاشت!ابر میشد!!
    امضای ایشان

3. Top | #192
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

صبح امروز موفق شدم دنباله دار آیسان را مشاهده کنم.

در حال حاضر هدف بسیار سختی است ولی قابل ردیابی است.

البته برای پیدا نمودن آن بسیار به زحمت افتادم و با تطبیق عکسهای قرار داده شده آقای زارعی در پست ششم تاپیک دنباله دار آیسان,اطلس آسمان شب و چارتهای موجود از آن ناحیه به مکان دقیقش رسیدم.

پس از پیدا نمودن مکان دقیق,بزرگنمائی را تا حد 120 برابر و سپس 250 برابر ارتقا دادم و آیسان را دیدم.

البته بیشتر از این که شبیه تصاویر ثبت شده عکاسی باشد شبیه به یک ستاره پخ شده کمی کشیده مشخص بود.

همچنین خیلی کوچک و محو بود. برای همین نمیشد که از این دنباله دار عکس بگیریم.

یک ستاره قرمز رنگ که بسیار شبیه به سیاره مریخ است نیز در فاصله حدود یک درجه ای آن قرار دارد که در هنگام پرش ستاره ای کمک بسیاری میکند.

قدر این ستاره حدود 9+ است.

دیدن این ستاره نیز بسیار جالب توجه است.بار اول با سیاره مریخ اشتباه گرفتمش و فکر کردم تلسکوپ حرکت کرده است.

فکر میکنم قدر ظاهری کنونی این آیسان حدودا" 13+ باشد.

با توجه به شرایط سختی که دارد برای من پیدا کردن آن مهم بود.ولی رویت آن در حال حاضر زیاد جذاب نبود.هنوز به درخشندگی و زیبائی نرسیده است.

همچنین سیاره مریخ که صبح دیروز در دل خوشه ستاره ای کندوی عسل قرار داشت در حال فاصله گرفتن از این خوشه زیبا است.

تصاویری آماتوری نیز از این مقارنه گرفتم.البته کل خوشه در تلسکوپ مشخص نمیشد.

سیاره مشتری را نیز رویت کردم.

امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

4. Top | #193
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

گزارش برنامه رصد در کنار کاروانسرای تاریخی رباط شرف

هر گاه آسمان شهر مشهد را به نظاره می نشستیم، درآرزوی رصد زیر آسمان پرستاره بودیم تا این که در بیست و یکمین روز شهریور یک بار دیگر این انتظار به پایان رسید و مسولان انجمن نجوم با بررسی مکان های رصدی مختلف سرانجام تصمیم به برگزاری رصد عمومی در کنار کاروانسرای رباط شرف گرفتند .
    طبق برنامه زمانبندی اعلام شده ثبت نام کنندگان برنامه ، حدود ساعت ۱۶روز پنج شنبه ۲۱ شهریور ۹۲ در مکان اعلام شده ( فلکه ی پارک) جمع شدند .
    پس از قراردادن وسایل و لوازم در صندوق اتوبوس با اشتیاقی توصیف نشدنی در بعد از ظهر روز پنج شنبه به طرف رباط شرف راه افتادیم. اتوبوسی که مسافرانش برای استفاده و لذت بردن از آسمان زیبایی دیگر لحظه شماری میکردند.
    اتوبوس در طول مسیر خود تا ابتدای جاده سرخس در چند جا و برای سوار کردن چند نفر از افراد جامانده توقف کرد !!!
    پس از ثبت ساعت در پلیس راه جاده مشهد – سرخس مسیر اصلی ما آغاز شد . دقایقی بعد آقای مرادی توضیحاتی درباره مکان رصدی و کاروانسرای رباط شرف و همینطور مراقبت های لازم در برابر سرما و حضور احتمالی عقرب و چگونگی مقابله با آن ارائه کردند. سپس بورشورهایی که در آن مطالبی درباره کاروانسرای رباط شرف و تذکراتی در خصوص بهتر اجرا شدن برنامه رصدی نوشته شده بود به همراه نقشه آسمان شب به حاضران داده شد.
    با غروب خورشید، آسمان روی دیگر خود را به مشتاقان نشان داد. ستارگان به تدریج درپهنه ی آسمان پدیدار شدند و شوق پیداکردن سیارات زهره و زحل در اتوبوس، لحظات شیرین و شادی را برای ما رقم زد و پس از عبور از گردنه های پر پیچ و خم بین راه حدود ساعت ۲۰ بود که به مکان رصدی رسیدیم.
    در ابتدا و با توجه به احتمال وجود عقرب در محیط ، تعدادی به بررسی محل رصد پرداخته و دورتادور مکان رصدی گازوییل پاشیده شد . مکان رصد محوطه ای محصور شده در کنار کاروانسرای رباط شرف بود.
    پس از پیاده شدن همه و بیرون آوردن وسایل از داخل اتوبوس آقای بختیاری مطالبی درباره رعایت بعضی نکات یک شب رصدی از جمله پوشیدن لباس های گرم و روشن نکردن چراغ قوه های نورسفید و … را بیان کردند سپس آقای مرادی برنامه های بعدی را اعلام کردند.
    برنامه بعدی رصد ماه بود که بر فراز آسمان حکمرانی میکرد . بعد از آن دوستان سوالات رصدی خود را از آقای طالع زاده پرسیدند و ایشان هم همانند همیشه با حوصله زیاد پاسخگو بودند .
    بعد از صرف شام آقای طالع زاده شروع به آموزش صورت های فلکی نمودند و حضار با علاقه و شوق بسیار چشمانشان به آسمان بود گوشهایشان به توضیحات آقای طالع زاده . صورت های فلکی شاخص آسمان را یادگرفته و به خاطرسپردیم. سپس به رصد اجرام غیر ستاره ای پرداختیم و این همزمان بود با پرسش هایی که در ذهن کنجکاو مان طرح می شد. در آن شب، شهاب هایی هم طاق آسمان را می شکافت و قلب هارا از هیجان لبریز می کرد
    پس از ساعاتی این بار نوبت آقای مرادی بود که توضیحاتی درباره کار با تلسکوپ و عکاسی نجومی بیان کنند بعد از آن شرکت کنندگان آزاد بودند که با توجه به علاقه ی خود به عکاسی از آسمان ، رصد اجرام عمق آسمان و یا استراحت بپردازند و در طول شب از حاضران در برنامه رصدی چندبار با چای و خرما پذیرایی شد. هرچه می گذشت هوا سرد تر و سردتر می شدو حاضران به پوشیدن لباس های گرم روی می آوردند
    کمی بعد از شروع رصد با هماهنگی های به عمل آمده مسولان برگزاری ، اکیپ هلال احمر در محل حضور یافته و چادر صحرایی را برپانمودند و همزمان یک گشت نیروی انتظامی نیز در محل حاضر شده وحضور ایشان در کنار علاقمندان ، ضامن امنیت حاضران بود. جا دارد که در همین جا از زحمات و همکاری صادقانه پایگاه هلال احمر روستای شورلق و نیز مسولان پاسگاه نیروی انتظامی مزداوند که علیرغم مشغله کاری زیاد تا طلوع خورشید در محل حضور داشتند تشکر و قدردانی نمود.
    با طلوع خورشید، ستارگان از نظرها پنهان شدند تا شب های دیگر با جلوه ای منحصر به فرد تماشاگران را محصور زیبایی بی اندازه خود کنند سپس شرکت کنندگان به جمع آوری لوازم خود پرداخته و پس از صرف صبحانه، به بازدید از کاروانسرای رباط شرف پرداختند . هر گوشه ی این کاروانسرا، نشانگر معماری و تاریخ گذشتگان و نیاکان بود کاروانسرایی که بعد از صد ها سال هنوز زیبایی های خود را به خصوص در گچبری ها و طاق ها حفظ کرده بود . بعد از گرفتن عکس دسته جمعی و جمع آوری وسایل و زباله ها سوار اتوبوس شدیم تا به سمت دریاچه بزنگان حرکت کنیم دریاچه بزنگان یکی از جاذبه های گردشگری استان است که در بخش بزنگان شهرستان شرخس واقع شده است. و تنها دریاچه طبیعی استان خراسان رضوی به حساب می آید آب آن از بارندگی های سالانه و چشمه های اطراف آن تامین می شود.
    دریاچه بزنگان و مناظر پیرامون آن، قابی شگفت را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده بود. تصویری که با بازتاب طبیعت اطراف در سطح دریاچه آمیخته شده بود و خودنمایی این قاب و تصویر را تکمیل می کرد سپس آقای نظام حاضران رابه صرف هندوانه دعوت نمود و خوردن هندوانه در کنار منظره ی دریاچه لذتی وصف نشدنی داشت.
    در کنار دریاچه بعضی از حضار اقدام به هنرنمایی کردند و با شلیک سنگ به روی سطح دریاچه به مسابقه با هم پرداختند در همین حین تعدادی از حاضران نیز در اقدامی جالب و تحسین برانگیز به جمع آوری زباله های اطراف این دریاچه پرداختند و با این کار خود به دیگر گردشگرانی که در صبح جمعه برای تفریح به این مکان آمده بودند اهمیت توجه به طبیعت را گوشزد کردند.
    بعد ساعتی حضور در کنار دریاچه ، برای حرکت به سمت مشهد سوار اتوبوس شدیم .
    در راه برگشت عده ای عکس های خود را به رخ بقیه می کشیدند . عده ای با هم حرف میزدند و بعضی ها هم خواب بودند. البته با استفاده از سیستم عادلانه قرعه کشی به سه نفر از حاضران یک سی دی حاوی تصاویر و کلیپ های نجومی داده شد.
    حدود ساعت ۱۳ رور جمعه بود که به مشهد رسیدیم .
    در کوله بار سفرمان تجربه ها و آموخته ها را انباشتیم تا در رصد های بعدی همراه ما باشند.
    در پایان از اعضای کادر اجرایی که با تلاش و همت شان لحظاتی خوش و به یادماندنی را برای شرکت کنندگان ایجاد کردند، نهایت تشکر و سپاس گزاری می نماییم.

گزارش نوشته شده توسط خانم عابدینی(aseman zibast) و آقای بختیاری

5. 19 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #194
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

سلام
    بعد از مدتی دوری از آُسمون تو این هفته 2 تا رصد توپ رفتیم .
    اولیش با آقا رضا طامهری بود و زین الدین .
    وقتی رسیدیم شب شده بود و رد کهکشان توی آسمون زیبا و نسبتا تاریک کاروانسرا خودنمایی می کرد و بیش از همه مهمونا من و رضا رو به وجد آورده بود . مثل کسایی که واسه اولین بار به رصد میرن شروع کردیم به سوار کردن تلسکوپها و تماشای این آسمون قشنگ و زیبا .
    مهمونامون از ایران و چین و برزیل بودن و قرار شد آقای طامهری خارجیا و من هموطنا رو ساپورت کنم . ( از بس که من وطن پرستم !!)
    بعد از مراسم تولد آقای ژان چینی ، دوستان برای رصد به پشت بام اومدن .
    رصد طبق معمول با جهت یابی و اشنایی مختصر با صور فلکی شروع شد بعد هم تماشای خوشه زیبای پروین و محدوده اطراف قوس با دوچشمی و رصد چنتا خوشه و سحابی همه مهمونا رو به وجد آورد .
    در پایان هم آقا رضا سوپرایز خودشو رو کرد و با شکار اورانوس تنها سیاره موجود اون شب رو به دوستامون معرفی کردن . اینم بگم که من با توجه به این که تعداد مهمونا کم شده بود ، همه را به اقای طامهری سپردم تا بتونم تنهایی یه دل سیر رصد کنم .
    حالا آقا رضا که این روزا فرصت سر خاروندن ندارن اگه زحمت عکسا رو بکشن ممنون میشم .
    ...
    ...
    ...
    و اما بعد .....
    دیروز ظهر آقای طامهری با من تماس گرفتن و عرض کردند که یه دونه رصد واسه بچه های صدا و سیما تو خرانق خواستن ، اگه میتونی زحمتشو بکش .
    منم که سرم واسه این زحمتا درد میکنه فورا قرار گذاشتم و دم غروب به طرف خرانق راه افتادم . تا برسم هوا تاریک شده بود .
    وقتی وارد کاروانسرای خرانق شدم با آقای موحد روبرو شدم . ایشون سراسیمه خودشونو به من رسوندن و تذکر دادن که مهمونای ویژه ای دارن و یه رصد خوب یک ساعته میخوان که من هم با کمال میل پذیرفتم .
    قبل از رصد آشنایی با مهمونا بود .
    مهمونا از مدیریت و معاونت میراث فرهنگی استان بودن تا خبرنگارهای چند تا روزنامه و باشگاه خبرنگاران که اومده بودن تا علاوه بر بازدید از آثار فرهنگی خرانق رصد را نیز به برنامه های گردشگری این روستای تاریخی اضافه کنند .
    بعد از معرفی با هماهنگی کهآقای موحد انجام دادن برق منطقه به مدت یک ساعت قطع شد و رصد ویژه من شروع شد .
    بر خلاف رصدای دیگه که من توضیح میدادم و بقیه گوش میدادن حس مسیولیت و خبرنگاری دوستان گل کرد و تا تونستن سوال پرسیدن و یه جورایی رصد رو در دست گرفتن تا بتونن گروه رصدی آرشیدا رو که من به عنوان نمایندش حضور داشتم ، رصد کنن .
    خوشبختانه تونستم سربلند بیرون بیام و بعد از ثبت رصد در گردشگری توریستی زین الدین ، رصد خرانق را هم به برنامه های گردشگری اونجا اضافه کنم .

.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .........
    با عرض پوزش من که پولم نمیرسه یه دوربین درست و حسابی بخرم ، بعضیا ( آقای طامهری ) هم که دوربین به دست من نمیدن . منم مجبورم گزارشامو بدون عکس بذارم . دعا کنید منم پولدار شم یه دوربین بخرم باهاش پز بدم .
    انشالله تا رصد بعد .
    امضای ایشان
    پرواز را به خاطر بسپار ، پرنده مردنیست .
    "فروغ"

7. 17 کاربر مقابل از Arian Soltani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #195
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

سلام
    امشب اومدم اولین رصد آرین کوچولو رو ثبت کنم تا خاطره ای باشه واسش .
    تو خیابون میرفتیم که دیدم آرین اشاره داره به طرف هلال ماه و چشم ازش برنمیداره .
    من که به علاقه آرین پی بردم بهش گفتم این ماهه .
    از اون موقع تا الان که دیگه خوابش برده ، یه بند میگفت ماه و ذوق میکرد ، تا اینکه کم کم ماه تو افق گم شد و آرین هم خوابید .
    این شد که منن تونستم بیارمش توی خونه و اومدم تا بیدار نشده اولین رصدشو گزارش کنم .
    امضای ایشان
    پرواز را به خاطر بسپار ، پرنده مردنیست .
    "فروغ"

9. Top | #196
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

گزارش رصد دنباله دار ISON C/2012 S1

در شامگاه پنجشنبه یازدهم مهرماه ۱۳۹۲ ، با هماهنگی قبلی با آقای ربانی و آقای نظام و تعیین رصدگاه جهت رصد و عکاسی از دنباله دارهای قابل رصد در آسمان راهی محل رصدگاه که از قبل تعیین شده بود شدیم، با توجه به اینکه دنباله دارها از نیمه شب به بعد باید رصد شوند ، ساعت حدود ۱۲ نیمه شب به رصدگاه که واقع در۳۰ کیلومتری جنوب شرق فریمان و در ارتفاع حدود ۲۱۰۰ متری بود مستقر شدیم و ابزارها که شامل یک دستگاه تلسکوپ شکستی ۱۱۰ میلیمتری ویلیام اپتیک، مقر ای کیو ۶ به همراه دوربین عکاسی کانن ۴۰دی مودیفای، گایدسکوپ ۸۰ میلیمتری و گایدر، لپ تاپ با نرم افزارهای The Sky 6.0 و starry nightکه بروز شده بودند جهت مسیریابی، دوربین تک چشمی ۲۰*۶۰ و سه پایه مخصوص به همراه دوربین عکاسی کانن ۶۰۰دی را نصب نموده و بعد از کمی رصد و لذت بردن از آسمان پاییزی که انصافا بسیار زیبا و وصف ناشدنی بود به سراغ رصد تخصصی خود رفتیم.

ابتدا به سراغ دنباله دار Encke(2P) که در صورت فلکی ارابه ران قرار داشت رفتیم، با توجه به قدر حدود۱۱ با تک چشمی مشاهده نشد که پس از عکاسی، دنباله دار مشاهده شد! با نوردهی های مختلف عکاسی انجام شد و هسته دنباله دار به رنگ سبز با قدر مجموع ۱۱٫۵ با گیسوی پهن کاملا قابل مشاهده بود.

سپس مختصات دنباله دار ISON که غوغایی در میان منجمان آماتور دنیا بپا کرده به مقر داده شد و پس از چند ثانیه تلسکوپ در راستای مسیر داده شده قرار گرفت، با توجه به قدر ۱۰٫۵ اعلام شده برای هسته انتظار می رفت که دنباله دار مشاهده شود ولی چیزی دیده نشد!!
    چندین نوردهی مختلف برای آشکار سازی دنباله دار انجام شد که باز هم نتیجه ای حاصل نشد. مختصات مجددا تنظیم شد و نوردهی از سر گرفته شد.
    بالاخره در نوردهی ۴۸۰ ثانیه دنباله دار بصورت قطره اشک بسیار کشیده در عکس مشاهده شد که فریاد شادی خودم و دوستان همراه از دیدن تصویر سکوت رصدگاه را شکست!! …. بسیار زیبا! دنباله دار آیسون (ISON(C/2012 S1)) با قدر مجموع ۱۰٫۳ و دنباله ای در حدود ۲۰ دقیقه قوسی قابل مشاهده بود.

پس از بررسی عکسها مشخص شد که علت رویت نشدن دنباله دار در نوردهی های پایین تر نور دایره البروجی یا دم گرگ بوده که آسمان رو روشن کرده بود!!

دنباله دار بعدی که قرار بود به سراغش بریم Linear(C/2012 V2) بود که با توجه به ارتفاع بسیار کم و قدر ۱۲٫۶ و همچنین روشنی آسمان مشاهده نشد.

گزارش از : اسماعیل مرادی
    ویرایش توسط javadstar76 : 10-14-2013 در ساعت 10:28 PM

10. 19 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #197
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

رصد دو نفره

سلام
    ای در درون جانم و جان از تو بی خبر
    وز تو جهان پرست و جهان از تو بی خبر
    ای عقل پیر و بخت جوان کرده راه تو
    پیر از تو بی نشان و جوان از تو بی خبر
    چون پی برد به تو دل و جانم که جاودان
    در جان و در دلی، دل و جان از تو بی خبر

چند وقتی بود رصد نرفته بودیم قریب به یکسال بخاطر مشغله کاری و غیر کاری
    یادمه سال 1391 بود شبی هم که به رصد رفتیم بارش برساووشی بود دیگه فرصت رصد پیش نیومد.
    با دوستان قرار رصد میذاشتیم و هر دفعه یک نفر براش گرفتاری پیش میومد. و برنامه رصد هم کنسل
    با یکی از دوستان نزدیک تصمیم گرفتیم در شبهای قدر بریم رصد نتیجه انتخاب 7 مردادهمین امسال(1392)
    شد .منطقه تاریکی رو در نزدیکی روستای بقیع واقع در 60 کیلومتری غرب نیشابور رو انتخاب کردیم که ارتفاع مناسبی هم داشت و از غبار محلی هم خبری نبود.
    ساعت 17 حرکت کردیم به سمت رصدگاه انتخابی
    جاتون خالی بعد از اسقرار تلسکوپ ها که شامل 10 اینچ دابسونی و 180 میلیمتری ماکستوف با پایه EQ5بود بساط آتیش رو آماده کردیم و به استقبال افطار رفتیم .
    عکس زیر را از همکارم حین مستقر کردن تلسکوپها گرفتم
    شبهای گرم تابستان بهترین موقعیت برای یک شب رصدی است. رصد صور فلکی بارزی نظیر دجاجه و عقاب و شلیاق در مردادماه بهترین کار یک منجم آماتور محسوب میشه.

با تاریک شدن هوا مثلث تابستانی شامل نسر واقع و دنب . نسر طائر در بالای سر ما شروع به خودنمای کرد. ستاره سرخگون سماک رامح کم کم به پائین افق غربی فرو می رفت و ستار های اصلی دب اکبر در افق در پائین سمت شمال غربی قرار گرفتند. اما ستاره قلب العقرب (این ابر غول سرخ)در جبهه جنوب غربی تلالو خاصی داشت. در حالی که در منطقه جنوب شرقی ستاره تنهای فم الحوت کم کم در بالای افق و در مکانی خالی و خلوت ظاهر میشد.
    در سمت شرق چهار گوش اسب بالدار و به دنبال آن ستاره های آندرومدا طلوع کردند. در افق جنوبی هم قوس هاله کهکشان راه شیری را ساخته بود.
    رصدی خاطره انگیز
    برای من که خیلی خوب بود چراکه تلسکوپ 80 آپو جدیدی رو که خریده بودم امتحان کردم
    و بدلیل اینکه مقر دقیق قطبی نشده بود عکس های اشتراک گذاشته شده تک فریم هستند.
    مهمترین اجرامی که رصد شد
    زهره زحل سحابی امگا سحابی عقاب سه تکه حلقه و...
    کهکشان های آندرومدا مثلث 81و82
    سحابی سه تکه از پشت چشمی تلسکوپ
    سحابی سه تکه نوردهی 120 ثانیه ایزو 3200
    کهکشانهای M81و M82 از پشت چشمی تلسکوپ

کهکشانهای M81 و M82 با نوردهی 120 ثانیه در ایزو 3200

و در پایان شبحی از کهکشان مثلث با نوردهی 120 ثانیه ایزو 3200

به پایان آمدیم دفتر حکایت همچنان باقیست
    تا گزارش رصدی بعدی در پناه حق
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

12. 15 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #198
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2925
    تشکر شده 5,203 بار در 502 ارسال

بعد از 1 هفته پیگیری برای عکاسی از این پدیده زیبا با محمد مهدی عسگری عزیز دیدیم که اکثر شهرهای غربی ایران یا ابری هستن یا نیمه ابری
    بعد از چند روز مشاهد کامل سایت هواشناسی بلاخره یک جای مناسب پیدا کردیم
    یکی از جاهایی که وضیعت اب و هواش مناسب بود خوی بودش.با هماهنگی با حجت ظفرخواه عزیز تصمیم بر این شد یک شنبه رو در خوی باشیم .ولی اقای عسگری به دلایلی نتونستن با من همراه بشن

روز یک شنبه در جاده بین خوی و مرند در یک مدرسه خرابه با اقای ظفرخواه و دوست خوبشون رفتیم
    تجهیزاتمون هم دوربین 60D-400D کانون و لنز 85-15.55-18....135 ثابت...50 ثابت..85 ثابت......37 ثابت..300 ثابت با کانورتور و تلسکوپ 8 اینچ و فیلترهای مایلار وND و پایه az4
    برای من که اولین بار تونستم ببینم فوق العاده هیجان انگیز بود
    در ساعت 4:50 دقیقه برخورد اتفاق افتاد تا جایی که تونستیم از کسوف عکس گرفتیم
    این عکس از خورشید رو با تلسکوپ 8 اینچ و فیلتر مایلار با دوربیت 400D گرفتم این عکس با 12 فریم استک شده

اینم افق نزدیک به صفرمون

من و حجت ظفرخواه

شبش هم اونجا موندیم و کمی عکاسی هم کردیم ولی متاسفانه به خاطر الودگی نوری زیاد زودتر کارمون رو تموم کردیم

این عکس هم با لنز 50 و دیافراگم 1/8 امتحانی گرفتم
    امضای ایشان

14. Top | #199
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

شنبه صبح زود یک رصد دو ساعته در شهر انجام دادم.

از آنجائیکه چند روزی در تهران باران و برف باریده بود حدس زدم که آسمان مناسبی در تهران دیده بشه که حدسم درست بود.

خیلی عالی نبود ولی نسبت به خیلی از شبهای تهران قابل توجه بود.امروز یکشنبه نیز همینطور بود.

بنا داشتم تا قبل از عزیمت به محل کارم در ساعت 6 صبح, دو ساعتی را به رصد اجرام آسمان و به خصوص دنباله دار لاوجوی بپردازم که موفق شدم.

همینطور هم میخواستم ببینم که آیا بقایای دنباله دار آیسان قابل رویت هست یا نه؟

طبق نقشه ها ,این دنباله دار باید در نزدیکی ستاره دلتای مارافسای قرار میداشت و همین موضوع ردیابی آن را راحت میکرد.

متاسفانه هنگام طلوع این ستاره, سپیده دم فرا رسید و رصد را سخت کرد.به خصوص اینکه چند دقیقه ای به 6 صبح مانده بود و باید میرفتم.

این دنباله دار را در چند روز آینده پیگیری میکنم تا از حضور یا عدم حضورش مطمئن شوم.

قبل از آن به رصد دنباله دار لاوجوی مبادرت کردم.

هنوز هم این دنباله دار قدر درخشندگی مناسبی در آسمان حضور دارد و با ابزار رصدی کوچک نیز قابل ردیابی است.

رنگ سبزش جلوه ای خاص به آن بخشیده.

چند تصویر نیز از این دنباله دار ثبت کردم.

در صبح روز شنبه ,دنباله دار لاوجوی در نزدیکی ستاره "کاپا"ی اکلیل شمالی یا تاج شمالی قرار داشت و بسیار راحت میشد آنرا یافت.

تصویر لاوجوی در کنار ستاره "کاپا"ی تاج شمالی

تصویری از خود دنباله دار

سیاره زحل نیز در حال ارتفاع گرفتن از افق شرقی است و به راحتی میتوان آنرا مشاهده کرد.

با تلسکوپ نیز مثل همیشه زیبا و دیدنی است.

جالب اینکه فرم و شکل حلقه ها بسیار عالیست و در پشت چشمی تلسکوپ به راحتی قابل مشاهده است.

همانطور که میدانید حلقه های زحل هر چند سال یکبار بالا و پائین میشود.که این به دلیل انحراف محور سیاره زحل و موقعیت قرار گیری این سیاره نسبت به زمین روی میدهد.

تصویری از این سیاره زیبا گرفتم که البته کیفیت مناسبی ندارد و بیشتر قصدم نشان دادن حدودی فرم حلقه هاست.

امضای ایشان

15. Top | #200
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
    رصد لکه های خورشیدی

فردا سه شنبه,شانزدهم دیماه,خورشید در دیرترین زمان ممکن طلوع خواهد کرد.

در تهران,ساعت 7:15 صبح ,طلوع میکند.

این دیرترین زمانی در سال است که خورشید طلوع خواهد کرد و پس از آن به تدریج زودتر و زودتر طلوع میکند.

امروز صبح لکه بارز و زیبای خورشیدی را با چشم غیرمسلح و همینطور با تلسکوپ رصد کردم.

اگر فردا نیز آسمان بدون ابر باشد موقعیت مناسبی برای رصد این لکه خورشیدی بزرگ است.

میتوانید حدود ساعت 7:20 دقیقه صبح ,به سمت افق شرقی نگاه کنید و این لکه جالب را ببینید.

البته دیدن خورشید به طور مستقیم خطرناک است و در صورت امکان از فیلترهای خورشیدی استفاده کنید یا به صورت چپ چپ به آن نگاه کنید.

سعی کنید دقیقا هنگام طلوع اقدام کنید.چون خورشید بسیار کم فروغ تر است.(به خصوص این دو روز که نیمه ابری بود)

ولی در صورت ارتفاع گرفتن خورشید حتما و حتما به فیلتر نیاز دارید.

دو روز پیاپی است که این لکه را بوضوح میبینم.

تصاویری نیز ثبت کردم که در تاپیک لکه های خورشیدی میتوانید ببینید:

http://forum.avastarco.com/forum/sho...ll=1#post72460
    ویرایش توسط rezash : 01-05-2014 در ساعت 11:11 AM
    امضای ایشان

16. 13 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 20 از 22 نخستنخست ... 1016171819202122 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع