صفحه 42 از 49 نخستنخست ... 32383940414243444546 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 411 تا 420 , از مجموع 481

موضوع: پرسش و پاسخ نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    15
    تشکر شده 730 بار در 62 ارسال

Question پرسش و پاسخ نجومی

با سلام

با اجازه دوستان ، اين تاپيك رو ايجاد كردم تا هر كس هر سوال نجومي داره اينجا مطرح كنه و هر كس هم جواب سوالات رو مي دونست، پاسخ بده . اینجا سوالات نجومی به صورت کلی مطرح می‌شوند و همه می‌توانند سوالات نجومی خود را اینجا مطرح کنند.

به طور خاص برای هر موضوعی نیز تاپیک مجزای پرسش و پاسخ موجود است که اگر حوزه سوال خود را می‌دانید، سوالتان را آنجا مطرح کنید:

پرسش و پاسخ رصدی
    پرسش و پاسخ کیهان شناسی و اخترفیزیک
    پرسش و پاسخ مکانیک سماوی
    پرسش و پاسخ نجوم کروی
    پرسش و پاسخ علوم سیاره‌ای
    پرسش و پاسخ عکاسی نجومی
    پرسش و پاسخ عمومی عکاسی
    پرسش و پاسخ فناوری فضایی
    پرسش و پاسخ ابزارهای نجومی
    پرسش و پاسخ المپیاد نجوم

سوالاتی که در این تاپیک مطرح می‌شود بعدا به یکی از تاپیکهای پرسش و پاسخ تخصصی بالا انتقال خواهند یافت تا دسترسی موضوعی به سوالات راحت تر باشد.

فكر ميكنم انشاا... اين تاپيك يكي از پربار ترين تاپيك هاي اين سايت بشه .

موفق باشيد

2. 149 کاربر مقابل از Sharafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

*artemis, 2215, @p@rs, adrahmad, af.skylover, al-psp, ali zeynali, Amin-Mehraji, amir adib, Amirali, amirehsan, andromeda.s, arashgmn, Arian Soltani, Armin.etemad, Arta.kh, aseman zibast, AstroForce, Astronomy, aypara, aysa, ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ, bahare akbarie, celestial boy, COLDFIRE, delniya, elman, Emad Tabatabai, e_moases, fampersi, farazamin, farbovad, farimah sh, fateme.kokabi, Fayazi, Fowad, galaxy 1996, ghasedac, golaftab, Hojjat Zafarkhah, Hooman, hosseinkaku, Hydra, jalal jazayeri, javadstar76, jozaa, kh.maroufi, Kianoosh.S, m.bio7, m.m.e.w, maede astronomer, mahdad_haghighi, Mahdieh. GH, masi, Masoume falaki, Mat, Mehrzad-jupiter, melika bidabadi, melika-m, milad77, mo0n, mobi, mobina gh, MOHAMAD.N, Mojtaba.M, moonlight13, Mostafa, msalek, My style A&F, nabat, nakhodaye aseman, Navid MMM, Negar khalili, Negar Najafi, noori, Orion Nebula, pam pam, parvin, raha_mousavi, ramin50, reza3000, rezash, rocky, rock_iml, roset, rostam, SaBa Ho0shmanD, Sadrieh fatoorchi, Saeed Jafari, SAEED560, saeed77, sara shahabi, sasan20oo20, Setare KOchOlO, shahabi, shahrzad.b.m, shahrzad.bmq, shazde, sina_el, skygirl, skynight, Sky_Watcher, soheil+, solh, subaro, tahoo, the milky way, toraj1358, فائزه معتضدیان, لامبورگینی اونتادور, مبین سبزواری, محمد فتحی, محمد مهدی محمدی, محمدرضا صادقیان, محمدسعید, مسعود فرح بخش, گلناز, پیمان اکبرنیا, x11416, yalda sohrabi, yasiii, yeganeh miraftab, yperseusy, zahra eDson, zanbaq, zizo.h, آیو, آریا برزن, آسمون, امین, امیر عباس, امیرعلی, حسین زارعی, دختر ستاره, رویا افشار, راه اسمان, رخساره روشنی, رضا طامهری, سينا منجم, سیاره ی ناهید, سپیده دم آسمان, شهلا ناصریان, شايان سليم شهشهانى, شادي شهراييني, شبنم مختاری, شروین حکیمی, شعری, صادق مقامی, علیرضا محمدی

3. Top | #411
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Immortal star نمایش پست ها
    سلام به همه ی دوستان آوایی
    میخواستم نظرتونو درباره ی یه خبر بپرسم
    که آیا واقعیه یا نه؟
    اینم از خبر:
    از اتفاق روز 5 شهریور مطلع باشید و به دیگران هم خبر دهید. امسال را به خاطر بسپارید ... روز 5 شهریور تمام دنیا در انتظار …… کره مریخ به بالاترین درجه درخشش دراسمان شب در 5 شهریور خواهد رسید اون به اندازه کره ماه تمام بزرگ با چشم غیر مسلح به نظر خواهد رسید این وقتی است که در روز 5 شهریور کره مریخ به فاصله 634 مایلی خود به زمین میرسد. حتما در راس ساعت 12:30 نیمه شب آسمان را تماشا کنید . به نظر خواهد رسید که آسمان دو ماه دارد !!! این امر 1200 سال دیگر دوباره اتفاق خواهد افتاد این لحظه را با دوستان خود شریک شوید زیرا هیچکس زنده ای دوباره این اتفاق را نخواهد دید.
    سلام
    این خبر چگونه به دست شما رسیده؟! منبعش کجاس؟!

فکر میکردم دیگه منسوخ شده باشه اما ظاهرا این 5 شهریور ها ادامه داره...

حالا قبلنا اعداد و ارقامش یکم بهتر بود ! کره مریخ به فاصله 634 مایلی زمین میرسد!!!

فقط سوال من اینه که این رویداد که هر 1200 سال روی میده چرا هر سال اطلاع رسانی میشه!
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

4. 10 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #412
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8802
    تشکر شده 160 بار در 24 ارسال

سلام
    *
    *
    من نمی تونم این خبر رو باور کنم

هر چقدر هم که به زمین نزدیک بشه اینقدر درخشنده نمی شه من تا حالا در جایی نخوندم که همچین اتفاقی در قرنهای گذشته افتاده باشه اگه بود مثل دنباله دار هالی حتما خیلی مطرح می شد
    در ضمن به نظرم مریخ در حال دور شدن از زمین باشه چون نسبت به دو سه ماه پیش درخشندگیش کمتره ولی خیلی حرکت ظاهریش توی آسمون سریع شده انگار داره تو آسمون می دوه
    امضای ایشان
    و انه هو رب الشعری ( سوره نجم آیه 49 )

همانا او پروردگار ستاره ی شعری است

6. 5 کاربر مقابل از شعری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #413
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5410
    تشکر شده 233 بار در 75 ارسال

راستش من هم خیلی سرچ کردم ظاهرا که چنین خبری تایید نیست حداقل از دیدگاه سایت های معتبر خارجی چیزی ندیدم..
    فکرنمی کنم / حالا ان شاءالله یک ماه دیگر زنده باشیم ببینیم اگر هم واقعیت داشت...!
    امضای ایشان
    برما رحم فرما یا ارحم الراحمین

8. 3 کاربر مقابل از Sky-Watcher عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #414
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    8566
    تشکر شده 967 بار در 177 ارسال

من دقیق یادم هست چند سال پیش هم این شایعه پخش شد . یه سوال میپرسم ازت فاصله ماهتا زمین چقدر هست ؟ فاصله مریخ تا زمین رو هم نگاه کن.
    چی به ذهنت میرسه.
    مطمئن باش کذب دروغ هست یه منجم هستی از نظر علم زیر سوال ببرش راحت معلوم میشه دروغه .
    امضای ایشان
    مرکز ستاره شناسی ستارگان نوین

مرجع سه بعدی نجوم ایران

www.setareganovin.com

10. 4 کاربر مقابل از amir abbas saedi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #415
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط amin hosseini
    سلام. من یکی از بچه های رصد خونه ی زعفرانیه ام . این ترم ما با آقای رستمی پور و آقای نوروزی کلاس داریم. گفته اند باید بدونیم چه طور میشه تلسکوپ رو قطبی کرد. من کلی تو اینترنت گشتم و فقط قطبی کردن با دوربینی که تو خود تلسکوپ هست رو پیدا کردم. قطبی کردن بدون اون دوربین که تو محور تلسکوپه نداریم؟
    اگه بهم بگین خیلی ممنون میشم.
    سلام به شما
    در مورد قطبی کردن تلسکوپ همونطور که خودتون هم گفتید دقیق ترین روشش با استفاده از دوربین قطب یاب ( پولارسکوپ ) است .

( البته در روش های دستی ، وگرنه تلسکوپ هایی که سیستم قطبی شدن خودکار داشته باشند ، طبیعتآ دقت بیشتری دارند )

اما اگر مقر تلسکوپ مجهز به دوربین نباشد ، روش های دیگری برای افزایش دقت قطبی کردن وجود دارد که تقریبآ همه آنها مبتنی بر آزمون و خطا هستند

بدین ترتیب که حتی الامکان سعی می کنیم محور میل تلسکوپ دقیقآ به سمت ستاره قطبی باشد ( سمت صفر و ارتفاع به اندازه عرض جغرافیایی )

یا مثلآ لوله تلسکوپ را در حالت مثل 90 درجه قرار دهیم و محور میل را هم به اندازه عرض جغرافیایی بالا بیاوریم و بعد سعی کنیم تلسکوپ را در سمتی قرار دهیم که ستاره قطبی

از داخل چشمی قابل مشاهده باشد

و سپس با افزایش بزرگنمایی ( کاهش میدان دید ) دقت کار را افزایش دهیم

ولی بار هم از آنجا که ستاره قطبی چرخش اندکی حول قطب شمال سماوی باشد این روش ها خطاهای خاص خودش را دارد که لازم است با استفاده از روش های تجربی

این خطا ها را به حد اقل کاهش داد .
    به دوستمون جواب بدین...
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

12. 6 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #416

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

یه مورد دیگه که هست اینه که برای قطبی کردن تعداد بیشتری ستاره رو انتخواب کنید مثلا در مقر های eq6 با 3 استار قطبی کنید مقر رو اینجوری دقت پیدا کردن جرم هم زیاد تر میشه.
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

14. 2 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #417
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10957
    تشکر شده 173 بار در 38 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Immortal star نمایش پست ها
    سلام به همه ی دوستان آوایی
    میخواستم نظرتونو درباره ی یه خبر بپرسم
    که آیا واقعیه یا نه؟
    اینم از خبر:
    از اتفاق روز 5 شهریور مطلع باشید و به دیگران هم خبر دهید. امسال را به خاطر بسپارید ... روز 5 شهریور تمام دنیا در انتظار …… کره مریخ به بالاترین درجه درخشش دراسمان شب در 5 شهریور خواهد رسید اون به اندازه کره ماه تمام بزرگ با چشم غیر مسلح به نظر خواهد رسید این وقتی است که در روز 5 شهریور کره مریخ به فاصله 634 مایلی خود به زمین میرسد. حتما در راس ساعت 12:30 نیمه شب آسمان را تماشا کنید . به نظر خواهد رسید که آسمان دو ماه دارد !!! این امر 1200 سال دیگر دوباره اتفاق خواهد افتاد این لحظه را با دوستان خود شریک شوید زیرا هیچکس زنده ای دوباره این اتفاق را نخواهد دید.
    دوست عزیز اینا یک سری شایعه هستند که هر سال یک دسته ازشون پخش میشه ولی اگه شما به عکس زیر توجه کنید می بینید که اصلا امسال مریخ در نزدیک ترین موقعیت خودش هم به زمین قرار نداره که حداقل بشه یه ذره روی این حرف فکر کرد!!!!!

16. 4 کاربر مقابل از dark galaxy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #418
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط yperseusy نمایش پست ها
    یه مورد دیگه که هست اینه که برای قطبی کردن تعداد بیشتری ستاره رو انتخواب کنید مثلا در مقر های eq6 با 3 استار قطبی کنید مقر رو اینجوری دقت پیدا کردن جرم هم زیاد تر میشه.
    سلام یاشار جان
    منظورشون فکر میکنم قطبی کردن به صورت دستی باشه
    یعنی با فرض اینکه تلسکوپ سیستم گوتو نداره و فقط موتور درایو داره ( یا حتی ممکنه اون رو هم نداشته باشه و فقط بخوان با پیچ میکرو اجرام رو دنبال کنند )
    وگر نه در صورتی که تلسکوپ گوتو داشته باشه نکته ای که شما گفتید کاملا درسته
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

18. 3 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #419
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9965
    تشکر شده 376 بار در 94 ارسال

سلام
    من میخواستم بدونم که چجوری(با چه آزمایشی) میتونیم خودمون زاویه تفکیک چشممون رو حساب کنیم؟ من چندبار با آزمایش های مختلف امتحان کردم اما جوابام خیلی با هم فرق داشتن. روشی که کمترین خطا رو داره چجوریه؟؟
    امضای ایشان
    بـبــار ای ابـر مِی اندود من مسـتـانه ام کن
    بسوز اندیشه را از بیخ و بن، دیـــوانه ام کن
    چـو رودی بر روانـم شو روان ای دولت شـب
    بکَـن تن را ز من، من را ز جـان جانانه ام کن

20. 5 کاربر مقابل از fatemeh.zar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #420
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

پرسش و پاسخ نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh.zar نمایش پست ها
    سلام
    من میخواستم بدونم که چجوری(با چه آزمایشی) میتونیم خودمون زاویه تفکیک چشممون رو حساب کنیم؟ من چندبار با آزمایش های مختلف امتحان کردم اما جوابام خیلی با هم فرق داشتن. روشی که کمترین خطا رو داره چجوریه؟؟
    آزمایش‌های مختلف تو چه شرایطی بودن؟ می‌دونید که شب و روز با هم متفاوته، چون گشودگی دهانه‌ی چشمِ آدم متفاوته، از این گذشته شرایطِ دیگه‌ای هم غیر از گشودگی دخیل هست. من خودم صبح که پا می‌شم، حتی بعد از این که به صورتم آب می‌زنم باز تا یه مدتی صفحه‌ی لپتاپ رو کدر می‌بینم و قص علی هذا

به حال ساده‌ترین کاری که به ذهنم می‌رسه اینه که دو تا خط به فاصله‌ی نزدیک و مشخص (مثلا دو سه میلی‌متر) از هم بکشید و اینقدر ازش فاصله بگیرید که دیگه تفکیکشون نکنید. بعد با مثلثات کمترین زاویه رو حساب کنید.

از چشم پزشکان هم یه مشورتی بگیرید، فکر کنم اونا این کار رو انجام می‌دن.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

22. 8 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 42 از 49 نخستنخست ... 32383940414243444546 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فيلتر مايلار, لکه های خورشیدی, منظومه ی شمسی, ماه گرفتگی, مثلث کروي, مدار دنباله دارها, مریخ, مرکز جرم, نور منطقه البروجى, نور خورشید, نجوم, نجوم کاربردی, نجوم کروی, نظریه ی پلاسما, همجوشی, کمربند سیارات, کیهان شناسی, کسوف, گرانش, پدیده ی انالما, پرسش های نجومی, پرسش و پاسخ نجومي, انحراف محور چرخش زمين, اورانوس, اینشتین, ایستگاه فضایی, ابزار و وسایل نجومی, اجرام آسمانی, اختفا, اختلاف ارتفاع خورشيد, اختلالات گرانشی, اخترفیزیک, ارتفاع ستاره قطبی, استواي سماوي, تلسکوپ, تولد ستارگان, تاریخ نجوم, تعادل هیدرواستاتیک, ثابت هابل, جو زمین, جرم خورشید, حد چاندارسكار, حركت تقديمي, حرکت چرخشی, خورشید گرفتگی, خوشه ستاره اي, خسوف, دنباله دار, دایره البروج, رصد با چشم مسلح, رصد با چشم غیر مسلح, زهره, سفر در زمان, سوال و جواب نجومی, سوال و جواب علمي, سوالات نجومی, سوالات کیهان شناسی, سوالات اخترفیزیک, سیاهچاله, سیاره چیست, سال نوری, ستاره, ستاره شناسی, سحابی چیست, سحابی اولیه, شفق قطبی, صورت فلکی, صورت های فلکی, طول وعرض چغرافیایی, علوم فضایی, غول سرخ

نمایش برچسب‌ها