صفحه 17 از 49 نخستنخست ... 713141516171819202127 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 161 تا 170 , از مجموع 481

موضوع: پرسش و پاسخ نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    15
    تشکر شده 730 بار در 62 ارسال

Question پرسش و پاسخ نجومی

با سلام

با اجازه دوستان ، اين تاپيك رو ايجاد كردم تا هر كس هر سوال نجومي داره اينجا مطرح كنه و هر كس هم جواب سوالات رو مي دونست، پاسخ بده . اینجا سوالات نجومی به صورت کلی مطرح می‌شوند و همه می‌توانند سوالات نجومی خود را اینجا مطرح کنند.

به طور خاص برای هر موضوعی نیز تاپیک مجزای پرسش و پاسخ موجود است که اگر حوزه سوال خود را می‌دانید، سوالتان را آنجا مطرح کنید:

پرسش و پاسخ رصدی
    پرسش و پاسخ کیهان شناسی و اخترفیزیک
    پرسش و پاسخ مکانیک سماوی
    پرسش و پاسخ نجوم کروی
    پرسش و پاسخ علوم سیاره‌ای
    پرسش و پاسخ عکاسی نجومی
    پرسش و پاسخ عمومی عکاسی
    پرسش و پاسخ فناوری فضایی
    پرسش و پاسخ ابزارهای نجومی
    پرسش و پاسخ المپیاد نجوم

سوالاتی که در این تاپیک مطرح می‌شود بعدا به یکی از تاپیکهای پرسش و پاسخ تخصصی بالا انتقال خواهند یافت تا دسترسی موضوعی به سوالات راحت تر باشد.

فكر ميكنم انشاا... اين تاپيك يكي از پربار ترين تاپيك هاي اين سايت بشه .

موفق باشيد

2. 149 کاربر مقابل از Sharafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

*artemis, 2215, @p@rs, adrahmad, af.skylover, al-psp, ali zeynali, Amin-Mehraji, amir adib, Amirali, amirehsan, andromeda.s, arashgmn, Arian Soltani, Armin.etemad, Arta.kh, aseman zibast, AstroForce, Astronomy, aypara, aysa, ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ, bahare akbarie, celestial boy, COLDFIRE, delniya, elman, Emad Tabatabai, e_moases, fampersi, farazamin, farbovad, farimah sh, fateme.kokabi, Fayazi, Fowad, galaxy 1996, ghasedac, golaftab, Hojjat Zafarkhah, Hooman, hosseinkaku, Hydra, jalal jazayeri, javadstar76, jozaa, kh.maroufi, Kianoosh.S, m.bio7, m.m.e.w, maede astronomer, mahdad_haghighi, Mahdieh. GH, masi, Masoume falaki, Mat, Mehrzad-jupiter, melika bidabadi, melika-m, milad77, mo0n, mobi, mobina gh, MOHAMAD.N, Mojtaba.M, moonlight13, Mostafa, msalek, My style A&F, nabat, nakhodaye aseman, Navid MMM, Negar khalili, Negar Najafi, noori, Orion Nebula, pam pam, parvin, raha_mousavi, ramin50, reza3000, rezash, rocky, rock_iml, roset, rostam, SaBa Ho0shmanD, Sadrieh fatoorchi, Saeed Jafari, SAEED560, saeed77, sara shahabi, sasan20oo20, Setare KOchOlO, shahabi, shahrzad.b.m, shahrzad.bmq, shazde, sina_el, skygirl, skynight, Sky_Watcher, soheil+, solh, subaro, tahoo, the milky way, toraj1358, فائزه معتضدیان, لامبورگینی اونتادور, مبین سبزواری, محمد فتحی, محمد مهدی محمدی, محمدرضا صادقیان, محمدسعید, مسعود فرح بخش, گلناز, پیمان اکبرنیا, x11416, yalda sohrabi, yasiii, yeganeh miraftab, yperseusy, zahra eDson, zanbaq, zizo.h, آیو, آریا برزن, آسمون, امین, امیر عباس, امیرعلی, حسین زارعی, دختر ستاره, رویا افشار, راه اسمان, رخساره روشنی, رضا طامهری, سينا منجم, سیاره ی ناهید, سپیده دم آسمان, شهلا ناصریان, شايان سليم شهشهانى, شادي شهراييني, شبنم مختاری, شروین حکیمی, شعری, صادق مقامی, علیرضا محمدی

3. Top | #161
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

من يه بار آزمايش مركزجرم رو انجام دادم.ولي وقتي دو تا چنگال كه عينه هم بودن علاوه برچرخش نوسانم ميكردن.آزمايش من غير كنترل شده بود كه همچين اتفاقي افتاد؟منظورم يه عاملي باعث نوسانش شده بود؟
    چون من اونوروي سطح صاف گذاشته بودم!!!

4. 2 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #162
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط roset نمایش پست ها
    از دوستان ممنون .متوجه اشتباهم شدم . خوب حالا همون میله که از مرکز جرمش به تکیه گاه وصله و جناب Ehsan گفتن روی سطح زمین به دور خودش میچرخه اگه در فضای بین سیاره ای قرار بگیره چه اتفاقی براش میافته؟؟؟؟
    توی ِ فضا هم باز دور ِ خودش می چرخه، کلا بود و نبود ِ گرانش تفاوتی نمی کنه.

نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    من يه بار آزمايش مركزجرم رو انجام دادم.ولي وقتي دو تا چنگال كه عينه هم بودن علاوه برچرخش نوسانم ميكردن.آزمايش من غير كنترل شده بود كه همچين اتفاقي افتاد؟منظورم يه عاملي باعث نوسانش شده بود؟
    چون من اونوروي سطح صاف گذاشته بودم!!!
    برای ِ انجام ِ درست ِ آزمایش، باید اون رو روی ِ یک لولا گذاشت یا روی ِ سطحی گذاشت که فقط یک خط از اون با تکیه گاه در تماس باشه، در سطح ِ صاف به جای ِ یک خط، یک سطح با جسم در تماس هستش، در این حالت هم نوسان رخ میده چون یه برخود به سطح تکانه رو برگشت میده و جسم برمیگرده و از اون ور یک برخورد ِ دیگه برمیگردونه و .... نوسان ادامه پیدا می کنه.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

6. 11 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #163
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

برای ِ انجام ِ درست ِ آزمایش، باید اون رو روی ِ یک لولا گذاشت یا روی ِ سطحی گذاشت که فقط یک خط از اون با تکیه گاه در تماس باشه، در سطح ِ صاف به جای ِ یک خط، یک سطح با جسم در تماس هستش، در این حالت هم نوسان رخ میده چون یه برخود به سطح تکانه رو برگشت میده و جسم برمیگرده و از اون ور یک برخورد ِ دیگه برمیگردونه و .... نوسان ادامه پیدا می کنه.[/quote]
    ايني كه گفتين يه كم سخت شد.چه طوري ميتونم اونو طوري قرار بدم كه رويه يه خط وايسته؟ مگه اينكه تو فضا باشيم.اصلا آزمايششو به طوردقيق چه طور انجام ميدن؟

8. 5 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #164
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8153
    تشکر شده 3 بار در 1 ارسال

سوال:
    سلام دوستان
    من دارم از مطالب آکادمی استفاده میکنم. امروز درس دوم رو میخوندم. متوجه تعریفِ افق و همینطور تعریفِ ارتفاع نشدم. لطفا راهنماییم کنید.ممنون

10. 3 کاربر مقابل از tabasom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #165
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8092
    تشکر شده 130 بار در 17 ارسال

عمر سیاه چاله ها به پایان می رسد؟
    امضای ایشان
    آلودگی نوری،دستور نئون برای قتل مهتاب

12. 4 کاربر مقابل از al-psp عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #166
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط tabasom نمایش پست ها
    سوال:
    سلام دوستان
    من دارم از مطالب آکادمی استفاده میکنم. امروز درس دوم رو میخوندم. متوجه تعریفِ افق و همینطور تعریفِ ارتفاع نشدم. لطفا راهنماییم کنید.ممنون
    جای صاف و همواری رو در نظر بگیرید ، حالا سعی کنید تصور کنید این سطح تا بینهایت میره یعنی بی نهایت بزرگه ، اونوقت متوجه میشید که انگار سطح اطرافتون یه دایره شده دور شما چون نمیتونین گوشه ای ازش رو تشخیص بدین ، به این دایره میگن افق .

اگر جسمی رو در آسمان در نظر بگیرید فاصلش تا این صفحه بر حسب زاویه میشه ارتفاع . اما در مورد اینکه چطور ارتفاع رو بسنجین از این طریق عمل کردن دشواره چون سخته بخایم با این روش افق رو پیدا کنیم .

بعضی برای پیدا کردن افق میان دستهاشون رو جلوی چشمششون میگیرن و اون رو همراستا با زمین از چشمشون دور میکنن و نقطه ی برخورد با اسمان رو افق میگیرن . تا حدودی درسته ولی با هم خطای خاص خودش رو داره .

اگر متوجه تعریف سر سو شده باشید میتونید بگید افق میشه مجموعه نقاطی که از سر سو 90 درجه فاصله دارند و اون وقت پیدا کردن ارتفاع راحت میشه ، شما کافیه فاصله هر نقطه در آسمان رو تا سر سو حساب کنی و منهای 90 کنی(یه منفی هم درش ضرب کنی !).

عمر سیاه چاله ها به پایان می رسد؟
    بله احتمالا ، اونها از خودوشن تابش دارند و کم کم تبخیر میشن ولی این روند اینقدر کنده که اینطور که من شنیدم حتی سیاهچاله های اولیه عالم هم که در ابعاد اتمی هنوز به طور کامل تبخیر نشدن !

شاید این تاپیک مربوط به سیاهچاله ها بتونه کمک کنه .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

14. 12 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #167
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8092
    تشکر شده 130 بار در 17 ارسال

من کلا زیاد سوال می پرسم.

چرا توی منظومه شمسی تقریبا هرچی دور می شیم تعداد قمر ها بیشتر می شه؟
    امضای ایشان
    آلودگی نوری،دستور نئون برای قتل مهتاب

16. 8 کاربر مقابل از al-psp عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #168
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط al-psp نمایش پست ها

دو تا علت ِ داره که تقریبا این دوتا رو همدیگر رو تقویت می کنند:

یکی اینه که هر چی دورتر میشیم، به محدوده ی ِ اجرام ِ سرگردان و کوچک نزدیکتر میشیم، و این باعث ِ میشه شانس ِ این که جسمی کوچک گرفتار ِ یکی از سیارات بشه خیلی بالا بره، به عبارتی اجسام ِ مستعد ِ قمر شدن تعدادشون بیشتره

دومیش اینه که غیر از مریخ، چهار سیاره ی خارجی ِ دیگه، همگی غولهای گازی بسیار پرجرمی هستند که گرانش ِ بسیار بالایی دارند و این باعث میشه به راحتی اجرام رو گیر بندازند و قمر ِ خودشون بکنند.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

18. 10 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #169
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط al-psp نمایش پست ها

بجز مواردی که آقا احسان گفتن عامل دیگری هم وجود داره که نقش اصلی رو در این مورد ایفا میکنه. تابحال به این موضوع دقت کردید که چرا خود اقمار سیارات قمر ندارن؟ سیارات نزدیک به خورشید نیروی گرانش بسیار شدیدتری رو از جانب خورشید دریافت میکنن و برای خنثی کردنش مجبورن سریعتر بگردن. در چنین وضعیتی یک سیستم دوتایی یا بیشتر نمیتونه پایداری خودش رو حفظ کنه و جرم کوچکتر به بیرون پرت میشه. اما در فاصله دورتر از خورشید تداخلات گرانشی کمتری وجود داره تا جاییکه کوتوله‌ای مثل پلوتو میتونه برای خودش منظومه‌ای کوچک از چندین قمر تشکیل بده. سیارات مانند اقماری برای خورشید هستن و برای اینکه یکی از اقمار خورشید (سیاره) بتونه جرم دیگری رو بعنوان قمر خودش در مدار قرار بده بایستی فاصله مناسبی از جرم بزرگ مرکزی (یعنی خورشید) داشته باشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

20. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #170
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

پرسش و پاسخ نجومی         
    سلام بر دوستان گرامی

Gyr مخفف شده چه کلمه ای است ؟واصولا یعنی چی؟ تو اینجا در موردش خوندم ولی متاسفانه هیچی نفهمیدم
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

22. 5 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 17 از 49 نخستنخست ... 713141516171819202127 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فيلتر مايلار, لکه های خورشیدی, منظومه ی شمسی, ماه گرفتگی, مثلث کروي, مدار دنباله دارها, مریخ, مرکز جرم, نور منطقه البروجى, نور خورشید, نجوم, نجوم کاربردی, نجوم کروی, نظریه ی پلاسما, همجوشی, کمربند سیارات, کیهان شناسی, کسوف, گرانش, پدیده ی انالما, پرسش های نجومی, پرسش و پاسخ نجومي, انحراف محور چرخش زمين, اورانوس, اینشتین, ایستگاه فضایی, ابزار و وسایل نجومی, اجرام آسمانی, اختفا, اختلاف ارتفاع خورشيد, اختلالات گرانشی, اخترفیزیک, ارتفاع ستاره قطبی, استواي سماوي, تلسکوپ, تولد ستارگان, تاریخ نجوم, تعادل هیدرواستاتیک, ثابت هابل, جو زمین, جرم خورشید, حد چاندارسكار, حركت تقديمي, حرکت چرخشی, خورشید گرفتگی, خوشه ستاره اي, خسوف, دنباله دار, دایره البروج, رصد با چشم مسلح, رصد با چشم غیر مسلح, زهره, سفر در زمان, سوال و جواب نجومی, سوال و جواب علمي, سوالات نجومی, سوالات کیهان شناسی, سوالات اخترفیزیک, سیاهچاله, سیاره چیست, سال نوری, ستاره, ستاره شناسی, سحابی چیست, سحابی اولیه, شفق قطبی, صورت فلکی, صورت های فلکی, طول وعرض چغرافیایی, علوم فضایی, غول سرخ

نمایش برچسب‌ها