صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 48

موضوع: تفاوت هاى طالع بينى و علم نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

تفاوت هاى طالع بينى و علم نجوم

راستش چون خيلى از دست اونايي كه طالع بينى و نجوم را يكى ميبينن خسته شدم ، و در حقيقت نتونستم براشون اثبات كنم با اينكه به نظر ميرسه اين دو با هم يكى هستند اما تفاوت هاي بسياري دارند...
    مي خواستم از دوستان تقاضا كنم كه راه كار هايي براي ايستادن جلوي اين جور ادما را به من و بقيه پيشنهاد كنند
    با تشكر 

2. 11 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #2
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2
    تشکر شده 137 بار در 22 ارسال

سلام جناب شهشهاني

بحث جالبي رو شروع كرديد

اتفاقآ من قبلآ در يك زمينه خاص ، بحث هاي مفصلي با يك سري طرفداران متعصب طالع بيني ( آسترولوژي ) انجام دادم

براي بحث با اونها مجبور بودم مبناي فكريشون رو ياد بگيرم و اين شد كه خيلي از منابعشون رو هم مطالعه كردم .

حالا ايشالا سر فرصت براتون ميگم كه چه جيزهايي ميگن و اشتباهاتشون كجاست ....

فكر ميكنم بحث مفصلي ميشه

4. 7 کاربر مقابل از راسپوتين عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

تفاوت طالع بینی و ستاره شناسی

دوستان این مشکل دیرینه خیلی ها رو از پادر اورده
    اما باید به یک نکته توجه کرد و آن هم این است که برخی از روی بی اطلاعی به طالع بینی روی می آورند.
    و برخی دیگر هم از روی سماجت! اما به هر حال شما باید شخص مقابل خود را بشناسی و بعد بهش جواب درخور بدی
    ببین ما نباید یک مرتبه بگیم که طالع بینی غلط هست. باید اول یه توضیحی بدیم که شخص مقابل بدونه که ما اطلاعات کافی رو داریم تا آرامش خاطر بگیره و بعد بحث اصلی رو انجام بدیم.
    اول از تفاوت طالع بینی (astrology) با ستاره شناسی یا نجوم (astronomy) شروع می کنیم:
    طالع بینی به معنی مشاهده ی ستارگان و اجرام آسمانی و زمان انجام برخی از رویدادها است که آن را به برخی از پدیده های روزمره ارتباط می دهند و نجوم علمی است که به صورت آکادمیک و اصولی به بررسی اجرام آسمانی می پردازد.
    پس از این مرحله باید گفت که طالع بینی هیچ توجیه علمی ندارد اما ما آن را نفی نمی کنیم! بلکه می گوییم که علم امروز هیچ توجیه قطعی برای آن ندارد.
    و این که با رابطه ی گرانش جهانی نیوتن حساب کنید از هر ستاره یا سیاره که در کتاب های طالع بینی مورد بررسی می شوند چند نیوتن نیرو به ما وارد می شود و احتمالاً باید شخص مقابل یاقبول کند و یا این که سکوت اختیار کند
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

6. 10 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

یاوه گویی نجومی

البته باید یکی از مهمترین بخش های توجیه دیگران را در نظر گرفت!
    بسیاری از افراد صرفاً به منظور یاوه گویی و اصرار بر حرف خود ممکن است که دلایل غیر منطقی و ... بیاورند اما شما باید ضمن حفظ خونسردی پاسخ چنین افرادی را بدهید و اگر احساس کردید که بحث با این افراد مخل اموزش های ضروری تر برای افراد حاضر است بحث را پایان دهید.
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

8. 4 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #5
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26

مثلا همين فيلم ٢٠١٢ ، يسري به من ميگن كه شما نجومي ها رفتين از اين فيلما ساختين ذهن مردم را درگير كنيد و از اين حرف ها ، اما وقتي من كل قضيه هايي كه تو فيلم گفته بود را بصورت علمي بهشون توضيح دادم باور نكردند !!!، براي رد فيلم ٢٠١٢ بهترين راه چيست؟!
    ویرایش توسط شايان سليم شهشهانى : 08-21-2010 در ساعت 08:59 PM
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

10. 3 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #6
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26

حركت تقديمى

من فكر كنم يكي از مشكلات طالع بيني حركت تقديمي زمينه...
    حركت تقديمي زمين كه باعث عوض شدن ستاره اي مي شود كه محور چرخش زمين به سمت اوست ، در حال حاضر اين محور به سمت ستاره ي الفاي دب اصغر است يعني همان ستاره ي قطبي خودمان
    حركت تقديمي باعث خيلي اتفاق ها مي شود ، ستاره ي قطبي را عوض مي كند ، و البته باعث تغيير مكان خورشيد در ماه هاي ثابت مي شود
    ، مثلا اگر در ٢٠٠٠ سال پيش در روز ١ فروردين ، صورت فلكي حمل ميزبان خورشيد بوده ، امسال صورت فلكي حوت ميزبان است ، يعني در كل دوره تناوب يك دور حركت تقديمى ٢٦٠٠٠ سال است ، يعني تقريبا هر ٢٠٠٠ سال اين ١٢ صورت فلكي دايره البروج عوض مي شوند تا پس از ٢٦٠٠٠ سال يكدور كامل دور بزند ، حال پس از گذشت حد اقل ٢٠٠٠ سال از طالع بيني ما بايد كل بنيان طالع بيني را عوض كنيم ...
    مثلا اگر شما متولد ماه ارديبهشت باشيد ، ان وقت بايد بجاي طالع ثور (ماه ارديبهشت) ، طالع حمل را بخوانيد!!! ، زيرا با در نظر گرفتن سن حد اكثر كم شما ( نسبت به دوره تناوب حركت تقديمي)، شما وقتي بدنيا امديد كه خورشيد در صورت فلكي حمل بوده ، نه ثور!!!
    بنابراين از اين به بعد طالع يك ماه قبل خود را بخوانيد...!
    با دانستن اين قضيه ، تمام مردمي كه به فكر خودشان طالع مخصوص به خود را مي خوانند ، اشتباه مي كنند! (لطفا اطلاع رساني كنيد!!!)

امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

12. 7 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

مشکل

[IMG][/IMG]
    از این اظهار نظر کامل و وجیز آقای شهشهانی عزیز تشکر می کنیم.
    مشکل دیگر طالع بینی به کمک صورت های فلکی:
    همان طور که می دانید وقتی در طالع بینی ماه ها می گویند : شما متولد ماه ... هستید و ... ویژگی های را دارید، چون صورت فلکی شما ... است. در اصل این افراد به قرار گرفتن ظاهری خورشید در صورت های فلکی استناد می کنند.
    مسئله ی جالب این است که خود خورشید با زمین حدود 150 میلیون کیلومتر فاصله دارد. از طرفی خود ستاره های صورت های فلکی با هم هیچ ارتباط فیزیکی ای ندارند و حتی نور آن ها چندین سال در راه است تا به ما برسد.
    حالا شما قضاوت کنید مثلا بنده که در ماه اردیبهشت به دنیا اومدم، چطور قرار گرفتن خورشید از نظر ظاهری در این ماه در شکل کاملاً ذهنی و انتزاعی ثور می تونه تو شرایط اخلاقی و حتی سرنوشت من تأثیر داشته باشه.
    البته از این هم که بعضی وقت ها این پیش بینی ها درست از آب در میاد هم نمی شه گذشت اما بهترین استدال برای توجیه اونها؛ استفاده و داده سنجی آماری می تونه باشه و با اطمینان حداقل میشه گفت هیچ توجیه علمی ای نداره!

14. 6 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #8
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

باور و یقین

وقتی در مجله ای می نویسند که مثلا تا آخر هفته فلان اتفاق خوب یا بد برای متولدین امرداد می افتد ، یک نفر این مطلب را می خواند و از آن می گذرد ولی یک نفر دیگر می خواند و به آن شاید بدون هیچ دلیل منطقی اعتماد کند و باور کند . این باور به صورت طبیعی در ضمیر ناخودآگاه فرد نفوذ کرده و روال زندگی آن فرد را در جهتی قرار می دهد که چنان اتفاقی تا حد امکان برایش پیش آید .
    در مجموع چنین افرادی به آن باور و یقین دارند و باید کوشید تا باور افراد را تغییر داد .
    این کار را می توان با برپایی همایش ها و سمینارها و در برنامه های ترویجی نجومی و سایر برنامه ها انجام داد .

16. 4 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

سلام به همه دوستداران آسمان صاف و پر ستاره
    اگه جسارتي به عزيزان با تجربه نجومي نباشه منم يه نظري راجع به همين موضوع دارم:
    بايد باور كنيم كه علم نجوم هنوز به اون مرتبه اي نرسيده كه همه مردم قبولش داشته باشن نجوم يه علميه كه خيلي ها اونو با بسياري از خرافه گويي ها منطبق مي دونن حتي بعضي از افراد متعصب مذهبي بنا به سخني از امام علي كه اصلا ربطي به نجوم امروزي نداره اون(نجوم)رو علمي منسوخ مي دونن.
    اما بايد نجوم رو براي افراد معتقد به طالع بيني و خرافه گويي طوري تعريف كنيم كه بدونن كه نجوم همينطوري و به دست افراد نالايق رشد نكرده كه اون رو به علم هاي بي پايه و اساسي مثل طالع بيني تشبيه كرد.
    افرادي چون خيام - غياث الدين جمشيد كاشاني - گاليله - نيوتن - اينيشتين و......... كه همگي مخلف جدي و سرسخت طالع بيني و به قول آقاي پيام بهرام پور (ياوه گويي)هاي مسخره بودند.
    البته حرف راست هميشه در طول تاريخ دشمنان و مخلفان زيادي داشته و دارد و خواهد داشت اين بر ما واجب است كه بتونم اين مخالفان رو به موافقان تبديل كنيم البته با همكاري همديگه.
    اميدوارم نظرتون رو درباره حرفايي كه زدم بگيد تا بتونيم ريشه اين ياوه گويي ها و خرافه گويي هارو از بين ببريم.
    آسمانتان پر از ابرهاي نجومي

18. 2 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

آمار و طالع بینی

تفاوت هاى طالع بينى و علم نجوم         
    البته دوستان باید به یک نکته توجه کنیم
    بعضی از افراد طالع بینی را به صورت اماری بررسی می کنند مثلاً در یک جامعه ی اماری متولد مهر ماه تحقیقاتی به عمل می آورند و می بیننند که 80 درصد آنها یک ویژگی خاصی دارند که در این صورت نمی توان خیلی به آنها ایراد گرفت!
    البته این به معنی تأیید این کار نیست و من فقط می گویم که نمی توان از آنها ایراد گرفت چون بالاخره یک کار علمی می کنند
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

20. 2 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع