صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19

موضوع: شبه علم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    9429
    تشکر شده 662 بار در 124 ارسال

شبه علم

به نام خدا

شبه علم همیشه در کنار موضوعات علمی وجود داشته.این تاپیک برای شناسایی و بحث و انتقال اطلاعات در زمینه موضوعات شبه علم و ایراد نظرات برای هر موضوع میباشد.
    مواردی که به صورت شبه علم در جامعه در جریانه موضوع اصلی این تاپیکه که یا با کمال احترام به نظر دوستان ردشون کنیم یا اثباتشون کنیم.
    روش کار بدین صورت است که کاربر برای موضع مورد نظر و با خلاقیت خود یک آزمایش طراحی می کند .
    سپس آزمایش را به صورت مستند تشریح و عکس های آزمایش را در پست تشریح قرار می دهد . باقی کاربران نیز با رعایت احترام و اصل منطق و علم آزمایش را نقد می نمایند تا موضوع به یک نقطه نظر مشترک برسد.

قوانین:

1-تاپیک جایی برای پست های بی منطق و دعوا و درگیری های متعصبانه که درشبکه های اجتماعی شاهد هستیم نیست. احترام هم رو رعایت کنید و منطق همدیگه رو محترم بشمرید.
    2-در هر دوره فقط یک موضوع مطرح می شود لطفا برای مطرح کردن موضوع جدید تا اتمام بحث جاری صبر کنید .
    3-آزمایشات باید به صورت کاملا مستند باشد صرفا گفته و حدس و گمان قابل قبول نیست .
    4-شرکت در بحث نیازبه تخصص خاصی ندارد و صرفا اطلاعات عمومی ،مقداری مطالعه وخلاقیت چاشنی کافی برای شرکت موثر در بحث را فراهم می اورد.

موفق باشید

2. 11 کاربر مقابل از sesto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    9429

آزمایش یک - اثبات یا رد وجود افکار مثبت یا منفی

چند روز پیش دوستی درباره قانون جذب .... تاثیر افکار بر جهان اطراف با من صحبت کرد. بحثی که در ابتدا به نظر غیر منطقی میآمد به موضوعی خوب یا بد فکر کنیم و انرژی ای را منتشر کنیم که که هنوز ناشناخته است ولی بر جهان اطراف تاثیر دارد ؟!؟!
    برای این کار یک آزمایش ساده به ذهنم رسید ...
    با یک سرچ ساده سوژه آزمایشم رو پرتغال انتخاب کردم .پرتقال از ۸۰ درصد آب، ۱۰ درصد الیاف، ۵ درصد مواد معدنی و اسیدی،۳ درصد قند و ویتامین و ۲ درصد چربی تشکیل شدهاست. پرتغال درصد ابی نزدیک به درصد آب موجود در بدن انسان دارد و میوه در دست رسی است .
    برای شروع دو ظرف بدون استفاده خاصی برداشتم و با حرارت دادن استریل کردم. دو پره پرتغال تقریبا یکسان رو درون ظرف ها قرار دادمو روی ظرف ها رو با سلیفون پوشاندم سپس با کش اطراف ظرف را محکم کردم تا هیچ گونه تماسی با فضای بیرون نداشته باشد تا از ورود عوامل بیرونی ناخواسته جلوگیری شود
    یکی از ظرف ها رو با اتیکت خوب وظرف دیگه رو با اتیکت بد علامت گذاری کردم.ظرف ها در شرایط نوری و دمایی یکسان قرار داشتند.
    کاری که کردم این بود هر روز رو به روی ظرف خوب می ایستادم و به خود واژه خوب درمورد پرتغال فکر میکردم و عکس اینکار را نیز در مورد ظرف بد تکرار میکردم.( ممکنه به نظر غیر منطقی بیاد ولی خب همین موضوع آزمایش بود .)
    به طور طبیعی و منطقی پرتغال ها باید با فاصله کمی یا تقریبا همزمان با هم دچار خرابی می شدند
    ولی در کمال تعجب پرتقال بد در روز نهم که همین امروز میشه کپک زدگی خودش رو نشون داد البته کپک زدگی از زیر سوژه بوده و من دیر متوجه شدم ولی ابعاد خرابی نشون میده که حداقل 4 روز است که دچار خرابی شده در حالی که پرتغال خوب کماکان هیچ اثری از خرابی نشون نداده .
    عکس های آزمایش
    عکس ها با دوره های زمانی طولانی گرفته شده اول قصدم تهیه یک ویدو کلی تایم لپس بود ولی متاسفانه پایه دورین خراب شده بود .
    عکس روز اول

روز سوم

روز پنجم

روز هفتم

روز نهم

خرابی تو عکس آخر کاملا مشهوده
    البته این ازمایش نمیگه این انرژی چیه و اگر عیبی بهش وارد نشه اثبات وجود اون انرژی هست
    از انتقاداتتون استقبال میکنم
    اگر عیبی وارده منظور کنی تا بار دیگه آزمایش بدون ایراد انجام بشه
    ممنون
    امضای ایشان
    احساس پرانتزی را دارم

که تمام چیزهای خوب در آن اتفاق می افتد

آری

خدا را مهمان قلب کوچک خود کرده ام

4. 11 کاربر مقابل از sesto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

سلام

این آزمایش به این صورت لزوما درست نیست. چند نمونه از چیزهایی که باعث خطا میشه:

اول اینکه شما میگید شرایط ظرفها از همه نظر یکسان بوده اما آیا این رو دقیقا امتحان کردید یا حدس می زنید؟ یعنی دستگاهی برای اندازه گیری اینکه شرایط یکسان بوده داشته اید؟ آیا واقعا شرایط پرتقالها یکسان بوده؟ وقتی می‌گوییم شرایط نوری و دمایی و شیمیایی و میکروبی ظرفها و محل و پرتقالها یکسان بوده باید این رو با اندازه گیری اثبات کنیم یعنی مثلا با چه درصد خطایی از نظر پارامترهای مختلف مشابه بوده‌اند؟

نکته دوم و بسیار مهم جامعه آماریه. شما اگر این کار را دقیقا در شرایط یکسان مثلا برای 1000 قاچ پرتقال انجام بدهید میتونید بگید مثلا در چند درصد مواقع این اثر وجود داشته و آیا معنا دار هست؟

ممکنه من طرف شیر سکه را خوب در نظر بگیرم و طرف خط را بد. بعد بگم 3 بار سکه را پرتاب کردم و هر سه بار خوب آمد. آیا می‌توان نتیجه گیری کرد که پرتاب سکه خاصیت تصادفی ندارد و خوب همیشه پیروز است؟

و یک سری سوال دیگر:

- اگر روی در ظرف چیزی ننویسیم چه تفاوتی خواهد داشت؟ باید این عامل را هم در نظر بگیریم. شما باید آزمایش را به صورت مستقل بدون نوشتن چیزی رو در تعداد زیاد تکرار کنید.
    - شعاع اثر گذاری نوشته "خوب" یا "بد" چقدر است؟ از کجا می‌دانیم انرژی خوب فقط توی ظرف خودش اثر میگذارد و روی ظرف بغلی اثر ندارد؟ من می‌توانم ادعا کنم که در دفتر مشق خواهر همسایه بغلی شما 10 با نوشته شده بد و اون دفتر مشق به یکی از ظرفها نزدیک تر بوده است و نتایج آزمایش را مختل کرده است. چگونه می توانید حرف من را نقض کنید. ممکن است من ادعا کنم برآیند حرفهای خوب و بد جهان روی هر پرتقال تاثیر گذار است و برآیند انرژی های خوب و بد موجب فساد پرتقال می شود که در این حالت خاص برآیند روی ظرفی که روش نوشتید بد اثر گذاشته است آیا حرف من ابطال پذیر است؟

همان طور که می بینید سوالات بسیاری از این دست میتوان مطرح کرد پیشنهاد می کنم درباره شیوه های درست آزمایشهای علمی و روشهای آماری یک مقدار مطالعه کنید و این آزمایش رو به صورت علمیتری ادامه بدید تا به نتیجه درست برسید. البته در حد امکانات موجودتون.

یک نکته رو هم بگم و اونم اینه که کار شما برای اندازه گیری و آزمایش چیزهایی که می شنوید بسیار قابل تقدیره اگر همه ما روحیه پرسشگری داشته باشیم دنیای بهتری خواهیم ساخت. فقط امیدوارم به تدریج همه مون قوانین کارهای علمی رو یاد بگیریم

6. 12 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    9429

واقعا خوشحالم همچین مواردی مطرح شد ... یعنی تاپیک میتونه موفق بشه
    در جواب ظرف ها با دقت میلیمتر اندازه گیری شدن
    برای تعداد بالا هم میشه از بقیه اعضا کمک گرفت تا یه جامعه اماری بزرگ تری ایجاد کرد فکر کنم اگر هفتاد یا هشتاد نفر از اعضا سه بار این ازمایش رو انجام بدیم بتونیم به یک درصد قابل توجهی از اطمینان برسیم
    مورد بعدی اندازی گیریه که خب برای دمای محیط رو با یک دماسنج الکترونیکی اندازه گیری کزدم با دقت بالایی دما یکی بود ولی برای بقیه موارد صرفا اطمینان پیدا کردم که توی یه محیط یکسان باشن
    برچسب ها صرفا نمایانگر ظرف بودن با هر علامت دیگه هم میشه نشون داد
    در مورد ایزوله بودن محیط خب دقیقا نمیدونم چطوری انرژی ای که نمیدونم چیه رو جلوش رو بگیرم صرفا به کابیننت تاریک دور از منبع های گرمایی که با یه لایه فویل المینومی پوشونده شده بود بسنده کردم
    مورد بعد یک ازمایش ساده در وسع یک فرد تنها و یک مجموعه علمی صرفا برای مثال و جهت دادن به تاپیک بودو البته تمام نقد هاتون وارده فکر کنم بعد از اعمال مشکلات باید یه پست راهنمایی در باره ازمایشات علمی برای ارجا دادن کاربران ایجاد کنم از شما درخواست میکنم خودتون هم یک موضوع رو پیگیری کنید تا بتونیم از شما یاد بگیریم
    امضای ایشان
    احساس پرانتزی را دارم

آری

8. 6 کاربر مقابل از sesto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

خب به نظرم اینکه افراد مختلف بخواهند آزمایش رو در شرایط مختلف انجام بدهند از شرایط استاندارد دور میشیم ولی خب با این وجود باز هم اگه تکرار بشه بد نیست در هر صورت به عنوان یک سرگرمی خوبه

در مورد ایزوله بودن هم چون نمیدونیم دقیقا داریم از چی صحبت می کنیم نمیتونیم جلوش رو با فویل یا هر چیز دیگری بگیریم دقیقا نکته اینجاست که این چیزی که اسمش رو میگذاریم انرژی اصلا نمیدونیم هست یا نه یا اگه هست چیه.

مثل این میمونه که من ادعا کنم یک موجود نامرئی در اتاق وجود داره که وقتی من روی قوطی می نویسم بد باعث تحریک پرتقال و کپک زدن اون میشه. این فرضیه چون ابطال پذیر نیست و قابل بررسی هم نیست نمیشه در مورد اظهار نظر کرد و لذا علمی حساب نمیشه. چون 1000 نفر میتونن عوامل غیر قابل اندازه گیری مثل این رو مطرح کنند

10. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #6

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

من یه مستند دیدم به اسم اعجاز آب... که نشون میداد وقتی برای آب صدا های مطبوع نواخته میشه ملکول های آب یه شکل های زیبا به هم پیوند میخورند و کریستال های آب بسیار زیبا میشند و وقتی صدا های ناهنجار برای آب نواخته میشه کریستال ها شکل های نا موزون به خودشون میگیرند. من خودم هم این رو امتحان کردم تو خونه و درست همین اتفاق افتاد.اما هر جا رو گشتم توضیح علمی برای این قضیه پیدا نکردم.

امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

12. 5 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    9429

نقل قول نوشته اصلی توسط yperseusy نمایش پست ها
    من یه مستند دیدم به اسم اعجاز آب... که نشون میداد وقتی برای آب صدا های مطبوع نواخته میشه ملکول های آب یه شکل های زیبا به هم پیوند میخورند و کریستال های آب بسیار زیبا میشند و وقتی صدا های ناهنجار برای آب نواخته میشه کریستال ها شکل های نا موزون به خودشون میگیرند. من خودم هم این رو امتحان کردم تو خونه و درست همین اتفاق افتاد.اما هر جا رو گشتم توضیح علمی برای این قضیه پیدا نکردم.

اره یادمه انگار یه محقق ژاپنی بود
    درسته اینم یه جرقه دیگه بود برام واقعا باید یه منطقی باشه
    هیچ کدوم از نیروی های شناخته شده همچین تاثیری نداره
    پس چی میتونه باشه به معنای واقعی برام سواله
    امضای ایشان
    احساس پرانتزی را دارم

آری

14. 4 کاربر مقابل از sesto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102
    تشکر شده 838 بار در 229 ارسال

سلام.
    من هم این را در مستندی دیدم که نشون داده شد علاوه بر این که صدا ها تاثیر دارند نام ها واسم هایی که به اون ها نسبت داده می شه هم تاثیر دارند. حالا این که آیا تغییر شکل مولکول های آب تاثیری بر خواص داره یا نه را نمی دونم اما اگر داشته باشه...پرتقال هم بیشترش آبه دیگه؟
    امضای ایشان
    همیشه شروع سخت ترین مرحله‌ است...

16. 5 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #9

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد فتحی نمایش پست ها
    سلام.
    من هم این را در مستندی دیدم که نشون داده شد علاوه بر این که صدا ها تاثیر دارند نام ها واسم هایی که به اون ها نسبت داده می شه هم تاثیر دارند. حالا این که آیا تغییر شکل مولکول های آب تاثیری بر خواص داره یا نه را نمی دونم اما اگر داشته باشه...پرتقال هم بیشترش آبه دیگه؟
    چون بیشتر یه پر پرتقال آب هست واسه همین موضوعی که اشاره کردم به اون شکل در میاد و کاملا مرتبط به هم هستند این دو موضوع.
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

18. 2 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

شبه علم         
    آقا سجاد چون آزمایش فقط یکبار انجام شده اصلاً نمیشه نظر داد ولی خب چند تا سوال:

زمانی که پرتغال‌ها رو تو ظرف میذاشتید دستتون دستکش بود؟ دستکش استریل بود؟ اگه از دستکش استفاده نکردید با کدوم دستتون پرتغال بد رو تو ظرفش گذاشتید؟ دست راست ممکنه آلوده تر باشه برای همین آزمایش باید تکرار کنید. ضمناً بهتره که از پنس برای کل آزمایش استفاده کنید.

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    مثل این میمونه که من ادعا کنم یک موجود نامرئی در اتاق وجود داره که وقتی من روی قوطی می نویسم بد باعث تحریک پرتقال و کپک زدن اون میشه. این فرضیه چون ابطال پذیر نیست و قابل بررسی هم نیست نمیشه در مورد اظهار نظر کرد و لذا علمی حساب نمیشه. چون 1000 نفر میتونن عوامل غیر قابل اندازه گیری مثل این رو مطرح کنند
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    - شعاع اثر گذاری نوشته "خوب" یا "بد" چقدر است؟ از کجا می‌دانیم انرژی خوب فقط توی ظرف خودش اثر میگذارد و روی ظرف بغلی اثر ندارد؟ من می‌توانم ادعا کنم که در دفتر مشق خواهر همسایه بغلی شما 10 با نوشته شده بد و اون دفتر مشق به یکی از ظرفها نزدیک تر بوده است و نتایج آزمایش را مختل کرده است. چگونه می توانید حرف من را نقض کنید. ممکن است من ادعا کنم برآیند حرفهای خوب و بد جهان روی هر پرتقال تاثیر گذار است و برآیند انرژی های خوب و بد موجب فساد پرتقال می شود که در این حالت خاص برآیند روی ظرفی که روش نوشتید بد اثر گذاشته است آیا حرف من ابطال پذیر است؟
    سلام آقای اکبرنیا خیلی خوشحال شدم از اینکه که دوباره به فورام برگشتین
    دلمون برای پست هاتون تنگ شده بود.

شاید درست نباشه تو همین پست اول ولی خب من طبق معمول مخالفم.

چیزی که قراره تأثیرش روی پرتغال‌ها بررسی بشه تأثیر مغز و افکار مغزیه و خود برچسب هیچ تأثیری روی پرتغال مسلماً نداره جز اینکه باعث میشه ما بفهمیم کدوم بده کدوم خوبه. بنابراین دفتر مشق دختر همسایه هیچ تأثیری روی پرتغال های ما نداره مگر اینکه در مورد آزمایش پرتغال ها بهش گفته باشیم و اونهم تو ذهنش به ظروف بد و خوب پرتغال فکر کنه.

اگر واقعاً اینطور باشه احتمالاً ارتعاشات محیطی به تشکیل هسته تبلور در آب کمک میکنن.

20. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)