صفحه 9 از 11 نخستنخست ... 567891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 104

موضوع: نکته ها و تکنیک های عکاسی نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

نکته ها و تکنیک های عکاسی نجومی

یکی از جذاب ترین بخش های نجوم آماتوری؛ عکاسی از زیبایی های آسمان شب محسوب می شود.
    بنابراین، بدیهی به نظر می رسد که؛ پرداختن به مسئله ی چگونگی انجام بهتر این کار از اهمیت قابل قبولی برخوردار است. به همین دلایل و به دلیل تمایل شخصی به یادگیری اطلاعات جدید در این رابطه ایجاد چنین تاپیکی را واجب دیدم.
    در این تاپیک سعی می کنیم با استفاده از اطلاعات و تجربیات هم، نکته ها و تکنیک های جدیدی یاد بگیریم تا به شکلی جدی تر به عکاسی آسمان شب بپردازیم.

2. Top | #81
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط roset نمایش پست ها
    یه سوال:برای عکاسی از رعد وبرق تکنیک خاصی هست چطوری میشه اینکارو انجام داد ؟
    سلام
    عکاسی از رعد و برق شباهت هایی با عکاسی از شهاب داره چون هر دوتاشون سریع میان و میرن.پس باید حساسیت بالا و دیافراگم باز باشه که طبیعتا برای جلوگیری از اوور شدن نوردهی کم میشه.

3. 4 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #82
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

دارک فریم و لایت فریم و فلت فریم رو کسی میتونه توضیح بده ؟
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

5. 6 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #83
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rock_iml نمایش پست ها
    دارک فریم و لایت فریم و فلت فریم رو کسی میتونه توضیح بده ؟
    سلام ... پستتون را امروز دیدم ... در یک زمان مناسب چون مطلب خیلی گسترده هست ، باید بهش پرداخته شود ... البته من چیزی راجع به فلت فریمی که با دوربین گرفته شود نمی دانم و این را جزئی از پروسس می دانم ...

------------------

موضوعی که مدتیه بهش فکر میکنم در جهت فوکوس مناسب استفاده از ماسک ها برو روی دهانه اپتیک است ...

موضوع فوکوس صحیح خیلی مهمه ( شاید مهم تر از خود اپتیک )

اما روش تهیه و ساختش را نمی دانم ... از دوستان تا بحال کسی تجربه استفاده از ماسک را جهت فوکوس دقیق دارد ؟

البته نرم افزارهایی هستند که با توجه به پارامتر های اپتیک اینها را می سازند ، اما من تابحال تجربه ای نداشته ام .

7. 9 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #84
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

درود بر شما دوستان در اینجا که نکته های مهم عکاسی نجوم بیان شده فکر کردم خوبه بهتون پیشنهاد کنم این متن رو هم بخونید و نظرتون هم راجع بهش بگید :

http://www.beyondsky.blogfa.com/cat-2.aspx

9. 10 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #85
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

قفل آینه چیست؟

قفل آینه یا Mirror Lock Up که به اختصار MLU گفته میشه یکی از قابلیت های دوربین های SLR است که متاسفانه کمتر مورد استفاده عکاسان آماتور قرار میگیره.

مورد استفاده این قابلیت در عکاسی هایی با زمان نوردهی متوسط و بالاست که یکی از موارد نوردهی طولانی مدت در عکاسی از آسمان شب و عکاسی نجومیه که بهتر دونستم این مطلب رو در اینجا بیارم...البته در عکاسی از مناظر و طبیعت هم استفاده از اون خالی از فایده نیست.

اگر شما در دوربین SLR خودتون این حالت رو فعال کنید چه اتفاقی می افته؟
    زمانی که شاتر چکانده میشه آینه که وظیفه ارسال تصویر به ویزور را به عهده دارد، بالا رفته و مسیر نور به سمت سنسور ( البته قبل از اون پرده شاتر ) باز میشود و پس از نوردهی سنسور دوباره به وضعیت اول بر میگردد.البته این کار در چند مرحله انجام میشود که شاتر و دیافراگم هم در این روند قرار دارند وکل فرایند در کسری از ثانیه انجام میشود.
    حال اگر قفل اینه فعال باشد وقفه ای کوتاه بین بالا فتن آینه و باز شدن شاتر بوجود می آید که نتیجه اون تصویری شارپ تر است.چرا؟
    چون حرکت آینه به سمت بالا باعث لرزش میشود که این لرزش هرچند کوتاه، بر روی عکس تاثیر منفی میگذارد.

و خاصیت مهمتر این قابلیت برای عکاسی نجومی صرفه جویی در مصرف باطری است...چطور؟
    در حالت عادی اگر قرار باشد عکسی در مدت 20 ثانیه ثبت شود در تمام این مدت بخشی از انرژی باطری صرف نگهداری آینه میشود در حالی که در وضعیت قفل آینه این مصرف انرژی بسیار کمتر بوده و مزیتی بزرگ برای عکاسان شب میباشد که یکی از نگرانی های اصلی آنها تمام شدن باطری قبل از اتمام کار است...

البته این قابلیت در عکاسی های روز و نوردهی کوتاه مدت هم بسیار مفید میباشد ...فایده این روش برای روز مصرف کمتر باطری نیست بلکه شارپ تر شدن تصاویر تا حد قابل توجهی میباشد.
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

11. Top | #86
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    950
    تشکر شده 7 بار در 1 ارسال

روش عکاسی افوکال بیشتر برای عکاسی از اجرام با قطر زاویه ای کم که نیاز به بزرگنمایی می باشد استفاده می شود که بخاطر استفاده از چشمی بین دوربین و تلسکوپ از کیفیت تصویر کاسته می شود.امروزه برای عکاسی از اجرام کوچک از بارلو ها و تله اکستندر ها برای افزایش فاصله کانونی استفاده می شود که نسبت به عکاسی افوکال امکان ثبت با کیفیت بسیار بالاتر را فراهم می کند.

12. 7 کاربر مقابل از monowroozi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #87
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    برنده مسابقه مقاله ‌نويسی ماه
    شماره عضویت
    2997
    تشکر شده 2,366 بار در 361 ارسال

نرمافزار ویرایش عکس نجومی

نرم‌افزارهای عکاسی نجومی
    نرم‌افزار StarStax ابزاری است برای ترکیب عکس‌ها جهت ساخت StarTrail .
    این نرم‌افزار رایگان است و برای ویندوز و مک عرضه می‌شود.

نرم‌افزار کم حجم و مفیدی است. کارآیی آن برای ساخت Star-trail خوب است.

ویژگی‌های جالبی نیز دارد:
    - مدهای مختلف ترکیب دارد. برای کاربری معمول Lighten استفاده می‌شود اما مدهای دیگری هم دارد. مثلا average که برای حذف نویزهای رندوم کاربرد دارد.
    - امکان استفاده از فریم دارک را دارد. یعنی همان فریمی که با کپ روی لنز تهیه می‌شود. کافیست این فریم را نیز در روندکاری به نرم‌افزار معرفی کنیم تا به صورت خودکار هات پیکسل‌ها و نویزهای عکس را حذف کند.
    -امکان دیگری به نام Cumulative دارد. در این روش، نرم‌افزار بجای اینکه عکس نهایی را فقط ذخیره کند، به صورت تجمعی کار ذخیره را انجام می دهد. یعنی حاصل ترکیب فریم اول و دوم را و بعد حاصل ترکیب سه فریم اول و بعد ۴ فریم اول و .... را به صورت فایلهای مجزا ذخیره می کند. این فایلهای مجزا می‌توانند مفید باشند. مثلا برای عیب‌یابی کار و یا حتی ترکیب همین فایلها برای ساخت ویدیو. ویدیوی حاصل این فایلها، چرخش ستاره‌ها را برای تبدیل به startrail نشان خواهد دارد ( و نه چرخش مجزای ستاره‌ها را). ویدیویی متفاوت با ویدیوی معمول حاصل تک فریم‌ها خواهد بود.
    - یک مزیت دیگر این نرم افزار این است که موقع پروسس فریم‌ها به صورت زنده، روند کار را به شما نشان می‌دهد. که خیلی جالب است.
    - فرمت‌های مختلف حتی tiff 16bit را می‌شناسد ( RAW را نمی‌شناسد که البته برای این کار ضرورتی ندارد)
    - نرم‌افزار از GPU برای تسریع کاراستفاده می‌کند.

این عکس هم در سایت نرم افزار بود که به نظرم جالب آمد. رد ستارگان همراه با رد حشرات شب‌تاب:

دریافت نرم‌افزار
    http://www.markus-enzweiler.de/software/software.html

در مجموع نرم‌افزار ساده اما کاملا کاربردی و مفید است. کارش را هم سریع و روان انجام می‌دهد.
    Screen shot 2011-08-16 at 11.22.34 PM.jpg

منبع : http://forum.akkasee.com
    امضای ایشان
    یه عابر تو خیابونای سرگردون....

14. 10 کاربر مقابل از امیر عباس عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #88
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رخساره روشنی نمایش پست ها
    درود بر شما دوستان در اینجا که نکته های مهم عکاسی نجوم بیان شده فکر کردم خوبه بهتون پیشنهاد کنم این متن رو هم بخونید و نظرتون هم راجع بهش بگید :

http://www.beyondsky.blogfa.com/cat-2.aspx
    سلام خانم روشنی

من متونی رو که در مورد عکاسی نجومی نوشته بودید خوندم ( منظورتون همونها بود دیگه ؟ )

خیلی خیلی کار سازنده ای است که متون خارجی آموزنده را ترجمه می کنید

چون به هر حال دانش عکاسی ( خصوصآ در عکاسی نجومی ) در بچه های ایرانی تقریبآ شبیه هم هست و اطلاعاتشان را از یکدیگر یا منابع فارسی تهیه می کنند

این کار شما قدمی رو به پیشرفت است

باز هم منتظر چنین مطالب خوبی از شما هستیم
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

16. 7 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #89
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

قانون f/11

تو کارگاه توآن تبریز آقای ذاکاریان یه قانونی برای عکاسی از ماه کامل گفتن که اولش برام یه حرف معمولی بود ولی بعد که خودم امتحانش کردم دیدم چقد جالبه!!!!

قانون f/11 از این قراره که شما دوربین رو روی ماه تنظیم میکنین،بعد دیافراگم رو روی عدد 11 میذارید و سرعت شاتر رو بر اساس ایزو تنظیم میکنین!!! یعنی اینکه اگه ایزو روی عدد 100 باشه باید سرعت شاتر رو ببریم روی 1/100 و همینطوری اگه ایزو 400 باشه سرعت شاتر میشه 1/400!!!

با این قانون ساده براحتی میشه از ماه عکس گرفت!! البته ماه کامل ها!!!
    وقتی خودم به این شکل عکس گرفتم خوووف کردم،حتما به شمام توصیه میکنم اینو!!!! نتیجه رو خودتون ببینید!!
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

18. 12 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #90
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

نکته ها و تکنیک های عکاسی نجومی         
    سلام دوستان
    امروز یک چیزی رو دردوربین دیجیتال یکی از دوستان مشاهده کردم و اون اینه که :

در این دوربین برای نوردهی باید دوربین رو روی عکاسی در شب گذاشت و پس ز اون برا ی نوردهی تا 15 ثانیه دو.ربین رو آماده کرد

ولی پی از گذاشتن عکاسی در شب ایزو ی دوربین رو اتوماتیک میره و امکان تنطیم ایزو در شب وجود نخواهد داشت باید چه کار کرد همه ی دوربین های دیجیتال این طورند یا تنطیمات دیگری دارد؟

با تشکر
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

20. 4 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 9 از 11 نخستنخست ... 567891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع