نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: طالع بینی حقیقت دارد یا ندارد ؟

رأی دهندگان
138. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • مطلقاً صحیح نیست

53 38.41%
  • اثبات علمي ندارد ولي صد درصد هم غلط نيست

79 57.25%
  • 100% درست است

6 4.35%
صفحه 2 از 10 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 97

موضوع: طالع بینی حقیقت دارد/ندارد

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

طالع بینی حقیقت دارد/ندارد

در پی جنجالی که در یکی از تاپیک های مرتبط به پا شده بود به این فکر افتادم که این تاپیک رو ایجاد کنم :
    نمی توان گفت طالع بینی صد درصد غلطه به دلیل این که میزان علمی نبودن اثبات آن به اندازه ی علمی نبودنشه.
    تا به حال هیچ سند یا فرمولی دال بر علمی بودن طالع بینی وجود نداشته، پس همه می دانیم که دلیلی برای اثبات علمی طالع بینی وجود ندارد. اما قضیه اینجاست که حتی اگر به آن اعتقاد هم نداشته باشید در برخی موارد درست از آب در می آید.
    پس می توان گفت طالع بینی دانشی است بر پایه ی اطلاعات آماری (چون معمولاً به صورت آماری برای برخی افراد جواب می دهد) که هیچ دلیل علمی ای برای اثبات آن وجود ندارد.

یکی از دوستان در یکی از تاپیک ها به بنده گفت : چرا می گوئید طالع بینی صددرصد درست نیست ؟
    و بنده پاسخ دادم :
    حتی اگر فرض کنیم طالع بینی در بیشتر مواقع درست نیست :
    1. همون طور که عرض کردم برای طالع بینی هیچ اثباتی وجود نداره که به نوعی علمی باشه اما مسئله اینجاست که ما حق نداریم هر چیزی رو که اثبات علمی نداره رد کنیم.
    2. از طرف دیگه حتی اگر طالع بینی صد در صد اثبات علمی داشته باشه نمی تونیم صد در صد قبولش کنیم چون علم ما محدوده. این رابطه دو طرفه است؛ پس اگر طالع بینی اثبات علمی نداشته باشه هم نمیشه صد در صد ردش کرد.
    3. به طور کلی هیچ چیز صد در صد نیست و مطلق معنا نداره.
    نظر شما چیه؟

2. Top | #11
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    367
    تشکر شده 1,202 بار در 151 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    دانش الان ما نسبت به اون موقع خیلی کاملتره و میتونیم ردش یا قبولش کنیم(محدود نیست)! طال بینی به قول شما بعضی مواقع درست از آب در میاد ولی طالع بینی یه جور پیش گوییه! (حالا نمی دونم ان اساس از کجا اومده!)
    طالع بینی یا درسته یا درست نیست.
    اگه درست باشه باید هر چیزیکه میگه اتفاق بی افته چون قبولش کردیم!
    اگه درست نباشه نباید بهش اعتقاد داشه باشیم چون اون چیزیکه میگه اتفاق نمی افته!
    حالا ممکنه بعضی چیزاش درست در بیاد! ولی من اینو احتمال می خونم!!
    معلم نیست بر چه اساسی اینو میگن!
    ما نمی تونیم بگیم چون پیشرفت کردیم و از ایندگانیم پس علممو بیشتره خیلی چیزها تو گذشته ی بشریت بوده که الان ما هیچ جوابی برای اونا نداریم وحتی نمیدونیم چجوری اونارو درست کردن وچرا؟ یکیش عجایب هفتگانه...
    طالع بینی پیش گویی نیست...
    طالع بینی گفتن شخصیت افراد بر اساس نحوه ی قرار گیری ستاره هاوسیارات و... ست
    ولی پیش گویی نوعی الهام درونی که افرادی مثل نستراداموس از اتفاقات اینده خبر می دادن بخوام ملموسانه تر بگم...
    مثلا ما خودمون بعضی اوقات میگیم به دلم افتاده...! (ما کاری با ستاره ها نداریم فقط پای حس ششم در میونه!)

...به نظر من همون طور که ماه و خورشید روی جذر و مد دریا ها تاثیر داره... این احتمال هم وجود داره که نحوه ی قرار گیری ستاره ها و سیارات و ... روی اخلاق و رفتار رفتار انسان تاثیر داشته باشه...

و ممکنه تمدن های بزرگ قدیمی طالع بینی رو داشتن و ادام های سود جو با کم و زیاد کردن اونا الان بصورت تحریف شده در اختیار ما گذاشتن

بطور کلی به نظر من طالع بینی(از نظر علمی) ممکنه وجود داشته باشه و ممکنه طالع بینی ای که الان ما در اختیار داریم بصورت تحریف شده باشه برای همین یه سری چیزاش درست یه سریاش غلط...
    امضای ایشان
    حوض نقاشی تان پر ماهی باد

3. 7 کاربر مقابل از tahoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط tahoo نمایش پست ها
    ما نمی تونیم بگیم چون پیشرفت کردیم و از ایندگانیم پس علممو بیشتره خیلی چیزها تو گذشته ی بشریت بوده که الان ما هیچ جوابی برای اونا نداریم وحتی نمیدونیم چجوری اونارو درست کردن وچرا؟ یکیش عجایب هفتگانه...
    طالع بینی پیش گویی نیست...
    طالع بینی گفتن شخصیت افراد بر اساس نحوه ی قرار گیری ستاره هاوسیارات و... ست
    ولی پیش گویی نوعی الهام درونی که افرادی مثل نستراداموس از اتفاقات اینده خبر می دادن بخوام ملموسانه تر بگم...
    مثلا ما خودمون بعضی اوقات میگیم به دلم افتاده...! (ما کاری با ستاره ها نداریم فقط پای حس ششم در میونه!)

...به نظر من همون طور که ماه و خورشید روی جذر و مد دریا ها تاثیر داره... این احتمال هم وجود داره که نحوه ی قرار گیری ستاره ها و سیارات و ... روی اخلاق و رفتار رفتار انسان تاثیر داشته باشه...

و ممکنه تمدن های بزرگ قدیمی طالع بینی رو داشتن و ادام های سود جو با کم و زیاد کردن اونا الان بصورت تحریف شده در اختیار ما گذاشتن

بطور کلی به نظر من طالع بینی(از نظر علمی) ممکنه وجود داشته باشه و ممکنه طالع بینی ای که الان ما در اختیار داریم بصورت تحریف شده باشه برای همین یه سری چیزاش درست یه سریاش غلط...
    خب با این وضع شما رفتید توی متافیزیک!!!!! در مود حس ششم که مثالی زدید بهتر بگم که این حس فقط میتونهدر همون لحظه بگه! یعنی اینکه کسی تلفن زد شما همون لحظه میگید که فلانیه! البته این یکی از قابلیت های داشتن حس ششمه که به روشن بینی معروفه!

اون تعریفی که از طالع بینی داشتید کمی درسته در متافیزیک!البته کلی نیستشا!!! هر شخص یه هاله ای داره که میشه از روی هاله بینی اون فرد گفت که چه شخصیتی داره ولی منحصربه فرده! اون تعریف تون با این قسمت کمی مشکل داره!!!
    اگه طالع بینی پایه اش مباحث متافیزیکی باشه من قبولش دارم ولی به شیوه ی متافیزیک نه شیوه ی من درآوردی!!!
    و یه نکته : در متافیزیک خیلی ها از انرژی های اسمونی که شامل سیارات میشه استفاده می کنن ولی خودشون میرن نه اینکه خود به خود تاثیر بزاره!!!
    موقعیت سیارات در ماه فروردین امسال که نوزادی به دنیا اومده با سال پیش فرق داره!نمیشه به موقعیت سیارت ربط داد. احتمال اینکه موقعیت ستاره ها هم باش خیلی کمه چون ستاره ها به طور تقریبا یک نواخت در اسمون پخش شدن( اوناییکه با چشم میبینیم) و کسی نمی تونه از ستاره خاصی انرژی بگیره!!
    امضای ایشان
    .

5. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط Green Dream نمایش پست ها
    جناب پناهنده عزيز

ميشه بفرماييد " اصل عدم قطعيت " رو يك تعريفي بكنيد ؟!

ممنون ميشم ....
    چشم Green Dream عزیز تعریف می کنم.
    در مکانیک کوانتومی بر اساس اصل عدم قطعیت نمی‌توان در مورد پدیده‌ها با قطعیت کامل اظهار نظر کرد و نتیجه اندازه گیری ها و آزمایشهای مختلف بوسیله نظریه احتمال تعبیر می‌شود؛ بنابراین، برای اثبات یک قضیه نمی توان از نتیجه ی قطعی یک آزمایش یا دلیل علمی استفاده کرد و نتیجه ی کلی را قطعی دانست.
    بر اساس این اصل وقتی دقت آزمایشات و دلایل علمی از حدی بیشتر شود، نتیجه ی نهائی به بینهایت میل می کنه.

7. 5 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    35
    تشکر شده 46 بار در 17 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط معین پناهنده نمایش پست ها
    در پی جنجالی که در یکی از تاپیک های مرتبط به پا شده بود به این فکر افتادم که این تاپیک رو ایجاد کنم :
    نمی توان گفت طالع بینی صد درصد غلطه به دلیل این که میزان علمی نبودن اثبات آن به اندازه ی علمی نبودنشه.
    تا به حال هیچ سند یا فرمولی دال بر علمی بودن طالع بینی وجود نداشته، پس همه می دانیم که دلیلی برای اثبات علمی طالع بینی وجود ندارد. اما قضیه اینجاست که حتی اگر به آن اعتقاد هم نداشته باشید در برخی موارد درست از آب در می آید.
    پس می توان گفت طالع بینی دانشی است بر پایه ی اطلاعات آماری (چون معمولاً به صورت آماری برای برخی افراد جواب می دهد) که هیچ دلیل علمی ای برای اثبات آن وجود ندارد.

یکی از دوستان در یکی از تاپیک ها به بنده گفت : چرا می گوئید طالع بینی صددرصد درست نیست ؟
    و بنده پاسخ دادم :
    1. همون طور که عرض کردم برای طالع بینی هیچ اثباتی وجود نداره که به نوعی علمی باشه اما مسئله اینجاست که ما حق نداریم هر چیزی رو که اثبات علمی نداره رد کنیم.
    2. از طرف دیگه حتی اگر طالع بینی صد در صد اثبات علمی داشته باشه نمی تونیم صد در صد قبولش کنیم چون علم ما محدوده. این رابطه دو طرفه است؛ پس اگر طالع بینی اثبات علمی نداشته باشه هم نمیشه صد در صد ردش کرد.
    نظر شما چیه؟
    بچه ها به نظر منم طالع بینی کاملا درست نیست اما نمیشه ردشم کنیم چون به قول آقای پناهنده ... (خودتون بخونید من حالشو ندارم دوباره بنویسم)

9. 4 کاربر مقابل از NiNi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8
    تشکر شده 157 بار در 34 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط green dream نمایش پست ها
    خب آقا معين ممنون از توضيحت

اين مطلب ئ استدلالي كه گفتي دقيقآ اسمش ميشه سفسته !
    دوستان نمی دونم چرا اما من هنوزم احساس می کنم حرف های آقای پناهنده بیشتر شبیه سفستست!

من هنوز هم میگم هیچ دلیلی برای قبول کردن طالع بینی وجود نداره، پس طالع بینی مطلقاً صحیح نیست.

11. 2 کاربر مقابل از رویا افشار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

اینم تعریف طالع بینی از زبان ویکی پدیا انگلیسی :
    Astrology is a group of systems, traditions, and beliefs which hold that the relative positions of celestial bodies and related details can provide information about personality, human affairs and other "earthly" matters. A practitioner of astrology is called an astrologer. Few astrologers believe that the movements and positions of celestial bodies either directly influence life on Earth or correspond to events experienced on a human scale. More common is the idea that astrology is a symbolic language, an art form, or a form of divination. Despite differences in definitions, a common assumption of astrologers is that celestial placements can aid in the interpretation of past and present events, and in the prediction of the future.
    ویرایش توسط 169 : 11-10-2010 در ساعت 10:16 PM
    امضای ایشان
    .

13. 7 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    35
    تشکر شده 46 بار در 17 ارسال
    اینم تعریف طالع بینی از زبان ویکی پدیا انگلیسی :
    Astrology is a group of systems, traditions, and beliefs which hold that the relative positions of celestial bodies and related details can provide information about personality, human affairs and other "earthly" matters. A practitioner of astrology is called an astrologer. Few astrologers believe that the movements and positions of celestial bodies either directly influence life on Earth or correspond to events experienced on a human scale. More common is the idea that astrology is a symbolic language, an art form, or a form of divination. Despite differences in definitions, a common assumption of astrologers is that celestial placements can aid in the interpretation of past and present events, and in the prediction of the future.
    stronomer169 جان کاش معنی فارسی این تعریفم پیدا میکردی و میذاشتی تا برای امثال من که زیاد مسلط نیستن سخت نباشه

15. 2 کاربر مقابل از NiNi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8
    تشکر شده 157 بار در 34 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط معین پناهنده نمایش پست ها

و بنده پاسخ دادم :
    نظر شما چیه؟
    دوستان بالاخره چی شد؟

به نظر شماها طالع بینی حقیقت داره یانه؟

17. 2 کاربر مقابل از رویا افشار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط NiNi نمایش پست ها
    stronomer169 جان کاش معنی فارسی این تعریفم پیدا میکردی و میذاشتی تا برای امثال من که زیاد مسلط نیستن سخت نباشه
    یکی که بلده زیبا و روان معنی کنه! من تو ترجمه روان ضعیفم!
    ان همه تو نظر سنجیشرکت کردند خوب بیان نظرشونو بگن دیگه!!!
    امضای ایشان
    .

19. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    367
    تشکر شده 1,202 بار در 151 ارسال

طالع بینی حقیقت دارد/ندارد         
    در مود حس ششم که مثالی زدید بهتر بگم که این حس فقط میتونهدر همون لحظه بگه!
    اون تعریفی که از طالع بینی داشتید کمی درسته در متافیزیک!البته کلی نیستشا!!! هر شخص یه هاله ای داره که میشه از روی هاله بینی اون فرد گفت که چه شخصیتی داره ولی منحصربه فرده! اون تعریف تون با این قسمت کمی مشکل داره!!!
    اگه طالع بینی پایه اش مباحث متافیزیکی باشه من قبولش دارم ولی به شیوه ی متافیزیک نه شیوه ی من درآوردی!!!
    و یه نکته : در متافیزیک خیلی ها از انرژی های اسمونی که شامل سیارات میشه استفاده می کنن ولی خودشون میرن نه اینکه خود به خود تاثیر بزاره!!!
    موقعیت سیارات در ماه فروردین امسال که نوزادی به دنیا اومده با سال پیش فرق داره!نمیشه به موقعیت سیارت ربط داد. احتمال اینکه موقعیت ستاره ها هم باش خیلی کمه چون ستاره ها به طور تقریبا یک نواخت در اسمون پخش شدن( اوناییکه با چشم میبینیم) و کسی نمی تونه از ستاره خاصی انرژی بگیره!!
    نه الزاما همون لحظه نیست خود من وقتی کنکور داشتم از 3 ماه قبل از کنکور به دلم افتاده بود این سوال کنکوره که البته منم زیاد توجه نکردم و دنبال جواب نرفتم وقتی رفتم سر جلسه دقیقا همون سوال سوال 26 ادبیات بود بعدها هم چندین بار این اتفاق برام پیش اومد...
    هاله بینی ربطی به طالع بینی نداره و برای طالع بینی کسی هاله رو نمی بینه! و هاله بینی مسئلش به کلی جداست(پیش گویی و طالع بینی و هاله بینی و... رو قاطی نکنین همه ی اینا باهم فرق داره)
    ما کلا 4 نوع طالع بینی داریم یکی هندیه یکی چینی که هر دو هم طالع بینی ماه هارو دارن که درمورد ماه ها ی فروردین و... ست وهم سال ها رو که موش و گاو و... میشه که هر کدوم هم ممکنه یه چیزی رو ببینن و براش تفسیری جدا داشته باشن
    ضمنا من اگه میدونستم برای گفتن کدوم طالع بینی هاستاره هارو میبینن یاسیارات یاچیزای دیگرو... الان اینجا نبودم!میرفتم رمال میشدم!
    درمورد" خودشون میرن نه اینکه خود به خود تاثیر بزاره!!!"
    این نکته رو چیزی ازش نفهمیدم اگه توضیح بدین ممنون میشم!
    امضای ایشان
    حوض نقاشی تان پر ماهی باد

21. 3 کاربر مقابل از tahoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 10 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع