صفحه 8 از 14 نخستنخست ... 456789101112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 131

موضوع: چرا نجوم؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question چرا نجوم؟

هواي سرد، دوري از شهر و تمدن، بي خوابي،‌ ناامني، حمل تلسكوپ و لوازم اپتيكي سنگين، كمبود منابع آموزشي، هزينه‌هاي گزاف و... بخش كوچكي از مشكلاتي است كه به طور كلي و در يك رصد، گريبانگير يك منجم مي‌شود، اما او همچنان به نجوم عشق مي‌ورزد، از آن دست نمي‌كشد، باز هم اگر فاصله‌ي بين دو رصد او زياد شود، دلش براي آسمان صاف و پرستاره‌ي كوير و كوهستان تنگ مي‌شود، با وجود اطلاعات فراواني كه دارد باز هم مشتاقانه به دنبال كتاب‌هاي جديد مي‌گردد و هنوز هم از اول ماه از جلوي هر دكه‌ي روزنامه فروشي كه مي‌گذرد سراغ مجله نجوم را مي‌گيرد، اما چرا؟
    اين علاقه نمي‌تواند پايه‌هاي سستي داشته‌باشد و قطعاً بر مبناي محكمي استوار است. اما وقتي به يك منجم مي‌گوييد: «خب حالا كه چي؟ نجوم به چه دردت مي‌خوره؟ برو دنبال يه لقمه نون كه خربزه آبه!» اغلب جوابي كه مي‌شنويد خيلي شمارا قانع نمي‌كند.
    هر کس به دلیلی خاص نجوم را دنبال می کند.
    شما چطور؟ با چه هدفی نجوم را دنبال می کنید؟ شما چرا نجوم را دوست دارید؟ به کدام بخش نجوم علاقه مندید؟

2. Top | #71
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    917
    تشکر شده 124 بار در 13 ارسال

سلام
    وقتی از دیدن یه چیزی در حدی حیرت می کنی که ....
    -حتی نمیدونی چجوری حستو نشون بدی!
    -گاهی می خندی
    -گاهی جیغ میزنی (که این یکی بستگی به جنسیت داره البته نه همیشه!!)
    -گاهی از سر شوق اشک می ریزی!!
    - این یکیو گاهی نه! همیشه تک تک سلولهای بدنت پر از حس الله اکبر گفتن میشن، و هی میخوای بگی "خدایا ناز شستت"!! ولی خب! نمیشه همیشه هوار زد و گفت.
    این حس رو توی خودت نگه میداری و ...
    و... کیف می کنی از اینکه این حس تو وجودت ایجاد شده.
    و بعد باز خدا رو شکر می کنی که تو رو با آسمونش آشنا کر تا این حس رو بهت القا کنه و هدیه بده.
    ...........................................
    البته این حس فقط توی نجوم ایجاد نمیشه، پزشکی هم همینجوره و جستجوی همین حس باعث شد دنبال علوم تجربی، زیست شناسی و پزشکی برم.
    اما... توی نجوم از همه جا بیشتر به کوچیکی خودت و دنیات پی میبری.

3. 14 کاربر مقابل از medman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #72
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    989
    تشکر شده 291 بار در 56 ارسال

سلام
    به نظر دلایل زیادی هست که ما رو به نجوم کشونده اما مهمترینش به نظر من اون حس کنار هم بودن تو دل کویر و با هم یه شب رو به صبح رسوندنه گرچه غافل نباشیم که شهاب های آسمون خیلی جذابیت داره و شمردنشون یه حس خاصی داره.
    بچه ها شنیدین میگن هر چیزی حدی داره؟
    به نظر من نجوم هیچ حدی نداره چون تمومی نداره.
    امضای ایشان
    فقر ، همان گرد و خاکی است که بر کتابهای فروش نرفته یک کتابفروشی می نشیند ...
    فقر ، تیغه های برنده ماشین بازیافت است ،‌ که روزنامه های برگشتی را خرد میکند ...
    فقر ، کتیبه سه هزار ساله ای است که روی آن یادگاری نوشته اند ...
    فقر ، شب را "بی غذا" سر کردن نیست ...
    فقر ، روز را "بی اندیشه" سر کردن است ...

دکتر شریعتی

5. 6 کاربر مقابل از galaxy 1996 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

چرا نجوم؟

چون تنها علمیه که نیاز به هیچ گونه زحمتی نداره آزمایشگاه نجوم آسمان شبه هر شبی که صاف باشه کافیه برین بالا پشت بوم و از آسمونی که خدا به ما هدیه کرده لذت ببری.

به همین دلیله که نجوم رو تنها علمی میدونم که واقعا هیچ وقت کامل نمیشه.

یعنی همیشه یه چیزایی تو دنیا هست که ما هیچ وقت ممکنه اونارو ندونیم.
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

7. 6 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #74
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    942
    تشکر شده 131 بار در 16 ارسال

ما انسانها موجوداتی محدود هستیم اما آسمان را نامحدود فرض میکنیم و به همین دلیل ان را دوست داریم اما در اصل ما نمیدانیم که ان محدود است یا نه و همین خاصیت عجیبش ما را به سمت ان میکشد.

ما آسمان را دوست داریم چون عجیب چون ناشناخته است و... . که این هم برمیگردد به همان خاصیت انسان که چیزهای عجیب غریب را دوست داره.

9. 6 کاربر مقابل از sepideh* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1147
    تشکر شده 4 بار در 1 ارسال

من زمانی عاشق فضا بودم.کتابهای ابزاک اسیموف رو کامل مطالعه کردم.این صحبت مال 15 سال پیش بوده ولی هنوز هم خیلی از مطالبش تو خاطرم هست.مثلا جای

صورتهای فلکی رو تو اسمون میدونم.

من عاشق اسمون شبم.
    ویرایش توسط Setare KOchOlO : 08-01-2011 در ساعت 10:33 PM

11. 4 کاربر مقابل از arminsom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #76
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    975
    تشکر شده 19 بار در 4 ارسال

سلام!
    جدا از بخش كنجكاوي و دلايل شخصي، جدا از در دسترس بودن اين علم...
    علت اين همه هزينه اي كه براش مي شه چيه؟ اصلاً با پنداشتن توطئه چيني كشورهاي اجنبي و بلاد كفر (!) و دشمن فرضي و اين ها موافق نيستم. ولي اگر فكر كنيم كه ناسا براي كنجكاوي اين همه خرج مي كنه، ساده انگاري كرديم.
    فرض من:
    1)بهانه براي پيشرفت علوم بنيادي براي توسعه اين همه ماهواره جاسوسي
    2)بهانه براي پيشرفت علوم بنيادي براي توسعه اين همه موشك با كاربرد نظامي (يه بار ديگه اون جمله رو بخونيد كه من طرفدار توهم توطئه نيستم!)
    3)اگر قرار بر برداشت از منابع كرات ديگه يا سكونت در اون ها باشه، اولين كسي كه حق داره از منابع بهره برداري كنه يا به كرات ديگه بره همون كسيه كه «مي تونه» اين كارو بكنه!
    4)به دست گرفتن افكار عمومي (مشابه ايجاد قدرت در آغاز عصر فضا از 1957 به بعد با رقابت روسيه و امريكا)
    5)يك زماني هم يادمه كه واقعاً خيلي اين قضيه «جنگ ستارگان» جدي گرفته مي شد و بحث اين بود كه اگر تمدن هاي ديگه حمله كنن ما چي كار كنيم؟ بايد بتونيم پايگاه هاي اونا رو هدف بگيريم ديگه! خيلي تخيليه! ولي موضوع تخيلي تو نجوم كم نداريم. همين سفر به ماه هم اساساً يه زماني ديوونگي محسوب مي شده. حالا هم كه ما تعداد زيادي نشونه از خودمون رو توي دنيا منتشر كرديم.
    6)براي كشوري كه مثلاً براي اولين بار انسان رو به ماه مي فرسته خيلي بحث غرور ملي مطرحه. تازه تأثيرش در اقتصاد ملي رو هم در نظر بگيريد. درسته كه عملاً پول زيادي خرج مي شه اما خوب مالياتش هم گرفته مي شه. قبل از فرستادن انسان به ماه تا سال ها توي كميك استريپ و داستان هاي مجلات عامه پسند در مورد آدم فضايي ها (!) نوشته مي شد. اين خيلي فضاي ذهني ايجاد مي كنه كه كسي كه داره ماليات مي ده، بگه بفرماييد اين رو هم بگيرين براي تحقيقات فضايي. اما در عوض توي گردشگري يا كارآفريني يا صادرات تكنولوژي فضايي خيلي خوب مي شه پول در آورد. (به صورت مازاد)
    البته دونستن يا ندونستن اين مسئله هيچ اثري روي انگيزه هاي هيچ كدوم از ما نداره. ولي صرفاً چون يكي از دوستان من اين سؤال رو پرسيدن و من احساس كردم كه هنوز نمي تونم جواب كاملي بهشون بدم گفتم با شما مطرح كنم.

13. 7 کاربر مقابل از jemadore عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #77
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    485
    تشکر شده 1,470 بار در 205 ارسال
    سلام
    من هم مثل همه دوستان عاشق زیبایی های اون شدم!!البته فقط زیباییاش نیست بلکه بخاطر گستردگی این علم نیز هست.این علم خیلی وسیع وآدم هر چی میخونه و اطلاعات کسب میکنه بیشتر به سمتش کشیده میشه!!!!و اینکه به خاطر زیباییاش آدم هیچ وقت خسته یا زده نمیشه!!
    با تشکر از شما به خاطر ایجاد این پست.
    امضای ایشان
    آبی باش مثل آسمان تا عمری به هوای تو "سر به هوا" باشم

15. 3 کاربر مقابل از mobi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1090
    تشکر شده 28 بار در 7 ارسال

نجومو دوس دارم چون با همه چی فرق میکنه.
    تنها چیزیه که بدون دلایل به قول آدما منطقی(ازجمله درآمد) به سراغش میریم.
    وقتی سرتو میبری بالا واین آسمون بزرگ ومیبینی به کوچیکی این دنیا ایمان میاری.که چقدر مشکلاتی که فکر میکنی بزرگتر از اونا نیست کوچیکن و بی ارزش.
    میفهمی حقیقت یه چیز دیگه است...
    امضای ایشان
    زورق اندیشه ام آرام
    بگذرد از مرز دنیاها

17. 2 کاربر مقابل از farzane عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #79
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط jemadore نمایش پست ها
    سلام!
    جدا از بخش كنجكاوي و دلايل شخصي، جدا از در دسترس بودن اين علم...
    علت اين همه هزينه اي كه براش مي شه چيه؟ اصلاً با پنداشتن توطئه چيني كشورهاي اجنبي و بلاد كفر (!) و دشمن فرضي و اين ها موافق نيستم. ولي اگر فكر كنيم كه ناسا براي كنجكاوي اين همه خرج مي كنه، ساده انگاري كرديم.
    فرض من:
    1)بهانه براي پيشرفت علوم بنيادي براي توسعه اين همه ماهواره جاسوسي
    2)بهانه براي پيشرفت علوم بنيادي براي توسعه اين همه موشك با كاربرد نظامي (يه بار ديگه اون جمله رو بخونيد كه من طرفدار توهم توطئه نيستم!)
    3)اگر قرار بر برداشت از منابع كرات ديگه يا سكونت در اون ها باشه، اولين كسي كه حق داره از منابع بهره برداري كنه يا به كرات ديگه بره همون كسيه كه «مي تونه» اين كارو بكنه!
    4)به دست گرفتن افكار عمومي (مشابه ايجاد قدرت در آغاز عصر فضا از 1957 به بعد با رقابت روسيه و امريكا)
    5)يك زماني هم يادمه كه واقعاً خيلي اين قضيه «جنگ ستارگان» جدي گرفته مي شد و بحث اين بود كه اگر تمدن هاي ديگه حمله كنن ما چي كار كنيم؟ بايد بتونيم پايگاه هاي اونا رو هدف بگيريم ديگه! خيلي تخيليه! ولي موضوع تخيلي تو نجوم كم نداريم. همين سفر به ماه هم اساساً يه زماني ديوونگي محسوب مي شده. حالا هم كه ما تعداد زيادي نشونه از خودمون رو توي دنيا منتشر كرديم.
    6)براي كشوري كه مثلاً براي اولين بار انسان رو به ماه مي فرسته خيلي بحث غرور ملي مطرحه. تازه تأثيرش در اقتصاد ملي رو هم در نظر بگيريد. درسته كه عملاً پول زيادي خرج مي شه اما خوب مالياتش هم گرفته مي شه. قبل از فرستادن انسان به ماه تا سال ها توي كميك استريپ و داستان هاي مجلات عامه پسند در مورد آدم فضايي ها (!) نوشته مي شد. اين خيلي فضاي ذهني ايجاد مي كنه كه كسي كه داره ماليات مي ده، بگه بفرماييد اين رو هم بگيرين براي تحقيقات فضايي. اما در عوض توي گردشگري يا كارآفريني يا صادرات تكنولوژي فضايي خيلي خوب مي شه پول در آورد. (به صورت مازاد)
    البته دونستن يا ندونستن اين مسئله هيچ اثري روي انگيزه هاي هيچ كدوم از ما نداره. ولي صرفاً چون يكي از دوستان من اين سؤال رو پرسيدن و من احساس كردم كه هنوز نمي تونم جواب كاملي بهشون بدم گفتم با شما مطرح كنم.
    دوست عزیز مسلما انگیزه پیشرفت در علوم نظامی و غرور ملی و افکار عمومی درسته ولی باور کنید کنجکاوی هدف اوله میدونید چرا؟

اگر فقط بحث این مسائلی که گفتید بود، نیاز نبود 6 بار به ماه سفر کنه آمریکا! یک بارش هم کافی بود برای تکنولوژی و غرور و ابداعات جدید. یا مثلا بحث سفرهای پیاپی به مریخ برای کشف شواهد گذشته این سیاره یا تعداد بسیاری تلسکوپ فضایی و زمینی و ... شما اگر کلی در نظر بگیرید هدف اصلی کنجکاویه وگرنه بسیاری از تحقیقات به درد علوم نظامی نمیخوره. اینها همه یک زنجیره به هم پیوسته است. یعنی اگر تو علوم فضایی پیشرفت حاصل بشه در بسیاری از علوم دیگه هم وارد میشه.

19. 2 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #80
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

چرا نجوم؟         
    نجوم همه چیز بوده برای من. لذت درک جهان و بزرگی اون! زیبایی بصری! کلی دوست خوب! بهترین معلمای زندگیم! همه چیز

21. 3 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 8 از 14 نخستنخست ... 456789101112 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع