صفحه 2 از 8 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 77

موضوع: مباحثه با بطلمیوس (گردش زمین)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

Talking مباحثه با بطلمیوس (گردش زمین)

1) فرض كنيد شما و جناب بطلميوس رو به مدت 240 ساعت در ايستگاه فضايي بين المللي قرار بدهند و بگويند به ايشون اثبات كن زمين به دور خودش و به دور خورشيد ميگردد! شما چه ميكنيد؟

2) پس از بازگشت از اين سفر به شما ميگويند اگر نتونستي اون بالا اين قضيه رو اثبات كني اين پايين 240 ساعت ديگه فرصت داري تا به جناب بطلميوس ثابت كني زمين به دور خود و به دور خورشيد ميگردد! حال چه ميكنيد؟

توجه: هيچ وسيله و ابزاري به شما نمي دهند و بايد با همان ابزار جناب بطلميوس كار كنيد!

اخطار: حتما سعي كنيد طي اين 20 رو اين قضايا رو اثبات كنيد وگرنه جناب بطلميوس شما را با خود به دوران خود برده تا دادگاه تفتيش عقايد شما را به اعدام محكوم نمايد!

1)اثبات گردش زمين حول خود روي زمين (پاسخ)
    2)اثبات گردش زمين حول خود در ايستگاه فضايي(پاسخ)
    3)اثبات گردش زمين حول خورشيد روي زمين
    4)اثبات گردش زمين حول خورشيد در ايستگاه فضايي(پاسخ)
    ویرایش توسط Astronomer : 07-15-2011 در ساعت 06:40 AM

2. Top | #11
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    350
    تشکر شده 465 بار در 63 ارسال

یکم براش از این قانونا توضیح میدم که طبیعتا قبول نمی‌کنه ، بعد بهش میگم یا قبول کن یا همینجا پیادت می‌کنم که پیاده تا خونتون بری.

3. 7 کاربر مقابل از Hamid (@_@) Reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    40
    تشکر شده 361 بار در 62 ارسال

مرسی استرونومر جان

واقعآ بحث خوبی راه انداختین , آدم رو حسابی به فکر میبره

ببینین ؛ موضوع اینه که ما فقط باید به بطلمیوس حالی کنیم که زمین هم میچرخه دیگه ؟

یعنی اگر بطلمیوس قبول کنه که زمین میچرخه ؛ تقریبآ بیشتر مشکل حل میشه ( درست میگم یا نه ؟ )

خیلی خوب ...

از توی ایستگاه فضایی وقتی بالای یک نقطه خاص روی زمین هستیم , ستاره هایی رو که اطراف زمین دیده میشن بررسی میکنیم .

حالا وقتی ایستگاه فضایی یک دور ( یا چند دور ) دور زمین بچرخه , جابجایی ستاره های اطراف زمین نشون میده که خود زمین هم در فضا جابجا شده و اینطوری آقای بطلمیوس رو قانع میکنیم .

فکر کنم پاسخ درست همین باشه ...

5. 7 کاربر مقابل از Green Dream عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

بطلميوس ميپرسد!

نقل قول نوشته اصلی توسط green dream نمایش پست ها
    مرسی استرونومر جان

واقعآ بحث خوبی راه انداختین , آدم رو حسابی به فکر میبره

ببینین ؛ موضوع اینه که ما فقط باید به بطلمیوس حالی کنیم که زمین هم میچرخه دیگه ؟

یعنی اگر بطلمیوس قبول کنه که زمین میچرخه ؛ تقریبآ بیشتر مشکل حل میشه ( درست میگم یا نه ؟ )

خیلی خوب ...

از توی ایستگاه فضایی وقتی بالای یک نقطه خاص روی زمین هستیم , ستاره هایی رو که اطراف زمین دیده میشن بررسی میکنیم .

حالا وقتی ایستگاه فضایی یک دور ( یا چند دور ) دور زمین بچرخه , جابجایی ستاره های اطراف زمین نشون میده که خود زمین هم در فضا جابجا شده و اینطوری آقای بطلمیوس رو قانع میکنیم .

فکر کنم پاسخ درست همین باشه ...
    حرف اصلي هم همين است كه زمين ميگردد! به دور خود و به دور خورشيد! بنظر من اولين سؤالي كه بطلميوس خواهد پرسيد اين است كه خوب زمينه ستاره ها حول زمين ميگرددند!

مثلا من يك شبانه روز تعريف ميكنم براي ايستگاه و اون يكبار چرخش حول زمين با مرجع مثلا گرينويچ! خوب تمام اين شبانه روز ها حول زمين تعريف ميشود و چيزي اثبات نمي شود! چون طي يك يا چند شبانه روز ايستگاه شبانه روز ستارگان و خورشيد چيز ديگري است! و اين تغيير منطقي است و توسط سينماتيك بطلميوس تحليل ميشود! بيشتر فكر كنيد! شما ميتوانيد ايشون رو راضي كنيد!!!!

فكر كنم دست به قلم شيد و فرضي داده بگيريد و اين داده ها رو به طور سينماتيكي تحليل كنيد خيلي بهتر باشه!
    ویرایش توسط Astronomer : 11-09-2010 در ساعت 05:12 PM

7. 6 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

توضيحك!

نميدونم هركدام از دوستان چه مقدار با هيئت بطلميوسي آشنايي دارند و آيا ميدونند چطور بطلميوس حركات رو بررسي ميكرده؟
    عكس اضافه شده تقريبا بايد به اين مطلب جواب ميداد ولي بخاطر ساده شدن تصوير جزئيات هيئت بطلميوسي حذف شده!
    اول از همه اسامي است! به ترتيب زمين، ماه، عطارد، زهره، خورشيد، مريخ، مشتري، زحل و در نهايت زمينه ستارگان!
    هركدام از اين اجرام حول دايره اي ميگردند كه مركز اونها روي مدار هاي رسم شده حول زمين ميگردند به جز زمينه ستارگان!(به دليل تحليل حركت رجعي اجرام در زمينه ستارگان!)
    مركز دايره هاي حركت عطارد، زهره و خورشيد هميشه در يك خط قرار دارند و روي مدار خود با سرعت زاويه اي يكنواختي مركز دايره ها رو مدار حول زمين جابجا ميشوند(براي اينكه فاصله زهره و عطارد هيچگاه از زاويه خاصي بيشتر نميشد!)
    فعلا ديگه چيزي به ذهنم نميرسه ولي فكر كنم با همين دانسته ها هم بشه به اين سؤال پاسخ داد!
    ویرایش توسط Astronomer : 07-15-2011 در ساعت 06:58 AM

9. 7 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

اول از همه اینو بگم که نمیدونم چقد از حرفام درسته ! صب زود پاشده بودم همینشکلی این به ذهنم اومدو بعد با یه کم گشتن تو کتابا کاملش کردم !!
    اول از همه ما ایستگاه بین المللی رو زمین ثابت درنظر میگیریم. خب حرکت ایستگاه فضایی و درنتیجه زمینو توسط ستاره های زمینه ثبت میکنیم. اینم میدونیم که بطلمیوس یه نقشه کامل از آسمون داشت .
    تو چن روز رصد متوجه میشیم که درخشندگی سیارات داخلی تغییر میکنه و کم و زیاد میشه پس میتونیم نتیجه بگیریم که فاصله اشون نسبت به زمین متغیره. از یه طرف دیگه هم با رصد خورشید متوجه میشیم که نورش تغییر نمیکنه یعنی تو فاصله یکسانی از زمین قرار گرفته- شاید با دستگاهای پیشرفته بشه تغییر جزئی رو ثبت کرد ولی اونموقع که دستگاها نبودن که !!
    بعد با همین رصدامون و در نظر گرفتن دوره تناوب سیارات داخلی - عطارد 88 روز و زهره 225 روز _ میتونیم حرکت اینا رو تو زمینه ستاره ها که نوسانیه ثبت کنیمو منتقلش کنیم به همون حرکت زمینی که بالا گفتم - دوره تناوبارو برا این گفتم که یعنی میشه یک دورشونو ثبت کرد-. اگه خورشید تغییر نورانیت نداشته باشه پس تو همین نقشه خورشیدو یه خط راست میگیریم که نوسان سیاره های دیگه با خط راست خورشید همدیگه رو قطع میکنن.
    این از این و برای سیارات داخلی. برای سیاره های خارجی هم مثلا مریخو که دوره تناوبش 687 روزه رو درنظر میگیریم.تو این 240 روز که ما تو ایستگاهیم مریخ تقریبا 35 درصد از تناوبشو میره که بیشتر از یک چهارمه و میشه اینم انتقال داد به همون نقشه. بعد میتونیم از رو آهنگ تغییر تناوب بقیه مدار مریخو بدست بیاریم. همین روشو برا سیاره های دیگه هم میتونیم در نظر بگیریم.
    ماهو هم که خودشون قبول داشتن دور زمین میچرخه و هم اینکه میتونیم چرخششو بدور زمین از اون بالا نشونش بدیم خب.
    داخل پرانتز عرض میکنم منظورم از تغییرات روشنایی سیارات قدرسنجی نیس. میدونیم که زمان بطلمیوس ابرخس یه اندازه گیری هایی داشته که خب دقیق نبودن. ما تغییر روشنایی رو نسبت به حالت چن روز پیش درنظر میگیریم.
    نظرتون چیه دوستان ؟؟
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

11. 6 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط doostesetareha نمایش پست ها
    اول از همه اینو بگم که نمیدونم چقد از حرفام درسته ! صب زود پاشده بودم همینشکلی این به ذهنم اومدو بعد با یه کم گشتن تو کتابا کاملش کردم !!
    اول از همه ما ایستگاه بین المللی رو زمین ثابت درنظر میگیریم. خب حرکت ایستگاه فضایی و درنتیجه زمینو توسط ستاره های زمینه ثبت میکنیم. اینم میدونیم که بطلمیوس یه نقشه کامل از آسمون داشت .
    تو چن روز رصد متوجه میشیم که درخشندگی سیارات داخلی تغییر میکنه و کم و زیاد میشه پس میتونیم نتیجه بگیریم که فاصله اشون نسبت به زمین متغیره. از یه طرف دیگه هم با رصد خورشید متوجه میشیم که نورش تغییر نمیکنه یعنی تو فاصله یکسانی از زمین قرار گرفته- شاید با دستگاهای پیشرفته بشه تغییر جزئی رو ثبت کرد ولی اونموقع که دستگاها نبودن که !!
    بعد با همین رصدامون و در نظر گرفتن دوره تناوب سیارات داخلی - عطارد 88 روز و زهره 225 روز _ میتونیم حرکت اینا رو تو زمینه ستاره ها که نوسانیه ثبت کنیمو منتقلش کنیم به همون حرکت زمینی که بالا گفتم - دوره تناوبارو برا این گفتم که یعنی میشه یک دورشونو ثبت کرد-. اگه خورشید تغییر نورانیت نداشته باشه پس تو همین نقشه خورشیدو یه خط راست میگیریم که نوسان سیاره های دیگه با خط راست خورشید همدیگه رو قطع میکنن.
    این از این و برای سیارات داخلی. برای سیاره های خارجی هم مثلا مریخو که دوره تناوبش 687 روزه رو درنظر میگیریم.تو این 240 روز که ما تو ایستگاهیم مریخ تقریبا 35 درصد از تناوبشو میره که بیشتر از یک چهارمه و میشه اینم انتقال داد به همون نقشه. بعد میتونیم از رو آهنگ تغییر تناوب بقیه مدار مریخو بدست بیاریم. همین روشو برا سیاره های دیگه هم میتونیم در نظر بگیریم.
    ماهو هم که خودشون قبول داشتن دور زمین میچرخه و هم اینکه میتونیم چرخششو بدور زمین از اون بالا نشونش بدیم خب.
    داخل پرانتز عرض میکنم منظورم از تغییرات روشنایی سیارات قدرسنجی نیس. میدونیم که زمان بطلمیوس ابرخس یه اندازه گیری هایی داشته که خب دقیق نبودن. ما تغییر روشنایی رو نسبت به حالت چن روز پیش درنظر میگیریم.
    نظرتون چیه دوستان ؟؟
    فکر کنم با ان توضیحی که تو دادی میشه با همون مدل های بطلمیوسی توجیح کرد. حتما این دو نرم افزار فلش رو بگیرید و حرکت افلاک روببینید چطوری در نظر می گرفتند.

http://astronomer169.persiangig.com/...20Software.rar
    اگه خطا داد چند دقیقه بعد برید دانلود کنید.
    امضای ایشان
    .

13. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    فکر کنم با ان توضیحی که تو دادی میشه با همون مدل های بطلمیوسی توجیح کرد. حتما این دو نرم افزار فلش رو بگیرید و حرکت افلاک روببینید چطوری در نظر می گرفتند.

http://astronomer169.persiangig.com/...20software.rar
    اگه خطا داد چند دقیقه بعد برید دانلود کنید.

داره دانلود میشه. یه سوال. الآن منظورتون اینه که حرفام اشتباهن ؟؟ خوشحال میشم اگه اشتباه توضیح دادم راهنماییم کنین.
    امضای ایشان

15. 5 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

داره دانلود میشه. یه سوال. الآن منظورتون اینه که حرفام اشتباهن ؟؟ خوشحال میشم اگه اشتباه توضیح دادم راهنماییم کنین.
    من نگفتم اشتباه هستن!اینکه دلیلتون کم و زیاد شدن روشنایی سطحی سیارات هست رو میگم!فکر کنم اون دوران برای همین از نظریه ای فلک تدبیر و این حرفا استفاده کردن! مثلا حرکت رجعی مریخ(اگه درست باشه) براش یه سری افلاک درست کردن که بتونه توجیح کنه!
    امضای ایشان
    .

17. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

بالاخره كمي تحليلي شد!

اول از همه ما ایستگاه بین المللی رو زمین ثابت درنظر میگیریم. خب حرکت ایستگاه فضایی و درنتیجه زمینو توسط ستاره های زمینه ثبت میکنیم. اینم میدونیم که بطلمیوس یه نقشه کامل از آسمون داشت.
    قاعدتا ايستگاه زمين ثابت نيست و دوره تناوبش فكر كنم حدود 96دقيقه است. داده برداري كار درستي هست!
    ممنون كه فقط به دستگاه هاي جناب بطلميوس متكي هستيد!
    يعني چي منتقلش ميكنيم به حركت زمين؟؟؟ در ضمن دوره تناوب براي بطلميوس تعريف ديگه داره! دوره تناوبي كه بطلميوس از ستاره ها ميشناسه همون دوره تناوب هلالي است! كه با اين اعدادي كه داديد فرق ميكنه!
    240ساعت در ايستگاه هستيد نه 240روز!!! راسيتشو بگم اين انتقال يعني چي كه ميگيد منتقل ميكنيم؟؟؟
    نظرتون چیه دوستان ؟؟
    نظرتون چيه دوستان؟؟
    جوابتون رو تو متن بالا با قرمز دادم!

19. 6 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133

مباحثه با بطلمیوس (گردش زمین)         
    منکه گفته بودم تو خماری به ذهنم رسید !!
    بله حق با شماست. خب من نمیدونستم باید مشخصات همین ایستگاه فضایی خودمونو بدم !!
    منظورم اینه که بالا گفته بودم که حرکت زمینو نسبت به ستاره های زمینه ثبت میکنیم ، حرکت سیاره های دیگه رم بعد ثبت کردن منتقل میکنیم به همون نقشه ای که حرکت زمینو داشت دیگه !
    240 ساعت ؟؟ اینو دیگه نمیتونم به همون قاطعیت 240 روز بگم !!
    گفتم که انتقال یعنی مدار سیاره ها رو دونه دونه رو همون نقشه حرکت زمین بین ستاره های زمینه اضافه میکنیم دیگه !!
    راستش باید بگم برا دقیقتر شدن جوابا نیاز به یه کم راهنمایی هست !! البته با اجازه جناب آسترونومر !!
    امضای ایشان

21. 6 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 8 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع