صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 86

موضوع: شناخت خورشید

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

Post شناخت خورشید

ســــــــــــــــلام بر دوستان آوایی

در تالار علوم سیاره ای جای بررسی تفضیلی خورشید خالی بود که به پیشنهاد و درخواست خانم somaye این بخش رو هم ایجاد کردیم.

محور این بحث بررسی فیزیک خورشید، لکه های خورشیدی و تاثیرش روی آب هوا است.

(دیگه چیکار کنیم دیگه، همین یه خورشید رو که بیشتر ندارم. ادای دین باید بهش کنیم )

برای شروع از ایشون میخوایم که یه توضیحی راجع به این بحث بدن و بطور اجمالی خورشید و ویژگی های مهمش رو ذکر کنن و ادامه ماجرا ...

2. Top | #51
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669
    تشکر شده 615 بار در 73 ارسال

با سلام ابتدا در جواب دوست خوبم mohsen4465
    فعلا نمیشه از موضوعی جز چارت بحث کرد ، البته این دست من نیستا ، ولی بعداز تاج خورشیدی حتما به این موضوعات می پردازیم ،
    و در جواب خانوم somaye
    باد خورشیدی هیچ ارتباطی با لکه ها نداره ، چرا که همونطور دربالا نشون دادم میدان های مغناطیسی وقتی بالا میان لکه ها بوجود میاد ، و با پاره شدن میدان ابتدا لکه ها ازبین میره و در تصاوبر فرابنفش ، حفره های سیاه بنام حفره های خرمنی بوجود میاد از این حفره ها به راحتی مواد از جو خورشید به بیرون فرار می کنند ، علت بوجود اومدن باد خورشیدی اینه و لکه ها از بین رفتند، دوم اینکه مغناطوسفری که فرمودید ، همون مغناطکره خودمونه که توسط میدان های مغناطیسی زمین و کمربند ون آلن احاطه شده ، و هیچ فرقی با اون چیزی که بنده گفتم نداشت.
    برای تفهیم دوباره مطلب مجبورم این عکسو دوباره بزارما:

این منطقه تاریک به حفره خرمنی معروفه و میدان های مغناطیسی به فضا امتداد یافته و جو خوررشیدی از این محل فرار می کند.

بعد هم اون مطلبی که درباره اقلیم گفتم کافی نبود ولی زیاد روی اون مانور نمیدم.

حالا میریم رو فام سپهر و تاج ، فام سپهر لایه بالایی شید سپهره که بدلیل رقیق بودن و اینکه چگالی گاز در آن خیلی خیلی کمتر است

قابل رصد نیست و تنها در هنگام کسوف های کلی قابل رصده و به رنگ قرمزه ، نتیجه گسیا H-a هیدروژن آلفا یعنی با فیلتر H-aبراحتی

قابل مشاهده است :طیف فام سپهر براحتی کامل به وسیله شیدسپهر پوشیده شده ، به جز زمانی که شید سپهر

حذف بشه که اونم در کسوفه :

جالب اینجاست که عنصر هلیوم از خطوط جذبی در فام سپهر قبل از کشف آن در زمین پیدا شد ، و به همین علت به

هلیوم ، برگرفته از هلیوس ، در زبان یونانی به معنایس خورشید نامگذاری شده است.و این که فام سپهر گرمتر از

شیدسپهره به همین علت یونش هیدروژن در فام رخ می دهد.

تاج خورشیدی : بیرونی ترین لایه خورشید تاج خورشیده که اون هم در کسوف های کلی براحتی با چشم غیر مسلح

قابل رویته و جریان های تاجی در بیشینه و کمینه فعالیت خورشیدی متفاوته. در بالای حفره های خرمنی (تاجی) ما

تاج رو مشاهده نمی کنیم ، علتش همون فرار جو خورشیدی و باد خورشیدیه - و این نکته جالب قابل توجه ، با اینکه

تاج آخرین لایه جو خوشیده ولی دمش 10 میلیون درجست ،(دمای سطحی خورشید 6000 درجه است) این ااختلاف

دما به دلیل وجود زبانه های حلقه ای که دارای میدان مغناطیسی حدود چند هزار تسلا است و همین امر موجب داغ

شدن تاج خورشیدی در حد زیادی میشه . و همین جا پایان لایه های جو خورشید را اعلام می کنم.

موفق باشید.
    امضای ایشان

3. 2 کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #52
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751
    تشکر شده 273 بار در 43 ارسال

دوستان چرا از تاریخچه خورشید صحبت نمیکنید. از کارهای دانشمندان قدیم مثلاً اندازه گیری‌ قطر و فاصله و حتی کشف عنصر هلیم و ... . ضمناً برای بررسی بهتر خورشید بهتره اونو کنار ستارگان دیگه قرار بدیم و بررسی کنیم. یا یکم ازش فاصله بگیریم و از بیرون کهکشان شیری مکان خورشید رو بهمراه ستارگان همسایه اون بررسی کنیم. چطوره؟ من که فعلاً تو تاپیک‌های دیگه مشغولم وقت نمیکنم زیاد بیام اینجا ولی از نوشته‌هاتون خیلی استفاده میکنم.
    دوست عزیز! عجله نکنید به اونا هم میرسیم. ..من از جسته گریخته صحبت کردن خوشم نمیاد.,و در کارمون دلیلی برای عجله نمی بینم.. میخواید اصلا یه کاری بکنیم..شما به تاپیک های دیگه تون برسین...تا اون موقع ما هم به تاریخچه می رسیممممم
    آقای msfa هم که از شما تشکر کردن، همینطور!! فعلن روال همینیه که می بینید.
    ممنون میشم دخالت نکنید
    امضای ایشان
    جهان از آن من است ، میخواهم آن را بسازم به شیوه ی خود

5. 4 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #53
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

و در جواب خانوم somaye
    باد خورشیدی هیچ ارتباطی با لکه ها نداره ، چرا که همونطور دربالا نشون دادم میدان های مغناطیسی وقتی بالا میان لکه ها بوجود میاد ،
    اگه باد خورشیدی ربطی به لکه ها نداره پس چه طوری این لکه ها روی اقلیم تاثیر میذارن؟؟ من دلیلی برای بحث های حاشیه نمی بینم. همونطور که گفتم ، اگر محل لکه هارو امتداد بدیم، در 2000 کیلومتر بالاتر به نواحی فعال در تاج می رسیم که پدیده هایی مثل پرتاب های جرم تاجی و شراره ها(که ظاهرا باعث تغییر اقلیم میشوند ) رو می بینیم.میدان مغناطیسی در محل لکه ها حدود 0.1 تا 0.4 تسلا هستش ،در حالی که میدان در جاهای دیگه حدود 0.04 تسلاست.پدیده هایی مثل شراره ها و سی ام ای ها یا همون پرتاب جرم تاجی،میدان مغناطیسی شون رو مدیون همین لکه ها هستند.
    این پدیده ها به همراه باد خورشیدی میان و زمین مارو تحت تاثیر خودشون قرار میدن.
    البته نور گرما و روشنایی رو هم مدیون همین خورشید عزیزمون هستیم
    امضای ایشان

7. 4 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #54
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

خب دوستان عزیز!!
    اگه از مطالب گذشته سوالی دارین حتما بپرسین. بحث لایه های خورشیدی هنوز تموم نشده
    حالا می رسیم به علت دمای بالای تاج، که به اون ناحیه ی گذار میگن.
    این بحث انقدر برای من جالبه که ترجیح دادم قبل از پرداختن به معرفی شراره ها و سی ام ای ها ، راجع بهش صحبت کنم.
    اگر دستتون رو جلوی آتیش بگیرید ، حرارت رو احساس می کنید.حالا اگر دستتون رو کمی بالاتر بیارید، حرارت کمتری رو حس خواهید کرد.این همون قانون ترمودینامیک توی فیزیکه
    اما داستان از اینجا شروع میشه که ما هر چه از فام سپهر به سمت تاج میایم ،همه چی برعکس میشه ... دما یهو از 10000 میرسه به 1000000 درجه ی کلوین... و این قوانین فیزیک رو نقض میکنه ..
    ینی دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟

ویرایش توسط Kianoosh.S : 03-25-2013 در ساعت 08:59 PM
    امضای ایشان

9. 5 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #55
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669

نقل قول نوشته اصلی توسط somaye نمایش پست ها
    اگه باد خورشیدی ربطی به لکه ها نداره پس چه طوری این لکه ها روی اقلیم تاثیر میذارن؟؟ من دلیلی برای بحث های حاشیه نمی بینم. همونطور که گفتم ، اگر محل لکه هارو امتداد بدیم، در 2000 کیلومتر بالاتر به نواحی فعال در تاج می رسیم که پدیده هایی مثل پرتاب های جرم تاجی و شراره ها(که ظاهرا باعث تغییر اقلیم میشوند ) رو می بینیم.میدان مغناطیسی در محل لکه ها حدود 0.1 تا 0.4 تسلا هستش ،در حالی که میدان در جاهای دیگه حدود 0.04 تسلاست.پدیده هایی مثل شراره ها و سی ام ای ها یا همون پرتاب جرم تاجی،میدان مغناطیسی شون رو مدیون همین لکه ها هستند.
    این پدیده ها به همراه باد خورشیدی میان و زمین مارو تحت تاثیر خودشون قرار میدن.
    البته نور گرما و روشنایی رو هم مدیون همین خورشید عزیزمون هستیم
    بنده با نظرتون موافقم ، این میدان مغناطیسی که لکه ها رو بوجود می آره و این پارگی میدان مغناطیسی
    بر روی این لکه ها عامل اصلی پرتاب بادهای خورشیدی و بوجود آمدن خرمن های خورشیدی می شه !!!
    علت میدان مغناطیسی که هم لکه ها و بعد از اون زبانه ها و سیخک ها و شراره ها ودر آخر بادهای خورشیدی
    ، علت اصلی همه این فعالیت ها *** میدان مغناطیسی خورشیده *** ، بنده در پست بالای خودم علت دمای
    زیاد تاج را بیان کردم ، شاید ندیده باشید ولی دوباره میگم : وجود جریان های تاجی ، زبانه های حلقوی که میدان مغناطیسی بسیار
    قوی دارند و از دو لکه دوقطبی بوجود اومدند. بر روی سطح خورشید باعث افزایش دمای تاج میشه ، میشه این مثال
    رو زد که لامپ های قدیمی جریان الکتریسیته باعث داغ شدن سیم می شد ، برای خورشید هم همینگونه است ،
    وجود جریان مغناطیسی در این زبانه ها عامل افزایش دمای تاج می شه. قول میدیم که از اینجا به بعد همگام با شما پیش بریم.
    موفق باشید.
    امضای ایشان

11. 7 کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #56
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

نقل قول نوشته اصلی توسط MSFA نمایش پست ها
    بنده با نظرتون موافقم ، این میدان مغناطیسی که لکه ها رو بوجود می آره و این پارگی میدان مغناطیسی
    بر روی این لکه ها عامل اصلی پرتاب بادهای خورشیدی و بوجود آمدن خرمن های خورشیدی می شه !!!
    علت میدان مغناطیسی که هم لکه ها و بعد از اون زبانه ها و سیخک ها و شراره ها ودر آخر بادهای خورشیدی
    ، علت اصلی همه این فعالیت ها *** میدان مغناطیسی خورشیده *** ، بنده در پست بالای خودم علت دمای
    زیاد تاج را بیان کردم ، شاید ندیده باشید ولی دوباره میگم : وجود جریان های تاجی ، زبانه های حلقوی که میدان مغناطیسی بسیار
    قوی دارند و از دو لکه دوقطبی بوجود اومدند. بر روی سطح خورشید باعث افزایش دمای تاج میشه ، میشه این مثال
    رو زد که لامپ های قدیمی جریان الکتریسیته باعث داغ شدن سیم می شد ، برای خورشید هم همینگونه است ،
    وجود جریان مغناطیسی در این زبانه ها عامل افزایش دمای تاج می شه. قول میدیم که از اینجا به بعد همگام با شما پیش بریم.
    موفق باشید.
    من نوشته هاتونو دیدم اما ترجیح دادم بعدا راجع بهش توضیح بدم.
    علت دمای زیاد تاج هنوز مشخص نیس!!!!
    فقط میشه به میدان مغناطیسی ربطش داد. الان خوابم میاد اما فردا راجه بهش صحبت خواهم کرد.
    و در ضمن شما لطفا نوشته هاتونو بعد از نوشتن یک بار دیگه بخونید که بعدا سو تفاهم پیش نیاد.

شبتون به خیر
    امضای ایشان

13. 2 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #57
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

با اجازتون من یه سوال دارم:

دلیل ایجاد میادین مغناطیسی متفاوت در خورشید دقیقاً چیه؟ زمین فقط یه قطب شمال و جنوب مغناطیسی داره و میدانشم تقریباً یکنواخته ولی انگار هر کدوم از لکه‌های خورشیدی واسه خودشون یک منبع تولید میدان مجزا جدای از مگنتوسفر اصلی خورشید دارن. سوالم اینه که میدان مغناطیسی این لکه‌ها دقیقاً طی چه فرآیندی تولید میشه؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #58
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7669

بنده درباره میدان مغناطیسی منحصر به فرد خورشید در پست های قبلی بحث کرده بوم ، این وضعیت تنها مربوط به خورشید نمیشه ، بلکه تمامی ستارگانی که صلب نیستند یعنی سیال هستند ، چنین موضوعی بوجود می آد ، مواد پلاسمایی در استوا بسیار سریعتر از مواد آن در قطب گردش و دوران می کنه ، دوره تناوب استوای خورشید که با لکه ها اندازه گرفته شد 27 روزه ولی قطبین خورشید 30 روز دوران می کند به همین علت میدان مغناطیسی در استوا کشیده می شوند به قدری که بصرت حلقه های دوقطبی ، کم کم به روی سطح خورشید می آیند ، و وقتی بالا اومدند ، این بلاها رو سر ما می آرند ، پس نتنها در خورشید ، در تمامی ستارگان به خاطر غیرصلب بودن ، میدان های مغناطیسی واپیچیده می شوند. بنده یک انیمیشنی رو در همین باب قرارداده بودم اما اگه دوباره قراربدم دوستان شاکی میشن تو صفحه اوله .

در تصویر زیر شما می بینید که میدان ها در استوای خورشید فشرده تر نسبت به قطبین اون هست.

اینم یک تصویر از زبانه حلقوی مغناطیسی :

البته بنده فقط میخواستم به سوال دوستان پاسخ داده باشم همین - سوء تفاهم نشه و یک خواهشی داشتم یک کتاب بسیار عالی هست انتشار واحد بین المللی اخترشناسی IAU259، آقا به هر دری زدم نتونستم پیدا , دانلود کنم دوستان هرکس این کتابو داره یا پیدا کرده به من معرفی کنه ، یکی از بهترین کتابها در باره میدان های مغناطیسی در کیهان ، خلاصه عالیه ، ممنون میشم.
    موفق باشید.
    ویرایش توسط MSFA : 03-26-2013 در ساعت 11:02 AM
    امضای ایشان

17. 6 کاربر مقابل از MSFA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #59
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

من کتاب بالا رو دارم اما توی کامپیوتر دانشگاه سیوش کرده بودم. بعد از تعطیلات اونجا رو می بینم، اگه پاک نکرده باشن حتما براتون ایمیل میکنم.
    راستی در مورد میدان های مغناطیسی خورشید یه مطلبی رو اضافه کنم و اونم اینه که بین ناحیه ی همرفت و ناحیه ی تابش یه ناحیه هست به نام تکوکلاین که به نظر می رسه میدان مغناطیسی خورشید از اونجا نشات میگیره.
    امضای ایشان

19. 5 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #60
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1751

شناخت خورشید         
    خب و اما دلیل دمای بالای تاج:
    همون طور که گفتم دلیل اصلی این موضوع مشخصه:میدان مغناطیسی
    اما اینکه این میدان چه جوری انرژی خودشو به پلاسما میده، هیچکس نمیدونه.به نظر میرسه پدیده های کوچیک مقیاس مثل نانو شراره ها( ینی همون شراره ها در مقیاس نانو) در این امر بی تاثیر نباشن. اگه کسی دنبال اطلاعات خیلی تخصصی تره ،پیشنهاد میکنم به مقاله ی آی اس آی استاد من (دکتر حسین صفری) مراجعه کنه. چون نمیخوام بحثو تخصصی کنم .حساب کتاب این ادعاها و دلایل محاسباتی ش نشون میده که کلن پدیده های کوچک مقیاس نقش زیادی در انتقال انرژی دارند.

موفق باشید
    امضای ایشان

21. 7 کاربر مقابل از somaye عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)