صفحه 11 از 11 نخستنخست ... 7891011
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 107 , از مجموع 107

موضوع: سرعت جاذبه

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Post سرعت جاذبه

تا به حال فکر کردید که اگر ناگهان خورشید از وسط ِ منظومه ی ِ شمسی غیب بشه، ما چند دقیقه بعد می فهمیم؟ ( می دونم محاله اما فرضِ محال که محال نیست! هست؟ )

دو راه عمده برای این وجود داره که بفهمیم خورشید غیب شده!

1.قطع شدن نور
    2.قطع شدن جاذبه

چون سرعت ِ نور محدود هستش، به خاطر فاصله ی ِ 150 میلیون کیلومتری خورشید از زمین ، تا اثر قطع شدن ِ نور به ما برسه، 8 دقیقه طول می کشه.

اما سوال ِ اصلی ِ این تاپیک اینه:

اثر ِ قطع شدن ِ جاذبه کی احساس میشه؟ اون هم مدتی طول می کشه یا در لحظه ی ِ غیب شدن ِ خورشید، احساس میشه؟

به عبارتی ما اثر ِ جاذبه ی ِ اجرام رو آناً در کل کیهان حس می کنیم یا این اثرات با تاخیر به ما میرسن؟ مثلا ما اثر جاذبه ی ِ کنونی سیاهچاله ی ِ مرکز ِ کهکشان رو الان حس می کنیم یا بعداً حس خواهیم کرد؟ یا اصلاً قبلاً حس کردیم!!؟

اگر با تاخیر میرسه چرا و با چه سرعتی، و اگر آناً میرسه چرا؟
    ویرایش توسط Ehsan : 02-03-2013 در ساعت 08:08 PM دلیل: عنوان

2. Top | #101
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ویولا نمایش پست ها
    خیلی جالب توضیح دادید ممنون
    ولی من به یه اشکالی برخوردم
    اینکه دو تا چارچوب که درنظر گرفتید، با هم فرق دارن ولی از فرض و نتیجه اول تو حالت دوم استفاده کردید!
    این درسته؟
    اون قسمته پررنگ واسه حالته اول درسته ولی تو حالته دوم که همزمان با این اتفاق نمیفته

من دقیقا سوالتون رو متوجه نشدم، منظورتون از «فرض و نتیجه اول» و «حالت دوم» چیه؟

اگر منظورتون اینه که چرا رویداد های «رسیدن پرتوها به خورشید و زمین» به ترتیب با رویدادهای «غیب شدن خورشید» و «خارج شدن زمین از مدار» یکی تلقی شده، جوابش رو اینجا گفتم:

این که رسیدن ِ نور ِ لامپ به خورشید و غیب شدن ِ خورشید هر دو یک رویداد تلقی می شوند به این دلیل است که رسیدن ِ نور ِ لامپ به خورشید و غیب شدن خورشید هر دو در یک مکان و یک زمان رخ داده اند، دو رویدادی که زمان و مکانشان با هم یکسان باشد از دید ِ نسبیت ِ خاص تفاوتی با هم ندارند
    اگر منظورتون چیز دیگه ای بوده که بفرمایید

و یه چیز دیگه اینکه
    اون شکله که قطار حرکت میکنه و اینا ، فک کنم داره راجبه چارچوب لخت میگه که نسبت به ناظر سرعته نور فرق میکنه وقتی بیرونه قطاره ،چون تو یه چارچوب نیست با قطار
    و من اینو نمیتونم به سرعت آنی گرانش ربطش بدم تو ذهنم!
    (امیدوارم سوتی نداده باشم )
    (البته میدونم که مکانیک نیوتنی بخشی از کلاسیکه و با مدرن فرق داره و شاید اشتباهه من اینجاس که دارم از مکانیک نیوتنی واسه مدرن استفاده میکنم!)

ربطش اینه که اونجا هم رویداد رسیدن نور لامپ به دو سمت واگن برای ناظر توی واگن همزمان رخ میده، اما برای دو ناظر دیگه که یکی ساکن و دیگری سریعتر حرکت میکنه علاوه بر این که این دو رویداد (رسیدن نور به سر و ته واگن) غیر همزمان رخ میده، حتی ترتیبشون هم برای اون دو ناظر متفاوت میشه.

به عبارتی اگر در یک دستگاه لخت مشاهده کردید که رویداد a و b همزمان رخ دادند، از نظر نسبیت خاص یک دستگاه میشه پیدا کرد که اول a رخ بده و بعد b و همین طور میشه دستگاهی پیدا کرد که اول b رخ بده و بعد a پس a و b نمی تونن به هم ربط علیتی داشته باشن (یکی علت اون یکی باشه) چون در این صورت باید بپذیریم که در دستگاهی معلول قبل از علت رخ داده( مثلا این سطور قبل از تایپ من به وجود اومده!!!) پس رویدادهایی که از دید ِ یک دستگاه همزمان رخ میدن به علت این که در دستگاه های دیگه غیر همزمان خواهند شد (نسبی بودنِ همزمانی) پس امکان نداره ربط علیتی به هم داشته باشند.

حالا برای گرانش هم نکته اینه که در گرانش ِ عالی، همه ی ذرات همزمان به علت واکنش نشون میدن، میشه دستگاهی پیدا کرد (مثل اسی جینگو) که در اون پاسخ به منبع گرانشی قبل از تغییر منبع گرانشی رخ میده که این غیر قابل قبوله.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

3. 10 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #102
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6310
    تشکر شده 388 بار در 44 ارسال

فک کنم متوجه شدم تقریبا
    مرسی ازپاسختون

5. 2 کاربر مقابل از Viola عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #103
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8858
    تشکر شده 333 بار در 57 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    تا به حال فکر کردید که اگر ناگهان خورشید از وسط ِ منظومه ی ِ شمسی غیب بشه، ما چند دقیقه بعد می فهمیم؟ ( می دونم محاله اما فرضِ محال که محال نیست! هست؟ )

دو راه عمده برای این وجود داره که بفهمیم خورشید غیب شده!

1.قطع شدن نور
    2.قطع شدن جاذبه

چون سرعت ِ نور محدود هستش، به خاطر فاصله ی ِ 150 میلیون کیلومتری خورشید از زمین ، تا اثر قطع شدن ِ نور به ما برسه، 8 دقیقه طول می کشه.

اما سوال ِ اصلی ِ این تاپیک اینه:

اثر ِ قطع شدن ِ جاذبه کی احساس میشه؟ اون هم مدتی طول می کشه یا در لحظه ی ِ غیب شدن ِ خورشید، احساس میشه؟

به عبارتی ما اثر ِ جاذبه ی ِ اجرام رو آناً در کل کیهان حس می کنیم یا این اثرات با تاخیر به ما میرسن؟ مثلا ما اثر جاذبه ی ِ کنونی سیاهچاله ی ِ مرکز ِ کهکشان رو الان حس می کنیم یا بعداً حس خواهیم کرد؟ یا اصلاً قبلاً حس کردیم!!؟

اگر با تاخیر میرسه چرا و با چه سرعتی، و اگر آناً میرسه چرا؟
    این سوال مبتکران بود
    بعد از 8 دقیقه احساس میشه
    بعلت فاصله
    امضای ایشان
    چون اکثر نوابغ و دیوانگان رفتار مشابه دارند، نبوغ و جنون در یک ردیفند. (گوته)

7. 2 کاربر مقابل از storm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #104
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    989
    تشکر شده 291 بار در 56 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط storm نمایش پست ها
    این سوال مبتکران بود
    بعد از 8 دقیقه احساس میشه
    بعلت فاصله
    خیلی هم به تقلب نیازی نبود!
    سرعت نور و جاذبه هر دو در نسبیت c هستش.
    دیگه قضیه حله دیگه!
    امضای ایشان
    فقر ، همان گرد و خاکی است که بر کتابهای فروش نرفته یک کتابفروشی می نشیند ...
    فقر ، تیغه های برنده ماشین بازیافت است ،‌ که روزنامه های برگشتی را خرد میکند ...
    فقر ، کتیبه سه هزار ساله ای است که روی آن یادگاری نوشته اند ...
    فقر ، شب را "بی غذا" سر کردن نیست ...
    فقر ، روز را "بی اندیشه" سر کردن است ...

دکتر شریعتی

9. 3 کاربر مقابل از galaxy 1996 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #105
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8858
    تشکر شده 333 بار در 57 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط galaxy 1996 نمایش پست ها
    خیلی هم به تقلب نیازی نبود!
    سرعت نور و جاذبه هر دو در نسبیت c هستش.
    دیگه قضیه حله دیگه!
    تنها سوالی بود که بالای 100% درست طرح شده بود
    با استدلال معمولی هم حل میشه..
    8 دقیقه طول میکشه برسه. پس مام 8 دقیقه بعد میفهمیم نیس.
    امضای ایشان
    چون اکثر نوابغ و دیوانگان رفتار مشابه دارند، نبوغ و جنون در یک ردیفند. (گوته)

11. کاربر مقابل از storm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #106
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10809
    تشکر شده 2 بار در 2 ارسال

من مدتی در مورد جاذبه تحقیق کردم

برای جواب دادن به این سوال باید تعریفی از جاذبه داشته باشیم
    زمانی که جرمی در فضا جمع میشه این جرم چون نسبت به اطراف خود متراکم تر شده این تراکم باعث خم شدن ماده متراکم در بعد جاذبه میشود این خمیدگی اطراف ماده را به نسبت خود ماده تهی از ماده می کند و هرچه قدر به سطح ماده متراکم نزدیک تر شویم و یا حجم این ماده متراکم بیشتر شود جاذبه بیشتر حس می کنیم

جاذبه نیرو نیست ، جاذبه انرژی نیست ، جاذبه عدم نیرو هست ، جاذبه عدم انرژی هست، جاذبه از یک ماده نیست جاذبه با خود ماده متراکم هست ، جاذبه به تنهایی معنی نداره ، جاذبه بعدی از ماده متراکم هست
    زمانی به کل جاذبه یک ماده متراکم غلبه میشود که ماده متراکم در بعد مربوط به جاذبه به اندازه نصف خود ماده معکوس شود در این صورت کل ماده از هم میپاشد. قیامت یعنی این.
    زمانی به جاذبه یک ماده متراکم غلبه میشود که معکوس ماده ...... (اینا سکرته)
    تعریف دیگر جاذبه : از تهی کردن فضا با استفاده از متراکم کرده ماده جاذبه به وجود میاد
    مثال : فکر کنید زمین رو در داخل خورشید که متراکم تر از زمین هست بیندازیم آیا زمین باز هم جاذبه دارد ؟ خیر این بار زمین دافعه هست چون اطرافش متراکم تر هست و زمین کوچک تر میشود تا جایی که به تراکم خورشید برسد

پس به هر سرعتی که جرم ماده کمتر و یا بیشتر شود به همان سرعت جاذبه در اطراف خود اثر خواهد گذاشت

پس برای خود جاذبه نمیتوان سرعتی مشخص کرد

13. کاربر مقابل از pcddl عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

14. Top | #107
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10809
    تشکر شده 2 بار در 2 ارسال

سرعت جاذبه         
    اینم بزار بگم که جذاب تر شه
    اگر ما بتوانیم حسگر جاذبه طراحی کنیم این حسگرها به دقیق موقیت مکانی و تغییرات در سیارات و ستارگان با استفاده از جاذبه آنها میتوانند به صورت آنی تشخیص و گزارش دهند.
    به نظر من انیشتین به یک قدمی سفر در فضا رسیده بود ولی در بین فرضیات گم شد
    اگر ما بتوانیم وارد بعد جاذبه ماده شویم میتوانیم نسبت مسافت را در سرعت و زمان را در مسافت و سرعت را در زمان ساده کنیم یعنی می شود با یک قدم به مقصد رسید در حالی که این مقصد چند هزار سال نوری با ما فاصله دارد
    به نظر من از اطراف هر ماده ای که جاذبه دارد به هر موّقعیت مکانی دیگر در فضا که جاذبه دارد میتوان در یک آن سفر کرد و فضای خالی مابین دو نکته که باهم فاصله دارند در سرعت و زمان ساده کرد
    این فقط زمانی میشود که ماهیت جاذبه مشخص و بر آن غلبه کنیم

15. کاربر مقابل از pcddl عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 11 از 11 نخستنخست ... 7891011

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)