صفحه 17 از 46 نخستنخست ... 713141516171819202127 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 161 تا 170 , از مجموع 455

موضوع: پرسش و پاسخ علوم سیاره‌ای

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

Question پرسش و پاسخ علوم سیاره‌ای

سلام

اینجا محلی است برای طرح پرسش درباره علوم سیاره‌ای یعنی کلیه مسائل مربوط به سیارات، خورشید، ماه و سایر اجزای منظومه شمسی ...

سؤال اول:

چرا سیارات منظومه شمسی ( به جزء زهره و اورانوس ) پاد ساعتگرد می چرخند ؟

در جایی شنیده ام که کل کیهان پادساعتگرد می چرخد ، آیا صحت دارد ؟ اگر درست است دلیلش چیست ؟

2. 15 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #161
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    936
    تشکر شده 4,026 بار در 343 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Tara نمایش پست ها
    خب اینکه دلیل وجود الماس نمیشه چون الماس کربن خالصه گرافیت هم کربن خالصه تنها فرقشون نحوه چیدمان اتمهاست ممکنه بجای الماس گرافیت باشه
    خب ببینید اینها همش حدس هستش و امکان داره واقعیت چیزه دیگه ای باشه، البته گفته شده که اگر جنس این سیاره که قبلاً ستاره بوده از هیدروژن و هلیم بود بیش از حد بزرگ میشد و با زمان های مداری الآن اون سازگار نمیشد. به هر حال امکان چنین چیزی 50% هستش.

4. 4 کاربر مقابل از Negar Najafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #162
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

سلام
    من يه جا خوندم كه نوشته بود ما احتمالا مريخي هستي(دور از چشم رحيم عباسي)‌ حالا اگه اين درسته چه طور شد ما به زمين منتقل شديم ؟ و چطور خودمون رو با شرايط زمين وفق داديم؟
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

6. Top | #163
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1569
    تشکر شده 1,033 بار در 152 ارسال

توی اکثر کتابها نوشتن زحل دارای یه هسته آهنی اما این سوال برای من پیش اومده که از چه راهی این موضوع رو فهمیدن و اینکه میدان مغناطیسی این هسته رو با چی و چه جوری محاسبه کردن ؟
    اگه ممکنه توضیح بدین چون من فعلا جواب قانع کننده ای نتونستم براش پیدا کنم
    امضای ایشان
    زیباترین قول تو این است که هرگز باز نخواهی آمد ...

احمدرضا احمدی

7. 5 کاربر مقابل از *artemis عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #164
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1466
    تشکر شده 2,065 بار در 223 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط M101 نمایش پست ها
    توی اکثر کتابها نوشتن زحل دارای یه هسته آهنی اما این سوال برای من پیش اومده که از چه راهی این موضوع رو فهمیدن و اینکه میدان مغناطیسی این هسته رو با چی و چه جوری محاسبه کردن ؟
    اگه ممکنه توضیح بدین چون من فعلا جواب قانع کننده ای نتونستم براش پیدا کنم
    دوست عزیز.بنا به اطلاعاتی که خودم در این زمینه دارم.سیاره زحل ششمین سیاره و دومین سیاره بزرگ بعد از مشتری هستش.بیشتر جرم این سیاره از هیدروژن تشکیل شده است.و به علت گرانش زیاد این سیاره به دورخود.در مرکز آن گازهیدروژن به مایع و نهایتا در هسته آن به فلز تغییر شکل میدهد.که این تغییر شکل فیزیکی در محیط زمین انجام نشدنی هست.حالت مایع و فلزهیدروژن (همراه با سنگ و یخ) رسانای قوی جریان الکتریکی است.به همین دلیل ما شاهد امواج مغناطیسی بیشتری از این سیاره در اطراف خود هستیم.

ویرایش توسط *sh : 11-05-2011 در ساعت 01:52 PM دلیل: ویرایش ادبی
    امضای ایشان
    آفاق را گردیده ام، مهر بُتان ورزیده ام

بسیار خوبان دیده ام، امّا تو چیز دیگری

9. 8 کاربر مقابل از hadi soleimani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #165
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط marsboy نمایش پست ها
    در مرکز آن گازهیدروژن به مایع و نهایتا در هسته آن به فلز تغییر شکل میدهد.
    یکی از دوستان پیام دادن که : مگه هیدروژن هم فلز میشه ؟؟
    باید بگم که بله ! ولی در واقع باید بگیم خاصیت فلزی پیدا می کنه نه اینکه فلز میشه ...

زمانی که فشار بالا باشه ، هیدورژن به حالتی گذار میکنه که در اون حالت پیوندهای مولکولی در هیدروژن میشکنن ( یعنی اساسا هیدروژن ماهیت مولکولی که داره رو از دست میده) و به یک ماده ی جامد تبدیل میشه که "خاصیت" فلزی داره ، ( بیشتر خواص ستون دوم جدول تناوبی عناصر )
    فکر کنم فشار لازم برای ابررسانایی و خاصیت فلزی به خود گرفتن هیدروژن حدودا 3MPa هست و مطمئنا فشار در مرکز زحل خیلی بیشتر از اینهاست ( بنظرم 50Mpa بود )

البته همه ی موارد گفته شده ، برای هیدروژن مایع هست ، برا هیدروژن جامد چیزی نشنیدم . یه بررسی می کنم ببینم برای جامدش هم میشه یا نه ؟

تصویر اول : مقدار مواد تشکیل شده ی مرکز سیارات انتهایی منظومه شمسی ( و البته هیدروژن فلزی )

تصویر دوم : نمودار دما - فشار برای که محل تبدیل شدن هیدروژن مایع که خواص فلزی گرفته برای هر سیاره رو نشون میده

11. 9 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #166
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

[QUOTE=Amin-Mehraji;20600]

البته همه ی موارد گفته شده ، برای هیدروژن مایع هست ، برا هیدروژن جامد چیزی نشنیدم . یه بررسی می کنم ببینم برای جامدش هم میشه یا نه ؟

بنا به وعده ی داده شده چیز خاصی نتونستم پیدا کنم جز این لینک . http://physicsworld.com/cws/article/news/5307

که مثل اینکه خیلی مطلب جدیدی هست . ( یک آزمایش درباره ی اینکه آیا هیدروژن جامد هم میتونه خاصیت فلزی به خود بگیره یا نه )

اگرم کمه ، دیگه دوستان می بخشن ، سواد ما در این حده !
    ویرایش توسط آسمون : 11-06-2011 در ساعت 06:11 PM

13. 4 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #167
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1884
    تشکر شده 566 بار در 88 ارسال

سلام آقای اکبرنیا ، واقعا خسته نباشید . یه سوالی داشتم که نمیدونم چه قدر با این مبحث در ارتباط هست یا شایدم اصلا ارتباطی نداشته باشه ، ولی دوست داشتم بپرسم .خوشحال میشم اگه جوابمو بدین .راستش سوالم در مورد تغیییرات محور زمین هست .احتمالا می دونید که نزدیک 700 میلیون سال پیش ، همه ی قاره ها ، قاره ی متحده ردینیا رو تشکیل میدادند و در اون زمان ، تمامی سطوح کره ی زمین از برف و یخ پوشیده شده بود که در اصطلاح اقلیم شناسی به اون دوره ، دوره ی گلوله ی برفی میگن . محکم ترین دلیلی که برای این اتفاق مطرح شده ، تغییرات دوره ای محور زمینه که توسط میلانکویچ گفته شده که بر طبق اون مدار گردش زمین به دور خورشید هر 100 هزار سال یکبار کشیده تر می شه ویا تغییر زاویه ی میل محوری بین 22.1 درجه تا 24.5 درجه که یه سیکل 41 هزار ساله داره و همچنین جا به جایی اعتدالین که سیکل 26 هزار ساله داره . حالا سوال من اینه که چه چیزی باعث شده که دوره ی گلوله برفی طی 700 میلیون سال پیش حتی برای یک بار هم تکرار نشه؟؟؟؟ مگه زمان این چرخه ها در حد چند هزار سال نیست ؟؟؟

15. 2 کاربر مقابل از af.skylover عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #168
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2216
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

سلام منم یه سوال دارم که از دوستان خواهش میکنم اگه اطلاعاتی راجع بهش دارند بهم بگن!!!!
    شرف الدین محمد مسعودی کتابی دارد به نام جهان دانش که در سال 549هجری قمری آن را نوشته در این کتاب به صورت مختصر به مطالب نجومی پرداخت شده است وی در جایی از کتاب برای اثبات ساکن بودن زمین میگوید اگر زمین ساکن نبود و حرکت داشت هر سنگی را که راست به هوا پرتاب می شد می بایست جایی دور تر از مکان پرتاب فرود می آمد زیرا زمین در این مدت از زیر سنگ حرکت کرده بود پس معلوم شد که زمین ساکن است و در او حرکتی نیست
    با دانشی که بشر در این1000سال کسب کرده فهمیده که زمین ساکن نیست و در حرکت است. شما چه جوابی به ایراد مسعودی دارید؟

17. کاربر مقابل از SABA_AFZA عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

18. Top | #169
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط SABA_AFZA نمایش پست ها
    سلام منم یه سوال دارم که از دوستان خواهش میکنم اگه اطلاعاتی راجع بهش دارند بهم بگن!!!!
    شرف الدین محمد مسعودی کتابی دارد به نام جهان دانش که در سال 549هجری قمری آن را نوشته در این کتاب به صورت مختصر به مطالب نجومی پرداخت شده است وی در جایی از کتاب برای اثبات ساکن بودن زمین میگوید اگر زمین ساکن نبود و حرکت داشت هر سنگی را که راست به هوا پرتاب می شد می بایست جایی دور تر از مکان پرتاب فرود می آمد زیرا زمین در این مدت از زیر سنگ حرکت کرده بود پس معلوم شد که زمین ساکن است و در او حرکتی نیست
    با دانشی که بشر در این1000سال کسب کرده فهمیده که زمین ساکن نیست و در حرکت است. شما چه جوابی به ایراد مسعودی دارید؟
    سلام

فرض کنید در هواپیمایی در حال حرکت هستید. اگر بپرید یا سنگی را به بالا پرت کنید، شما یا شیء مزبور سر جای خود پایین نمی آیید؟

در واقع درست پس از زمانی که شتاب هواپیما تمام شده (پس از بلند شدن هواپیما از زمین و پس از احساس فرو رفتن در صندلی) و به سرعت ثابت رسیده؛ سرعت شما با هواپیما برابر شده است و هواپیما چارچوب مرجع شما محسوب می شود.

قبل از حرکت چارچوب مرجع شما زمین بوده است ولی پس از حرکت هواپیما، چون شما هم با همان سرعت هواپیما در حال حرکت هستید، داخل هواپیما چارچوب مرجع شما است که در زمان حرکت با سرعت ثابت هیچ فرقی با اتاق خواب شما ندارد.

زمین چارچوب مرجع ما است.

یعنی؛ هر شیء به ظاهر ثابتی که روی زمین وجود دارد، در حال حرکت با سرعت زمین است و به زبان ساده این دو سرعت همسو شده و یکدیگر را از دید ناظر داخلی خنثی می کنند.

19. 4 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #170
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

پرسش و پاسخ علوم سیاره‌ای         
    نقل قول نوشته اصلی توسط af.skylover نمایش پست ها
    سلام آقای اکبرنیا ، واقعا خسته نباشید . یه سوالی داشتم که نمیدونم چه قدر با این مبحث در ارتباط هست یا شایدم اصلا ارتباطی نداشته باشه ، ولی دوست داشتم بپرسم .خوشحال میشم اگه جوابمو بدین .راستش سوالم در مورد تغیییرات محور زمین هست .احتمالا می دونید که نزدیک 700 میلیون سال پیش ، همه ی قاره ها ، قاره ی متحده ردینیا رو تشکیل میدادند و در اون زمان ، تمامی سطوح کره ی زمین از برف و یخ پوشیده شده بود که در اصطلاح اقلیم شناسی به اون دوره ، دوره ی گلوله ی برفی میگن . محکم ترین دلیلی که برای این اتفاق مطرح شده ، تغییرات دوره ای محور زمینه که توسط میلانکویچ گفته شده که بر طبق اون مدار گردش زمین به دور خورشید هر 100 هزار سال یکبار کشیده تر می شه ویا تغییر زاویه ی میل محوری بین 22.1 درجه تا 24.5 درجه که یه سیکل 41 هزار ساله داره و همچنین جا به جایی اعتدالین که سیکل 26 هزار ساله داره . حالا سوال من اینه که چه چیزی باعث شده که دوره ی گلوله برفی طی 700 میلیون سال پیش حتی برای یک بار هم تکرار نشه؟؟؟؟ مگه زمان این چرخه ها در حد چند هزار سال نیست ؟؟؟
    سلام

این سوالتون مربوط به این تاپیک نیست و احتمالا مدیران ارشد به بخش پرسش و پاسخ نجومی انتقال خواهند داد.

من فعلا قسمتی از جواب را بدهم. عوامل زیادی می تواند باعث ایجاد عصرهای یخبندان شود مثل تغییر شکل مدار، تغییر زاویه محور، تغییرات در ترکیبات جوی، برخورد شهابسنگها و بلند شدن گرد و غبار، تغییر اندک نور خورشید و .... .

حالا تمام این عوامل دوره های زمانی مختلف دارند. اینها میتوانند اثر هم را تقویت یا خنثی کنند. بنابر این ما در طول عمر زمین، دوره های یخبندان زیادی داشتیم که شدتهای مختلفی داشتند. آخرین آنها همین چند صد سال پیش بوده! بنابر این عصرهای یخبندان به طور مداوم اتفاق می افتد ولی بعضی وقتها قوی و بعضی وقتها ضعیف. بستگی داره که اثرات عوامل بالا همدیگر را تشدید بکنند یا نه.

در این حد من اطلاع دارم. بیشتر را باید از متخصصان زمین شناسی و کسانی که روی این مسائل کار می کنند بپرسید.

ممنون

21. 2 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 17 از 46 نخستنخست ... 713141516171819202127 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)