صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 69

موضوع: ماه

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    293
    تشکر شده 62 بار در 7 ارسال

smile ماه

به نام خدایی که دوستش داریم
    سلام
    راستش میخواستم تو این تاپیک درباره ی ماه اطلاعاتی بدست بیاریم.....
    خیلی خیلی خیلی خیلی خوشحال میشم که از اطلاعات شما دوستای عزیزم سود ببرم
    بحث ماه خیلی وسیعه ولی فکر میکنم بتونیم در باره ی این موارد صحبت کنیم:
    1-پیدایش ماه
    2-تاثیرات ماه در بوجود آمدن حیات
    3-تاثیرات کلی
    4-آینده ماه
    5-هر مطلبی که به نظرتون میاد از قلم انداختم....
    بازم میگم که خیلی خیلی خیلی خیلی خوشحال میشم که بتونم از شما چیزی یاد بگیرم
    امضای ایشان
    I love my GOD

2. Top | #21
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1685
    تشکر شده 156 بار در 40 ارسال

خروج ماه از مدار زمین

بنا بر اعتقاد دانشمندان ماه در هر سال چند سانتیمتر از زمین دور میشود و روزی میرسد که ماه به قدری از زمین دور میشود که از میدان جاذبه ی زمین خارج میشود و به فضای دور دست فرار میکند! شاید بگویید رفت که رفت! ماه چه فایده ای برای زمین دارد البته باید بگویم که این تصور نادرست است ، وجود ماه برای زمین بسیار ضروری است و در نبود آن حوادث گوناگون ناگواری برای زمین رخ میدهد که فقط یکی از آن ها تقلیل یافتن طول روز به 6 ساعت است!بلی! ماه در سرعت گردش زمین به دور خود موثر است و از سرعت گردش آن به دور خود میکاهد ودر صورت نبود آن سرعت گردش زمین به دور خود به شدت افزایش یافته و طول روز و شب کاهش می یابد و طبعا ساعت بیولوژیکی بدن ما که بر مبنای 24 ساعته بودن شبانه روز تنظیم شده دچار اختلالات جدی خواهد اما جای نگرانی نیست زمان خروج ماه از مدار زمین توسط دانشمندان در حدود 50 میلیارد سال آینده تخمین زده شده است!

(منبع : برنامه چهار سوی علم)
    امضای ایشان
    به نام خداوند بخشنده مهربان

1- ‏آيا كافران نمي‌بينند كه آسمانها و زمين ( در آغاز خلقت به صورت توده عظيمي در گستره فضا ، يكپارچه ) به هم متّصل بوده و سپس ( بر اثر انفجار دروني هولناكي ) آنها را از هم جدا ساخته‌ايم ( و تدريجاً به صورت جهان كنوني درآورده‌ايم ) و هرچيز زنده‌اي را ( اعم از انسان و حيوان و گياه ) از آب آفريده‌ايم . آيا ( درباره آفرينش كائنات نمي‌انديشند و ) ايمان نمي‌آورند ؟‏ (انبیا/30)

2- ما آسمان را با قدرت بنا ساخته‌ايم و همواره آن را وسعت مي‌بخشيم .‏ ‏(ذاریات/47)

3. 8 کاربر مقابل از the milky way عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3131
    تشکر شده 10 بار در 4 ارسال

سلام .امیدوارم این سایت یک پاسخگو داشته باشه تا بتونه به سوالم جواب بده
    من یک سوالی برام پیش اومده که برام مهمه بدونم تا تو مقاله بنویسم
    البته هر جای نت گشتم پیدا نکردم
    و اون اینکه در 4 میلیارد سال پیش که ماه خیلی به زمین نزدیک بود ان زمان که ماه 22 هزاز کیلومتر فاصله داشت .ماه چند بار در سال دور زمین میگشت؟
    میدانیم که ما در سال 12 ماه داریم
    یا مثلا در 2 میلیارد سال پیش ما در هر سال چند ماه داشتیم؟
    خوشحال میشم کسی کمکم کنه و البته ذکر منبع نوشته هاتون برام مهمه

5. 4 کاربر مقابل از ggsaeed عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ggsaeed نمایش پست ها
    سلام .امیدوارم این سایت یک پاسخگو داشته باشه تا بتونه به سوالم جواب بده
    من یک سوالی برام پیش اومده که برام مهمه بدونم تا تو مقاله بنویسم
    البته هر جای نت گشتم پیدا نکردم
    و اون اینکه در 4 میلیارد سال پیش که ماه خیلی به زمین نزدیک بود ان زمان که ماه 22 هزاز کیلومتر فاصله داشت .ماه چند بار در سال دور زمین میگشت؟
    میدانیم که ما در سال 12 ماه داریم
    یا مثلا در 2 میلیارد سال پیش ما در هر سال چند ماه داشتیم؟
    خوشحال میشم کسی کمکم کنه و البته ذکر منبع نوشته هاتون برام مهمه
    قاعدتا باید ، دوره تناوب از رابطه ای که الان مینویسیم پیروی بکنه . با چیزی که من حساب کردم نتیجه ی جالب 9 ساعت بدست اومد !!( دوره تناوب به دور زمین ) .

خوب سال هم که حدود 360 روزه ، و تعداد چرخش در سال بدست میاد ،حدود 970 بار !! شاید بد حساب میکنم ولی انگار درسته !! البته احتمالا ان زمان زمان چرخش زمین به دور خودش ، بیشتر از این بوده .

وبرای اینکه حساب کنیم که ماه در روز چند بار طلوع میکرده ، باید بفهمیم دوره چرخش زمین چقدر بوده .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

7. 10 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3131

متشکرم از نظرتون ولی در این که تعداد دفعات گردش ماه دور زمین در ان موقع در طول یک بار گردش زمین به دور خورشید بیشتر از الان بوده شکی نیست .تعداد دفعاتش هم زیاد مهم نیست
    از همه مهم تر منع است.من دنبال یک سایت یا کتاب مرجه میگردم که در این باره توضیح داده باشه.منبع معتبر برای من مهم هست

9. 2 کاربر مقابل از ggsaeed عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

متشکرم از نظرتون ولی در این که تعداد دفعات گردش ماه دور زمین در ان موقع در طول یک بار گردش زمین به دور خورشید بیشتر از الان بوده شکی نیست .تعداد دفعاتش هم زیاد مهم نیست
    از همه مهم تر منع است.من دنبال یک سایت یا کتاب مرجه میگردم که در این باره توضیح داده باشه.منبع معتبر برای من مهم هست
    سلام

اگر از عدد 22 هزار کیلومتر مطمئن هستید و ازش منبع موثق دارید، همون فاصله ای که Solh از رابطه کپلر به دست آورده معتبره و نیازی به منبع نداره. چون قانون کپلر همیشه درسته.

11. 13 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

ردی روی ماه

میدونید این عکس چیه؟؟؟
    .................................................. .

سنگی که ده ها میلیون سال پیش روی ماه غلطید
    .
    مدارگرد شناسایی ماه، ام.آر.او که متعلق به ناساست، در تازه ترین تصویر ارسالی خود، ردی از قِل خوردن سنگی 9متری را در سطحی شیب دار درون گودال شیلرماه ثبت کرده که ده ها میلیون سال پیش غلطیده است.
    از آنجا که در ماه فعالیت زمین شناختی، تغییرات جوی و فرسایش وجود ندارد، دلیلی وجود ندارد که عوارض سطحی تغییر کنند، مگر آنکه جسمی آسمانی با آنها برخورد کند. به همین دلیل در نگاه اول به نظر میرسد که این رد برجامانده از غلطیدن سنگ بسیار تازه و مربوط به همین اواخر باشد، اما اگر با توجه به دهانه های برخوردی روی مسیر که در اثر اصابت سیارکها و شهابواره های کوچک ایجاد شده اند، میتوان عمر این رد را تخمین زد. به گفته اخترشناسان، این تخته سنگ 9متری ده ها میلیون سال پیش درون دهانه شیلر ماه غلطیده و این رد را برجا گذاشته است.
    برای تعیین عوارض سطحی اجرام منظومه شمسی دو رو...ش وجود دارد، یکی نمونه گیری مستقیم و اندازه گیری نسبت ایزوتوپ های رادیواکتیو و دیگری، استفاده از تعداد دهانه های برخوردی روی سطح آنها. روش اول تاکنون فقط روی سطح ماه و شهاب سنگهای روی زمین انجام شده، اما روش دوم به این دلیل که فقط نیازمند عکاسی است و در مقایسه با روش اول به فناوری ساده تری نیاز دارد، تقریبا روی تمام اجرام مشاهده شده در منظومه شمسی اجراشده است. بر این اساس فهمیده ایم که قدیمی ترین سطح دست نخورده در منظومه شمسی مربوط به کالیستو، قمر سیاره مشتری است که مملو از حفره های برخوردی است و از 4.5 میلیارد سال پیش تاکنون دست نخورده باقی مانده است. برای مقایسه، قدیمی ترین عوارض سطحی قابل مشاهده در سیاره زمین بیش از چند صدمیلیون سال قدمت ندارند و در آیو، قمر آتشفشانی سیاره مشتری، سطح قمر هر چند روز یکبار دچار تغییرات عمده میشود!

............................
    astronomy عزیز لینک منبع رو دادن!!

منبع
    ویرایش توسط Hojjat Zafarkhah : 02-16-2012 در ساعت 10:40 PM
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

13. 15 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3131

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام

اگر از عدد 22 هزار کیلومتر مطمئن هستید و ازش منبع موثق دارید، همون فاصله ای که Solh از رابطه کپلر به دست آورده معتبره و نیازی به منبع نداره. چون قانون کپلر همیشه درسته.
    راستش من اصلا این تعاریف رو نمیشناسم.و اون فاصله رو هم از یک سایت عملی دیدم که درباره دور شدن ماه مطلب داشت که ربطی به سوال من نداشن ولی فهمیدم که زمانی ماه 22 هزار کلیلو متر و حتی کمتر فاصله داشه
    اما من هنوز به جواب سوالم نرسیدم من دنبال یک مرجع چه خارجی چه ایرانی میگردم که درباره تعداد دفعات گردش ماه به دور زمین در مدت یک دور گردش زمین به دور خورشید مطلب نوشته باشه

15. 2 کاربر مقابل از ggsaeed عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

راستش من اصلا این تعاریف رو نمیشناسم.و اون فاصله رو هم از یک سایت عملی دیدم که درباره دور شدن ماه مطلب داشت که ربطی به سوال من نداشن ولی فهمیدم که زمانی ماه 22 هزار کلیلو متر و حتی کمتر فاصله داشه
    اما من هنوز به جواب سوالم نرسیدم من دنبال یک مرجع چه خارجی چه ایرانی میگردم که درباره تعداد دفعات گردش ماه به دور زمین در مدت یک دور گردش زمین به دور خورشید مطلب نوشته باشه
    سلام دوست گرامي

ببينيد ، همونطور كه دوستان هم براي شما توضيح دادند معمولآ در هيچ كتابي اينجور موارد رو به طور مستقيم شرح نداده ! ( ممكنه در بخشي از يك كتاب به طور ضمني به اون اشاره شده باشه )

ولي چيزي كه قطعآ در كتابهاي مفيد پيدا مي كنيد روابط پايه اي و اساسي هستند

روابطي كه بر مبناي اون ميشه به هر سوالي از اين دست جواب داد

به قول معروف بهتره ماهيگيري رو ياد بگيريم .

قوانين كپلر هم از همين دست هستند كه شما با دونستن اونها انواع و افسام مثالهاي نظير اين رو مي تونيد خودتون حل كنيد

و يك نكته خيلي مهمتر

هيچ منبعي مستند تر و مستدل تر از محاسبات نيست !

شما اگر بگيد به قول فلان كتاب يا مقاله يا شخص ، ماه در اون زمان دوره تناوبش فلان عدد بوده ، اونقدر پذيرفتنش براي مخاطب دلنشين نيست تا اينكه بگيد طبق فلان رابطه و با اين استدلال ، دوره تناوب ماه اين مقدار بوده .

اينجوري حتي ميتونيد به مخاطب ياد بديد كه خودش هم اين موارد رو بتونه حساب كنه

17. 12 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3131

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    سلام دوست گرامي

ببينيد ، همونطور كه دوستان هم براي شما توضيح دادند معمولآ در هيچ كتابي اينجور موارد رو به طور مستقيم شرح نداده ! ( ممكنه در بخشي از يك كتاب به طور ضمني به اون اشاره شده باشه )

ولي چيزي كه قطعآ در كتابهاي مفيد پيدا مي كنيد روابط پايه اي و اساسي هستند

روابطي كه بر مبناي اون ميشه به هر سوالي از اين دست جواب داد

به قول معروف بهتره ماهيگيري رو ياد بگيريم .

قوانين كپلر هم از همين دست هستند كه شما با دونستن اونها انواع و افسام مثالهاي نظير اين رو مي تونيد خودتون حل كنيد

و يك نكته خيلي مهمتر

هيچ منبعي مستند تر و مستدل تر از محاسبات نيست !

شما اگر بگيد به قول فلان كتاب يا مقاله يا شخص ، ماه در اون زمان دوره تناوبش فلان عدد بوده ، اونقدر پذيرفتنش براي مخاطب دلنشين نيست تا اينكه بگيد طبق فلان رابطه و با اين استدلال ، دوره تناوب ماه اين مقدار بوده .

اينجوري حتي ميتونيد به مخاطب ياد بديد كه خودش هم اين موارد رو بتونه حساب كنه
    باشه پس لطف کنید با ذکر فرمول بگویید در ان زمان که ماه 22 هزار کیلومتر فاصله داشت چند بار دور زمین میگشت؟
    یا اینکه در چند میلیارد سال پیش (هر وقت که خود میدانید) سرعت گردش زمین چقدر بوده و سرعت گردش ماه چقدر بوده . اصلا ماه چند بار برای زمین طلوع میکرد؟
    زمین با چه سرعتی و چه فاصله ای دور خورشید میگشت؟
    من این مشخصات رو نیاز دارم اما مهمتر اینکه برای من مهم است این هست که
    اگر فرض کنیم چند میلیار سال پیش بر فرض زمین ساکن داشت .اهل زمین چند بار ماه کامل رو میدیدن؟
    و ماه چند بار دور زمین میگشت در طول گردش زمین به دور خورشید؟

باذکر فرمول
    ممنون

19. 2 کاربر مقابل از ggsaeed عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1433
    تشکر شده 838 بار در 92 ارسال

ماه

ماه         
    ماه این یگانه قمر زمین که از آن در آیات قران کریم نام برده شده است:

((
    وَالْقَمَرَ قَدَّرْنَاهُ مَنَازِلَ حَتَّىٰ عَادَ كَالْعُرْجُونِ الْقَدِيمِ...*
    و برای ماه منزلگاه هایی معین کرده ایم تا این که چون خوشه ی خرمای خشک گردد))

((
    هُوَ الَّذِي جَعَلَ الشَّمْسَ ضِيَاءً وَالْقَمَرَ نُورًا وَقَدَّرَهُ مَنَازِلَ لِتَعْلَمُوا عَدَدَ السِّنِينَ وَالْحِسَابَ**
    او کسی است که قرار داد خورشید را روشنی بخش و ماه را نورانی و برای آن منزل ها معین کرد تا شمار سال ها و حساب وقت ها را بدانید.))

این قمر از ادبیات فارسی هم جای نمانده و خود را مابین اشعار شاعران جای داده است
    :
    ز اخترم نظری سعد در ره است که دوش میان ماه و رخ یار من مقابله بود حاظ
    و همچنین ماه در اشعار ادبیات غیر فارسی و حضورش در شعر شاعر هندی رابیند رانات تاگور:ماه..روشنی اش را در سراسر آسمان می پراکند...و لکه های سیاهش را برای خود نگه می دارد....
    این ماه که شاعران را به خود جذب کرده...

ادامه ی مطلب در پست بعدی...
    امضای ایشان
    ...

21. 5 کاربر مقابل از Night* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع