صفحه 76 از 82 نخستنخست ... 2666727374757677787980 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 751 تا 760 , از مجموع 813

موضوع: پرسش و پاسخ رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

Question پرسش و پاسخ رصدی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم رصدی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و سایر دوستان عزیز به جواب خود برسید.

موفق باشيد
    ویرایش توسط stargazer : 12-18-2012 در ساعت 11:50 AM دلیل: تغییر پست اول

2. Top | #751
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10995
    تشکر شده 15 بار در 7 ارسال

سلام به همه دوستان با دوربین دوچشمی 80*20 سلسترون چه اجرامی می شه دید؟

3. 5 کاربر مقابل از amir6042 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #752
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط amir6042 نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان با دوربین دوچشمی 80*20 سلسترون چه اجرامی می شه دید؟
    سلام به شما
    در مورد دوربین های دو چشمی مهمترین مزیت گشودگی قطر دهانه به نسبت بزرگنمایی نسبتآ کم ( میدان دید باز ) آن ها است .
    از لحاظ حد قدر ، با چنین دوربینی تا قدر حدود 10.5 و در شرایط خوب حتی تا 11.5 را می توانید ببینید
    با این حساب توان رصدی آن تقریبآ تمام اجرام مسیه را در بر می گیرد
    به دلیل میدان دید باز ، پیدا کردن اجرام به نسبت تلسکوپ ساده تر است
    اما در مورد اجرامی که گستردگی کمی دارند ، با اینکه دیده می شوند اما جزئیات خاصی دیده نمی شود
    مثلا m57 به صورت یک ستاره که از فوکوس خارج شده است دیده می شود یا مثلا بسیاری از کهکشان های سنبله در حد یک لکه مه آلود کوچک دیده می شوند
    اما در مجموع رصد با دوربین های دوچشمی همیشه بسیار لذت بخش است
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

5. 11 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #753
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11043
    تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

رصد

سلام من تازگی یه تلسکوپ گرفتم میخواستم بدونم بجر سیارات منظومه شمسی و اجرام فهرست مسیه چه چیزایو میتونم باهاش ببینم
    خصوصیات کاملش:
    ساختار اپتیکی بازتابی ( نیوتونی )
    قطر آینه اولیه ( شیئی ) ۱۲۷ میلیمتر
    فاصله کانونی ۱۰۰۰ میلیمتر
    نسبت کانونی f / 7.9
    چشمی ها ۴ میلیمترو ۱۲ میلیمتر و ۲۰ میلیمتر
    بزرگنمایی ها ۵۰و۸۳ و ۲۵۰ برابر
    بارلو ۳ برابر
    حداکثر بزرگنمایی با بارلو ۷۵۰ برابر
    میدان دید ۷ درجه و ۱۵ دقیقه
    (((((بیشترین قدر قابل مشاهده ۱۲٫۴)))))
    توان تفکیک ۱٫۱ ثانیه قوس
    توان گردآوری نور ۳۲۹ برابر چشم انسان
    جوینده ۵X24
    استقرار قطبی ( استوایی )
    کوتینگ آینه ها Aluminum

7. کاربر مقابل از mahdi0079 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

8. Top | #754
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482
    تشکر شده 507 بار در 64 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi0079 نمایش پست ها
    سلام من تازگی یه تلسکوپ گرفتم میخواستم بدونم بجر سیارات منظومه شمسی و اجرام فهرست مسیه چه چیزایو میتونم باهاش ببینم
    خصوصیات کاملش:
    ساختار اپتیکی بازتابی ( نیوتونی )
    قطر آینه اولیه ( شیئی ) ۱۲۷ میلیمتر
    فاصله کانونی ۱۰۰۰ میلیمتر
    نسبت کانونی f / 7.9
    چشمی ها ۴ میلیمترو ۱۲ میلیمتر و ۲۰ میلیمتر
    بزرگنمایی ها ۵۰و۸۳ و ۲۵۰ برابر
    بارلو ۳ برابر
    حداکثر بزرگنمایی با بارلو ۷۵۰ برابر
    میدان دید ۷ درجه و ۱۵ دقیقه
    (((((بیشترین قدر قابل مشاهده ۱۲٫۴)))))
    توان تفکیک ۱٫۱ ثانیه قوس
    توان گردآوری نور ۳۲۹ برابر چشم انسان
    جوینده ۵x24
    استقرار قطبی ( استوایی )
    کوتینگ آینه ها aluminum
    سلام
    بجز اجرام منظومه‌ی شمسی و فهرست مسیه، اجرام غیرستاره‌ای زیادی هست برای دیدن. مثلاً فهرست ngc و.... بطور کلی هر جرمی که توی فهرست‌ها و اطلس‌ها پیدا کردید، اگر از نظر قدر ظاهری در حد توان تلسکوپ شما باشه، قابل رصده.
    نکته بعد این‌ که گزینه‌ی بیشترین قدر قابل مشاهده، در واقع یک‌جورهایی توان اسمی تلسکوپ شماست و شرایط رصدی ایده‌‌آلی لازم هست تا عملی بشه.
    هر چه شما در شرایط رصدی مناسب‌تری (از نظر تاریکی آسمان) رصد کنید، تلسکوپ شما اجرام بیشتری و با جزئیات بهتری به تصویر خواهد کشید (البته در حد توان تلسکوپ). یعنی مثلاً اگر در شهر رصد کنید اجرام زیادی هست که تقریباً دیده نخواهد شد در حالیکه اگر خارج شهر و در جایی تاریک باشید، تعداد اجرام بیشتری خواهید دید.
    نمی‌دونم از طرز کار و عملکرد تلسکوپ‌ها چقدر اطلاعات دارید. درصورت لزوم کتاب و مقاله‌ای در این‌مورد مطالعه کنید. در‌مورد لنزها و بارلو و این‌ها خیلی درگیر بزرگنمایی‌های بالا نباشید. با 20 و 12 میلی‌متر کار رو شروع کنید و پیش ببرید بهتره.
    امضای ایشان
    شراب تلخ می خواهم که مرد افکن بود زورش/////مگر یک دم بــرآسـایـم ز دنیا و شر شـورش
    بیاور مـی که نتوان شـد ز مـکـر آسـمـان ایمن/////بـه لعب زهره‏ ی چنگی و مریخ سلحشورش

9. 6 کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #755
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2569
    تشکر شده 74 بار در 19 ارسال

درود
    دوستان چند ماهیست که یه 16 اینچ دابسون gso ( که اسمشو گذاشتم غول سیاه) خریدم و در حیات منزل با هاش رصد میکنم شاید انتظار زیادی ازش داشته باشم اما در رصد اجرامی مثل m57 یا کهکشان آندرومدا کمی ناامید شدم چون m57 را تنها به صورت یه حلقه ی کاملا مات و خاکستری رنگ و آندرومدا را به صورت یک هسته ی مات روشن به طوریکه تنها هسته مرکزی آن قابل روئت اما کل دیسک کهکشان قابل روئت نیست با توجه به این که تلسکوپ کاملا از لحاظ اپتیکی همخط شده و با چشمی های مختلف هم این کار را انجام دادم باز هم اون انتظاری که داشتم براورده نشد.
    دوستانی که تجربه ی رصد با 16 اینچی را داشتند راهنمایی کنند.
    امضای ایشان
    زندگی را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت!
    شریعتی

11. 4 کاربر مقابل از payam57 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #756
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482
    تشکر شده 507 بار در 64 ارسال

درود بر شما
    بنده تا حالا با 16 اینچ رصد نکردم. حالا که از دقت و سلامت تلسکوپ مطمئن هستید، بنظرم در محیط داخل شهر که آلودگی نوری زیاده، نباید انتظار آنچنانی داشته باشید. مثلاً همین که m 57 رو در این محیط به راحتی با جزئیات (بصورت حلقه) به‌تصویر می‌کشه، خیلی خوبه. نور مزاحم شهر باعث می‎‌شه زمینه‌ی آسمان روشن‌تر بشه و جزئیات کمتری از اجرام در تلسکوپ دیده بشود.
    از بزرگنمایی خیلی زیاد هم استفاده نکنید.

دوستانی که تجربه رصد با 16 اینچ این مدل تلسکوپ‌ها رو دارند، نظرشون رو بفرمایند.

13. کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

14. Top | #757
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط payam57 نمایش پست ها
    درود
    دوستان چند ماهیست که یه 16 اینچ دابسون gso ( که اسمشو گذاشتم غول سیاه) خریدم و در حیات منزل با هاش رصد میکنم شاید انتظار زیادی ازش داشته باشم اما در رصد اجرامی مثل m57 یا کهکشان آندرومدا کمی ناامید شدم چون m57 را تنها به صورت یه حلقه ی کاملا مات و خاکستری رنگ و آندرومدا را به صورت یک هسته ی مات روشن به طوریکه تنها هسته مرکزی آن قابل روئت اما کل دیسک کهکشان قابل روئت نیست با توجه به این که تلسکوپ کاملا از لحاظ اپتیکی همخط شده و با چشمی های مختلف هم این کار را انجام دادم باز هم اون انتظاری که داشتم براورده نشد.
    دوستانی که تجربه ی رصد با 16 اینچی را داشتند راهنمایی کنند.

1. هم خط سازی و برطرف کردن خطاهای اپتیکی در تلسکوپ های بزرگ بمراتب سختتر و حساستر از تلسکوپ های کوچکه. کوچکترین ایراد در این تلسکوپ ها بشدت روی کیفیت اپتیکی تأثیر میذاره. حتی هم خط سازی در دو زاویه مختلف لوله نتایج مختلف میتونن داشته باشن. مثلاً ممکنه تلسکوپ رو وقتی لولش افقیه هم خط کنین ولی بعد اگه همونطور که لیزر هم خط کننده روشن هست لولش رو بسمت بالا ببرید از هم خطی خارج بشه! این بخاطر وزن زیاد لوله هست که باعث میشه لوله یکم خم بشه.

2. یک تست اپتیکی از نحوه فوکوس شدن اجرام پرنور انجام بدید ببینید به چه شکل فوکوس میشه. آیا تصویر مات قبل از فوکوس بطور یکنواخت جمع شده و فوکوس میشه؟ آینه سنگین این تلسکوپ ها براحتی در اثر وزن خود آینه خم میشه و خطا ایجاد میکنه بنابراین نحوه بسته شدن و میزان سفتی و شلی پیچ ها خیلی روی تصویر تأثیرگذاره.

3. آیا تلسکوپتون هم‌دما شده بود؟ یه غول 16 اینچی مطمئناً زمان زیادی برای هم‌دما شدن نیاز داره.

4. 16 اینچی ها معمولاً لوله باز هستن. آیا محل رصد با نورهای مصنوعی گوشه و کنار روشن شده بود؟ در این صورت باید دور لوله رو با یک لفاف مشکی رنگ که تا جای ممکن جلوی عبور نور رو میگیره بپوشونید. این عامل بشدت روی کنتراست تصویر تأثیر میذاره.

5. آیا با چراغ قوه نور سفید چشمی‌هاتون رو چک کردید؟ بیشتر مواقع بدون اینکه متوجه بشید لایه ای از بخار آب که از کره چشمتون ناشی میشه روی سطح چشمی میشینه و بشدت تصویر رو تار میکنه.

6. این یکی شاید یکم خنده دار باشه اما برای خودم پیش اومده! احیاناً درپوش پارچه ای سر لوله تلسکوپ رو یادتون نرفته که بردارین؟ 16 اینچی اونقدر قوی هست که با درپوش پارچه ای بسته باز هم تصاویر رو بخوبی نشون میده!!! البته مطمئناً بعد از کمی کلنجار رفتن با تلسکوپ که چرا تصویرش تار شده آدم متوجه اشتباه خودش میشه اما خب تو تاریکی که دیگه چشم چشمو نمیبینه هر اتفاقی ممکنه بیافته.

7. به آینه ثانویه که دست نزدید؟ که اگه دست زده باشید که دیگه یا حسینه اوضاع.

----------------------------------------------
    پانویس:
    تمامی موارد از جمله تجربیات بنده بوده علی الخصوص دو مورد آخر که دیگه در حد شاهکارهای هنری بنده ست.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #758
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10957
    تشکر شده 173 بار در 38 ارسال

ببخشید دوستان،
    من امشب حوالی ساعت 7 و 6،7 دقیقه خیلی اتفاقی از حیاط خونمون به آسمون نگاه کردم و یه شیی با حدود قدر 0.5 تا 1 دیدم که از غرب به شرق در مثلث تابستانی در حال حرکت بود و از زیر صورت فلکی شلیاق عبور کرد و رفت.سرعت و نورش شبیه هواپیما به نظر نمی رسید و چون استاری نایت نداشتم تو استلاریوم چک کردم اما ماهواره ای ندیدم.
    میشه لطفا شما هم تو استاری نایت چک کنید که ماهواره بوده یا من اشتباه کردم و هواپیما بوده؟
    امضای ایشان
    از آسمان نهراس و پرواز را باور داشته باش،
    آنگاه این زمین است که به تو دو بال هدیه می دهد

17. 4 کاربر مقابل از dark galaxy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #759
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2569
    تشکر شده 74 بار در 19 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    1. هم خط سازی و برطرف کردن خطاهای اپتیکی در تلسکوپ های بزرگ بمراتب سختتر و حساستر از تلسکوپ های کوچکه. کوچکترین ایراد در این تلسکوپ ها بشدت روی کیفیت اپتیکی تأثیر میذاره. حتی هم خط سازی در دو زاویه مختلف لوله نتایج مختلف میتونن داشته باشن. مثلاً ممکنه تلسکوپ رو وقتی لولش افقیه هم خط کنین ولی بعد اگه همونطور که لیزر هم خط کننده روشن هست لولش رو بسمت بالا ببرید از هم خطی خارج بشه! این بخاطر وزن زیاد لوله هست که باعث میشه لوله یکم خم بشه.

2. یک تست اپتیکی از نحوه فوکوس شدن اجرام پرنور انجام بدید ببینید به چه شکل فوکوس میشه. آیا تصویر مات قبل از فوکوس بطور یکنواخت جمع شده و فوکوس میشه؟ آینه سنگین این تلسکوپ ها براحتی در اثر وزن خود آینه خم میشه و خطا ایجاد میکنه بنابراین نحوه بسته شدن و میزان سفتی و شلی پیچ ها خیلی روی تصویر تأثیرگذاره.

3. آیا تلسکوپتون هم‌دما شده بود؟ یه غول 16 اینچی مطمئناً زمان زیادی برای هم‌دما شدن نیاز داره.

4. 16 اینچی ها معمولاً لوله باز هستن. آیا محل رصد با نورهای مصنوعی گوشه و کنار روشن شده بود؟ در این صورت باید دور لوله رو با یک لفاف مشکی رنگ که تا جای ممکن جلوی عبور نور رو میگیره بپوشونید. این عامل بشدت روی کنتراست تصویر تأثیر میذاره.

5. آیا با چراغ قوه نور سفید چشمی‌هاتون رو چک کردید؟ بیشتر مواقع بدون اینکه متوجه بشید لایه ای از بخار آب که از کره چشمتون ناشی میشه روی سطح چشمی میشینه و بشدت تصویر رو تار میکنه.

6. این یکی شاید یکم خنده دار باشه اما برای خودم پیش اومده! احیاناً درپوش پارچه ای سر لوله تلسکوپ رو یادتون نرفته که بردارین؟ 16 اینچی اونقدر قوی هست که با درپوش پارچه ای بسته باز هم تصاویر رو بخوبی نشون میده!!! البته مطمئناً بعد از کمی کلنجار رفتن با تلسکوپ که چرا تصویرش تار شده آدم متوجه اشتباه خودش میشه اما خب تو تاریکی که دیگه چشم چشمو نمیبینه هر اتفاقی ممکنه بیافته.

7. به آینه ثانویه که دست نزدید؟ که اگه دست زده باشید که دیگه یا حسینه اوضاع.

----------------------------------------------
    پانویس:
    تمامی موارد از جمله تجربیات بنده بوده علی الخصوص دو مورد آخر که دیگه در حد شاهکارهای هنری بنده ست.
    درود
    مواردی راکه شما یادآور شدید بارها کنترل کردم اما فکر میکنم محتمل ترین دلیل این موضوع باید آلودگی نوری که باعث کاهش کنتراست زمینه آسمان میشه, باشه. خوب من در خصوص آندرومدا انتظار بیشتر از انچه میبینم داشتم اما شاید نیاز به یک آسمان تاریکتر باشه. باز هم از دوستانی که در این زمینه تجربه ی بیشتری دارند امداد می طلبیم؟ سعی میکنم گزارش رصد ابر شکارچی (سحابی جبار ) را پس از رصد با این غول دوست داشتنی! در هفته ی آینده به آگاهی دوستان برسانم.
    امضای ایشان
    زندگی را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت!
    شریعتی

19. 2 کاربر مقابل از payam57 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #760
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

پرسش و پاسخ رصدی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط payam57 نمایش پست ها
    درود
    مواردی راکه شما یادآور شدید بارها کنترل کردم اما فکر میکنم محتمل ترین دلیل این موضوع باید آلودگی نوری که باعث کاهش کنتراست زمینه آسمان میشه, باشه. خوب من در خصوص آندرومدا انتظار بیشتر از انچه میبینم داشتم اما شاید نیاز به یک آسمان تاریکتر باشه. باز هم از دوستانی که در این زمینه تجربه ی بیشتری دارند امداد می طلبیم؟ سعی میکنم گزارش رصد ابر شکارچی (سحابی جبار ) را پس از رصد با این غول دوست داشتنی! در هفته ی آینده به آگاهی دوستان برسانم.
    با بزرگتر شدن دهانه تلسکوپ میزان تشدید نور جرم بمراتب بیشتر از میزان تشدید نور زمینه آسمان خواهد بود. بنابراین این نمیتونه بخاطر آلودگی نوری باشه. اگر هم بخاطر آلودگی نوری باشه پس دیگه مشکل از 16 اینچی شما نیست و مسلماً تلسکوپ های کوچکتر در اون آسمون تصاویر بدتری خواهند داشت. برای اینکه این قضیه رو تست کنید لازم نیست تلسکوپ دیگه ای تهیه کنید. نیمی از دهانه تلسکوپتون رو بپوشونید. این مثل این میمونه که شما دهانه تلسکوپتون کوچکتره. حالا اگه بداخل تلسکوپتون نگاه کنید مسلماً تصویری کم نورتر خواهید داشت و بایستی میزان افت نور جرم بیشتر از میزان افت نور زمینه آسمان باشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

21. کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 76 از 82 نخستنخست ... 2666727374757677787980 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع