صفحه 9 از 12 نخستنخست ... 56789101112 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 112

موضوع: حيات فرازميني هوشمند

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    39
    تشکر شده 1,121 بار در 109 ارسال

Exclamation حيات فرازميني هوشمند

چند وقت پيش يكي از دوستانم ازم خواست يكبار ديگه ششمين سمفوني بتهوون رو گوش بدم.بهم گفت:فوق العادست و يكي از عميق ترين و زيباترين اثاريه كه تا حالا گوش دادم.گفتم:نظر اكثر منتقد هايي روكه نظراتشون رو خوندم اين بوده كه سمفوني شش بتهوون با تمام عظمتش در مقابل پنجمين سمفوني و هفتمين سمفونيش خيلي حرفي براي گفتن نداره.دوستم جواب جالبي به من داد.گفت:
    "دو نوع نقد داريم،يك نقد تكنيكي و يك نقد هنري.مسلما يك منتقد موسيقي در مورد قوانين ساخت و تكنيك اهنگسازي خيلي از ما شايسته تره و بايد حرفش رو سند دونست اما در مورد نقد هنري ما هيچ فرقي با كسي كه عمرش رو رو موسيقي گذاشته نداريم.ما ازاديم بگيم خوشمون اومد يا بدمون اومد"
    صحت و سقم نظر دوستم در مورد هنر بماند اما به نظرم در مورد علم مدرن اين حرف صحت داره.خيلي جا ها دانشمندان صرفا يك نتيجه گيري منطقي انجام ميدن و از اونجايي كه ما هم اينكارو ميتونيم انجام بديم اين اجازه رو داريم كه نظرشون رو بيشتر بررسي كنيم و راحت نپذيريم.
    (عذر ميخوام بابت مقدمه ي طولاني بي ربط به نجوم)

امروز همه جا صحبت از حيات فرا زميني هوشمنده.عده اي واقعا نگران اين هستند كه موجودات بيگانه ي پيشرفته اي به ما حمله كنند و نسل انسان رو منقرض كنند.هزينه اي كه اختصاص داده شده تا وويجر 1 و 2 ديسك هاي طلايي همراه خودشون داشته باشند كه اطلاعات ما رو به موجودات هوشمند فضا برسونن.فيلم هاي خيلي زيادي در مورد جنگ ما با ساكنان فضا ساخته شده و...

اما با اين وجود به نظرم ما اين حق رو داريم كه به اين راحتي ها اين رو نپذيريم.در پست بعد دليلم رو ارائه ميدم.
    (هدفم از ايجاد اين تاپيك اينه كه سعي كنيم به يك نتيجه در مورد حيات هوشمند برسيم.مهم نيست اين نتيجه چيه.ميتونيم نظراتمون رو بگيم يا داده ي معتبري به اطلاعات پايمون اضافه كنيم كه نتيجه گيري ما رو كمك كنه)
    ویرایش توسط Esmaeilpour : 07-26-2012 در ساعت 09:48 AM
    امضای ایشان
    بکش ای دل چراغت را که خورشیدست در سرسو/بهل یعقوب پیراهن عزیز مصر رویت شد

2. Top | #81
    NARUTO

آیا زمین دردانه جهان عظیمی است که در آن زندگی می‌کنیم؟ یا جهان پهناور ما با چنان عرض و طولی که در تصور نمی‌اید، تنها در سیاره فیروزه‌ای ماست که شرایط زیستن را پنهان کرده است؟ یا در سراسر دشت بی‌پیان ستاره‌ها واحه دیگری برای زیستن یافت نمی‌شود؟ یا ما تنها هوشمندان و جانداران عرصه بی‌پیان گیتی هستیم؟

در طول تاریخ تنها دانشمندان نبوده‌اند که سعی می‌کرده‌اند به این پرسش‌ها پاسخ دهند. فلاسفه و متفکران هر بار که به انسان و جهان او اندیشیده‌اند با این سوال روبه‌رو شده‌اند. یا سیاره ما تنها مهد حیات در جهان و انسان تنها موجود هوشمند کائنات است؟ رساله‌های فلسفی و عرفانی فراوانی در این باب نوشته شده است، اما سوال هنوز باقی است، اما اینک در آخرین دهه قرن ۱۴ خورشیدی، انسان به جایگاهی رسیده که این بار با ابزار علم به تلاش برای پاسخ به این پرسش برآمده است.

در چند دهه اخیر برای پاسخ دادن به این پرسش گام‌های متعددی برداشته شده و البته راه‌های متفاوتی پیموده شده است. یک راه برای پیدا کردن نشانه‌های زندگی، جستجوی خانه به خانه است. این‌که به گوشه و کنار جهان سر بزنیم و خود یا ابزارهای دقیقمان را به آنجا بفرستیم تا آزمایش‌های دقیقی را به انجام برسانند و نتیجه را برای ما ارسال کنند. شاید بتوانیم به این طریق ردی و نشانه‌ای از حیات پیدا کنیم. این راه شاید یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای جستجوی حیات باشد، اما متاسفانه چندان امکان‌پذیر نیست و علت آن هم پهناوری جهان ماست.
    ما تاکنون، سفاین و کاوشگرهای فراوانی به ماه، مریخ، زهره، اقمار مشتری و زحل اعزام کرده‌ایم اینک کاوشگری در راه رسیدن به سیاره کوتوله پلوتو است و پیشقراول کاروان فضایی بشر پس از قریب به ۲۵ سال سفر تازه به ۱۸ میلیارد کیلومتری خورشید رسیده است. جایی که هنوز قلمرو خورشید ما به شمار می‌رود. اگر این سفینه بخواهد به نزدیك‌ترین ستاره همسایه ما که تنها در فاصله ۴ سال نوری از ما فاصله دارد، برسد با سرعتی که دارد باید چند هزار سال دیگر در راه باشد. حال در نظر بگیرید وسعت جهانی که در آن زندگی می‌کنیم. قطر کهکشان ما حدود ۱۰۰ هزار سال نوری است و این کهکشان در بردارنده بیش از ۲۰۰ میلیارد ستاره است. این کهکشان یکی از میلیاردها کهکشان شناخته شده جهان است و برای بررسی از نزدیک همه نقاط جهان شاید به زمانی بیش از سن کل جهان و هزینه‌ای بیشتر از تمام امکانات مالی بالقوه سیاره زمین نیاز است.

... جستجو برای یک همدم فضایی

به یاد داشته باشید که جستجو در منظومه شمسی خود ما هنوز کامل نشده است. راستش را بخواهید ما هنوز زمین خودمان را هم کامل جستجو نکرده‌ایم. هنوز مریخ ممکن است نوعی حیات ابتدایی نامکشوف در دل خود داشته باشد یا اروپا، قمر شگفت‌انگیز مشتری یا انسلادوس در مداری به دور زحل شاید ما را به دیدار حیاتی متفاوت در منظومه خودمان راهنمایی کند.

یکی از راه‌های دیگر این است، به جای این که مستقیما به دنبال حیات بگردیم به دنبال ظروفی بگردیم که در آنها حیات ـ حداقل به شکلی که ما می‌شناسیم ـ بتواند رشد کند. می‌دانیم روی زمین حیات وجود دارد پس اگر جای دیگری در کیهان باشد که به سیاره ما شبیه باشد احتمال وجود حیات در آن وجود دارد، البته این به معنی آن نخواهد بود، اگر چنین سیاره‌ای را یافتیم وجود حیات در آن قطعی است، اما شانس بیشتری نسبت به نقاط دیگر کیهان دارد.

اما زمین در منظومه شمسی چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که می‌توانیم آن ویژگی‌ها را در دوردست‌ها نیز مورد بررسی قرار دهیم؟ زمین سیاره‌ای زنده است، روی آن آب مایع وجود دارد که شاید یکی از الزام‌ها یا حداقل تقویت‌کننده‌های اساسی شانس وجود حیات باشد. چرخه‌های آب و هوایی روی آن فعال هستند و این به خاطر وجود جو مناسب این سیاره است. جوی که نه آنچنان غلیظ است که فشار خردکننده‌اش و اثر گلخانه‌ی‌اش جهنمی مانند سطح سیاره زهره را ایجاد کند و نه آنچنان ضعیف و رقیق مانند مریخ امروز، ماه یا عطارد که هر موجود زنده‌ای در مقابل تابش‌های کیهانی و شرایط اقلیمی آن تاب مقاومت را از دست بدهد.

یکی از دلایلی که زمین توانسته جو متعادلی داشته باشد و در عین حال از وجود آب روی خود حمایت کند به دلیل فاصله‌ای است که از ستاره مادرش دارد. اگر زمین اندکی از آنچه هست به خورشید نزدیك‌تر می‌بود دمای آن به حدی افزایش پیدا می‌کرد که گازهای تشکیل‌دهنده جو آن فرار می‌کردند و دمای سطح سیاره افزایش می‌یافت و آب مایع نمی‌توانست روی آن باقی بماند و شرایطی مانند سیاره عطارد برای آن ایجاد می‌شد. از سوی دیگر اگر زمین دورتر از مکان کنونی‌اش به دور خورشید بود، انرژی دریافتی از خورشید توسط این سیاره کاهش می‌یافت و منابع آبی در صورت وجود یخ می‌زدند و سرمای بیش از حد امکان شکل‌گیری حیات را به زمین نمی‌داد. به همین دلیل زمین دقیقا در جای درستی قرار گرفته است. منطقه‌ای که اخترشناسان به آن کمربند حیات ستاره‌ای می‌گویند. این کمربند به منطقه‌ای در اطراف یک ستاره گفته می‌شود که دما در آن به گونه‌ای است که سیاره می‌تواند جو خود را حفظ کند، آب مایع را بر سطح خود نگاه دارد و از وجود حیات، به شکلی که امروزه می‌شناسیم محافظت کند.

تکرار این نکته مفید است که قرار گرفتن یک سیاره در کمربند حیات نه شرط لازم برای شکل‌گیری حیات است و نه شرط کافی. زهره در لبه همین کمربند حیات قرار دارد ولی به دلیل وجود گازهای گلخانه‌ای و جو غلیظش تنوره‌ای گرم و سوزان با باران‌های اسیدی را پدید آورده که تکامل حیات حتی برای جان سخت‌ترین گونه‌ها نیز دشوار است. از سوی دیگر قمر اروپا که این روزها از آن به یکی از شانس‌های وجود حیات در منظومه شمسی و در اعماق اقیانوس‌های یخ‌زده‌اش نام می‌برند، بسیار دورتر از این ناحیه و در اطراف سیاره مشتری است.
    حضور یک سیاره در این کمربند، فقط شانس وجود حیات و امکان پیدایش آن را افزایش می‌دهد. ضمن این که وقتی به سراغ سیاره‌های بسیار دور دست می‌رویم شاید نتوانیم جزئیات سطح و جو آنها را بررسی کنیم، اما می‌توانیم ببینیم کهیا در چنین فضایی قرار دارند و می‌توانند نامزد مناسبی برای یک سیاره زیست‌پذیر باشند یا نه؟ و این کاری است که فضاپیمای کپلر انجام داد و در هفته گذشته موفق شد یکی از روزهای تاریخی دانش سیاره‌شناسی و علوم فضایی را به نام خود ثبت کند. فضاپیمای کپلر یک تلسکوپ فضایی با میدان دید باز است که به طور منظم از ۱۵۰ هزار ستاره موجود در میدان دیدش (که در طول ماموریت ثابت باقی می‌ماند)‌ نورسنجی می‌کند. اگر اینقدر خوش‌شانس باشیم که در اطراف این ستاره‌ها سیاره‌ای در حال گردش باشد و مدارش بر خط دید ما منطبق باشد آن گاه هر بار که سیاره از مقابل ستاره مادرش عبور می‌کند افتی در میزان تابش آن ایجاد می‌شود. به این ترتیب می‌توان با بررسی منحنی نوری ستاره‌ها متوجه حضور یک سیاره در اطراف آن شد و مشخصاتی از آن را به دست آورد.

... پله پله تا کشف حیات در سیاره‌ای دیگر

کپلر تاکنون تعداد بسیار زیادی از سیارات فراخورشیدی را با این روش پیدا کرده است، اما آنچه اتفاق هفته گذشته را متمایز می‌کرد تشخیص نوع خاصی از سیاره‌ها بود. در ماه فوریه کپلر ۵۴ جرم را تفکیک کرد که احتمال می‌رفت سیارات فراخورشیدی باشند که در کمربند حیات ستاره مادرشان قرار دارد، اما برای تایید این حدس‌ها دانشمندان باید منتظر تکرار تناوب سیاره‌ها و گذر مجددشان از مقابل ستاره خود می‌ماندند. سرانجام هفته گذشته دانشمندان اعلام کردند موفق شدند تایید لازم برای اولین عضو این فهرست را به دست آورند. سیاره‌ای که کپلر۲۲ب نامیده شده است در فاصله ۶۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد. ستاره‌ای که این سیاره به دور آن می‌گردد تقریبا مشابه ستاره ما خورشید است. بررسی‌ها نشان داد این سیاره هر ۲۹۰ روز یک بار به دور ستاره مادرش می‌چرخد و محاسبه مدار آن مشخص کرد که این سیاره درون منطقه کمربند حیات ستاره قرار دارد. این اولین باری است که وجود سیاره‌ای در کمربند حیات یک ستاره تایید می‌شود، اما هنوز گام‌های زیاد دیگری باید برداشته شود. هنوز خیلی زود است که نام این سیاره را همزاد یا مشابه زمین بگذاریم و خود را آماده دیدن موجودات فضایی هوشمند دیگری کنیم. شعاع این سیاره حدودا دو و نیم برابر شعاع زمین است و بررسی‌های فعلی هنوز مشخص نکرده‌اند که یا کپلر۲۲ب، سیاره‌ای سنگی مانند زمین است یا سیاره‌ای گازی مانند مشتری است. هنوز تا تایید این‌که این سیاره که ابعاد یک ابَر زمین را دارد زمین مانند است یا نه فاصله داریم، ولی نکته مهم این است که کمتر از ۲ دهه پس از کشف نخستین سیاره فراخورشیدی می‌گذرد و حالا سیاره‌ای در کمربند حیات یک ستاره دیگر کشف شده است.

کشف این سیارات البته فقط ما را گامی به پیدا کردن حیات نزدیک می‌کند. برای دانشمندان علاوه بر آن سوال اصلی درباره حیات این نکته بسیار مهم است که به درک کاملی از تحول سیارات و چگونگی آغاز و پیانشان دست پیدا کنند. این بررسی به آنها کمک می‌کند تا نسبت به فرایند تحول زمین و منظومه شمسی خود ما نیز درک بهتری پیدا کنند.

داستان سیاره‌های فراخورشیدی هر روز، به فصل‌های هیجان‌انگیزتری می‌رسد و پله‌پله انسان را برای روزی آماده می‌کند که با سیاره‌ای که میزبان گونه دیگری از حیات است مواجه شویم. کسی چه می‌داند شاید پیش از آن که نسل انسان منقرض شود این شانس را پیدا کنیم که بتوانیم موجودات هوشمند دیگری را در گوشه‌ای دیگر از جهان شناسایی کنیم. چنان روزی نه‌تنها مهم‌ترین روز تاریخ بشر که شاید مهم‌ترین روز در تاریخ تمدن نو یافته نیز خواهد بود.

منبع: گامی بلند به سوی حیات فرازمینی استخراج اطلاعات از : http://www.spacescience.ir/ShowPost.aspx?Post=0000185

3. 10 کاربر مقابل از NARUTO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #82
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط نجمه نمایش پست ها
    با تشکر فراوان از علاقه ای که به این بحثی که مطرح کردم نشون دادین
    حالا که کسی جوابی نمیده خودم شروع می کنم
    من فکر می کنم این راهی که ما در پیش گرفتیم به هیچ جا نمی رسه یه مطالبی در فصل آخر کتاب نجوم دینامیکی نوشته شده که توصیه می کنم حتما بخونین اونجا نوشته شده که اگه ما پیامی را برای موجوداتی هوشمند از طریق امواج الکترومغناطیسی بفرستیم و برای مثال اون تمدن 10000 سال نوری با ما فاصله داشته باشه خوب پس پیام ما 10000 سال بعد به اونها میرسه و اون ها پاسخ می دهند و پاسخ آن ها هم 20000 سال بعد به ما خواهد رسید و امکان داره که در زمان دریافت پاسخ انسانی وجود نداشته باشه که اون پاسخ را دریافت کنه پس به نظر من این اصلا راه عاقلانه ای نیست
    بر فرض مثال که ما اکنون در پروژه SETI پیامی را دریافت کردیم با این حال باز هم نمیتونیم از وجود آنها مطمئن باشیم چون ممکنه اون تمدن تا حالا که ما داریم این پیام را می خوانیم از بین رفته باشه پس به نظر من این راه یه کم عجیبه!
    من فکر میکنم که اگه قرار باشه موجودات هوشمن با هم ارتباطی داشته باشند باید از مخروط فضا زمان یا به نوعی کرم چاله ها و سیاه چاله ها استفاده کنند
    البته این نظر منه
    حالا چرا شما انقدر فاصله رو زیاد در نظر گرفتین که به همچین جوابی برسین؟ ستاره های خیلی نزدیکتری هم وجود داره (همسایگان خورشید) که رفت و برگشت پیام به اونها کمتر از طول عمر انسان زمان میبره. فاصلشون به سال نوری یک تا دو رقمیه.

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    با قسمت اول بحثتون موافق هستم. ارتباط بر قرار کردن دو طرفه با موجودات فضایی هوشمند، کاری تقریبا نا ممکن است. تنها اتفاقی که میتونه بیفته اینه که یا ما اثراتی از اونها در نقاط دیگر عالم را پیدا کنیم و یا اونها پیدا کنند ولی ارتباط دو طرفه ممکن نیست. ایده طرح ستی هم ارتباط برقرار کردن نیست بلکه فقط به دنبال امواجی از اونها میگرده که البته خیلی بعیده به نتیجه برسه

اما درباره کرم چاله ها: کرم چاله ها مباحثی در حد تئوری هستند ولی در واقعیت اصلا امکان نداره ما با هر گونه تکنولوژی بتونیم چنین چیزی ایجاد کنیم و تازه اگر هم ایجاد بشه جایی خوندم که عملا نمیشه ازش استفاده کرد. بنابراین ارتباط بر قرار کردن از این راه هم عملا ممکن نیست.

تنها راهی که باقی میمونه سفر کردن به سایر ستاره ها است. شاید بتونیم سفینه هایی بسازیم که با سرعت نزدیک نور حرکت کنند و به سایر ستارگان سفر کنند. البته شاید این سفری بسیار طولانی باشه و حتی برای ستاره های نزدیک چندین نسل طول بکشه تا به مقصد برسند.
    ولی آقای اکبرنیا طرح ستی هر لحظه ممکنه خبرساز بشه و به نظر من اصلاً هم بعید نیست که پیامی فرازمینی دریافت بشه. از طرف دیگه در وهله اول طرح ستی بدنبال اثبات کردن وجود حیات هوشمند فرازمینیه اما این دلیل نمیشه قصدی برای برقراری ارتباط وجود نداشته باشه. تصور کنین که همین امروز پیامی فرازمینی دریافت بشه. مطمئن باشین چنان جنجال علمی بپا میشه که دوباره حال و هوای سفر به ماه زنده میشه و بعد از مدت کوتاهی اولین سفینه بین ستاره ای برای سفر به اون ستاره پرتاب میشه. فاصله ش هم اصلاً مهم نیست. مهم اینه که سفینه ما به اونها برسه. در این مدت هرچند طولانی ارتباط بشکل رادیویی میتونه باقی بمونه. اگه تا به امروز هیچ پیامی دریافت نشده دلیل بر غیرممکن بودن اون نیست چه بسا همین آنتن تلویزیون خونه رو هم اگه فقط کمی بچرخونید هیچ سیگنالی دریافت نکنید هر چند که این فاصله در مقایسه با فاصله های فضایی اصلاً قابل مثال زدن نیست.

در مورد سفرهای فضایی و حتی ارتباطات فضایی دوطرفه راه هایی بسیار سریعتر از سفر با سرعت نور و هچنین عملی تر از کرم چاله ها وجود داره. من احساس میکنم که همه ناتوانی های انسان توسط پدیده فیزیکی عجیبی بنام «درهمتنیدگی کوانتومی» قابل دستیابی باشه. هم ارتباط آنی و بدون وقفه زمانی با موجودات فضایی و هم سفر آنی (انتقال بعد!). بنظر من سفر فضایی با فیزیک امروزی امکان پذیر نیست وگرنه خیلی وقت پیش مسافران فضایی که از لحاظ زمان تکامل از ما قدیمیتر و پیشرفته ترن به سیاره ما میاومدن. ولی از بین این همه ستاره حتی یک سفینه سرگردان هم به زمین نیومده. این فقط سه تا جواب میتونه داشته باشه:
    1-ما تنها و استثناییم (حداقل تا فاصله ای بسیار زیاد)
    2-ما از لحاظ زمانی از تمام همسایگان قابل دستیابی خودمون قدیمیتر و پیشرفته تریم (مثلاً اونها هنوز به تکنولوژی مدرن دسترسی پیدا نکردن)
    3-ما به علم فیزیک جدیدی احتیاج داریم

در مورد گزینه 3 این توضیح رو میدم که به نظر من وسیله سفر موجودات فضایی به زمین رو ما باید بسازیم! شاید بپرسین یعنی چی؟ خب همون قضیه درهمتنیدگی کوانتومی و ماشین انتقال بعد رو در نظر بگیرین. من احساس میکنم چنین ماشینی مثل یک دروازه کهکشانی میمونه. یعنی اگه روزی ساخته بشه از طریق اون میتونیم به هر جایی از کائنات که نسخه ی دیگری از این ماشین وجود داره سفر کنیم. مثل دو تا درب که درب اولش رو ما باید بسازیم و درب دومش رو موجودات فرازمینی. میدونم زیاد تخیلی شده ولی من به این موضوع یه جورایی اعتقاد دارم. (فرضیه خودمه)
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #83
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4853
    تشکر شده 311 بار در 45 ارسال

با تشکر از شما محسن عزیز
    ببخشید ممکنه راجع به درهمتنیدگی کوانتومی بیشتر توضیح بدین چون من این کلام را چند بار دیگه هم در فروم هاتون خوندم
    و منظورتون چیه که فرضیه خودتونه؟ یعنی کلا فرضیه خودتونه یا استفاده ازش در این مورد خاص فرضیه خودته؟
    امضای ایشان
    جهان پر از پلیدیست
    نه به خاطر وجود انسان های بد
    بلکه به خاطر سکوت انسان های خوب

7. 6 کاربر مقابل از نجمه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #84
    NARUTO

سلام به دوستداران نجوم
    وقتی حرف موجودات فضایی پیش میاد ما نباید زود برویم به سمت اون چیزی که در فیلمهای تخیلی دیدیم زیرا DNA موجودات فضایی معلوم نیست چی هست اول باید در مورد موجودیت یوفو به چه صورتی هست بحث بشه بعد در مورد ارتباط با آنها زیرا ما یک چهارتا فیلم فضایی دیدیم و تمام موجودات فضایی رو همانند اشکال موجود در فیلمهای تخیلی در ذهنمون پرورش میدیم بنابراین هر چی رو که به خیال خودمان دیدیم یا در بارش فکر میکنیم از نظر ابعاد و شکل مثل همان است که در فیلمهای مختلف تخیلی دیدم و این یعنی کند شدن ذهن انسان برای تخیل سازی یا شبیه سازی متفاوت و نوین برای تصور کردن موجودات فضایی

9. 5 کاربر مقابل از NARUTO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #85
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط نجمه نمایش پست ها
    با تشکر از شما محسن عزیز
    ببخشید ممکنه راجع به درهمتنیدگی کوانتومی بیشتر توضیح بدین چون من این کلام را چند بار دیگه هم در فروم هاتون خوندم
    و منظورتون چیه که فرضیه خودتونه؟ یعنی کلا فرضیه خودتونه یا استفاده ازش در این مورد خاص فرضیه خودته؟
    «در هم تنیدگی کوانتومی» (Quantum Entanglement) یک پدیده فیزیکی عجیبه که فعلاً تمام دانشمندان از توصیف دقیق اون عاجز موندن. بهرحال امیدوارم زودتر اسرارش کشف بشه. برای اطلاعات بیشتر در مورد این پدیده میتونین قسمت پنجم از فصل هفتم مجموعه زیبای The Universe رو ببینین با این عنوان «Microscopic Universe». اون قضیه فرضیه هم که گفتم منظورم اون درب ها بود نه کل چیزهایی که گفتم.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #86
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط C&P نمایش پست ها
    امروز همه جا صحبت از حيات فرا زميني هوشمنده.عده اي واقعا نگران اين هستند كه موجودات بيگانه ي پيشرفته اي به ما حمله كنند و نسل انسان رو منقرض كنند.هزينه اي كه اختصاص داده شده تا وويجر 1 و 2 ديسك هاي طلايي همراه خودشون داشته باشند كه اطلاعات ما رو به موجودات هوشمند فضا برسونن.فيلم هاي خيلي زيادي در مورد جنگ ما با ساكنان فضا ساخته شده و...

من نديدم كسي در فاروم ما راجع به اين ديسك هاي طلايي چيزي نوشته باشه...

در حاليكه به نظرم موضوع جالبيه/ مخصوصا وقتي متوجه شدم كاوشگرها ي فضايي اصولا يك چنين قطعات هاي تكي رو همراه خودشون به فضا ميبرن و دانشمندان اميدوارن كه چنين ابزاري در برقراري ارتباط با موجودات احتمالي فضايي به كار بيان!

براي همين راجع به اين ديسك ها سرچ كردم و نتيجه رو با موافقت آقاي سي اند پي در اينجا با شما شر ميكنم

علاوه بر ابزارهای پژوهشی و اندازه‌گیری، هر دو کاوشگر وويجر با خود لوحی از جنس طلا حمل می‌کنند. در این صفحات مدور فلزی دیجیتالی، مطالب زیر ثبت شده‌است:

فرازهایی از تمدن انسان به زبان ریاضی

تصویری از دو انسان (زن و مرد) با دستان افراشته به نشانه دوستی

نشانی جایگاه زمین در منظومه شمسی و کهکشان راه شیری

اندیشه قرار دادن پیام‌هایی برای موجودات هوشمند فرازمینی نخستین بار توسط «اریک بورگس» مطرح شد. سپس کارل ساگان، ستاره‌شناس و اخترشیمیدان مشهور آمریکایی و از پیشگامان روش‌های برقراری ارتباط با موجودات هوشمند فرازمینی، از این ایده به شدت استقبال کرد. سرانجام ناسا با این طرح موافقت کرد و سه هفته به وی فرصت داد تا پلاکی را طراحی کند. ساگان با همکاری فرانک دریک پلاک را طراحی کردند؛ البته طراحی هنری این پلاک را همسر کارل ساگان - لیندا سالزمن- انجام داد!

در صفحه‌ای ۱۲ اینچی مسی با روکش طلا چکیده‌ای از فرهنگ و آثاری از زندگی گونه‌های مختلف در زمین قرار داده شده‌است:

۱۱۵ قطعه عکس آنالوگ

اصواتی از زمین

صدای رعد و برق

صدای گریه یک شیرخوار

صدای یک نهنگ وال

صدای برخورد امواج به ساحل

صدای قلب و گام برداشتن انسان

و چند صدای دیگر

موسیقی‌های منتخب از فرهنگ‌ها و نواحی مختلف (۹۰ دقیقه): قطعات مختلفی از باخ و بتهوون تا لویی آرمسترانگ و چاک بری در دیسک گنجانده شده‌اند. موسیقی‌ها متعلق به فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف هستند: چین، ژاپن، آذربایجان، اندونزی، مکزیک، پرو، بلغارستان، سنگال و ... سلام و خوشامدگویی به ۵۵ زبان: این خوشامدگویی‌ها با زبان اکدی که در میان‌رودان ۶ هزار سال پیش صحبت می‌شد آغاز می‌شود و با یکی از زبان‌های محلی چینی به نام وو پایان می‌یاید.

یکی از این اصوات صدایی فارسی است از یکی از سخنان سعدی شیراز با این مضمون :

درود بر ساکنین ماوراء آسمان‌ها، بنی‌آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند. چو عضوی به‌درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار

دانلود صدا

دانشمندان امیدوارند وویجرها در طول سفر طولانیشان در فضای بیکران، با یک تمدن فرازمینی هوشمند برخورد داشته باشند. در این صورت، لوح مذبور شاید راهنمایی باشد برای همسایگان دوردست ما تا راه خانه ما «زمین» را پیدا کرده به ملاقاتمان بیایند.

اين بخشي از مقاله ايست كه آقاي سید کمال الدین میرطاووسی نوشتن
    امضای ایشان
    ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

13. 13 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #87
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    39
    تشکر شده 1,121 بار در 109 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Sunrise نمایش پست ها
    من نديدم كسي در فاروم ما راجع به اين ديسك هاي طلايي چيزي نوشته باشه...

در حاليكه به نظرم موضوع جالبيه/ مخصوصا وقتي متوجه شدم كاوشگرها ي فضايي اصولا يك چنين قطعات هاي تكي رو همراه خودشون به فضا ميبرن و دانشمندان اميدوارن كه چنين ابزاري در برقراري ارتباط با موجودات احتمالي فضايي به كار بيان!

براي همين راجع به اين ديسك ها سرچ كردم و نتيجه رو با موافقت آقاي سي اند پي در اينجا با شما شر ميكنم

علاوه بر ابزارهای پژوهشی و اندازه‌گیری، هر دو کاوشگر وويجر با خود لوحی از جنس طلا حمل می‌کنند. در این صفحات مدور فلزی دیجیتالی، مطالب زیر ثبت شده‌است:

فرازهایی از تمدن انسان به زبان ریاضی

تصویری از دو انسان (زن و مرد) با دستان افراشته به نشانه دوستی

نشانی جایگاه زمین در منظومه شمسی و کهکشان راه شیری

اندیشه قرار دادن پیام‌هایی برای موجودات هوشمند فرازمینی نخستین بار توسط «اریک بورگس» مطرح شد. سپس کارل ساگان، ستاره‌شناس و اخترشیمیدان مشهور آمریکایی و از پیشگامان روش‌های برقراری ارتباط با موجودات هوشمند فرازمینی، از این ایده به شدت استقبال کرد. سرانجام ناسا با این طرح موافقت کرد و سه هفته به وی فرصت داد تا پلاکی را طراحی کند. ساگان با همکاری فرانک دریک پلاک را طراحی کردند؛ البته طراحی هنری این پلاک را همسر کارل ساگان - لیندا سالزمن- انجام داد!

در صفحه‌ای ۱۲ اینچی مسی با روکش طلا چکیده‌ای از فرهنگ و آثاری از زندگی گونه‌های مختلف در زمین قرار داده شده‌است:

۱۱۵ قطعه عکس آنالوگ

اصواتی از زمین

صدای رعد و برق

صدای گریه یک شیرخوار

صدای یک نهنگ وال

صدای برخورد امواج به ساحل

صدای قلب و گام برداشتن انسان

و چند صدای دیگر

موسیقی‌های منتخب از فرهنگ‌ها و نواحی مختلف (۹۰ دقیقه): قطعات مختلفی از باخ و بتهوون تا لویی آرمسترانگ و چاک بری در دیسک گنجانده شده‌اند. موسیقی‌ها متعلق به فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف هستند: چین، ژاپن، آذربایجان، اندونزی، مکزیک، پرو، بلغارستان، سنگال و ... سلام و خوشامدگویی به ۵۵ زبان: این خوشامدگویی‌ها با زبان اکدی که در میان‌رودان ۶ هزار سال پیش صحبت می‌شد آغاز می‌شود و با یکی از زبان‌های محلی چینی به نام وو پایان می‌یاید.

یکی از این اصوات صدایی فارسی است از یکی از سخنان سعدی شیراز با این مضمون :

درود بر ساکنین ماوراء آسمان‌ها، بنی‌آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند. چو عضوی به‌درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار

دانلود صدا

دانشمندان امیدوارند وویجرها در طول سفر طولانیشان در فضای بیکران، با یک تمدن فرازمینی هوشمند برخورد داشته باشند. در این صورت، لوح مذبور شاید راهنمایی باشد برای همسایگان دوردست ما تا راه خانه ما «زمین» را پیدا کرده به ملاقاتمان بیایند.

اين بخشي از مقاله ايست كه آقاي سید کمال الدین میرطاووسی نوشتن
    خیلی از نوشته ی خوب و مفیدتون متشکرم.اما 2 تا سوال
    چرا دیسک ها طلایی هستند؟
    اصوات به چه صورت در دیسک قرار گرفتند؟
    و یک نکته:
    این صدا ییکه مربوط به ایرانه در تلوزیون پخش شده.ولی با صدای یکی از دوبلور های معروف صدا و سیما و با هیجانی بسیار بیشتر از چیزی که الان شنیدم.به نظرم ارزش شنیدن این صدا به اینه که صدای واقعی ارسال شده رو بشنویم و گرنه خودمون که می تونیم از رو بخونیم!
    (دوستان با اوضاع فعلی این تاپیک به نظرم تا این حد کم فاصله گرفتن از موضوع اصلی اشکال نداره.اگر نظرتون مخالف اینه لطفا با پیام خصوصی بفرمایید تا حذف کنم.)
    امضای ایشان
    بکش ای دل چراغت را که خورشیدست در سرسو/بهل یعقوب پیراهن عزیز مصر رویت شد

15. 4 کاربر مقابل از Esmaeilpour عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #88
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط C&P نمایش پست ها
    خیلی از نوشته ی خوب و مفیدتون متشکرم.اما 2 تا سوال
    چرا دیسک ها طلایی هستند؟
    اصوات به چه صورت در دیسک قرار گرفتند؟
    و یک نکته:
    این صدا ییکه مربوط به ایرانه در تلوزیون پخش شده.ولی با صدای یکی از دوبلور های معروف صدا و سیما و با هیجانی بسیار بیشتر از چیزی که الان شنیدم.به نظرم ارزش شنیدن این صدا به اینه که صدای واقعی ارسال شده رو بشنویم و گرنه خودمون که می تونیم از رو بخونیم!
    (دوستان با اوضاع فعلی این تاپیک به نظرم تا این حد کم فاصله گرفتن از موضوع اصلی اشکال نداره.اگر نظرتون مخالف اینه لطفا با پیام خصوصی بفرمایید تا حذف کنم.)
    این دیسک در واقع یک صفحه گرامافونه. دلیل طلایی بودنش هم اینه که فلز طلا بسیار بادوام و از لحاظ شیمیایی میل به واکنش خیلی کمی داره. بر روی صفحه گرامافون روش پخش کردن دیسک بشکل یک طرح شماتیک آورده شده.

امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #89
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

Seti@Home

Seti@Home

احتمالا با پروژه ستی ات هوم آشنا باشین. پروژه ای که به دنبال هوش فرازمینی است و مبتکران این طرح عظیم در دانشگاه برکلی با ذکاوت خودت سوپرکامپیوتری در اختیار دارند که هیچ بنی بشری شاید قادر به ساخت آن نباشد!!!

این طرح با استفاده از پرداشگر کامپیوتر شما طرح خود را پیگیری میکند. پس اگر مایل به پیدا کردن حیات فرازمینی هستین به سایت آن مراجعه کرده و یک اکانت برای خود ایجاد کنید و با استفاده از امکانات نرم افزار بخشی از فعالیت پردازشگرتون و به این پروژه اختصاص بدین. (شاید این پست قبلا هم وجود داشته باشه. ولی تکرارش اشکالی نداره )

میتونید نرم افزار و با حجم حدود 8 مگابایت از زیر دانلود کنید :

امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

19. 6 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #90
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3138
    تشکر شده 201 بار در 29 ارسال

حيات فرازميني هوشمند         
    سؤال:: ما خودمون هم واسه چيز ها يا كسانى كه واسه ما زمينى ها حكم " ادم فضايي" رو دارن،، ادم فضايي هستيم ديگه؟؟ لطفا منو از اين گيج بودن خارج كنين!
    اخه تو تعليمات اول دبيرستان اومده كه:: " كلى ترين ما، ما ى كشور هست ". ولى بنظر من كلى ترين ما، ماى " زمينى بودن" ماست. ولى به هر كسى ميگم، حرفمو قبول نميكنه البته حق دارن چون هنوز به ثبت نرسيده. ولى خواهشا به اين پستم جواب بدين... ممنون
    امضای ایشان
    اگر تنها ترين تنها شوم،
    باز هم خدا هست...

__________________________________________________ _________________________

21. 10 کاربر مقابل از shazde عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 9 از 12 نخستنخست ... 56789101112 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع