صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 23456
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 60

موضوع: روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی

یکی از مهم ترین پدیده های نجومی که اطلاعات علمی بسیار با ارزشی را در اختیار اخترشناسان قرار می دهد، اختفا است. در این تاپیک می خواهیم روش های رصدی و زمان سنجی اختفا های نجومی و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم و به نحوه ی تهیه ی گزارش های علمی از اختفا بپردازیم.

امضای ایشان
    .

2. Top | #51
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط خشایار زمانیان نمایش پست ها
    یه سوال داشتم
    زمان سنجی پیش بینی شده اختفا ماه و مشتری چنده ؟
    زمان سنجي بسته به رصد داره ... بنده خودم زمان 02':10".9 بدست آوردم. ازلحظه ي مماس شدن مشتري با لبه ماه تا محو شدنش پشت ماه.

3. 5 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #52
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

یه سوال داشتم
    فکر کنم منظور آقای زمانیان این بود که چه زمانی برای برخورد ها پیش بینی شده بود. این پیش بینی در نرم افزار های مختلف متغیر بود، Starry Night ساعت 538 به وقت تهران و Occult4 ساعت 506 به وقت تهران پیش بینی کرده بودند. زمان بین تماس اول و دوم هم فکر کنم طبق پیش بینی ها 97 ثانیه بود؛ البته همون طور که خانم Setare KOchOlO گفتند زمان دقیق برخورد ها از طریق زمان سنجی در رصد به دست خواهد آمد.
    امضای ایشان
    .

5. 6 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #53
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

یه سوال داشتم
    زمان برخورد بسته به محل رصدی میتونه متفاوت باشه. برای محل رصدی من یعنی شهسوار لحظه ی برخورد ساعت 507 بود که برنامه Starry Night با 19 ثانیه اختلاف اونو 526 ثانیه پیش بینی کرده بود. اطلاعات دقیقتر رو هم تو این پست گذاشتم.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 07-20-2012 در ساعت 11:01 PM
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #54
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

مرحله ی بعد، پردازش اطلاعات

خب دوستان، امیدوارم پروژه های موفقی را در این اختفا انجام داده باشید، عکس ها و گزارش ها مربوطه در تاپیک اختفای ماه و مشتری (25 تیر 1391) مطرح شد، اما این جا می خواهیم نحوه ی پردازش اطلاعات در این پروژه را توضیح بدهیم؛ پس فقط از دیتای زمان سنجی که در رصد این اختفا انجام داده ایم برای تحلیل پروژه های گفته شده استفاده می کنیم.

ابتدا مراحل انجام یک پروژه ی علمی در یک اختفا را یکبار دیگر مرور می کنیم:
    1- طراحی پروژه و انتخاب روش های رصدی، مثلا از یک اختفا چه داده هایی حاصل می شود و برای انجام پروژه های مربوط به آن به چه کمیت هایی نیاز داریم، و اینکه چگونه و با چه روشی این کمیت ها را اندازه گیری کنیم.
    2- اندازه گیری های علمی در زمان روی دادن پدیده، که زمان سنجی مهم ترین آن هاست.

3- تحلیل داده های به دست آمده در فرمول ها و تنظیم گزارش رصدی علمی.

امضای ایشان
    .

9. 7 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #55
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    خب دوستان، امیدوارم پروژه های موفقی را در این اختفا انجام داده باشید، عکس ها و گزارش ها مربوطه در تاپیک اختفای ماه و مشتری (25 تیر 1391) مطرح شد، اما این جا می خواهیم نحوه ی پردازش اطلاعات در این پروژه را توضیح بدهیم؛ پس فقط از دیتای زمان سنجی که در رصد این اختفا انجام داده ایم برای تحلیل پروژه های گفته شده استفاده می کنیم.

ابتدا مراحل انجام یک پروژه ی علمی در یک اختفا را یکبار دیگر مرور می کنیم:
    1- طراحی پروژه و انتخاب روش های رصدی، مثلا از یک اختفا چه داده هایی حاصل می شود و برای انجام پروژه های مربوط به آن به چه کمیت هایی نیاز داریم، و اینکه چگونه و با چه روشی این کمیت ها را اندازه گیری کنیم.
    2- اندازه گیری های علمی در زمان روی دادن پدیده، که زمان سنجی مهم ترین آن هاست.
    3- تحلیل داده های به دست آمده در فرمول ها و تنظیم گزارش رصدی علمی.

من به طور جدی قصد زمانسنجی و محاسبه لحظه ی برخورد با روش خودم رو داشتم. ولی به چند دلیل نتونستم:

- اولین و مهمترین دلیل ابری بودن هوا بود. حدود 1 ماهی بود که هوا ابری بود و دقیقاً لحظه ی آخر هوا صاف شد. بنابراین بهیچ وجه نتونستم رصد های آزمایشی و تمرینی انجام بدم و آزمایش و رصد واقعی اختفاء با هم یکی شد. البته بازم جای شکرش باقیه که تونستم این پدیده زیبا رو ببینم.

- دلیل بعدی که اصلاً فکرشم نمیکردم با چنین مشکلی روبرو بشم وجود نداشتن حتی 1 نرم افزار بود که زمان رو با دقت دهم ثانیه شمارش کنه. البته کورنومتر بود ولی من قصد داشتم زمان های برخورد رو ثبت کنم نه اختلاف زمانی رو. ضمناً چون هیچ امیدی به صاف شدن هوا نداشتم اصلاً دنبال این موضوع نرفته بودم که ناگهان شب آخر بطور غافلگیرکننده ای هوا صاف شد.

- و آخرین مشکل هم عکاسی با موبایل و اون هم روی دست بود. نتونستم تو زمان هایی که میخواستم عکس بگیرم و همش درگیر قرار دادن تصویر تو کادر بودم و در همین حال ثانیه ها تلف میشد. مخصوصاً لحظه ی فوق العاده ی زیبای طلوع مشتری از افق ماه رو از دست دادم؛ هم از بابت گرفتن عکس و هم از بابت دیدن با چشم. البته بطرز بسیار معجزه آسایی از بین هفت هشت تا عکسی که کلاً تونستم بگیرم یکیشون دقیقاً لحظه ی تماس اول رو ثبت کرده.(اینجا)

بهرحال زمان های ثبت خود عکس ها رو دارم، هرچند که به اون دقتی که من میخواستم نیست ولی حالا سعی میکنم با همون دقت ثانیه محاسباتم رو انجام بدم. اگه به نتیجه مطلوبی رسیدم اینجا قرار میدم. حداقل تمرین خوبی بود.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

11. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #56
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

بررسی پروژه شماره یک: به دست آوردن قطر مشتری با استفاده از اختفا

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    جهت به دست آوردن فاصله ی زمین تا مشتری به محاسبه ی قطر مشتری نیاز داشتیم، محاسبه ی این کمیت هم نیاز به زمان سنجی داریم؛ یعنی زمان بین برخورد اول و دوم مشتری را داشته باشیم. می توان برای این کار از فرمول ساده و ابتدایی v مساوی است با d بر روی t استفاده کرد. v همان سرعت مداری ماه است که در فرمول های قبل گفته شد از نرم افزار به دست بیاید، t هم زمان بین برخورد اول و دوم است و به این ترتیب با داشتن دو قسمت از سه قسمت فرمول، d که همان قطر مشتری خواهد بود به دست می آید.
    اما ایراد این روش چیست؟ اگر در همین جا محاسبه را فطع کنیم درصد بالایی خطا خواهیم داشت؛ زیرا نقطه ی تماس اول با ماه و نقطه ی تماس دوم با ماه در یک نقطه نیستند، به شکل زیر دقت کنید:

اگر امکان عکاسی یا اسکچ خیلی خیلی دقیق باشد، این دو نقطه را می توان رسم کرد و میزان خطا را فهمید و در محاسبه تصحیح کرد، در غیر این صورت باید از نرم افزار های پیش بینی و آسمان نما اختفا را شبیه سازی کرد و خطا را در کامپیوتر به دست آورد.
    اگر نتوانستید قطر را از این طریق به دست آورید، مثل کمیت سرعت مداری ماه که با استاری نایت باید محاسبه شود، برای این کمیت هم می توان به کتاب ها مراجعه کرد (چون قطر مشتری برای محاسبه ی فاصله ی زمان تا مشتری حین اختفا لازم است).

این روش پیشنهاد من بود، شاید روش حرفه ای تری برای این کار باشد که منظور آقای ولی پور آن روش باشد.
    حالا می خواهیم پروژه هایی که معرفی شده بود را بررسی کنیم، از آخرین پروژه ای که معرفی کردیم شروع می کنیم.
    بعد از اختفا و زمان سنجی، من ارقام را در فرمول جاگذاری کردم و جواب نادرست در آمد؛ بعد از بررسی این پروژه به این نتیجه رسیدم که اصلا این فرمول در این اختفا برای کار ما جواب نمی دهد و غلط است! در واقع ما قادر به محاسبه ی قطر جسمی هستیم که در همان فاصله ای باشد که ماه با زمین فاصله دارد، نه جسمی که دورتر است. برای مثال اگر جسمی با قطر 40 هزار متر در فاصله ی 600 میلیون کیلومتر از زمین قرار دارد (جسم A)، در همان حال جسمی هم با قطر 20 هزار متر و فاصله ی 300 میلیون کیلومتری وجود دارد (جسم B). این دو جسم هر دو با یک اندازه ی زاویه ای در آسمان دیده می شوند (تقریبا مثل ماه و خورشید). حالا اگر بخواهیم این فرمول را اجرا کنیم، در یک اختفا مدت زمانی که بین تماس اول و تماس دوم جسم با ماه طول می کشد، به علت مساوی بودن اندازه ی زاویه ای هر دو جسم یک اندازه است، مثلا 150 ثانیه. سرعت ماه هم که برای هر دو یکسان است (مثلا 1000 متر بر ثانیه)؛ پس اگر اعداد را وارد فرمول کنیم، برای جسم A خواهیم داشت قطر برابر است با 1000 ضرب در 150 (سرعت ماه یا v ضرب در اختلاف زمان بین تماس اول و دوم یا t)؛ حالا برای جسم B هم داریم قطر برابر با 1000 ضرب در 150 که همان نتیجه ی محاسبه ی قبلی را می دهد. اما قطر جسم A با B برابر نبود، پس این فرمول برای این اختفا مورد استفاده نیست و در شرایطی قابل استفاده است که جسم ما در همان فاصله ای باشد که جسم متحرک قرار دارد.
    امضای ایشان
    .

13. 5 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #57

عنوان کاربر
    كاربر فعال آوااستار
    مدال طلاي كشوري المپياد نجوم
    مدال طلاي جهاني المپياد نجوم
    شماره عضویت
    5360
    تشکر شده 125 بار در 10 ارسال

آقای ناصری یه گروهی جدیداً در زمینه ی اختفا توی شیراز داره شکل می‌گیره که البته قراره فعالیتشون رو به صورت کشوری انجام بدهند و از همه‌ی شهرای ایران کسانی باهاشون همکاری داشته باشن. شما در جریان هستید؟ کلاً چه گروه نجومی فعالی الان در زمینه‌ی اختفا وجود داره؟

15. 6 کاربر مقابل از Amir Moosavi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #58
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Moosavi نمایش پست ها
    آقای ناصری یه گروهی جدیداً در زمینه ی اختفا توی شیراز داره شکل می‌گیره که البته قراره فعالیتشون رو به صورت کشوری انجام بدهند و از همه‌ی شهرای ایران کسانی باهاشون همکاری داشته باشن. شما در جریان هستید؟ کلاً چه گروه نجومی فعالی الان در زمینه‌ی اختفا وجود داره؟
    دوست گرامی در حال حاضر فعال ترین گروه در این زمینه قسمت خاورمیانه ای مجمع زمان سنجی اختفاهای نجومی است که در آدرس اینترنتی زیر در دسترس است:

http://iota-me.com

17. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #59
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط amir moosavi نمایش پست ها
    خوشحالم که گروه ها و منجمان آماتور علاقمند به موضوع اختفاهای نجومی هستند و ما در iota/me استقبال می کنیم.
    امضای ایشان

19. 3 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #60
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی         
    پس از مدت ها بالا نیومدن این تاپیک الآن می خواهیم به یک اختفای مناسب و مهم اشاره کنیم.
    سحرگاه روز چهارشنبه شاهد یک اختفای سیارکی مناسب در بسیاری از شهر های ایران از جمله تهران هستیم. سیارک خلوریس ساعت 04:23 دقیقه [روز چهارشنبه 29 آذر ماه] به وقت تهران از مقابل ستاره TYC 1896-01307-1 در صورت فلکی جوزا به مدت حدود 7 ثانیه عبور خواهد کرد. شهر های زابل، نهبندان، خور و بیابانک، گرمسار، تهران، کرج، قزوین، ماسال، زنجان، خلخال، سهند، تبریز و خوی از جمله شاهدان این اختفا خواهند بود (مسیر اختفا در نقشه زیر مشخص است).

مکان ستاره TYC 1896-01307-1 در نقشه زیر مشخص شده می می تونید با استفاده از سیستم گوتو متصل به کامپیوتر و یا روش قدیمی و مشهور پرش ستاره ای به این ستاره برسید.

قدر ظاهری ستاره هدف برابر با 8.9 و قدر سیارک 13.3 هست. مقاله ای کامل از آقای آتیلا پرو در شماره 223 ماهنامه نجوم به چاپ رسیده که می تونید با مطالعه اون امشب به رصد اختفا برید. فرم ثبت رصد هم در سایت http://www.iota-me.com/ قرار داره.
    با آرزوی رصدی موفق، iota/me در سایت خود از منجمان آماتور دعوت به رصد این پدیده و ارسال گزارش کرده که پیشنهاد می کنم برای اینکه کار جنبه علمی بیش تری داشته باشه اگر برای زمان سنجی برنامه ریزی دارید حتما گزارش های رصدی تون رو بعد از رصد اختفا ارسال کنید. معمولا پیشنهاد میشه اگر قصد دارید برای اولین بار یک اختفا رو رصد کنید دنبال کار های زمان سنجی و کار های پیچیده نباشید.
    --------------------------------------------------
    بعد از مدت ها تصمیم دارم به زودی دوباره بحث اختفا و ثبت علمی اون رو در این تاپیک باز کنم، به امید مشارکت دوستان.
    امضای ایشان
    .

21. 7 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 23456

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع