صفحه 12 از 13 نخستنخست ... 28910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 125

موضوع: گزارش هايي از مشاهده يك جسم نوراني در آسمان ايران

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

گزارش هايي از مشاهده يك جسم نوراني در آسمان ايران

سلام

چند دقيقه پيش يكي از دوستان منجم از سمنان ( آقاي مطهري ) تماس گرفت و اعلام كرد كه يك شيي نوراني و با حركات عجيب در آسمان مشاهده كرده است .

بلافاصله يكي از اعضاي خوبمان آقاي محمد مهدي عسگري نير از زنجان تماس گرفتند و همين موضوع را اعلام كردند كه خوشبختانه ايشان توانسته اند از

اين موضوع عكس بگيرند

الآن هم يكي از دوستان در پيام خصوصي چنين موردي را اعلام كردند

طبق پيش بيني آقاي عسگري احتمالآ اين شيي يك ماهواره بر يا موشك بوده كه محزن سوخت آن قبل از قرار گيري در مدار آتش گرفته است

منتظر تصاوير و گزارش هاي بعدي از اين پديده هستيم

اگر ساير دوستان نيز اطلاعي در اين زمينه دارند ، ممنون مي شويم كه اعلام نمايند

نکته مهم: پستهای صفحات ابتدایی این تاپیک متعلق به گزارشهای رصد اولین پدیده نورانی مشاهده شده در سال 2012 در ایران هستند. از این پس گزارشهای رویت اشیا نورانی مشابه این پدیده، در همین تاپیک قرار خواهد گرفت لذا هنگام مطالعه گزارشات به تاریخ ارسال آنها توجه داشته باشید تا پدیده های مشابه در تاریخهای مختلف با هم اشتباه گرفته نشوند.
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 09-15-2012 در ساعت 10:38 PM

2. Top | #111
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط hermes نمایش پست ها
    سلام اولا ازتون ممنونم که گزارش من رو مورد بررسی قرار دادین و بعد می خوام این رو بدونین که وقتی برای اولین بار سمت سر سو نگاه کردم چون منتظر طلوع خورشید بودم قبلش نگاهی به ساعت گوشی خودم که تنظیم بود انداختم درست 5:05 را نشان داد!!!!!!!!!!!!!
    وقتی همون لحظه سرم رو بالا انداختم پدیده رو مشاهده کردم علت این که زمان هم یادم بود همین مسئله بود
    ولی باز هم ممکنه دچار خطا بوده باشم اگه گزارشم نقصی داشته عذر می خوام
    نه خانم هرمس گزارشتون خیلی هم خوب بود فقط چون در شبیه سازی حتی یک دقیقه و حتی چند درجه اختلاف از سرسو میتونن نتایج شبیه سازی Starry Night رو به میزان چند ده کیلومتر تغییر بدن برای همین به این اشاره کردم که شاید کمی خطای اندازه گیری وجود داشته باشه. بهرحال هیچ کس انتظار نداره کسی در اون لحظه ی غافلگیر کننده بطور دقیق این اندازه گیری ها رو انجام بده ولی شما بین دوستان از همه دقیقتر بودین و کاملاً باتجربه با قضیه برخورد کردین و چه خوبه همه ما مثل شما با دیدن این پدیده های عجیب بجای مات و مبهومت تماشا کردن با دیدی علمی به قضیه نگاه کنیم و مثل یک منجم با تفکری علمی سعی کنیم اندازه گیرهای علمی لازم رو بسرعت انجام بدیم. البته اینو کلی گفتم وگرنه بچه های آوااستار همشون دیدی علمیشونو تحت هر شرایطی حفظ میکنن و همونطور که میبینیم حتی از این پدیده عکس هم گرفتن و حتی آقای رضا ش. مدیر محترم شیء ناشناخته پرنده رو با تلسکوپ تماشا کردن، چه بسا خود من اگه این شیء رو میدیدم بیشتر دستپاچه میشدم.

تنها مشکلی که اینجا هست اینه که نتیجه بدست اومده از طریق مشاهدات تجربی شما کمی عجیب بودن این شیء رو بیشتر کرده. نور خورشید صرفاً توسط آئروسل (ابر، مه، بخار و ...) شکسته و منعکس میشه. گاز هم میتونه اینکار رو بکنه اما در حجم بسیار زیاد میتونه این کار رو بکنه (چیزی در حد اتمسفر زمین و حتی بیشتر). حتی اگه به بخار در حال خروج از نوک کتری هم دقت کنین میبینن که نزدیک لوله کتری که بخار آب داغه ظاهری بی رنگ و نامرئی داره؛ یعنی اینجا بخار آب در حالت گازیه (Gas) اما کمی بالاتر که بخار توسط برخورد با هوا خنک میشه مرئی و سفید رنگ میشه (Vapour) حالا اگه هوا خیلی خیلی سرد باشه (کمتر از 40 درجه سلسیوس زیر صفر!) حتی کمی بالاتر کریستال های ریز یخ تشکیل میشه که باز هم درخشان تر هستند (Snowflake).

حالا این قضیه 300 کیلومتر این سوال رو بوجود میاره که چه ماده ای میتونه این آئروسل رو ایجاد کرده باشه؟ تنها دو جواب داره یا باید ماده ی دیگری رو جایگزین بخار آب خروجی از اگزوز راکت کنیم یا اینکه بگیم محاسبات ما اشتباهه. در ارتفاع 300 کیلومتر تقریباً خلاء حکمفرماست. اینجا قلمرو ماهواره هاست و کمی بالاتر در ارتفاع 400 کیلومتری ایستگاه بین المللی حضور داره. چطور ممکنه گاز آب خروجی از راکت در این خلاء متراکم بشه و قطرات آب یا کریستال های یخ رو بوجود بیاره؟ تا اونجایی که من از علم شیمی میدونم این امر غیر ممکنه و مولکول های آب در حالت گازی شکل بسرعت در خلاء متفرق میشن. از اونجایی که جایگزین کردن بخار آب با ماده ی دیگه کمی سوال برانگیزه (که مثلاً چه ماده ای میتونه در خلاء بشکل آئروسل دربیاد؟) بنابراین من احساس میکنم که این ارتفاع بدست اومده یعنی 300 کیلومتر غلط باشه. البته از طرف دیگه کمی به سوخت جامد مشکوک هستم.

بچه ها کسی میدونه مواد حاصل از احتراق سوخت جامد چه حالت فیزیکی دارن؟ یعنی ممکنه بشکل ذرات آئروسل جامد خارج بشن؟ البته تا اونجایی که من میدونم در خارج از جو معمولاً از سوخت مایع استفاده میشه.

امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #112
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

در مورد زیاد بودن ارتفاع این پدیده و پدیده قبلی شکی نیست حالا باید بگردیم ببینیم چطور این بازتاب اتفاق می افته که تا این حد نورانی میشه. پدیده های مشابهی هم اتفاق افتاده( به صورت عمدی و برای بررسی سرعت باد در لایه های بالایی جو توسط ناسا) که دعوت می کنم درباره شون مطالعه کنید:

http://www.space.com/15053-nasa-rock...ds-photos.html

http://www.popsci.com/military-aviat...les-stargazers

و یک مقاله بسیار خوب در مورد چند پدیده مشابه که پیشنهاد می کنم آقا محسن بخونند و برای سایرین هم توضیح بدهند که علت این پدیده چه بوده؟

http://www.sgo.fi/38AM/talks/contrib...uss_rocket.pdf

5. 12 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #113
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    در مورد زیاد بودن ارتفاع این پدیده و پدیده قبلی شکی نیست حالا باید بگردیم ببینیم چطور این بازتاب اتفاق می افته که تا این حد نورانی میشه. پدیده های مشابهی هم اتفاق افتاده( به صورت عمدی و برای بررسی سرعت باد در لایه های بالایی جو توسط ناسا) که دعوت می کنم درباره شون مطالعه کنید:

http://www.space.com/15053-nasa-rock...ds-photos.html

http://www.popsci.com/military-aviat...les-stargazers

و یک مقاله بسیار خوب در مورد چند پدیده مشابه که پیشنهاد می کنم آقا محسن بخونند و برای سایرین هم توضیح بدهند که علت این پدیده چه بوده؟

http://www.sgo.fi/38AM/talks/contrib...uss_rocket.pdf
    آقای اکبرنیا واقعاً مقاله ی فوق العاده ای بود. میشه گفت که راز تمام این اجرام و ابرهای نورانی که تابحال دیده شده رو کاملاً برملا کردین.

واقعاً مقاله محشری بود. همون گفته شما و همون نتیجه به ظاهر عجیبی که با Starry Night و با داده های خوب خانم هرمیس بدست آورده بودم کاملاً صحیح بود و تو این مقاله هم حتی دقیقاً به این ارتفاع اشاره کرده بود؛ 300 کیلومتر! و همونطور که هر لحظه داشت شکم بیشتر میشد این ابر ناشی از احتراق سوخت جامده که با تشکیل دادن آئروسل جامد باعث انعکاس نور میشه. البته تو این مقاله فوق العاده ای که گذاشتین به یک مورد بسیار در خور توجه تری اشاره کرده و اون تابش خوده ابر در اثر امواج یونیزه کننده و بادهای خورشیدی و همینطور تداخل گاز اگزوز با یونوسفر زمینه. بنابراین باید بگم که بجز آئروسل، خود گاز اگزوز هم میدرخشه. از جمله نمونه هایی که تو این مقاله بود درخشش یون ALO، حاصل احتراق سوخت جامد، در اثر جذب فوتون های پر انرژی یونیزه کننده خورشید بود. و حتی درخشش مشتقی از هیدرازین (سوخت مایع موشک) که بطور مصنوعی به طبقات فوقانی اتمسفر تزریق شده بود. حتی اسرار اون پدیده خرداد ماه هم تو این مقاله کاملاً فاش شده بود که چطور اون مارپیچ کهکشانی بوجود اومد. از همه جالبتر امواج گرانشی بود (با اون امواج گرانشی فضایی اشتباه نشه). این امواج در اثر موج های ضربتی (اختلاف چگالی در قسمت های مختلف سیال) بوجود میاد. به این صورت که پس از جابجایی مقطعی سیال، نیروی جاذبه سعی میکنه که دوباره شکل سیال رو بحالت اولش برگردونه که در اثر تأثیر اون بر روی سیال موجی تشکیل میشه که در طول سیال شروع به حرکت کردن میکنه. این تصویر ماهواره ای ایجاد این موج رو در اتمسفر زمین نشون میده که در کانون ایجاد اون یک جزیره قرار داره:

و همچنین این یکی که باز هم امواجی رو در اتمسفر نشون میده:

اینم مثال آشناترش:

تصاویر جالبی در مورد خود موشک ها هم تو فایل PDF هست که پیشنهاد میکنم دوستان ببینن. (ولی خودمونیم ها حدس های من هم در مورد Bulava - پدیده خرداد - یجورایی درست بودها البته نه به این کاملی )

آقای اکبرنیا با این مقاله ای که گذاشتید دیگه باید بگیم UFO بی UFO.
    باید بگیم KFO=Known Flying Objects

فکر کنم دیگه واقعنی این تاپیک تموم شد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 16 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #114
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

بله دیگه من یک مقدار سرچ کردم و در نهایت تونستم اون مقاله خوب رو پیدا کنم الان دیگه میتونیم بگیم که اطلاعات خوبی درباره منشا این نورها داریم و این که چطور به وجود می آیند. ممنون از آقا محسن که متن را ترجمه کردند من خودم زمان نداشتم که ترجمه کنم و بنویسم و فقط تونستم بگردم و پیداش کنم

به سایرین هم پیشنهاد می کنم متن اصلی و ترجمه و توضیحات را بخونند که دید خوبی بهشون خواهد داد.

9. 11 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #115
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    بله دیگه من یک مقدار سرچ کردم و در نهایت تونستم اون مقاله خوب رو پیدا کنم الان دیگه میتونیم بگیم که اطلاعات خوبی درباره منشا این نورها داریم و این که چطور به وجود می آیند. ممنون از آقا محسن که متن را ترجمه کردند من خودم زمان نداشتم که ترجمه کنم و بنویسم و فقط تونستم بگردم و پیداش کنم

به سایرین هم پیشنهاد می کنم متن اصلی و ترجمه و توضیحات را بخونند که دید خوبی بهشون خواهد داد.
    سلام من وقت نکردم کاملا مطالب رو بخونم ، میشه لطف کنید خلاصه شده بفرمایید منشأ این نورها چیست و چطور بوجود میایند؟
    امضای ایشان
    "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

11. 7 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #116
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

متاسفانه بنده این بحث ها رو ندیدم اون شب چون به اینترنت دسترسی نداشتم. نزدیک صبح بود که در حال عکاسی از سحابی جبار بودم، جرمی شبیه گردباد از جنوب به سمت شمال حرکت کرد و از مقابل جبار هم گذشت. سرعت زیادی داشت و واضح بود که ابر نیست. من هم که وقت برای اوردن سه پایه و نصب دوربین نداشتم، ایزو رو بالا بردم و با نوردهی بالا عکس هایی گرفتم که البته چون سه پایه نبود ستاره ها خطی شدن. عکس رو در جنوب استان قزوین گرفتم و ادیتی هم انجام ندادم. ولی انگار خیلی از این بحث عقب افتادم! به هر حال این هم عکس ما از این پدیده عجیب.

اما نکته جالب در این بین برای من اینه: هر شب چه تعداد بالایی منجم و عکاسان نجومی در ایران فعالیت می کنند که انقدر گزارش داشتیم! واقعا خیلی جالب بود که افرادی مثل آقای عسگری حتی عکس هایی با وضوح بسیار بالا تهیه کردن، و این همه عکس از یک جرم ناشناس گرفته شده...
    امضای ایشان
    .

13. Top | #117
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

Red face

قابل توجه همه آوااستاری های عزیز

اگه لینک ها و مقالاتی رو که مدیر ارشد محترم سایت آقای پیمان اکبرنیا برامون تو پست شماره 112 قرار دادن رو مشاهده کرده باشین حتماً متوجه ماهیت واقعی این اشیاء ناشناخته نورانی شدین. باید بگم که این منابع و مخصوصاً اون فایل PDF واقعاً فوق العاده بودن. بعد از اون پست آقای اکبرنیا بدلیل مشغله کاری از بنده خواستن تا برای استفاده همه آوااستاری های عزیز اون مقالات رو ترجمه و جمع بندی کنم تا در سایت ماهنامه نجوم منتشر کنن. بنده هم با کمال میل پذیرفتم و نتیجش مقاله ای بسیار پربار از لحاظ علمی شده که مطمئنم طرز فکر همه آوااستاری های عزیز رو نسبت به این پدیده های به ظاهر عجیب عوض میکنه. برای مشاهده مقاله اینجا کلیک کنین.

ضمناً جا داره اینجا از خانم صدف خادم (hermes) تشکر کنم. هم بخاطر عکس خوبشون و هم بخاطر اندازه گیری های دقیقشون که در نتیجه گیری به ما خیلی خیلی کمک کرد. البته از سایر دوستان هم که اطلاعات و تصاویر خوبشون رو در این تاپیک قرار دادن ممنونم هرچند که دوستان جایگاهشون بالاتره و بنده در حدی نیستم که نظر بدم ولی بهرحال این نتیجه ی یک فعالیت و کنجکاوی جمعی بود، اونم از نوع آوااستاری.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

14. Top | #118
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4192
    تشکر شده 32 بار در 13 ارسال

جرم عجیب

سلام
    امشب ساعت 12 بامداد مشغول به عکاسی بودم که در یک از عکس هایم جرمی شبیه به یک سحابی ثبت شده است. این جرم در عکس های بعدی طی چند دقیقه بعد از آن مکان گرفتم وجود ندارد.
    از آنجایی که نمیدانستم آین را به که بگویم گفتم در اینجا قرار دهم که اعضا کمکی بکنند.

عکس زیر ساعت 12:1 بامداد گرفته شده

و این یکی ساعت 12:8 بامداد.

ویرایش توسط Arash.ra : 11-29-2013 در ساعت 10:48 AM

15. 7 کاربر مقابل از Arash.ra عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #119
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

به نظر من

احتمال ثبت یک لکه ابر خیلی بیشتر از موارد دیگر میباشد.

مواردی که در مورد ستاره ها و یا حتی ماهواره ها یا اجرامی از این دست شکل میگیره به مدت بسیار طولانی تری نسبت به مدت زمان ذکر شده توسط شما قابل رصد و ردیابی است.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

17. 7 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #120
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4192
    تشکر شده 32 بار در 13 ارسال

گزارش هايي از مشاهده يك جسم نوراني در آسمان ايران         
    راستی یادم رفت بگم.
    با چشم غیر مسلح دیده نمیشد.

19. 2 کاربر مقابل از Arash.ra عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 12 از 13 نخستنخست ... 28910111213 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)