صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 25

موضوع: آنالما ، حلقه ی موبیوس برای خورشید

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1044
    تشکر شده 483 بار در 40 ارسال

Post آنالما ، حلقه ی موبیوس برای خورشید

سلام دوستان ...
    ایشالا تا بحال سال نود و یک رو خوب شروع کرده باشین و تا رسیدن به سی ام اسفند روزهای بهتری هم در انتظار خودتون و نجوم کشورمون باشه.
    و اما بعد:

اینجا در مورد آنالما و موضوعات مربوط به اون صحبت خواهد شد. تا به صورت اختصاصی این موضوع مورد بررسی قرار بگیره.

گاهی اوقات یک عکاسی نجومی رو میشه یک پروژه ی نجومی دونست. چرا که در اون عکاس ، نه تنها باید تکنیکهای عکاسی رو در اثر خودش در نظر بگیره ، بلکه باید در حد نیاز به علم نجوم هم تسلط داشته باشه.
    در واقع تلفیق دو علم (یا هنر) نجوم و عکاسی و انجام فعالیت عملی در حوزه ی این دو دانش رو میتونیم یک نوع پروژه ی نجوم آماتوری بگیم.
    وقتی یک منجم آماتور دست به کار میشه و از راه انجام فعالیت های عملی میخواد به حقایق نجومی دست پیدا کنه هیچ وقت اون رو فراموش نخواهد کرد و از طرفی باعث میشه که بیشتر به این علم گرایش پیدا کنه.

یکی از بهترین پروژه های علمی و عملی که میشه با یک دوربین عکاسی (دیجیتال یا آنالوگ) انجام داد ، ثبت هدفمند جایگاه خورشید در آسمان , در بازه های زمانی مشخصه.به عبارت دیگه یکی از مناسب ترین گزینه ها برای انجام یک پروژه ی آماتوری تهیه ی آنالماست.

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلاي كشوري المپياد نجوم
    مدال نقره جهاني المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1840
    تشکر شده 665 بار در 49 ارسال

دقیقا عکاسی آنالما از خورشید چطوریه؟ از خورشید هر روز تو عبور بالا عکس می گیرن؟
    و اینکه در چه صورتی آنالما کشیده تر میشه؟ درچه صورتی دایره میشه؟ در چه صورتی نقطه میشه؟

3. 11 کاربر مقابل از ata moradi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ata moradi نمایش پست ها
    و اینکه در چه صورتی آنالما کشیده تر میشه؟ درچه صورتی دایره میشه؟ در چه صورتی نقطه میشه؟
    من خودم نگرفتم ولی در جریان گرفتن یک آنالما بودم و در کلا جریانم!

در واقع برای گرفتن این نوع عکس باید حدودا بین 7 تا 10 روز یک بار و با فاصله های زمانی مشخص از و در ساعت معینی و در مکانی معین در طول یک سال از خورشید عکس بگیرید! (با فیلتر مخصوص)

و بعد همه ی عکس ها (که حدود 40 تا 50 تا میشه) رو روی هم بندازید و یک عکس هم بگیرید به عنوان پس زمینه روی اون عکس ها بگذارید!

همه ی آنالما ها به یک اندازه اند و طول آنها 47 (2*23.5) درجه میباشد!! و اینکه شما چه اندازه ای در عکس میبینید به فاصله ی کانونی لنز دوربین بستگی داره

اگر قبل از ساعت 12 عکس گرفته شود خم آنالما به سمت چپ است

(عکس از استاد سید محمدرضا قریشی، همون عکسی که در جریان گرفتنش بودم)

اگر عکس در ساعت 12 گرفته شود آنالما به صورت عمودی خواهد بود

اگر در ساعت بعد از 12 گرفته شود خم آنالما به سمت راست خواهد بود

کلا با تغییر ساعت از طلوع خورشید به غروب خورشید، شکل آنالما از سمت چپ اول عمودی میشه و بعد به سمت راست خم میشه

بالا ترین قرص خورشید در روز 1 تیر، و پایین ترین قرص خورشید در روز 1 دی گرفته شده است!

در کل همیشه شکلش کُلیش روی زمین یک جوره!
    ویرایش توسط Astronomy : 03-28-2012 در ساعت 04:15 PM دلیل: حذف جمله ی:"قرص وسط هم اعتدالین هست"

5. 16 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ata moradi نمایش پست ها
    در تکمیل صحبتهای آقای astronomy باید بگم که یکی دیگه از دلایل شکل خاص آنالما، در واقع به خاطر تعدیل زمانه. در واقع شما هر روز دارید سر یک ساعت خاص عکس میگیرید ولی ساعت شما با خورشید میانگین(و نه واقعی) اندازه گیری میشه. اما اون چیزی که ازش عکس میگیرید خورشید واقعی هست که زوایه ساعتیش از خورشید جلوتره یا عقبتره. و این پدیده به همراه تغییر میل خورشید، شکل آنالما را درست میکنه.

7. 20 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1044

ممنون از نکات خوبی که دوستان بهش اشاره کردن

داشتم مینوشتم که یییهو..... برقا رفتو مودمم خاموش شد.خوشبختانه دوباره برقا اومد!!!
    آقای آسترونومی همونطور که گفتین نقاط پیک بالا و پایین در آنالما ها محل انقلابین (تابستانی و زمستانی )هستند.ولی نقطه ی تقاطع مسیر آنالما نقاط اعتدالین نیست.دلیلش رو هم بعدا یا من یا بقیه بچه ها میگن.
    همچنین بقیه اشکالی که آنالما ها میتونن داشته باشن مثل دایره نقطه خط هم بررسی خواهد شد.
    امیدوارم با همکاری آقای آسترونومی و آقای اکبرنیا و همچنین سایر دوستان بتونیم به طور کامل این موضوع رو بررسی کنیم.و هرجا ایراد یا درک اشتباهی از موضوع از خود من و یا بقیه بود برطرف بشه.
    منظورم اینه که بگذارین مطلب یک روندی رو دنبال کنه.و کم کم تمامی نقاط ابهام در مورد آنالما برطرف بشه و بعد بریم سراغ زمینه ی دیگه ای از آنالما .
    ضمنا رو همکاری عکاسای کار بلد کلوپ هم(که ماشالا کم هم نیستند)حساب کردم....
    امضای ایشان
    " Eppur si muove "

9. 9 کاربر مقابل از Scorpius عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1044

آنالما به عکسی گفته میشه که در اون جایگاه خورشید و تغییرات مکانی اون در طول یه دوره انتقالی زمین(یک سال) ، در یک ساعت ثابت از روز ثبت شده
    .

برای گرفتن یک عکس آنالما باید یک کادر ثابت داشته باشیم که مثلا راس ساعت 12 ، هر چند روز یکبار (با صرف نظر از ساعتهای تابستانی - همون یک ساعت به جلو رفتن ساعتها) موقعیت خورشید رو در آسمان ثبت کنه.
    وقتی این نقاط ثبت شده ی توی کادر رو کنار هم قرار میدیم یک مسیر برای حرکت ظاهری خورشید متصور میشه که خورشید برای پیمودنش یک سال وقت لازم داره.یعنی در دوره های یکساله - خورشید از دید ناظر زمینی - در یک مسیر بسته طی مسیر میکنه که این مسیر شباهت به حلقه ی معروف موبیوس (تو کتابای درسی ریاضی ) داره.

عکس آنالما مثل عکسهای متداول نجومی دربازه های کوتاه (چند ثانیه چند دقیقه یا چند ساعت) گرفته نمیشه و برای خلق یک آنالمای کامل به 1 سال وقت نیاز داریم !!! تاریخ ثبت اولین آنالمای موفق بر می گرده به سال1978.این آنالما رو دنیس دی سکو عکاس و منجم آماتور کهنه کار از ایالات متحده گرفت.دنیس دی سکو از 27 فوریه ی سال 1978 شروع به گرفتن آنالما ی خودش کرد.و اولین ثبت محل خورشید در آسمان رو انجام داد.و نهایتا هفدهم فوریه سال 1979 با آخرین ثبت از خورشید حلقه ی آنالما رو تکمیل کرد و کار اولین عکاسی آنالما رو با موفقیت انجام داد.

به دلیل زمان زیادی که این نوع عکاسی نیاز داره تا به حال آنالما های خیلی زیادی گرفته نشده و تعدادشون در حد چند ده عکس هست.طبق آمار سایت نشنال جئوگرفی حدود 20 آنالما در جهان گرفته شده که نشان از با ارزش بودن این نوع عکاسی داره.

در ایران شاید بهترین عکس آنالما رو آقای نوروزی تهیه کردن.در پایان عکاسی آنالما باید به نتیجه ای مشابه عکس زیر برسیم (حلقه ای منقطع به شکل عدد 8 لاتین - آنالمای دکتر نوروزی).

امضای ایشان
    " Eppur si muove "

11. 16 کاربر مقابل از Scorpius عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

میشه نظرتون رو در مورد این آنالما بدین؟

کلا اشکالاتش و همه ی مواردش رو یکی بگه ممنون میشم!

این عکس با یک دوربین آنالوگ و با یک لنز بی کیفیت گرفته شده (دلیل کج شدن آنالما هم همینه!!)

این عکس شامل 41 عکس از قرص خورشید و 1 عکس از نمای پاسارگاد است، اما این عکس در ساری تهیه شده

به نظر من یکی از نکات مثبت این عکس این هست که با توجه به آب و هوای بد ساری هیچ کجای آنالما قرص های خورشید زیاد از هم دور یا به هم نزدیک نشده اند، یعنی کاملا منظم عکس برداری شده

و یکی دیگه هم مکان خوب قرار گرفتن پس زمینه هست که هیچ کجای عکس خالی نمونده!!

و با توجه به این که هیچ کار فتوشاپی (به جز اصلاح های رنگی) روش صورت نگرفته (حتی کراپ هم نشده!!) و همه ی 42 عکس روی یک قطعه نگاتیو گرفته شده تعیین مکان مناسب برای عکس پس زمینه خیلی سخت هست

ممنون میشم بیشتر نظراتتون رو بگید!!

13. Top | #8
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044
    تشکر شده 1,314 بار در 87 ارسال

بررسی و رصد آنالما در برنامه Starry night

فیلم زیر هم از آنالما حدود 640kb
    http://www.faupload.com/upload/91/Fa...n/analemma.mov

14. 15 کاربر مقابل از Omid Scope عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #9
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomy نمایش پست ها
    میشه نظرتون رو در مورد این آنالما بدین؟

کلا اشکالاتش و همه ی مواردش رو یکی بگه ممنون میشم!

این عکس با یک دوربین آنالوگ و با یک لنز بی کیفیت گرفته شده (دلیل کج شدن آنالما هم همینه!!)

این عکس شامل 41 عکس از قرص خورشید و 1 عکس از نمای پاسارگاد است، اما این عکس در ساری تهیه شده

به نظر من یکی از نکات مثبت این عکس این هست که با توجه به آب و هوای بد ساری هیچ کجای آنالما قرص های خورشید زیاد از هم دور یا به هم نزدیک نشده اند، یعنی کاملا منظم عکس برداری شده

و یکی دیگه هم مکان خوب قرار گرفتن پس زمینه هست که هیچ کجای عکس خالی نمونده!!

و با توجه به این که هیچ کار فتوشاپی (به جز اصلاح های رنگی) روش صورت نگرفته (حتی کراپ هم نشده!!) و همه ی 42 عکس روی یک قطعه نگاتیو گرفته شده تعیین مکان مناسب برای عکس پس زمینه خیلی سخت هست

ممنون میشم بیشتر نظراتتون رو بگید!!
    درود بر شما
    من امروز برای اولین بار در مورد این پدیده شنیدم و خیلی برام جالب بود...

راستش من فکر میکنم ارزش یک عکس آنالما به این باشه که عکس پس زمینه ( و یا در واقع پیش زمینه ) هم درست در همون مکانی تهیه بشه که فریم های خورشید تهیه شده و این که فریم های خورشید در ساری گرفته بشه و بعد با عکسی از پاسارگاد ترکیب بشه کمی غیرمنطقی به نظر میاد !!
    به عبارت دیگه عکاس قبل از شروع عکاسی باید در مورد محل مورد نظر مطالعات لازم رو انجام بده و مطمئن بشه که مثلا اگه میخواد نمای پاسارگاد رو در عکس داشته باشه، تمامی فریم های خورشید در طول یک سال طوری ثبت میشه که هیچ وقت خورشید پشت نمای تاریخی قرار نمیگیره...

البته عرض کردم امروز برای اولین بار با این پدیده اشنا شدم ولی با خوندن مطالب بالا متوجه شدم که ثبت این عکس باید کار سختی باشه ( با توجه به کم بودن عکس های ثبت شده ) پس بنابراین گرفتن فریم های خورشید مثلا از توی حیاط خونمون و ترکیب اونها با یک فریم از یه جای تاریخی و شناخته شده کمی غیر منطقیه و ارزش علمی نداره...تا نظر دوستان خبره این کار چی باشه !!
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

16. 12 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

آنالما ، حلقه ی موبیوس برای خورشید         
    نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر شما
    من امروز برای اولین بار در مورد این پدیده شنیدم و خیلی برام جالب بود...

راستش من فکر میکنم ارزش یک عکس آنالما به این باشه که عکس پس زمینه ( و یا در واقع پیش زمینه ) هم درست در همون مکانی تهیه بشه که فریم های خورشید تهیه شده و این که فریم های خورشید در ساری گرفته بشه و بعد با عکسی از پاسارگاد ترکیب بشه کمی غیرمنطقی به نظر میاد !!
    به عبارت دیگه عکاس قبل از شروع عکاسی باید در مورد محل مورد نظر مطالعات لازم رو انجام بده و مطمئن بشه که مثلا اگه میخواد نمای پاسارگاد رو در عکس داشته باشه، تمامی فریم های خورشید در طول یک سال طوری ثبت میشه که هیچ وقت خورشید پشت نمای تاریخی قرار نمیگیره...

البته عرض کردم امروز برای اولین بار با این پدیده اشنا شدم ولی با خوندن مطالب بالا متوجه شدم که ثبت این عکس باید کار سختی باشه ( با توجه به کم بودن عکس های ثبت شده ) پس بنابراین گرفتن فریم های خورشید مثلا از توی حیاط خونمون و ترکیب اونها با یک فریم از یه جای تاریخی و شناخته شده کمی غیر منطقیه و ارزش علمی نداره...تا نظر دوستان خبره این کار چی باشه !!
    سلام آقا فرشاد عزیز

البته این کار که ترکیب آنالما با یک پیش زمینه دیگر است مرسوم است. چون شما باید برای دوربین خود یک محل فیکس داشته باشید و کادرتون اصلا نباید تکون بخوره، پس حمل و نقل دوربین ممکن نیست و به همین دلیل یک بار یک تصویر پیش زمینه تهیه می کنند و بقیه تصاویر را از یک مکان ثابت که بتوانند دوربین را یک سال آنجا بگذارند تهیه میکنند. در لینکهای زیر چند آنالما و توضیحات مربوط به گرفتنشان را ببینید:

http://www.perseus.gr/Astro-Solar-Analemma.htm

http://www.zullophoto.com/sub_analemmaphoto.html

در این آنالماها اگر دقت کنید حتی جهت تابش خورشید هم در جهتی نیست که باید باشه (یعنی سایه ها در امتداد محلی نیست که خورشید در آسمان دیده میشه) یعنی عکاسها معمولا زیبایی کادر بندی و نور را فدای نکات علمی میکنند

18. 17 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)