صفحه 6 از 8 نخستنخست ... 2345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 75

موضوع: تعیین حد قدر آسمان در نقاط مختلف ایران

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

Post تعیین حد قدر آسمان در نقاط مختلف ایران

درود بر شما دوستان عزیز آوایی نخست با کسب اجازه از آقای امام و تمام پیشکسوتان آوااستار قصد دارم که از تمام دوستان دعوت کنم تا در یک كار گروهي نجومی در آوااستار همكاري كنند .

هر کدوم اعضای محترم لطف کنند یک شب از این شب های خدا به ..... ( کجا )

خوب معلومه پشت بوم خونتون برید و با یکی از روش های تعیین حد فدر ، حد قدر آسمون محل زندگیتون رو بدست بیارید .

بعد حدقدر ر آسمونتون با طول و عرض دقیق جغرافیای محل زندگیتون و توضیحات مختصری در رابطه با این که از چه راهی حدقدر را تعیین کردید رو در این تاپیک

بزارید تا به نتایج خوبی برسیم مثل بررسی و تعیین تاریک ترین شهر ایران و چیزای دیگه پس لطفا همکاری کنید

دوستان عزیز می تونید برای کسب اطلاعات بیشتر یک سر به اینجا بزنید :
    ویرایش توسط Sunrise : 03-03-2012 در ساعت 10:29 PM

2. Top | #51
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1193
    تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

دوستان عزیز فکر می کنم باید در کنار مختصات جغرافیایی، میزان خطرناک بودن منطقه هم با اعداد و رقم و خیلی خیلی دقیق گفتهبشه. یه وقت اینطور نباشه که دوستان نجومی به هوای حد قدر بالا برم جایی و خدای نکرده ناپدید بشن.

3. 14 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #52
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

با سلام
    برای رصد نزدیکی منزل مسکونیم یه جایی هست که بیشتر وقت ا می رم اونجا و قدر ظاهریش بین 4.5 تا 5.5 متغییره . اما یه چیزی که ذهنمو مشغول کرده و جوابشو هنوز درست نگرفتم اینه که طول و عرض جغرافیایی محل رصد رو نمیشه به طور دقیق گفت مثلا تهران که با طول 51/4 و عرض 35/7 ثبت شده در همه جای تهران یکی نیست . پس چه طور این طول و عرض و دقیق بگیم .
    محل رصد تهران . سعادت اباد
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

5. 7 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #53
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط SAEED560 نمایش پست ها
    با سلام
    برای رصد نزدیکی منزل مسکونیم یه جایی هست که بیشتر وقت ا می رم اونجا و قدر ظاهریش بین 4.5 تا 5.5 متغییره . اما یه چیزی که ذهنمو مشغول کرده و جوابشو هنوز درست نگرفتم اینه که طول و عرض جغرافیایی محل رصد رو نمیشه به طور دقیق گفت مثلا تهران که با طول 51/4 و عرض 35/7 ثبت شده در همه جای تهران یکی نیست . پس چه طور این طول و عرض و دقیق بگیم .
    درود بر شما دوست عزیز
    ممنون به خاطر تعیین حد قدر تقریبا دیگه ثبت حد قدر این تاپیک مربوط به طرح مانیفست میشه اما
    میشه بگید با چه صورت فلکی این حد قدر رو بدست آوردید چون وسط تهران حد قدر خوبی به نظر میاد ؟؟؟
    در مورد سوالتون هم میتونید به این سایت یک سری بزنید اینجا
    تقریبا مختصاتی رو که لازم دارید رو در اختیارتون میذاره

7. 10 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #54
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

با سلام
    سلام سعيد آقا

درباره مطلب دوم : بهترين راه براي مشخص كردن طول و عرض جغرافيايي GPS است ( حالا مي تونيد از گوشي موبايل هاي gps دار هم استفاده كنيد )

اما درباره مطلب اول : واقعآ اطراف سعادت آباد جايي پيدا كرديد با حد قدر 4.5 تا 5.5 ؟!

حد قدر رو چطور تخمين مي زنيد ؟ چون ممكنه روش هاي تخميني خطا داشته باشه

حالا من يك پيشنهاد دارم

لطفآ به دو شكل زير نگاه كنيد :

لطفآ اين بار زمان رصد ، در اين دو مثلثي كه در صورت فلكي ثور يا فرس اعظم مشخص كردم ، ببينيد چند تا ستاره با چشم ديده ميشه ( ستاره هاي يكي از اين دو محدوده را بشمريد )

بعد تعداد رو بگيد تا من حد قدر دقيق منطقه رو به شما عرض كنم

( اين شكل ها بخشي از مقاله مفيدي است كه به همت آقاي ميرزاخليل و خانم روشني در بخش آموزش سايت آسمان تاريك ايران قرار داره كه به زودي در دسترس شما خواهد بود )

9. Top | #55
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

با سلام

اگر میتوانید موقعیت محل را روی نقشه شناسایی کنید، بهترین راه استفاده از google earth است که با دقت متر یا سانتیمتر مختصات را به شما خواهد داد
    امضای ایشان

10. 13 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #56
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    سلام سعيد آقا

درباره مطلب دوم : بهترين راه براي مشخص كردن طول و عرض جغرافيايي GPS است ( حالا مي تونيد از گوشي موبايل هاي gps دار هم استفاده كنيد )

اما درباره مطلب اول : واقعآ اطراف سعادت آباد جايي پيدا كرديد با حد قدر 4.5 تا 5.5 ؟!

حد قدر رو چطور تخمين مي زنيد ؟ چون ممكنه روش هاي تخميني خطا داشته باشه

حالا من يك پيشنهاد دارم

لطفآ به دو شكل زير نگاه كنيد :

لطفآ اين بار زمان رصد ، در اين دو مثلثي كه در صورت فلكي ثور يا فرس اعظم مشخص كردم ، ببينيد چند تا ستاره با چشم ديده ميشه ( ستاره هاي يكي از اين دو محدوده را بشمريد )

بعد تعداد رو بگيد تا من حد قدر دقيق منطقه رو به شما عرض كنم

( اين شكل ها بخشي از مقاله مفيدي است كه به همت آقاي ميرزاخليل و خانم روشني در بخش آموزش سايت آسمان تاريك ايران قرار داره كه به زودي در دسترس شما خواهد بود )

سلام
    من با صورت فلکی جبار این روش رو انجام دادم که تو شب پشت سر هم از 8 ستاره تا 11 ستاره دیدم
    البته شمردم . ولی مطمئن هستم که همین تعداد بود. روی چشمم یه بار دیگه تو این شبها به فرمایش شما باز این کارو انجام میدم . چشم
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

12. 12 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #57

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    588
    تشکر شده 69 بار در 8 ارسال

پروژه جهان در شب این روزها فعال است و از راه و روش ساده ای هم برای سنجش حد قدر آسمان استفاده می کند. اگر دوستان با راهنمای انگلیسی موجود در سایت مشکل داشتند، می توانم راهنمای فارسی سال گذشته را برایتان ارسال کنم(سال گذشته در همکاری با پروژه، راهنما را ترجمه کردم اما با توجه به عدم شرکت افراد از ایران، امسال این کار انجام نشد).
    شاید برای افرادی هم که علاقمند باشند جدی تر وارد این مبحث شوند، این مقاله مفید باشد.

14. 14 کاربر مقابل از AliAzadegan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #58
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    487
    تشکر شده 2,517 بار در 229 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط AliAzadegan نمایش پست ها
    پروژه جهان در شب این روزها فعال است و از راه و روش ساده ای هم برای سنجش حد قدر آسمان استفاده می کند. اگر دوستان با راهنمای انگلیسی موجود در سایت مشکل داشتند، می توانم راهنمای فارسی سال گذشته را برایتان ارسال کنم(سال گذشته در همکاری با پروژه، راهنما را ترجمه کردم اما با توجه به عدم شرکت افراد از ایران، امسال این کار انجام نشد).
    شاید برای افرادی هم که علاقمند باشند جدی تر وارد این مبحث شوند، این مقاله مفید باشد.
    در چندین پست قبل-صفحه 5 همین موضوع- این وب سایت و روند کار و نتایج اولیه اش را برای علاقمندان معرفی کردم. حق باشماست، چون روش کارش خیلی ساده است افراد زیادی می توانند در این طرح همکاری کنند. فقط کافی است صورت فلکی جبار را بشناسند!
    چند روز قبل در وب سایت اسکای اند تلسکوپ، نتایج اولیه حاصل از این طرح برای ایالات متحده و جنوب کانادا به صورت نقشه ای ارائه شد که در آن به وضوع وضعیت رصدگاه های مناسب از نظر دوری از آلودگی نوری نشان داده شده بود. به نشانی زیر مراجعه کنید
    http://www.skyandtelescope.com/obser...185659592.html

16. 17 کاربر مقابل از امیر حسن زاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #59
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3361
    تشکر شده 293 بار در 57 ارسال

من توی حیاط خونمون اواسط زمستان سال 1391 با مقیاس بورتل و با استفاده از صورت فلکی اسد در حدود ساعت 12:30 شب حد قدر آسمون بالای سرمو 5.6 اندازه گیری کردم.همین چند شب پیش هم که آسمون رو رصد میکردم تو افق جنوب شرقی آسمون در ارتفاع 10-15 درجه ای اجرامی مثل m7 و سحابی مرداب و سحابی امگا کاملا با چشم غیر مسلح دیده میشد که متاسفانه من اقدام به قدر سنجی نکردم.البته خارج از شهر ما مسلما حد قدر بالای 6 هم میره.ولی چون آسمون تاریک همیشه دم دستمه به خارج از شهر برای رصد نرفتم.

و اما اطلاعات دقیقتر

عرض جغرافیایی:"N 28° 21' 00

طول جغرافیایی:"E 54° 25' 00

محل:فارس-زرین دشت-شهر حاجی آباد

جمعیت شهر هم 25000 نفر.(برای اینکه تصوری از آلودگی نوری داشته باشید)
    ویرایش توسط صادق مقامی : 05-21-2013 در ساعت 05:42 PM
    امضای ایشان
    ای مرغ سحر عشق ز پروانه بیاموز
    کان سوخته را جان شد و آواز نیامد

این مدعیان در طلبش بی خبران اند
    آن را که خبر شد خبری باز نیامد

18. 6 کاربر مقابل از صادق مقامی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #60
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

تعیین حد قدر آسمان در نقاط مختلف ایران         
    نقل قول نوشته اصلی توسط sky sajad نمایش پست ها
    من توی حیاط خونمون اواسط زمستان سال 1391 با مقیاس بورتل و با استفاده از صورت فلکی اسد در حدود ساعت 12:30 شب حد قدر آسمون بالای سرمو 5.6 ادازه گیری کردم.همین چند شب پیش هم که آسمون رو رصد میکردم تو افق جنوب شرقی آسمون در ارتفاع 10-15 درجه ای اجرامی مثل m7 و سحابی مرداب و سحابی امگا کاملا با چشم غیر مسلح دیده میشد که متاسفانه من اقدام به قدر سنجی نکردم.البته خارج از شهر ما مسلما حد قدر بالای 6 هم میره.ولی چون آسمون تاریک همیشه دم دستمه به خارج از شهر برای رصد نرفتم.

و اما اطلاعات دقیقتر

عرض جغرافیایی:"N 28° 21' 00

طول جغرافیایی:"E 54° 25' 00

محل:فارس-زرین دشت-شهر حاجی آباد

جمعیت شهر هم 25000 نفر.(برای اینکه تصوری از آلودگی نوری داشته باشید)
    سلام دوست گرامی sky sajad
    ایا واقعا شهری با جمعیت ۲۵هزار نفر تاریکی اسمان کویر رو داره؟ برای داشتن این قدر در سرسو لااقل باید ۴۰ کیلومتر از منبع الودگی نوری(نه بزرگ) فاصله داشته باشید
    من الان منطقه شما رو روی نقشه الودگی نوری چک کردم در حوالی شهرتون منابع الودگی نوری زیاده و در ضمن شهرها همیشه افقهای الوده ای دارند بنظر دیدن سحابی مثل امگا با قدر مجموع ۷ در افق امری سخت و دشوار است!

اگر در مورد قدر شهرخود مطمئن هستید حتما به ثبت این مکان در وب سایت اسمان تاریک ایران اقدام کنید!
    امضای ایشان

20. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 6 از 8 نخستنخست ... 2345678 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)