صفحه 2 از 8 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 75

موضوع: تعیین حد قدر آسمان در نقاط مختلف ایران

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

Post تعیین حد قدر آسمان در نقاط مختلف ایران

درود بر شما دوستان عزیز آوایی نخست با کسب اجازه از آقای امام و تمام پیشکسوتان آوااستار قصد دارم که از تمام دوستان دعوت کنم تا در یک كار گروهي نجومی در آوااستار همكاري كنند .

هر کدوم اعضای محترم لطف کنند یک شب از این شب های خدا به ..... ( کجا )

خوب معلومه پشت بوم خونتون برید و با یکی از روش های تعیین حد فدر ، حد قدر آسمون محل زندگیتون رو بدست بیارید .

بعد حدقدر ر آسمونتون با طول و عرض دقیق جغرافیای محل زندگیتون و توضیحات مختصری در رابطه با این که از چه راهی حدقدر را تعیین کردید رو در این تاپیک

بزارید تا به نتایج خوبی برسیم مثل بررسی و تعیین تاریک ترین شهر ایران و چیزای دیگه پس لطفا همکاری کنید

دوستان عزیز می تونید برای کسب اطلاعات بیشتر یک سر به اینجا بزنید :
    ویرایش توسط Sunrise : 03-03-2012 در ساعت 10:29 PM

2. Top | #11
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2811
    تشکر شده 601 بار در 92 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    اگر درست متوجه شده باشم. هدف تایپیک اندازه گیری حدقدری آسمون شهر است نه خارج شهر. درسته؟در مورد آسمون شهر باید بگویم که حد قدری در شهر بسیار متغیر هست. یعنی ممکنه یه گوشه از شهر آلودگی نوری زیادی داشته باشد و یه جایی دیگه آلودگی کمتری.به نظر من برای بدست آوردن حد قدری شهر باید چند نقطه را در نظر گرفت و بعد حد قدری میانگین آنها را حساب کرد.اما بهرحال نمی دونم دونستن حدقدری شهرها چقدر اهمیت داره؟
    به نظر من که اهمیت داره.به نظر من دانستن حدر قدر تو جاهای مختلف میتونه به اندازه باخبر بودن از وضعیت آب هوا اهمیت داشته باشه .البته همونطور که گفتم دقیق باشه!

3. 3 کاربر مقابل از x11416 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166

دوستان عزیز اصلا تعیین حد قدر کار سختی نیست خواهش می کنم همکاری کنید .
    ----------------------------------------------------------------
    شهر همدان دیشب با طول جغرافیایی 48،31 E و عرض جغرافیایی N 34 , 48 با استفاده از صورت فلکی ثور حد قدرش 4.7 بود یعنی تعداد شمارش ستارم 4 تا بوده
    ویرایش توسط رخساره روشنی : 03-03-2012 در ساعت 10:56 PM

5. 10 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2811
    تشکر شده 601 بار در 92 ارسال

خانم روشنی هر موقع ما خواستیم این کارو انجام بدیم یا ماه وسط آسمون بوده یا آسمون شرایط مناسبی برای این کار نداشته (ابری -بارونی -برفی) شاید بقیه هم شرایطشون مثل منه که اینکارو نمیکنند!

7. 5 کاربر مقابل از x11416 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    478
    تشکر شده 237 بار در 47 ارسال

عذرخواهی میکنم که این حرف رو در این تاپیک میزنم...اما باید بگم که تقریبا به اینجا پناه آوردم...دیشب رصد کردم و اسکچ هم زدم اما یادم رفت حد قدر رو اندازه گیری کنم...کسی میدونه حدقدر تهران دیشب یعنی شنبه چند بود?ممنون میشم کمکم کنید

9. 3 کاربر مقابل از stella عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166

از تلاشتون یک عالمه سپاس همین که رفتید خودش کلی خوبه ، تونستید خدقدر رو حتما بزنید
    طول و عرض جغرافیایی فراموش نشه

11. 3 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

من دوست داشتم این کار رو برای آسمون تهران انجام بدم ، یه مسئله ای الان که ماه داره کامل میشه این کارو انجام ندیم دیگه ؟؟ صبر کنیم برای آخر ماه ؟؟
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

13. 7 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166

نقل قول نوشته اصلی توسط karimisss نمایش پست ها
    من دوست داشتم این کار رو برای آسمون تهران انجام بدم ، یه مسئله ای الان که ماه داره کامل میشه این کارو انجام ندیم دیگه ؟؟ صبر کنیم برای آخر ماه ؟؟
    بله آخر ماه بهتره منم که حد قدر رو اندازه گرفتم ماه تقریبا تربیع بود ( هلال و ماه نو بهترین زمانه ) فقط خواستم یک تحرکی تو تاپیک باشه دوستان یادشون نره
    ممنون

15. 5 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

من قبلاً در صدد تعیین قدر به این روش بر اومده بودم ، ولی با صورت فلکی های مختلف در یک شب (یا چند شب مختلف) نتیجه های متفاوتی گرفتم. البته متوجه هستم که هر صورت فلکی ای رو برای یک زمانی از سال انتخاب کردند ولی با این وجود مثلاً در مورد دب اکبر زمانی که حدوداً در حد 30 ، 40 (که در واقع حد سرسو هم نیست) درجه ارتفاع داشت (تقریباً در همین فصل از سال و در بهترین شرایط) قدر 4.6 می شد ولی با جوزا که تقریبا به سر سو هم می رسید قدر 3.9 می شد. البته شاید خطا فقط از من بوده باشه ولی قدر خود ستاره ها رو هم که نگاه کردم روش خیلی تقریبی هستش و شاید بهتر باشه که در چند زمان مختلف و با صورت فلکی های مختلف ، قدر ِمیانگین اندازه گیری بشه؟!

17. 6 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166

نقل قول نوشته اصلی توسط sara shahabi نمایش پست ها
    من قبلاً در صدد تعیین قدر به این روش بر اومده بودم ، ولی با صورت فلکی های مختلف در یک شب (یا چند شب مختلف) نتیجه های متفاوتی گرفتم. البته متوجه هستم که هر صورت فلکی ای رو برای یک زمانی از سال انتخاب کردند ولی با این وجود مثلاً در مورد دب اکبر زمانی که حدوداً در حد 30 ، 40 (که در واقع حد سرسو هم نیست) درجه ارتفاع داشت (تقریباً در همین فصل از سال و در بهترین شرایط) قدر 4.6 می شد ولی با جوزا که تقریبا به سر سو هم می رسید قدر 3.9 می شد. البته شاید خطا فقط از من بوده باشه ولی قدر خود ستاره ها رو هم که نگاه کردم روش خیلی تقریبی هستش و شاید بهتر باشه که در چند زمان مختلف و با صورت فلکی های مختلف ، قدر ِمیانگین اندازه گیری بشه؟!
    ممکنه خطای دید باشه یا خستگی البته فکر کنم دلیلی هم داشته باشه ، فکر این روش تعیین حد قدر برای زمانیه که ما همون شب مثلا می خوایم گزارش رصدی بنویسیم و یک حدقدر میانگین برای یک شهر نیست اگر دوستان اطلاعات کامل تری دارند اعلام کنند
    دروغ چرا بگم اینو بلد نیستم

19. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

تعیین حد قدر آسمان در نقاط مختلف ایران         
    سلام دوستان

همونطور كه ميدونين حد قدر آسمان به معنای محدوده دید شما در آسمان هستش يعني کم نور ترین جرمی که در آسمان می بینید از چه قدری هستش ...

یکی از روش هاش:روش مثلث بندی و شمارش ستاره هستش... كه ستاره های قابل مشاهده با چشم غیر مسلح رو در محدوده هایی مشخص از آسمان می شمریم و بعد از شمارش آنها، به جداول موجودمراجعه می کنیم و نسبت به تعداد ستاره های شمارش شده حد قدر رو از جدول مربوط تعیین می کنیم.

**توجه: در تعیین حد قدر به اين روش،اون سه ستاره راس مثلث هم به حساب میان .**

ولي روش به اين صورته كه :
    ** پیش از شروع شمارش ستاره ها، چشماتون باید حداقل به مدت 30 دقیقه در تاریکی و به دور از نور باشه ... كه باعث افزایش دقت درانجام كار ميشه.

** با توجه به تفاوت در میزان آمادگی چشم افراد مختلف ممکنه كه نتایج شمارش هم مختلف بشه .

** قسمتی از آسمان رو برای تعیین حد قدر انتخاب می کنید كه حداقل باید 45 درجه از افق ارتفاع داشته باشه و حتي الامكان در سمت الرس باشه (تا از نورهای مزاحم افق کاسته بشه و به کیفیت کار اضافه بشه).

**همچنین هنگام و زمان تعیین حد قدر آسمان باید به اندازه کافی تاریک باشه... در واقع در هنگام سپیده دم یا پس از غروب خورشید امكان حد قدر تعیین نيست.

**ماه نباید در آسمان باشه.

20. 11 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 8 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)