صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 49

موضوع: آموزش نجوم در مدارس

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1421
    تشکر شده 461 بار در 83 ارسال

Post آموزش نجوم در مدارس

سلام دوستان

دیگه من خیلی جسارت کردم و یه تاپیک زدم چون خیلی وقت بود که این سوال ذهنم رو مشغول کرده بود که
    چرا نباید توی مدارس ایران نجوم به عنوان یه درس رسمی تدریس بشه؟
    آیا واقعا ارزش نجوم از شیمی و جغرافیا و اجتماعی و ... کمتره؟
    یا آیا واقعا وسعت نجوم انقدر کمه که به اندازه کافی برای تدریس مطلب نداره؟

راستش من به شخصه یکی از آرزوهامه که یه روز سر کلاس نجوم بشینم چون فکر میکنم اگر چنین کلاسی بر گزار بشه به شدت رو تعداد علاقه مندان به نجوم افزوده میشه که این البته برای آینده نجوم خیلی خوبه. البته منظورم در کل از کلاس نجوم کلاسی غیر از المپیاد نجومه.
    از اونجایی که تو این جمع افراد با تجربه و سرشناس خیلی زیادن، اگر لطف کنید و نظرتون رو درباره این مسئله بگید هم ممنون میشم ، هم شاید کمی قانع.
    با تشکر

2. Top | #2
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

به شخصه فکر میکنم اگه قرار باشه چیزی تدریس بشه باید درقالب فصلی از فیزیک باشه . البته در ایران !! چون برای ما که رشته ی ریاضی فیزیک هستیم نصف وقتمون برای مباحث بی ربط میگذره و توی این شرایط نمیشه یه موضوع خاص از فیزیک رو در قالب درس ارائه داد ، مگه اینکه مدرسه خاص فیزیک و ریاضیات باشه .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

3. 13 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال
    براستی چرا باید تو رشته ی ریاضی-فیزیکساعاتی که دروس عمومی میخونیم از ساعاتی که ریاضی و فیزیک میخونیم بیشتره؟

5. 16 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    477
    تشکر شده 332 بار در 55 ارسال

دوست عزیز سلام
    میخوام این خبر را بهتون بدم که از پارسال آموزش نجوم به صورت آزمایشی در تعدادی از مدارس علاقه مند در شیراز،تهران و اصفهان شروع شد.
    امسال این برنامه درحد وسیع تری برگزار شد و مدارس بیشتری از این طرح استقبال کردن.
    تاجایی که من میدونم قراره از چند سال دیگه (شاید از 92!) نجوم به طور رسمی جزو برنامه درسی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی بشه.

نظر خودم را میگم:این خیلی خوبه که نجوم هم مثل بقیه درسها و به جدیت اونها تدریس بشه ،باعث میشه که همه امکان آشنایی با این علم زیبا را داشته باشن و حداقل فرصتی برای شناخت جایگاهشون باشه،منم از حامیان(!) این کارم ولی یه نکته را هم درنظر بگیرید :
    وقتی شد درس مدرس،میشه چیزی که بخونیم نمره بگیریم. گاهی هم اجباری بودن یه درس از لذتش کم میکنه. هرچند میدونم این هنر معلم است که کلاسش را چه جوری اداره کنه.اینکه سعی کنه هدف اصلیش را بذاره رو نشون دادن زیبایی آسمان و علاقه مند کردن تک تک شاگردانش.
    امضای ایشان
    مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو / یادم از کِشته خویش آمد و هنگام درو

7. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط cosmologist نمایش پست ها
    وقتی شد درس مدرس،میشه چیزی که بخونیم نمره بگیریم. گاهی هم اجباری بودن یه درس از لذتش کم میکنه. هرچند میدونم این هنر معلم است که کلاسش را چه جوری اداره کنه.اینکه سعی کنه هدف اصلیش را بذاره رو نشون دادن زیبایی آسمان و علاقه مند کردن تک تک شاگردانش.
    سلام! مورد ديگري هم در اين زمينه هست و اون اينه كه چه كساني قراره اين درس رو تدريس كنند؟؟؟ ما به چه اندازه آدم داريم كه بتونه نجوم رو بلد باشه و درس بده؟؟؟
    و اينتعدادتا چه حدتخصص دارن كه بتونن سؤال هاي در ذهن بچه ها رو جواب بدن؟ نشه كه اتفاقي براي درس نجوم بيفته كه براي بعضي از درس ها ميفته....

8. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

سلام

حرف منم دقیقا حرف آقای astronomer هست! ما همین الان معلم برای المپیاد نجوم هم کم داریم چه برسه به این که تعداد زیادی معلم باشند که بخواهند در مدارس تدریس کنند! هر کسی که نمیتونه نجوم تدریس کنه واقعا کار سختیه. نجوم رشته دانشگاهی هم نداره که بخواد از اون طریق معلم جذب بشه.

9. 17 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #7
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    477

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomer نمایش پست ها
    سلام! مورد ديگري هم در اين زمينه هست و اون اينه كه چه كساني قراره اين درس رو تدريس كنند؟؟؟ ما به چه اندازه آدم داريم كه بتونه نجوم رو بلد باشه و درس بده؟؟؟
    و اينتعدادتا چه حدتخصص دارن كه بتونن سؤال هاي در ذهن بچه ها رو جواب بدن؟ نشه كه اتفاقي براي درس نجوم بيفته كه براي بعضي از درس ها ميفته....
    صحبت شما کاملا صحیح ست.
    همونطور که خودتون خیلی بهتر میدونید،دربحث نجوم کودکان مهم اینه که بتونی یه مطلب علمی را به زبان خودشون و با مثالهای نزدیک به ذهن بیان کنی، آمادگی هرگونه سوالی را داشته باشی و درعین حال مطالب را هم کاملا علمی و درست مطرح کنی.اینها بدست نمیاد مگربا پیگیری و از سر تجربهو اینکه عاشق کاری که انجام میدی باشی و اینو به بچه ها هم منتقل کنی ...
    امضای ایشان

11. 13 کاربر مقابل از cosmologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #8
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1433
    تشکر شده 838 بار در 92 ارسال

راستش تا زمانی که نجوم به طور رسمی جزو دروس رسمی قرار بگیره...طبق گفته ی cosmologist عزیز...یکی-دو سالی طول می کشه
    ولی تا اون موقع شما دست رو دست نذار...!
    یه پیشنهاد...
    بالاخره طی یک سال تحصیلی پیش میاد که معلم یه درسی یه روز نیاد یا وقت آزاد بده یا مشغول صحیح کردن ورقه های امتحانی باشه و دانش آموزان هم مشغول کارای متفرقه(!) باشند...!! و شرایطی از این قبیل...
    این زمان ها جزو زمان های طلایی هستند...که شما باید قدرشون رو بدونید!
    یادمه خودم یه بار وقتی اول دبیرستان بودم در یکی از همین موقعیت ها سر کلاس دینی...!!

در حالی که دبیر گرامی که از علاقه ی من به نجوم مطلع بود ازم خواست تا برای پر کردن وقت کلاس و برای اینکه کلاس شلوغ نشه! برم پای تخته و برای بچه در مورد نجوم بگم...من هم که اون زمان تازه رفته بودم کلاس های رصدخونه و خلاصه حسابی تو جو نجوم بودم و برای بچه ها از نجوم مطالبی رو گفتم...
    شما هم می تونی از این موقعیت ها استفاده کنی...
    و با بیان مقدمه ای جذاب! موضوع جالبی از نجوم رو برای بچه ها بیان کنی...
    خدا رو چه دیدی شاید از همین طریق علاقه مندان به نجوم توی کلاستون کشف شدن(!)

و این علاقه به جایی رسید که توی مدرستون کلاس فوق برنامه ی نجوم تشکیل شد...!
    امضای ایشان
    ...

13. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomy نمایش پست ها
    براستی چرا باید تو رشته ی ریاضی-فیزیکساعاتی که دروس عمومی میخونیم از ساعاتی که ریاضی و فیزیک میخونیم بیشتره؟
    البته در همه جای جهان در مدارس، دروس عمومی زیاد هستند و همون طور که میدونیم، قراره که مدرسه هم برای آموزش باشه و هم برای پرورش، بنابراین این دروس هم لازمند. البته درباره کارایی دروس عمومی و مفید بودن آنها در ایران، خیلی بحث زیاده. بسیاری از دروس مدرسه، واقعا در آینده به درد بچه ها نمی خورند و فقط وقت تلف کردن هستند. دروس تخصصی هم سخت هستند و به جای تکیه بر کارهای عملی، فقط تئوری هستند که واقعا افتضاحه! خلاقیت هم که اصولا جایی در مدرسه ندارد. فقط حفظ کردن و حفظ کردن و حفظ کردن.

14. 16 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #10
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    477

آموزش نجوم در مدارس         
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام

حرف منم دقیقا حرف آقای astronomer هست! ما همین الان معلم برای المپیاد نجوم هم کم داریم چه برسه به این که تعداد زیادی معلم باشند که بخواهند در مدارس تدریس کنند! هر کسی که نمیتونه نجوم تدریس کنه واقعا کار سختیه. نجوم رشته دانشگاهی هم نداره که بخواد از اون طریق معلم جذب بشه.
    متاسفانه این مشکل شدیدا وجود داره !
    فقط در همین حد بگم که همین امسال تعداد زیادی از مربیهایی که گرفتن افرادی بودن که برای اولین بار با نجوم آشنا میشدن.فقط یه دوره کلاس واسشون گذاشتن !!!
    دلم نمیخواد اینو بگم ولی در اجرای همین برنامه مسائلی پیش اومده که واقعا جای تاسف داره و انتخاب مدرسین یکی از اونهاست... (ببخشید احساس میکنم جاش نیست بیشتراز این توضیح بدم !!! )
    امضای ایشان

16. 11 کاربر مقابل از cosmologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)