صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 49

موضوع: آموزش نجوم در مدارس

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1421
    تشکر شده 461 بار در 83 ارسال

Post آموزش نجوم در مدارس

سلام دوستان

دیگه من خیلی جسارت کردم و یه تاپیک زدم چون خیلی وقت بود که این سوال ذهنم رو مشغول کرده بود که
    چرا نباید توی مدارس ایران نجوم به عنوان یه درس رسمی تدریس بشه؟
    آیا واقعا ارزش نجوم از شیمی و جغرافیا و اجتماعی و ... کمتره؟
    یا آیا واقعا وسعت نجوم انقدر کمه که به اندازه کافی برای تدریس مطلب نداره؟

راستش من به شخصه یکی از آرزوهامه که یه روز سر کلاس نجوم بشینم چون فکر میکنم اگر چنین کلاسی بر گزار بشه به شدت رو تعداد علاقه مندان به نجوم افزوده میشه که این البته برای آینده نجوم خیلی خوبه. البته منظورم در کل از کلاس نجوم کلاسی غیر از المپیاد نجومه.
    از اونجایی که تو این جمع افراد با تجربه و سرشناس خیلی زیادن، اگر لطف کنید و نظرتون رو درباره این مسئله بگید هم ممنون میشم ، هم شاید کمی قانع.
    با تشکر

2. Top | #21
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3172
    تشکر شده 329 بار در 38 ارسال

راستش من تا اونجایی که یادم میاد نبوده....... فقط به طور اجمالی شاید در مورد منظومه شمسی و سیارات صحبت شده همین........البته الان رو نمی دونم چون من سال 84 پیش دانشگاهی رو تموم کردم و همون موقع ها هم که به نجوم علاقه داشتم همیشه این سوال تو ذهنم بود که چرا درسی رو بهش اختصاص نمی دن ..............فکر می کنم این هم یک علم هست و متل ریاضی ، فیزیک ، شیمی باید ارزش و احترام داشته باشه!
    امضای ایشان
    you can always find the sun within yourself if you will only search

3. کاربر مقابل از estardast عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #22
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1566
    تشکر شده 117 بار در 34 ارسال

به نظرمن نجوم باید به صورت جداگانه تدریس بشه

5. 2 کاربر مقابل از amir adib عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2898
    تشکر شده 1,783 بار در 213 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Night* نمایش پست ها
    راستش تا زمانی که نجوم به طور رسمی جزو دروس رسمی قرار بگیره...طبق گفته ی cosmologist عزیز...یکی-دو سالی طول می کشه

ولی تا اون موقع شما دست رو دست نذار...!
    یه پیشنهاد...
    بالاخره طی یک سال تحصیلی پیش میاد که معلم یه درسی یه روز نیاد یا وقت آزاد بده یا مشغول صحیح کردن ورقه های امتحانی باشه و دانش آموزان هم مشغول کارای متفرقه(!) باشند...!! و شرایطی از این قبیل...
    این زمان ها جزو زمان های طلایی هستند...که شما باید قدرشون رو بدونید!
    یادمه خودم یه بار وقتی اول دبیرستان بودم در یکی از همین موقعیت ها سر کلاس دینی...!!
    در حالی که دبیر گرامی که از علاقه ی من به نجوم مطلع بود ازم خواست تا برای پر کردن وقت کلاس و برای اینکه کلاس شلوغ نشه! برم پای تخته و برای بچه در مورد نجوم بگم...من هم که اون زمان تازه رفته بودم کلاس های رصدخونه و خلاصه حسابی تو جو نجوم بودم و برای بچه ها از نجوم مطالبی رو گفتم...
    شما هم می تونی از این موقعیت ها استفاده کنی...
    و با بیان مقدمه ای جذاب! موضوع جالبی از نجوم رو برای بچه ها بیان کنی...
    خدا رو چه دیدی شاید از همین طریق علاقه مندان به نجوم توی کلاستون کشف شدن(!)
    و این علاقه به جایی رسید که توی مدرستون کلاس فوق برنامه ی نجوم تشکیل شد...!
    من کاملا گفته های دوست عزیزم Night* رو تصدیق میکنم.
    چون بخشی از علاقه و کنجکاویم درباره ی نجوم سر همون کلاس دینی شکل گرفت.
    واقعا ازش ممنونم.
    امضای ایشان
    آرامش...

7. 3 کاربر مقابل از yasiii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

من با اختصاص دادن یک درس جدا گانه و کامل به نجوم مخالفم به دو دلیل
    یک اینکه مطمئنا در مدارس برای تعلیم یک درس به صورت تخصصی باید مدرس و معلم تحصیل کرده در رشته مرتبط با نجوم وجود داشته باشه تا بتونه با علم و آگاهی کامل از پس درس دادن بر بیاد ولی در حال حاضر در آموزش پرورش چنین چیزی وجود نداره .ببینید اگر شخصی که نجوم رو تدریس می کنه تسلط کافی روی مباحث مطرح شده نداشته باشه این نه تنها موجب علاقه دانش آموزان نمیشه بلکه موجب دلسردی و روی برگرداندن اونها از این درس و علم شیرین هم میشه
    و دو اینکه متاسفانه به دلیل سیستم آموزشی حاکم و همینطور درس گریزی اغلب دانش آموزان ، اگه خوندن نجوم به صورت اجبار در بیاد،این هم می تونه نتیجه عکس داشته باشه
    یک نکته ای رو فراموش نکنیم که ماهایی که الان داریم راجع به نجوم مطالعه می کنیم واقعا به نجوم علاقه داشتیم و به صورت اختیاری در حال یادگیری این علم هستیم.
    ولی اگر نجوم به صورت کلی در غالب یک یا چند فصل از مباحث درسی مثل فیزیک در بیاد و به شرط اینکه معلم هم دانش کافی برای تدریس همین مطالب کلی رو داشته باشه نتیجه بسیار بسیار مفیدی خواهد داشت.
    دلیل اینکه این موضوع رو میگم اینه که در کتاب علوم 4 دبستان مطالبی بسیار کوتاه و مختصر در باره منظومه شمسی و فضا بیان شده بود و همین مطالب کوتاه باعث علاقه بسیاری از ما ها به نجوم شد می تونید به تاپیک اولین کتاب نجومی مراجعه کنید و ببینید که این مباحث کلی و کوتاه چه قدر تاثیر گذار بوده روی اکثریت ما

9. 8 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1018
    تشکر شده 242 بار در 51 ارسال

از نظرم خیلی خوبه به هر حال نجوم خیلی بهتر از درسایی مثل آمادگی دفاعیه و اتفاقا کلیم طرفدار داره کیه که دلش نخواد بدونه تو آسمون بالای سرش چه خبره و کیه که نخواد آسمونو نگاه کنه؟؟کلاسای نجومی خیلی می تونن خوب باشن من از راهنماییم می رفتم کلاس چهارشنبه ها واسه ساعت 1 لحظه شماری می کردم که برم و دوباره به چتر آسمون شبمون نگاه کنم خیلی جذاب بود از نظرم حتی می تونه جایگزین دین و زندگیم بشه خیلی خوب میشد اگه ما جای این که تو جهنم چی به آدم می گذره خود آدما هیزم میشن و...ببینیم چه طور ستاره ها تو آسمون بدون هیچ جنگ و دعوایی کنار هم می شینن و اگرم به هم برخورد کنن هیچ وقت همدیگرو از بین نمی برن بلکه قلبشونو به هم میدن و یکی میشن .با این که فاصله بینشون خیلی زیاده اما تابشی که دارن همیشه در راهه تا یه جای تازه ای رو پیدا کنه و به اون یکی بگه که منم هستم یا حتی خورشیدی که این همه لکه روی سطح خودش داره اما بازم خیلی قشنگ می درخشه و نورش باعث حیات زمینی میشه و...

11. 4 کاربر مقابل از andromeda-s عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3025
    تشکر شده 31 بار در 13 ارسال

توی بعضـــی از کشــور ها، بچه ها انتخاب میکنن که توی دبیرستان چی بخونن!! خب واقعا جاش هست که بیان بگن مثلا ما میخوایم این ترم فیزیک و نجوم برداریم!
    ولی توی ایران که ملت کنکور میدن و همینجوری تو درسای معمولی موندن جایی برای نجوم به عنوان واحد اصلـی درسی نمیمونه!! میشه به عنوان فوق برنامه مثلا درس داد!! توی این کلاسای فرهنگـــی که بعضی مدارس میذارن مثلا کنار سفال و نقاشی یا کنار کلاس های پژوهشی مثل رباتیک و هوا فضا و اینا!
    ولی نمیشه به عنوان یک واحد اصـلی درسی اونم کنار دینی و عربــــی توقع داشت که نجوم هم وجود داشته باشه!
    عزیزان ما اینجا کنکور میــدیــــم!

ولــی اگه روزی برسه که مسئولین تصمیم بگیرن سیستم اموزشی رو عوض کنند،به نظر من نجوم باید مثل فیزیک جز دروس اختصاصی محسوب بشه!
    امضای ایشان
    آســـــمـــــــان ِ مـــَن زیـــبـــاتـــریـــن کــار ِ خُـــداســـت . . .

13. 4 کاربر مقابل از Mah Tab عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1909
    تشکر شده 635 بار در 132 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط andromeda-s نمایش پست ها
    از نظرم خیلی خوبه به هر حال نجوم خیلی بهتر از درسایی مثل آمادگی دفاعیه و اتفاقا کلیم طرفدار داره کیه که دلش نخواد بدونه تو آسمون بالای سرش چه خبره و کیه که نخواد آسمونو نگاه کنه؟؟کلاسای نجومی خیلی می تونن خوب باشن من از راهنماییم می رفتم کلاس چهارشنبه ها واسه ساعت 1 لحظه شماری می کردم که برم و دوباره به چتر آسمون شبمون نگاه کنم خیلی جذاب بود از نظرم حتی می تونه جایگزین دین و زندگیم بشه خیلی خوب میشد اگه ما جای این که تو جهنم چی به آدم می گذره خود آدما هیزم میشن و...ببینیم چه طور ستاره ها تو آسمون بدون هیچ جنگ و دعوایی کنار هم می شینن و اگرم به هم برخورد کنن هیچ وقت همدیگرو از بین نمی برن بلکه قلبشونو به هم میدن و یکی میشن .با این که فاصله بینشون خیلی زیاده اما تابشی که دارن همیشه در راهه تا یه جای تازه ای رو پیدا کنه و به اون یکی بگه که منم هستم یا حتی خورشیدی که این همه لکه روی سطح خودش داره اما بازم خیلی قشنگ می درخشه و نورش باعث حیات زمینی میشه و...
    نمیشه ، کشور ما کشوری اسلامیه ، همین الانشم دارن تهاجم فرهنگی راه میندازن و میخوان ما دینمون رو فراموش کنیم ، اگه دینی حذف بشه که ... . برای همین نمیشه نجوم رو جایگزینش کرد.
    اما چون دارن دینی تدریس میکنن و زبان اسلام هم عربیه ، برای همین از روی اجبار باید عربی هم داشته باشیم!!!
    به نظر من باید دینی و عربی رو در غالب یه کتاب تدریس کنن ، اینجوری یه باری از دوشمون برداشته میشه و یه درسی که 90 درصد دانش آموزا ازش بدشون میاد از بین میره.
    اون وقت زنگ عربی هم وجود نداره ، شاید بشه اون موقع یه فکری به حال نجوم کرد.
    امضای ایشان
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    LIVE the way you LOVE ... OR ... LOVE the way you LIVE
    That's The way you feel HAPPY

15. 4 کاربر مقابل از Sky_Watcher عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2898
    تشکر شده 1,783 بار در 213 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Sky_Watcher نمایش پست ها
    نمیشه ، کشور ما کشوری اسلامیه ، همین الانشم دارن تهاجم فرهنگی راه میندازن و میخوان ما دینمون رو فراموش کنیم ، اگه دینی حذف بشه که ... . برای همین نمیشه نجوم رو جایگزینش کرد.
    اما چون دارن دینی تدریس میکنن و زبان اسلام هم عربیه ، برای همین از روی اجبار باید عربی هم داشته باشیم!!!
    به نظر من باید دینی و عربی رو در غالب یه کتاب تدریس کنن ، اینجوری یه باری از دوشمون برداشته میشه و یه درسی که 90 درصد دانش آموزا ازش بدشون میاد از بین میره.
    اون وقت زنگ عربی هم وجود نداره ، شاید بشه اون موقع یه فکری به حال نجوم کرد.
    آهاااااااااااااااان...به این میگن یه نظر خوب و سازنده و فنی
    امضای ایشان
    آرامش...

17. 2 کاربر مقابل از yasiii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    477
    تشکر شده 332 بار در 55 ارسال

در تایید حرف جناب فرح بخش اضافه میکنم که همه این حرفا برمیگرده به علاقه ما به نجوم.چون خودمون کلی دنبالش بودیم و همچین امکاناتی نداشتیم دلمون میخواد نجوم جدی تدریس بشه.
    یه نگاه بندازید به درسهایی که تو مدرسه اجباری بودن. مگه تاریخ و جغرافی و بقیه درسها کم زیبایی دارن؟ ولی چند درصد از بچه ها سرکلاس با علاقه گوش میکنن و حسابی جدبش میشن؟ حالا اگه حتی همینها میشد اختیاری و بدون اجبار چی؟ اگه میگفتن جغرافی میخونیم تا بادید بازتری به کوه و جنگل نگاه کنیم و نه برای نمره، وضعیتش مثل الان بود؟
    ارزش نجوم به اینه که وقتی میخونیش یادت به عظمت دنیایی که توش هستی بیافته.صرف دونستن و حفظ کردن یه سری اطلاعات که لطفی نداره.

تدریس نجوم به این شکل نکات مثبت و منفی بسیاری داره.شاید نشه به این راحتی قضاوت کرد.
    بازم میگم استقبال ما از این برنامه بیشتر به خاطر علاقه خودمونه.اگه همین سوال را از یه فرد غیر علاقه مند بپرسی میگه دونستن این که کدوم سیاره جنسش چیه یا حتی این که زمین چه جوری به وجود اومده چه فایده ای داره؟ و ...

یه نکته دیگه را هم اضافه میکنم: اگر قرار بشه نجوم به عنوان یه درس مدرسه باشه،مطمئنا همش مطالب جالب برای بچه ها نخواهد بود. حتی شاید دیدن زیبایی ها تحت الشعاع قرار بگیره.باید مطالبی گفته بشه که باید و از قبل تعیین شده مثل بقیه درسها.هرچند روش مدرس در وحله اول قرار داره.
    امضای ایشان
    مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو / یادم از کِشته خویش آمد و هنگام درو

19. 5 کاربر مقابل از cosmologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1421
    تشکر شده 461 بار در 83 ارسال

آموزش نجوم در مدارس         
    دوستان به نظرم اگه بخوایم تو این تاپیک از مشکلات آموزش و پرورش ایران بگیم فک کنم کمی از حبث دور شیم.
    بهتره به همون موضوع اشکالات یا خوبی های این طرح بپردازیم
    امضای ایشان
    هر چه بود از دقیقه های نجوم
    با یکایک نهفته ها علوم
    خواندم و سر هر ورق جستم
    چون تو رو یافتم ورق شستم
    نظامی

21. 3 کاربر مقابل از saeedmozah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)