صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 47

موضوع: عکاسی نجومی علمي (مباحثه)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

عکاسی نجومی علمي (مباحثه)

با سلام بر دوستان عزیز آوایی

همان طور که میدانید، عکاسی نجومی به چندین دسته از قبیل عکسهای هنری، عکسهای با میدان دید باز، عکاسی تلسکوپی و ... تقسیم میشود.

اما عکاسی نجومی علمی چیست؟ و فرق آن با عکاسی هنری نجومی در چه چیزی است؟

عکاسی نجومی علمی، به نوعی از عکاسی گفته میشود که اطلاعاتی که از عکسهای نجومی دریافت میشود، جهت انجام پروژه های مختلف و یا کاربردهای آموزشی به کار رود و نه فقط اینکه جنبه زیبایی شناختی داشته باشد.

در عکاسی هنری نجومی، حرف اول را خلاقیت و ابتکار عمل خواهد زد؛ اما در عکاسی نجومی علمی، دقت و به کارگیری اطلاعات قبلی برای به دست آوردن اطلاعات جدید تر و تکمیلی، حرف اول را میزند.
    برای اطلاعات بیشتر از روند کار میتونید به فایل ویدئویی مباحثه گروهی نمایشگاه عکس آوا استار که در برنامه آسمان شب پخش شد مراجعه کنید:

دانلود با حجم 43 مگابایت : http://www.mediafire.com/?psz2xsj5szax77s

هدف از ایجاد این تاپیک؛ بحث درباره عکاسی نجومی علمی و اعلام پروژه های قابل انجام عکاسی علمی بوده است.

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط محمدهادی نوری نمایش پست ها
    سلام smhm عزیز ...

منظور من از اماتور ، همانطور که فرمودین ، نجوم اماتوری با همان تعاریف معمول می باشد ( غیر شغلی ، حرفه ای یا کاری )

البته همانطور که می دانیم می شود منجم اماتور حرفه ای هم بود .

---------------------

هدف ما از دنبال کردن نجوم اماتوری در چیست ؟ لذت ( تفریح ) ؟ علم ؟ در آمد ؟

یکی از ویژگیهای نجوم اماتوری در این است که آماتور ها برای فعالیت نیاز مند هزینه بسیار هستند ( بصورت جدی، بسیار

بالا ) و ممکن است از این هزینه چیزی هم در امد نداشته باشند اما در نجوم حرفه ای یا بقول جناب smhm دولتی ، به این

صورت نیست .

-------------------
    سوالی برایم پیش امده ! یک منجم حرفه ای هم ممکن است به نجوم اماتوری علاقمند شود و در ان فعالیت کند ؟
    ------------------
    در تاپیک دیگری سوالی از دوستان پرسیدم که جوابی را ندیدم !

تعریف عکاسی نجومی چیست ؟

عکاسی از اجرام ( ماه ، سیارات و اعماق اسمان )
    عکاسی از مناظر شب همراه با اسمان و ستارگان
    رنگ کردن در و دیوار بوسله لیزر و نور در شب !

یک نکته مهم در نوشته های شما بود "درآمد از نجوم"... به نظر بنده هیچ ایرادی ندارد که یک شخص از این راه (عکاسی نجومی) کسب درآمد داشته باشد ولی لازم است چند نکته را فراموش نکند:
    1. ایرادی ندارد که اعلام کند من از این راه درآمد دارم و نیازی به پوشش آن با موارد دیگر نیست.
    2. تبلیغات و برنامه هایشان از هرنوع باعث گیج شدن و وارونه کردن تعاریف نشود.
    3. ...

فکر می کنم لازم نیست چندان باز شود فعلا...
    امضای ایشان

3. 2 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

سلام دوستان

تقریبا به خوبی از همه دیدگاه ها به موضوع نگاه شد و البته به نتیجه قطعی نرسید. اما قبل از اون من یک سوال داشتم:

الان دقیقا هدف ما از مرزبندی دقیق و تعریف عکاسی علمی و هنری چیه؟ فرضا این مرز هم دقیقا مشخص شد، بعدش چه کمکی به ما میکنه؟

5. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام دوستان

تقریبا به خوبی از همه دیدگاه ها به موضوع نگاه شد و البته به نتیجه قطعی نرسید. اما قبل از اون من یک سوال داشتم:

الان دقیقا هدف ما از مرزبندی دقیق و تعریف عکاسی علمی و هنری چیه؟ فرضا این مرز هم دقیقا مشخص شد، بعدش چه کمکی به ما میکنه؟

سلام بر شما. چرا باید به نتیجه "قطعی" برسه؟ قرار نیست همه به یک نتیجه برسن و اتفاقا هر کسی میتونه برداشت های خودش رو داشته باشه.
    شاید بهتر بود این سئوال خوبتون رو یک جور دیگه مطرح می کردین تا این شائبه پیش نیاد که به موضوع غیرعلمی دارین نگاه میکنین و شاید احساسی! ولی بهرصورت باید گفت این دیدگاه و یا سئوال ها یا از نوعی خلاء درمیان و یا از احساس اشتباه بودن روش های کنونی! بنابراین باید دید چه اتفاقی افتاده که این مباحث پیش آمده. ولی کلا این یک موضوع مفصل هست و شاید کمی هم اقتصادی!!
    امضای ایشان

7. 2 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Atila Poro نمایش پست ها
    سلام بر شما. چرا باید به نتیجه "قطعی" برسه؟ قرار نیست همه به یک نتیجه برسن و اتفاقا هر کسی میتونه برداشت های خودش رو داشته باشه.
    شاید بهتر بود این سئوال خوبتون رو یک جور دیگه مطرح می کردین تا این شائبه پیش نیاد که به موضوع غیرعلمی دارین نگاه میکنین و شاید احساسی! ولی بهرصورت باید گفت این دیدگاه و یا سئوال ها یا از نوعی خلاء درمیان و یا از احساس اشتباه بودن روش های کنونی! بنابراین باید دید چه اتفاقی افتاده که این مباحث پیش آمده. ولی کلا این یک موضوع مفصل هست و شاید کمی هم اقتصادی!!
    اتفاقا سوال من کاملا علمیه و اصلا نمیدونم چرا باید از دید احساسی حرف بزنم. بگذارید دقیقتر بگم:

تعیین مرز بین عکاسی علمی و هنری چه کمکی به پیشرفت این دو نوع عکاسی میکنه؟ اون کسی که به دنبال هدف علمی باشه در هر صورت سعی میکنه عکس را از سوژه مورد نظر تهیه کنه و اطلاعات استخراج کنه(حالا با هر ابزار و روشی). اون فردی هم که به دنبال کار هنری باشه خب کار هنری خودش را انجام میده و لذت میبره. گاهی اوقات هم عکسهای هنری منشا کشفیات علمی می شوند یا عکسهای علمی جلوه ای بسیار هنری به خود میگیرند.

من متوجه نمیشم که کلا مشکل کجاست؟ یعنی خب همه این فعالیتها در کنار هم و بدون مشکل وجود دارند. قصد ما از این مرزبندی چیست؟

9. 11 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

من هم با نظر جناب پیمان اکبرنیا موافقم

توی پستهای قبلی هم گفتم که، شاید کسی اصلا هدفش در اول از عکاسی از یک سوژه ای، یک چیزی بوده باشه و بعدا ، و بعد از بررسی های نهایی؛ هدفش تغییر کرده باشه...
    فکر نمیکنم که مرز بندی خیلی خاص و کتابی و طبق فرمول ، کمکی به پیشرفت توی عکاسی بکنه ( البته نظر شخصی بنده هست )

به نظر بیشتر داریم با کلماتی مثله عملگرا و غیر عملگرا و ... بازی بازی میکنیم و فقط داریم میپردازیم به معنانی لغوی اونها و نه در عمل...
    امضای ایشان
    یه چیزایی بعدا معلوم خواهد شد؛ صبر باید و همت!

11. 6 کاربر مقابل از kh.maroufi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    اتفاقا سوال من کاملا علمیه و اصلا نمیدونم چرا باید از دید احساسی حرف بزنم. بگذارید دقیقتر بگم:

تعیین مرز بین عکاسی علمی و هنری چه کمکی به پیشرفت این دو نوع عکاسی میکنه؟ اون کسی که به دنبال هدف علمی باشه در هر صورت سعی میکنه عکس را از سوژه مورد نظر تهیه کنه و اطلاعات استخراج کنه(حالا با هر ابزار و روشی). اون فردی هم که به دنبال کار هنری باشه خب کار هنری خودش را انجام میده و لذت میبره. گاهی اوقات هم عکسهای هنری منشا کشفیات علمی می شوند یا عکسهای علمی جلوه ای بسیار هنری به خود میگیرند.

من متوجه نمیشم که کلا مشکل کجاست؟ یعنی خب همه این فعالیتها در کنار هم و بدون مشکل وجود دارند. قصد ما از این مرزبندی چیست؟

به نظرتون احترام میگذارم و همانطور که عرض شد سئوال واقعا خوبیه و جنبه های مختلفی میتونه داشته باشه ولی اگر نوشتم سئوالتون علمی نیست به این خاطره که در علم چیزی به نام "بعدش" نداریم! یعنی هر سئوالی میتونه مهم باشه فارغ از نوعش و اگر "بعدش" رو بکار ببریم یعنی عمدا یا غیرعمد داریم نتیجه گیری می کنیم در سئوالی که با "فرضا" ادامه داده شده؛ درواقع اگر میخواهیم نتیجه گیری خودمون رو هم داشته باشیم بهتره نوع دیگری مطرح کنیم تا این شائبه برای امثال بنده پیش نیاد.
    (ببخشید این نکات رو فقط به جهت دقت بیشتر در سئوال ها و جواب ها حتی برای خودم متذکر شدم)
    اما در مورد سئوالتون...
    1. اتفاقا جواب رو خودتون دادین! ببینید: اون کسی که به دنبال هدف علمی باشه در هر صورت سعی میکنه عکس را از سوژه مورد نظر تهیه کنه و اطلاعات استخراج کنه(حالا با هر ابزار و روشی). اون فردی هم که به دنبال کار هنری باشه خب کار هنری خودش را انجام میده و لذت میبره.
    دقیقا موضوع همینه... اگر فضا جوری بشه که عکس های هنری را به جای عکس های علمی مطرح کنند و از این وادی به نام عکس نجومی علمی نامی دست و پا کنند یا نانی بدست بیارن خوب بنظر می رسه یک روزی باید این سئوالات پرسیده می شد. اتفاقا اگر کسی با کار کسی کار نداشت و تعاریف اشتباه ساخته نمی شد شاید این موارد الان مطرح نمی شد. ولی آنچه که بنده میخواهم مطرح کنم و در این نوع مباحث می بینم چیزی فراتر از این مرزبندی هاست. به طور نمونه باید از این مباحث استفاده کرد و نشان داد که خود عکاسی هدف نیست و چرا عکاسی ما کاربردهای دیگری پیدا نکرد غیر از جنبه هنری؟ و یا اینکه باید پاسخ داد چرا جامعه نجومی ما باید آنقدر تب عکاسی بگیرد و تا آن حد پیش ببرد که عکاسی نجومی را رشته ای در نجوم عملگرا بداند؟ و هزاران سئوال دیگر...
    2. مورد دوم را فقط در صورت اجازه جناب آقای امام مطرح خواهم کرد.
    امضای ایشان

13. 4 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

نقل قول نوشته اصلی توسط kh.maroufi نمایش پست ها
    من هم با نظر جناب پیمان اکبرنیا موافقم

توی پستهای قبلی هم گفتم که، شاید کسی اصلا هدفش در اول از عکاسی از یک سوژه ای، یک چیزی بوده باشه و بعدا ، و بعد از بررسی های نهایی؛ هدفش تغییر کرده باشه...
    فکر نمیکنم که مرز بندی خیلی خاص و کتابی و طبق فرمول ، کمکی به پیشرفت توی عکاسی بکنه ( البته نظر شخصی بنده هست )

به نظر بیشتر داریم با کلماتی مثله عملگرا و غیر عملگرا و ... بازی بازی میکنیم و فقط داریم میپردازیم به معنانی لغوی اونها و نه در عمل...

من هم موافقم در مورد جملات نخست شما. ولی در مورد بازی با کلمات خیر. کاری به "عمل" نزدیک میشه که مفاهیم اون کاملا روشن بشه. اگر این کلمات دقیق در ذهن ها جا نیفته فردا روز بنده آتیلا پرو هم ممکنه از راهم خارج بشم و اهدافم عوض بشه.
    امضای ایشان

15. 5 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

دقیقا موضوع همینه... اگر فضا جوری بشه که عکس های هنری را به جای عکس های علمی مطرح کنند و از این وادی به نام عکس نجومی علمی نامی دست و پا کنند یا نانی بدست بیارن خوب بنظر می رسه یک روزی باید این سئوالات پرسیده می شد. اتفاقا اگر کسی با کار کسی کار نداشت و تعاریف اشتباه ساخته نمی شد شاید این موارد الان مطرح نمی شد. ولی آنچه که بنده میخواهم مطرح کنم و در این نوع مباحث می بینم چیزی فراتر از این مرزبندی هاست. به طور نمونه باید از این مباحث استفاده کرد و نشان داد که خود عکاسی هدف نیست و چرا عکاسی ما کاربردهای دیگری پیدا نکرد غیر از جنبه هنری؟ و یا اینکه باید پاسخ داد چرا جامعه نجومی ما باید آنقدر تب عکاسی بگیرد و تا آن حد پیش ببرد که عکاسی نجومی را رشته ای در نجوم عملگرا بداند؟ و هزاران سئوال دیگر...
    زمان !

حدود 20 سال پیش در مورد نجوم اماتوری ، اگر منابع علمی ، عکس و یا هر مطلبی طلب می کردید ، چگونه پیدا می شد؟ مجله نجوم تنها منبع موجود بود و همین ( من تا اینجایش را میدانم)

10 سال پیش ، عکاسانی با گرفتن عکسهای هنری ( با هر تعبیری ) هنری - علمی و ... سعی در ترویج و کسب تجربه عملی در نجوم اماتوری داشتند ... در ان زمان همان تصاویر هنری ایشان ، جنبه های علمی بسیار

هم داشت (با توجه به تعبیری که بنده از علم در پستهای گذشته ام داشته ام می گویم ) بنظرم در ان زمان حتی اگر عکسهای هنری یا هنری - علمی و یا هر نامی که دارد را به نام عکاسی

علمی ، علمی تخیلی ، علمی تفریحی علمی - علمی و... به دوستداران نجوم اماتوری نشان می دادند ویاحتی کسب درامد می کردندهم کار نابجایی نبود !

بعد از گذشت این سالها و اموزش از طریق همان تصاویر ( باهر جنبه ای ) من عکاسی نجومی را فقط در عکاسی از اجرام باروشهای بسیار دقیق و اهداف خاص می دانم ... ( خروجی علمی این تصاویر برای عکاس ،

شاید برای دوستان حکیم بسیار ابتدایی بنظر برسد ، اما این چیزی از فعالیت علمی عکاس کم نمی کند )

---------------------

در مورد کسب درامد ، بنظرم هر نوع فعالیتی که دارای ارزش و مفهوم باشد منجر به درامد زایی می شود .

17. 3 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

نقل قول نوشته اصلی توسط محمدهادی نوری نمایش پست ها
    زمان !

حدود 20 سال پیش در مورد نجوم اماتوری ، اگر منابع علمی ، عکس و یا هر مطلبی طلب می کردید ، چگونه پیدا می شد؟ مجله نجوم تنها منبع موجود بود و همین ( من تا اینجایش را میدانم)

10 سال پیش ، عکاسانی با گرفتن عکسهای هنری ( با هر تعبیری ) هنری - علمی و ... سعی در ترویج و کسب تجربه عملی در نجوم اماتوری داشتند ... در ان زمان همان تصاویر هنری ایشان ، جنبه های علمی بسیار

هم داشت (با توجه به تعبیری که بنده از علم در پستهای گذشته ام داشته ام می گویم ) بنظرم در ان زمان حتی اگر عکسهای هنری یا هنری - علمی و یا هر نامی که دارد را به نام عکاسی

علمی ، علمی تخیلی ، علمی تفریحی علمی - علمی و... به دوستداران نجوم اماتوری نشان می دادند ویاحتی کسب درامد می کردندهم کار نابجایی نبود !

بعد از گذشت این سالها و اموزش از طریق همان تصاویر ( باهر جنبه ای ) من عکاسی نجومی را فقط در عکاسی از اجرام باروشهای بسیار دقیق و اهداف خاص می دانم ... ( خروجی علمی این تصاویر برای عکاس ،

شاید برای دوستان حکیم بسیار ابتدایی بنظر برسد ، اما این چیزی از فعالیت علمی عکاس کم نمی کند )

---------------------

در مورد کسب درامد ، بنظرم هر نوع فعالیتی که دارای ارزش و مفهوم باشد منجر به درامد زایی می شود .

از اظهار نظر حضرتعالی تشکر می کنم و اگر پست های قبلی را مطالعه کرده باشید با بسیاری از صحبت های شما موافقم.
    1. فعالیت علمی ابتدایی و غیرابتدایی ندارد و هر فعالیت علمی می تواند منحصر به فرد باشد و باارزش.
    2. درآمد زایی قسمتی از سیکلی است که اگر حلقه ای از آن وجود نداشته باشد سیکل کامل نیست و معیوب خواهد بود؛ ولی درآمد زایی نه به هر قیمتی...
    3. با مرزبندی موافقم چون باید ارزش هر کاری را با هویت همان کار سنجید. نمی توان ارزش یک عکس هنری را با هویت علمی سنجید چون باعث می شود به همان عکس و زحمتی که کشیده شده جفا شود.
    4. همواره عرض کرده ام که هر عکسی در جایگاه خودش زیباست و بارزش؛ بنابراین نمی توان گفت یک عکس علمی از یک عکس هنری جایگاه بالاتری دارد. نمی دانم چرا بسیاری از دوستان چنین تصوری دارند؟! اتفاقا اگر عکس های هنری-نجومی نباشند بسیاری از فرهنگ سازی های علمی هم پیش نمی آمد.
    5. یکی از علت های مطرح شدن این مرزبندی ها این بود که اکثر عکس ها ترویجی بودند و به نوعی یا جنبه های آموزشی و علمی فراموش شده بود و یا توانایی انجام این کار وجود نداشت و یا شاید هم توجهی به آنها نبود. بنابراین در حیطه فعالیت های ترویجی در عکاسی فعالیت های موثری بوده است (هر چند آن نیز بعد از چند سال نیاز به نگاه های نو و ابداع گونه دارد).
    ویرایش توسط Atila Poro : 01-24-2012 در ساعت 03:31 AM
    امضای ایشان

19. 2 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

عکاسی نجومی علمي (مباحثه)         
    به نظرتون احترام میگذارم و همانطور که عرض شد سئوال واقعا خوبیه و جنبه های مختلفی میتونه داشته باشه ولی اگر نوشتم سئوالتون علمی نیست به این خاطره که در علم چیزی به نام "بعدش" نداریم! یعنی هر سئوالی میتونه مهم باشه فارغ از نوعش و اگر "بعدش" رو بکار ببریم یعنی عمدا یا غیرعمد داریم نتیجه گیری می کنیم در سئوالی که با "فرضا" ادامه داده شده؛ درواقع اگر میخواهیم نتیجه گیری خودمون رو هم داشته باشیم بهتره نوع دیگری مطرح کنیم تا این شائبه برای امثال بنده پیش نیاد.
    (ببخشید این نکات رو فقط به جهت دقت بیشتر در سئوال ها و جواب ها حتی برای خودم متذکر شدم)
    اما در مورد سئوالتون...
    1. اتفاقا جواب رو خودتون دادین! ببینید: اون کسی که به دنبال هدف علمی باشه در هر صورت سعی میکنه عکس را از سوژه مورد نظر تهیه کنه و اطلاعات استخراج کنه(حالا با هر ابزار و روشی). اون فردی هم که به دنبال کار هنری باشه خب کار هنری خودش را انجام میده و لذت میبره.
    2. مورد دوم را فقط در صورت اجازه جناب آقای امام مطرح خواهم کرد.
    من نمیخواستم تو بحث شرکت کنم ولی الان دیدم کلا جهت تاپیک عوض شده و به شکلی دنبال مقصر می گردید.آقای پرو؛ حرف هایی که زدید خیلی جالب بود.یعنی چطور میشه یک نفر عکس های هنری رو بذاره جای عکس های علمی و بعد نانی بدست بیاره!؟ اگر شما بلدید به من هم یاد بدید! اصلا کسی از عکاسی نجومی (به غیر از نمایشگاه) در آمدی هم داره؟
    من واقعا نمیدونم چرا اینقد دو دستگی تو نجوم امروز ایران وجود داره. خیلی جالبه که یکی از دوستان (در این تاپیک نه) برای فعالیت های علمی در نجوم آماتوری واژه ی نجوم علمگرا رو ارائه کردند. شما دو روز بعد کردیدش نجوم عملگرا!! الان دقیقا مشکل شما با اینکه عکاسی نجومی جزو نجوم عملگرا (به قول خودتون) قرار گرفته چیه؟ بذارید جامعه ی نجومی در تب عکاسی نجومی بسوزه. مشکلش چیه غیر از اینکه عکس عکاسان ایرانی رو میشه در هر سایت و مجله ی معتبر بین المللی پیدا کرد؟
    اگه میشه چندتا دیگه از هزاران سوال دیگرتون رو هم مطرح کنید.

21. کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)