صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 47

موضوع: عکاسی نجومی علمي (مباحثه)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

عکاسی نجومی علمي (مباحثه)

با سلام بر دوستان عزیز آوایی

همان طور که میدانید، عکاسی نجومی به چندین دسته از قبیل عکسهای هنری، عکسهای با میدان دید باز، عکاسی تلسکوپی و ... تقسیم میشود.

اما عکاسی نجومی علمی چیست؟ و فرق آن با عکاسی هنری نجومی در چه چیزی است؟

عکاسی نجومی علمی، به نوعی از عکاسی گفته میشود که اطلاعاتی که از عکسهای نجومی دریافت میشود، جهت انجام پروژه های مختلف و یا کاربردهای آموزشی به کار رود و نه فقط اینکه جنبه زیبایی شناختی داشته باشد.

در عکاسی هنری نجومی، حرف اول را خلاقیت و ابتکار عمل خواهد زد؛ اما در عکاسی نجومی علمی، دقت و به کارگیری اطلاعات قبلی برای به دست آوردن اطلاعات جدید تر و تکمیلی، حرف اول را میزند.
    برای اطلاعات بیشتر از روند کار میتونید به فایل ویدئویی مباحثه گروهی نمایشگاه عکس آوا استار که در برنامه آسمان شب پخش شد مراجعه کنید:

دانلود با حجم 43 مگابایت : http://www.mediafire.com/?psz2xsj5szax77s

هدف از ایجاد این تاپیک؛ بحث درباره عکاسی نجومی علمی و اعلام پروژه های قابل انجام عکاسی علمی بوده است.

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    خب،آقای پرو با تمام حرفاتون موافقم ولی یه مشکلی پیش میاد این وسط (البته مشکل نیستا،یه سواله)

اون مثالی که زدین برای تلسکوپ!! اون رو میشه به عکاسی هم تعمیم داد!! چطوری؟؟ یعنی اینکه یه شخصی که اطلاعاتش کم باشه تو نجوم!! یا اصلا از عکاسی هم چیزی زیادی ندونه ولی یه وقتی به طور شانسی یه عکسی میگیره!! و دست بر قضا این عکس باعث میشه افراد دیگه با این عکس یه دیتای نجومی استخراج کنن!!! خب اونوقت اسم این عکس علمگراست؟؟؟یا غیرعلمگرا؟؟؟
    یک عکسی که گرفته میشه دیگه اصولا نباید به عکاسش گیر بدیم که علمگرا عکاسی میکنی یا غیر علمگرا!!!
    پس اگه یک شخصی (سوای عکاس) بتونه از یک عکسی دیتایی حالا ترجیحا نجومی بدست بیاره پس میشه عکس نجومی که به علمگرا بودن نزدیکه!!
    درسته؟؟؟

اما با این اوصاف نیاز هست که به مرز بندی بین علمگرا یا غیر علمگرا ؟؟؟

ممنونم که ابهامات خودتون رو پرسیدین. ببینید عکس گرفتن یک مسئله هست و استخراج داده یک مورد دیگر؛ بنابراین این دو الزاما باهم نیستند. ممکن است شخصی به قول شما عکسی بگبرد و فرد دیگری بعدها از آنها دیتا استخراج کند، بنابراین شخص عکاس فعالیت عملگرا انجام نداده و یک عکس گرفته ولی شخص دوم که عکاس نیست یک کار علملگرا صورت داده و از یک عکس داده استخراج کرده.
    متاسفانه انقدر این "عکاسی نجومی" در کشور ما بد تعریف شده که بسیاری همه چیز را از دریچه آن می بینند! کسی که از یک عکس (مثلا عکس های هابل) داده استخراج می کند الزاما یک عکاس نیست! و از طرفی الزاما قرار نیست فقط از عکس داده استخراج شود.
    بحث تلسکوپ 16 اینچ را مطرح کردم چون هدفم این بود که نشان دهم عکاسی یک "ابزار و تکنیک" است. پشت این ابزار می تواند یک فرد بسیار حرفه ای بنشیند که از این ابزار درست استفاده کند و یا یک فرد مبتدی که فعالیت هایی ساده با آن انجام دهد.
    در جمله های اول حضرتعالی کلمه شانسی نوشته شده! اصولا به شانس اعتقادی ندارم و فکر می کنم اگر عکاسی اطلاعات اولیه نداشته باشه نمیتونه عکسی علمی-نجومی حتی به قول شما شانسی بگیره بنابراین اینجا بحث سر میزان اطلاعات و سطح علمی هست.

این که بگوییم مرز مشخصی نیست و بحث بسته شود و یا اینگونه به نتیجه برسد اصلا موافق نیستم. ممکن است در جاهایی اندک تشخیص مرزها کار ساده ای نباشد ولی در بسیار اوقات این مرزها مشخص است. از طرفی همانگونه که در آن مباحثه 3 نفره عرض کردم دو نکته از این بحث برای من مهم هست: 1. اگر عکسی گرفته می شود لطفا آن عکس در چارچوبی که گرفته شده عرضه شود و مثلا یک عکس هنری را به جای یک عکس علمی عرضه نکنیم. 2. اینکه عکاسی هدف نیست بلکه یک ابزار است. در جاهایی دیده ام وقتی می خواهند تیترهایی را برای نجوم عملگرا نام ببرند عکاسی نجومی هم جزو آن است و این باعث تاسف بود.
    امضای ایشان

3. 8 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Atila Poro نمایش پست ها
    ممنونم که ابهامات خودتون رو پرسیدین. ببینید عکس گرفتن یک مسئله هست و استخراج داده یک مورد دیگر؛ بنابراین این دو الزاما باهم نیستند. ممکن است شخصی به قول شما عکسی بگبرد و فرد دیگری بعدها از آنها دیتا استخراج کند، بنابراین شخص عکاس فعالیت عملگرا انجام نداده و یک عکس گرفته ولی شخص دوم که عکاس نیست یک کار علملگرا صورت داده و از یک عکس داده استخراج کرده.
    متاسفانه انقدر این "عکاسی نجومی" در کشور ما بد تعریف شده که بسیاری همه چیز را از دریچه آن می بینند! کسی که از یک عکس (مثلا عکس های هابل) داده استخراج می کند الزاما یک عکاس نیست! و از طرفی الزاما قرار نیست فقط از عکس داده استخراج شود.
    بحث تلسکوپ 16 اینچ را مطرح کردم چون هدفم این بود که نشان دهم عکاسی یک "ابزار و تکنیک" است. پشت این ابزار می تواند یک فرد بسیار حرفه ای بنشیند که از این ابزار درست استفاده کند و یا یک فرد مبتدی که فعالیت هایی ساده با آن انجام دهد.
    در جمله های اول حضرتعالی کلمه شانسی نوشته شده! اصولا به شانس اعتقادی ندارم و فکر می کنم اگر عکاسی اطلاعات اولیه نداشته باشه نمیتونه عکسی علمی-نجومی حتی به قول شما شانسی بگیره بنابراین اینجا بحث سر میزان اطلاعات و سطح علمی هست.

این که بگوییم مرز مشخصی نیست و بحث بسته شود و یا اینگونه به نتیجه برسد اصلا موافق نیستم. ممکن است در جاهایی اندک تشخیص مرزها کار ساده ای نباشد ولی در بسیار اوقات این مرزها مشخص است. از طرفی همانگونه که در آن مباحثه 3 نفره عرض کردم دو نکته از این بحث برای من مهم هست: 1. اگر عکسی گرفته می شود لطفا آن عکس در چارچوبی که گرفته شده عرضه شود و مثلا یک عکس هنری را به جای یک عکس علمی عرضه نکنیم. 2. اینکه عکاسی هدف نیست بلکه یک ابزار است. در جاهایی دیده ام وقتی می خواهند تیترهایی را برای نجوم عملگرا نام ببرند عکاسی نجومی هم جزو آن است و این باعث تاسف بود.

درود بر شما،که اینقدر با حوصله جواب میدین!! اما یک مورد دیگه هم بود که خواستم عرض کنم:

از زمانی که تعریف نادرستی از عکاسی رو پذیرفتیم باید فکر اینجا رو هم میکردیم!!!
    ببینید بعضی ها به عمد یا ندانسته هنر رو با علم طوری تلفیق دادند که حتی خودشون هم به اشتباه افتادند!! پس مشکل از عکس نیست!! شاید عکسی که یک عکاس هنری میگیرد در جایی بصورت علمی بررسی شود در جایی بصورت هنری ......... این مشکل در افراد ماست در افرادی که (به قول خود شما) "مزه بحث های علمگرا رو نچشیده اند" اومدن از این راه (راه هنری) خودشون رو ارضا کنن!!!
    پس ایراد کار در تلفیق این دو علم و هنر نیست،عکاسی نجومی به خودی خود محترم است ولی این دید ماست که به قضیه جهت میده ....... در ضمن بنظر من میتوان عکاسی نجومی رو در زمره نجوم علمگرا نام برد ولی باید دید که موارد استفاده شخص یاد دهنده و شخص و یا جامعه یاد گیرنده چی هستش!! و نوع برداشتشون از عکاسی نجومی چی هست!!

البته بنده نه عکاس هستم و نه خودم رو منجم میدونم و نه ذره ای مزه علمگرا بودن چشیده باشم!! فقط اومدم بحث های علمگرا اونم از نوع (علمی-هنری) ببینم و ذره ای هم که شده از شیرینی این کارها بچشم!!
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

5. 6 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    درود بر شما،که اینقدر با حوصله جواب میدین!! اما یک مورد دیگه هم بود که خواستم عرض کنم:

از زمانی که تعریف نادرستی از عکاسی رو پذیرفتیم باید فکر اینجا رو هم میکردیم!!!
    ببینید بعضی ها به عمد یا ندانسته هنر رو با علم طوری تلفیق دادند که حتی خودشون هم به اشتباه افتادند!! پس مشکل از عکس نیست!! شاید عکسی که یک عکاس هنری میگیرد در جایی بصورت علمی بررسی شود در جایی بصورت هنری ......... این مشکل در افراد ماست در افرادی که (به قول خود شما) "مزه بحث های علمگرا رو نچشیده اند" اومدن از این راه (راه هنری) خودشون رو ارضا کنن!!!
    پس ایراد کار در تلفیق این دو علم و هنر نیست،عکاسی نجومی به خودی خود محترم است ولی این دید ماست که به قضیه جهت میده ....... در ضمن بنظر من میتوان عکاسی نجومی رو در زمره نجوم علمگرا نام برد ولی باید دید که موارد استفاده شخص یاد دهنده و شخص و یا جامعه یاد گیرنده چی هستش!! و نوع برداشتشون از عکاسی نجومی چی هست!!

البته بنده نه عکاس هستم و نه خودم رو منجم میدونم و نه ذره ای مزه علمگرا بودن چشیده باشم!! فقط اومدم بحث های علمگرا اونم از نوع (علمی-هنری) ببینم و ذره ای هم که شده از شیرینی این کارها بچشم!!

بسیاری از صحبت های شما را قبول دارم. معمولا این مشکل تعریف در ایران را در آینده هم ممکن است شاهد باشیم، چون هر چیز جدیدی که ترویج می شود بسته به نوع نگرش ترویج دهندگان آن تعاریف تعریف می شوند! یک نکته مهمتر اینکه باید دید آیا اگر کسی هم در جامعه نجومی ما نظر مخالف داشت آیا می تواند این مخالفت را در فضایی آرام مطرح کند و اگر مطرح کرد چه اتفاقاتی ممکن است برایش بیفتد؟؟!!
    با احترام به نظر حضرتعالی، همانگونه که گفتم عکاسی نجومی یک ابزار و تکنیک است و نمی تواند جزو فعالیت های عملگرا به خودی خود آنرا تقسیم بندی کرد. به یاد داشته باشیم که در بیان مفهوم ها باید کمی دقت کنیم؛ ابزار، تکنیک، علم، دانش، داده علمی و ... هر یک معانی خاص خودشان را دارند.
    در مقاله ای که ماهنامه آسمان شب با عنوان "چگونه یک منجم آماتور جدی شویم؟" عنوان کردم که هر فعالیت نجومی آماتوری که چهار عامل: پیش بینی، رصد، تحلیل و گزارش را داشته باشد می توان آن را جزو یک فعالیت عملگرا محسوب کرد.
    امضای ایشان

7. 7 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

توصیه می کنم هر فعالیت نجومی که با آن از آسمان شب لذت می برید انجام دهید! نجوم آماتوری ما به خون تازه نیاز داره!
    امضای ایشان

9. 6 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2783
    تشکر شده 479 بار در 50 ارسال

با تشکر از مطلب مختصر و مفیدتون!!!!!!!!
    یه سوال: دوربین عکاسی هنری نجومی با دوربین عکاسی علمی نجومی فرق میکنه؟؟
    یه سوال دیگه: میشه یه کتاب یا سایت که تکنیک های عکاسی(نه صرفا عکاسی نجومی) رو از ابتدا و کامل توضیح داده باشه بهم معرفی کنید؟

11. 3 کاربر مقابل از Aries عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Atila Poro نمایش پست ها
    توصیه می کنم هر فعالیت نجومی که با آن از آسمان شب لذت می برید انجام دهید! نجوم آماتوری ما به خون تازه نیاز داره!
    با سلام و تشکر ...

فکر می کنم نکته اصلی همینجاست ! مفهوم نجوم اماتوری چیست ؟ فعالیت عملگرا به صورت واقعی به چه

مفهومی است ؟ فعالیت علمی یعنی چی ؟ اگر در روزگاری دانشمندانی به سطح خاصی از علم

رسیدند ، اگر ما در ان سطح فعالیت نکنیم ، به مفهوم ان است که کار علمی انجام نداده ایم ؟ و در اخر اگر

قرار است همه چیز اینقدر ریز بینانه نگاه شود ، نجوم حرفه ای پیش پای ما ست ! اماتور بودن دیگر برای

چه ؟ !
    --------------------------
    جدایی علم و هنر چگونه است ؟ !

13. 7 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

تعاريف خيلي ساده اند و اينقدر پيچيدگي ندارند. ببينيد يك عكس علمي هر چند ممكن است جنبه ها و تكنيك هاي هنري هم در آن رعايت شده باشد ولي چون عكاس از اول هدف استخراج داده داشته بنابراين عكس علمي قلمداد ميشه.
    يك عكس هنري هم هرچند فنون علمي در آن بكار رفته باشد ولي چون از اول هنري بودن مورد نظر بوده، عكس هنري است.
    بنابراين اين عكاس هست كه بايد تعيين كند عكسش هنري است يا علمي يا علمي-هنري.
    در مورد نجوم آماتوري هم هيچگاه آماتور بودن به معني غير علمي يا غير حرفه اي بودن نيست بلكه فقط به اين معني است شخص شغل و پيشه اش (حرفه يعني شغل)يا رشته تحصيلي اش نجوم نيست به عبارتي ديگر فعاليت اون در نجوم دولتي نيست.

15. 8 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

سلام smhm عزیز ...

منظور من از اماتور ، همانطور که فرمودین ، نجوم اماتوری با همان تعاریف معمول می باشد ( غیر شغلی ، حرفه ای یا کاری )

البته همانطور که می دانیم می شود منجم اماتور حرفه ای هم بود .

---------------------

هدف ما از دنبال کردن نجوم اماتوری در چیست ؟ لذت ( تفریح ) ؟ علم ؟ در آمد ؟

یکی از ویژگیهای نجوم اماتوری در این است که آماتور ها برای فعالیت نیاز مند هزینه بسیار هستند ( بصورت جدی، بسیار

بالا ) و ممکن است از این هزینه چیزی هم در امد نداشته باشند اما در نجوم حرفه ای یا بقول جناب smhm دولتی ، به این

صورت نیست .

-------------------
    سوالی برایم پیش امده ! یک منجم حرفه ای هم ممکن است به نجوم اماتوری علاقمند شود و در ان فعالیت کند ؟
    ------------------
    در تاپیک دیگری سوالی از دوستان پرسیدم که جوابی را ندیدم !

تعریف عکاسی نجومی چیست ؟

عکاسی از اجرام ( ماه ، سیارات و اعماق اسمان )
    عکاسی از مناظر شب همراه با اسمان و ستارگان
    رنگ کردن در و دیوار بوسله لیزر و نور در شب !

17. 9 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

نقل قول نوشته اصلی توسط Aries نمایش پست ها
    با تشکر از مطلب مختصر و مفیدتون!!!!!!!!
    یه سوال: دوربین عکاسی هنری نجومی با دوربین عکاسی علمی نجومی فرق میکنه؟؟
    یه سوال دیگه: میشه یه کتاب یا سایت که تکنیک های عکاسی(نه صرفا عکاسی نجومی) رو از ابتدا و کامل توضیح داده باشه بهم معرفی کنید؟
    سلام بر شما. همانطور که قبلا هم توضیح دادم ابزار تعیین کننده سطح کار (علمی یا هنری) نیست و به دانش فرد و نیت او بستگی دارد و گرنه با دوربین های غیردیجیتال هم می توان فعالیت های جالبی انجام داد!
    در مورد سئوال دوم: نمیدونم! برای شخص من آشنایی با تلسکوپ، زمان سنجی، آشنایی با پروژه های مختلفی که می توانم انجام دهم، افزایش اطلاعات نجومیم، پیگیری اخبار روز و نشریه ها مهمتر از این مورد خاص است! البته خوب علایق متفاوته...
    امضای ایشان

19. 3 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537

عکاسی نجومی علمي (مباحثه)         
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمدهادی نوری نمایش پست ها
    با سلام و تشکر ...

فکر می کنم نکته اصلی همینجاست ! مفهوم نجوم اماتوری چیست ؟ فعالیت عملگرا به صورت واقعی به چه

مفهومی است ؟ فعالیت علمی یعنی چی ؟ اگر در روزگاری دانشمندانی به سطح خاصی از علم

رسیدند ، اگر ما در ان سطح فعالیت نکنیم ، به مفهوم ان است که کار علمی انجام نداده ایم ؟ و در اخر اگر

قرار است همه چیز اینقدر ریز بینانه نگاه شود ، نجوم حرفه ای پیش پای ما ست ! اماتور بودن دیگر برای

چه ؟ !
    --------------------------
    جدایی علم و هنر چگونه است ؟ !

سلام بر شما. هیچ اصراری بر فعالیت های عملگرا نیست اتفاقا! اصرار بر این هست که جامعه آماتوری ما از فعالیت های بیهوده و دور خود چرخیدن کمی خلاص شود و همینطور از کشتن انگیزه های مشتاق کمی فاصله بگیرد!
    مفهوم منجم آماتور و حرفه ای کمی در نجوم متفاوت است. بسیاری از رصدخانه های بزرگ دنیا را آماتورها اداره می کنند (بنابراین شغل حرفه ای هم می توانند داشته باشند) و آماتورها در حیطه هایی فعالیت می کنند که شاید یک حرفه ای کمتر سراغ آنها برود، بنابراین چون حرفه ای ها هستند نمی توان گفت آماتورها نباشند! از سوی دیگر آماتورها اتفاقا در نجوم هستند چون لذت ببرند، لذت از هر پدیده ای که می بینند و درک می کنند، فرق هست بین دیدن صرف و دیدن علمی. بنابراین منجمان آماتور از هر شخص دیگری که در این حیطه فعالیت نمی کند بیشتر لذت می برد. لذت بردن از آسمان مهمترین هدف ماست. لذت بردن هم می تواند به شیوه های مختلفی باشد.
    ولی نکته ای که باید توجه کنیم این است که ما به نجوم و آسمان علاقمند باشیم و از آن لذت ببریم و دیگران را هم شریک کنیم ولی سرسپرده نجوم نباشیم که آفات زیادی به همراه دارد!
    امضای ایشان

21. 3 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)