صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 59

موضوع: گرانش در ارتفاعات (مباحثه)

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

گرانش در ارتفاعات (مباحثه)

چند دانش آموز اهل تبریز با استفاده از آونگ و تعداد ِ زیادی داده گیری و کار ِ آماری بالاخره موفق شدند مقدار ِ شتاب ِ گرانش (که معیاری از قدرت گرانش است) را در تبریز بسنجند. این عدد برابر ِ 9.88 متر بر مجذور ثانیه بود.

می دانیم میزان ِ شتاب ِ گرانشی در سطح ِ دریا 9.81 متر بر مجذور ثانیه است ارتفاع ِ تبریز از سطح دریا حدودا 1300 متر است.

بدون در نظر گرفتن ِ عدد ِ به دست آمده و فقط با در نظر گرفتن ِ این که شتاب ِ گرانش با ارتفاع گرفتن زیاد شده، آیا این نتیجه ی ِ به دست آمده صحیح بوده؟

یعنی واقعا وزن ِ شما در بالای ِ کوه بیشتر است یا در پای ِ کوه؟

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

در واقع این چیزی که گفتید بخش دومه قضیه س
    این قضیه پوسته که در دو بخش تعریف شده
    1 جسم بیرون پوسته:_پوسته کروی یکنواختی از ماده یک ذره واقع در خارج پوسته را چنان جذب میکنه که انگار تمام جرم آن در مرکز آن قرار دارد_پس برای مثال شما اگه در فاصله 11 متری مرکز بایستیم جاذبه رو قوی حس میکنیم
    2 جسم درون پوسته:_پوسته ماده یکنواخت هیچ نیروی گرانشی برایندی به ذره ی واقع در درون خود وارد نمیکند.
    چون جسم رو در نوک مخروط در نظر گرفتیم حس کردم بشه از بخش اول استفاده کرد
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

3. 4 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط space نمایش پست ها
    در واقع این چیزی که گفتید بخش دومه قضیه س
    این قضیه پوسته که در دو بخش تعریف شده
    1 جسم بیرون پوسته:_پوسته کروی یکنواختی از ماده یک ذره واقع در خارج پوسته را چنان جذب میکنه که انگار تمام جرم آن در مرکز آن قرار دارد_پس برای مثال شما اگه در فاصله 11 متری مرکز بایستیم جاذبه رو قوی حس میکنیم
    2 جسم درون پوسته:_پوسته ماده یکنواخت هیچ نیروی گرانشی برایندی به ذره ی واقع در درون خود وارد نمیکند.
    چون جسم رو در نوک مخروط در نظر گرفتیم حس کردم بشه از بخش اول استفاده کرد
    خوب این قضیه برای ِ پوسته های ِ کروی درسته! برای ِ یک پوسته ی ِ نا کروی (ولو بسته!) هیچ دلیلی وجود نداره که گرانش ِ درونش صفر بشه! به همین تناسب، برای ِ یک توزیع ِ حجمی هیچ دلیلی وجود نداره که بردار ِ نیرو به سمت ِ مرکز ِ جرمش باشه! اصلا یه کاری! انتگرال بگیرید خواهید دید که نتیجه با اون چیزی که در نظر گرفتید یکی نیست!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نتیجه ی محاسبه!

خوب مثل این که کسی حس ِ گرفتن ِ این انتگرال رو نداره بنا بر این خودم میگیرمش!

خوب من فرض ِ مخروط ِ کامل رو در نظر می گیریم و ابتدا یک دیسک به شعاع R و فاصله ی ِ ما از مرکز ِ دیسک z (ما دقیقا بالای ِ مرکز ِ دیسک هستیم) و به چگالی rho و به ضخامت dz قرار داریم. چگالی سطحی ِ این دیسک اگر sigma=rho*dz در نظر بگیریم شتاب ِ گرانش ِ دیسک در فاصله ی ِ مذکور برابر ِ

اگر به جای R قرار بدیم 2z (معادله ی ِ یال ِ مخروط!) و به جای سیگما قرار بدیم rho*dz و از z=0 تا z=h انتگرال بگیریم جواب ِ نهایی خواهد بود:

این رابطه گرانش ِ یک کوه ِ فرضی و معقول و منطقی رو در نوکش به دست میده که ارتفاع ِ کوه h هستش.

خوب رابطه ی ِ کاهش ِ شتاب ِ گرانی به خاطر افزایش ِ ارتفاع هم به شکل ِ زیر هستش:

اگر این رابطه رو بر حسب ِ چگالی زمین بنویسیم خواهد شد:

خوب حالا کافیه این دو تا نتیجه رو با هم مقایسه کنیم.

ضریب pi*G*h*rho برای ِ هر دو حالت یکسان هستند پس مقایسه ی ِ ضریب های ِ دیگر با هم میمونه.

ضریب ِ کاهش گرانش برابر هستش با 8/3 که حدودا میشه 2.7

ضریب ِ افزایش به خاطر کوه میشه حدودا 1.1 که به وضوح از 2.7 کمتر هستش و این یعنی کاهش به افزایش می چربه و این یعنی

نتیجه ی ِ آزمایش ِ بچه های ِ تبریز با محاسبات ِما اشتباه بوده!

پ.ن: حالا از نظر ِ من این تاپیک تمام شده اما می تونید راجع به این که چه خطاهایی می تونه موجبه این اشتباه بشه بحث کنید!
    ویرایش توسط شادی حدادی زاده : 03-13-2012 در ساعت 11:40 AM
    امضای ایشان

7. 10 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

از جواب کامل و شاملتون ممنون(فکر کنم یه یک هفته ای طول بکشه تا بفهمم چطوری بدست اومد! اگه بتونی عکسم بذاری خوب میشه!)
    پس با توجه به این نتایج فکر میکنم برای تصویر زیر میشه دلیل تفاوت چگالی یا جنس مواد تشکیل دهنده محل را در نظر گرفت
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

9. 11 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط space نمایش پست ها
    از جواب کامل و شاملتون ممنون(فکر کنم یه یک هفته ای طول بکشه تا بفهمم چطوری بدست اومد! اگه بتونی عکسم بذاری خوب میشه!)
    پس با توجه به این نتایج فکر میکنم برای تصویر زیر میشه دلیل تفاوت چگالی یا جنس مواد تشکیل دهنده محل را در نظر گرفت

چیزی که توی ِ این عکس به نظر ِ خودم میرسه اینه که این عکس با استفاده از یک ماهواره در ارتفاع ِ ثابت اندازه گیری شده بنا بر این فقط اثر ِ افزایش ِ جرم در نظر گفته شده واسه همین هم ارتفاعات قرمز شدند.
    البته اون چیزی که شما میگید بی تاثیر هم نیست مثلا
    برای ِ جاهای ِ دیگه مثل ِ وسط ِ اقیانوس که شتابش بیشتر از وسط ِ آفریقای ِ جنوبیه به همین دلیل باید باعث شده باشه یعنی جنس و چگالی زمین توی ِ اون قسمت ها متفاوته.

به این پدیده (اختلاف ِ گرانشی ِ نقاط ِ مختلف) می گویند بی هنجاری ِ گرانشی (gravity anomaly) . لینک زیر اطلاعات بیشتری داره:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_anomaly
    امضای ایشان

11. 11 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3875
    تشکر شده 117 بار در 14 ارسال

موضوع جالبی‌ هست. چون در حقیقت من در حال حاضر دارم روی گرنش مریخ کار می‌کنم. ببینید عزیزان، گرانش یک مبحثی هست که با مغناطیس با هم به عنوان روش ها‌ی پتانسیل مطرح می‌شه و مورد بررسی قرار میگیره. ببینید بچه‌ها محاسبات گرانش به غیر از این که به ارتفاع ربط داشته باشه به موضوع ها‌ی دیگری هم ربط داره، از جمله: مدار جغرافیایی، وضعیت ماه و خورشید، ... بستگی داره.
    همون طور که میدونید زمین سرعت چرخشی چیزی در حدود ۳۰ کیلومتر در ثانیه را به در خودش داره و این باعث ایجاد نیروی سنتر فیوژ می‌شه و از گرانش حقیقی‌ کم می‌کنه. همینطور زمین کره نیست بلکه در قطب هاش پاکه شدگی داره. در قطبها میزان خطای گرنش صفر هست ولی‌ در استوا بیشترین حد هست. طوری که این اختلاف مداری چیزی حدود ۵% گرنش کّل تاثیر میذاره. بیشینه این تاثیر در مدار ۴۵ درجه مشاهده می‌شه.
    جاذبه خورشید و ماه نیز تاثیر میذاره.
    در ضمن دستگاه ها‌ی متنوعی وجود داره که میزان خطای گرنش را تا ۰.۰۰۱ میلی‌ گال کاهش میدان.

همچنین در معادلات بالا باید تاثیر بوگر و ژئوید و نشانهٔ کروی را به معادلتون اضافه کنید

13. 4 کاربر مقابل از Emil Sola عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3875
    تشکر شده 117 بار در 14 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    خوب مثل این که کسی حس ِ گرفتن ِ این انتگرال رو نداره بنا بر این خودم میگیرمش!

خوب من فرض ِ مخروط ِ کامل رو در نظر می گیریم و ابتدا یک دیسک به شعاع R و فاصله ی ِ ما از مرکز ِ دیسک z (ما دقیقا بالای ِ مرکز ِ دیسک هستیم) و به چگالی rho و به ضخامت dz قرار داریم. چگالی سطحی ِ این دیسک اگر sigma=rho*dz در نظر بگیریم شتاب ِ گرانش ِ دیسک در فاصله ی ِ مذکور برابر ِ

اگر به جای R قرار بدیم 2z (معادله ی ِ یال ِ مخروط!) و به جای سیگما قرار بدیم rho*dz و از z=0 تا z=h انتگرال بگیریم جواب ِ نهایی خواهد بود:

این رابطه گرانش ِ یک کوه ِ فرضی و معقول و منطقی رو در نوکش به دست میده که ارتفاع ِ کوه h هستش.

خوب رابطه ی ِ کاهش ِ شتاب ِ گرانی به خاطر افزایش ِ ارتفاع هم به شکل ِ زیر هستش:

اگر این رابطه رو بر حسب ِ چگالی زمین بنویسیم خواهد شد:

خوب حالا کافیه این دو تا نتیجه رو با هم مقایسه کنیم.

ضریب pi*G*h*rho برای ِ هر دو حالت یکسان هستند پس مقایسه ی ِ ضریب های ِ دیگر با هم میمونه.

ضریب ِ کاهش گرانش برابر هستش با 8/3 که حدودا میشه 2.7

ضریب ِ افزایش به خاطر کوه میشه حدودا 1.1 که به وضوح از 2.7 کمتر هستش و این یعنی کاهش به افزایش می چربه و این یعنی

نتیجه ی ِ آزمایش ِ بچه های ِ تبریز با محاسبات ِما اشتباه بوده!

پ.ن: حالا از نظر ِ من این تاپیک تمام شده اما می تونید راجع به این که چه خطاهایی می تونه موجبه این اشتباه بشه بحث کنید!
    دوست عزیز شما تاثیر بوگر و ژئوید و نشانهٔ کروی را باید به معادلتون اضافه کنید

15. 4 کاربر مقابل از Emil Sola عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8910
    تشکر شده 20 بار در 2 ارسال

با سلام.
    درستیشو نمیتونم ثابت کنم ولی اینو میدونم که وقتی به حالت اویزون از یه سخره باشیم،هر چی ارتفاع بیشتر میشه نیروی بیشتری به ما وارد میشه و انگار گرانش بیشتر میشه....برا همین سخره نوردا بالا رفتن از سخره تو ارتفاعات بالا واسشون سخت تره...اگه اشتباه میگم ممنون میشم بهم بگید...

17. 2 کاربر مقابل از نسرین92 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط نسرین92 نمایش پست ها
    با سلام.
    درستیشو نمیتونم ثابت کنم ولی اینو میدونم که وقتی به حالت اویزون از یه سخره باشیم،هر چی ارتفاع بیشتر میشه نیروی بیشتری به ما وارد میشه و انگار گرانش بیشتر میشه....برا همین سخره نوردا بالا رفتن از سخره تو ارتفاعات بالا واسشون سخت تره...اگه اشتباه میگم ممنون میشم بهم بگید...
    خب باید گرانش خود کوه زیر پای کوهنورد رو هم حساب کنیم. ولی با این حال بعید میدونم خیلی تأثیر داشته باشه. من فکر میکنم دلیلش کمبود اکسیژنه که توان عضلانی ورزشکار رو پایین میاره.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

19. کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #50
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10591
    تشکر شده 23 بار در 16 ارسال

گرانش در ارتفاعات  (مباحثه)         
    سلام. آیا نیروی گریز از مرکز زمین در گرانش زمین تاثیر داره؟

صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)