صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 59

موضوع: گرانش در ارتفاعات (مباحثه)

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

گرانش در ارتفاعات (مباحثه)

چند دانش آموز اهل تبریز با استفاده از آونگ و تعداد ِ زیادی داده گیری و کار ِ آماری بالاخره موفق شدند مقدار ِ شتاب ِ گرانش (که معیاری از قدرت گرانش است) را در تبریز بسنجند. این عدد برابر ِ 9.88 متر بر مجذور ثانیه بود.

می دانیم میزان ِ شتاب ِ گرانشی در سطح ِ دریا 9.81 متر بر مجذور ثانیه است ارتفاع ِ تبریز از سطح دریا حدودا 1300 متر است.

بدون در نظر گرفتن ِ عدد ِ به دست آمده و فقط با در نظر گرفتن ِ این که شتاب ِ گرانش با ارتفاع گرفتن زیاد شده، آیا این نتیجه ی ِ به دست آمده صحیح بوده؟

یعنی واقعا وزن ِ شما در بالای ِ کوه بیشتر است یا در پای ِ کوه؟

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط man نمایش پست ها
    من خودم این آزمایش رو انجام دادم ولی چند تا نکته داره :
    1- شما این آزمایش رو باید چند بار انجام بدید و با روش های رگرسیون یک مقدار نهایی از آزمایش هایتان بدست آورید.
    2- خطای محاسبات بسیار مهم است در این آزمایش و خطا حتما باید ذکر شود و بدون اون اصلا نمی شه درباره ی جواب بدست آمده نظر قطعی داد.
    3- این آزمایش برای نوسان های کوچک و تعداد نوسان های کم صادق است پس نیروی اصطکاک خیلی تاثیر نداره.
    4- آقای اکبرنیا منظورتان همان شتاب کوریلیوس در دستگاه قطبی است؟؟
    سلام

نه منظورم نیروی گریز از مرکز(همون مرکزگرا) است. یعنی حاصل ضرب جرم در شعاع دوران در سرعت زاویه ای به توان 2. در جسمی که روی زمین قرار دارد تحت تاثیر 2 نیرو قرار دارد:

1- نیروی گرانش
    2- نیروی سطح زمین(n)

برآیند این دو نیرو برابر صفر نیست. اما چرا؟

به دلیل این که جسم در حال دوران به دور مرکز زمین است و شتاب مرکز گرا دارد.

حالا چگونه حسابش کنیم؟

میگیم که برآیند گرانش و نیروی سطح زمین در راستای عمود بر محور، باید برابر باشه با نیروی مرکزگرا. پس خواهیم دید که نیروی سطح زمین که در واقع همون چیزیه که ما بهش میگیم وزن، کمتر از حالتی در میاد که زمین ثابته و حرکت دورانی نداره.

3. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

خوب؟!؟ هنوز منتظریم!

بالاخره کم میشه یا زیاد؟

آزمایش درست بوده یا غلط؟

لازمه یکی دو تا نکته بگم. به احتمال ِ بسیار زیاد عدد ِ آزمایش اشتباه بوده! (حتی در صورت ِ افزایش هم، حدود ِ یک درصد زیاد شدن با 1300 متر ارتفاع، خیلی معقول به نظر نمیاد!) اما اون چیزی که ما می خواهیم بهش پی ببریم اینه که بدون ِ در نظر گرفتن ِ عدد، این که گرانش باید زیاد بشه یا کم رو استنتاج کنیم.

حالا اینجا باید شرایط ِ واقعی رو در نظر بگیریم، هر چند نخواهیم توانست که دقیقترین شرایط رو در نظر بگیریم اما بالاخره باید تقریبی ارائه بدیم که توضیح دهنده باشه.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

سلام
    تا جایی که من میدونم در محاسبات فیزیک نیوتنی کل جرم جسم در مرکزش در نظر گرفته میشه.پس ازتفاع نباید تاثیری داشته باشه.به نظر من آزمایش اشتباه بوده.

7. 3 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

اول باید یه گله ای بکنم از آقا احسان ، امیدورام ناراحت بشن !!! خوب شما گفتین یه آزمایش انجام شد ، این شد نتیجش . خوب هیچی هم از شرایط آزمایش و نحوه ی محاسبه ی نتیجه هم نگفتین . خودتون قضاوت کنین که باید چجوری روش بحث کرد .

من با معادله ای که احسان گفتم محاسبه کردم برای این که مقدار gنظری و آنچه از آزمایش بدست آمده تفاوت گفته شده را داشته باشند . تنها لازمه به مقدار بسیار کمی دوره تناوب کاهش پیدا کنه ، که اگه ابزار درست نباشه و یا اصطکاک در نظر گرفته نشده باشه ، کاملا طبیعی به نظر می رسه .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

9. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    اول باید یه گله ای بکنم از آقا احسان ، امیدورام ناراحت بشن !!! خوب شما گفتین یه آزمایش انجام شد ، این شد نتیجش . خوب هیچی هم از شرایط آزمایش و نحوه ی محاسبه ی نتیجه هم نگفتین . خودتون قضاوت کنین که باید چجوری روش بحث کرد .

من با معادله ای که احسان گفتم محاسبه کردم برای این که مقدار gنظری و آنچه از آزمایش بدست آمده تفاوت گفته شده را داشته باشند . تنها لازمه به مقدار بسیار کمی دوره تناوب کاهش پیدا کنه ، که اگه ابزار درست نباشه و یا اصطکاک در نظر گرفته نشده باشه ، کاملا طبیعی به نظر می رسه .
    چرا ناراحت بشم برادر ِ من؟!

میگم اصلا آزمایش رو ول کنید! گرانش تو ارتفاعات زیاد میشه یا نه؟ ، با در نظر گرفتن ِ همه چیز و با دلیل!

اما در مورد ِ خطای ِ آزمایش. یکی از لزومات ِ این آزمایش اینه که چون شما زمان سنج ِ خیلی دقیق ندارید بنا بر این 100 الی 10 تا دوره ی ِ تناوب رو اندازه می گیرید و بعد تقسیم بر تعداد می کنید. این کار، خطا رو به شدت کاهش میده. اما در مورد ِ اصطکاک، من حساب کردم به صورت ِ نوعی اصطکاک چند مرتبه ی ِ بزرگی کمتر از مقداری که ممکنه در آزمایش اشتباه به دست اومده باشه، تاثیر داره! بنا بر این نمی شه خیلی روش حساب باز کرد. (شما هم یک دور ِ دیگه محاسبات رو انجام بدید شاید برای ِ شما خطا چیز ِ دیگه ای به دست بیاد!)
    امضای ایشان

11. 6 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

سلام! خوب اگر اجازه بديد من هم اظهار نظري داشته باشم.

خوب اول از همه من ميام ميگم كه زمين رو ميگيرم يك كره كامل كه شعاع اون از سطح درياهاي آزاد سنجيده ميشه بعد ميام ميگم كه وقتي من به خاطر عدم كره كامل بودن زمين ازش ارتفاع ميگيرم ميتونم نيروي وارد بر جسم رو به دو بخش تقسيم كنم. يكي همون كره كامل مفروض و ديگري نيروي وارده از مركز جرم، جرم بين اون كره كامل و جايي كه من ايستادم. مكان مركز جرم كه به هندسه اين جرم مياني برميگرده و جرم اون هم، (چگالي در حجم هست) كه با فرض ثابت بودن چگالي و برابر چگالي ميانگين زمين، اون هم تنها باقي ميمونه حجم كه باز به هندسه برميگرده.

حالا مشكل اينجاست كه من اين مقدار جرمي كه اين بين قرار داره رو چه شكلي در نظر بگيرم؟ با چه هندسه اي؟ اونوقت ميتونم مدل سازي كنم و بگم كه چه اتفاقي ميفته...

يكسري از فرضهايي كه ميشه كرد:
    يك استوانه با ارتفاع مشخص و سطح مقطع متناسب با مسئله(ساده ترين فرض)
    مخروطي كه رأس آن همان نقطه اي هست كه بنده قرار دارم و ارتفاع هم همانند حالت قبل و با سطح مقطع متناسب با مسئله(فرض نزديكتر به واقعيت مشابه سازي يك كوه)
    و...

اين نكته هم بگم كه ما فقط با يك كوه روبرو نيستيم و جاهاي ديگه اي هم كوه خواهيم داشت اما چون فاصله مركز جرم اون كوهها در مقابل جرمشون خيلي از جسم دوره اثرات اونها رو در نظر نميگيريم...

خوب بفرماييد ببينم با اين مدل سازي ها كمي پيش بريد ببينيد بايد اضافه بشه يا كم؟؟؟

13. 11 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

من فکر میکنم چون بیشتر جاذبه زمین ناشی از هسته پر چگال اون هست پس با فاصله گرفتن از این هسته جاذبه کم خواهد شد (جایی خوندم که استوا حدودا 21 کیلو متر از قطب مرتفع تر هست و به دلیل دورتر بودن شما از هسته در استوا شتاب گرانش در استواکمتر از 9.8 هست(لقمه آماده!))برا همین من نتیجه میگیرم که با افزایش ارتفاع شتاب گرانش کم خواهد شد و از ماده ی اضافه شده در زیر پای ناظر می توان چشم پوشی کرد.
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

15. 7 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574

نتیجه چی شد ؟ همه با نظر من موافقید؟
    امضای ایشان

Imagination

17. 2 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط space نمایش پست ها
    من فکر میکنم چون بیشتر جاذبه زمین ناشی از هسته پر چگال اون هست پس با فاصله گرفتن از این هسته جاذبه کم خواهد شد (جایی خوندم که استوا حدودا 21 کیلو متر از قطب مرتفع تر هست و به دلیل دورتر بودن شما از هسته در استوا شتاب گرانش در استواکمتر از 9.8 هست(لقمه آماده!))برا همین من نتیجه میگیرم که با افزایش ارتفاع شتاب گرانش کم خواهد شد و از ماده ی اضافه شده در زیر پای ناظر می توان چشم پوشی کرد.
    نقل قول نوشته اصلی توسط space نمایش پست ها
    نتیجه چی شد ؟ همه با نظر من موافقید؟
    خوب راستش نه! (با نتیجه کاری ندارم هاااا! با استدلال کار دارم!) استدلالش دلچسب نیست!

نهایت ِ چگالی تو هسته دو برابر ِ چگالی میانگین هست (حدود ِ 10000 کیلوگرم بر مترمکعب) اما این عدد برای ِ پوسته کمی بیش از 3000 هستش! چگالی ِ میانگین حول و حوش ِ 5000 هستش.

حالا
    این عکس رو داشته باشید:

جاهای ِ قرمز رنگ، گرانش ِ بیشتری دارند! خوب این خیلی با چیزی که شما گفتید سازگار نیست!
    امضای ایشان

19. 12 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574

گرانش در ارتفاعات  (مباحثه)         
    خوب پس من آدرس جایی که خوندم رو میگم
    کتاب مبانی فیزیک هالیدی جلد اول مکانیک
    چون ویرایش های مختلفی از این کتاب هست صفحه رو نمیگم فقط اگه به بخش گرانش برید در قسمت گرانش در نزدیکی سطح زمین آقای هلیدی داره درمورد ثابت نبودن g صحبت می کنه که سه دلیل مطرح میکنه
    1.زمین یکنواخت نیست(چگالی مکان های مختلف می تواند متفاوت باشید.)
    2.زمین کره کامل نیست
    3.زمین میچرخد
    سپس تاثیر چرخش زمین رو مورد بررسی قرار میده و اثبات میکنه که چرخش زمین میتونه 0/034 بر g تاثیر بذاره که چشم پوشی از اون قابل توجیه هست
    در ابتدای متن هم یه نمودار از تغییرات چگالی نسبت به فاصله از مرکز زمین ارائه میده و در انتهای نمودار اضافه میکنه که (اما پوسته زمین نازکتر از آن است که بتوان آن را در روی نمودار نشان داد.))
    نمودار چگالی
    هسته درونی رو تقریبا 14000
    هسته بیرونی رو بین 6 تا 12 هزار کیلوگرم بر متر مکعب
    گوشته رو بین 2.5 تا 6 نشون میده
    و دیگه پوسته رو در نمودار نمیاره
    در ادامه دلیل شماره 2 اضافه میکنه(شعاع استوایی زمین حدود 21 کیلو متر از شعاع قطبی بزرگتر است بنابر این یک نقطه ی واقع در قطب نسبت به نقطه ی واقع در استوا به هسته ی چگال زمین نزدیکتر است.این یکی از دلایل افزایش شتاب سقوط آزاد g در سطح دریا،هنگام رفتن از استوا یه قطبهاست.))
    حالا نمیدونم از نظر شما این کتاب چقدر میتونه مورد اعتماد باشه و بهش استناد کرد.
    اگه ویرایش ششم کتاب(2001)رو داشته باشید می تونید این مطالب رو در صفحه 367 مطالعه کنید.
    امضای ایشان

Imagination

21. 6 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)