صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 38 , از مجموع 38

موضوع: عکسهای نجومی؛ اما دور از انتظار!!!

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

Cool عکسهای نجومی؛ اما دور از انتظار!!!

سلام به همه دوستان عزیز آوایی...

همه افرادی که توی یک کاری پیشرفت میکنند، از همون روز اول حرفه ای نبودند و پله پله مراحل پیشرفت رو طی میکنند تا به یک جایگاهی برسند. برای این موضوع هم میتوان از تمامی قشر ها نام برد ، مثل عکاسی ، موسیقی، ورزش و ... که باید با تمرین و آموزشهای هدف دار به درجه ای خوب در اونها رسید.همه کسانی که عکاسی نجومی میکنند و شاید بهترین مناظر رو از آسمان شب تهیه میکنند، از همون روز اول چنین عکسهایی رو ثبت نمی کردند و خیلی خیلی آماتور بودند و همانند اونچه که در بالا گفتم، پله پله به سمت حرفه ای شدن قدم برداشته اند...

هدف من از ایجاد این تاپیک این بوده که هر کدوم از ماها که عکاسی نجومی میکنیم ، 100 % از این دست عکسهایی داریم که تمایل زیادی به پخش و انتشار اونها نداشته باشیم، چون از اون کیفیت و استاندارد لازم برخوردار نیستن و غالبا برای خودمون اونها رو جزء عکسهای آبرو بر! دسته بندی میکنیم...!!!

ولی در این بخش اونها رو به نمایش در میاریم که هم خودمون رشد خودمون رو نسبت به گذشته مشاهده کنیم و هم کسانی که تازه در این راه قدم برداشته اند رو ترغیب به تمرینهای بیشتر برای ثبت عکسهای نجومی بهتر و بهتر بکنیم تا روز به روز بر تعداد عکاسان حرفه ایه نجومی کشورمون اضافه بشه.
    امضای ایشان
    یه چیزایی بعدا معلوم خواهد شد؛ صبر باید و همت!

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584

بعد از مدتی، تار عنکبوت های روی این تاپیک رو کنار زدم و اومدم که یک عکسی بذارم اینجا؛ تا دوستان هم در پویای دوباره این تاپیک ما را یاری کنند...!!!
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

در یک برنامه رصدی در حدود 4 سال پیش ( اگه اشتباه نکنم )، با یکسری از دوستان به روستای زیبای ابیانه سفر کردیم. اوسط شب بود که من برای استراحتی کوتاه رفتم داخل چادر و یکی از دوستان خیلی تازه کار بنده، از من اجازه گرفت تا با دوربینم عکس رد ستارگان ثبت بکنه که البته من هم با کمال میل پذیرفتم...

نتیجه کار رو در عکس پایین میبینن!!!

((((((البته خیلی از نویزها به صورت واضح در این عکس معلوم نیستند، چون مجبور بودم برای کاهش حجم؛ کیفیت و سایز عکس رو کم کنم )))))))

این دوست ما؛ در یک فریم 10 دقیقه رد ستارگان رو ثبت کرد؛ اما وقتی عکس رو توی لپ تاپ دید، چشمهاش 4 تا شد و گفت که این همه نویز از کجا اومده. و من هم توضیح دادم که با دوربینهای دیجیتال نمیشه مثل دوربینهای آنالوگ، رد ستارگان رو ثبت کرد؛ چون سنسور بعد از مدتی داغ میشه و ایجاد نویز ( دونه های قرمز رنگ ) توی عکس میکنه... پس در نتیجه باید عکسهایی با نهایت نوردهی 30 ثانیه به صورت متوالی ثبت بشه و توسط نرم افزار، بر روی هم منطبق و ترکیب بشه...
    ویرایش توسط kh.maroufi : 02-01-2013 در ساعت 03:41 PM
    امضای ایشان

3. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584

فوکوس دقیق

سلامی دوباره بر همگی دوستان عزیز...

در عکاسی، از مهمترین و اصلی ترین دلایلی که موجب میشه ما یک عکس خوب رو ثبت کنیم؛ کادر بندی درست و به جا از سوژه مون هست. که کادر بندی همانند دیگر انواع عکاسی، در عکاسی نجومی نیز تاثیر به سزا و مستقیمی داره.

اما در این پست میخوایم اشاره کنیم به اهمیت فوکوس کردن در عکس خودمون که هم رده کادر بندی در عکس، ما رو به هر چه بهتر ثبت کردن تصاویر کمک میکنه.

در عکاسی نجومی، به دلیل اینکه اغلب اوقات عکاسی در شب - به دور از نورهای مزاحم - و یا در هوای سرد و مناطق باز انجام میشه؛ تمرکز ما برای حفظ همه پارامترهای یک عکس، کمتر از مواقع دیگه میشه. اما برای به وجود آوردن تصویری که در اون ستاره ها به نمایش در آمده باشند ( نقطه ای یا رد ستارگان )؛

فوکوس از مهم ترین دلایلی هست که جذابیت عکس ما رو دو چندان میکنه.

در پایین من دو تا عکس گذاشتم که تقریبا از یک مکان تهیه شده اند؛ با این تفاوت که تعداد فریم های ثبت شده برای عکس دومی بیشتر از عکس اولی هست و به مراتب رد ستارگان در اون هم کشیده تر و بلندتر هستند. اما چرا ستاره های کمتری در این عکس نسبت به عکسی که نوردهی کمتری داشته دیده میشه؟

و اما جواب سوال بالا در فوکوس خلاصه میشه....

برای ثبت عکس اولی فوکوس به صورت بسیار دقیق انجام شده که به تبع، ستاره های کم فروغ تر هم به نمایش در اومدند؛

اما در عکس دوم ( به علت خستگی بنده و عجله ی این جانب! ) فوکوس به صورت دقیق انجام نشده. نتیجه رو همین طور که مشاهده میکنید، تعداد ستاره های کمتری در عکس ثبت شده اند که ستاره هایی هم که در عکس ظاهر شده اند خیلی پرنورتر از ستاره های دیگه در آسمان تهران هستند.

پس برای یک ثبت خوب نجومی؛ جدای از کادر بندی باید فوکوس دقیق رو هم کنار کارمون رعایت کنیم.

با تشکر
    ویرایش توسط kh.maroufi : 02-01-2013 در ساعت 03:37 PM
    امضای ایشان

4. Top | #33
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

یکی از اولین عکسهای دیجیتالی من از آسمان خارج از شهر :

امضای ایشان
    "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

5. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

این عکس هم مربوط به اولین تجربه ی بنده در عکاسی از راه شیری هست که به نظرم اصلا خوب نشده! به غیر از اینکه سیم های برق منظره رو خراب کردن، فوکوس غلطه و نویز تصویر هم کم نیست.

امضای ایشان
    .

6. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

اولین عکس نجومی

عکس زیر اولین تجربه عکاسی نجومی من بود. مرداد سال 86. یادش بخیر با زنیت 412 و فیلم 400 حدود یک ساعت و 15 دقیقه با خیال راحت و بدون نگرانی از نویز این دور قطبی و ثبت کردم. منطقه دربندسر - روستایی زیبا و پرستاره و در 70 - 60 کیلومتری تهران.

امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

7. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

عکس قدیمی

چن روز پیش داشتم یه دستی به وسایل های عتیقه ام میکشیدم..... به چندتا عکس برخوردم....
    این یکی از اون هاست....
    یادم نیست دقیقا کی و کجا....و با چه امکاناتی...فقط در این حد میدونم که ماه قدرش خیلی زیاد بود....و یک عدد صورت فلکی قوس دیده میشه... و یحتمل دوربین آنالوگ بود....
    فک کنم این اولین عکس نجومی (مثلا)خفن من بود که اون موقع ها گرفته بودم......

تنها مزیتی که من دیدم فوکوسش بود،که نمیدونم چجوری انجامش دادم....

امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

8. 17 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2925
    تشکر شده 5,203 بار در 502 ارسال

این عکس رو تابستان گرفتم اولین باری که ازدوربین slr یکی از دوستان استفاده کردم
    برای اولین بار فقط خواستم راه شیری رو ثبت کنم دیگه به این مسئله فکر نکردم بخاطر نوردهی و ایزو زیاد عکس ممکنه خراب بشه
    البته این عکس ادیت شده و تا جایی که تونستم نویز رو برطرف کردم ولی از نظر من این عکس شباهت زیادی به فاجعه چرنوبیل داره ولی اولین بار که دیدمش خیلی خوشم امد

10. 13 کاربر مقابل از mohammad_reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #38
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375
    تشکر شده 5,596 بار در 572 ارسال

عکسهای نجومی؛ اما دور از انتظار!!!         
    اینم اولین تجربه من

اصلا نمیدونم هدفم از گرفتن این عکس چی بوده ؟؟؟

امضای ایشان
    دلي سربلند و سري سر به زير
    از اين دست عمري به سر برده ايم

قيصر امين پور

12. 10 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)