صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 29

موضوع: علم یا شبه علم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

علم یا شبه علم

چند وقتی بود که در فکر باز کردن این تایپیک بودم که بنا به دلائلی یا تاخیر می افتاد یا فراموش میکردم.

تا امروز در تایپیک اتاق فکر و ایده دوباره به این موضوع برخوردم و تصمیمم را عملی کردم.

بارها نزدیکی مرز علم و شبه علم را در مقالات و بیانات و حتی تایپیکها و پستهای فروم دیده یا شنیده ایم.

به راستی محدوده آن مشخص و دارای مرزبندیست؟

چه مقولاتی علمی یا شبه علمی میباشند و مشخصه آنها چیست؟آیا میتوان آنها را دسته بندی کرد؟

کلا شبه علم به چه معناست و ایا علمی است یا غیر علمی؟

برای مثال آیا حیات فرازمینی شبه علم است یا علم؟

در این تایپیک به این موضوع میپردازیم که تفاوتها و شباهتهای این دو چیست و آیا میتوان مرزی برای آن در نظر گرفت یا نه؟و آیا پرداختن به شبه علم درست است یا نه؟

تفاوت یک مقوله علمی و یک مقوله به ظاهر علمی را چگونه میتوان دریافت؟
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

2. Top | #2
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

اول یک تشکر ِ به جا از آقای ِ rezash بنمایم(!) به خاطر ِ این تاپیک ِ بسیار زیبا و عالی و البته به جا!

فکر کنم اول از همه باید بدونیم علم چیه و بعد شبه ِ علم رو ذکر بکنیم.

علم (به معنی ِ science ) همان روش ِ تجربی برای به دست آوردن ِ قوانین طبیعت هستش. توانایی ِ اثبات یا ابطال ِ گذاره ها یکی از مهمترین ویژگی های ِ علم است. همچنین دقت ِ گذاره ها، عدم وجود تناقض هم از ویژگی های ِ علم محسوب می شود.

یک تعریف ِ پایین هم زیباست که فیزیک به معنای ِ عام در واقع همان علم هستش:

فیزیک ریاضی چیست؟
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

3. 19 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

مرسی از rezashعزیز
    آقای ehsan تعریف علم رو ارائه دادن حالا منم یه تعریف برمبنای تعریف علم ایشون از شبه علم میدم:
    شبه علم به باورهایی اطلاق میشود که داعیه ی علمی بودن را دارند اما تاکنون توسط هیچ آزمایش یا مشاهده علمی به اثبات نرسیده اند و صرف عامه پسند بودن آنهاست که در بسیاری از مواقع موردتوجه زیادی قرار میگیرند.
    پس نتیجه میگیریم که شبه علمها فقط درحد باور هستند نه اثبات!
    همین بحثی که اقای rezashمطرح کردن در مورد حیات فرازمینی؛ اگر بخوایم اون رو در حیطه مثلا یوفو ها بررسی کنیم دقیقا یک شبه علمه چون فقط در حد یک ادعاست و همچنین اگر بخایم اون رو از نقطه نظر وجود موجودات فضایی بررسی کنیم گرچه دیدعلمی تری بخودش میگیره ولی بازهم یک فرضیه ثابت نشده است و گرچه برخلاف یوفوها با آزمایش و مشاهده علمی به دنبال رد یا پذیرشش هستیم ولی بازهم یک شبه علمه
    امضای ایشان

5. 14 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

سلام
    در ابتدا روز علم رو به همه ی دوستان تبریک میگم(این رو هم بگم شبکه ی 4 از صبح ویژه برنامه ای تدارک دیده که تا شب ادامه داره و در فواصل دیگر برنامه ها پخش میشه.یک نکته ی جالب در این برنامه اجرای مشترک سیاوش صفاریان پور و مجری فعلی آسمان شب بود.)
    اما در مورد علم و شبه علم.در شبه علم دو کار را نمی توان انجام داد:
    1.آزمایش
    2.رد فرضیه
    این دو مورد به نوعی مرز بین علم و شبه علم هستند.مورد دوم به نحوی متاثر از مورد اول است و کار رو برای ترویج دهندگان علم بسیار سخت می کنه.این ویژگی همچنین باعث میشه که شبه علم در طول زمان تغییری نکنه ولی علم روز به روز در حال تکمیل شدن است.
    به نظر من شبه علم فقط میتونه ایده ی اولیه ای باشه برای تولید علم و نه خود علم.به طور مثال بحث هایی در مورد یک موجود عجیب و غریب (که معمولا در شبه علم با ویژگی هایی باور نکردنی بیان می شود) شاید باعث کشف یک گونه ی جدید جانوری شود.بحث هایی از این قبیل بسیارند و دانشمندان به نوعی سعی در حل این مسائل دارند.هر چند که تا کنون بسیاری از این مسائل به طور علمی بررسی شده و جواب های قانع کننده ای هم ارائه شده اما هنوز بسیاری بر باور های قبلی خود پافشاری می کنند.

7. 8 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نمیدانم این سوال بی جاست یا نه ، ولی به این فکر میکنم که چیزی میتواند غیر علمی باشد ؟
    در ضمن من هم این سرخط را بسیار دوست دارم و ازEhsan به خاطر تعریف تشکر میکنم !!
    ویرایش توسط solh : 11-10-2011 در ساعت 12:04 PM دلیل: اشتباه تایپی
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

9. 8 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    124
    تشکر شده 1,517 بار در 165 ارسال

سمينار علم و شبه علم از دکتر فرهنگ هلاکويي

سخنراني دکتر توفيق حيدرزاده(سردبير سابق مجله نجوم) در سمينار "علم و شبه علم از دکتر فرهنگ هلاکويي"

برای دانلود فایل صوتی با کیفیت بالاتر و سایر سخنرانی های سمینار "علم و شبه علم " به لینک منبع مراجعه شود.
    --------------
    منبع : ایران آگاه
    امضای ایشان
    قراره بترکونم ..!

11. 9 کاربر مقابل از na3r عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    936
    تشکر شده 4,026 بار در 343 ارسال

میشه من یه کوچولو وارده بحث شیمی بشم؟
    اگر به جدول تناوبی عنصرها نگاه کنیم، برخی فلز و برخی شبه فلز هستند (بهتره از نافلزات صرف نظر کنیم). همون طور که گفتم در تعریف شبه فلزات گفته میشه که عناصری که نه خاصیت فلزی دارن و نه نافلزی، یعنی یه چیزی بینه این 2 تا.
    این تعریف رو میتونیم دقیقاً برای علم و شبه علم هم به کار بگیریم، و شبیه به صحبتی که جناب ehsan کردن ما احتیاج داریم که تعریفی از علم داشته باشیم و از اونجایی همه تعریف نا علم (!) یا همون چیزی که علم نیست و میدونیم، حال میتونیم تعریف شبه علم رو بگیم.
    در واقع بر طبق اون چیزی که همه ی دوستان گفتن، چیزی میان خرافه و وهم و پدیده هایی که در طبیعت در تمام شاخه ها رخ میده، شبه علم میگن.

13. 9 کاربر مقابل از Negar Najafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

با تشکر از توضیحات خوب دوستان!

همون طور که دوستان گفتند هر چه رو که نتونیم اثبات کنیم جزو این دسته قرار می گیرند،حتی باورهای مذهبی و...(البته ممکنه نتونیم باطلش هم کنیم).تمام موارد علمی نتیجه شون باید تکرار پذیر باشد و از اصل های دیگه هم به دست بیاد./نمونه ی خوبی برای مرز علم و شبه علم(البته بگم که معادل انگلیسی ِشبه علم یعنی pseudoscience بیشتر به نظر میاد که علم ِاشتباه و غلط باشه!)ساینس-فیکشن هست.باورهای شبه علمی به سرعت از طریق معلم های مدرسه و روزنامه نگارها پخش میشوند(نمونه های عینیش رو فکر می کنم همه دیدند).چرا(؟)

جالب این جا هست که بعضی از علم ها(نمونه ی بارزش شیمی که از کیمیا گری گرفته شده یا خود نجوم(البته نه مطلق))از همین شبه علم ها به وجود اومدن به همین علت بعضی اوقات تمییز این دو سخت می شه ولی خوب برای تشخیص تفاوت هاشون ساده ترین تعریف این هست که در مورد شبه علم نتیجه رو نمی تونیم ثابت کنیم چون هیچ آزمایشی نمی تونیم انجام بدیم که درست بودنش رو بررسی کنیم چون در گستره ی علم نمی گنجه(شاید در بعضی موارد بگیم علم اون ها را درک نمی کنه!)مثلاً طالع بینی و کف بینی رو جزو شبه علم و تئوری نسبیت انیشتین رو جزو علم می دونند.

دلیل اینکه این شبه علم ها علی رغم انتقادهای دانشمندان باقی موندند داشتن طرفداران سرسخت و قدمت زیاد این شبه علم ها هست.(البته منظور مُصِر بودن زیاد بر روی این شبه علم ها هست)

*حالا شبه علم هم طبقاتی داره:مثلاً طالع بینی رو در نظر بگیرید،(اگر در نظر بگیریم که خود اصلش هم درست باشه)بعضی از مواردی که گفته می شه به هیچ وجه توجیهی نداره مثلاً در یک سایت مطلبی به اسم طالع بینی بر حسب نام!!(حرف اول اسم)بود که خیییلیی ها از این مطلب تقدیر کرده بودند...که به نظر من این موارد دیگه جزو خرافه دسته بندی می شوند.

منبع:خلاصه ای از ویکی پدیا که قبلاً ترجمه کرده بودم!
    یه سری مقاله های خوبی هم هست که اگر وقت کنم می گذارم...

15. 9 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

در مورد شبه علم مطلب بسیار زیاده و خیلی بحث داره که دوستان بهش اشاره کردند ولی میخوام از زاویه ای دیگر بهش نگاه کنم!

عده زیادی از طریق شبه علم در حال کلاه برداری هستند و افراد ساده لوحی هم با اعتقادات به شبه علم زندگی خودشون را به بازی میگیرند.

مثلا همین طالع بینی:

ببینید چه تعداد زیادی آدمها از طریق طالع بینی پول پارو میکنند! حالا یک عده هستند که برای تفریح مثلا فال قهوه میگیرند که در حد تفریح جالبه ولی افرادی برای هر فالشون دهها هزار تومان پول میگیرند و این یک کلاه برداری بزرگه! تعداد بسیاری از مراجعه کنندگان هم با توجه به حرفهای اون فرد کلاه بردار ( که از نظر خودش اصلا هم همچین فردی نیست)، زندگی خودشون را عوض میکنند و برنامه های جدیدی می ریزند که ممکنه باعث گرفتاری بیشتر برای اونها بشه.

آیا به نظر شما بازی کردن با سرنوشت افراد و دریافت پول از اونها غیر اخلاقی و حتی جرم نیست؟

همین قضیه در برخی موردهای دیگر هم قابل بسط است!

پی نوشت: این لینک را ببینید تا به ابعاد فاجعه پی ببرید:

۳ میلیون جلد کتاب و بیش از ۷ میلیون صفحه اینترنتی در موضوع فال و جن گیری!

17. 12 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

علم یا شبه علم         
    خیلی از افراد برای شبه علم(نمونه ی بارزش طالع بینی)ارزش بیشتری قائل هستند تا علم.مثلاً ویژگی افراد بر حسب ماه تولدشون،این مورد رو خیلی از افراد بدون اینکه اثبات شده باشه پذیرفتند در صورتی که خیلی از اصل های علمی رو تا وقتی اثبات نشه نمی پذیرند.با توجه به افرادی که در اطرافمون هستند خیلی راحت می تونیم آمار بگیریم که در صد زیادی از افراد این موضوعات رو قبول دارند.البته همون طور که عرض کردم این موضوعات صحت و سقمشون مشخص نیست،پس منطقی و عقلانی نیست که از موضوعاتی که درستیشون مشخص نیست پیروی کنیم.بالاخص که افرادی که این موضوعات(مثلاً کف بینی) رو ترویج می دهند خیلی هاشون کلاهبردار هستند.البته در بعضی موارد هم ممکن هست بعضی چیز ها شبه علم نباشند و باید مرزشون مشخص بشه!

به نظرم بیشترین دلیلی که باعث می شه مردم این باورها رو بپذیرند دوست داشتن نکته های عجیب هست(مثلاً بشقاب پرنده ها)و یا بیشترشون در قالب آرزوهای قدیمی بشر بوده و به خاطر همین هست که قدمتی دیرینه دارند(مثل خبر از آینده و...)تنها راهی هم که برای پایان دادن به این کلاه برداری ها هست فرهنگ سازی و بیانشون برای مردم البته اگر بپذیرند هست(که کلاً خیلی از مشکلات رو حل می کنه)

19. 8 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)