صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 27

موضوع: آموزش نرم افزار های نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

آموزش نرم افزار های نجومی

سلام به همه ی دوستان

پس از مشورتی که با مدیر ارشد محترم فروم انجام دادم تصمیم به ایجاد این تاپیک گرفتم . هدف از این تاپیک آموزش استفاده از نرم افزار های نجومی است . از تمامی دوستان خواهش می کنم در تکمیل این موضوع همکاری نمایند .

پنج نکته که لطفا همه ی دوستان پیش از ارائه ی مطلب به آن توجه نمایند :

1. قرار است پس از بررسی کامل یک نرم افزار به نرم افزاری دیگر پرداخته شود پس لطفا دوستان از ارسال پست خارج از موضوع خودداری کنند .

2.لطفا از معرفی نرم افزار در این تاپیک خودداری و برای این کار به تاپیک معرفی کتاب ها و نرم افزارها مراجعه کنید .

3. باتوجه به وجود تاپیک تمام ترفندهای استاری نایت و جلوگیری از ایجاد مطالب تکراری، نرم افزار استاری نایت در این تاپیک به طور بسیار خلاصه بررسی می شود .

4.ممکن است پس از بررسی کامل یک نرم افزار و عبور از روی آن نسخه ی جدید آن با امکانات کاملا متفاوت به بازار بیاید . در این صورت تا پایان آموزش نرم افزار ها ، مطالب تکمیلی آن نرم افزار بر روی تاپیک قرار نمی گیرد .

5.دوستان لطفا نرم افزار هایی که می خواهند در اولویت آموزش قرار گیرند را از طریق پیام خصوصی به من اطلاع دهند .

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842

این پست جهت تهیه فهرستی کامل از نرم افزار های آموزش داده شده (همراه با لینک) در پایان کار تاپیک ،ایجاد شده است .(با توجه به اینکه من یکی دو روزی بیشتر امکان ویرایش ندارم مدیران باید زحمت این پست رو بکشند .)

3. 10 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842

استلاریوم (بخش اول)

به عنوان اولین آموزش قصد آموزش نرم افزار استلاریوم (stellarium) را دارم . این نرم افزار در گروه نرم افزار های شبیه ساز آسمان (آسمان نما) جای دارد و با دریافت اطلاعات و شبیه سازی آسمان مورد نظر به رصدگر کمک می کند .جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این نرم افزار و استفاده از قابلیت هایی مانند پشتیبانی ، فروم ، اخبار و ... می توانید به سایت استلاریوم به آدرس www.stellarium.org مراجعه فرمایید .

در بخش اول هر آموزش لینک دانلود (در صورت امکان) یا روش تهیه ی نرم افزار قرار داده می شود و در بخش های بعد به آموزش نرم افزار پرداخته می شود .

لینک دانلود آخرین نسخه ی نرم افزار (0.11.1) با حجم 50 مگابایت : دانلود

5. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    936
    تشکر شده 4,026 بار در 343 ارسال

با اجازه ی جناب حقیقی، باید عرض کنم که در cd همراه شماره ی 205 ماهنامه نجوم هم این نرم افزار وجود داره.
    ویرایش توسط Sunrise : 04-24-2012 در ساعت 01:43 PM دلیل: حذف نقل قول

6. 5 کاربر مقابل از Negar Najafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #5
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2811
    تشکر شده 601 بار در 92 ارسال

دانلود Starry Night Pro Plus 6 با لینک مستقیم

دیدم مثل اینکه هیچ جای کائنات پیدا نمیشه که ما بخوایم starry Night Pro Plus 6 رو دانلود کنیم گفتیم خودمون دست به کار بشیم.دوستان توجه کنند که این نرم افزار رو هرکی با این ورژن تونست لینک مستقیم(!!) پیدا کنه یه جایزه توپ داره!
    واقعا میگم این نرم افزار رو به زوری پیدا کردم .در حال حاضر این تنها نسخه کامل تو نت بود.دوستانی که تا حالا از این برنامه استفاده نکردن توصیه میکنم ابتدا نسخه Backyard این برنامه رو کار کنند.بعد دستشون راه افتاد بیان سراغ این.در ضمن به زودی خودم این نسخه رو به همراه آپدیت Pro Plus قرار میدم.

8. 13 کاربر مقابل از x11416 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    برنده مسابقه مقاله ‌نويسی ماه
    شماره عضویت
    2997
    تشکر شده 2,366 بار در 361 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط x11416 نمایش پست ها
    دیدم مثل اینکه هیچ جای کائنات پیدا نمیشه که ما بخوایم starry Night Pro Plus 6 رو دانلود کنیم گفتیم خودمون دست به کار بشیم.دوستان توجه کنند که این نرم افزار رو هرکی با این ورژن تونست لینک مستقیم(!!) پیدا کنه یه جایزه توپ داره!
    واقعا میگم این نرم افزار رو به زوری پیدا کردم .در حال حاضر این تنها نسخه کامل تو نت بود.دوستانی که تا حالا از این برنامه استفاده نکردن توصیه میکنم ابتدا نسخه Backyard این برنامه رو کار کنند.بعد دستشون راه افتاد بیان سراغ این.در ضمن به زودی خودم این نسخه رو به همراه آپدیت Pro Plus قرار میدم.
    پیدا کردم ولی همه فیلتره یا اصلا باز نمیشه یا ویروس کش اجازه ی باز شدن بهشون نمیده . اصلا این مورد در اینرنت طلسم شده .
    امضای ایشان
    یه عابر تو خیابونای سرگردون....

10. 3 کاربر مقابل از امیر عباس عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1587
    تشکر شده 3,246 بار در 494 ارسال

دوستان عزیز یه چیز با حال تو نرم افزار stellarium در پایین صفحه در قسمت کنترل زمان, زمان رو تا جایی که می تونید جلو ببرید تا وقتی که دیگه نتونه جلو بره بعد تمام صورت فلکی ها رو ظاهر کنید ببینید که چقدر صورت فلکی ها تغییر کرده وهمین کار رو بر عکس انجام دهید .

12. 7 کاربر مقابل از Saeed Jafari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #8
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4475
    تشکر شده 658 بار در 85 ارسال

یک امکان جالبی که من توی استلاریوم دیدم تنظیم میزان آلودگی نوری بود که توی استاری نایت پیدا نکردم البته مطمئن نیستم شاید استاری نایت هم داشته باشه اما من که پیدا نکردم

14. 3 کاربر مقابل از SSgumS عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1587
    تشکر شده 3,246 بار در 494 ارسال

استاری نایت دلخواه من!

زمانیکه حدود 6 سال پیش برای اولین بار به طور کاملا اتفاقی با نرم افزار استاری نایت آشنا شدم، این نرم افزار توانست مرا به مدت چندین ساعت مجذوب خود کند. اکنون که پس از گذشت چند سال هر از چندگاهی به کاویدن درون این نرم افزار میپردازم، همچنان بازهم مجذوب تواناییهای این نرم افزار قدرتمند میشوم. مثلا هنگام نوشتن این مطلب حدود یک ساعت تک تک گزینه های منوی Favourites را برای چندمین بار مشاهده کردم.
    شاید منویFavourite در نگاه بسیاری از کاربران این نرم افزار واقعا مجموعه ای از دوست داشتنی ترین امکانات این نرم افزار باشد. هرکدام از گزینه های موجود در این منو پنجره ای متفاوت به نجوم را بر روی شما میگشاید.
    حالا بیایید برخی از گزینه های منتخب موجود در منوی Favourite استاری نایت را با هم مرور کنیم: (بقیه هم به عهده خودتان!)
    1. Precession Favourites - Guides -
    در این قسمت شما میتوانید به وضوح حرکت تقدیمی زمین و جابه جایی مکان نقطه قطب شمال سماوی را تا هر وقت که بخواهید مشاهده کنید. هنگامیکه بر روی این گزینه کلیک کنید مکان نقطه قطب شمال سماوی در سال 2000 میلادی را به شما نشان میدهد. شما با استفاده از دکمه های کنترل زمان میتوانید به طور اتوماتیک یا دستی تغییر مکان نقطه قطب شمال سماوی را در طول زمان های گذشته یا آینده بررسی کنید. برای راهنمایی میتوانید از تصویر زیر استفاده کنید.

اگر به سال 3000 قبل از میلاد سفر کنید خواهید دید که در آن زمان ستاره ثعبان، پرنورترین ستاره صورت فلکی اژدها به عنوان ستاره قطبی به حساب می آمده است. مصریان باستان هم اهرام معروف خود را بر حسب این ستاره بنا کردند. حالا اگر به آینده سفر کنید خواهید دید که در سال 4000 میلادی ستاره ال رای و پس از آن در سال 7500 میلادی ستاره الدرامین که هر دو در صورت فلکی قیفاووس قرار دارند و پس از آنها هم نسر واقع 13000 میلادی برای مردم آن زمان ها به عنوان ستاره قطبی شناخته خواهند شد. حالا بگویید در سال 27000 میلادی ستاره قطبی کدام ستاره است؟
    2. Favourites – Solar System – Inner Planets - Earth Centric
    آیا تا به حال فکر کرده اید که حال منجمان قدیمی که قصد داشتند نحوه حرکات سیارات در آسمان را بفهمند چگونه بوده است؟ حتما به این قسمت نگاهی بیاندازید تا بفهمید از نظر یک ناظر زمینی حرکت سیارات در آسمان چقدر میتواند گیج کننده باشد، آن هم برای منجمان قدیمی!

3. Favorites - Deep Space - Milky Way - The Milky Way
    به نظر شما کهکشان راه شیری از دید ناظری که درون یک خوشه کروی که در حال گردش به دور مرکز کهکشان است چگونه دیده میشود؟ این گزینه به شما نشان میدهد. به کهکشان کوچک قوس که در حال بلعیده شدن توسط کهکشان شیری است توجه کنید. همچنین به ستاره های چسبیده به خورشید هم نگاهی بیاندازید تا بدانید آسمانی که بالای سر ماست چه حجمی از کهکشان را اشغال کرده است؟!

4. Favourites – Solar System – Eclipses – Lunar Eclipse From Sun
    فرض کنید روزی به خورشید سفر کردید! حالا ماه گرفتگی را چگونه خواهید دید؟
    یا شاید روزی به ماه رفتید. (این یکی شاید محتمل تر باشد!) حالا خورشید گرفتگی را چگونه خواهید دید؟ آیا میتوانید بگویید نور قرمز دور زمین به چه علت است؟
    5. Favourites – Marked Locations – Earth Observatories
    اگر میخواهید مکان بزرگترین رصد خانه هایی را که تاکنون ساخته شده اند؛ نقاطی که کاوشگرهای آپولو بر روی آن نشستند و یا مکان های توریستی مریخ ( البته در آینده!) را ببینید حتما به این قسمت نگاهی بیاندازید.
    اینها تنها بخشی از گزینه های موجود در قسمت Favourites استاری نایت بود. این قسمت شامل نزدیک به 50 گزینه جالب است که مشاهده آنها برای شما و دوستانتان و حتی خانواده هایتان خالی از لطف نخواهد بود.
    درون استاری نایت را بکاوید و استاری نایت دلخواه خود را پیدا کنید!

http://www.aytan-zanjan.blogfa.com
    امضای ایشان
    Everyone needs to choose his own path

Grand Master Ip Man

16. 9 کاربر مقابل از Saeed Jafari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    برنده مسابقه مقاله ‌نويسی ماه
    شماره عضویت
    2997
    تشکر شده 2,366 بار در 361 ارسال

Lightbulb آلودگی نوری در استاری نایت هم آمد !!!

آموزش نرم افزار های نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط SSgumS نمایش پست ها
    یک امکان جالبی که من توی استلاریوم دیدم تنظیم میزان آلودگی نوری بود که توی استاری نایت پیدا نکردم البته مطمئن نیستم شاید استاری نایت هم داشته باشه اما من که پیدا نکردم
    سلام.چرا همچین امکاناتی هم در استاری نایت هست.
    باید به لبه ی optionدر سمت چپ تصویر مراجعه کنید و گزینه ی local view را انتخاب کنید .
    دو گزینه ی آخر با نام های local light pollution و distant light pollution به این ویژگی مربوط می شود که گزینه ی local light pollution مربوط به وضعیت آلودگی نوری کل آسمان و گزینه ی distant light pollution مربوط به آلودگی چراغهای نزدیک است که می توانید در قسمت تنظیمات آنها مقدار الودگی نوری و سمت آنها را مشخص کنید تا اسمان واقعی را برایتان بسازد.
    امضای ایشان
    یه عابر تو خیابونای سرگردون....

18. 5 کاربر مقابل از امیر عباس عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)