صفحه 2 از 8 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 80

موضوع: تجهيزات جانبی عکاسی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Post تجهيزات جانبی عکاسی

درفن و هنر عکاسی به غیر از دوربین و لنز از تجهیزات مختلفی در جهت بهبود و یا اصلاح در کار و ابزار استفاده می شود .

در این تاپیک به برسی این تجهیزات ، مانند : سه پایه ، هد ، دکلانشور ، فیلترها ، آداپتورها و ... پرداخته

خواهد شد .

(افزوده شده توسط مدير تالار )
    محمدهادي نوري

-----------------------------------------------------------------------------------------------

هود لنز

هود لنز وسیله ای است که روی لنز بسته شده و چند وظیفه دارد که به بررسی آن ها می پردازیم : هود ها به طور کلی به دو صورت کنگره ای یا گلبرگی (petal lenz hood) و ساده (round lenz hood) (در نوع های استوانه، مربع، مستطیل، پلاستیکی جمع شونده و ...) تولید می شوند.

برای تهیه هود، مدل های اورجینال کانون پیشنهاد می شود که پیدا کردن آن کار ساده ای نیست. البته در لنز کیت ها، هود مناسب همراه لنز داده می شود. 1. از بین بردن flare تصویر : flare تاثیرات نوری است که بخاطر تابش خورشید و منابع نوری در کادر ایجاد شده و شبیه به خطوط رنگی است. در تصویر زیر می بینید که نور منبع نوری با برخورد به کناره لنز وارد تصویر می شود، درحالی که متعلق به عکس نیست. پس نوری وارد می شود که فقط شعاع های خود نور دیده می شود، نه این که چیزی را به ما نشان دهد.

اما هود در این میان چه کاری برای این مشکل می کند. هود با متوقف کردن شعاع های نوری مستقیمی که از خارج تصویر روی عکس تاثیر می گذارند و صدور اجازه عبور نورهای تصویر این اثر را کاهش می دهد. احتمالاً در برخی موارد شاهد این موضوع بوده اید که اگر دستتان را جلوی منبعی که flare ایجاد می کند بگیرید، تاثیر آن از بین می رود. در همین راستا بنده یک وسیله جالب دیدم. به تصویر زیر توجه بفرمائید :

2. مهار و کنترل نورهای کلی محیط و متعاقباً بهبود و ارتقاع سطح کنتراست و رنگ تصویر می شود. 3. محافظت از لنز 4. ... فقط چند نکته بسیار مهم :
    1. هود در برخی موارد وارد تصویر می شود پس باید فراخور لنز و فاصله کانونی آن هودتان را انتخاب کنید. حتی ممکن در یک لنز زوم، در تله ترین حالت وارد تصویر نشود ولی در حالت واید تر، لبه های تصویر را سیاه کند. ضمناً حواستان به حالت گلبرگی هود باشد که قسمت های بلندتر بالا و پایین قرار گیرند.
    2. اگر درون هوتان حالت نمدی دارد از آن مراقبت کنید تا از بین نرود.
    3. این نکته هم در ادامه نکته یک است که می گوید هود را فراخور دوربینتان انتخاب کنید. اگر فلش اکسترنال دارید که هیچ اما اگر از فلش معمولی دوربین استفاده می کنید توجه کنید که حتی اگر هود وارد تصویر نشود باز هم نباید بیش از حد بزرگ باشد چون ممکن است از نور فلش روی لنز سایه بیاندازد.
    4. flare هم مخرب است هم زیبا. بعضی از عکاسان در برخی موارد اتفاقاً به دنبال ایجاد یک flare زیبا هستند.
    5. هود در عکاسی شب در رصدهای عمومی و دسته جمعی که افراد از چراغ قوه استفاده می کنند برای جلوگیری از ورود احتمالی نور چراغ قوه مفید است. ضمناً در شب برخی دیگر از کاربرد های هود در روز هم صادق است.

کاربرد حاشیه ای هود : هود با انجام سلسله اقدامات زیربنایی، ساختاری و ظاهری به طور کلی کلاس کاری، پرستیژ و دیسیپلین دوربین و عکاس را تا حد بالایی ارتقاع می دهد. عکاسی با کلاسی برایتان آرزو می کنم.

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

سلام ... فکر میکنم خنککردن سنسور با وسیله ای که فرمودین بسیار کار مشکلی باشه ( مدتی من هم به فکر ساختنش بودم ) مدتیه به فکر ساختن باکسی خنک کننده هستم که اونهم مشکلات خودش راداره ( وزن زیاد و نداشتن لایو ویو در هنگام کار) این سلول ها ی خنککننده ( بدون فن)در تهران موجود هست .

3. کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

برای خنک کردن چنتا راه دیگه هم هست که خیلیا استفاده میکنن
    میتونید از فن های پشت کیس اسفاده کنید و با نخ به دوربین و جایی که نزدیک به سنسور هست (cmos) ببندید
    یک روش بهتر هم استفاده از آتروپات های قدیمی یا کیسه های یخ هست
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

5. 8 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rock_iml نمایش پست ها
    برای خنک کردن چنتا راه دیگه هم هست که خیلیا استفاده میکنن
    میتونید از فن های پشت کیس اسفاده کنید و با نخ به دوربین و جایی که نزدیک به سنسور هست (cmos) ببندید
    یک روش بهتر هم استفاده از آتروپات های قدیمی یا کیسه های یخ هست
    پس به همین سادگی هم میشه دما اورد پایین...
    چون من از یکی از این نمایندگی ها پرسیده بودم که گفتن آره یه همچین منبع سرد کننده ای برای کاهش نویز هم وجود داره...البته فکر کنم نیتروژن فشرده شده بود ( اگه اشتباه میگم، دوستان لطفا تصحیح کنن)
    امضای ایشان
    یه چیزایی بعدا معلوم خواهد شد؛ صبر باید و همت!

7. 5 کاربر مقابل از kh.maroufi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536

نقل قول نوشته اصلی توسط kh.maroufi نمایش پست ها
    پس به همین سادگی هم میشه دما اورد پایین...
    چون من از یکی از این نمایندگی ها پرسیده بودم که گفتن آره یه همچین منبع سرد کننده ای برای کاهش نویز هم وجود داره...البته فکر کنم نیتروژن فشرده شده بود ( اگه اشتباه میگم، دوستان لطفا تصحیح کنن)
    نیازی به این کارا نیست ، با آتروپات های سرد کننده نتیجه خوبی میشه گرفت
    قبل از اینکه به محل عکاسی برسید دوربین رو از شیشه ماشین با احتیاط بگیرید بیرون تا دوربین کاملاً همدما بشه
    چون اگر دوربین همدما نباشه و استفاده کنید کل شب نویز اذیت میکنه
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد

9. 6 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

یعنی اگه دوربین رو خنک کنیم نویز ما کمتر می شه؟ !!
    دوربین مگه چقدر داغ می شه؟
    و این که این مسئله هایی که بیان کردین برای تمامی دوربین ها کاربرد داره؟
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

11. 8 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536

نقل قول نوشته اصلی توسط karimisss نمایش پست ها
    یعنی اگه دوربین رو خنک کنیم نویز ما کمتر می شه؟ !!
    دوربین مگه چقدر داغ می شه؟
    و این که این مسئله هایی که بیان کردین برای تمامی دوربین ها کاربرد داره؟
    بله ، خنک کردن دوربین تاثیر بسیار بسیار زیادی در کاهش نویز داره . در حقیقت عمده ی تفاوت بین دوربین های dslr و یک ccdنجومی هم در همینه که سی سی دی ها دارای فن های خنک کننده هستن که سنسور اونهارو در دماهای زیر صفر نگه میداره تا نویز کم بشه ( مخصوصاً هات پیکسل و گرین ها )
    پردازنه های دوربین یا هر نوع قطعه ی الکترونیکی که وجود داره در حین کارکرد بسته به نوع انرژی اونها گرما تولید میکنه ( بیشتر به خاطر اتلاف انرژی و مقاومت اونها ) و باعث میشه پارازیت ها و نویز ها بوجود بیان . و از یک طرف هم جریان معکوس ترانزیستورها با افزایش حتی 2 3 درجه ای دما چند برابر میشه و باعث پارازیت بیشتر میشه
    این مسئله نه تنها برای تمامی دوربین ها بلکه تمامی دستگاه های الکترونیکی صادق هست . مثلاً اگر فن کامپیوتر یا لپ تاپ شما کامل توانایی خنک کردن سیستمتون رو نداشته باشه یا حتی کمی خاک گرفته باشه باعث افت شدید کارایی و سرعت دستگاه و هنگ کردن اون میشه
    به همین دلیل نویز دوربین ها در زمستان و هوای سرد ( به ویژه اگر به هر طریقی سردتر هم بشن ) بسیار کمتره
    البته باید به این نکته هم توجه داشت که باطری های نامرغوب و خیلی از لنز ها در شرایط بسیار سرد ممکنه به درستی کار نکنن و با دشارژ شدن باطری یا گیر کردن دیافراگم لنز مواجه شد
    امضای ایشان

13. 12 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

در راستای بحث شیرین و بسیار جالب کولینگ .
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست تجهيزات جانبی عکاسی-100-jpg  

15. 13 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

ببخشید،درمورد آداپتور ها و دکلانشور ها هم میشه یه توضیحاتی بفرمائید؟؟؟
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

17. 2 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    ببخشید،درمورد آداپتور ها و دکلانشور ها هم میشه یه توضیحاتی بفرمائید؟؟؟
    دکلانشور ها به طور کلی برای دوربین های آنالوگ با یک ساختار عرضه میشن فقط بعضیاشون قفل دارن و بعضیا ندارن ( دسته ی دوم به کار عکاسی نجومی کمکی نمیکنه )
    ریموت های دوربین های دی اس ال آر هم به سه دسته میشه تقسیمشون کرد
    1- ریموت های بی سیم ( مدل تامردارش رو ندیدم )
    2- ریموت سیم دار بدون تایمر
    3- ریموت سیم دار تایمر دار
    مسلماً ریموت تایمر دار خیلی بیشتر به کمک میاد مخصوصاً زمانی که نوردهی شما از 30ثانیه بشتر باشه
    برای تایم لپس ها هم حتماً باید از تایمر دار استفاده بشه تا بتونید تعداد دلخواه فریم ها و نوردهی های اون رو کاملاً تنظیم کرد ( البته با دردسر زیاد میشه از بدون تایمر هم در این زمینه استفاده کرد)
    و برای عکاسی دیپ تنها از تایمر دار باید استفاده کرد چون نوردهی ها بیش از 30 ثانیه هست و در بدون تایمر نوردهی محدود به 30ثانیه ای که خود دوربین ارائه میکنه میشه . در ضمن نیازه که بین فریم ها مدت زمانی رو برای خنک شدن چیپست قرار داد که با تایمر دار امکان پذیره
    البته برای رد ستاره ها شخصاً استفاده از تایمر رو توصیه نمیکنم چون در تایمر دار بین هر فریم باید 1 ثانیه (حداقل زمان موجود در ریموت 1ثانیه هست) قرار داد . در صورتی که وقتی بدون تایمر استفاده میکنید فاصله ی بین فریم ها به خاطر سرعت بالای خود دوربین در بین فریم ها زمان کمتر از 1 ثانیه باقی میمونه و در نتیجه تاثیر خیلی زیادی داره
    (منظورتون از آداپتور اتصال چی به چی هست ؟
    امضای ایشان

19. 9 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

تجهيزات جانبی عکاسی         
    ببخشید دوستان من یه سوالی داشتم:
    من یه دوربینی گرفتم (بنا به توصیه های بعضی دوستان) بعد رسیدم سر تجهیزات جانبی!! میخواستم در مورد سه پایه سوال کنم یه سه پایه خوب مثلا حول و حوش صد یا صد و بیست، سی تومن چی میتونم بگیرم؟؟؟که کارمو راه بندازه!!؟؟؟

ببخشید یه سوال دیگه:
    برای حلقه های اتصال به تلسکوپ آیا حلقه برای تلسکوپ های مختلف فرق میکنه؟؟؟؟ مثلا برای یه تلسکوپی از یه نوع حلقه استفاده بشه و برای تلسکوپی دیگه از یه حلقه دیگه؟؟؟ و اینکه آیا میشه اونارو دستی درست کرد؟؟؟ یعنی به کمک یه تراشکار؟؟؟ (اگه میشه این کار رو کرد ممنون میشم نحوه اینکار رو هم بفرمائید)

بعد یه سوال دیگه:
    ریموت یا همون دکلانشور ها به درد فرد تازه کاری مثل من میخوره؟؟؟ و اگه ممکنه یکم در این مورد راهنمایی کنید!!!

بسیار سپاسگذارم
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

21. 5 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 8 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)