صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 51

موضوع: انتقادی به المپیاد نجوم «پیرِمردِ بدون تغییر»

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Exclamation انتقادی به المپیاد نجوم «پیرِمردِ بدون تغییر»

المپیاد نجوم کم کم به دهمین دوره ی خودش در کشور نزدیک می‌شود و چند سال دیگر سنش دو رقمی خواهد شد! شاید انتقاد کردن تا الان کمی عجولانه بود،‌ اما با گذشت زمان وقتی می‌بینیم که تغییراتی رخ نمی‌دهد واقعاً احساس ناراحتی می‌کنیم.

در این تاپیک قصد داریم، «مشکلات این پیرِمردِ بدون تغییر» را بررسی کنیم و انتقاداتی که نسبت به آن داریم را بررسی کنیم و با نظرات سایر دوستان آشنا شویم. البته ان شاالله سعی می کنیم در پایان، یک جمع بندی نیز از نظرات داشته باشیم و راه حل هایی برای آن ارائه کنیم.

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

البته این حرفهایی که تا به اینجا زدیم خیلیهاش ربطی به خود المپیاد نجوم نداشته و تقصیر کمیته علمی نجوم نیست. اگر بخواهیم از خود کمیته هم انتقاد کنیم به نظر من مشکلی که وجود داره سطح سوالات مرحله اول و دومه! تا جایی که میدونم، سطح قبولی در هر دو مرحله معمولا بسیار پایینه. مثلا در مرحله اول شاید با 20 درصد بشه قبول شد و مرحله دوم هم با حل 2 سوال از 7 سوال! بهتره که مقداری سطح سوالات پایین بیاد و به خصوص سطح سوالات مرحله اول به گونه ای بشه که اعتماد به نفس دانش آموزان با دیدن سوالات کم نشه.

3. 3 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

ایراداتی که من تا حالا توی تاپیک خواندم (غیر از تصحیح ِ اوراق!!) اشکالاتی بود که به سر تا پای ِ نظام ِ آموزشی ِ کشور وارده! (مثلا در مورد تک امتحانی بودن خوب کنکورش هم همین جوریه!) وقتی شما از توزیع ِ نا مناسب حرف می زنید دارید کل ِ سیستم رو نقد می کنید. کسی نمیگه این اشکال وارد نیست اما دوستان بحثی رو انجام بدید که بشه نتیجه ای ازش گرفت! قطعا این بحث با این صورت نتیجه ای نخواهد داشت. همون حرف زدن راجع به سطح ِ سوالات و اینها مفید تر خواهد بود.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 5 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

يكي از نظراتم رو در بالا گفتم ، به نظر من المپياد نجوم هم بايد مثل المپياد ادبي در مزيت هايش باشد و محدوديت انتخاب رشته براي نفرات برتر بايد وجود داشته باشد .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

7. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    923
    تشکر شده 2,060 بار در 207 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    البته این حرفهایی که تا به اینجا زدیم خیلیهاش ربطی به خود المپیاد نجوم نداشته و تقصیر کمیته علمی نجوم نیست. اگر بخواهیم از خود کمیته هم انتقاد کنیم به نظر من مشکلی که وجود داره سطح سوالات مرحله اول و دومه! تا جایی که میدونم، سطح قبولی در هر دو مرحله معمولا بسیار پایینه. مثلا در مرحله اول شاید با 20 درصد بشه قبول شد و مرحله دوم هم با حل 2 سوال از 7 سوال! بهتره که مقداری سطح سوالات پایین بیاد و به خصوص سطح سوالات مرحله اول به گونه ای بشه که اعتماد به نفس دانش آموزان با دیدن سوالات کم نشه.
    اگه سطح سوالات پایین بیاد دیگه المپیاد با امتحان کلاسی چه فرقی داره؟!؟!
    اتفاقا به نظر من سوالات باید خیلی پیچیده باشه!(توجه کنید:منظورم از پیچیدگی نیازداشتن به اطلاعات نجومی فوق العاده نیست!)یعنی جوری باشه که فقط کسایی بتونن جواب بدن که هوش تحلیلی بالایی دارن و نه حتی کسایی که اطلاعات نجومیشون زیاده یا گیرایی بالایی دارن!

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    ....................مثلا يكي از نظرات من اينست كه بهتر است براي كساني كه در المپياد جزو برترين ها قرار ميگيرند در انتخاب رشته دانشگاهي محدوديت قائل شوند (مثل المپياد ادبي) و مزيت هاي المپياد تنها براي رشته مربوطه اعمال گردد . اينطور احساس بيشتري راجع به اين موضوع وجود دارد كه كساني كه در برگزيده ها قرار ميگيرند به آن رشته عشق ميورزند نه به چيز هاي ديگر.
    محدودیت الان هم هست مثلا اگه کسی طلای کشوری نجوم بگیره فقط از کنکور ریاضی معاف میشه!!!
    امضای ایشان
    من شکوفایی گل های امیدم را در رویاها میبینم
    وندایی که به من میگوید:
    گرچه شب تاریک است،
    دل قوی دار سحر نزدیک است...

8. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط BigBang نمایش پست ها
    اگه سطح سوالات پایین بیاد دیگه المپیاد با امتحان کلاسی چه فرقی داره؟!؟!
    اتفاقا به نظر من سوالات باید خیلی پیچیده باشه!(توجه کنید:منظورم از پیچیدگی نیازداشتن به اطلاعات نجومی فوق العاده نیست!)یعنی جوری باشه که فقط کسایی بتونن جواب بدن که هوش تحلیلی بالایی دارن و نه حتی کسایی که اطلاعات نجومیشون زیاده یا گیرایی بالایی دارن!

محدودیت الان هم هست مثلا اگه کسی طلای کشوری نجوم بگیره فقط از کنکور ریاضی معاف میشه!!!
    نجوم در مدارس به صورت درسی نیست که بخواد درس روتینی باشه و نیاز باشه که خیلی سخت برگزار بشه. وقتی نمره قبولی انقدر کمه، به نظرم نشون میده که امتحانش خیلی منطقی نیست. و این نمره کم قبولی باعث ایجاد استرس در دانش آموزان میشه.

9. 2 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    نجوم در مدارس به صورت درسی نیست که بخواد درس روتینی باشه و نیاز باشه که خیلی سخت برگزار بشه. وقتی نمره قبولی انقدر کمه، به نظرم نشون میده که امتحانش خیلی منطقی نیست. و این نمره کم قبولی باعث ایجاد استرس در دانش آموزان میشه.
    آقای اکبرنیا صحیح می فرمایند.
    نمره ی کف بسیار بسیار پایین است
    دوره ی ششم المپیاد دوستی را داشتم که با تنها 6 درصد قبول شد. چنین درصدی معادل پاسخ صحیح به فقط چند سوال تستی است.
    به همین دلیل کسانی که شانسی پاسخ داده اند، مجموعاً احتمال قبول شدن دارند و کسانی که اندکی بلد هستند و شاید اشتباه می کنند (به دلیل سوتی!) از رقابت جا می مانند.
    بحث اصلاً سخت بودن نیست! بحث سر این موضوع هست که سوالات متناسب باشد. وقتی کف قبولی میشود 6 درصد، یعنی سوالات متناسب نیست! لذا نمی توان گفت که با آسان شدن مثل کنکور می شود.
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

11. 2 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    941
    تشکر شده 1,006 بار در 247 ارسال

همه ی شما درست می فرمایید ولی باید به نکات دیگری هم توجه کنیم.اگه در نظر بگیریم که سوالات مرحله اول یا دوم کمی آسان تر شوند بعضی از افراد که بدون معلم درس می خوانند وبا سبک سوالات برنامه ریزی درسی می کنند آسیب می بینند.مثلا فکر می کنند که سخت شدن مراحل به همین منوال است و در دوره ی کشوری خیلی ضرر می کنند.تازه من فکر می کنم که المپیاد سوالات هوشی و مفهومی هم کم ندارد.بالاخره سواد هم مهم است.اصلا خواندن کتاب های دانشگاهی خودش هوش خوبی می خواهد.بالاخره ما دبیرستانی هستیم.من که فکر می کنم سبک المپیاد خوبه.البته من هم در دو چیز با شما کاملا موافقم.اول این که یک المپیاد نجومی باید رصد هم بلد باشد.یعنی باشگاه باید بتواندرصد را بیشتر وارد کند که دارد این کار را می کند.سوال 7 مرحله دوم امسال را ببینید.دوم این که المپیاد فعلا بیشتر مال افرادیه که توانایی مالی نسبتا خوبی دارند.ولی این در همه ی المپیاد هاست نه در نجوم.

13. Top | #18
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    37
    تشکر شده 128 بار در 24 ارسال

خانه از پایبست ویران است
    خواجه در بند نقش ایوان است
    -------------
    وقتی می خوام در مورد المپیاد نجوم صحبت کنم اینقدر نقد به ذهنم مییاد که نمیدونم کدوم رو بنویسم یا از کدوم شروع کنم !!!

14. 2 کاربر مقابل از کامبیز خالقی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط المپیاد نجوم نمایش پست ها
    همه ی شما درست می فرمایید ولی باید به نکات دیگری هم توجه کنیم.اگه در نظر بگیریم که سوالات مرحله اول یا دوم کمی آسان تر شوند بعضی از افراد که بدون معلم درس می خوانند وبا سبک سوالات برنامه ریزی درسی می کنند آسیب می بینند.
    نه خب اگر آسونتر بشه برای کسی مشکلی پیش نمیاد چون اونایی که بیشتر بلدن هم درصد بالاتری میزنن و به سوالات بیشتری جواب میدن. چون همه چیز نسبیه حق کسی ضایع نمیشه

16. 2 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #20
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    378
    تشکر شده 492 بار در 56 ارسال

انتقادی به المپیاد نجوم «پیرِمردِ بدون تغییر»         
    به نظر من یکی از بزرگترین اشکال های المپیاد نجوم ما میزان تقلب هایی است که در آن

می شود .در الپیاد های دیگر مانند ریاضی و کامپیوتر به این میزان تقلب نمی شود.خیلی

خوب می شد اگه شخصی به مسئولان گوش زد می کرد اینجوری حق کسانی که واقا"

برای نجوم تلاش کرده ان پایمال نمی شد.

18. 3 کاربر مقابل از Ali Mohamad Nesari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)