صفحه 22 از 38 نخستنخست ... 1218192021222324252632 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 211 تا 220 , از مجموع 371

موضوع: پرسش و پاسخ عکاسی نجومی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    891
    تشکر شده 62 بار در 3 ارسال

Question پرسش و پاسخ عکاسی نجومی

سلام بر اهالی نجوم.یکی از دوست های من چند تا عکس نجومی گرفته ولی در مورد پردازش اونها سردرگم هستم.لطفاً در مورد موارد و مراحل پردازش تصاویر نجومی توضیح بدید یا راهنمایی کنید.
    سپاس

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    اضافه شده توسط مدیر:

دوستان اینجا تاپیکی است برای پرسیدن سوال درباره عکاسی نجومی

موفق باشید
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 12-20-2012 در ساعت 06:12 PM

2. Top | #211
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

با سلام
    سوال اساتيد
    براي كنترل دوربين جهت عكاسي با نوردهي بيشتر از 30 ثانيه(استفاده از مود B) آيا توسط نرم افزار
    ارائه شده دوربين و لپ تاپ يا نرم افزارهايي كه كنترل دوربين هم انجام ميدن(مثل Dslr Focus و Image Plus و Max Im Dl ,...)ميشه استفاده كرد و يا حتما بايد هزينه كرد و ريموت تايمر دار خريد
    و آيا استفاده از نرم افزار ها آسانتر و پر كاربرد تر از ريموت نيست؟
    در مورد ثبت رد ستاره اي چطور؟
    قيمت ريموت هاي تايمر دار بيسيم و با سيم حدودا چنده؟ از دوستان كسي با ريموت هاي تايمر دار
    مخصوص دوربين 60 دي كنون كار كرده ؟
    منتظريم
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

3. 5 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #212
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط toraj1358 نمایش پست ها
    با سلام
    سوال اساتيد
    براي كنترل دوربين جهت عكاسي با نوردهي بيشتر از 30 ثانيه(استفاده از مود B) آيا توسط نرم افزار
    ارائه شده دوربين و لپ تاپ يا نرم افزارهايي كه كنترل دوربين هم انجام ميدن(مثل Dslr Focus و Image Plus و Max Im Dl ,...)ميشه استفاده كرد و يا حتما بايد هزينه كرد و ريموت تايمر دار خريد
    و آيا استفاده از نرم افزار ها آسانتر و پر كاربرد تر از ريموت نيست؟
    در مورد ثبت رد ستاره اي چطور؟
    قيمت ريموت هاي تايمر دار بيسيم و با سيم حدودا چنده؟ از دوستان كسي با ريموت هاي تايمر دار
    مخصوص دوربين 60 دي كنون كار كرده ؟
    منتظريم
    سلام بر شما

امکان استفاده از نرم افزار های مختلفی برای کنترل دوربین وجود دارد ولی بهترین نرم افزار همانی است که در جعبه دوربین شما قرار دارد و اتفاقا مزایایی هم نسبت به ریموت کنترل دارد.بطور مثال شما میتوانید صفحه نمایش دوربین را ببندید ( جهت کاهش مصرف باطری ) و از صفحه لپ تاپ برای فوکوس استفاده کنید که هم دقت بیشتری دارد و هم راحت تر است.با نصب این نرم افزار تقریبا تمامی کنترل های دوربین شما بر روی مانیتور لپ تاپ قرار میگیرد و من توصیه میکنم اگر محدودیت استفاده از لپ تاپ ندارید ( نداشتن برق و ... ) حتما این کارو بکنید.من بر روی 60D استفاده کردم و خوب بود.

ضمنا ریموت زیر هم با قیمت ۱۸۰ تومن مناسب می باشد.من استفاده کردم و برای چند نفر از دوستان هم خریداری کردم و هنوز فیدبک اعتراضی دریافت نکردم

http://www.dorbinshop.com/accessorie...Giga%20T%20Pro

موفق باشید
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

5. 13 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #213
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510

سلام
    با تشکر از آقا فرشاد بخاطر پاسخ تون
    برای عمل هدایت تلسکوپ توسط تلسکوپ راهنما میشه از وب کم ها مثلا Orion Star Shoot III استفاده کرد و برای تلسکوپ راهنما از گاید اسکوپ 50 میلی متری Orion
    یا برای تلسکوپ راهنما باید از تلسکوپ شکستی کمکی و برای دوربین گایدر از تجهیزات گران قیمت
    1-Orion StarShoot AutoGuider
    2- SynGuider
    میتونم از لپ تاپ استفاده کنم
    و از دو مورد بالا کارکردن با کدوم یک راحتر و با صرفه تره؟
    برای عکاسی از اعماق فیلتر های زیادی وجود داره و البته با قیمت های خیلی بالا
    فیلتری هست که بدرد عکاسی اعماق بخوره (یک فیلتر همه کاره) یا حداقل فیلتری که کار راه انداز باشه؟
    با تشکر
    امضای ایشان

7. 4 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #214
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

سلام
    با تشکر از آقا فرشاد بخاطر پاسخ تون
    برای عمل هدایت تلسکوپ توسط تلسکوپ راهنما میشه از وب کم ها مثلا Orion Star Shoot III استفاده کرد و برای تلسکوپ راهنما از گاید اسکوپ 50 میلی متری Orion
    یا برای تلسکوپ راهنما باید از تلسکوپ شکستی کمکی و برای دوربین گایدر از تجهیزات گران قیمت
    1-Orion StarShoot AutoGuider
    2- SynGuider
    میتونم از لپ تاپ استفاده کنم
    و از دو مورد بالا کارکردن با کدوم یک راحتر و با صرفه تره؟
    برای عکاسی از اعماق فیلتر های زیادی وجود داره و البته با قیمت های خیلی بالا
    فیلتری هست که بدرد عکاسی اعماق بخوره (یک فیلتر همه کاره) یا حداقل فیلتری که کار راه انداز باشه؟
    با تشکر
    شما برای گایدینگ صحیح نیاز به اتوگایدر و گایداسکوپ دارید. برای اتوگایدر اخیرا برند های مختلفی وارد بازار شدند و هر کدوم ویژگی هایی دارن. SynGuider، Starshoot، NexGuide و QHY5 یا 6 از جمله معروف ها هستند. NexGuide از سلسترون و SynGuider مربوط به اسکای واچر بر خلاف موارد دیگه نیاز به لپ تاپ ندارن. البته با NexGuide آشنایی زیادی ندارم اما ظاهرش خیلی شبیه به SynGuider هست. Starshoot محصول اوریون، اتوگایدر خوبی محسوب میشه و مدل های زیادی هم داره؛ آقای نوری (mh.noori) فکر می کنم استارشوت دارن. با QHY5 خودم کار کردم، اون هم طرز کار ساده ای با کمک لپ تاپ داره و عکاسی سیارات هم می کنه.
    البته خود من الآن از SynGuider استفاده می کنم و از بین این ها مناسب تر می دونم چون نیاز به لپ تاپ نداره. کار کردن باهاش هم شاید اول کمی پیچیده باشه اما کارکرد خوبی داره.
    برای گایداسکوپ می تونید از همین اوریون که گفتید استفاده کنید، دهانه و نسبت کانونی خوبی داره.

فیلتر ها خواص مختلفی دارن و هر کدوم در بخشی از عکاسی دیپ اسکای به درد می خورن، اما به عنوان یک فیلتر ابتدایی فیلتر اسکای گلو اوریون رو پیشنهاد می کنم (البته مودیفای بودن دوربین خیلی روش تاثیر داره). این فیلتر به عنوان یک فیلتر ارزون می تونه کار شما رو در عکاسی از سحابی ها و کهکشان ها راه بندازه اما قطعا جای OIII یا Ha رو پر نمی کنه.
    امضای ایشان
    .

9. 11 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #215
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510

فیلتر اصلاح کننده

با سلام به همه آوائی های عزیز
    همانطوری که دوستان اطلاع دارن دوربین های DSLR بدلیل وجود فیلتر IRدر جلوی سنسور متاسفانه مانع عبور قسمت اعظم هیدروژن آلفای طیف نور می شوند .
    و از آنجائی که بخش عمده ای از تابش اجرام غیر ستاره ای دراین قسمت از طیف نور می باشد استفاده از این دوربین ها در عکاسی از اعماق در این اجرام قسمت خیلی کمی از طیف مربوطه رو به نمایش میزاره
    برای اصلاح این خطا دو راه وجود دارد:

1-حذف فیلتر IR از روی سنسور دوربین:این کار مشکلات زیادی برای دوربین بوجود میاد که میتون به جابجایی نقطه فوکوس و در نتیجه عدم توانایی استفاده از لنز های مختلف و بهم ریختگی تنظیمات وایت بالانس یا تراز سفیدی اشاره کرد و مهم تر اینکه بدلیل حذف فیلتر تمیز کردن غبار روی حسگر دیگر وجود ندارد.

2-استفاده از فیلتر اصلاح کننده :این فیلتر توسط شخص متخصص جایگزین فیلتر IR دوربین شده و در عکاسی از اعماق قسمت بیشتری از طول موج هیدروژن آلفا رو عبور داده و در نتیجه عکس هایی با جزئیات بیشتری ثبت میشه
    با این کار مشکل جابجایی نقطه فوکوس تا حد زیادی رفع میشه و امکان تمیز کردن غبار روی حسگر هم فراهم میشه ولی بهم ریختگی تنظیمات وایت بالانس همچنان باقیست .
    منبع : ویکی نجوم

حال سوال این است که آیا راه سومی برای وارد کردن جزئیات به عکس جرم موردنظر (مثلا استفاده از نرم افزار و بالا بردن طیف هیدروژن آلفا) بدون مودیفای کردن دوربین وجود دارد یا نه؟
    دوم : آیا تمیزکاری سنسور بطور اتومات در مودیفای کردن هم طبق روال قبل که در لحظه روشن و خاموش کردن دوربین انجام میشد همچنان باقیست؟
    سوم : دوستانیکه دوربین شونو مودیفای کردن در عکاسی از سوژه های غیر نجومی بدردسر نیفتادن؟
    چهارم : دوربین هایی که گارانتی دارن با این کار از گارانتی خارج میشن ؟
    و در پایان
    عکس های زیر از M81 با دوربین بدون فیلتر اصلاح کننده گرفته شده:

تصویر زیر با دوربین مودفای شده:

امضای ایشان

11. 9 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #216
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

با سلام به همه آوائی های عزیز
    همانطوری که دوستان اطلاع دارن دوربین های DSLR بدلیل وجود فیلتر IRدر جلوی سنسور متاسفانه مانع عبور قسمت اعظم هیدروژن آلفای طیف نور می شوند .
    و از آنجائی که بخش عمده ای از تابش اجرام غیر ستاره ای دراین قسمت از طیف نور می باشد استفاده از این دوربین ها در عکاسی از اعماق در این اجرام قسمت خیلی کمی از طیف مربوطه رو به نمایش میزاره
    برای اصلاح این خطا دو راه وجود دارد:

1-حذف فیلتر IR از روی سنسور دوربین:این کار مشکلات زیادی برای دوربین بوجود میاد که میتون به جابجایی نقطه فوکوس و در نتیجه عدم توانایی استفاده از لنز های مختلف و بهم ریختگی تنظیمات وایت بالانس یا تراز سفیدی اشاره کرد و مهم تر اینکه بدلیل حذف فیلتر تمیز کردن غبار روی حسگر دیگر وجود ندارد.

2-استفاده از فیلتر اصلاح کننده :این فیلتر توسط شخص متخصص جایگزین فیلتر IR دوربین شده و در عکاسی از اعماق قسمت بیشتری از طول موج هیدروژن آلفا رو عبور داده و در نتیجه عکس هایی با جزئیات بیشتری ثبت میشه
    با این کار مشکل جابجایی نقطه فوکوس تا حد زیادی رفع میشه و امکان تمیز کردن غبار روی حسگر هم فراهم میشه ولی بهم ریختگی تنظیمات وایت بالانس همچنان باقیست .
    منبع : ویکی نجوم

حال سوال این است که آیا راه سومی برای وارد کردن جزئیات به عکس جرم موردنظر (مثلا استفاده از نرم افزار و بالا بردن طیف هیدروژن آلفا) بدون مودیفای کردن دوربین وجود دارد یا نه؟
    دوم : آیا تمیزکاری سنسور بطور اتومات در مودیفای کردن هم طبق روال قبل که در لحظه روشن و خاموش کردن دوربین انجام میشد همچنان باقیست؟
    سوم : دوستانیکه دوربین شونو مودیفای کردن در عکاسی از سوژه های غیر نجومی بدردسر نیفتادن؟
    چهارم : دوربین هایی که گارانتی دارن با این کار از گارانتی خارج میشن ؟
    این متن در ویکی نجوم رو من نوشتم ؛
    اما جواب سوال اول: عکاسی نجومی عبارت است 50 درصد ادیت و 50 درصد خود عکاسی. اگر شما در بخش عکاسی خوب عمل نکنید هرگز نمیشه در ادیت از عکسی که بد گرفته شده عکس خیلی خوبی بسازید (و بالعکس). مودیفای یک امتیاز مثبت در ثبت جزئیات هست که قطعا تاثیرش رو با ادیت به روش های مختلف نرم افزاری نمیشه جبران کرد.
    دوم: بله با تنظیم این بخش از قسمت منو دوربین عمل تمیز کردن سنسور مجددا انجام میشه.
    سوم: شخصا با مودیفای دوربین در عکاسی غیر نجومی به مشکل خوردم! البته شاید از کم تجربگی من باشه که در تنظیمات وایت بالانس خیلی مشکل داشتم. اما به طور معمول نباید مشکلی پیش بیاد و میشه وایت بالانس رو با کمی سختی بیشتر تنظیم کرد.
    چهارم: بله با مودیفای ار گارانتی خارج میشن.
    در مورد اون عکس ها باید بگم که تاثیر مودیفای می تونه بیشتر باشه بر خلاف عکسی که با دوربین غیر مودیفای هست، اون یکی خیلی خوب گرفته نشده. برای ام 82 بخش قرمز رنگی در عکس ثبت میشه که اینجا خیلی خوب نشده.
    امضای ایشان
    .

13. 12 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #217
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    این متن در ویکی نجوم رو من نوشتم ؛
    دوربین های DSLR به دلیل وجود فیلتر IR در جلوی سنسور !.
    سلام
    فکر کنم بهتره چه اینجا و چه در ویکی تصحیح شود که فیلتر جلوی سنسور IR cut هست
    فیلتر IR فیلتری هست که تنها IR رو عبور میده و فیلتر IR cut فیلتری هست که IR رو سد می کنه
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

15. Top | #218
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط rock_iml نمایش پست ها
    سلام
    فکر کنم بهتره چه اینجا و چه در ویکی تصحیح شود که فیلتر جلوی سنسور IR cut هست
    فیلتر IR فیلتری هست که تنها IR رو عبور میده و فیلتر IR cut فیلتری هست که IR رو سد می کنه
    ممنون از توجه تون؛ البته من هم در ویکی نجوم نوشتم IR Block و این جا در متن سوالی که پرسیده شد به اشتباه IR نوشتند.
    امضای ایشان
    .

16. 12 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #219
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8202
    تشکر شده 308 بار در 61 ارسال

سلام
    برای ثبت دور قطبی بادوربین های کامپکت از چه روش هایی میتوان استفاده کرد؟
    امضای ایشان

18. 4 کاربر مقابل از Kian SHams عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #220
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

پرسش و پاسخ عکاسی نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Kian SHams نمایش پست ها
    سلام
    برای ثبت دور قطبی بادوربین های کامپکت از چه روش هایی میتوان استفاده کرد؟
    والا با کامپکتها تا اونجایی که من اطلاع دارم حداکثر تا 30 ثانیه میشه نوردهی کرد که البته به خطر لنز و بادی کنتراست پایینه در ضمن فکر نکنم بشه با کامپکتها شاتر رو برنامه ریزی کرد که بشه از روشهای مثل تایم لپس هم برای ثبت دورقطبی استفاده کرد
    امضای ایشان

20. 6 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 22 از 38 نخستنخست ... 1218192021222324252632 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)