صفحه 11 از 38 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 371

موضوع: پرسش و پاسخ عکاسی نجومی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    891
    تشکر شده 62 بار در 3 ارسال

Question پرسش و پاسخ عکاسی نجومی

سلام بر اهالی نجوم.یکی از دوست های من چند تا عکس نجومی گرفته ولی در مورد پردازش اونها سردرگم هستم.لطفاً در مورد موارد و مراحل پردازش تصاویر نجومی توضیح بدید یا راهنمایی کنید.
    سپاس

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    اضافه شده توسط مدیر:

دوستان اینجا تاپیکی است برای پرسیدن سوال درباره عکاسی نجومی

موفق باشید
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 12-20-2012 در ساعت 06:12 PM

2. Top | #101
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مسعود فرح بخش نمایش پست ها
    سلام
    راستش یه سوالی داشتم که مدتیه ذهن منو مشغول کرده و می خواستم از اساتید بپرسم

می خواستم بپرسم که در عکاسی نجومی تجهیزات عکاسی مثل دوربین ، لنز ، سه پایه و ... و از طرفی مهارت عکاس مثل داشتن تجربه ، آشنایی به نرم افزار های ویرایشی ، ذوق ، خلاقیت و .... هر کدوم چند درصد موثر هستن.

مثلا میشه با تجهیزات معمولی تر عکس های خوبی گرفت؟و میشه با بهترین تجهیزات هم حتی یک عکس خوب نگرفت؟

این سوال رو از این جهت پرسیدم که می خوام بدونم که در عکاسی نجومی داشتن مهارت اولویت داره یا داشتن تجهیزات مناسب یا هیچکدام یا هر دو

ممنون
    سلام

من خودم از موارد بالا (یعنی سواد و تجربه عکاسی و تجهیزات)، تقریبا هیچکدوم را ندارم اما یک چیزی را در این مدت که در بین عکاسان بودم دیده ام:

اونم اینه داشتن سواد، تجربه و تسلط بر علم عکاسی شرط لازم برای موفق بودنه اما شرط کافی نیست. فردی که ابزار خوب نداشته باشه حتی اگر سواد و تجربه خوبی هم داشته باشه نمیتونه به اندازه فردی با سواد مشابه و ابزار خوب عمل کنه.(البته ذکر این نکته لازمه که همین فرد بین عکاسانی با تجهیزاتی مثل خودش، بهترین عکسها را با استفاده از همون تجهیزات خواهد گرفت).

اما نکته دیگر اینه که اگر فردی بهترین دوربین جهان را هم داشته باشه، لزوما عکاس خوبی نیست چون باید سواد و مهارت و تجربه این کار را هم داشته باشه.

البته در حال حاضر دوربینها و تکنیکهای ویرایش به قدری پیشرفت کرده اند که حتی با تجهیزات نه چندان گران قیمت هم میشه عکسهای بسیار خوبی را ثبت کرد (در صورتی که با علم عکاسی آشنا بود).

این البته نظر من بود که در زمینه عکاسی به هیچ عنوان صاحب نظر و دانش کافی نیستم. دوستان عکاس اگر نظر بدهند دقیقتر خواهد بود

3. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #102
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

سلام

می خواستم بپرسم که در عکاسی نجومی تجهیزات عکاسی مثل دوربین ، لنز ، سه پایه و ... و از طرفی مهارت عکاس مثل داشتن تجربه ، آشنایی به نرم افزار های ویرایشی ، ذوق ، خلاقیت و .... هر کدوم چند درصد موثر هستن.

مثلا میشه با تجهیزات معمولی تر عکس های خوبی گرفت؟و میشه با بهترین تجهیزات هم حتی یک عکس خوب نگرفت؟

این سوال رو از این جهت پرسیدم که می خوام بدونم که در عکاسی نجومی داشتن مهارت اولویت داره یا داشتن تجهیزات مناسب یا هیچکدام یا هر دو

ممنون
    فکر کنم تو اینجور سوال ها یک جواب واحد وجود نداشته باشه، نظر ها با هم فرق می کنه. به نظر من بیش تر به فرد بستگی داره، شاید فرد تجهیزات داشته باشه اما فاقد تجربه باشه، و یا فردی دارای تجربه و فاقد تجهیزات باشه، هر دوی این افراد ممکنه عکس هایی که تهیه می کنند خیلی خوب نباشه. در واقع تجربه و تجهیزات هر دو مکمل هم هستن اما چون گفتین کدوم اولویت داره، من اعتقاد دارم مهارت، حتی تو رشته هایی به جز عکاسی از تجهیزات مهم تره. چقدر زیاد بودن دانشمند هایی که با کم ترین تجهیزات اما تلاش برای کسب تجربه و مهارت تونستن بهترین بشن. همیشه میشه با کم ترین امکانات و تجهیزات به مدارج بالا تو علوم مختلف رسید.
    امضای ایشان
    .

5. 6 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #103
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

یه جمله ای هست که نمیدونم مال کیه ( البته باید عکاس باشه احتمالا ) که میگه:
    یک عکس خوب زمانی بوجود میاد که یک عکاس خوب در زمان مناسب در مکان مناسب باشه.
    چیزی از تجهیزات نگفته و این به این معنی هستش که تجهیزات بعد از این 3 پارامتر قرار داره...
    به غیر از تجربه، زمان و مکان مناسب واقعا لازمه عکاسیه.

شاد باشید
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

7. 12 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #104
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

سلام

ممنون
    هر دوشون مهمن.
    یک دوربین بد میتونه تمام مهارت یک عکاس حرفه ای رو از بین ببره و برعکس، یک عکاس بد هم میتونه تمام خوبی های یک دوربین خوب رو نابود کنه. اینهو دوتا موج الکترومغناطیس میمونن که بسته به فازشون نسبت به هم تداخل ویرانگر و یا سازنده دارن. (مثالو علمی رو داشتی )

البته اینو هم در نظر داشته باش که یک دوربین خوب میتونه افتضاح یک عکاس ناشی رو تا حدود زیادی خنثی کنه و اونو به یک عکس در حد معقول تبدیل کنه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #105
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4749
    تشکر شده 310 بار در 35 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    هر دوشون مهمن.
    یک دوربین بد میتونه تمام مهارت یک عکاس حرفه ای رو از بین ببره و برعکس، یک عکاس بد هم میتونه تمام خوبی های یک دوربین خوب رو نابود کنه. اینهو دوتا موج الکترومغناطیس میمونن که بسته به فازشون نسبت به هم تداخل ویرانگر و یا سازنده دارن. (مثالو علمی رو داشتی )

البته اینو هم در نظر داشته باش که یک دوربین خوب میتونه افتضاح یک عکاس ناشی رو تا حدود زیادی خنثی کنه و اونو به یک عکس در حد معقول تبدیل کنه.
    البته دوستان بحث سر بادی دوربین ها هست که خوب و بد : دوربین های دیجیتال الان دو دسته کامپکت( که دوربین های جمع و جور هستند و بادی و لنز با هم هست ) و دوربین های دیجیتال SLR یا DSLR که دوربین های حرفه ایی تر هست و بادی و لنز از هم جدا میشه و امکان اتصال لنز های متفاوت وجود داره
    اغلب حرف شما رو قبول دارم شما با یک دوربین کامپکت رو حالت اتو بدون هیچ محارت ودانش عکاسی میتونید تصویری متناسب ثبت کنید چون به جای اینکه شما تصمیم بگیری چه تنظیماتی اتخاذ کنی دوربین به جاتون تصمیم میگیره اما تو دوربین های dslr حرفه ایی تر شما رو حالت اتو همیشه عکس های عالی ندارید! بر خلاف کامکت! در دوربین dslr این محارت عکاس هست که دیاف و سرع شاتر و iso و کلا نورسنجی رو تشخیص بده و خوب فقط از کسانی بر میاد کار با دوربین رو به خوبی بلد باشند و از مفاهیم عکاسی سر رشته داشته باشند
    البته یک عکاس خوب فردی نیست که فقط اطلاعات در مورد عکاسی داشته باشه عکاسی خوبی کسی هست که تجربه مکفی از عکاسی داشته باشه چون عملا نیمی بیشتر از مهارت عکاسی کار با دوربین هست و فقط 40 درصد اش به نظرم تئوری خوده عکاسی

11. 3 کاربر مقابل از sinaxex عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #106
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

سلام

من تو بحث اختفای ماه و مشتری (25 تیر 1391) یه عکس گذاشتم که در ادامش یه سوال واسم پیش اومد. چون سوالم به اون بحث زیاد ارتباط نداشت اینجا میذارمش. راستش من با جوینده تلسکوپم چندتا عکس از زهره در لحظه ی طلوع گرفتم که بعد از اینکه اون عکس ها رو تو موبایلم دیدم یه سوالی واسم ایجاد کرد و اون این که چرا نیمه تاریک زهره مشخصه؟!!! براحتی میشه تشخیص داد که روشنایی ضعیفی داره درست مثل روشنایی کم سمت تاریک ماه. البته میدونم که روشنایی سمت تاریک ماه بخاطر انعکاس نور از زمینه که ماه رو کمی روشن میکنه ولی در مورد زهره چطور؟ چطور ممکنه نیمه تاریکش از زمینه آسمان روشنتر باشه؟ قبلاً هم یه جایی این مطلب رو خونده بودم ولی فکر نمیکردم واقعیت داشته باشه تا اینکه تو عکس خودم اونو دیدم. بنظرتون دلیل روشنایی سمت تاریک زهره چیه؟!!!!!

امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #107
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

سلام

من تو بحث اختفای ماه و مشتری (25 تیر 1391) یه عکس گذاشتم که در ادامش یه سوال واسم پیش اومد. چون سوالم به اون بحث زیاد ارتباط نداشت اینجا میذارمش. راستش من با جوینده تلسکوپم چندتا عکس از زهره در لحظه ی طلوع گرفتم که بعد از اینکه اون عکس ها رو تو موبایلم دیدم یه سوالی واسم ایجاد کرد و اون این که چرا نیمه تاریک زهره مشخصه؟!!! براحتی میشه تشخیص داد که روشنایی ضعیفی داره درست مثل روشنایی کم سمت تاریک ماه. البته میدونم که روشنایی سمت تاریک ماه بخاطر انعکاس نور از زمینه که ماه رو کمی روشن میکنه ولی در مورد زهره چطور؟ چطور ممکنه نیمه تاریکش از زمینه آسمان روشنتر باشه؟ قبلاً هم یه جایی این مطلب رو خونده بودم ولی فکر نمیکردم واقعیت داشته باشه تا اینکه تو عکس خودم اونو دیدم. بنظرتون دلیل روشنایی سمت تاریک زهره چیه؟!!!!!

سلام آقا محسن

به نظرم این روشنایی که اینجا ایجاد شده به دلیل اُور اکسپوز شدن پیکسلهای مجاور باشه و از دوربینه! چون تا به حال در هیچ کدوم از تصاویر زهره پدیده ای مثل زمین تاب ندیدم

15. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #108
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام آقا محسن

به نظرم این روشنایی که اینجا ایجاد شده به دلیل اُور اکسپوز شدن پیکسلهای مجاور باشه و از دوربینه! چون تا به حال در هیچ کدوم از تصاویر زهره پدیده ای مثل زمین تاب ندیدم
    سلام آقای اکبرنیا

راستش من مطلبی در مورد مشاهده چنین تابشی رو از نیمه تاریک زهره توسط بعضی از رصدگران خونده بودم ولی باور نمیکردم تا اینکه این عکس خودم رو دیدم. شما گفتین دلیلش مربوط به دوربینه ولی من اصلاً قانع نشدم! چطور ممکنه خطای دوربین حالت کروی سیاره زهره رو کاملاً تقلید کنه. ضمناً تو همه عکس ها این اتفاق افتاده. میشه در موردش بیشتر توضیح بدین؟ البته قبول دارم که عکس رو با موبایل گرفتم و از زوم دیجیتال موبایل هم استفاده کردم ولی اصلاً نمیتونم قبول کنم چنین طرح کروی و دقیقی ناشی از خطای دوربین باشه. منم راستش اول همین فکر رو کردم ولی بعد دیدم که تو همه عکس ها همین طوره!

تو اون مطلب نوشته شده بود که این تابش مرموز فقط در زمان های خاصی که هلال وضعیت خاصی داره دیده میشه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #109
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

سلام آقای اکبرنیا

راستش من مطلبی در مورد مشاهده چنین تابشی رو از نیمه تاریک زهره توسط بعضی از رصدگران خونده بودم ولی باور نمیکردم تا اینکه این عکس خودم رو دیدم. شما گفتین دلیلش مربوط به دوربینه ولی من اصلاً قانع نشدم! چطور ممکنه خطای دوربین حالت کروی سیاره زهره رو کاملاً تقلید کنه. ضمناً تو همه عکس ها این اتفاق افتاده. میشه در موردش بیشتر توضیح بدین؟ البته قبول دارم که عکس رو با موبایل گرفتم و از زوم دیجیتال موبایل هم استفاده کردم ولی اصلاً نمیتونم قبول کنم چنین طرح کروی و دقیقی ناشی از خطای دوربین باشه. منم راستش اول همین فکر رو کردم ولی بعد دیدم که تو همه عکس ها همین طوره!

تو اون مطلب نوشته شده بود که این تابش مرموز فقط در زمان های خاصی که هلال وضعیت خاصی داره دیده میشه.
    سلام

بله من هم عکسهایی از زهره دیدم که وقتی خیلی نزدیک به مقارنه داخلی هست و هلال بسیار باریکی داره، دور تا دورش به دلیل شکست نور از داخل جو، یک حلقه نور وجود داره.

اما این که داخل قسمت تاریکش هم مانند زمین تاب روشن باشه تا به حال ندیدم. خیلی جالبه برم در اینترنت بگردم ببینم چیزی پیدا میکنم یا نه

19. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #110
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

پرسش و پاسخ عکاسی نجومی         
    سلام آقای اکبرنیا

سلام محسن جان

ممنون به خاطر این عکس خوب و ثبت جالب

راستش من هم کمی بعید میدونم که این حالت به دلیل چیزی شبیه زمین تاب باشه

دلیلش هم اینه که این عکس ظاهرآ در روز گرفته شده و در چنین حالتی کنتراست اونقدر کمه که فکر میکنم زمین تاب ماه هم دیده نمیشه چه برسه به زهره !

اما در عین حال این عکس هم ثبت واقعیت است و به قول انسل آدامز " دوربین عکاسی هیچ وقت دروغ نمیگه ! "

میخواستم از شما خواهش کنم عکس بدون بزرگنمایی و کراپ ( فول فریم ) رو هم بذارید تا شاید بیشتر بشه عکس رو بررسی کرد و دلیل این نوع ثبت رو فهمید

به خاطر ارسال این عکس خوب از شما ممنونم

موفق باشید
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

21. 12 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 11 از 38 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)