صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 39 , از مجموع 39

موضوع: تکنیک های رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

تکنیک های رصدی

سلام! در فروم بخش های مختلفی بود که اشاره ی مختصری به برخی از تکنیک های رصدی شده بود. لذا لازم دیدم تاپیکی ایجاد کنم که این تکنیک ها و البته تکنیک های دیگر به صورت منسجم در یک جا جمع بشود.

البته به هیچ عنوان منظورمان از این تاپیک، مقابله با حیوانات و ... نیست
    تکنیک های رصدی فقط!
    مثل چپ چپ نگاه کردن و.....
    دوستان کمک بفرمایید.

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    ولی غرض از این پست اینکه به همراه خانواده در روستای جنگلی زیبائی نزدیک به امامزاده هاشم اقامت داشتیم.در هنگام رصد و شب هنگام به مشکلی برخوردم و کیفیت تصویرم به شدت خراب بود.ابتدا فکر کردم آسمون کمی ابری هست و یا دود آتیش باعث کیفیت بد شده.ولی کمی که دقت کردم متوجه شدم بر روی آینه ها و چشمیها لایه ای از آب نشسته و تصاویر با هاله ای از نور و بسیار نا واضح دیده میشه. حتی دوربین دوچشمی هم به این صورت تصاویر رو با هاله نشون میداد وهر بار ناچارا" باید عدسیها رو پاک میکردم. بیشتر فکر و تمرکزم به پاک کردن معطوف بود و با اینکه آسمون نسبتا" خوبی داشتم ولی استفاده لازم رو نکردم.

آیا در این مواقع راه حلی وجود داره که از این مشکل جلوگیری کرد؟ یا چاره ای نیست؟
    سلام جناب رضاش

در یکی از فرومهای انگلیسی زبان یکی از مواردی که به همراه داشتنش در شبهای رصدی پیشنهاد داده شده بود، سشوار بود (12vDC Hair Dryer )، و وقتی یکی از اعضا سوال کرد که

این وسیله به چه دردی میخوره یکی از موارد پیشنهادی این بود:

برای از بین بردن شبنم و قطرات آب روی اپتیکها

پیشنهاد خوبیه واسه این مشکل؟
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

3. 9 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

خیلی ممنون

پیشنهاد نسبتا" خوبیه ولی چند تا نکته داره:اول اینکه باید پریز برق در نزدیکی مکان رصد باشه دوم اینکه باد گرم سشوار تاثیر منفی داره و باید از باد سرد استفاده کرد.

ولی این پیشنهاد باعث شد فکر یه فن یا هواکش برای تلسکوپ بیفتم(مثل فن کامپیوتر).بعضی تلسکوپها از این سیستم بهره میبرند.ولی برای پاک کردن چشمیها سشوار احتمالا" گزینه ی خوبیه.

شبنمها و رطوبت باعث میشه که بعد از رصد هم آینه ها لکه دار بشن و به سختی پاک بشن.

البته چون من زیاد به این نقطه سفر میکنم برام لازمه و در کل نیاز نیست.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

5. 9 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    خیلی ممنون

پیشنهاد نسبتا" خوبیه ولی چند تا نکته داره:اول اینکه باید پریز برق در نزدیکی مکان رصد باشه دوم اینکه باد گرم سشوار تاثیر منفی داره و باید از باد سرد استفاده کرد.
    خب مسلما منظورشون سشوارهای شارژی هست که قابل حمل باشه

آهان، پس میشه از پنکه های سیار و کوچیک دستی که زیاد هستن تو بازار هم استفاده کرد برای این منظور
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

7. 5 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

یکی از مشکلاتی که منجمان در هنگام رصد با آن روبرو میشوند پیدا کردن اجرام عمقی کم نور میباشد.که لازمه شرکت در مسابقاتی چون مسیه میباشد.

یکی از بهترین کارها هنگام رصد آسمان و به خصوص پیدا کردن اجرام عمقی آسمان, که نیاز به ابزار رصدی دارند نشانه گذاری توسط دیگر ستاره هاست.

مثلا شما میدونید که ام 81 و ام 82 در صورت فلکی دب اکبر هستند و نسبت به ستاره های پرنور, تخمینی نسبی از مکان این اجرام دارید ولی هر بار برای پیدا کردن این اجرام مشکل پیدا میکنید.

تجربه شخصی: یکی از بهترین کارها که میتوان در این مواقع انجام داد ترسیم اشکال هندسی در نزدیکی این اجرام است که بسیار زیاد در پیدا کردن این اجرام کمک میکند.

مثلا هر وقت من از پشت تلسکوپ دنبال ام 81 و 82 میگردم 3 ستاره که با هم مثلثی تشکیل داده اند در نزدیکی این اجرام می باشد که در واقع یکی از این دو جرم با مثلث فرضی مورد نظر یک لوزی فرضی را تشکیل میدهند. واین بسیار در زود پیدا کردن این جرم کمک میکند.

یا مثلا هنگام رصد ام 1 یا سحابی خرچنگ در نزدیکی ستاره کیسی ثور, سه ستاره , خطی فرضی درست کرده اند که ام یک در نزدیکی ستاره وسط این خط میباشد.

همینطور دیگر اجرام هم اکثرشان اشکال فرضی نزدیک خود دارند.از نمونه های آن میتوان به کهکشانهای سه گانه در صورت فلکی اسد که در نزدیکی تعدادی ستاره که شبیه به ملاقه دب اکبر است یاد کنم.

البته این اشکال اغلب فقط از پشت ابزار رصدی, به خصوص تلسکوپ قابل شناسائی و ترسیم هستند.

همینطور هم تجربه شخصی و ممارست در رصد این اجرام هم در دراز مدت به یافتن این اجرام کمک میکند.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

9. 15 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10863
    تشکر شده 11 بار در 2 ارسال

با سلام من تازه تو این سایت عضو شدم چون به مشکل بدی برخوردم و واقعا نمیدونم کجا باید پست بذارم خواستم از متخصصین رصد درخواست کنم که لطفا منو راهنمایی کنن :
    یه دوربین دوچشمی 100*25 دارم و تا الان 3 بار برای رصد رفتم اما فقط میتونم ماه رو ببینم ، صور فلکی رو بیشترشون با اجرام و ستاره هاشون بلدم با چشم غیر مسلح میتونم اونارو پیدا کنم اما وقتی با دوربین نگاه می کنم انقدر ستاره زیادن که اصلا نمیدونم کجتم چجوری باید پبدا کنم ؟
    آخرین چیزی که خواستم رصد کنم و نشد m101 توی صورت فلکی دب اکبر و واقعا دوست داشتم ببینم اما نتونسم ، ببخشید اگه پست رو جای نامناسبی زدم چون واقعا نمیدونستم کجا باید بیان میکردم
    منتظر راهنمایی های شما هستم

11. 4 کاربر مقابل از dilemma17 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط dilemma17 نمایش پست ها
    با سلام من تازه تو این سایت عضو شدم چون به مشکل بدی برخوردم و واقعا نمیدونم کجا باید پست بذارم خواستم از متخصصین رصد درخواست کنم که لطفا منو راهنمایی کنن :
    یه دوربین دوچشمی 100*25 دارم و تا الان 3 بار برای رصد رفتم اما فقط میتونم ماه رو ببینم ، صور فلکی رو بیشترشون با اجرام و ستاره هاشون بلدم با چشم غیر مسلح میتونم اونارو پیدا کنم اما وقتی با دوربین نگاه می کنم انقدر ستاره زیادن که اصلا نمیدونم کجتم چجوری باید پبدا کنم ؟
    آخرین چیزی که خواستم رصد کنم و نشد m101 توی صورت فلکی دب اکبر و واقعا دوست داشتم ببینم اما نتونسم ، ببخشید اگه پست رو جای نامناسبی زدم چون واقعا نمیدونستم کجا باید بیان میکردم

به دلیل بزرگ بودن دوچشمی شما فکر میکنم مشکل شما در نشانه گیری اجرام رصدیست. پیشنهاد میکنم قلق دوربینتون رو با کمک نشانه گیری در روز و با اهداف زمینی بدست بیاورید.
    من هم مشکل شما رو داشتم و با کمی تمرین خیلی راحت نشانه گیری میکنم.
    ماه رو زود پیدا میکنید چون نورانیست. برای اجرام اعماق مثل m101 با روش پرش ستاره ای و با کمک نقشه های منتشر شده سعی کنیدو برای شروع از نرم افزار بپرهیزید.
    امضای ایشان
    "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

13. 5 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط dilemma17 نمایش پست ها
    سلام
    این تاپیکو ببینید!

http://forum.avastarco.com/forum/sho...ll=1#post65572
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

15. 7 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    15059
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

مرسی از مطالب خوبتون
    امضای ایشان

17. Top | #39
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    16792
    تشکر شده 10 بار در 10 ارسال

تکنیک های رصدی         
    درود
    راهنمای رصد بصری ستارگان متغیر
    ------------------------------------------
    چاپ اصلاح شده – مارس 2013
    نسخه ی فارسی – ژوئن 2014
    65 صفحه
    The American Association of Variable Star Observers
    49 Bay State Road
    Cambridge, Massachusetts 02138 U. S. A.
    -----------------------------------------
    مترجمان فارسی:
    1-فاطمه بحرانی
    2-فاطمه کیانی خو
    3-آرزو سالکی
    4-مژده محمدی
    5-سجاد صفری نژاد
    6-علی هنرمند
    حق چاپ با انجمن رصدگران ستارگان متغیر آمریکا 2010
    نظر شده و اصلاح شده از راهنما برای رصد بصری ستارگان متغیر را معرفی می کنیم. در نظر
    گرفته شده است که این کتاب راهنما، راهنمایی جامع برای رصد ستارگان متغیر باشد. این راهنما اطلاعات به روز شده ای برای رصد ستارگان متغیر
    در بر دارد و به وسیله ی متخصصان رصد بصری نوشته شده است. AAVSO و گزارش آنها به
    برای رصدگران جدید، این راهنما ابزاری ضروری است – مکانی که می توان همه ی اطلاعات مورد نظر در جهت شروع برنامه ی رصد یک ستاره ی
    متغیر را جمع آوری کرد. رصدگران طولانی مدت و با تجربه و کسانی که می خواهند ستاره ی متغیر رصد کنند، از جهتی، ممکن است این را به عنوان
    یک مرجع آماده، منبع سریع یا متنی جدید برای کمک به کشف جنبه هایی تازه از رصد ستارگان متغیر، مفید بیابند.
    این راهنما شما را با فرآیندهای استاندارد شده و روشی برای رصد ستارگان متغیر، آشنا می کند- قسمت بسیار مهمی از ایجاد و ثبت رصدهایتان در
    .AAVSO
    در اینجا اطلاعات جدیدی خواهید یافت که در فرمت قابل استفاده، با فصل های گروه بندی شده بر اساس موضوع، ارائه شده اند. برای کسانی که ترجیح
    می دهند اطلاعات ضروری را در دفتر یادداشت شخصی رصدی شان یا زیر یک پوشش پلاستیکی قرار دهند، چندین صفحه ی استخراج شده وجود دارد.
    چه یک رصدگر تازه کار باشید و چه باتجربه یا حتی اگر رصدگر از راه دور ) رصدگری که هیچ فعالیتی ندارد وفقط برنامه ی رصدگران را از راه دور
    زیر نظر می گیرد( هستید که دوست دارید درباره ی ستارگان متغیر بیشتر بیاموزید؛ ما امیدواریم این راهنما به شما کمک کند تا دانش تان از اصول
    رصد ستارگان متغیر افزایش و کار با تلسکوپتان بهبود یابد و به شما کمک کند تا از یک همکاری واقعی با علم نجوم ستارگان متغیر بیشتر لذت ببرید
    و احساس رضایت کنید.
    ویرایش شده است. AAVSO جمع آوری شده است و به وسیله ی سارا جِی. بک، کادر فنی AAVSO اطلاعات درون این راهنما از نشریات مختلف
    من صادقانه از سارا به خاطر کار بسیار عالی که در آماده سازی این کار انجام داده است، تشکر می کنم.
    از طریق نظرات و توصیه هایشان درباره ی این راهنما، کمک های ارزشمندی کردند. با تشکر AAVSO به علاوه، بسیاری از اعضا و کادر دفتر مرکزی
    فراوان از کارل فیرِر، پتر گیلبالت، جن هانسن، هالدون منالی، پاول نوریس، جان اُ نیل، ران رویر، مایکل سالادیگا، مایک سیمونسن، متیو تِمپلتون،
    الیزابت واگِن و دوگ ولچ.
    آرنی اِی. هِندِن
    AAVSO مدیر

این یک حقیقت است که یک منجم آماتور تنها به وسیله ی رصد ستارگان متغیر می تواند از تجهیزات
    نجومی نسبتا ساده ی خود استفاده ی عملی کند و همچنین تا حد زیادی دانش دریافت شده توسط برنامه
    ی آن را به پیشرفته ترین علوم تبدیل کند.
    ویلیام تایلر اُلکات،
    امضای ایشان
    اگر انسان‌ها بیرون بنشینند و هر شب ستاره ها را تماشا کنند، شرط می‌بندم که زندگی متفاوت‌تری خواهند داشت – بیل واترسون

18. کاربر مقابل از Reinhart عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)