صفحه 43 از 74 نخستنخست ... 3339404142434445464753 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 421 تا 430 , از مجموع 740

موضوع: مکانی برای کتاب خوان ها

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

Post مکانی برای کتاب خوان ها

با تمام پیشرفت های دنیای مجازی باز هم کتاب بهترین دوست ما به حساب می آید!

دور و بر ما کتاب هایی وجود دارند که هربار می خوانیمشان لذت خاصی به ما دست می دهد و اغلب علاقه خود به کائنات را از آن ها به ارث برده ایم!
    منظورم کتاب های آموزشی مانند نجوم به زبان ساده، نجوم دینامیکی، شناخت ستارگان و ... نیست. منظورم کتاب هایی است که به ظاهر جنبه آموزشی ندارند اما خواندن آنها دنیاهای جدیدی را به روی ما باز می کند. مثل کتاب " تاریخچه تقریبا همه چیز!!" یا " تاریخ پیدایش علم جدید" که هر دوتایشان به نحوی به نجوم مربوط می شوند.
    اینجا محلیست که قرار است شما دوستان این نوع کتاب ها را به ما معرفی کنید تا با هم قرار بگذاریم و ظرف مدت مشخصی به اتفاق یکدیگر شروع به خوانش آن ها کنیم و بعد هم درباره یشان کمی گپ بزنیم!

پس روند این تاپیک به شرح زیر است:

1- بحث درباره انتخاب یک کتاب
    2- تعیین زمان برای خواندن آن کتاب
    3- خواندن کتاب
    4- گپ زدن درباره کتاب! ( همان نقد و رفع اشکال خودمانی)
    5- بازگشت به مورد شماره یک
    .
    .فکر می کنم بهتر است کمی از وبگردی هایمان کم کنیم و همچون گذشته به سراغ کتاب خوانی برویم تا شاید سرانه مطالعه کتاب در کشور را هم افزایش دهیم!

لیست کتاب‌های خوانده شده تا کنون(برای دریافت خلاصه کتاب روی آن کلیک کنید):

1- کمدی‌های کیهانی
    2-
    ناوی که نامرئی شد
    3-
    تاریخچه زمان
    4-
    کیهان در پوست گردو

5- پتک آسمان
    6- صفر
    7- انفجار بزرگ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    این تاپیک با تاپیک معرفی کتاب ها و نرم افزارهای نجومی تفاوت دارد. برای معرفی و آشنایی با کتاب های آموزشی نجومی به آن تاپیک سر بزنید.
    ویرایش توسط sara shahabi : 11-17-2014 در ساعت 06:56 PM

2. 124 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

-sky-, ...!, A.sarajoon, af.skylover, Ahmad, Amin-Mehraji, Amir Ali Sobati, Amirhossein69, amirvedadian, amlakgama, andromeda.s, annahita kazemi, arahimi, aramis, arashgmn, Arta.kh, asal.m, aseman zibast, Asteroid, Astronomer, Astronomy, Astronomy*, Astro_M111, ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ, bahare akbarie, barsavosh, BigBang, celestial boy, doostesetareha, Ehsan, elman, estardast, fairytale, fampersi, farimah sh, fatemeh.book, Flare star, Fowad, galaxies, gissoo, golaftab, GR_mahdi, Helix, hermes, Hesaby, Hojjat Zafarkhah, hopefullstar, Hossein Moafi, Immortal star, javadstar76, jozaa, kamyar, m.aryayi, m.m.e.w, mahdad_haghighi, Mahdieh. GH, Mahtabe kavir, Mehri Mohammadi, melika bidabadi, mh.noori, mhbiamand, milad77, Misha mohamady, mobi, mohsen moazen, Mojtaba.M, Mostafa, My style A&F, nakhodaye aseman, narcissus flower, nassershamsaiy, Navid MMM, nazi, neda vardast, Negar Najafi, Night*, parvin, planetstruck, rezash, rojin, roset, SaBa Ho0shmanD, Sadrieh fatoorchi, Saeed Jafari, sara shahabi, sasan20oo20, Setare KOchOlO, setareh sadeghi, shahrzad.bmq, shazde, skynight, space, stargazer, subaro, Sunrise, Tahereh Ramezani, tahoo, toraj1358, فائزه معتضدیان, محمد فتحی, محمد مهدی محمدی, مسعود فرح بخش, نازنین زهرا, هانیه امیری, کیمیا.م, Viola, violet20, yasiii, yperseusy, zahra H, zahra moayedi, zeinab.pr, آسمون, حسین زارعی, رخساره روشنی, رضا طامهری, سوسن, سیاره ی ناهید, ستاره بنیادی, شهلا ناصریان, شادي شهراييني, شبنم مختاری, شعری

3. Top | #421
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

خب من هم به جمع کتاب خوانان پیوستم و فصل یک را خوندم که خب خلاصه اش را خانم هستی گفتند.

ولی به نظر من چیزی که جالب اومد و باید روش فکر کرد اینه: در دوره هایی از تاریخ نظریاتی مطرح می شوند و خیلی هم معروف می شوند اما بعد اتفاقی می افتد و نقض می شوند. یک از این نظریه ها نظریه حرکت اجسام در اتر هست که در اوایل قرن 20 خیلی مطرح بود اما آزمایش مایکلسون - مورلی توانست آن را نقض کند. داشتم فکر می کردم که الان خیلی ها دارند روی نظریه ماده و انرژی تاریک یا نظریه ریسمان ها کار می کنند شاید روزی بیاد و آزمایشی طراحی بشه که موجب عوض شدن این نظریات بشه. اون روز یکی از روزهای تحول علمی در جهان خواهد بود. آیا واقعا نظریات فعلی ما درست هستند یا نیاز به اصلاح دارند؟ به تدریج در آینده جواب این سوال را پیدا خواهیم کرد.

4. 19 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #422
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4949
    تشکر شده 111 بار در 19 ارسال

درسته، نمی دونم جای این متن اینجاست یا نه؟؟!! ولی متن زیر رو که کپی پیست کردم فرمایش آقای اکبرنیا رو تصدیق می کنه

''یک فیزیکدان با محاسبات جدید خود مدعی شده که جهان ما به این دلیل در حال انبساط است که خود، ‌درون یک سیاهچاله قرار گرفته است. سیاهچاله‌ای که به دنیایی کاملا متفاوت با شناخته‌های ما تعلق دارد.

در حالی که بسیاری از دانشمندان تلاش می‌کنند انبساط سریع جهان را به انرژی تاریکی نسبت می‌دهند که به نظر می‌رسد همه چیز را پراکنده می‌کند، یکی از استادان دانشگاه ایندیانا فرضیه جدیدی را مطرح کرده است.
    ...

بر اساس گزارش پاپ‌ساینس، نیکودم پوپ‌لاوسکی با استفاده از نسخه اصلاح‌شده معادله نسبیت عمومی انیشتین، ادعا کرده که ما درون یک سیاهچاله قرار گرفته‌ایم که خود این سیاهچاله به دنیای دیگری تعلق دارد.

در این فرضیه، سیاهچاله‌ای که ما درون آن قرار گرفته‌ایم مانند یک چشمه در حال جوشش و جهش است. در این فرضیه جدید، چرخش ذرات به حساب می‌آید و با در نظر گرفتن این مولفه، محاسبه پیچش، ‌یعنی بخشی

از هندسه بعد چهارم (زمان) امکان‌پذیر می‌شود. همچنین این فرضیه خودش را از شر تکینگی سیاهچاله خلاص کرده که در آن، به نظر می‌رسد ابعاد فضا به سمت صفر میل می‌کند و چگالی ماده و انرژی به سمت بینهایت

می‌رود. مدل‌های فیزیکی موجود مانند نظریه نسبیت عمومی و مکانیک کوانتومی تاکنون نتوانسته‌اند توضیحی برای آن ارایه دهند."

6. 6 کاربر مقابل از barsavosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #423
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

smile خلاصه ی فصل دوم کتاب " کیهان در پوست گردو "

سلام بر دوستان همیشه همراه ............

دوستان خوبم از امروز ( 8 / 8 / 91 ) تا تاریخ 11 / 8 / 91 ، منتظر بیان خلاصه ، نظرات و بررسی های شما عزیزان از فصل دوم کتاب " کیهان در پوست گردو " هستیم .

( اگر دوستانی هستن که میخوان سؤالات ، ابهامات و خلاصه فصل اول رو بگن ، خوشحال میشیم که نظرشونو بدونیم )

موفق باشید ............

8. 8 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #424
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

Lightbulb

خلاصه ی فصل دوم کتاب " کیهان در پوست گردو " :

بر اساس نظریه کوانتوم ، حالت پایه ، یا کمترین حالت انرژی یک پاندول ، قرار گرفتن در پایین ترین نقطه انرژی و نشانه رفتن مستقیم به سوی پایین نمی باشد . در آن صورت ، هم موقعیت مکانی مشخص و هم سرعت مشخصی معادل صفر خواهد داشت . این ، بر خلاف اصل عدم قطعیت است که اندازه گیری دقیق مکان و سرعت را به طور همزمان ممنوع می سازد .

بر اساس اصل هایزنبرگ ، برای پاندول غیر ممکن است که به طور کامل و مطلق به سوی پایین نشانه رود و به سرعت صفر دست یابد . در عوض ، نظریه ی کوانتوم پیش بینی می کند که پاندول حتی در کمترین حالت انرژی نیز باید مقداری نوسان حداقلی داشته باشد .

پرتو الکترومغناطیس مانند موج در فضا حرکت می کند و میدان های الکتریکی و مغناطیسی آن ، مانند پاندول ، در جهاتی متقاطع نسبت به جهت حرکت موج نوسان می کنند . امواج ارسالی می توانند از میدان هایی با طول موج های متفاوت ، ساخته و تشکیل شده باشند .

تمام ذره ها ، خصوصیتی به نام اسپین یا چرخش دارند که به ظاهر هر ذره از جهات مختلف مربوط می شود .

انرژی نوسان های حالت پایه را به وسیله تأثیر کاسیمیر می توان ردیابی و مشاهده کرد . اگر یک جفت صفحه ی فلزی را به طور موازی و در فاصله ی بسیار نزدیک در کنار یکدیگر قرار دهید ، صفحه های فلزی باعث می گردند تعداد طول موج هایی که می توانند بین صفحه ها قرار گیرند ، نسبت به طول موج های بیرونی ، اندکی کاهش یابند . این بدان معناست که شدت و چگالی انرژی نوسان های حالت پایه بین صفحه ها ، گرچه هنوز بی نهایت است ، اما معادل میزانی محدود ، کمتر از شدت و چگالی انرژی بیرون دو صفحه است . این تفاوت در شدت انرژی نیرویی ایجاد می کند که دو صفحه ی فلزی را به سوی یکدیگر می کشد ، و این نیرو در آزمایشگاه به طور عملی مشاهده شده است .

10. 12 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #425
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

smile مطالعه فصل سوم کتاب " کیهان در پوست گردو "

سلام به دوستان گل ...........

دوستان خوبم از امروز ( 11 / 8 / 91 ) تا تاریخ 16 / 8 / 91 ، فصل سوم کتاب " کیهان در پوست گردو " رو با هم می خونیم .

( اگر از دوستان ، کسی مطلبی یا نظری در مورد فصل های گذشته داره ، خوشحال میشیم بدونیم )

موفق باشید ............

12. 6 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #426
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

یک پست اسپم:

من فصل 2 را مطالعه کردم ولی راستش دارم میرم سفر تا 1 ساعت دیگه و نرسیدم بنویسم به زودی بر می گردم و می نویسم.

راستی بچه ها چرا انقدر کتاب خوندنتون کم شده؟ نگید درس دارید که ازتون برنامه میخوام ببینم توی یک روز چقدر درس میخونید و بعد ازتون امتحان می گیرم ببینم چقدر راست میگید یعنی روزی نیم ساعت کتاب نمی خونید غیر درسی؟

این پست بعدا حذف می شود

14. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #427
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

Lightbulb خلاصه ی فصل سوم کتاب " کیهان در پوست گردو "

سلام دوستان

دوستان از امروز ( 16 / 8 / 91 ) تا تاریخ 18 / 8 / 91 ، منتظر بیان خلاصه ، نظرات و بررسی های شما گرامیان از فصل سوم کتاب " کیهان در پوست گردو " هستیم .

( اگر از دوستان ، کسی مطلبی یا نظری در مورد فصل های گذشته داره ، خوشحال میشیم بدونیم )

( یادمه که دوستان زیادی بودن که اصرار داشتن و مشتاق بودن که بعد از اتمام کتابِ " تاریخچه زمان " ، کتابِ " کیهان در پوست گردو " مطالعه بشه ؛ نمی دونم حالا چرا هیچ خبری از اون دوستان نیست !!!!! )

( دوستان لطفاً نا امیدم نکنین !!!!! )

16. 10 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #428
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

خواستم بگم (صرفاً جهت امیدواری ) که من فصل 1 و 2 رو مطالعه کردم ، اما نمیدونستم چی باید بنویسم

البته اواخر فصل 2 کمی برای من درکش سخت بود (مخصوصا که سر کلاس ِانقلاب خوندمش ) و باید احتمالا سرچ کنم در موردش ...

اما یک قسمتی رو زیاد نتونستم تصور کنم. بخشی از فصل 2 که اسپین ها رو توضیح داده بود، گفته بود ذراتی که اسپین 2/1 دارند، وقتی دو دور کامل بچرخند (دو بار 360 درجه) به همان صورت اول به نظر می رسند. البته مثال ِکارت هم زده بود اما من احساس می کنم هر چیزی اگر 360 درجه بچرخه شبیه اولش میشه و یا حالا کمتر از این مقدار ... ممنون می شم این رو توضیح بدید

18. 10 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #429
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط sara shahabi نمایش پست ها
    خواستم بگم (صرفاً جهت امیدواری ) که من فصل 1 و 2 رو مطالعه کردم ، اما نمیدونستم چی باید بنویسم

البته اواخر فصل 2 کمی برای من درکش سخت بود (مخصوصا که سر کلاس ِانقلاب خوندمش ) و باید احتمالا سرچ کنم در موردش ...

اما یک قسمتی رو زیاد نتونستم تصور کنم. بخشی از فصل 2 که اسپین ها رو توضیح داده بود، گفته بود ذراتی که اسپین 2/1 دارند، وقتی دو دور کامل بچرخند (دو بار 360 درجه) به همان صورت اول به نظر می رسند. البته مثال ِکارت هم زده بود اما من احساس می کنم هر چیزی اگر 360 درجه بچرخه شبیه اولش میشه و یا حالا کمتر از این مقدار ... ممنون می شم این رو توضیح بدید
    اتفاقا این برای ذهن من هم خیلی عجیب بود ولی خودش هم فقط نوشته بود چنین ذراتی وجود دارند ولی شکلی که برای اسپین 1/2 کشیده بود هیچ کمکی نمی کرد.

کمی سرچ کردم و به این نتایج رسیدم:

اسپین را نمی توان با فیزیک کلاسیک و تجسم درک کرد. نشان دهنده اندازه حرکت زاویه ای ذرات بنیادی در فیزیک کوانتوم است. بنابر این تلاش نکنیم از فیزیک کلاسیک درکش کنیم چون ممکن نیست اطلاعات بیشتر در اینجا:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spin_%28physics%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Spin-1/2

راستی خانم هستی لطفا روی فصلهای 2 و 3 بیشتر بمانیم چون کلی نکته مبهم داره و ترجمه کتاب هم در بعضی از جاها بسیار افتضاحه من خیلی از قسمتها را اصلا نفهمیدم

20. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #430
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

Lightbulb

مکانی برای کتاب خوان ها         
    خلاصه ی فصل سوم کتاب " کیهان در پوست گردو " :

اثر دوپلر به ارتباط بین سرعت و طول موج گفته می شود .

اثر دوپلر در مورد امواج نورانی نیز صحیح می باشد . اگر کهکشانی در فاصله ای ثابت از زمین باقی می ماند ، خطوط مشخصه ی طیف آن باید عادی و در موقعیت استاندارد ظاهر می شد . اما اگر کهکشان از ما دور شود ، امواج درازتر یا کشیده تر به نظر می رسند و خطوط مشخصه به سوی رنگ قرمز تمایل پیدا می کند . اگر کهکشان به سوی ما حرکت کند ، امواج فشرده تر به نظر می رسند و خطوط طیف به سمت رنگ آبی تمایل می یابند .

ادوین هابل ، با تجزیه و تحلیل نور کهکشان ها کشف کرد که تقریباً تمام کهکشان ها از ما دور می شوند ، با سرعت v که با فاصله ی R از زمین ، نسبت مستقیم دارد . ( V = H × R ) ، این مشاهده ی مهم که قانون هابل نامیده می شود ، نشان می دهد که کیهان به میزان عدد ثابت هابل ( H ) در حال انبساط و گسترش است .

کیهان علاوه بر ماده ، شاید حاوی چیزی باشد که انرژی خلاء نامیده می شود ؛ انرژی ای که به نظر می رسد حتی در فضای خالی و تهی نیز وجود دارد . براساس معادله ی مشهور اینشتین ، E = m c^2 ، این انرژی خلاء جرم دارد ، بدین معنا که بر گسترش و انبساط کیهان تأثیر گرانشی دارد . اما نکته ی جالب این است که تأثیر انرژی خلاء ، بر عکس تأثیر ماده است . ماده باعث می گردد که انبساط و گسترش کیهان آهسته ، متوقف و سرانجام معکوس و منقبض گردد . از سوی دیگر ، انرژی خلاء باعث می گردد که انبساط ، درست مانند تورم ، شتاب گیرد .

22. 2 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 43 از 74 نخستنخست ... 3339404142434445464753 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)