صفحه 33 از 74 نخستنخست ... 2329303132333435363743 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 321 تا 330 , از مجموع 740

موضوع: مکانی برای کتاب خوان ها

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

Post مکانی برای کتاب خوان ها

با تمام پیشرفت های دنیای مجازی باز هم کتاب بهترین دوست ما به حساب می آید!

دور و بر ما کتاب هایی وجود دارند که هربار می خوانیمشان لذت خاصی به ما دست می دهد و اغلب علاقه خود به کائنات را از آن ها به ارث برده ایم!
    منظورم کتاب های آموزشی مانند نجوم به زبان ساده، نجوم دینامیکی، شناخت ستارگان و ... نیست. منظورم کتاب هایی است که به ظاهر جنبه آموزشی ندارند اما خواندن آنها دنیاهای جدیدی را به روی ما باز می کند. مثل کتاب " تاریخچه تقریبا همه چیز!!" یا " تاریخ پیدایش علم جدید" که هر دوتایشان به نحوی به نجوم مربوط می شوند.
    اینجا محلیست که قرار است شما دوستان این نوع کتاب ها را به ما معرفی کنید تا با هم قرار بگذاریم و ظرف مدت مشخصی به اتفاق یکدیگر شروع به خوانش آن ها کنیم و بعد هم درباره یشان کمی گپ بزنیم!

پس روند این تاپیک به شرح زیر است:

1- بحث درباره انتخاب یک کتاب
    2- تعیین زمان برای خواندن آن کتاب
    3- خواندن کتاب
    4- گپ زدن درباره کتاب! ( همان نقد و رفع اشکال خودمانی)
    5- بازگشت به مورد شماره یک
    .
    .فکر می کنم بهتر است کمی از وبگردی هایمان کم کنیم و همچون گذشته به سراغ کتاب خوانی برویم تا شاید سرانه مطالعه کتاب در کشور را هم افزایش دهیم!

لیست کتاب‌های خوانده شده تا کنون(برای دریافت خلاصه کتاب روی آن کلیک کنید):

1- کمدی‌های کیهانی
    2-
    ناوی که نامرئی شد
    3-
    تاریخچه زمان
    4-
    کیهان در پوست گردو

5- پتک آسمان
    6- صفر
    7- انفجار بزرگ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    این تاپیک با تاپیک معرفی کتاب ها و نرم افزارهای نجومی تفاوت دارد. برای معرفی و آشنایی با کتاب های آموزشی نجومی به آن تاپیک سر بزنید.
    ویرایش توسط sara shahabi : 11-17-2014 در ساعت 06:56 PM

2. 124 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

-sky-, ...!, A.sarajoon, af.skylover, Ahmad, Amin-Mehraji, Amir Ali Sobati, Amirhossein69, amirvedadian, amlakgama, andromeda.s, annahita kazemi, arahimi, aramis, arashgmn, Arta.kh, asal.m, aseman zibast, Asteroid, Astronomer, Astronomy, Astronomy*, Astro_M111, ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ, bahare akbarie, barsavosh, BigBang, celestial boy, doostesetareha, Ehsan, elman, estardast, fairytale, fampersi, farimah sh, fatemeh.book, Flare star, Fowad, galaxies, gissoo, golaftab, GR_mahdi, Helix, hermes, Hesaby, Hojjat Zafarkhah, hopefullstar, Hossein Moafi, Immortal star, javadstar76, jozaa, kamyar, m.aryayi, m.m.e.w, mahdad_haghighi, Mahdieh. GH, Mahtabe kavir, Mehri Mohammadi, melika bidabadi, mh.noori, mhbiamand, milad77, Misha mohamady, mobi, mohsen moazen, Mojtaba.M, Mostafa, My style A&F, nakhodaye aseman, narcissus flower, nassershamsaiy, Navid MMM, nazi, neda vardast, Negar Najafi, Night*, parvin, planetstruck, rezash, rojin, roset, SaBa Ho0shmanD, Sadrieh fatoorchi, Saeed Jafari, sara shahabi, sasan20oo20, Setare KOchOlO, setareh sadeghi, shahrzad.bmq, shazde, skynight, space, stargazer, subaro, Sunrise, Tahereh Ramezani, tahoo, toraj1358, فائزه معتضدیان, محمد فتحی, محمد مهدی محمدی, مسعود فرح بخش, نازنین زهرا, هانیه امیری, کیمیا.م, Viola, violet20, yasiii, yperseusy, zahra H, zahra moayedi, zeinab.pr, آسمون, حسین زارعی, رخساره روشنی, رضا طامهری, سوسن, سیاره ی ناهید, ستاره بنیادی, شهلا ناصریان, شادي شهراييني, شبنم مختاری, شعری

3. Top | #321
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5143
    تشکر شده 19 بار در 4 ارسال

سلام
    این تاپیک واقعا عالیه. خصوصا واسه منی که موندم بین این همه کتاب از چی شروع کنم.
    کتاب جهان در پوست گردو کتابی بود که من از خوندنش واقعا لذت بردم با این که باید اعتراف کنم خیلی جاهاش واسم گنگ موند.

4. 8 کاربر مقابل از سوسن عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #322
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

smile یک دوست جدید ........

نقل قول نوشته اصلی توسط سوسن نمایش پست ها
    سلام
    این تاپیک واقعا عالیه. خصوصا واسه منی که موندم بین این همه کتاب از چی شروع کنم.
    کتاب جهان در پوست گردو کتابی بود که من از خوندنش واقعا لذت بردم با این که باید اعتراف کنم خیلی جاهاش واسم گنگ موند.

سلام سوسن جان ، به جمعمون خوش اومدی .........

ما الآن فصل ششم کتاب " تاریخچه زمان " هستیم . می تونی برای اطلاعات بیشتر در مورد این کتاب به تاپیک " معرفی کتاب ها و نرم افزارها " و پست شماره 15 مراجعه کنی ،

اگر هم کتاب رو نداری بهم اطلاع بده تا اطلاعات مربوط به تهیه و خرید کتاب رو در اختیارت قرار بدم تا بتونی تهیه کنی و همراه ما در خوندن کتاب " تاریخچه زمان " باشی .

موفق باشی ..........

6. 6 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #323
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1421
    تشکر شده 461 بار در 83 ارسال

منم دلم میخواد منم باهاتون شریک بشم و در مورد کتاب بدون شک میگم کتاب تاریخچه تقریبا همه چیز چون چند فصلش رو هم خوندم و فوق العاده بود
    امضای ایشان
    هر چه بود از دقیقه های نجوم
    با یکایک نهفته ها علوم
    خواندم و سر هر ورق جستم
    چون تو رو یافتم ورق شستم
    نظامی

8. 4 کاربر مقابل از saeedmozah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #324
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1200
    تشکر شده 487 بار در 70 ارسال

خلاصه فصل 6

سلام
    بخش1) نظریات
    در ابتدای این فصل نویسنده برای شروع ومقدمه ای بر تعریف سیاهچاله به نظریات مربوط به نور در 200 سال گذشته میپردازه زمانی که 2 نظریه برای نور وجود داشت
    1)نظریه مورد علاقه نیوتون: که بیان میکرد نور مجموعه ای از ذرات است
    2)نظریه تازه ای که بیان میکرد نور از امواج تشکیل شده است(خواصیت موجی دارد)
    با اینکه الان با توجه به دوگانگی مکانیک کوانتوم میدانیم نور هردو تعریف بالا را شامل میشه(دارای خواصیت موجی-ذره ای هست) با این وجود هر کدام ازنظریه ها در ان زمان یک نقطه کور داشت:
    الف)نور اگر دارای خواصیت موجی بود اثر گرانش بر ان معلوم نبود
    ب) با توجه به نظریه ذرات نیروی گرانش میتوانست بر نور تا ثیر بگذارد مثل(گلوله توپ وسیارات) که برای مردم قابل قبول نبود
    تا این که روامر به متناهی بودن سرعت نور پی برد(اثبات کرد گرانش بر نور تاثیر دارد)

سپس جان میچل(1783م) تعریف اولیه سیاهچاله را منشر کرد:اگر ستاره ای جرمی زیاد و فشرده داشته باشد میدان گرانشی ان چندان نیرومند است که نور نیز نمیتواند از ان بگریزد وبه همین دلیل ما قادر به دیدن انها نیستیم
    همراه با نظریه جان میچل نظریه ای مشابه هم توسط دولاپلاس در کتابش مطرح شد که بعد ها توسط خودش حذف شد
    با این وجود تا سال 1915 و به وجود امدن نسبیت عام نظریه سازگاری در مورد ستارگان بزرگ با جرم های زیاد منتشر نشد

بخش2) چگونگی تشکیل سیاهچاله :
    خب برای این که به چگونگی تشکیل حفره سیاه بپردازیم باید درمورد حیات ستاره از زندگی تا مرگ انها مطلع باشیم
    (ببخشید برای این که نه شما خسته بشین و نه من این تصویرو به جای توضیحات گذاشتم دوستان ببخشند)

بنابر محاسبات چاندراسخار(شاگردادینگتون) ستاره سردی که یک ونیم برابر جرم خورشید (حد چاندراسخار )باشد در برابر گرانش خود تاب نخواهد اورد این محاسبات 3 نتیجه داشت:

1) جرم ستاره کمتر از حد چاندراسخار باشد: جسمی با چندصد هزار مایل قطر و بسیار چگال(کوتوله سفید)

2)ستارگانی ای با جرم 1 یا 2 برابر خورشید که کوچکتر از کوتوله سفید هستند:ستاره هایی ای با قطر حدود 10 مایل وچگالی صد ها ملیون در اینچ مکعب(ستارگان نوترونی)

3)ستارگانی با جرم بسیار بیشتر ازحد چاندراسخار: که بعد ها متوجه شدند به سیاهچاله تبدیل میشود
    سپس اوپنهایمر با این تعریف : که طبق نظریه نسبیت هیچ چیز سریع تر از نور حرکت نمیکند پس اگر نور نتواند بگریزد چیز دیگری نمیتواند بگریزد.میدان گرانشی همه چیز را به عقب خواهد کشید پس مجموعه ای از رویداد ها و ناحیه ای در فضا-زمان وجودداردکه هیچ راهی به ناظر دور دست ندارد این ناحیه همان حفره سیاه است تعریف تازه ای از سیاهچاله ارایه داد.

ادامه دارد....
    امضای ایشان
    در زمین عشقی نیست!!!
    آسمان را دریاب
    ....

10. 12 کاربر مقابل از Astro_M111 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #325
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

فصل اول!

خب امروز میخواستم بیام و شش فصل اول کتاب تاریخچه زمان رو خلاصه کنم
    ولی هرچی تلاش کردم دیدم اصلا نمیتونم a brife history of time رو از این که هست خلاصه تر کنم!!!
    از الان به بعد تلاش نمیکنم کتاب های علمی رو خلاصه کنم.
    سعی میکنم بخش هایی از کتاب که برام جالبه یا عجیبه یا... عیناً بیارم چون هیچ چاره دیگه ای به ذهنم نمیرسه

فصل اول صفحه23
    حال و هوای این فصل بیشتر حول مدل های جهان هستی هست و این که
    ازلی بودن یا نبودن مسئله این است؟؟؟
    در این صفحه به یک تز و آنتی تز در مورد ازلی بودن یا نبودن جهان ارائه میشه که برام جالبه
    امانوئل کانت:اگر هستی نقطه آغازی نداشته باشد پس پیش از هر رویدادی مدت زمان نامحدودی سپری شده که این مردود است.
    اگر هستی نقطه آغازی داشته باشد مدت زمان نا محدودی پیش از آن سپری شده بنابراین چه دلیلی دارد در یک لحظه معین پدیدار گردد.

پاسخ شما وقتی این مطلب رو میشنوید چیه؟منظور امانوئل از طرح این تز و آنتی تز چیه؟مگه میشه هم ازلی بودن مردود باشه هم غیر ازلی بودن؟؟؟امانوئل قصد اشاره به چه نکته ای داره؟

در ادامه استیون مطلبی از آگوستین قدیس مطرح میکند
    روزی از آگوستین قدیس سوال شد خداوند پیش از آفرینش جهان چه میکرد؟
    او پاسخ داد:زمان یک خاصیت هستی است که خداوند آفریده است و پیش از خلق عالم وجود نداشت.

با ارائه این مطلب در واقع بن بستی که استیون با کمک امانوئل جلوی راه خوانندش قرار داده برداشته میشه .

در ادامه تعریفی که استیون از نظریه ارائه میکنه برام جذاب بود
    که میتونید اونو در صفحه ی 25 پیدا کنید.

جان کلام این که:نظریه وقتی خوب است که مجموعه ی بزرگی از مشاهدات را بر پایه مدلی که تنها چند عنصر ساده دلخواه داراست توصیف کند و پیش بینی های مشخصی در باره ی نتیجه مشاهدات آینده بنماید
    در واقع ارائه یک تعریف از نظریه واقعاً برای ادامه بحث لازمه چون داریم کم کم به نظریه ای فک میکنیم که همه چیز رو توضیح بده حتی رفتار انسان ها رو
    در واقع نظریه همه چیز!
    به نظرم قسمت اول تعریف استیون هم واقعا ضروریه
    اون میگه:نظریه مدلی است از جهان یا بخش محدودی از آنبه اضافه ی مجموعه اس از قواعد و فرمول ها که عناصر کمی نظریه رو به مشاهدات ما مرتبط میکند.نظریه صرفا در ذهن ما وجود دارد و هیچ واقعیت دیگری ندارد.
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

12. 9 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #326
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574

فصل دوم

در این فصل با فضا و زمان و مفهوم آنها از نیوتن تا انیشتن پرداخته میشه

تولد نسبیت عام
    شما در صفحه ی 49 علت بیان نسبیت عام رو درک میکنید
    هیچ فکر کردید چرا آقای انیشتن دوتا نسبیت داره؟مگه همون نسبیت خاص چه مشکلی داره؟چرا بهش میگن خاص؟
    درواقع در نسبیت خاص میخوانیم هیچ چیز سریع تر از سرعت نور حرکت نمیکند،این آقای خاص به یه مشکل برخورد!چه مشکلی؟مشکل اینجا بود که آقای خاص ما با نظریه گرانش نیوتن سازگار نبود!
    در کتاب میخوانیم:نیوتن می گفت که اجسام یکدیگر را با نیرویی که به فاصله شان بستگی دارد جذب میکنند یعنی اگر یکی از آنان را جابجا کنیم نیروی وارد بر جسم دوم بلافاصله دست خوش تغییر میشود یا به دیگر سخن تاثیر های گرانش بجای پی روی از نظریه نسبیت و محدودیت سرعت آن به صورت آنی و با سرعت بینهایت!حرکت میکند.
    پس اینجا بود که انیشتن تلاش کرد گرانش را هم در نظریه خود بگنجاند که در سال 1915 موفق شد نسبیت عام رو معرفی کند تا گرانش از این بلاتکلیفی در بیاید.

خب تا اینجا هممون زیاد اسم نسبیت عام رو شنیدیم
    ولی واقعا انیشتن چطوری تونست گرانش رو تعریف کنه تا سرعت نور شکسته نشه؟

استیون پاسخ رو در صفحه ی 49 به ما میده
    اون میگه انیشتن میاد و ایده جدیدی به نام فضا زمان تعریف میکنه و تعریفی جدید از گرانش ارائه میده
    درواقع داره میگه گرانش نتیجه ی خمیده و پیچ خوردن فضا زمان هست که به سبب توزیع جرم و انرژی است.
    یاد یه فایلی افتادم که چند وقت پیش از یکی از تاپیکا دانلود کردم فکر میکنم آقا احسان گذاشته بودن
    خواستم دوباره بذارمش ولی نه تاپیک رو یادم میاد نه جایی که سیو شده
    توی اون تصویر متحرک نشون میداد که وقتی یک جسم در یه لحظه حذف بشه چه حالتی برای فضا زمان پیش میاد
    درواقع گرانش هم تابع سرعت نوره و سرعتی بینهایت نداره.

صفحه 52
    پیشبینی دیگر نسبیت عام آنست که در نزدیکی یک جسم با جرم زیاد مثلا اندازه زمین گذشت زمان کند تر است.این امر ناشی از رابطه میان انرژی نور و بسامد آن است.

متاسفانه هرچقدر فکر کردم نتونستم رابطه ی بین نور بسامد و گذشت زمان رو درک کنم شما اگه فهمیدید بفرمایید

نکته جالب دیگه:در نظریه نسبیت هیچ زمان مطلق واهدی وجود نداره در عوض هر کس برای خود واحد زمانی داردکه به مکان او و چگونگی حرکتش وابسته است.
    امضای ایشان

Imagination

14. 7 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #327
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

Lightbulb

فصل ششم :

مجموعه ای از رویدادها و ناحیه ای در فضا – زمان وجود دارد که هیچ راه و مفری برای دسترسی به ناظر دور دست ندارد . این ناحیه همان چیزی است که امروزه حفره سیاه نام گرفته است . مرز و کرانه آن افق رویداد نامیده می شود و منطبق است بر مسیر همان پرتو نوری که موفق به گریز از حفره سیاه نگردید .

بر اساس نسبیت عام ، در حفره سیاه باید تکینگی ای با چگالی نامتناهی و انحنای فضا – زمان بی نهایت وجود داشته باشد . این پدیده تقریبا همانند انفجار بزرگ در آغاز زمان است با این تفاوت که در این مورد این تکینگی ، پایان زمان برای جسم فرو پاشیده محسوب می شود . در این تکینگی قوانین علم و توانایی ما برای پیش بینی آینده در هم می شکند .

حفره سیاه بر اشیائی که در مجاورتش هستند نیروی گرانشی اعمال می کند . ستاره شناسان دستگاه های بسیاری را رصد کرده اند که در آن ها دو ستاره گرداگرد یکدیگر می چرخند و توسط گرانش یکدیگر را جذب می کنند ، و نیز آنان دستگاه هایی را مشاهده کرده اند که تنها یک ستاره مرئی در حال گردش دور همراهی نامرئی است ، البته بی درنگ نمی توان نتیجه گرفت که این یار و همراه نامرئی ، همان حفره سیاه است ، شاید صرفا ستاره ای بسیار کم سو باشد . اما برخی از این دستگاه ها منابع پر قدرت اشعه ایکس نیز هستند . بهترین توضیح برای این پدیده ، آن است که ماده از سطح ستاره مرئی جدا گشته است و در حین آنکه به سوی همراه نامرئی اش سقوط می کند ، مسیر مارپیچی اش را می پیماید و بسیار داغ می گردد و اشعه ایکس گسیل می کند . برای آنکه این ساز و کار درست باشد ، اشیاء نامرئی باید بسیار کوچک باشند ، مثلا همانند حفره سیاه . با توجه به مدار ستاره مرئی ، می توان کمترین جرم ممکن را برای شئ نامرئی محاسبه کرد .

حفره هایی هم در مرکز کوازارها وجود دارند که جرم تقریبی اشان یک صد میلیون برابر جرم خورشید است . ماده ای که به درون چنین حفره ابر متراکمی سقوط کند ، تنها منبع نیروی سترگی است که گسیل مقادیر عظیم انرژی توسط این کوازارها را می تواند توجیه نماید . در همان حال که ماده در مسیر مارپیچی به دورن حفره سیاه سقوط می کند ، باعث چرخش حفره سیاه در همان جهت می گردد و بدین سان حفره سیاه ، میدان مغناطیسی ای ایجاد می نماید . ماده در حال سقوط ، ذرات بسیار پر انرژی ای در نزدیکی حفره سیاه تولید می کند . میدان مغناطیسی مزبور چندان نیرومند است که این ذرات را متمرکز کرده ، از آنان فواره هایی برون سو و در امتداد محور چرخش حفره سیاه – یعنی در جهت قطب شمال و جنوب آن – تشکیل می دهد ؛ این فواره ها در تعدادی از کهکشان ها و کوازارها مشاهده شده اند .

16. 10 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #328
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16

smile مطالعه فصل هفتم کتاب " تاریخچه زمان "

سلام به دوستان عزیز .........

اول اینکه خیلی خیلی خوشحالم و متشکرم از تک تک دوستان عزیز که همراهی می کنن و فعال هستن

و

دوم اینکه خیلی خوشحال میشیم که دوستان دیگه هم مشارکت کنن ( هیچ وقت برای کتاب خوندن دیر نیست !! ) ؛
    اگر کسی از دوستان میخواد که در خوندن کتاب " تاریخچه زمان " همراهی کنه و کتاب رو نداره ، به بنده اطلاع بده .

دوستان خوبم از امروز ( 15 / 5 / 91 ) تا تاریخ 19 / 5 / 91 ، فصل هفتم کتاب " تاریخچه زمان " رو با هم می خونیم .

( اگر از دوستان ، کسی میخواد که مطلبی یا نظری در مورد فصل های گذشته بگه ، خوشحال میشیم بدونیم )

موفق باشید ..........

18. 6 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #329
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574

Angry

دوست دارم بدونم چه حسی بهتون دست میده وقتی بعد دو ساعت تایپ کردم خلاصه تون از فصل 3 کتاب و نقل قول چند صفحه با تصویر زیر روبرو بشید؟؟؟

و متوجه بشید که تمام زحماتتون به باد رفته
    چون لاگ آوت شدین!!!

فقط یه شکلک میتونه حس درونی منو نشون بده!

لطفا فرض کنید اون مقاله پردازش شده و شما مطالعه کردین و اینا
    خوب
    منتظر فصل 4 باشد
    امضای ایشان

Imagination

20. 8 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #330
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

مکانی برای کتاب خوان ها         
    نقل قول نوشته اصلی توسط space نمایش پست ها
    دوست دارم بدونم چه حسی بهتون دست میده وقتی بعد دو ساعت تایپ کردم خلاصه تون از فصل 3 کتاب و نقل قول چند صفحه با تصویر زیر روبرو بشید؟؟؟

و متوجه بشید که تمام زحماتتون به باد رفته
    چون لاگ آوت شدین!!!

فقط یه شکلک میتونه حس درونی منو نشون بده!

لطفا فرض کنید اون مقاله پردازش شده و شما مطالعه کردین و اینا
    خوب
    منتظر فصل 4 باشد
    همون جا دکمه ی back مرورگر رو بزنید برمیگرده به صفحه ی قبل و متن تون هم هست! من با کروم و فایر فاکس امتحان کردم شد! فکر کنم اکثر مرورگر ها ذخیره میکنن!!

بعد از اینکه به صفحه ی قبل رفتید در یک تَب جدید آوا رو باز کنید و وارد سایت بشید و بعد این متن رو ارسال کنید!

22. 5 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 33 از 74 نخستنخست ... 2329303132333435363743 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)